Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
Δηλαδή είναι χειρότερα μπουρδέλα από Αθήνα-Θεσσαλονίκη ας πούμε;
Η φρανκφουρτη εχει μαζεψει πολλα σκατα απο ολο το κοσμο και το αμβουργο εχει μαζεψει πολλους κεντρασιατες καυκασιους και αφρικανους. Ειναι και ακριβες πολεις διχως να δινουν πλεονεκτηματα. Μοναχο και κατα δευτερονλογο κολωνια ειναι καλυτερα σαφψς. Και βερολινο για νεολαια και φοιτητες
 

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
168
Κριτικές
5
Like
507
Πόντοι
301
Με όσα έχω βιώσει ο ίδιος και έχω δει στον περίγυρό μου...
Και καραγουστάρωντας πολλά πράγματα εξωτερικά και μη στις Γερμανίδες,
τολμώ να πω ότι αν είναι να ανοίξει κάποιος σπιτικό,ίσως είναι καλύτερο με Ελλεηνίδα :confused:

Αν έρθετε Οktoberfest θα καταλάβετε...
Καλύτερα να μου πει μια Ελληνίδα ψέμματα με πόσους έχει γαμηθεί για να μην την περάσω για πουτάνα,
παρά μία Γερμανίδα γιατί δε θυμάται ποιος/που,με καπότα ή χωρίς:confused:

Μιλάω πάντα για κάτι σοβαρό..
Για freestyle η κεντρική Ευρώπη είναι χίλιες φορές καλύτερη από Ελλάδα
ναι συμφωνώ....η γερμανίδα ήδη απο δεκαετία του 80 άρχισε να γίνεται αυτόνομη και ανεξάρτητη και έχει κάνει πολλές τρέλες.Δεν το έχει σε τίποτα να σε χωρίσει για ψίλου πήδημα,γιαυτό αν προσέξεις οι οικογένειες στην Γερμανία όταν πάνε καμιά βόλτα κρατάει απόσταση ο άντρας απο την γυναίκα κρατώντας τα παιδιά...
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες μάχιμες γυναίκες από άντρες.
Αναφέρομαι σε σχεσιακό επίπεδο.
Μία μάχιμη Γερμανίδα,έχει λιγότερες επιλογές από ότι π.χ.στο Βερολίνο και ο κύριος λόγος είναι ότι οι μάχιμοι άντρες εδώ
είναι λίγοι και έχουν απαιτήσεις ακόμη και σε υλικό επίπεδο.
Για αυτό και κάτι Ρωσίδες και Βαλτικές είναι εδώ στα αζήτητα..

Όπως ζω τους Γερμανούς καθημερινά,έχουν μία πολύ ορθολογική/λογιστική προσέγγιση ακόμη και για τα γκομενιακά.
Σου λέει ο άλλος,ωραία η νεοφερμένη Λιθουανή,αλλά ήρθε με ένα βρακί,δουλειά σοβαρή δεν παίζει οπότε ούτε ένα καλό σπίτι δε θα μπορούμε να διεκδικήσουμε για νοίκι,γονείς από πίσω να μας προσέχουν τυχόν παιδιά δεν υπάρχουν,ότι γραφειοκρατία θα χρειαστούμε σαν ζευγάρι θα την κάνω εγώ,το παιδί δε θα ακούσει ένα σωστό γερμανικό από το στόμα της ούτε σε 5χρόνια...

Πέρυσι γνώρισα από κοινή παρέα μια μάχιμη Γερμανίδα,που όταν πήγα σπίτι της κατάλαβα ότι προέρχεται από οικογένεια με πολλά λεφτά.
Έγιναν διάφορα,καλό άτομο,έχουμε επαφή ακόμη και σήμερα,αλλά δεν ψήθηκα να το συνεχίσω στο ερωτικό.
Ε,λοιπόν...Οι Γερμανοί κοινοί γνωστοί μας,μου έσπασαν τα αρχίδια ότι κλωτσάω την τύχη μου,ότι είναι "ευκαιρία που παρουσιάζεται μια φορά στη ζωή" γιατί η κοπέλα είναι πάμπλουτη και δεν είναι μόνο μοναχοκόρη,αλλά και μοναδικό εγγόνι από τη μία μεριά...
Πράγματα που όπως με μεγάλωσαν οι γονείς μου(με το σταυρό στο χέρι) και σαν Έλληνας,δεν τα είχα σκεφτεί καν.



Oι Έλληνες της Γερμανίας έχουν γκόμενες..
Ελλεηνίδες,Αλβανίδες,Τουρκάλες....:confused:
ρε τυπε τα πιστευεις αυτα που γραφεις..ακου λεει δε βρισκουν οι λιθουανες γκομενο..
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
οι ελληνες ειδικα γερμανι ειναι πιο μπακουρια απο τους ελληνες της ελλαδας..ουτε γερμανικα δε ξερουν καλα καλα..ακου λεει οι ελληνες στη γερμανια γαμανε αλβανιδες..τυπε στην αλβανιδα πρεπει να αποδειξεις την αξια σου σαν αντρας..σε εχει κανει φωτοτυπια απο πανω μεχρι κατω..σιγα τωρα οι ελληναρες που τρωνε πιτα απο χαζες γερμανιδουλες,μη ριχνουνε γκομενες τα μαγκακια τις αλβανιδες..
 

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
168
Κριτικές
5
Like
507
Πόντοι
301
Αυτό ισχύει πλέον πανευρωπαϊκά,αλλού σε μικρότερο και αλλού σε μεγαλύτερο βαθμό.

Έχουν πάρει και χαμπάρι ότι κάτι παραλογισμοί να παντρεύονται τούρκους ή αράπηδες απέτυχαν,
οπότε με Γερμανούς,που αν το δεις τελείως ορθολογικά(όπως κάνουν πλέον αυτές)
έχει περισσότερα από να παντρευτείς έναν ξένο

Υ.Γ.Για έναν ξένο στη Γερμανία,είναι γαμησιακώς καλύτερα να πάει Βερολίνο,Αμβούργο παρά π.χ.Μόναχο,Πάσαου,κ.λ.π.
οταν λες γαμησιακος εννοείς Flirt und καμάκι oder Fkk.?
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.896
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Ένας Γερμανός,ποτέ δε θα έδινε 3000ευρώ για ένα δαχτυλίδι.
Ακόμη και στη Γερμανίδα θα φαινόταν ανούσιο δώρο.
Αντίθετα θα της έκανε δώρο 3000ευρώ ταξίδι στο άλλο ημισφαίριο,αυτό έχει μεγαλύτερο νόημα για Γερμανούς/ες
Πολυ σωστά - και γω το ίδιο θα έκανα - είναι σοβαρός λαός με επίπεδο οι Γερμανοί - δεν είναι στερημένοι νεόπλουτοι ψωριάρηδες όπως οι Σλαβοι
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
οταν λες γαμησιακος εννοείς Flirt und καμάκι oder Fkk.?
Φλέρτ και καμάκι.
Βερολίνο βλέπεις πιο πολλές Γερμανίδες με ξένους,παρά σε εμάς Βαυαρία.

Πολυ σωστά - και γω το ίδιο θα έκανα - είναι σοβαρός λαός με επίπεδο οι Γερμανοί - δεν είναι στερημένοι νεόπλουτοι ψωριάρηδες όπως οι Σλαβοι
Εν τω μεταξύ ο λόγος που μου είχαν αναφέρει, είναι πως σε περίπτωση διάλυσης του αρραβώνα,έχει η γυναίκα ένα αντικείμενο αξίας να εκποιήσει για να σταθεί προσωρινά στα πόδια της.
Μάλιστα πολλοί ανατολικοπολωνοί, πηγαίνουν να αγοράσουν χρυσό στο Λβιβ που είναι πιο φθηνά.
Φυσικά στην αθώα? ερώτησή μου πόσο έκανε το δαχτυλίδι αρραβώνων που αγόρασε επί κομμουνισμού ο πατέρας στη μάνα τους ή ο παππούς στη γιαγιά τους,δεν πήρα σαφή απάντηση:think:

Σε πολλά πράγματα τους παραδέχομαι τους Γερμανούς...
Π.χ. ο Γερμανός θα σε ρωτήσει τι δουλειά κάνεις,απλά για να δει με τι ασχολείσαι,δε θα σε ρωτήσει ποτέ πόσα βγάζεις.
Βλαχοβαλκάνιοι και Σλάβοι,δεν το έχουν σε τίποτα ενώ δε σε ξέρουν καν να σε ρωτήσουν πόσα βγάζεις.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Το κάνατε το θέμα "οι εμπειρίες μου από τα γαμησια στη Γερμανία". ?

Τελικά είναι άξιο απορίας, βρήκε κανένας ενδιαφερόμενος κάποια χρήσιμη πληροφορία από εδώ μέσα τόσο καιρό;
Τόσα παλληκάρια που ρωτούσαν για δουλειές έξω έκαναν καμία απόπειρα μέσω interview ή κάποιου μικρού ταξιδιού να δει καμία από τις χώρες που προτείνονται;
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Το κάνατε το θέμα "οι εμπειρίες μου από τα γαμησια στη Γερμανία". ?

Τελικά είναι άξιο απορίας, βρήκε κανένας ενδιαφερόμενος κάποια χρήσιμη πληροφορία από εδώ μέσα τόσο καιρό;
Τόσα παλληκάρια που ρωτούσαν για δουλειές έξω έκαναν καμία απόπειρα μέσω interview ή κάποιου μικρού ταξιδιού να δει καμία από τις χώρες που προτείνονται;

Πολλά αξιόλογα μέλη απέχουν πλέον τόσο από αυτό όσο και από τα γνωστά threads,κυρίως γιατί πλέον οι κλώνοι είναι περισσότεροι από εμάς :confused:
Οπότε προσπαθώ να ποστάρω και για αυτούς:confused:

Όσο για το ερώτημά σου,αποκλείω άνθρωπος που το πήρε απόφαση να μεταναστεύσει,να άντλησε την παραμικρή πληροφορία από εδώ.
Υπάρχουν άλλα forum,π.χ.patriotaki.net που ενδείκνυνται για κάτι τέτοιο.
Όσα διλήμματα έχουν τεθεί εδώ,είναι θεωρίες και αμπελοφιλοσοφίες να περνάει η ώρα...

Από τη δική μου μεριά,μιας και ασχολούμαι αφιλοκερδώς με συμμάζεμα ελληνικών βιογραφικών,κ.λ.π.
έχω να καταθέσω κάτι...
Πάρτε λίγο τη φάση στα σοβαρά,γιατί αλλιώς θα χάσετε τζάμπα χρόνο,χρήμα και θα τα βρείτε μπαστούνια.
Είναι δυνατόν το επίσημο e-mail σας για προώθηση βιογραφικού,αναζήτηση εργασίας,κ.λ.π.
να είναι fraoulitsa91@yahoo.gr ή kolokotronis21@gmail.com;?
Τα περισσότερα έγγραφα πρέπει να τα έχετε έτοιμα και αν είναι δυνατόν μεταφρασμένα/επικυρωμένα,
από την Ελλάδα κιόλας.
Εδώ πέρα από ότι όλα κοστίζουν περισσότερο,πλέον η αναμονή είναι πολύ μεγάλη.

Τέσπα,έφτασα μουνολίβαδα,τα λέμε
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.208
Like
1.752
Πόντοι
216
Ήξερα Γερμανίδα που μου είχε πει ένας γκόμενος της έβαζε χαρτάκια μέσα στο ψυγείο ποια φέτα και ποιες ντομάτες είχε αγοράσει αυτός - ποιά ήταν δικά του. Νομίζω μου είπε ότι κάποιος άλλος είχε πάρει δικό του ψυγείο - με λουκέτο - αν και αυτό το δεύτερο μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο.
Ακραίο αλλά αν σκεφτείς τι άχρηστα αγοράζουν οι γκόμενες είναι και λογικό. Σκέψου να είναι βίγκαν η άλλη π.χ. και να σου γεμίζει το ψυγείο μαλακίες. Ή να σου πίνει τα νερά απ' το μπουκάλι :confused: . Μ αυτά και μ αυτά θυμήθηκα που είχαμε βγει με μια γκόμενα και τσίμπαγε απ το φαγητό μου. Friends δεν έχει δει μωρή; Joey doesn't share food!
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.204
Like
18.296
Πόντοι
3.656
Τέλη Οκτωβρίου και κάνουμε ηλιοθεραπεία,στην Ευρώπη θα΄χουν να δουν ήλιο κανα 2μηνο,τί ωραία χώρα ρε φίλε η Ελλάδα για όσους έχουν λύσει το οικονομικό και το γκομενικό :)
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Τι έγινε βρε παιδιά βρέθηκε κάνας πόντιος στη Γερμανία να γαμησεις τις Λιθουανός που παρακαλάνε να βρούνε γκομενο και δεν βρίσκουνε?? ??Αν οχι προσφέρομαι να έρθω εγώ να τις γαμησω να χαρούνε λιγο??
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Τέλη Οκτωβρίου και κάνουμε ηλιοθεραπεία,στην Ευρώπη θα΄χουν να δουν ήλιο κανα 2μηνο,τί ωραία χώρα ρε φίλε η Ελλάδα για όσους έχουν λύσει το οικονομικό και το γκομενικό :)
Ξέρεις ότι υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 2 χώρες με ίδιο ή καλύτερο καιρό, ε;
Σορυ που χαλάω την ψευδαίσθηση σε μερικούς.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.204
Like
18.296
Πόντοι
3.656
Ξέρεις ότι υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 2 χώρες με ίδιο ή καλύτερο καιρό, ε;
Σορυ που χαλάω την ψευδαίσθηση σε μερικούς.

Εννοείς Ιταλία,Ισπανία;Ε το ίδιο θα ισχύει και γι'αυτούς

Κι ο Ισπανός αν έχει λυμένο το οικονομικό,θα γουστάρει τον ήλιο της χώρας του απ'το να τρώει τα σκοτάδια της βορειας Ευρώπης
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Εγώ θα θελα να έχω τίποτα σπίτια διαμερίσματα να νοικιάζω Ελλάδα και να παίρνω το γκομενακι την αλβανιδα η Ρωσίδα με το πιάνουν τα πρώτα κρύα στην Ελλάδα να την κα ουμε για Μαϊάμι σαν έδρα και από εκεί στα νησιά της καραιβικης✌️✌️καθηστε εσείς Αγγλία και Γερμανία μέσα στα κρύα να δουλεύετε για 3.και 60 να πληρώνετε και ενοίκιο σπιτιού και να σας βλέπουν οι Γερμανίδες χειρότερα και από πακιδες??
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εγώ θα θελα να έχω τίποτα σπίτια διαμερίσματα να νοικιάζω Ελλάδα και να παίρνω το γκομενακι την αλβανιδα η Ρωσίδα με το πιάνουν τα πρώτα κρύα στην Ελλάδα να την κα ουμε για Μαϊάμι σαν έδρα και από εκεί στα νησιά της καραιβικης✌️✌️καθηστε εσείς Αγγλία και Γερμανία μέσα στα κρύα να δουλεύετε για 3.και 60 να πληρώνετε και ενοίκιο σπιτιού και να σας βλέπουν οι Γερμανίδες χειρότερα και από πακιδες??
Εγώ θα θελα

Τυπε ξερεις πως τον λενε αυτον τον χρονο της Γρμματικης ε; Κανονικα δεν υπαρχει, δεν ανηκει σε κανεναν απο τους γνωστους χρονους (Ενεστωτας, Παρατατικος, κλπ)

"Ο χρονος του φτωχου"

Θα ήθελα
Θα έκανα
Θα πήγαινα
Θα αγόραζα
κλπ
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Εγώ θα θελα

Τυπε ξερεις πως τον λενε αυτον τον χρονο της Γρμματικης ε; Κανονικα δεν υπαρχει, δεν ανηκει σε κανεναν απο τους γνωστους χρονους (Ενεστωτας, Παρατατικος, κλπ)

"Ο χρονος του φτωχου"

Θα ήθελα
Θα έκανα
Θα πήγαινα
Θα αγόραζα
κλπ
Ε ρε Τυπε από το να δουλεύω στα ορυχεία στη Γερμανία και να με βλέπουν σα γύφτο κάνε την αρχή νοίκιασε το σπίτι σου και πήγαινε να μένεις σε ένα μικρότερο θα βγάλεις 700ευρω το μήνα είναι μια καλή αρχή, Αγγλία μια ζωή δούλος θα ειναι
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Εγώ θα θελα να έχω τίποτα σπίτια διαμερίσματα να νοικιάζω Ελλάδα και να παίρνω το γκομενακι την αλβανιδα η Ρωσίδα με το πιάνουν τα πρώτα κρύα στην Ελλάδα να την κα ουμε για Μαϊάμι σαν έδρα και από εκεί στα νησιά της καραιβικης✌️✌️καθηστε εσείς Αγγλία και Γερμανία μέσα στα κρύα να δουλεύετε για 3.και 60 να πληρώνετε και ενοίκιο σπιτιού και να σας βλέπουν οι Γερμανίδες χειρότερα και από πακιδες??
Δημητράκη εσυ?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
1635587679757.png
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Αυτες οι δουλειες δεν μας κανουν.
Γιατι εθναι μακρια, ποιος

Που να τρεχουμε τωρα ολλανδιες.
Ασε που θα ειμαστε μακρια απο την μαμα.
Ασε που θα πρεπει να δουλευεις εκει
Ασε που θα πρεπει να ξυπνας χαραματα
Ασε που πρεπει να πληρωνεις κι ενοικιο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom