Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εννοω πως εχει πολυ περισσοτερες ευκαιρειες απο ελλαδα και οχι απο βδ ευρωπη.
Απο βδ ευρωπη ομως εχει καλυτερη ζωη,

Με σωστους χειρισμους πετυχαινει καποιος και επιχειρηματικα εκει ενω στην ελλαδα οχι.
Τουλαχιστον για τις δουλειες που κοιταζω εγω.

Ενα πλεονεκτημα που εχω κ καταλαβαινω τον τυπο μουνοχαλαστη ειναι πως μιλαω πορτογαλικα πολυ καλα, ψιλοσυννενοουμε ισπανικα, εχω παει 2-3 φορες και εχω και 2-3 γνωστους (που δεν ειναι καθολου βεβαιο πως θα με στηριξουν ομως) . Πιο πολυ βασιζομαι στον εαυτο μου κ στην καλη οργανωση.

Αν μου κατσει θα ειναι καλυτερα απο γερμανια οικονομικα
Αν μου μισοκατσει θα ειμαι καλα ,αλλα το κερδος θα ειναι η ποιοτητα ζωης.

Θελει και λιγο τολμη και ρισκο η ζωη

Τυπε το Δημητρακη δεν τον λυπασαι λιγο; Αμα δει να ανεβαζεις φωτο απο κανα μπαλκονι στην Ιμπιζα, Τενεριφη, κλπ μαζι και κανα μασουρι 50ρικα οπως τις προαλλες, θα κοψει φλεβες :(
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
παιδια εμενα ετσι με ειπε ο αγγλος ότι πηγε για την φθηνια πορτογαλια:grin: και ότι δεν εχει καμια σχεση με αγγλια στις τιμες .Σε 2-3 μερες θα τον ξαναδω μαλλον ισως και θα ρωτησω ξανα πιο συγκεκριμένα αν και δεν είναι εξω καρδια:cheesy: θα τον ρωτησω πιο συγκεκριμένα αν θελει να με πει :hi:

Που τον συναντας αυτον Χρηστο; Τι κανει εδω Ελλαδα τετοια εποχη;
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
παιδια εμενα ετσι με ειπε ο αγγλος ότι πηγε για την φθηνια πορτογαλια:grin: και ότι δεν εχει καμια σχεση με αγγλια στις τιμες .Σε 2-3 μερες θα τον ξαναδω μαλλον ισως και θα ρωτησω ξανα πιο συγκεκριμένα αν και δεν είναι εξω καρδια:cheesy: θα τον ρωτησω πιο συγκεκριμένα αν θελει να με πει :hi:

Βρε μπουνταλά σε λέω στα χωριά είναι τα ωραία!:headbang2:
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια εμενα ετσι με ειπε ο αγγλος ότι πηγε για την φθηνια πορτογαλια:grin: και ότι δεν εχει καμια σχεση με αγγλια στις τιμες .Σε 2-3 μερες θα τον ξαναδω μαλλον ισως και θα ρωτησω ξανα πιο συγκεκριμένα αν και δεν είναι εξω καρδια:cheesy: θα τον ρωτησω πιο συγκεκριμένα αν θελει να με πει :hi:

Που τον συναντας αυτον Χρηστο; Τι κανει εδω Ελλαδα τετοια εποχη;
τον συνανταω στο χωριο μου:hi: τωρα το τι κανει επακριβως:grin: μην σε πω.. μεταφορεας οχι νταλικερης:cheesy: ειναι :sunglasses: παντως ερχεται ολο τον χρονο κάθε μηνα-1,μισι περιπου και μετα φευγει για αγγλια και μετα πορτογαλια :hi:
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια εμενα ετσι με ειπε ο αγγλος ότι πηγε για την φθηνια πορτογαλια:grin: και ότι δεν εχει καμια σχεση με αγγλια στις τιμες .Σε 2-3 μερες θα τον ξαναδω μαλλον ισως και θα ρωτησω ξανα πιο συγκεκριμένα αν και δεν είναι εξω καρδια:cheesy: θα τον ρωτησω πιο συγκεκριμένα αν θελει να με πει :hi:

Βρε μπουνταλά σε λέω στα χωριά είναι τα ωραία!:headbang2:
χωριατης είμαι μαν το ξερω:sunglasses: :grin:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
τον συνανταω στο χωριο μου:hi: τωρα το τι κανει επακριβως:grin: μην σε πω.. μεταφορεας οχι νταλικερης:cheesy: ειναι :sunglasses: παντως ερχεται ολο τον χρονο κάθε μηνα-1,μισι περιπου και μετα φευγει για αγγλια και μετα πορτογαλια :hi:

Νταλικερης και μαλακιες τυπε. Σιγουρα φορτωνει αλβανικο για να το παει οδικως στην Ιβηρικη

 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
τον συνανταω στο χωριο μου:hi: τωρα το τι κανει επακριβως:grin: μην σε πω.. μεταφορεας οχι νταλικερης:cheesy: ειναι :sunglasses: παντως ερχεται ολο τον χρονο κάθε μηνα-1,μισι περιπου και μετα φευγει για αγγλια και μετα πορτογαλια :hi:

Νταλικερης και μαλακιες τυπε. Σιγουρα φορτωνει αλβανικο για να το παει οδικως στην Ιβηρικη
χαχαχ οχι ρε συ 100% νομιμη είναι η δουλεια του :hi: δεν είναι νταλικέρης εννοουσα :sunglasses:
 

nik neos kosmos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2018
Μηνύματα
295
Like
149
Πόντοι
1
Πλεον δε χρειαζεται να παει κανεις στο εξωτερικο ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Λογω πανδημιας εχουν ανοιξει χιλιαδες θεσεις εργασιας εξ αποστασεως, που μπορει καποιος να τις κανει απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου (λιγο παρακατω), απολαμβανοντας τα καλα της Ελλαδας σαν τοπο διαμονης και τα καλα του εξωτερικου σαν εργασια.
Τα έχεις χάσει;
Ποια είναι τα καλά του εξωτερικού σαν εργασία, όταν είσαι ακόμα στην Ελλάδα;
Τα μπουρδελα νοσοκομεία της Ελλάδος;
Το ξεκωλιασμα από εφορία;
Να σε σφάξουν έξω για 10€?
Οι ελληνίδες;

Όχι, τα καλά έξω τα έχεις αν πας και μείνεις έξω.
Όχι στο μπουρδελοκρατος.
απο ολα οσα εγραψες εμενα οι ελληνιδες με χαλανε περισσοτερο.αλλα ρε παιδια ετσι απο περιεργεια εσεις που δουλευετε εξω ειναι οοοολα ροδινα ποια?ειδικα καποιοι στη γερμανια,καλα πως τη παλευετε εκει με αυτους τους ξενερωτους?
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
απο ολα οσα εγραψες εμενα οι ελληνιδες με χαλανε περισσοτερο.αλλα ρε παιδια ετσι απο περιεργεια εσεις που δουλευετε εξω ειναι οοοολα ροδινα ποια?ειδικα καποιοι στη γερμανια,καλα πως τη παλευετε εκει με αυτους τους ξενερωτους?

Οι πιο πολλοί έτσι λένε,αλλά η ψυχούλα τους το ξέρει

 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ποιος είπε ότι είναι όλα ρόδινα, αλλά είναι θέμα προτεραιοτήτων.Εαν η τσέπη είναι άδεια, δεν σε ενδιαφέρει τι είναι ο καθένας, εάν είναι μια χαρά όπως προφανώς η δική σου τότε σε ενδιαφέρει τι είναι ο καθένας
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Πλεον δε χρειαζεται να παει κανεις στο εξωτερικο ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Λογω πανδημιας εχουν ανοιξει χιλιαδες θεσεις εργασιας εξ αποστασεως, που μπορει καποιος να τις κανει απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου (λιγο παρακατω), απολαμβανοντας τα καλα της Ελλαδας σαν τοπο διαμονης και τα καλα του εξωτερικου σαν εργασια.
Τα έχεις χάσει;
Ποια είναι τα καλά του εξωτερικού σαν εργασία, όταν είσαι ακόμα στην Ελλάδα;
Τα μπουρδελα νοσοκομεία της Ελλάδος;
Το ξεκωλιασμα από εφορία;
Να σε σφάξουν έξω για 10€?
Οι ελληνίδες;

Όχι, τα καλά έξω τα έχεις αν πας και μείνεις έξω.
Όχι στο μπουρδελοκρατος.
απο ολα οσα εγραψες εμενα οι ελληνιδες με χαλανε περισσοτερο.αλλα ρε παιδια ετσι απο περιεργεια εσεις που δουλευετε εξω ειναι οοοολα ροδινα ποια?ειδικα καποιοι στη γερμανια,καλα πως τη παλευετε εκει με αυτους τους ξενερωτους?
Ποιος είπε ότι όλα είναι ρόδινα;
Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις παντού. Σημασία έχει η σούμα, αν κερδίζεις από αυτή την κίνηση.
Μπορεί να υπάρχει και μοναξιά, και χάλια καιρός και προβλήματα με γλώσσα.
Προσωπικά είμα τυχερός και σπάνια είχα τέτοια θέματα, αλλά συμβαίνει σε πολλούς.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Αυτο που ειναι καταθληπτικο εξω ειναι ο καιρος. Να βρεχει πχ δυο βδομαδες ασταματητα.

Επισης σε μερη χωρις ξενους (ξενους ποιοτητας οχι μπιρ αλλαχηδες) φανταζομαι ειναι καπως δυσκολο να βρεις παρεες/γκομενες. ισως για αυτο καποιοι (σαν αυτον που ποσταρε απο λιφο ο σαντμαν) να κανουν κρα για Ελληνιδες.

Ολα τα αλλα ειναι καλυτερα. Οργανωση, συγκοινωνιες, εγκληματικοτητα. Θυμαμαι οταν ημουν γερμανια μου λεγανε για καποιες επικινδυνες περιοχες κλπ. Μαλακιες, η τελευταια βολτα που εκανα βραδυ Ομονοια ηταν το 2014 και εκλασα μεντες. Αυτο ηταν εγκληματικοτα οχι οτι βλεπεις εξω.

Για λεφτα και ωραρια δε το συζηταμε καν. Επισης ευκαιριες για ταξιδια απειρες (τωρα με τον κορονα ειναι ενα θεμα, αλλα αν εχεις κανα φτηνο αεροδρομιο κοντα μπορεις να οργωσεις τη μιση Ευρωπη)


Οσο για την ερωτηση καποιου παραπανω γιατι δεν τη σπιτωσα να τη ξεκωλιασω. Ρε φιλε, αν το κανω αυτο της δινω αξια. Δινω αξια σε μια τριτοδευτερη. Δηλαδη και ενα πουτσο να της εριχνα της εδινα αξια (και για αυτο την εκλασα). Εξω μπορω να βρω καμια Ιταλιδα πχ, να κανω τη δουλεια μου να μη με πρηζει και να μην εχω και το μπαστακα. Εξω ειναι ευκολο να εχεις πχ δυο μουνια να γαμας στην ιδια πολη. Ελλαδα ποσοι Ελληνες το κανουν αυτο? Αμφιβαλλω αν πολλοι πηδανε πανω απο 2 στην πενταετια.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Πιο καταθληπτικο απ το να χει μονιμως ηλιοφανεια,να σαι 40 χρονων μπακουρι,εξοδα μηδεν και να σ λεν τα φιλαρακια παμε εξω και συ να σαι ανεργος χωρις φραγκα δεν υπαρχει...

Αλλα εκει που ναι να βαρας φλεβα,να ναι το φιλαρακι δημ υπαλληλος κ να σ λεει επιτελους σχολασα,την εβγαλα κ αυτη την μερα,απο αυριο αδεια,να τ λες μα κ την περασμενη βδομαδα αδεια ειχες,ε αυτη ειναι ειδικη η προηγουμενη κανονικη :confused:
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Πιο
καταθληπτικο απ το να χει μονιμως ηλιοφανεια,να σαι 40 χρονων μπακουρι,εξοδα μηδεν και να σ λεν τα φιλαρακια παμε εξω και συ να σαι ανεργος χωρις φραγκα δεν υπαρχει...

Αλλα εκει που ναι να βαρας φλεβα,να ναι το φιλαρακι δημ υπαλληλος κ να σ λεει επιτελους σχολασα,την εβγαλα κ αυτη την μερα,απο αυριο αδεια,να τ λες μα κ την περασμενη βδομαδα αδεια ειχες,ε αυτη ειναι ειδικη η προηγουμενη κανονικη :confused:

Αν στα 40 έχεις ακόμα φιλαράκια να βγαίνεις,καλά είσαι.

Εγώ βλέπω πολλούς τέτοιους να κάθονται μόνοι τους σε καφετέριες και τους λυπάμαι






 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Το τι κανει ο καθενας,λυπηση η οχι,δικο του θεμα.Στα 40 ομως θες και την ησυχια σου,προκειμενου να σαι ολη την ωρα στο ψωλαρισμα,στη βαβουρα κ γενικα χασιμο χρονου.

Εγω πχ ειμαι τυπος που οπου θελω να παω,οτι θελω να κανω,θα πω κανα δυο φιλαρακια αλλα εαν δεν ακολουθησουν εχω εξαφανιστει,εννοω διακοπες,μπανιο θαλασσα κλπ.Πολλα φιλαρακια μου δεν τα κανουν μονοι αυτα.

Σ αυτο μ βοηθησε πολυ η ξενιτια,δεν ειχα προβλημα παλιοτερα,αλλα τα ανουσια καθημερινα καφεδακια,αλκοολποσιες κλπ κομμενα
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
παιδια εμενα ετσι με ειπε ο αγγλος ότι πηγε για την φθηνια πορτογαλια:grin: και ότι δεν εχει καμια σχεση με αγγλια στις τιμες .Σε 2-3 μερες θα τον ξαναδω μαλλον ισως και θα ρωτησω ξανα πιο συγκεκριμένα αν και δεν είναι εξω καρδια:cheesy: θα τον ρωτησω πιο συγκεκριμένα αν θελει να με πει :hi:
Μην ξεχνάς και την ισοτιμία £ με € .Και ναι πολλοί άγγλοι πάνε Ισπανία Πορτογαλία προτίστως και μετά Ελλάδα Γαλλία κλπ.Εχει κάτι νησιά στην Ισπανία που είναι φουλ της Αγγλίλας.Αλλα όσοι έχουν μεταφερει κατοικία εκτός UK αρχίζουν να έχουν πρόβλημα με τράπεζες λόγω Brexit.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Πιο
καταθληπτικο απ το να χει μονιμως ηλιοφανεια,να σαι 40 χρονων μπακουρι,εξοδα μηδεν και να σ λεν τα φιλαρακια παμε εξω και συ να σαι ανεργος χωρις φραγκα δεν υπαρχει...

Αλλα εκει που ναι να βαρας φλεβα,να ναι το φιλαρακι δημ υπαλληλος κ να σ λεει επιτελους σχολασα,την εβγαλα κ αυτη την μερα,απο αυριο αδεια,να τ λες μα κ την περασμενη βδομαδα αδεια ειχες,ε αυτη ειναι ειδικη η προηγουμενη κανονικη :confused:

Αν στα 40 έχεις ακόμα φιλαράκια να βγαίνεις,καλά είσαι.

Εγώ βλέπω πολλούς τέτοιους να κάθονται μόνοι τους σε καφετέριες και τους λυπάμαι
Ενώ εσύ είσαι με παρέα;Μονο με τίποτα ΕΜΟ θα μπορούσες να είσαι!!
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Πλεον δε χρειαζεται να παει κανεις στο εξωτερικο ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Λογω πανδημιας εχουν ανοιξει χιλιαδες θεσεις εργασιας εξ αποστασεως, που μπορει καποιος να τις κανει απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου (λιγο παρακατω), απολαμβανοντας τα καλα της Ελλαδας σαν τοπο διαμονης και τα καλα του εξωτερικου σαν εργασια.
Τα έχεις χάσει;
Ποια είναι τα καλά του εξωτερικού σαν εργασία, όταν είσαι ακόμα στην Ελλάδα;
Τα μπουρδελα νοσοκομεία της Ελλάδος;
Το ξεκωλιασμα από εφορία;
Να σε σφάξουν έξω για 10€?
Οι ελληνίδες;

Όχι, τα καλά έξω τα έχεις αν πας και μείνεις έξω.
Όχι στο μπουρδελοκρατος.
απο ολα οσα εγραψες εμενα οι ελληνιδες με χαλανε περισσοτερο.αλλα ρε παιδια ετσι απο περιεργεια εσεις που δουλευετε εξω ειναι οοοολα ροδινα ποια?ειδικα καποιοι στη γερμανια,καλα πως τη παλευετε εκει με αυτους τους ξενερωτους?
Ποιος είπε ότι όλα είναι ρόδινα;
Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις παντού. Σημασία έχει η σούμα, αν κερδίζεις από αυτή την κίνηση.
Μπορεί να υπάρχει και μοναξιά, και χάλια καιρός και προβλήματα με γλώσσα.
Προσωπικά είμα τυχερός και σπάνια είχα τέτοια θέματα, αλλά συμβαίνει σε πολλούς.
Ακριβώς,Το σύνολο να βγαίνει θετικό και ολα αντέχονται.Βεβαια αμα σου λειπουν φραπες,το παστίτσιο της μάνας σου και ο ήλιος κάτσε σπίτι σου και μην παραπονιέσαι.Αυτό θες ,αυτό σου αξίζει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom