Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 328 άτομα (0 μέλη και 328 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τραμου οπως σ ειχα πει κ τοτε μιλαω για βορειο λονδινο και συγκεκριμενα nothampton...δεν ειπα οτι βγαινεις πλουσια αλλα απο τα 500 ευρω με ενοικιο στην Αθηνα ειναι πολυ καλυτερα...θα σου μενουν και φραγκα στην ακρη!Ελλαδα με 500 και ενοικιο τι θα μεινει?

Northampton ρε παίκτη μου δεν είναι Βόρειο Λονδίνο είναι Midlands... απέχει 1.30 ώρα με το τραίνο από το Λονδίνο και δεν είναι τόσο φτηνό όσο νομίζεις...

για φτηνότερα βορειότερα (πχ Halifax, North Yorkshire κλπ)..

Το θέμα παίκτη μου σε αυτές τις δουλειές που συζητάς είναι ότι δεν είναι εγγυημένες αλλά ωρομίσθιες και οι ώρες απασχόλησης μπορούν να αυξομειώνονται κατά το δοκούν από τον εργοδότη (zero hours contracts).. αν μια βδομάδα κρίνει ότι δεν έχει δουλειά τότε δεν σε φωνάζει..

 

Επισκέπτης
εξαρτάται σε ποιά πολη είσαι, πόσο μακρυά είναι το σπίτι σου από την δουλειά και πολλούς παράγοντες...

για παράδειγμα η φτηνότερη εβδομαδιαία κάρτα στην επαρχία είναι 15 λίρες που σημαίνει μόνο για μετακίνηση θέλεις το λιγότερο 70 λίρες τον μήνα...

από κει και πέρα αν θέλεις τηλεόραση είναι 120 λίρες τον χρόνο... αν θέλεις ιντερνετ μιλάς για ελάχιστο 18 λίρες τον μήνα (για αξιοπρεπές ελάχιστο 25)...

900 λίρες είναι λίγα αλλά μπορείς να την βγάλεις ... τώρα αν θα βάζεις λεφτά στην άκρη ή όχι εξαρτάται πόσο θα κάνεις το σκατό παξιμάδι..

αν θέλεις τραίνο για να πας στην δουλειά σου μιλαμε για μίνιμουμ 120 λίρες τον μήνα ...

και φυσικά όταν μιλάς για σκατό παξιμάδι μιλάς μια μπύρα κάθε δύο βδομάδες σε πάμπ και έναν καφέ κάθε Σάββατο

παπούτσια ρούχα είναι όντως πολύ φτηνά και οι προσφορές αχτύπητες..
ειναι βασικο να ειμαι κοντα στη δουλεια για να μου μενει ελευθερος χρονος και το σπιτι να ειναι ανθρωπινο με ελληνικα στανταρ για να μην παθω καταθλιψη. Μπυρες καφεδες δεν πινω καθολου. Ολες οi αγγλικες πολεις εχουν καποιο πεζοδρομο με μαγαζια και παγκακια που αραζει η νεολαια δωρεαν και πεφτει και κανα καμακι. Σκεφτομαι plymouth για να αραζω το βραδυ στο λιμανι απ οπου απεπλεε ο καπταιν κουκ. Αντε στο φαι να χαλαω κατι παραπανω γιατι τρωω πολλα φρουτα και ψαρια και ειμαι ερασιτεχνης μαγειρας. Αλλα εξοδα καθαριστικα για το σπιτι, κατι κρεμες καλυντικες, καμια βιταμινη και οτι πληρωνω στο μπαντμιντον. Ε να γνωρισω καμια κινεζα η βιετναμεζα. Αυτες σε τετοια συχναζουν.
 

Επισκέπτης
Για ελληνικο lifestyle ξεχαστε το.Αν μπλέξετε με Ελληναράδες είναι απλά καταστροφή.Οι ξένοι δεν ανεχονται βαρείς,λαικούς τύπους με κομπολόγια,κλαρινογαμπρούς,αρχιδάτους Ελληναράδες που μιλάνε μόνο με Έλληνες και τρώνε και πίνουν σε Ελληνάδικα,αργά ή γρήγορα θα σας στείλουνε.
Και οι Έλληνες ειναι κουτσομπόληδες,λένε και καρφώνουν τα πάντα όλα.
Συνεπώς για low profile,Zorba the Greek style και σταρχιδισμός.Οχι πολλά πολλά.Ετσι κι αλλιώς οι Δυτικοί δεν μπορούν να καταλάβουν τη βαλκανική μας ανωτερότητα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ειναι βασικο να ειμαι κοντα στη δουλεια για να μου μενει ελευθερος χρονος και το σπιτι να ειναι ανθρωπινο με ελληνικα στανταρ για να μην παθω καταθλιψη. Μπυρες καφεδες δεν πινω καθολου. Ολες οi αγγλικες πολεις εχουν καποιο πεζοδρομο με μαγαζια και παγκακια που αραζει η νεολαια δωρεαν και πεφτει και κανα καμακι. Σκεφτομαι plymouth για να αραζω το βραδυ στο λιμανι απ οπου απεπλεε ο καπταιν κουκ. Αντε στο φαι να χαλαω κατι παραπανω γιατι τρωω πολλα φρουτα και ψαρια και ειμαι ερασιτεχνης μαγειρας. Αλλα εξοδα καθαριστικα για το σπιτι, κατι κρεμες καλυντικες, καμια βιταμινη και οτι πληρωνω στο μπαντμιντον. Ε να γνωρισω καμια κινεζα η βιετναμεζα. Αυτες σε τετοια συχναζουν.

και πάλι εξαρτάται από την πόλη ... Plymouth είναι νότια οπότε λογικά ειναι ακριβό (νοίκια κλπ)... σπίτι ανθρώπινο με τα ελληνικά στάνταρ να υπολογίζεις το δωμάτιο 700+....
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Northampton ρε παίκτη μου δεν είναι Βόρειο Λονδίνο είναι Midlands... απέχει 1.30 ώρα με το τραίνο από το Λονδίνο και δεν είναι τόσο φτηνό όσο νομίζεις...

για φτηνότερα βορειότερα (πχ Halifax, North Yorkshire κλπ)..

Το θέμα παίκτη μου σε αυτές τις δουλειές που συζητάς είναι ότι δεν είναι εγγυημένες αλλά ωρομίσθιες και οι ώρες απασχόλησης μπορούν να αυξομειώνονται κατά το δοκούν από τον εργοδότη (zero hours contracts).. αν μια βδομάδα κρίνει ότι δεν έχει δουλειά τότε δεν σε φωνάζει..
τυπε βορεια ειναι το νορθ το λεει κ η λεξη απλα δεν ειναι τερμα βορεια με αυτα που ειπες..
αυτη την στιγμη ειναι συγγενικο μ ατομο κ ειναι με 400 σε φλατ η λιγοτερο δεν θυμαμαι ακριβως μαζι με αλλα δυο ατομα ιδιου φυλου...σαν περιοχη ειναι μετρια αλλα οχι χαλια πχ λουτον..απο indeed που χαζευω παιζουν αρκετες δουλειες με 8 λιρες κτλ...η ζωη ειναι σχετικα λογικη..για κεντρικο λονδινο δεν μιλαμε καν η νοτιο οπως λεει ο φιλος..εκει τα εξοδα ειναι πολλα..ναι μεν εχεις περισσοτερες επιλογες σε δουλεια αλλα εχεις 2-3 πλα ενοικια σε σχεση με αλλες περιοχες στο βορειο κομματι...μια καλη επιλογη ειναι το μαντσεστερ απο θεμα ενοικιο κτλ
 

Επισκέπτης
και πάλι εξαρτάται από την πόλη ... Plymouth είναι νότια οπότε λογικά ειναι ακριβό (νοίκια κλπ)... σπίτι ανθρώπινο με τα ελληνικά στάνταρ να υπολογίζεις το δωμάτιο 700+....
το δωματιο; εγω θελω τουλαχιστον ενα δυαρι μονος μου. Ο πακιστανος στα πατησια νοικιαζει τριαρι στον 5ο οροφο, με βεραντα και θεα σε ακαλυπτο με δεντρα που εχουν υψος πολυκατοικιας. Κανα 400αρι παει. Του μενουν και στην ακρη.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
το δωματιο; εγω θελω τουλαχιστον ενα δυαρι μονος μου. Ο πακιστανος στα πατησια νοικιαζει τριαρι στον 5ο οροφο, με βεραντα και θεα σε ακαλυπτο με δεντρα που εχουν υψος πολυκατοικιας. Κανα 400αρι παει. Του μενουν και στην ακρη.
δυαρι σε χωρα εκτος ελβετιας με τους μισθους που δινουν ξεχαστε το
Ο ζτοχος σας ειναι αν κ δυσκολο να μεινετε μονοι σας σε καμμια μεγάλη γκαρσονιερα
Στις χωρες τις ΕΕ λογω μισθω  πείνας οι πλειοψηφια μένει με συγκατοικο, κους..
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.251
Κριτικές
19
Like
7.222
Πόντοι
3.346
δυαρι σε χωρα εκτος ελβετιας με τους μισθους που δινουν ξεχαστε το
Ο ζτοχος σας ειναι αν κ δυσκολο να μεινετε μονοι σας σε καμμια μεγάλη γκαρσονιερα
Στις χωρες τις ΕΕ λογω μισθω  πείνας οι πλειοψηφια μένει με συγκατοικο, κους..

πολυ σωστα, απο ατομα που μεταναστευσαν στο εξωτερικο τα ιδια ακριβως λενε χωρις συγκατοικο δεν βγαινουν οικονομικα

εκτος αν ειναι π.χ. καποιος γιατρος στο επαγγελμα τοτε του φτανει να μεινει μονος χωρις συγκατοικο

 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
πολυ σωστα, απο ατομα που μεταναστευσαν στο εξωτερικο τα ιδια ακριβως λενε χωρις συγκατοικο δεν βγαινουν οικονομικα

εκτος αν ειναι π.χ. καποιος γιατρος στο επαγγελμα τοτε του φτανει να μεινει μονος χωρις συγκατοικο
δε χρειαζεται νασαι γιατρός και μηχανικος νασαι θα παρεις 2-2500 νεττο κ σε παιρνει
Αλλα αν εισαι πχ υπαλληλος γραφειου απλος η σε σουπερμαρκετ σε χωρα της ΕΕ ΜΕ ΤΑ 1300 που θα παρεις νεττο στην καλυτερη δεν μπορεις να δινεις 800 για σπιτι
Ειπαμε ΕΕ ισον μονο για ζευγαρια που δουλεύουν και οι δύο
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.251
Κριτικές
19
Like
7.222
Πόντοι
3.346
δε χρειαζεται νασαι γιατρός και μηχανικος νασαι θα παρεις 2-2500 νεττο κ σε παιρνει
Αλλα αν εισαι πχ υπαλληλος γραφειου απλος η σε σουπερμαρκετ σε χωρα της ΕΕ ΜΕ ΤΑ 1300 που θα παρεις νεττο στην καλυτερη δεν μπορεις να δινεις 800 για σπιτι
Ειπαμε ΕΕ ισον μονο για ζευγαρια που δουλεύουν και οι δύο

ετσι ακριβως, για ζευγαρια που θα δουλεψουν και οι δυο αν ειναι υπαληλοι σε ρεστοραν  super market τοτε ναι αξιζει
για μπακουρι δεν λεει μια οπως τα περιγραφεις θα παρεις 1300-1500 ευρω και τα 700-900 θα τα δινεις στο ενοικιο
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
ετσι ακριβως, για ζευγαρια που θα δουλεψουν και οι δυο αν ειναι υπαληλοι σε ρεστοραν  super market τοτε ναι αξιζει
για μπακουρι δεν λεει μια οπως τα περιγραφεις θα παρεις 1300-1500 ευρω και τα 700-900 θα τα δινεις στο ενοικιο
Τυποι,
Δεν ειναι ετσι
Εξαρταται που θα πεσεις, πως,τι, κτλ
Ξερω για περιπτωση στην γερμανια, που βγαζει 1700€ νεττο δουλευοντας 20 ωρες την βδομαδα, με ενοικιο 500€ τον μηνα σε δυαρι.
Ειναι κ λιγο θεμα τυχης οπως τα παντα στην ζωη αλλωστε.

Επισης η συγκατοικηση η η διαμονη με την συζυγο (ζευγαρι) δεν ειναι η λυση στο θεμα ,δεν ειναι ελλαδα εδω.
Σου βγαινει καπως φτηνοτερα ,οκ, αλλα οχι μεγαλες διαφορες.

Πχ μονος σε 50τ.μ.
Ενοικιο 400€
Κοινοχρηστα ρευμα γκαζι, ιντερνετ τηλεφωνο νερο κτλ 150€
Συνολο 550€ εχοντας την ησυχια σου κ της ψωλης σου τον χαβα.

Με συγκατοικο/ συζυγο/ παιδι
700€ στα 80τ.μ.
Κοινοχρηστα κτλ (βλεπε επανω) 200€
Συνολο 900€ στα 2 ατομα
Τα ποσά στην συγκατοικηση τα εβαλα με πολυ πολυ επιεικια

Εχουμε δηλ

Μονος: 550€ στα 50τ.μ. της ψωλης σου τον χαβα
Με συγκατοικο: 450€ στα 40τ.μ. νε πεειμενεις να χεσει ο αλλος για να βουρτζισεις τα δοντια σου.


.
 

Επισκέπτης
δε χρειαζεται νασαι γιατρός και μηχανικος νασαι θα παρεις 2-2500 νεττο κ σε παιρνει
Αλλα αν εισαι πχ υπαλληλος γραφειου απλος η σε σουπερμαρκετ σε χωρα της ΕΕ ΜΕ ΤΑ 1300 που θα παρεις νεττο στην καλυτερη δεν μπορεις να δινεις 800 για σπιτι
Ειπαμε ΕΕ ισον μονο για ζευγαρια που δουλεύουν και οι δύο
δε μεταναστευω τοτε. Θα βρω δουλεια ελλαδα και μου μενουν στην ακρη για πορνοτουρισμο. Διαφορετικα Αυστραλια

Αφηστε που για ιατρικους λογους χρειαζομαι δικο μου μπανιο. Πως ζειτε ρε ανθρωποι; Σκλαβους σας κανανε; Διωχτε τους Αλβανους και παρτε τους τις δουλειες. Που ειναι το προβλημα; Να δειτε που στο τελος η εργασιακη εμπειρια σε θεσεις μανατζμεντ αχρηστη θα σας φανει. Σαν κατι πτυχια-μπακαλοχαρτα που επαιρναν παλια απο Αγγλια.
 

Επισκέπτης
δε μεταναστευω τοτε. Θα βρω δουλεια ελλαδα και μου μενουν στην ακρη για πορνοτουρισμο. Διαφορετικα Αυστραλια

Αφηστε που για ιατρικους λογους χρειαζομαι δικο μου μπανιο. Πως ζειτε ρε ανθρωποι; Σκλαβους σας κανανε; Διωχτε τους Αλβανους και παρτε τους τις δουλειες. Που ειναι το προβλημα; Να δειτε που στο τελος η εργασιακη εμπειρια σε θεσεις μανατζμεντ αχρηστη θα σας φανει. Σαν κατι πτυχια-μπακαλοχαρτα που επαιρναν παλια απο Αγγλια.

Αυστραλια τυπε δεν δεχονται αν δεν εχεις καποιον εκει. Εχει γινει πιο δυσκολη κι απο USA. Καντη για Γερμανια, θα βρεις μια δουλεια (ψιλο-μαυρα, οχι ολα δηλωμενα), θα τσιμπας και τα επιδοματα και θα εισαι αρχοντας.

 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
Σορυ παιδιά επειδή το είδα καταλάθος.
Σε δέκα μέρες πάω Τουρκία σε ξενοδοχείο προπονητής τέννις σε ρωσίδια ημίκωλα με 6-7.000 το μήνα + τυχερά σε ξενοδοχείο 5στερο, ούτε στη Μύκονο δεν υπάρχουν τέτοια. Διαμονή και φαγητό τζάμπα και ασε τον Τσίπρα να δίνει επιδόματα.
Μαύρα φυσικά, όχι 40% φόρος
Μετά πείτε μου να μείνω Ελλάδα.
Ρώσικα στρινγκ θα φέρω στη πατρίδα!!!
 

Επισκέπτης
Αυστραλια τυπε δεν δεχονται αν δεν εχεις καποιον εκει. Εχει γινει πιο δυσκολη κι απο USA. Καντη για Γερμανια, θα βρεις μια δουλεια (ψιλο-μαυρα, οχι ολα δηλωμενα), θα τσιμπας και τα επιδοματα και θα εισαι αρχοντας.
Επιβεβαιωνεις το συμπερασμα που εβγαλα. Οτι η Ευρωπη λειτουργει σαν νεροχυτης. Τραβαει ανθρωπους στο νερστροβιλο και τους περισσοτερους θα τους ρουφηξει η τρυπα. Λιγοι θα μεινουν εξω βρεγμενοι. Περνανε τα χρονια της νιοτης και ζειτε σαν ζωα. Πεντε νοματαιοι σε ενα διαμερισμα με υποκαταστατο ζωης το χασισι. Για να κανεις πιο πλουσιους καποιους αλλους. Καποιοι θα βρουν μια χοντρη γκρινιαρα να κανουν ενα παιδι. Οι υπολοιποι πουτανες και χασισια. Οχι φιλε, δε μπαινω στο κλουβι της μεγαλης σας ευρωπης. Θα μεινω ελευθερος.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Επιβεβαιωνεις το συμπερασμα που εβγαλα. Οτι η Ευρωπη λειτουργει σαν νεροχυτης. Τραβαει ανθρωπους στο νερστροβιλο και τους περισσοτερους θα τους ρουφηξει η τρυπα. Λιγοι θα μεινουν εξω βρεγμενοι. Περνανε τα χρονια της νιοτης και ζειτε σαν ζωα. Πεντε νοματαιοι σε ενα διαμερισμα με υποκαταστατο ζωης το χασισι. Για να κανεις πιο πλουσιους καποιους αλλους. Καποιοι θα βρουν μια χοντρη γκρινιαρα να κανουν ενα παιδι. Οι υπολοιποι πουτανες και χασισια. Οχι φιλε, δε μπαινω στο κλουβι της μεγαλης σας ευρωπης. Θα μεινω ελευθερος.

δεν θα πας νοτια αγγλια τελικα?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Επιβεβαιωνεις το συμπερασμα που εβγαλα. Οτι η Ευρωπη λειτουργει σαν νεροχυτης. Τραβαει ανθρωπους στο νερστροβιλο και τους περισσοτερους θα τους ρουφηξει η τρυπα. Λιγοι θα μεινουν εξω βρεγμενοι. Περνανε τα χρονια της νιοτης και ζειτε σαν ζωα. Πεντε νοματαιοι σε ενα διαμερισμα με υποκαταστατο ζωης το χασισι. Για να κανεις πιο πλουσιους καποιους αλλους. Καποιοι θα βρουν μια χοντρη γκρινιαρα να κανουν ενα παιδι. Οι υπολοιποι πουτανες και χασισια. Οχι φιλε, δε μπαινω στο κλουβι της μεγαλης σας ευρωπης. Θα μεινω ελευθερος.
εχεις ζαλιστεί?
εχεις παει καθολου εξω να δεις ποσο δεκτικες στο καμακι είναι οι ΛΕΠΤΕΣ ευρωπαιες?
γκρινιάρες , χοντρες και ξυνομουρες που το παιζουν δυσκολες είναι οι ελληνιδες.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Σορυ παιδιά επειδή το είδα καταλάθος.
Σε δέκα μέρες πάω Τουρκία σε ξενοδοχείο προπονητής τέννις σε ρωσίδια ημίκωλα με 6-7.000 το μήνα + τυχερά σε ξενοδοχείο 5στερο, ούτε στη Μύκονο δεν υπάρχουν τέτοια. Διαμονή και φαγητό τζάμπα και ασε τον Τσίπρα να δίνει επιδόματα.
Μαύρα φυσικά, όχι 40% φόρος
Μετά πείτε μου να μείνω Ελλάδα.
Ρώσικα στρινγκ θα φέρω στη πατρίδα!!!
δεν υπαρχουν αυτοι οι μισθοι στην τουρκια. Ποιον θα προπονεις? Την κουρνικοβα?
Εκτος κ αν μιλας για λιρες τουρκιας
 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
δεν υπαρχουν αυτοι οι μισθοι στην τουρκια. Ποιον θα προπονεις? Την κουρνικοβα?

Εκτος κ αν μιλας για λιρες τουρκιας

Σε ευρώ μάγκα μου, ούτε καν δολλάριο.
Σε πολυτελείας ξενοδοχείο, και έχει παρά πολλά.
Σιγά μην είναι λίρες Τουρκίας που ειναι 1/20.
Και το μουνί σύννεφο.
Τέννις παίζουμε μεγάλε, δεν θα αλλαζω σεντόνια.
Και μαύρα υπενθυμιζω.
Το καλό είναι οτι συζητάνε ακόμα και άλλοι δύο.
Είναι πιο μακριά από εμάς.
Θα σου φέρω και εσένα στριγκακι
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.896
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Σιγά μην είναι λίρες Τουρκίας που ειναι 1/20.

Γιατί θολώνεις τα νερά ρε Μάκενρο;

1 προς 6 είναι η λίρα. 1000 ευρώ θα παίρνεις, που πάλι καλά είναι.

Κοιτάξτε καμμιά ισοτιμία στο ίντερνετ πριν πουλήσετε παπάτζα στους ανίδεους, τεμπελχανάδες, ε τεμπελχανάδες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom