Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
παιδια εκλεισα εισιτηριο με πλοιο εμπορικο για αμερικη usa κανει σχεδον 10 μερες να φτασει. δεν παω με αεροπλανο γιατι εχω υψοφοβια
Υπάρχει τέτοια δυνατότητα? Πόσο κάνει? Θα βοηθάς το πλήρωμα ή μόνο θα αράζεις μόνο ? Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.136
Κριτικές
10
Like
1.582
Πόντοι
506
εγω να χαλαρωσω???
Εσυ πασχεις απο τρικυμια εν κρανιω..
Τι ρολο παιζει το τι εχεις γραψει πρωτυτερα οταν στην προηγουμενη απαντηση σου εκανες λογο για αναγκαστικη επιστροφη στον χοιροβοσκο με το τζοκερ???
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΕΣ ΒΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΕ κ μου βαζεις κ χερι???
ΚΛΕΙΔΩΣΟΥ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΡΕ..
ΑΕΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑ ΖΩΟΝ..
σε καταλαβαινω, τρως χαστουκια απο πολλες πλευρες.
Ζητα ξανα βοηθεια απο ειδικο, θα σου αυξησει τη δοση, εαν δεν γινει τπτ τοτε προσευχη
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
παιδια εκλεισα εισιτηριο με πλοιο εμπορικο για αμερικη usa κανει σχεδον 10 μερες να φτασει. δεν παω με αεροπλανο γιατι εχω υψοφοβια

Για πες λεπτομέρειες. Πόσο πάει ο ναύλος ; Είναι εύκολο να βρεθεί πλοίο κλπ ;

Πάντα γούσταρα ένα υπερατλαντικό ταξίδι με πλοίο αλλά όχι κρουαζιερόπλοιο διότι τα θεωρώ λιγάκι tourist issue. Έτσι για μια γεύση από την εμπειρία των ταξιδιών που έκαναν πριν 60-70  χρόνια όσοι δεν είχαν φράγκα για αεροπλάνο.   
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.323
Like
1.949
Πόντοι
216

Tα ταξίδια με φορτηγά πλοία έχουνε γίνει,περίπου,σαν μόδα εδώ και αρκετά χρόνια αλλά είναι σχετικά ακριβά,με έναν μέσο όρο ημερήσιου κόστους ογδόντα με εκατό ευρώ ή δολλάρια (δεν είμαι σίγουρος)
Η εταιρεία Γκριμάλντι παρέχει τέτοιες υπηρεσίες...
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα. Είναι λιποταξία πιστεύω να ξενιτεύεσαι. Γι αυτο έφυγα και εγω για Ρουμανία στα 43. Για να νιώσω λιποτάκτης.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.805
Like
14.587
Πόντοι
3.656
παιδια εκλεισα εισιτηριο με πλοιο εμπορικο για αμερικη usa κανει σχεδον 10 μερες να φτασει. δεν παω με αεροπλανο γιατι εχω υψοφοβια

Ακούστηκε ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη εμπειρία. Γράψε το συνολικό κόστος αρχικά, κι όταν γυρίσεις πως σου φάνηκε το ταξίδι. Ήταν ικανοποιητικό το φαγητό; έκανες άνετα μπάνιο στο πλοίο; μπορούσες να πηδήξεις, με την έννοια αν υπήρχε κάποια επαγγελματίας εκεί. Πιστεύω ότι πολλοί ενδιαφέρονται
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
παιδια εκλεισα εισιτηριο με πλοιο εμπορικο για αμερικη usa κανει σχεδον 10 μερες να φτασει. δεν παω με αεροπλανο γιατι εχω υψοφοβια
K,εμένα δεν μου αρέσουν τα αεροπλάνα και προσπαθώ να πετάω μόνο αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος.Αμερική πάντος πήγα με αεροπλάνο γιά να πάρω της μπότες με κεφαλάκια από φίδι.
  Γράψε σε παρακαλώ πόσο κοστίζει?σε τι καμπίνα ήσουν?κλπ.
 
  Αποφάσισα να γράψω μετά το διάλογο που είχα με ένα φίλο μου από το Λονδίνο.Οπως όλοι λέει Λονδίνο αλλά μένει καμιά κατοστή χλμ. έξω από το Λονδίνο.Θα προσπαθίσω να σας γράψω απλά τι μου είπε γιά να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.Μένει σε ένα δωμάτιο  9-10m2 που αποτελείτε από ένα μικρό δωμάτιο γύρω στα 6 τμ. και έχει μιά ντουσιέρα και μιά τουαλέτα.Πληρώνει μου είπε 500 λίρες το μήνα.Σηκώνετε το πρω'ι' στις 6.00 και παίρνει 2 λεωφορεία γιά να πάει στη δουλειά κάνει λίγο λιγότερο από 2 ώρες.Γκόμενες δεν χρειάζεται μου λέει γιάτι έχει το μπουρδέλο με 70 λίρες τη μισή ώρα.Οι γκόμενες εκεί που είδα είναι λίγο χειρότερες από της γκόμενες των Ρωσσικών σαλόν με 2.500-3.000 ρούβλια.Στη δουλειά λέει ότι κάθεται σε ένα γραφείο.Λέει ότι παίρνει 6.000 λίρες το μήνα.όταν τον ρώτησα γιατί δεν νοικιάζει ένα σπίτι της προκοπής μου είπε ξερεις πόσο είναι τα νοίκια.Ουτε αμάξι θελει να εχει γιατι κοστίζει.Το ονειρο αυτου του ανθρωπου ειναι να μαζεψει λεφτα και να παει στην Ελλάδα.Λες και ακουγα τον Βλάκμαν ήταν  :headbang:μου μιλαγε κ αυτους για βιολογικά,ότι τρωει λεει μπιφτέκια βιολογικά από ελάφια οτι πινει νερό Εβιάν κλπ.Βγάλτε τα συμπεράσματα σας!
  Τι θελω να σχολιάσω:Πιστεύω ότι ο χαζός ο Τραμπουντάνα κάπως έτσι ζει,μου ελεγε ακριβως τα ίδια ότι το λεωφορειο εχει βελουδινα καθισματα και wi-fi και οτι η σταση του λεωφορειου ειναι 300 μετρα απο το σπιτι του και οτι ειναι στη δυση και οχι στο ανατολικο μπλοκ και οτι πηγαινε καθε χρονο ενα μηνα διακοπες Ελλάδα και Μύκονο και μπλα...μπλα....μπλα λες και ακουγα το Βλάκμαν ηταν.Για τους μισθους ουτε 6.000 ειναι ουτε 20.000 του Τραμουντάνα  :2funny:αλλά 2000-2200 ολοι μεγαλοποιουνε τους μισθους τους :2funny:Και μου λένε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταφέρεις να βρεις ένα τέτοιο κελί φυλακής....και ότι στη Ρωσσία πεινάνε....όλοι θέλουν να φύγουν κλπ. και ότι όλοι οι Αφρικανοί και οι Ινδοί,Πακιστανοί θέλουν σαν τρελλοί να πάνε στην Αγγλία Αμερική και ότι αυτοί το έχουν καταφέρει αυτό  :headbang: :2funny:
  Ετσι δεν ζουσαν εδω ουτε οι φοιτητες που ειχαν ερθει με υποτροφεία του ΚΚΕ τη δεκαετια του 80-90  :headbang:
  Ολοι μιλανε οτι εκει μπορεις να κανεις πανεύκολα λεφτα και μου φερνουν σαν παράδειγμα Ελληνες που δουλευουν στη NASA Ελληνες με σπίτια στο κέντρο του Λονδίνου ή με βίλες στο Λοκ Α'ι'λαντ της Νέας Υόρκης εγώ τους απαντάω:αυτοί έχουν λεφτά και ζούνε στις βίλες,εσείς γιατί δεν κάνατε λεφτά αφού είναι έτσι εύκολο?
  Νομίζω ότι η δύση γενικά όσους πάνε εκεί τους χαζεύει  :headbang:

  Θα πω τι είπε ένας φίλος μου που έχει σπουδάσει στη Ρουμανία και πήγε κ'αυτός Αμερική και είδε πως έλεγαν ότι ζούνε και πως πραγματικά ζούνε.Αυτός είπε το εξής σοφό:Αυτοί έχουνε πεθάνει και δεν το ξέρουνε :headbang:
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
:hi: :hi: :hi: Έτσι ακριβώς είναι!!!  :hi: :hi: :hi:

Να συμπληρώσω σε αυτές τις χώρες όπως την Αγγλία, την Γερμανία, την Σουηδία και την Ολλανδία δίνεται στον πολίτη μια αίσθηση πως βρίσκεται στο κέντρο του κόσμου , πως η παγκόσμια οικονομία γυρίζει γύρω απο αυτόν και την εργασία του και πως αυτή η τελείως τυποποιημένη ζωή που κάνει είναι αξιοζήλευτη και έτσι θέλουν να ζούν όλοι... :headbang: :headbang: :headbang:
Σαν αποτέλεσμα έχει να είναι γεμάτοι υπεροψία, διαστροφές και ο ένας κλώνος του άλλου και προσπαθούν να ξεχωρίσουν απο τους γύρω τους μόνο με κανένα πιο ακραίο τατουάζ και πίρσινγκ! Ο πλήρης εκφυλισμός στο μεγαλείο του!!!

Η Αμερική είναι άλλη φάση! Εκεί βρίσκεις και πραγματικά πετυχημένους ανθρώπους! Στην Ευρώπη δεν υπάρχει επιτυχημένος που έχει μπει στα "καλούπια" της χώρας! Μόνο αν ζεις "αντάρτικα" και τους ξεφτιλίζεις το σύστημα μπορείς να πεις πως δεν είσαι ζωντανός νεκρός σε αυτες τις έκφυλες χώρες!!!
 

ROYAL

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
40
Like
19
Πόντοι
0
:hi: :hi: :hi: Έτσι ακριβώς είναι!!!  :hi: :hi: :hi:

Να συμπληρώσω σε αυτές τις χώρες όπως την Αγγλία, την Γερμανία, την Σουηδία και την Ολλανδία δίνεται στον πολίτη μια αίσθηση πως βρίσκεται στο κέντρο του κόσμου , πως η παγκόσμια οικονομία γυρίζει γύρω απο αυτόν και την εργασία του και πως αυτή η τελείως τυποποιημένη ζωή που κάνει είναι αξιοζήλευτη και έτσι θέλουν να ζούν όλοι... :headbang: :headbang: :headbang:
Σαν αποτέλεσμα έχει να είναι γεμάτοι υπεροψία, διαστροφές και ο ένας κλώνος του άλλου και προσπαθούν να ξεχωρίσουν απο τους γύρω τους μόνο με κανένα πιο ακραίο τατουάζ και πίρσινγκ! Ο πλήρης εκφυλισμός στο μεγαλείο του!!!

Η Αμερική είναι άλλη φάση! Εκεί βρίσκεις και πραγματικά πετυχημένους ανθρώπους! Στην Ευρώπη δεν υπάρχει επιτυχημένος που έχει μπει στα "καλούπια" της χώρας! Μόνο αν ζεις "αντάρτικα" και τους ξεφτιλίζεις το σύστημα μπορείς να πεις πως δεν είσαι ζωντανός νεκρός σε αυτες τις έκφυλες χώρες!!!
ετσι ακριβως.πολυ σωστα τα λες.
 

Επισκέπτης
K,εμένα δεν μου αρέσουν τα αεροπλάνα και προσπαθώ να πετάω μόνο αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος.Αμερική πάντος πήγα με αεροπλάνο γιά να πάρω της μπότες με κεφαλάκια από φίδι.
  Γράψε σε παρακαλώ πόσο κοστίζει?σε τι καμπίνα ήσουν?κλπ.
 
  Αποφάσισα να γράψω μετά το διάλογο που είχα με ένα φίλο μου από το Λονδίνο.Οπως όλοι λέει Λονδίνο αλλά μένει καμιά κατοστή χλμ. έξω από το Λονδίνο.Θα προσπαθίσω να σας γράψω απλά τι μου είπε γιά να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.Μένει σε ένα δωμάτιο  9-10m2 που αποτελείτε από ένα μικρό δωμάτιο γύρω στα 6 τμ. και έχει μιά ντουσιέρα και μιά τουαλέτα.Πληρώνει μου είπε 500 λίρες το μήνα.Σηκώνετε το πρω'ι' στις 6.00 και παίρνει 2 λεωφορεία γιά να πάει στη δουλειά κάνει λίγο λιγότερο από 2 ώρες.Γκόμενες δεν χρειάζεται μου λέει γιάτι έχει το μπουρδέλο με 70 λίρες τη μισή ώρα.Οι γκόμενες εκεί που είδα είναι λίγο χειρότερες από της γκόμενες των Ρωσσικών σαλόν με 2.500-3.000 ρούβλια.Στη δουλειά λέει ότι κάθεται σε ένα γραφείο.Λέει ότι παίρνει 6.000 λίρες το μήνα.όταν τον ρώτησα γιατί δεν νοικιάζει ένα σπίτι της προκοπής μου είπε ξερεις πόσο είναι τα νοίκια.Ουτε αμάξι θελει να εχει γιατι κοστίζει.Το ονειρο αυτου του ανθρωπου ειναι να μαζεψει λεφτα και να παει στην Ελλάδα.Λες και ακουγα τον Βλάκμαν ήταν  :headbang:μου μιλαγε κ αυτους για βιολογικά,ότι τρωει λεει μπιφτέκια βιολογικά από ελάφια οτι πινει νερό Εβιάν κλπ.Βγάλτε τα συμπεράσματα σας!
  Τι θελω να σχολιάσω:Πιστεύω ότι ο χαζός ο Τραμπουντάνα κάπως έτσι ζει,μου ελεγε ακριβως τα ίδια ότι το λεωφορειο εχει βελουδινα καθισματα και wi-fi και οτι η σταση του λεωφορειου ειναι 300 μετρα απο το σπιτι του και οτι ειναι στη δυση και οχι στο ανατολικο μπλοκ και οτι πηγαινε καθε χρονο ενα μηνα διακοπες Ελλάδα και Μύκονο και μπλα...μπλα....μπλα λες και ακουγα το Βλάκμαν ηταν.Για τους μισθους ουτε 6.000 ειναι ουτε 20.000 του Τραμουντάνα  :2funny:αλλά 2000-2200 ολοι μεγαλοποιουνε τους μισθους τους :2funny:Και μου λένε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταφέρεις να βρεις ένα τέτοιο κελί φυλακής....και ότι στη Ρωσσία πεινάνε....όλοι θέλουν να φύγουν κλπ. και ότι όλοι οι Αφρικανοί και οι Ινδοί,Πακιστανοί θέλουν σαν τρελλοί να πάνε στην Αγγλία Αμερική και ότι αυτοί το έχουν καταφέρει αυτό  :headbang: :2funny:
  Ετσι δεν ζουσαν εδω ουτε οι φοιτητες που ειχαν ερθει με υποτροφεία του ΚΚΕ τη δεκαετια του 80-90  :headbang:
  Ολοι μιλανε οτι εκει μπορεις να κανεις πανεύκολα λεφτα και μου φερνουν σαν παράδειγμα Ελληνες που δουλευουν στη NASA Ελληνες με σπίτια στο κέντρο του Λονδίνου ή με βίλες στο Λοκ Α'ι'λαντ της Νέας Υόρκης εγώ τους απαντάω:αυτοί έχουν λεφτά και ζούνε στις βίλες,εσείς γιατί δεν κάνατε λεφτά αφού είναι έτσι εύκολο?
  Νομίζω ότι η δύση γενικά όσους πάνε εκεί τους χαζεύει  :headbang:

  Θα πω τι είπε ένας φίλος μου που έχει σπουδάσει στη Ρουμανία και πήγε κ'αυτός Αμερική και είδε πως έλεγαν ότι ζούνε και πως πραγματικά ζούνε.Αυτός είπε το εξής σοφό:Αυτοί έχουνε πεθάνει και δεν το ξέρουνε :headbang:
Ελλαδα λαιζει καλο ματι λογω ζεστης και τουρισμου. Καβλωμενες για προβοσκιδα ερχονται ολες.
 

Σώμα

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2019
Μηνύματα
247
Κριτικές
11
Like
406
Πόντοι
291
Παντού είναι ωραία άμα έχεις φράγκα.
Αλλιώς παντού είναι σκατά.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Πορνομιτσε πολλα απο αυτα που λες εχουν βαση
Ομως ισχυουν για τα παραδειγματα των πολεων που διαλεγεισ
Δηλ ναι στονλονδινο ειναι δυσκολα αν δεν εισαι βιπ εργαζομενοσ
Ομωσ πχ στοπορτσμουθ ειναι παραωπολυ καλα κ με μια απλη δουλεια κ η πολη ονκαιροσ ονκοσμοσ ειναι ολα πολυ καλα καλυτετα δεκα φορες απο λονδινο
Ενω πχ στο μαντσεστερ ειναι εντελωσ γιαβτον πουτσο η φαση αν δεν κονομασ χοντρα
Αντιστοιχα Μοναχο ειναι δυσκολη η ζωη ενω νυρεμβεργη με τα ιδια χρηματα ζεισ πολυ καλυτερα
Το ιδιο σπιτι που κανει 1800 Μιναχο εχει 600 στην νυρεμβεργη πχ
Μπαζελ η ζωη εινσι φτηνη ενω ζυριχη τα ιδια πραγματα κανουν τα διπλα χρηματα
Οποτε ειναι θεμα επιλογησ
Εγω με 4000 το μηνα περναω μια χαρα 25 χλμ εξω απο τη ζυριχη πχ κι αλλοσ με 4500 μεσ στην πολη μενει με συγκατοικουσ κ λεει ζοριζομαι να βγαλω το μηνα οπως μ αρεσει
Ειναι οπτικες αυτεσ κι ηλιθια προτυπα ζωησ που ακολουθει η πλειοψηφια τψν ελληνων του εξωτερικου η οποια εχει γενικα μειωμενο επθπεδο αντιληψησ της καθημεεινοτητασ
Οσον αφορα ΗΠΑ
Αυτο δεν κρατοσ η χωρα να ζει κάποιος λογικοσ ανθρωποσ
Ειναι ενα φειλ στειτ μια κατεστραμενη χωρα και οικονομια που μονο αν ανηκεισ στο πρωτο 20% μπορεισ να ζησεις ωραια
Οι υπολοιποι ζουν σαν τα ποντικια οπως ηδη διαπυστωσες οταν την επισκεφτηκεσ
Απλα στην ευρωπη ακομα κ για τον πιο μλκα ειναι μακραν καλυτερη η ζωη απο οτι στις ΗΠΑ
Οι Ηπα ειναι μονο αν εισαι πολυ τοπ επιστημονας η επιχηρηματιας μαζικης καταναλωσης
Κατα τ αλλα οι ανθρωποθ κι η κοινωνια εκτοσ μανχαταν ουασιγκτον σαν φρατζισκο δηλ καπιια σποτ σημεια.η κοινωνια κι οι ανθρωποι εκει  ειναι πισω απο τον ηλιο εντελωσ
Φαι χεσιμο κι απειρωσ ηληθιοι ειναι τα χαρακτηριστικα τους
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Οι υπολοιποι ζουν σαν τα ποντικια οπως ηδη διαπυστωσες οταν την επισκεφτηκεσ
Απλα στην ευρωπη ακομα κ για τον πιο μλκα ειναι μακραν καλυτερη η ζωη απο οτι στις ΗΠΑ
Γι αυτόν  και μόνο το λόγο ΜΑΚΡΥΑ  απο Ευρώπη αν ΔΕΝ είσαι μαλάκας!

Αυτές οι χώρες σε κάνουν Μαλάκα ακόμα και αν αρχικά δεν είσαι!

Σε αυτό το θέμα είναι μπροστά και η Ρωσία που παίρνεις ότι αξίζεις! Αν είσαι μαλάκας και δεν ζεις σαν μαλάκας είναι ότι πιο άδικο υπάρχει για τον ΜΗ Μαλάκα!!!  
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Η καλυτερη ζωη ειναι στην ελληνικη επαρχια με λεφτα, συχνα ταξιδια Αθηνα, ελληνικα νησια και εξωτερικο
Ολα τ αλλα ειναι για τον πουτσο.

Κατα προτιμηση διαμονη σε μονοκατοικια (πλεον βρισκεις με 400 ευρω μονοκατοικες των 200 τ.μ. με αυλαρες στην Ελλαδα) και κτημα με δεντρα για να ασχολεισαι τα Σαββατοκυριακα

Το παν ειναι να εχεις λεφτα για να κινεισαι συνεχως και να αλλαζεις περιβαλλοντα, εχοντας παντα τη μονιμη εδρα σου στην αθανατη ελληνικη επαρχια


 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Γι αυτόν  και μόνο το λόγο ΜΑΚΡΥΑ  απο Ευρώπη αν ΔΕΝ είσαι μαλάκας!

Αυτές οι χώρες σε κάνουν Μαλάκα ακόμα και αν αρχικά δεν είσαι!

Σε αυτό το θέμα είναι μπροστά και η Ρωσία που παίρνεις ότι αξίζεις! Αν είσαι μαλάκας και δεν ζεις σαν μαλάκας είναι ότι πιο άδικο υπάρχει για τον ΜΗ Μαλάκα!!!  
ελλαδα οποιοσ μεινει μετα τα 45/50 θα ειναι πενητας με πιθανότητα πανω απο 70%
.ευρωπη στην χειροτερη θα ξυνει τα αρχιδια του σε κανα παρκο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom