Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Ποτε πηγες Λονδινο τελευταια φορα? Γιατι εγω εδω και 7 χρονια εδω περα δεν εχω νιωσει ποτε μη ασφαλης, κι εχω περπατησει σε παρα πολλες περιοχες βραδυ, μονος κλπ. Προφανως σε μια τεραστια πολη 8 εκ. θα υπαρχουν και οι παρακμιακες περιοχες και οι συμμοριες αλλα ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας. Αλλωστε επι του δικου μας θεματος, δεν εχει λογο ενας Ελληνας που μεταναστευει στο Λονδινο να παει να μεινει εξ'αρχης σε αυτες τις περιοχες.

Επισης, στη συγκριση που κανεις με το Βερολινο, πες απλα οτι εσυ προσωπικα γουσταρεις για τους δικους σου λογους χιλιες φορες Βερολινο, αυτο σου κανει κλικ, και το ληγουμε εκει και δε μπορει να σου πει κανεις τιποτα. Μην εκτιθεσαι ομως με αυτα που λες γιατι με οποια αντικειμενικα κριτηρια και να το πιασεις δεν ειναι καν να τα συγκρινουμε. Παρκα, αρχιτεκτονικη, ιστορια, αξιοθεατα, φαγητο, μουσεια, μαγαζια το Λονδινο ειναι ετη φωτος μπροστα. Ουτε καν business η financial center δεν ειναι το Βερολινο, αφου για αυτο πρεπει να πας Φρανκφουρτη (και να ρισκαρεις αυτοκτονια απο την πολλη βαρεμαρα μεσα στο εξαμηνο) η σε κανα Μοναχο, Στουντγκαρδη, Αμβουργο.

Το μονο που ισως εχει πιο πολυ το Βερολινο ειναι νυχτερινη ζωη, κι αυτο σε ενα πολυ συγκεκριμενο ειδος με τα techno clubs Berghain κλπ, η σε υπογεια μαγαζια με τα οργια ειδικα αν εισαι γκει - σε αλλα ειδη διασκεδασης επισης δεν υπαρχει συγκριση. Πηγαινε 3 μερες στο Hackney και ειναι σαν να εχεις δει το Βερολινο λιγο πολυ.
Τυπε εχεις την δικη σου αποψη και εχω την δικη μου.Το λονδινο ειναι μια πολη κατα την ταπεινη μου αποψη για λεφταδες και ατομα τα οποια ειναι αρκετα επιτυχημενοι πανω σε αυτο που κανουν.Ειναι μια πολη με class system.Οχι εγω ειμαι working class,οχι εσυ εισαι middle class,οχι εσυ εισαι upper class.Εδω βγαινει η πλεμπα...εδω βγαινουν οι torries κτλ παναρχαιομενες μαλακιες των βρεττανων.Προσωπικα δεν τα γουσταρω αυτα.Επισης οι αγγλοι και γενικοτερα οι βρεττανοι ειναι σκατολαος και βρωμιλοι.Οταν πινουν οργιαζουν και κανουν μαλακιες.Προτιμω τον γερμανο που οταν πινει δεν χανει τον ελεγχο και δεν ξεφτιλιζεται(ενταξει υπαρχουν και εξαιρεσεις).Επισης ο καιρος UK ειναι για τον πουτσο.Δεν θα ζουσα σε μια πολη που εχει τις περισσοτερες μερες του χρονου μουντιλα και βροχη.Μονο για καταθληπτικους τυπαδες...χωρις να λεω οτι το Βερολινο και η Γερμανια εχουν τον καιρο της Ελλαδας.Το μονο καλο για εμενα Αγγλια και γενικοτερα Λονδινο ειναι οι αγωνες της premier league και πως το ζει ο κοσμος.Αν και τα εισητιρια πλεον εχουν ξεφυγει.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Εδω μιλαμε παντα για τον μεσο Γερμανο πολιτη και οχι για μερκελ,τραμπ και αλλους πολιτικαντηδες.Κανενας Γερμανος πολιτης δεν βλεπει ανταγωνιστικα τον αμερικανο.Αφου ξερει οτι κανει 100 φορες καλυτερη ζωη.Στην Γερμανια τυπε το εχουν λυσει το οικονομικο και κοινωνικο ζητημα απο το 45-50 και μετα τρωνε με χρυσα κουταλια.Εχουν μια απο τις πιο πλουσιες μεσσαιες ταξεις στον κοσμο.Ισως το καλυτερο κοινωνικο κρατος,σχετικα φθηνο κοστος ζωης,τα καλυτερα αμαξια,συγκοινωνιες,οι φτωχοι ειναι παρα πολυ λιγοι σε συγκριση παντα με την αναλογια του πληθυσμου.Τι να ζηλεψει ο γερμανος απο τον αμερικανο?Την εγκληματικοτητα?Το ανυπαρκτο κοινωνικο κρατος?Την ανυπαρκτη παιδεια και υγεια?Το πανακριβο κοστος ζωης?Το οτι ο μεσος αμερικανος την βρισκει με αλκοολ,ναρκωτικα και ψυχοφαρμακα?Η μηπως οτι ο μισος προυπολογισμος του ΑΕΠ φευγει σε αμυντικες δαπανες?Για τους Γερμανους οι Αμερικανοι ειναι χαπατα και κουτορνηθια.Φυσικα θα ακουσεις και αρκετους συνειδητοποιημενους Γερμανους να λενε οτι η Αμερικη δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα κρατος μαριονετα του Ισραηλ και των Εβραιων(πραγμα το οποιο λιγο πολυ ειναι αληθεια).Οι Γερμανοι κοροιδεουν και γελανε με αμερικανους και ρωσους.Διοτι στην ουσια, οι νικητες του β παγκοσμιου πολεμου ειναι αυτοι που σημερα εχουν πολυ χειροτερα κρατη απο τους ηττημενους(Γερμανια,Αυστρια).Δλδ φαντασου λιγο να νικουσε κιολας η Γερμανια τον πολεμο τι κρατος θα ηταν σε συγκριση με το σημερινο υπερκρατος που εχουν φτιαξει.Ενω η Ρωσια και η Αμερικη ειναι 2 αθλια κρατη για να ζεις.

Οσο για το βιντεο που εβαλες κοιτα την πολιτικη καριερα της Μερκελ και την πολιτικη καριερα του Τρομπα.Ο Τρομπας δεν εκλεισε ουτε 4 χρονια και η Μερκελ βαρεθηκε να κυβερναει την Ευρωπη για ποσα χρονια.Οι Γερμανοι ειναι τα αφεντικα της Ευρωπης και παντα ηταν.Αλλωστε και ιστορικα να το δεις.Την Ρωμαικη αυτοκρατορια οι Γερμανοι την εριξαν και δημιουργησαν την Αγια Ρωμαικη Αυτοκρατορια που ειναι διαδοχος των σημερινων γερμανικων κρατιδιων με πρωτο πρωτο την Γερμανια.Επισης μην ξεχνας τους βασιλειαδες που σου εστελναν οι Γερμαναραδες στο προτεκτορατο της ψωροκωσταινας.Οι Γερμανοι παντου εστελναν βασιλεις για να κυβερνησουν.Παρε παραδειγμα την σημερινη βρεττανικη βασιλικη οικογενεια για να δεις απο που κραταει η σκουφια τους.Απο γερμανικο οικο.




Και κατι ακομα και κλεινω.Η Αμερικη στο δημοφραφικο της, η μεγαλυτερη εθνοτικη της ομαδα οσο αφορα τους λευκους Ευρωπαιους με βαση την καταγωγη ειναι στην μεγαλη της πλειοψηφια Γερμανικης καταγωγης.Ιδιως ολο το midwest και οι δυτικες πολιτειες των ΗΠΑ οπως και καποιες πολιτειες στην ανατολικη ακτη ειναι κυριως πολιτες Γερμανικης προελευσης.


H Αμερικη μπορει να εχει αγγλο-εβραικη ελιτ στα μεγαλα αξιωματα αλλα ο μεσος λευκος αμερικανος ειναι στην μεγαλη του πλειοψηφια Γερμανικης καταγωγης η εχει τουλαχιστον απο την μια πλευρα γερμανικο background.Γι'αυτο και βλεπεις οτι η Αμερικη ειναι ενα κρατος φοβερα(η ηταν καποτε τουλαχιστον) μιλιταριστικο,πειθαρχημενο,δουλευτιαρικο,ανταγωνιστικο,σκληροτραχηλο,τεχνολογικα και καινοτομικα πολυ μπροστα.

Ο Γερμανος μισει τους Εβραιους με κανεναν αλλο λαο δεν ασχολειται ουτε και παιρνει στα σοβαρα.Οποιος εχει αραξει με Γερμανους η εχει πει δυο κουβεντες για ιστορια,μεσοπολεμο κτλ μπορει να καταλαβει πολυ ανετα ποσο πολυ τους απεχθανονται και ας το κρυβουν με την κουτοπονηρια τους.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Αυτό με τα 600 μας τα έχετε κάνει τσουρέκια. 600 είναι ο βασικός στην Ελλάδα και τον παίρνουν μονάχα κάτι τεμπελιδες που οδεύουν μπαριστα σε κάτι μαγαζιά αλυσίδα και κάτι πωλήτριες στα Ζάρα κλπ. Ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι πάνω από 1.000
Φίλε μήπως μένεις Γλυφάδα και μένεις με τους γονείς σου και για αυτό το παίζεις τόσο άνετος;

Γιατί εγώ από γνωστούς Αθήνα, όσοι είναι χωρίς σπουδές και έχουν νορμάλ δουλειές είναι κάτω από 900€ (σουπερμάρκετ, σεκιούριτι κλπ) και άλλοι με πτυχία και προϋπηρεσίες σε τράπεζες και τηλεπικοινωνίες χτυπάνε κανένα 1.300€ το πολύ στα 42 τους.

Το πάνω απο 1000€ το βλέπουν ελάχιστοι πια.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Γιατί εγώ από γνωστούς Αθήνα, όσοι είναι χωρίς σπουδές και έχουν νορμάλ δουλειές είναι κάτω από 900€ (σουπερμάρκετ, σεκιούριτι κλπ) και άλλοι με πτυχία και προϋπηρεσίες σε τράπεζες και τηλεπικοινωνίες χτυπάνε κανένα 1.300€ το πολύ στα 42 τους.

Το πάνω απο 1000€ το βλέπουν ελάχιστοι πια.
Tην ίδια εντύπωση έχω και εγώ όποτε κατεβαίνω ή με όσους από Ελλάδα μιλάω.

Μάλιστα στην Ελλάδα έχουμε και κάποιες εργασιακές "καινοτομίες" που π.χ.στη Γερμανία δε θα επιτρέπονταν.
Το καλοκαίρι επισκέφτηκα μία γνωστή μου που είναι υπεύθυνη καταστήματος σε γνωστή αλυσίδα με αθλητικά παπούτσια. Αυτό που παρατήρησα,είναι ότι πέρα από τα σκαμπό που ο πελάτης δοκιμάζει τα παπούτσια και στα οποία δεν επιτρέπεται να κάθεται το προσωπικό δεν υπήρχε κανενός τύπου καρέκλα για το προσωπικό.
Όταν την ρώτησα επ'αυτού,μου είπε ότι αν θέλουν να καθίσουν,κάθονται οκλαδόν πίσω από το ταμείο σε ένα σημείο που δεν πιάνουν οι κάμερες...
Επίσης ότι αν έχουν να λάβουν εμπόρευμα ή να τοποθετήσουν προϊόντα,η ώρα αυτή δεν προσμετράται σαν εργασία.
Αυτή,κοντά στα 30 παίρνει 790 και κανά κατοστάρικο λιγότερα οι πωλητές

Άλλωστε τόσο έπρεπε να ήταν πάντα οι μισθοί στην Ελλάδα,
όμως και με το αντίστοιχο κόστος ζωής,δηλαδή νοίκια 150-200ευρώ,καφές 40 λεπτά,κ.λ.π.
Αυτές οι μαλακιάρες με τους μούφα μισθούς των 3500χιλιάδων και τα εφάπαξ,
μας έφεραν εν πολλοίς στο σημείο που είμαστε τώρα.
Και τελικά ο πασόκος που έπαιρνε τα 3500ευρώ,αντί να έχει την κόρη του και το εγγόνι του στην αγκαλιά,
τα βλέπει μέσα από το Skype και πολλές φορές το εγγόνι δεν μιλάει καν ελληνικά.
Αλλά έτσι είναι αυτά,η απληστία και η μαλακία πληρώνονται..
 

Zesty

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2020
Μηνύματα
364
Like
407
Πόντοι
21
Σορυ τυπε εισαι για ψυχοφαραμακα τελικα.
Γαλλία, Αγγλία ούτε μπουρδελα δεν έχουν ποιος ο λόγος να πάει να ζήσει κάποιος?
Τι να συζητησεις με καποιον που εχει τετοια κριτηρια ...μενουμε Αθηνα τοτε και ειμαστε τρισευτυχισμενοι :2funny:
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Αυτό ισχύει πλέον πανευρωπαϊκά,αλλού σε μικρότερο και αλλού σε μεγαλύτερο βαθμό.

Έχουν πάρει και χαμπάρι ότι κάτι παραλογισμοί να παντρεύονται τούρκους ή αράπηδες απέτυχαν,
οπότε με Γερμανούς,που αν το δεις τελείως ορθολογικά(όπως κάνουν πλέον αυτές)
έχει περισσότερα από να παντρευτείς έναν ξένο

Υ.Γ.Για έναν ξένο στη Γερμανία,είναι γαμησιακώς καλύτερα να πάει Βερολίνο,Αμβούργο παρά π.χ.Μόναχο,Πάσαου,κ.λ.π.
καλημερα . Εχεις απολυτο δικιο. Εχουν αλλαξει τα πραγματα εντελως . Αλλα και βερολινο να πας πανω κατω τα ιδια ειναι . Πανε οι καλες μερες που βλεπανε ελληνες και χυνανε. Ο λογος πλακωσε η σαπιλα τουρκοι αφρικανοι ασια λατινοι μαλακες και ολες καηκανε.

Χτες το βραδι ημουνα σε ενα club φρανκφουρτη (2G) . Οι γκομενα γερμανινδα λεπτη στα μαυρα με μινι(εχω καιρο να δω γκομενα με τετοια ντυμενη κολητο μινι) εχει τον ενα μαλακα τυπο και την βλεπω να ψαρευει το μαλακα μπουχεσα γερμανο . Τον βαζει στην τουλατελα δεν κατσανε πολλη (μαλλον γιατι ειχε δυνατη μουσικη και δεν μπορεις να μιλησεςι μαλλον πηρε τηλ η του εκανε καμια πιπα να δει τι παιζει δεν ξερω μαλλον τηλ γιατι ηταν γρηγορα) και μετα απο λιγο την βλεπω εξω με το ερειπιο (αλλος ειναι αυτος) τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΛΩΡΟ ΒΕΤΑ πες τον οπως θες να φευγουν μαζι .
Οσο για τον τυπο που πηγε στην τουαλετα οκ . Απο αυτον που ειχε ηταν καλυτερος αμα τον συγκρινεις με εμενα η καποιον αλλο αστα να πανε απλα τρατζικ.

ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι γκοεμενς πανε σε μαλακες φλωρους βετα καλα παιδια ασχημους .. τοσα χρονια το βλεπω και δεν μπορω να το χωνεψω. οκ μπορεις να τους κανεις οτι θες . ΟΚ αλλα ρε μωρο δεν γουσταρεις καποιον να σε βαλει κατω και να σου δωσει να καταλαβεις. Δεν γουσταρεις να εισαι με καποιον που να εισαι περιφανη γιαυτον .
δηλαδη ολες μα ολες μονο και μονο επειδηειναι παθητικοι και δεν εχουν επιλογες μονο και μονο γιαυτο τους θελουνε.
τεσπα αλλη κουβεντα ατυο
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
μα ο ρατσισμος ειναι κακο...
δεν ξερω εαν ειναι ρατσισμος η ρεαλισμος . Την προηγουμενη εβδομαδα γνωρισα μερικες Γερμανιδες με καποιες εγινε φαση με αλλες οχι . Αλλα ολες μου ειπανε το ιδιο πραγμα δεν ειστε πιστοι και απατατε.
Οταν τους ειπα εσεις δεν απατατε καμια δεν απαντησε αρνητικα ολες μαολες ειπανε οτι ειναι παρθενες . (οι ποιο πολλες παντρεμεες χωρισμες με παιδια απο 2-3 αντρες)
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.905
Κριτικές
21
Like
11.180
Πόντοι
4.546
Άλλωστε τόσο έπρεπε να ήταν πάντα οι μισθοί στην Ελλάδα,
όμως και με το αντίστοιχο κόστος ζωής,δηλαδή νοίκια 150-200ευρώ,καφές 40 λεπτά,κ.λ.π.
Αυτές οι μαλακιάρες με τους μούφα μισθούς των 3500χιλιάδων και τα εφάπαξ,
μας έφεραν εν πολλοίς στο σημείο που είμαστε τώρα.
Και τελικά ο πασόκος που έπαιρνε τα 3500ευρώ,αντί να έχει την κόρη του και το εγγόνι του στην αγκαλιά,
τα βλέπει μέσα από το Skype και πολλές φορές το εγγόνι δεν μιλάει καν ελληνικά.
Αλλά έτσι είναι αυτά,η απληστία και η μαλακία πληρώνονται..
Όπως ακριβώς το έθεσες! Αν από την αρχή παίρναμε φυσιολογικούς μισθούς και έσκαγε η κρίση, δε θα βουλιάζαμε τόσο πολύ. Όμως, όταν ακόμα υπάρχει στο DNA του Έλληνα το Πασόκ που μοίραζε απλόχερα λεφτά σε τεμπέληδες και τώρα κλαιγόμαστε για τα 7 κατοστάρικα που παίρνουμε και ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ, είναι να τρελαίνεσαι.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Σορυ τυπε εισαι για ψυχοφαραμακα τελικα.

Τι να συζητησεις με καποιον που εχει τετοια κριτηρια ...μενουμε Αθηνα τοτε και ειμαστε τρισευτυχισμενοι :2funny:
σε σαιτ που λεγεται μπουρδελα τα μπουρδελα θα ειναι βασικο κριτηριο ρε τυπε ιδαιτερα δε για εναν εργενη οι συνθηκες που επικρατουν στον χωρο της πορνειας θα αποτελεσουν σημαντικο κριτηριο για την χωρα που θα επιλεξει για μεταναστευση γιατι εκτος των άλλων θα φανερωνουν και αλλα πραγματα για αυτην
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Η φρανκφουρτη εχει μαζεψει πολλα σκατα απο ολο το κοσμο και το αμβουργο εχει μαζεψει πολλους κεντρασιατες καυκασιους και αφρικανους. Ειναι και ακριβες πολεις διχως να δινουν πλεονεκτηματα. Μοναχο και κατα δευτερονλογο κολωνια ειναι καλυτερα σαφψς. Και βερολινο για νεολαια και φοιτητες
ναι αυτο βλεπω και σκεφτομαι μηπς ειμαι σε λαθος πολη . Πλεον μενω φρανκφουτρη
Μοναχο στουτγαρδη βερολινο και αμβουργο εχω ζησει Γερμανια ειναι μονο για δουλεια πλεον . Πανε οι καλες εποχες . Αλλα που να πας ? Σε ποια πολη θα εχεις την ανεση .η ζωη στην φρανκφουτρη ειναι καλη σε σχεση με στουτγαρδη που ειναι μιζερια.
Καθμουνα και σκεφτομουνα τι παιζει ευρωπη.
Οι πολεις ειναι
λονδινο , Βερολινο, Παρισι, Αμστερνταμ, δουβλινο, μοναχο, στοκχολμη, βαρκελωνη ,

πως σκεφτομαι ! σε χωρα που εχει μεγαλο πλυθησμο πχ Γερμανια Αγγλια Γαλλια και ειναι ανεπτυγμενη και εχω ελπιδες για δουλεια και οτι μπορω παραπανω.
Το σκεφτομαι καιρο ισως λγο κορονοιου να τα εχω παιξει με τα πολλα κλεισιματα δενξερω..
κατι πολωνιες τσεχιες κτλ βγαινουν εκτος γιατι θελω να βγαλω χαρτι και θελω να μπορω να κανω πραγματα η εστω οτι μπορω στα 45 που ειμαι τωρα και ισως στο μελλον να μπορεσω να γνωρισ καμμια μηπως και κανω και κανα παιδι . (λεω εγω τωρα)
και το σκεφτομαι το σκεφτομαι ....
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Φλέρτ και καμάκι.
Βερολίνο βλέπεις πιο πολλές Γερμανίδες με ξένους,παρά σε εμάς Βαυαρία.


Εν τω μεταξύ ο λόγος που μου είχαν αναφέρει, είναι πως σε περίπτωση διάλυσης του αρραβώνα,έχει η γυναίκα ένα αντικείμενο αξίας να εκποιήσει για να σταθεί προσωρινά στα πόδια της.
Μάλιστα πολλοί ανατολικοπολωνοί, πηγαίνουν να αγοράσουν χρυσό στο Λβιβ που είναι πιο φθηνά.
Φυσικά στην αθώα? ερώτησή μου πόσο έκανε το δαχτυλίδι αρραβώνων που αγόρασε επί κομμουνισμού ο πατέρας στη μάνα τους ή ο παππούς στη γιαγιά τους,δεν πήρα σαφή απάντηση:think:

Σε πολλά πράγματα τους παραδέχομαι τους Γερμανούς...
Π.χ. ο Γερμανός θα σε ρωτήσει τι δουλειά κάνεις,απλά για να δει με τι ασχολείσαι,δε θα σε ρωτήσει ποτέ πόσα βγάζεις.
Βλαχοβαλκάνιοι και Σλάβοι,δεν το έχουν σε τίποτα ενώ δε σε ξέρουν καν να σε ρωτήσουν πόσα βγάζεις.
ναι αυτο ισχυει . Το ξερω και απο γκομενα γερμανιδα που ειχα. Οι Γερμανοι δεν μιλανε ποτε για λεφτα δεν ρωτανε ποτε ποσα βγαζεις αλλα απο τα συμφραζομενα τι δουλεια κανεις τι ευθυνες εχεις και απο εκει υπολογιζουνε
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Αλλα ολες μου ειπανε το ιδιο πραγμα δεν ειστε πιστοι και απατατε.
οι γυναικες στη δυση θελουν τον ανδρα σαν διακοσμητικο στοιχειο, ακινδυνο και ευχρηστο, σαν αξεσουαρ
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
καλημερα . Εχεις απολυτο δικιο. Εχουν αλλαξει τα πραγματα εντελως . Αλλα και βερολινο να πας πανω κατω τα ιδια ειναι . Πανε οι καλες μερες που βλεπανε ελληνες και χυνανε. Ο λογος πλακωσε η σαπιλα τουρκοι αφρικανοι ασια λατινοι μαλακες και ολες καηκανε.

Όλοι αυτοί που ανάφερες έχουν γαμήσει την έννοια της λέξης Südländer, συμπαρασύροντας και εμάς μαζί τους.
Άμα δε είσαι Έλληνας και μοιάζεις εμφανισιακά σε τέτοιες φυλές, την έχεις κάτσει και όχι μόνο στο γκομενιακό.

δεν ξερω εαν ειναι ρατσισμος η ρεαλισμος . Την προηγουμενη εβδομαδα γνωρισα μερικες Γερμανιδες με καποιες εγινε φαση με αλλες οχι . Αλλα ολες μου ειπανε το ιδιο πραγμα δεν ειστε πιστοι και απατατε.
Οταν τους ειπα εσεις δεν απατατε καμια δεν απαντησε αρνητικα ολες μαολες ειπανε οτι ειναι παρθενες . (οι ποιο πολλες παντρεμεες χωρισμες με παιδια απο 2-3 αντρες)

Βασικά παπατζήδες είμαστε,όπως και οι Ιταλοί και Ισπανοί,ενώ αυτές έχουν την νοοτροπία ότι τους πεις να τα παίρνουν τοις μετρητοίς σαν να τα εννοείς πραγματικά.
Απλά επειδή μετά από τόσες δεκαετίες μας έχουν πάρει χαμπάρι,δεν ψήνονται.
Για μία κεντροευρωπαία που ψάχνει κάτι σοβαρό, ο μέσος νεοέλληνας υπολείπεται του μέσου Γερμανού.
Είμαστε και σαφώς χειρότεροι σαν αρσενικά από τους πατεράδες μας και ας είμαστε πιο μορφωμένοι,πιο καλές δουλειές,κ.λ.π.

Όσο για τις οσίες παρθένες γερμανίδες,από όσα έχω ζήσει και στις δύο χώρες,πιο πολλές πιθανότητες δίνω να με κερατώσει γερμανίδα,παρά ελληνίδα.
Οι γερμανίδες σοβαρεύουν όταν παντρευτούν και κάνουν παιδιά.
Βλέπεις π.χ.Ισπανίδες,Λατίνες μάνες με καροτσάκια και είναι με το μίνι και τη γόβα,το μάτι παίζει μιας και το φλερτ δεν τελειώνει για την κουλτούρα τους με ένα γάμο ενώ η γερμανίδα μουνάρα μπορεί να σπρώχνει το καρότσι έχοντας επιλέξει το πιο ανατομικό φλατ παπούτσι,ντυμένη σαν σκιέρ και στο μουνί της το γκομενιλίκι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ναι αυτο βλεπω και σκεφτομαι μηπς ειμαι σε λαθος πολη . Πλεον μενω φρανκφουτρη
Μοναχο στουτγαρδη βερολινο και αμβουργο εχω ζησει Γερμανια ειναι μονο για δουλεια πλεον . Πανε οι καλες εποχες . Αλλα που να πας ? Σε ποια πολη θα εχεις την ανεση .η ζωη στην φρανκφουτρη ειναι καλη σε σχεση με στουτγαρδη που ειναι μιζερια.
Καθμουνα και σκεφτομουνα τι παιζει ευρωπη.
Οι πολεις ειναι
λονδινο , Βερολινο, Παρισι, Αμστερνταμ, δουβλινο, μοναχο, στοκχολμη, βαρκελωνη ,

πως σκεφτομαι ! σε χωρα που εχει μεγαλο πλυθησμο πχ Γερμανια Αγγλια Γαλλια και ειναι ανεπτυγμενη και εχω ελπιδες για δουλεια και οτι μπορω παραπανω.
Το σκεφτομαι καιρο ισως λγο κορονοιου να τα εχω παιξει με τα πολλα κλεισιματα δενξερω..
κατι πολωνιες τσεχιες κτλ βγαινουν εκτος γιατι θελω να βγαλω χαρτι και θελω να μπορω να κανω πραγματα η εστω οτι μπορω στα 45 που ειμαι τωρα και ισως στο μελλον να μπορεσω να γνωρισ καμμια μηπως και κανω και κανα παιδι . (λεω εγω τωρα)
και το σκεφτομαι το σκεφτομαι ....
Τι συμπερασμα εχεις βγαλει τυπε τελικα; Ποαι απο τις παραπανω πολεις αξιζει πιο πολυ πιστευεις;
Εγω νομιζω πως εχει να κανιε λιγο και με το επαγγελμα (τουλαχιστον για συγκεκριμενα επαγγελματα, οχι ολα). Πχ αν εισαι τραπεζικος σιγουρα καλυτερα να πας Λονδινο, Φρανφουρτη, Ζυριχη, παρα Στοκχολμη
Αν εχεις να κανεις με φαρμακα, προφανως η Βασιλεια ειναι μονοδρομος, κλπ
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Όπως ακριβώς το έθεσες! Αν από την αρχή παίρναμε φυσιολογικούς μισθούς και έσκαγε η κρίση, δε θα βουλιάζαμε τόσο πολύ. Όμως, όταν ακόμα υπάρχει στο DNA του Έλληνα το Πασόκ που μοίραζε απλόχερα λεφτά σε τεμπέληδες και τώρα κλαιγόμαστε για τα 7 κατοστάρικα που παίρνουμε και ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ, είναι να τρελαίνεσαι.

Είχαμε και βρει και την εύκολη λύση...η μέρκελ φταίει.
Ναι,φταίει η μέρκελ που είσαι εσύ μαλάκας και άνοιξες με τις μαλακίες σου τα πόδια σου στους διεθνείς τοκογλύφους
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Τι συμπερασμα εχεις βγαλει τυπε τελικα; Ποαι απο τις παραπανω πολεις αξιζει πιο πολυ πιστευεις;
Εγω νομιζω πως εχει να κανιε λιγο και με το επαγγελμα (τουλαχιστον για συγκεκριμενα επαγγελματα, οχι ολα). Πχ αν εισαι τραπεζικος σιγουρα καλυτερα να πας Λονδινο, Φρανφουρτη, Ζυριχη, παρα Στοκχολμη
Αν εχεις να κανεις με φαρμακα, προφανως η Βασιλεια ειναι μονοδρομος, κλπ
senior developer architect ειμαι . ημουνα και σε τραπεζα και γενικως . Αυτο σκεφτομαι . Δεν ειμαι δυσαρεστημενος απλα σκεφτομαι γιατι βλεπω οτι φρανκφουτρη εχει αρχισε να με χαλαει λιγο ... και σκεφτομαι σε περιπτωση που ....
Γερμανια μετα το προμπε δεν σε διωχνουν ευκολα . Και απο εμπειρια ελλαδας μου αρεσει τρελα. Αγγλια δεν ξερω τι παιζειΓαλλια επισης .
Αυτο ισως και να ειναι ενα κριτηριο για το που θα παω . Εαν ειναι να του την σφυριζει και να μπορει να με διωξει οποτε θελει ο αλλος η Γερμανια ειναι μονοδρομος. Αλλιως δεν ξερω ..... σκεφτομαι
πες μοτ την γνωμη σου θελω να ακουσω . Εσυ πως τα βλεπεις τα πραγματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Όλοι αυτοί που ανάφερες έχουν γαμήσει την έννοια της λέξης Südländer, συμπαρασύροντας και εμάς μαζί τους.
Άμα δε είσαι Έλληνας και μοιάζεις εμφανισιακά σε τέτοιες φυλές, την έχεις κάτσει και όχι μόνο στο γκομενιακό.



Βασικά παπατζήδες είμαστε,όπως και οι Ιταλοί και Ισπανοί,ενώ αυτές έχουν την νοοτροπία ότι τους πεις να τα παίρνουν τοις μετρητοίς σαν να τα εννοείς πραγματικά.
Απλά επειδή μετά από τόσες δεκαετίες μας έχουν πάρει χαμπάρι,δεν ψήνονται.
Για μία κεντροευρωπαία που ψάχνει κάτι σοβαρό, ο μέσος νεοέλληνας υπολείπεται του μέσου Γερμανού.
Είμαστε και σαφώς χειρότεροι σαν αρσενικά από τους πατεράδες μας και ας είμαστε πιο μορφωμένοι,πιο καλές δουλειές,κ.λ.π.

Όσο για τις οσίες παρθένες γερμανίδες,από όσα έχω ζήσει και στις δύο χώρες,πιο πολλές πιθανότητες δίνω να με κερατώσει γερμανίδα,παρά ελληνίδα.
Οι γερμανίδες σοβαρεύουν όταν παντρευτούν και κάνουν παιδιά.
Βλέπεις π.χ.Ισπανίδες,Λατίνες μάνες με καροτσάκια και είναι με το μίνι και τη γόβα,το μάτι παίζει μιας και το φλερτ δεν τελειώνει για την κουλτούρα τους με ένα γάμο ενώ η γερμανίδα μουνάρα μπορεί να σπρώχνει το καρότσι έχοντας επιλέξει το πιο ανατομικό φλατ παπούτσι,ντυμένη σαν σκιέρ και στο μουνί της το γκομενιλίκι.
οι ελλινηδες κερατωνουν καργα μην γελιεσαι . Τα ειχα με αρκετες και ξερω τι σου λεω ..
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Είχαμε και βρει και την εύκολη λύση...η μέρκελ φταίει.
Ναι,φταίει η μέρκελ που είσαι εσύ μαλάκας και άνοιξες με τις μαλακίες σου τα πόδια σου στους διεθνείς τοκογλύφους
ναι πες τα . Ετσι ειναι την ειχε ψωνησει ο κοσμος τοτε . Θυμαμαι ειχα μια γκομενα που ηταν φοιτητρια . Ολοι οι γνωστοι τις ειχα αυτο ( φοιτητες) χωρις φραγκο και ολοι suv τα πληρωνανε ολα κτλ κτλ. Εμενα μου την ελεγε γιατι οι πεινασμενοι φιλοι τις που τα πληρωνανε ολα τις κανανε κλικ εννω εγω δεν πληρωνα τιποτα μονο την πηδαγα. ειχε και ονειρο να βρει ενα διδακτορα για αντρα και να τις τα παρεχει ολα. (ναιθ τοτε υπηρχανε αυτοι οι loosers πλεον ) αλλα τωρα μετα την κριση οι διδακτορες που δουλευουν τσμπα και κανουν πιπες ειναι ακομα μπατηρια
Και μετα ηρθε η κριση το 2009 και ολα αυτα κοπηκανε ολα υαυτα ο κοσμος σοκαριστικε γιατι οολοι τοτε ηταν πλουσιοι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
senior developer architect ειμαι . ημουνα και σε τραπεζα και γενικως . Αυτο σκεφτομαι . Δεν ειμαι δυσαρεστημενος απλα σκεφτομαι γιατι βλεπω οτι φρανκφουτρη εχει αρχισε να με χαλαει λιγο ... και σκεφτομαι σε περιπτωση που ....
Γερμανια μετα το προμπε δεν σε διωχνουν ευκολα . Και απο εμπειρια ελλαδας μου αρεσει τρελα. Αγγλια δεν ξερω τι παιζειΓαλλια επισης .
Αυτο ισως και να ειναι ενα κριτηριο για το που θα παω . Εαν ειναι να του την σφυριζει και να μπορει να με διωξει οποτε θελει ο αλλος η Γερμανια ειναι μονοδρομος. Αλλιως δεν ξερω ..... σκεφτομαι
πες μοτ την γνωμη σου θελω να ακουσω . Εσυ πως τα βλεπεις τα πραγματα.
Στον τομεα τον δικο σου φυσικα ασυζητητι remote, δεν υπαρχει καμια συγκριση. Τι να ψαχνεσαι τωρα με χωρες κλπ οταν μπορεις να δουλευεις εξ αποστασεως απο οπουδηποτε, ακομα και απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου;
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Στον τομεα τον δικο σου φυσικα ασυζητητι remote, δεν υπαρχει καμια συγκριση. Τι να ψαχνεσαι τωρα με χωρες κλπ οταν μπορεις να δουλευεις εξ αποστασεως απο οπουδηποτε, ακομα και απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου;
γιατι ελλαδα το μονο που εχει καλο ειναι ο καιρος . ολα τα αλλα ειναι για τον πουτσο . Η ζωη ειναι εκτος ελλαδας οπως και τα λεφτα . Στην ελλαδα εισαι αποκλεισμενος. Θυμασαι τι εγινε το 2015 με τα καπιταλ κοντρολς . απο οσο θυμαιμαι ελλαδα παντα ημασταν σε κριση . Παρα μονο απο το 1980 -2009 που ειχαμε παχιες αγελαδες. Η πραγματικοτητα ειναι αλλη .
Και σκεφτομαι που μπορω να παω και τι?? οτι εχεις ιδεα λεγε ανετα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom