Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Τυπε @mounoxalastis ,για ποια χωρα το βλεπεις να το κοβεις,αν επιτρεπετε?

Θέλω Ελβετία αλλά απ'την άλλη έχω αρχίσει και βαριέμαι να δουλεύω.Εχω ήδη 22 χρόνια δουλειάς (συνταξιμα) και άλλα 8 από πιτσιρικάς που δεν φαίνονται πουθενά.Ισως αποσυρθω να κάνω και άλλα πράγματα.Η ζωή περνάει και είναι πολύ μικρή για να αναλωνεσαι με μαλακίες

Η ελβετια εχει περισσοτερο χρημα σιγουρα αλλα λιγοτερο ζωη, γουστα,διασκεδαση. Σχεδον μηδενιζοντε.

Αν θελεις ευκολο χρημα οκ.
Αν θελεις να "ζησεις" δεν νομιζω πως ειναι το ιδανικο.

Σκεψου λιγο για ιβηρικη. Λιγοτερα εσοδα για αρχη, περισσοτερες ευκαιρειες για κατι καλυτερο επαγγελματικα κ εισοδηματικα ομως.

γουστα, διασκεδαση,

Ευρωπαικη ενωση, ευρω, ευρωπαικοι κανονες, φτηνα εισητηρια για επισκεψεις στην ελλαδα.

Εγω το σκεφτομαι σοβαρα, ηδη κανω πλανο. Ο κορονας μας φρεναρει
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.975
Κριτικές
1
Like
4.812
Πόντοι
456
Ρε αλάνια , που κάνουν πιάτσα τα ΠουΣτρόνια εξωτερικό ?

Γερμανίες, Ελβετίες ?

Να στείλουμε τον ΠουΣτράτο να κάνει καριέρα τώρα που είναι άνεργος και άφραγκος...

Το πολύ πολύ να κάνει και συνδρομή nova δορυφορική να βλέπει σουπερλιγκ τα σ/κ για να μη του λείψει..

:confused:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τυπε, ξένος, σαράντα πλας, χωρίς ένα γνωστό, εργάτης, γούστα - διασκεδάσεις και τα τοιαύτα τ ακούω λίγο βερεσε.

Προσωπικά είμαι γεμάτος μ τις παραπάνω έννοιες γούστα και με γεμίζουν άλλα πράγματα πια.

Ήρθα Γερμανία γιατί ήταν ένα απωθημένο,μ άρεσε και γιατί όταν ήρθα είχα όρεξη να δουλέψω και να κάνω"κάτι" στην ζωή μου.

Όταν ήμουν είκοσι χρονώ Ελλάδα έβγαζα πολλές φορές τα τριπλάσια από τώρα Γερμανία ως ελεύθερος επαγγελματίας,δλδ με 2000&2500€ καριέρα στην Γερμανία και μαλακίες τ ακούω βερεσε.

Δεν ξέρω τι γούστα θες να βγάλεις στην ζωή σου αλλά τα δικά μου γούστα είναι πια χωρίς έξοδα.


 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Τυπε, ξένος, σαράντα πλας, χωρίς ένα γνωστό, εργάτης, γούστα - διασκεδάσεις και τα τοιαύτα τ ακούω λίγο βερεσε.

Προσωπικά είμαι γεμάτος μ τις παραπάνω έννοιες γούστα και με γεμίζουν άλλα πράγματα πια.

Ήρθα Γερμανία γιατί ήταν ένα απωθημένο,μ άρεσε και γιατί όταν ήρθα είχα όρεξη να δουλέψω και να κάνω"κάτι" στην ζωή μου.

Όταν ήμουν είκοσι χρονώ Ελλάδα έβγαζα πολλές φορές τα τριπλάσια από τώρα Γερμανία ως ελεύθερος επαγγελματίας,δλδ με 2000&2500€ καριέρα στην Γερμανία και μαλακίες τ ακούω βερεσε.

Δεν ξέρω τι γούστα θες να βγάλεις στην ζωή σου αλλά τα δικά μου γούστα είναι πια χωρίς έξοδα.
Και η ελβετια τι θα σου προσφερει?
Που θα σε γεμισει?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Σκεψου λιγο για ιβηρικη. Λιγοτερα εσοδα για αρχη, περισσοτερες ευκαιρειες για κατι καλυτερο επαγγελματικα κ εισοδηματικα ομως.

γουστα, διασκεδαση,

Ιβηρικη γιατι εχει περισσοτερες ευκαιριες; Εννοεις συγκριτικα με Ελλαδα η με τη βορειοδυτικη Ευρωπη;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τυπε, ξένος, σαράντα πλας, χωρίς ένα γνωστό, εργάτης, γούστα - διασκεδάσεις και τα τοιαύτα τ ακούω λίγο βερεσε.

Προσωπικά είμαι γεμάτος μ τις παραπάνω έννοιες γούστα και με γεμίζουν άλλα πράγματα πια.

Ήρθα Γερμανία γιατί ήταν ένα απωθημένο,μ άρεσε και γιατί όταν ήρθα είχα όρεξη να δουλέψω και να κάνω"κάτι" στην ζωή μου.

Όταν ήμουν είκοσι χρονώ Ελλάδα έβγαζα πολλές φορές τα τριπλάσια από τώρα Γερμανία ως ελεύθερος επαγγελματίας,δλδ με 2000&2500€ καριέρα στην Γερμανία και μαλακίες τ ακούω βερεσε.

Δεν ξέρω τι γούστα θες να βγάλεις στην ζωή σου αλλά τα δικά μου γούστα είναι πια χωρίς έξοδα.
Και η ελβετια τι θα σου προσφερει?
Που θα σε γεμισει?

Θα δειξει...Σ λεω μου τη βαρεσε αλλιως και θα δω που θα καταληξω τελικα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Υπαρχουν δουλειες εξω, απλα πολλοι ελληνες ειναι βυσματα και παιρνουν χαρτζιλικι απο γονεις. Προτιμουν το ευκολο και σιγουρο χιλιαρικο και φαι μαμας.

ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλυτερος εξω (παγκοσμιος για αρκετες θεσεις) πρεπει και εσυ να το παλευεις και να κανεις τις σωστες κινησεις στο σωστο χρονο.

Παραθετω συνοψη απο κουβεντα με 35αρα δικηγορο.

Η τυπισα ειναι 35 χρονων. Ανυπαντρη. Πολυ καλο μουνι για Ελληνικα δεδομενα.
Δουλευει σε γραφειο για 650 καθαρα το μηνα. Παλαιοτερα (2013) ειχε μια βυσματικη θεση (λογω πατερα) που καταργηθηκε και απο τοτε τη μνημονευει.
Ζει σε σπιτι που ανηκει στους γονεις της.
Ηθελε σαν τρελη να τη πηδηξω το καλοκαιρι (απο την ιδια ειχα φαει ακυρο πριν 10+ χρονια)

Λοιπον ακουστε τωρα
Ηθελε να παει να δουλεψει στο Στρασβουργο η στο Λουξεμβουργο στο Ευρωπαικο δικαστηριο. Η σε θεση σε μεγαλη δικηγορικη. Απο γνωστους της πιστευει οτι με την εμπειρια της θα μπορουσε να χτυπησει 10 χιλιαρικα καθαρα (σαν να λεμε 20 μεικτα) το μηνα.

Γνωρισε εναν τυπο στις διακοπες. Αυτος λεει δεν ειχε τιποτα και την ηθελε για το σπιτι της. Αυτη τουλαχιστον εχει ενα σπιτι λεει. (Της την ειπα αργοτερα οτι οι γονεις της εχουν το σπιτι και ξυνισε αλλα τεσπα)

Λογω αγαμιας, πηγε με εναν 10 χρονια μικροτερο.

Παραιτηθηκε απο τη δουλεια με τα 650 γιατι λεει δεν αξιζε και ψαχνει κατι καλυτερο.

Μου ελεγε να ερθει εδω που ειμαι να βρειμια δουλεια και να ζησουμε μαζι (χωρις να την εχω πηδηξει καν μιλαμε, οχι να ειχαμε σχεση εστω εξ αποστασεως)

Μιας και ειμαι στο εξωτερικο εδω και χρονια να παραθεσω καποιες σκεψεις.

Ανθρωπος που πιστευει οτι θα παει εξωτερικο με βιογραφικο ελλαδας και θα παρει μεγαλο μισθο ειναι απλα μαλακας. Παντα στην αρχη θα σε ριξουν στα λεφτα. Πολυ απλα γιατι ξερουν απο που ερχεσαι και ποσα βγαζεις. Αν εισαι πχ σινιορ αναλυστ ελλαδα, εξω θα σε παρουν σαν αναλυστ. Αυτος ειναι ο κανονας τα υπολοιπα ειναι εξαιρεσεις.

Αν δουλευεις για 700 ευρω στην Ελλαδα (και μαλιστα με πτυχιο) στα 35 κατσε εκει που εισαι. Το εξωτερικο δεν ειναι για γατακια. Ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Αν κανεις δουλεια που κοστολογειται τοσο σημαινει οτι δεν εισαι παραγωγικος. Συνεπως δεν πας για παραπανω. Ενα κλασικο παραδειγμα ειναι πολλες θεσεις σε σερβις σεντερ (πχ ΙΒΜ στη μπρατισλαβα, Σιτιμπανκ πιο παλια Αθηνα) στις οποιες στα οικονομικα κανουν χειροκινητες δουλειες, κοπι πειστ και μαλακιες. Οι αντιστοιχες θεσεις Ολλανδια θελουν καλο ΜΒΑ (οχι απο την ΑΣΟΕ), γνωσεις προγραμματισμου κλπ. Θυμαμαι εναν μαλακα που μου εγραφε να τον βοηθησω να μπει στην εταιριαπου δουλευα τοτε. Χωρις προυπηρεσια, χωρις πρακτικη, χωρις εξτρα γνωσεις, περιμενε να βρει δουλεια σαν αυτη που βρηκα μετα απο καμποσα χρονια δουλειας. Η Ελλαδα μου φαινεται βγαζει πολλους αποφοιτους με επιπεδο κοινης λογικης ιδιο με τον πιθηκου.

Αναφορικα με το νουμερο πανω, 20 χιλιαρικα μεικτα βγαζουν δικηγοροι που ξεκινανε δικηγορικες εταιριες τυπου αρεντ κλπ. Και ομως μεγαλη μεριδα ανθρωπων (και των γονιων τους) στην Ελλαδα, νομιζουν οτι αξιζουν τα παντα. Δε βλεπουν πχ οτι δουλευουν για τριχες, οχι ,αξιζουν 20πλασια. Μπορει να ειναι 35 η αλλη και να μην τη θελει κανενας για γαμο, αλλα αξιζει το πριγκηπα κλπ.

Και ρωταω τυποι, ποσοι παραιτουνται για να βρουν καλυτερη δουλεια? Για να παραιτηθεις πρεπει να εχεις πλατες απο πισω. Με 700 ευρω το μηνα τετοιες πλατες δε φτιαχνεις. Αλλα ας ειναι καλα η Αγια Ελληνικη οικογενεια, που χαρτζιλικωνει τα παιδια της στα 30φευγα.

Και το τελευταιο. Εισαι 35. Δε σε θελει κανεις για δεσμευση. Δε εχεις δουλεια. Δεν εχει χτισει κατι στη ζωη σου. (το οτι εισαι χαζη δεν το αναφερω καν). Δεν εχει κατσει στον τυπο που ειναι μπροστα σου καν. Και παρολα αυτα πιστευεις οτι καποιος που εχει τη δουλεια του, θα σε παρει , θα σε ταιζει, με ανταλλαγμα λιγο ξυνο (αφου ειναι ελλεινιδα) γαμησι. Και αναρωτιεμαι κυριοι. Αυτη ειναι ναυαγιο? Η καποιος στην αγορα θα της το προσφερε αυτο?

Μεσα μου πιστευω πως ειναι ναυαγιο. Αλλα εχοντας δει τυπους 29 χρονων να παντρευονται γυναικες που ειναι 39, εχω αρχισει να πιστευω οτι ισως ο Ελληνας εχει πιασει πατο.

Γενικα υπαρχει προβλημα αντιληψης των καταστασεων για οποιον δεν εχει παει να εργαστει στο εξωτερικο. Ακομη και αυτοι που σπουδασαν εξω, δεν εχουν παρει μυρωδια πως δουλευουν οι εργασιακοι χωροι και οι εταιριες και ειναι στην κοσμαρα τους.
Ειδικα για το δικηγορικο επαγγελμα, θεωρω οτι ειναι απολυτως αδυνατο να εργαστεις σε αλλη γλωσσα απο αυτη στην οποια εχεις σπουδασει το αντικειμενο.
Πως και δεν την σπιτωσες για κανα εξαμηνο τυπε; Οι δικηγορινες κανουν καλα γαμησια. Ενα εξαμηνακι, θα εβλεπε και αυτη οτι δεν κανει για εξωτερικο και μετα σπιτακι της
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πλεον δε χρειαζεται να παει κανεις στο εξωτερικο ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Λογω πανδημιας εχουν ανοιξει χιλιαδες θεσεις εργασιας εξ αποστασεως, που μπορει καποιος να τις κανει απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου (λιγο παρακατω), απολαμβανοντας τα καλα της Ελλαδας σαν τοπο διαμονης και τα καλα του εξωτερικου σαν εργασια.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Υπαρχουν δουλειες εξω, απλα πολλοι ελληνες ειναι βυσματα και παιρνουν χαρτζιλικι απο γονεις. Προτιμουν το ευκολο και σιγουρο χιλιαρικο και φαι μαμας.

ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλυτερος εξω (παγκοσμιος για αρκετες θεσεις) πρεπει και εσυ να το παλευεις και να κανεις τις σωστες κινησεις στο σωστο χρονο.

Παραθετω συνοψη απο κουβεντα με 35αρα δικηγορο.

Η τυπισα ειναι 35 χρονων. Ανυπαντρη. Πολυ καλο μουνι για Ελληνικα δεδομενα.
Δουλευει σε γραφειο για 650 καθαρα το μηνα. Παλαιοτερα (2013) ειχε μια βυσματικη θεση (λογω πατερα) που καταργηθηκε και απο τοτε τη μνημονευει.
Ζει σε σπιτι που ανηκει στους γονεις της.
Ηθελε σαν τρελη να τη πηδηξω το καλοκαιρι (απο την ιδια ειχα φαει ακυρο πριν 10+ χρονια)

Λοιπον ακουστε τωρα
Ηθελε να παει να δουλεψει στο Στρασβουργο η στο Λουξεμβουργο στο Ευρωπαικο δικαστηριο. Η σε θεση σε μεγαλη δικηγορικη. Απο γνωστους της πιστευει οτι με την εμπειρια της θα μπορουσε να χτυπησει 10 χιλιαρικα καθαρα (σαν να λεμε 20 μεικτα) το μηνα.

Γνωρισε εναν τυπο στις διακοπες. Αυτος λεει δεν ειχε τιποτα και την ηθελε για το σπιτι της. Αυτη τουλαχιστον εχει ενα σπιτι λεει. (Της την ειπα αργοτερα οτι οι γονεις της εχουν το σπιτι και ξυνισε αλλα τεσπα)

Λογω αγαμιας, πηγε με εναν 10 χρονια μικροτερο.

Παραιτηθηκε απο τη δουλεια με τα 650 γιατι λεει δεν αξιζε και ψαχνει κατι καλυτερο.

Μου ελεγε να ερθει εδω που ειμαι να βρειμια δουλεια και να ζησουμε μαζι (χωρις να την εχω πηδηξει καν μιλαμε, οχι να ειχαμε σχεση εστω εξ αποστασεως)

Μιας και ειμαι στο εξωτερικο εδω και χρονια να παραθεσω καποιες σκεψεις.

Ανθρωπος που πιστευει οτι θα παει εξωτερικο με βιογραφικο ελλαδας και θα παρει μεγαλο μισθο ειναι απλα μαλακας. Παντα στην αρχη θα σε ριξουν στα λεφτα. Πολυ απλα γιατι ξερουν απο που ερχεσαι και ποσα βγαζεις. Αν εισαι πχ σινιορ αναλυστ ελλαδα, εξω θα σε παρουν σαν αναλυστ. Αυτος ειναι ο κανονας τα υπολοιπα ειναι εξαιρεσεις.

Αν δουλευεις για 700 ευρω στην Ελλαδα (και μαλιστα με πτυχιο) στα 35 κατσε εκει που εισαι. Το εξωτερικο δεν ειναι για γατακια. Ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Αν κανεις δουλεια που κοστολογειται τοσο σημαινει οτι δεν εισαι παραγωγικος. Συνεπως δεν πας για παραπανω. Ενα κλασικο παραδειγμα ειναι πολλες θεσεις σε σερβις σεντερ (πχ ΙΒΜ στη μπρατισλαβα, Σιτιμπανκ πιο παλια Αθηνα) στις οποιες στα οικονομικα κανουν χειροκινητες δουλειες, κοπι πειστ και μαλακιες. Οι αντιστοιχες θεσεις Ολλανδια θελουν καλο ΜΒΑ (οχι απο την ΑΣΟΕ), γνωσεις προγραμματισμου κλπ. Θυμαμαι εναν μαλακα που μου εγραφε να τον βοηθησω να μπει στην εταιριαπου δουλευα τοτε. Χωρις προυπηρεσια, χωρις πρακτικη, χωρις εξτρα γνωσεις, περιμενε να βρει δουλεια σαν αυτη που βρηκα μετα απο καμποσα χρονια δουλειας. Η Ελλαδα μου φαινεται βγαζει πολλους αποφοιτους με επιπεδο κοινης λογικης ιδιο με τον πιθηκου.

Αναφορικα με το νουμερο πανω, 20 χιλιαρικα μεικτα βγαζουν δικηγοροι που ξεκινανε δικηγορικες εταιριες τυπου αρεντ κλπ. Και ομως μεγαλη μεριδα ανθρωπων (και των γονιων τους) στην Ελλαδα, νομιζουν οτι αξιζουν τα παντα. Δε βλεπουν πχ οτι δουλευουν για τριχες, οχι ,αξιζουν 20πλασια. Μπορει να ειναι 35 η αλλη και να μην τη θελει κανενας για γαμο, αλλα αξιζει το πριγκηπα κλπ.

Και ρωταω τυποι, ποσοι παραιτουνται για να βρουν καλυτερη δουλεια? Για να παραιτηθεις πρεπει να εχεις πλατες απο πισω. Με 700 ευρω το μηνα τετοιες πλατες δε φτιαχνεις. Αλλα ας ειναι καλα η Αγια Ελληνικη οικογενεια, που χαρτζιλικωνει τα παιδια της στα 30φευγα.

Και το τελευταιο. Εισαι 35. Δε σε θελει κανεις για δεσμευση. Δε εχεις δουλεια. Δεν εχει χτισει κατι στη ζωη σου. (το οτι εισαι χαζη δεν το αναφερω καν). Δεν εχει κατσει στον τυπο που ειναι μπροστα σου καν. Και παρολα αυτα πιστευεις οτι καποιος που εχει τη δουλεια του, θα σε παρει , θα σε ταιζει, με ανταλλαγμα λιγο ξυνο (αφου ειναι ελλεινιδα) γαμησι. Και αναρωτιεμαι κυριοι. Αυτη ειναι ναυαγιο? Η καποιος στην αγορα θα της το προσφερε αυτο?

Μεσα μου πιστευω πως ειναι ναυαγιο. Αλλα εχοντας δει τυπους 29 χρονων να παντρευονται γυναικες που ειναι 39, εχω αρχισει να πιστευω οτι ισως ο Ελληνας εχει πιασει πατο.
Άπειροι πιρφόροι θα της τον δώσουν πρόβατε. Από πούτσο και χαρτζιλίκωμα θα είναι χορτάτη συνεχώς, άσχετα που δεν της τα έδωσες εσύ.
Αυτές οι βυσματωμένες κουράδες πάντως είναι για πολλές σφαλιάρες. Φαντάσου μια μαλακισμένη να κάνει data entry όλη μέρα και να σου σπάει τ' αρχίδια.
Γενικά οι εμφανίσιμες γκόμενες στα γραφεία μόνο για πούτσο και πέταμα κάνουν. Τις υπόλοιπες απλά τις ανέχεσαι.
Τα βλέπεις και στα νοσοκομεία που γίνεται της παρτούζας το κάγκελο με τις νοσηλεύτριες.
Τέλος, έξω δε νομίζω οτι έχεις πιθανότητες να πας για junior analyst στα 35. Έχει 23-24 χρονών ατομάκια κάθε εθνικότητας που σκίζουν κώλους, δε θα προσλάβουν γέρους πουθενά. Max ηλικία για να φύγεις είναι τα 30, μετά απλά το ξεχνάς, ειδικά για θέσεις με μεγάλη ειδίκευση σε πολυεθνικές κτλ. Από κει και πέρα τα βύσματα πάιζουν παντού.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Πλεον δε χρειαζεται να παει κανεις στο εξωτερικο ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Λογω πανδημιας εχουν ανοιξει χιλιαδες θεσεις εργασιας εξ αποστασεως, που μπορει καποιος να τις κανει απο Ελλαδα με μισθο εξωτερικου (λιγο παρακατω), απολαμβανοντας τα καλα της Ελλαδας σαν τοπο διαμονης και τα καλα του εξωτερικου σαν εργασια.
Τα έχεις χάσει;
Ποια είναι τα καλά του εξωτερικού σαν εργασία, όταν είσαι ακόμα στην Ελλάδα;
Τα μπουρδελα νοσοκομεία της Ελλάδος;
Το ξεκωλιασμα από εφορία;
Να σε σφάξουν έξω για 10€?
Οι ελληνίδες;

Όχι, τα καλά έξω τα έχεις αν πας και μείνεις έξω.
Όχι στο μπουρδελοκρατος.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Σκεψου λιγο για ιβηρικη. Λιγοτερα εσοδα για αρχη, περισσοτερες ευκαιρειες για κατι καλυτερο επαγγελματικα κ εισοδηματικα ομως.

γουστα, διασκεδαση,

Ιβηρικη γιατι εχει περισσοτερες ευκαιριες; Εννοεις συγκριτικα με Ελλαδα η με τη βορειοδυτικη Ευρωπη;

Εννοω πως εχει πολυ περισσοτερες ευκαιρειες απο ελλαδα και οχι απο βδ ευρωπη.
Απο βδ ευρωπη ομως εχει καλυτερη ζωη,

Με σωστους χειρισμους πετυχαινει καποιος και επιχειρηματικα εκει ενω στην ελλαδα οχι.
Τουλαχιστον για τις δουλειες που κοιταζω εγω.

Ενα πλεονεκτημα που εχω κ καταλαβαινω τον τυπο μουνοχαλαστη ειναι πως μιλαω πορτογαλικα πολυ καλα, ψιλοσυννενοουμε ισπανικα, εχω παει 2-3 φορες και εχω και 2-3 γνωστους (που δεν ειναι καθολου βεβαιο πως θα με στηριξουν ομως) . Πιο πολυ βασιζομαι στον εαυτο μου κ στην καλη οργανωση.

Αν μου κατσει θα ειναι καλυτερα απο γερμανια οικονομικα
Αν μου μισοκατσει θα ειμαι καλα ,αλλα το κερδος θα ειναι η ποιοτητα ζωης.

Θελει και λιγο τολμη και ρισκο η ζωη
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
καλησπερα :hi: εχω γνωρισει εναν αγγλο μαλλον ουαλος θα ειναι:cheesy: θα τον ξαναρωτησω :sunglasses: ερχεται ελλαδα για δουλεια 1 φορα τον μηνα. Με ειχε πει οτι στην αγγλια ηταν πανακριβα και πηγε να εγκατασταθει μονιμα στην πορτογαλια σε μια κωμοπολη:) με λεει ολα στο 1/3 στις τιμες με σχεση με την Αγγλια που ηταν πριν. Τα ειδη πρωτης αναγκης, να βγεις εξω να πιεις μια μπυρα ενα ποτο καμια σχεση με αγγλια παμφθηνα συγκριτικα :hi::glasses:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Χρήστο,έχει κάτι χωριά ακόμα και μικρές πόλεις στην Ελλάδα μας που στα καφενεία πουλάνε την μπύρα την μεγάλη με μεζέ 2 ευρώ...και nova tv:confused:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Χρήστο,έχει κάτι χωριά ακόμα και μικρές πόλεις στην Ελλάδα μας που στα καφενεία πουλάνε την μπύρα την μεγάλη με μεζέ 2 ευρώ...και nova tv:confused:

Καλα και Αγγλια δεν ειναι ακριβα τα ειδη καθημερινης αναγκης και η διασκεδαση. Εκει που ημουνα εγω ειχε παμπ που ειχε 1 ευρω εισοδο και 2.20 η μπυρα η μισολιτρη. Στις αλλες παμπ ειχε 3-3.50
Στα κλαμπ το ιδιο φθηνα. Εγω θυμαμαι εβγαινα Σαββατοβραδο και περναμε σβαρνα 3-4 κλαμπ και μαζι με την παμπ νωριτερα και το φαι μετα, ετρωγα 40 λιρες περιπου
Που αντιστοιχουσε στο 1/50 ενος μεσου μισθου στο επαγγελμα μου, δηλαδη ειναι σα να βγαινεις Ελλαδα Σαββατοβραδο και τρως 15 ευρω και πηγαινεις σε 3-4 κλαμπ και πινεις ασταματητα

Τα σουπερ μαρκετ ειναι παμφθηνα.
Ακριβα στην Αγγλια ειναι τα τσιγαρα, τα ενοικια, ειδικα στις μεγαλουπολεις και η ασφαλεια αυτοκινητου.

Οι Αγγλοι πηγαινουν Ιβηρικη επειδη σιχαινονται τον σκατοκαιρο στο νησι τους, οχι τοσο για τη φθηνια
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Θέλω να πω για γεεμανιες και κάτι τέτοια, στέρεψε πλέον το κοκο.Λογω μεταναστών κλπ έχει πέσει πολύ το επίπεδο στις δουλειές,οι Γερμανοί δεν καταδεχονται να δουλέψουν και όσες εταιρείες έχουν Γερμανούς τους έχουν σε θέσεις κλειδιά ώστε να μπορούν να επικοινωνούν άπταιστα καί όχι τόσο για τις δυνατότητές τους όπου γι αυτές βασίζονται στους αουσλενταρ.

Φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που ρεφαρισα οικονομικά απίστευτα και έκλεινα ταξίδια ζωής το ένα μετά το άλλο,Ισλανδιες,Λ.Αμερικες και τα ακύρωσα λόγω κορώνα το ένα μετά το άλλο.

Για να δούμε του χρόνου...
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια εμενα ετσι με ειπε ο αγγλος ότι πηγε για την φθηνια πορτογαλια:grin: και ότι δεν εχει καμια σχεση με αγγλια στις τιμες .Σε 2-3 μερες θα τον ξαναδω μαλλον ισως και θα ρωτησω ξανα πιο συγκεκριμένα αν και δεν είναι εξω καρδια:cheesy: θα τον ρωτησω πιο συγκεκριμένα αν θελει να με πει :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom