Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 349 άτομα (0 μέλη και 349 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
υπαρχουν λυσεις .....

1. αν δεν εισαι τεμπελακος και life style  τυπος που πουλαει μουρη και να λεει πως  δουλευει στο εξωτερικο .

2.εαν δεν εχεις γυναικα στην αθηνα  οποτε σταρχιδια σου.

3.εαν εχεις ενα  χωριουδακι να μεινεις και  6 με 7 χιλιαρικα στην ακρη .

4.  εαν δεν εισαι  φαντασμενος  και  εισαι εργατικος ...

αγοραζεις για αρχη  30 προβατα και  πουλας  γαλα!  ναι ερχονται καθε μερα και σου αγοραζουν το γαλα εταιρειες .
καθε μηνα  θα μπαινει στο λογαρισμο σου ζεστο  χρημα και  μολις γλυκαθεις επενδυεις σε περισσοτερα ζωα ...
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Σε ευρώ μάγκα μου, ούτε καν δολλάριο.
Σε πολυτελείας ξενοδοχείο, και έχει παρά πολλά.
Σιγά μην είναι λίρες Τουρκίας που ειναι 1/20.
Και το μουνί σύννεφο.
Τέννις παίζουμε μεγάλε, δεν θα αλλαζω σεντόνια.
Και μαύρα υπενθυμιζω.
Το καλό είναι οτι συζητάνε ακόμα και άλλοι δύο.
Είναι πιο μακριά από εμάς.
Θα σου φέρω και εσένα στριγκακι
μλμ τυπε
6000 ουτε στη σαιζόν δεν δινουν τουρκια
Μλκες λες η μλκες σου λενε...
 

Επισκέπτης
Επιβεβαιωνεις το συμπερασμα που εβγαλα. Οτι η Ευρωπη λειτουργει σαν νεροχυτης. Τραβαει ανθρωπους στο νερστροβιλο και τους περισσοτερους θα τους ρουφηξει η τρυπα. Λιγοι θα μεινουν εξω βρεγμενοι. Περνανε τα χρονια της νιοτης και ζειτε σαν ζωα. Πεντε νοματαιοι σε ενα διαμερισμα με υποκαταστατο ζωης το χασισι. Για να κανεις πιο πλουσιους καποιους αλλους. Καποιοι θα βρουν μια χοντρη γκρινιαρα να κανουν ενα παιδι. Οι υπολοιποι πουτανες και χασισια. Οχι φιλε, δε μπαινω στο κλουβι της μεγαλης σας ευρωπης. Θα μεινω ελευθερος.

Το ζητημα της στεγασης ειναι οντως ενα μεγαλο προβλημα που υπαρχει σχεδον σε ολη την Ευρωπη, αλλα και σε Αυστραλια, Αμερικη. Ομως ευκαιριες υπαρχουν αρκει το μυαλο να στροφαρει. Και καλοπληρωμενες δουλειες για οσους εχουν καποια εξειδικευση και μαθουν τη γλωσσα της χωρας που τους "φιλοξενει". Στα συν και η βοηθεια που υπαρχει απο το κρατος. Μπορω να σου γραψω για αυτα αν θελεις.
Τα χασισια, οι μπυρες, ο τζογος και οι πουτανες αν τα ελεγχεις  δεν ειναι κατι κακο και λεφτα στην ακρη μπορεις να βαζεις. Αν χαθει ο ελεγχος τοτε ειναι προβλημα.
Χοντρες δεν γαμαω ουτε τζαμπα.

 

Επισκέπτης
Δεν έχω προσόντα για δουλειές κύρους και δε δέχομαι βοήθεια από το κρατος, ούτε το ελληνικό φυσικά,γιατί δεν το επιτρέπουν οι πεποιθήσεις μου.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
δε μεταναστευω τοτε. Θα βρω δουλεια ελλαδα και μου μενουν στην ακρη για πορνοτουρισμο. Διαφορετικα Αυστραλια

Αφηστε που για ιατρικους λογους χρειαζομαι δικο μου μπανιο. Πως ζειτε ρε ανθρωποι; Σκλαβους σας κανανε; Διωχτε τους Αλβανους και παρτε τους τις δουλειες. Που ειναι το προβλημα; Να δειτε που στο τελος η εργασιακη εμπειρια σε θεσεις μανατζμεντ αχρηστη θα σας φανει. Σαν κατι πτυχια-μπακαλοχαρτα που επαιρναν παλια απο Αγγλια.
Μάγκα ή βλαμμένος είσαι ή 10 χρονών.Τι μυαλό κουβαλάς;Ελπίζω να είσαι όντως πιτσιρίκι.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
υπαρχουν λυσεις .....

1. αν δεν εισαι τεμπελακος και life style  τυπος που πουλαει μουρη και να λεει πως  δουλευει στο εξωτερικο .

2.εαν δεν εχεις γυναικα στην αθηνα  οποτε σταρχιδια σου.

3.εαν εχεις ενα  χωριουδακι να μεινεις και  6 με 7 χιλιαρικα στην ακρη .

4.  εαν δεν εισαι  φαντασμενος  και  εισαι εργατικος ...

αγοραζεις για αρχη  30 προβατα και  πουλας  γαλα!  ναι ερχονται καθε μερα και σου αγοραζουν το γαλα εταιρειες .
καθε μηνα  θα μπαινει στο λογαρισμο σου ζεστο  χρημα και  μολις γλυκαθεις επενδυεις σε περισσοτερα ζωα ...
Σκεπάσου το βράδυ να μην κρυώσεις!!Εσένα περίμεναν οι γαλατάδες !!!!Αμα δεν ξέρετε μην κάνετε όνειρα.Ρωτα και κανα τσοπάνη πόσο του αγοράζουν το γάλα  και κάθε πότε τον πληρώνουν,αν τον πληρώνουν.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Σκεπάσου το βράδυ να μην κρυώσεις!!Εσένα περίμεναν οι γαλατάδες !!!!Αμα δεν ξέρετε μην κάνετε όνειρα.Ρωτα και κανα τσοπάνη πόσο του αγοράζουν το γάλα  και κάθε πότε τον πληρώνουν,αν τον πληρώνουν.

πεφτει πολυ πιστολι  και πολυ δουλεια , τα προβατα δενειναι παιξει γελασε
 

Ο ΑΡΕΙΑΝΟΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
20 Οκτ 2010
Μηνύματα
7.109
Κριτικές
128
Like
22.518
Πόντοι
28.900
Μάγκες καλησπέρα. Επειδή πριν 10 μέρες περίπου γύρισα από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Αμερική,και έλειπα από τις αρχές του χρόνου μπορώ να πω το εξής:Ότι στο εξωτερικό αν δουλέψεις σκληρά (τουλάχιστον στον δικό μου τομέα, που είμαι  σε μια πολυεθνική στον οικονομικό τομέα)έχεις πολύ καλές απολαβές.Αν φέρνεις και αποτελέσματα τα μπόνους ειναι πολυ καλα και θα δεις χρηματα που δεν υπηρχε περιπτωση να τα βρεις στην Ελλάδα.Αυτο όμως γίνεται με πολύωρη και επιμονή εργασία. Δεν έχει αστεία στο εξωτερικό (και αυτό πιστεύω πως ισχύει για όλες τις δουλειές).
Απλώς στο εξωτερικό δεν έχει την ζωή που έχει η Ελλαδάρα μας.Αλλά έχει καλές απολαβές στο εξωτερικό και το κράτος σε ανταμείβει σε όλα τα επίπεδα. Από την υγεία (που δεν περιμένεις για να σε εξετάσουν όλη μέρα αλλά το πολύ ένα μισάωρο)μέχρι και ότι άλλο φαντάζεσαι. Δεν μπορώ να το εξηγήσω τώρα ούτε να το περιγράψω,πρέπει μα το ζήσετε να δείτε τι θα πει κράτος πρόνοιας. Τουλάχιστον αυτό έχει η Αμερική.Και προσωπικά πιστεύω πως έτσι είναι τα περισσότερα προηγμένα κράτη.
 

Επισκέπτης
Καμία σχέση το αμερικανικό σύστημα υγείας με τα ευρωπαϊκά.
 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
μλμ τυπε
6000 ουτε στη σαιζόν δεν δινουν τουρκια
Μλκες λες η μλκες σου λενε...
Πήγε φίλος μου τα πήρε και γύρισε με 19χρονο ρωσίδι που μας έφυγε  το σαγόνι.
Αυτό το χάρισμα του έλληνα να μην δέχεται την αλλη οψη είναι τρομερή.
Καθηστε με το επίδομα ανεργίας του Τσίπρα και τρεχτε στο Μεταξουργείο.

Πάρτε και μερικές δόσεις αν έχετε ξαναδεί τέτοια ξενοδοχεία.
 

Συνημμένα

  • getimage.jpeg
    getimage.jpeg
    96,2 KB · Εμφανίσεις: 37
  • getimage (2).jpeg
    getimage (2).jpeg
    58,4 KB · Εμφανίσεις: 28
  • getimage (1).jpeg
    getimage (1).jpeg
    62,3 KB · Εμφανίσεις: 39

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
Γιατί θολώνεις τα νερά ρε Μάκενρο;

1 προς 6 είναι η λίρα. 1000 ευρώ θα παίρνεις, που πάλι καλά είναι.

Κοιτάξτε καμμιά ισοτιμία στο ίντερνετ πριν πουλήσετε παπάτζα στους ανίδεους, τεμπελχανάδες, ε τεμπελχανάδες.

Μπερδευτηκα σπό το νόμισμα Αιγύπτου γιατί ήθελα κάτι να φέρω
Έτσι και αλλιώς δεν συζηταω για ένα νόμισμα που υποτιμάται συνεχώς.
Λοιπόν τα μαθήματα πληρώνοντας από τα ημιγυμνα ρωσιδια 50-50 σε pos ή μετρητά. Αφού έχεις ανοίξει λογαριασμό σε τουρκική τράπεζα σε ευρώ, παίρνεις κάρτα ανάληψης.
Με τα μετρητά ερχεσαι κανονικά και με τη καρτουλα βγάζει ς από οποιαδήποτε τράπεζα στην Ελλάδα όσα θέλεις, δεν έχει capital controls.
Αν υπάρχουν και άλλοι έξυπνοι για ερωτήσεις και όχι να μιλάνε από μόνοι τους, ρωτάτε.

Α, και επειδή η Τουρκία δεν είναι ΕΕ δεν βλέπουν τα λεφτά μου οι έλληνες έφοροι.
 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
δεν υπαρχουν αυτοι οι μισθοι στην τουρκια. Ποιον θα προπονεις? Την κουρνικοβα?
Εκτος κ αν μιλας για λιρες τουρκιας

Αν δεν έχουν οι ρώσοι που έχουν το χρήμα, ποιός το εχει;
Σε ξενοδοχείο που δίνουν 400€ την ημέρα, δεν μπορεί να δώσει 60-80€ για μια ώρα τέννις ;
Εδώ κάτι άχρηστοι στην Ελλάδα παίρνουν 100€ την ώρα.

Σε 9 ημέρες φεύγω και κάνω νηστεία σεξ
Το target group  μου θα είναι ηλικίες 19-35.Με ηλικιωμένες δεν παω, μου πεθαίνουν στο κρεββάτι.
Οι ρομαντικοί ας κάτσουν Ελλάδα και ας πάρουν επίδομα τέκνων.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Πληροφοριακα και μονο. Η Αυστραλια εχει αυστηριοποιησει πολυ τους ορους για μονιμη εγκατασταση και εργασια εκει. Εμενα ο πατερας μου εμεινε εκει για 13 χρονια, πηρε υπηκοοτητα, το χαρτι με τη βασιλισσα Ελισαβετ επανω  το 1961, λαμβανει καποια χρηματα συνταξη απο εκει που τα στελνουν εδω στην Ελλαδα. Η υπηκοοτητα ισχυει; Εχει να παει Αυστραλια 45 χρονια. Δηλαδη αν ηθελε καποιο απο τα παιδια του να μεινει Αυστραλια θα μπορουσε πιο ανετα σε σχεση με καποιον αλλον νεομεταναστη;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Πληροφοριακα και μονο. Η Αυστραλια εχει αυστηριοποιησει πολυ τους ορους για μονιμη εγκατασταση και εργασια εκει. Εμενα ο πατερας μου εμεινε εκει για 13 χρονια, πηρε υπηκοοτητα, το χαρτι με τη βασιλισσα Ελισαβετ επανω  το 1961, λαμβανει καποια χρηματα συνταξη απο εκει που τα στελνουν εδω στην Ελλαδα. Η υπηκοοτητα ισχυει; Εχει να παει Αυστραλια 45 χρονια. Δηλαδη αν ηθελε καποιο απο τα παιδια του να μεινει Αυστραλια θα μπορουσε πιο ανετα σε σχεση με καποιον αλλον νεομεταναστη;

Λεω και εγω ποιος αλλος βλακας θα μπορουσε να ειναι. Εν τελει εκανα λιγο προς τα πανω τον κερσορα και δικαιωθηκα.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Λεω και εγω ποιος αλλος βλακας θα μπορουσε να ειναι. Εν τελει εκανα λιγο προς τα πανω τον κερσορα και δικαιωθηκα.
Αυστηρο αγορι ο Σεβαλιες. Μονιμως στη τσιτα, νευρα τσαταλια, ζοχαδας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Πήγε φίλος μου τα πήρε και γύρισε με 19χρονο ρωσίδι που μας έφυγε  το σαγόνι.
Τι να το κανει το 19χρονο ρωσιδι που το εφερε κιολας εδω? Κανενα μουσακα ξερει να φτιαχνει?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.251
Κριτικές
19
Like
7.222
Πόντοι
3.346
Οπως ελεγε και το γουρουνι στον κοκκορα του Αρκα, καλο το σεξ αλλά τι κανεις τις υπολοιπες 23 ωρες και 50 λεπτα της ημερας?

πολλά μπορείς να κάνεις με ένα πιπίνι για να πάρεις νεότητα
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Μάγκες καλησπέρα. Επειδή πριν 10 μέρες περίπου γύρισα από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Αμερική,και έλειπα από τις αρχές του χρόνου μπορώ να πω το εξής:Ότι στο εξωτερικό αν δουλέψεις σκληρά (τουλάχιστον στον δικό μου τομέα, που είμαι  σε μια πολυεθνική στον οικονομικό τομέα)έχεις πολύ καλές απολαβές.Αν φέρνεις και αποτελέσματα τα μπόνους ειναι πολυ καλα και θα δεις χρηματα που δεν υπηρχε περιπτωση να τα βρεις στην Ελλάδα.Αυτο όμως γίνεται με πολύωρη και επιμονή εργασία. Δεν έχει αστεία στο εξωτερικό (και αυτό πιστεύω πως ισχύει για όλες τις δουλειές).
Απλώς στο εξωτερικό δεν έχει την ζωή που έχει η Ελλαδάρα μας.Αλλά έχει καλές απολαβές στο εξωτερικό και το κράτος σε ανταμείβει σε όλα τα επίπεδα. Από την υγεία (που δεν περιμένεις για να σε εξετάσουν όλη μέρα αλλά το πολύ ένα μισάωρο)μέχρι και ότι άλλο φαντάζεσαι. Δεν μπορώ να το εξηγήσω τώρα ούτε να το περιγράψω,πρέπει μα το ζήσετε να δείτε τι θα πει κράτος πρόνοιας. Τουλάχιστον αυτό έχει η Αμερική.Και προσωπικά πιστεύω πως έτσι είναι τα περισσότερα προηγμένα κράτη.

κρατος προνοιας η αμερικη? μπας και ησουν σε αλλη χωρα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom