Νέα

Επικίνδυνοι σκύλοι χωρίς φίμωτρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα erevnitis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 55K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
685
Like
1.542
Πόντοι
206
τα σκυλιά είναι ενιοτε επιθετικα γιατι εμεις τα θελουμε μαντρωμενα. περιορισμενα στο σπίτι βολτα με λουρι δεμενα. βιάζουμε τη φυση τους. την δικιά μου σκυλίτσα ποτέ δεν την βαζω λουρι. πάντα μα πάντα περπατάει δίπλα μου σαν δεμενη. μέ λίγα λόγια δεν μπορούν να εκτονωθούν σωστα. η πόλη για το σκυλί είναι μαρτύριο. βολτα που; γιαυτό τα ζωα τρελαινονται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
886
Πόντοι
81
Δεν υπάρχει περίπτωση να λύσεις το θέμα χωρίς να βάλεις τους ιουδαίους του δημοσίου να καταλάβουν ότι μπορούν να κάνουν καμιά αρπαχτή να τα κονομίσουν πάνω σ'αυτό.
Άδεια κυκλοφορίας για την πρώτη 5αδα από τριχωτούς καρχαρίες σε δαγκώματα, τέλος αδείας στα 2-3χιλ ευρώ, υποχρεωτική ασφάλιση και πρόστιμα αν δεν έχουν όλα τα χαρτιά.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.338
Κριτικές
8
Like
32.680
Πόντοι
6.536
Ναι, πάντα. Έχω δει εκατοντάδες σκυλιά στη ζωή μου και είμαι πολύ προσεκτικός με όλα. Έχω εισπράξει πολλή αγάπη από τα περισσότερα. Αλλά πάντα τους δίνω χώρο να αποφασίσουν αυτά τι θέλουν να γίνει.
Βέβαια έχω δει και πανηλιθιο να δίνει στην έφηβη κόρη του Κανγκαλ για βόλτα. Τι να πεις σε αυτή την περίπτωση;
Ετσι ακριβώς.

:hi:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.608
Like
14.012
Πόντοι
3.656
τα σκυλιά είναι ενιοτε επιθετικα γιατι εμεις τα θελουμε μαντρωμενα. περιορισμενα στο σπίτι βολτα με λουρι δεμενα. βιάζουμε τη φυση τους. την δικιά μου σκυλίτσα ποτέ δεν την βαζω λουρι. πάντα μα πάντα περπατάει δίπλα μου σαν δεμενη. μέ λίγα λόγια δεν μπορούν να εκτονωθούν σωστα. η πόλη για το σκυλί είναι μαρτύριο. βολτα που; γιαυτό τα ζωα τρελαινονται.
Και αν κάνει κανένα σπριντ καμιά μέρα και περάσει από κάνα δρόμο και την κάνει ένα αμάξι πουμαρό στην άσφαλτο θα φταίει ο οδηγός μετά να σε ταράξει στις μηνύσεις που τον έκανες να σκοτώσει το ζωντανό?
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.243
Like
34.789
Πόντοι
9.931
Μας ζάλισαν τα αρχιδια οι αρρωστημένοι φιλόζωοι γιατι υπάρχουν και υγιείς οτι κάποιοι καλύπτουν τον θάνατο του Χασκι. Το ποιο γελοίο ειναι οτι το cancel Αραχωβα το λενε ατομα που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να περάσουν ουτε απέξω απο την Αραχωβα.
 

Niko_laos

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2019
Μηνύματα
153
Like
192
Πόντοι
1
Το περασμένο Μάρτιο ενημερώθηκε ο νόμος περι Σκύλων.

Ως επικίνδυνες ράτσες ορίζονται:
Pit Bull Terrier ή American Pit Bull, Japanese Tosa, Dogo Argentinο και Fila Brasileiro.

1000 ευρώ πρόστιμο αν έχεις τέτοια ρατσα στο σπίτι σου
2000 ευρώ πρόστιμο αν σε πιάσουν εκτός σπιτιου με τέτοια ράτσα χωρίς φίμωτρο.

Το "περίεργο" είναι ότι δεν γίνεται καμμία αναφορά σε ροτβαιλερ ή ακιτα που είναι οι πιο διαδεομενες επικίνδυνες ράτσες στην χώρα μας. Εύκολα θυμάμαι δυο περιστατικα: Το ένα είναι με το παιδάκι στην Κοζάνη και το Άλλο με την νεογέννητη στον Γέρακα. Και οι δυο νεκροί από ροτβαιλερ.

Στο άρθρο 9 του ίδιου νόμου προβλέπεται ότι "ο ιδιοκτητητης ευθύνεται για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά προκαλείται από το ζώο, σύμφωνα με το άρθρο 924 του Αστικού Κώδικα (π.δ. 456/1984, Α’ 164). "

Θα ήθελα ρε μάγκες ο ιδιοκτήτης των σκυλιών που σκότωσαν την γυναίκα θα δικαστεί ως εάν ο ίδιος να την σκοτωσε. Όχι ως εκ προθέσεως αλλά όχι και ως εξ' αμέλειας...
Αν ο εκπαιδευτής ή ο ιδιοκτήτης απειλούνταν με οικονομικη καταστροφή και μερικά χρόνια κανονικής φυλακής, όλως τυχαίως, πολύ λιγότερα τέτοια σκυλιά θα πέρναγαν επιτυχώς την εκπαίδευση...

Πρέπει να επεκταθεί ο νόμος για 2-3 ράτσες ακόμα και φυσικά από τον καθένα μας να καρφώνει στην αστυνομία τέτοιες παρανομίες.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
685
Like
1.542
Πόντοι
206
Και αν κάνει κανένα σπριντ καμιά μέρα και περάσει από κάνα δρόμο και την κάνει ένα αμάξι πουμαρό στην άσφαλτο θα φταίει ο οδηγός μετά να σε ταράξει στις μηνύσεις που τον έκανες να σκοτώσει το ζωντανό?
to diko μου ποτε δεν φευγει μακριά μου. γιατι το εμαθα ετσι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.608
Like
14.012
Πόντοι
3.656
Μας ζάλισαν τα αρχιδια οι αρρωστημένοι φιλόζωοι γιατι υπάρχουν και υγιείς οτι κάποιοι καλύπτουν τον θάνατο του Χασκι. Το ποιο γελοίο ειναι οτι το cancel Αραχωβα το λενε ατομα που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να περάσουν ουτε απέξω απο την Αραχωβα.
πήγε κλιμάκιο του ανθρωποκτονιών και συμπέρανε ότι στο σκύλο επιτέθηκε αγέλη από λύκους...

έβγαλαν τρελή την κτηνίατρο και τον ιατροδικαστή που το εξέτασαν και είπαν ότι του έχωσαν από πίσω ένα αιχμηρό αντικείμενο.

Αυτό εσύ το θεωρείς λογικό τύπε?
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.608
Like
14.012
Πόντοι
3.656
to diko μου ποτε δεν φευγει μακριά μου. γιατι το εμαθα ετσι.
Έτσι λένε όλοι μέχρι να φύγει.

Εδώ εσύ και εγώ και δεν μπορούμε να κρατήσουμε το πουλί μας μέσα στο παντελόνι μας δε θα φύγει το σκυλί κάποια στιγμή?

Ρε τύπε για το θεό να πούμε
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.243
Like
34.789
Πόντοι
9.931
πήγε κλιμάκιο του ανθρωποκτονιών και συμπέρανε ότι στο σκύλο επιτέθηκε αγέλη από λύκους...

έβγαλαν τρελή την κτηνίατρο και τον ιατροδικαστή που το εξέτασαν και είπαν ότι του έχωσαν από πίσω ένα αιχμηρό αντικείμενο.

Αυτό εσύ το θεωρείς λογικό τύπε?
Τυπε δεν λεω οτι δεν μπορεί κάποιος ανώμαλος να βασάνισε το ζωο, λεω οτι δεν πιστεύω οτι υπάρχει συγκάλυψη. Δηλαδη πως να συλλαβει κάποιον η αστυνομία οταν δεν έχει κανένα εύρημα μέχρι τώρα που να τις δείχνει ποιος ειναι ο ενοχος;; Να πανε σε μάντισσες και χαρτορίχτρες!;;
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.243
Like
34.789
Πόντοι
9.931

Ο νομος λεει ξεκαθαρα οτι ο ιδιοκτήτης του σκυλου πρεπει να τον εχει δεμένο με λουρί και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν (δεν ειναι λίγες οι φορες που βλέπεις δεμένο τον σκύλο με λουρι που ειναι 2 και 3 μέτρα μακρύ).
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.608
Like
14.012
Πόντοι
3.656
Τυπε δεν λεω οτι δεν μπορεί κάποιος ανώμαλος να βασάνισε το ζωο, λεω οτι δεν πιστεύω οτι υπάρχει συγκάλυψη. Δηλαδη πως να συλλαβει κάποιον η αστυνομία οταν δεν έχει κανένα εύρημα μέχρι τώρα που να τις δείχνει ποιος ειναι ο ενοχος;; Να πανε σε μάντισσες και χαρτορίχτρες!;;

Εξαρτάται τι εννοείς συγκάλυψη....το ότι στα χωριά όλοι ξέρουν για τους πάντες και ότι τον καλύπτουν αυτοί εκεί γιατί φοβούνται να μπλέξουν είναι πολύ πιθανό.

Το άλλο σκέλος είναι το πραγματικό....δηλαδή η κτηνίατρος που το εξέτασε το ζώο και είπε ότι το κακοποίησαν με τον τρόπο που είπε είναι τρελή?

Γιατί τρελή την βγάζουν...αυτό το δέχεσαι εσύ στην λογική σου?
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.243
Like
34.789
Πόντοι
9.931
Εξαρτάται τι εννοείς συγκάλυψη....το ότι στα χωριά όλοι ξέρουν για τους πάντες και ότι τον καλύπτουν αυτοί εκεί γιατί φοβούνται να μπλέξουν είναι πολύ πιθανό.

Το άλλο σκέλος είναι το πραγματικό....δηλαδή η κτηνίατρος που το εξέτασε το ζώο και είπε ότι το κακοποίησαν με τον τρόπο που είπε είναι τρελή?

Γιατί τρελή την βγάζουν...αυτό το δέχεσαι εσύ στην λογική σου?
Εγω εχω καταλαβει οτι το μεγαλύτερο ποσοστο απο αυτους που φωνάζουν για συγκάλυψη εννοεί συγκάλυψη απο υψηλά πρόσωπα της τοπικής κοινωνίας, δημάρχους και αστυνομία και οχι απο τον απλο πολίτη που πιθανόν φοβάται να μπλέξει.

Τωρα με την νεκροψία δεν εχω βγάλει ακρη ο πρωτος κτηνίατρος λεει βιασμο. οι αλλοι τρεις λενε οχι, μετα βγήκαν και μας είπαν οτι συμφωνούν ολοι μαζι, στο τελος θα εξέταζε την σορο απο φωτογραφίες και πέμπτος κτηνίατρος!!

Αντε βγαλε τωρα συμπέρασμα!!!
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.954
Κριτικές
8
Like
2.988
Πόντοι
506
μαλτέζ και παγκ και κοκόνια και τεριέ και πομεράνιαν και κανίς δεν νομίζω να έχουν δαγκώσει ποτέ ούτε γιαγιάκες ....
Μια χαρά δαγκώνουν και αυτά. Με τι διαφορά ότι εμένα και εσένα δε μπορούν να μας σκοτώσουν. Ένα μωρό μια χαρά μπορούν να το σκοτώσουν
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.608
Like
14.012
Πόντοι
3.656
Εγω εχω καταλαβει οτι το μεγαλύτερο ποσοστο απο αυτους που φωνάζουν για συγκάλυψη εννοεί συγκάλυψη απο υψηλά πρόσωπα της τοπικής κοινωνίας, δημάρχους και αστυνομία και οχι απο τον απλο πολίτη που πιθανόν φοβάται να μπλέξει.

Τωρα με την νεκροψία δεν εχω βγάλει ακρη ο πρωτος κτηνίατρος λεει βιασμο. οι αλλοι τρεις λενε οχι, μετα βγήκαν και μας είπαν οτι συμφωνούν ολοι μαζι, στο τελος θα εξέταζε την σορο απο φωτογραφίες και πέμπτος κτηνίατρος!!

Αντε βγαλε τωρα συμπέρασμα!!!
Και εγώ αυτό λέω ότι έγινε προσπάθεια συγκάλυψης από τους δημάρχους...σιγά τους υψηλά ιστάμενους...χωριανοί είναι και αυτοί μαζί με όλους τους άλλους.

Μέχρι να γίνει της πουτάνας κανένας δεν έλεγε για καμία αγέλη σκύλων.

Σε ξανά ρωτάω θα βγάλουν τρελή την κτηνίατρο και τον ιατροδικαστή που τον εξέτασαν πρώτοι?????
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.243
Like
34.789
Πόντοι
9.931

Ο τύπος λεει οτι τα σκυλιά άνοιξαν τρύπα στο πλέγμα, ενω στην φωτο φαίνεται ξεκάθαρα οτι η τρύπα εχει ανοιχτεί απο άνθρωπο!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.687
Like
17.807
Πόντοι
3.656
Μια χαρά δαγκώνουν και αυτά. Με τι διαφορά ότι εμένα και εσένα δε μπορούν να μας σκοτώσουν. Ένα μωρό μια χαρά μπορούν να το σκοτώσουν
Ρε φίλε αν το κλωτσήσω ένα τέτοιο στην κηφισιά, θα πάει λίμνη βουλιαγμένης ,
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.687
Like
17.807
Πόντοι
3.656
Σε τι διαφέρει αυτό που λες με αυτό που έγραψα?
Πρέπει να διαφέρει ;
Προσωπικά δεν θεωρώ κίνδυνο τα μικρά σκυλάκια.
Τα μεγάλα όμως, ειδικά απουσία όπλων , είναι μεγάλος κίνδυνος.
Κάτι κάγκουρες με πεσμένη φόρμα και κωλοτρυπίδι έξω, τατουάζ μάγιας , μπράτσο και κλαρινομούσι που περιφέρουν
θηριώδη σκυλιά σε πάρκα πεζόδρομους και παιδικές χαρές είναι ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ .

Κλειδί ... ΠΟΤΕ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ ΤΑ ΤΣΟΜΠΑΝΟΣΚΥΛΑ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ/ΦΑΕΙ ;;;
Όταν βγήκε ο γείτονας και έριξε στον αέρα 1-2 12άρια ....
Fast-Or-Slow-Shooting-Shells.jpg
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: j 1973

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
Ισχύει...από αυτόν αντλείς τα συμπεράσματα σου ότι όλοι οι σκύλοι δεν μπορούν να εξημερωθούν? :confused:

Όσο συμπέρασμα έβγαλες για τη φύση των σκύλων επειδη... υπαρχει λεει κλάδος εκπαιδευσης. Αρα για να υπαρχει τοτε καλως ζουν τα σκυλια μεσα σε 4 τοιχους στον 3ο στο κεντρο της Αθηνας.

Αυτο με τον κλαδο εκπαιδευτων ηταν απο τα πιο κλοουν επιχειρηματα που εχουν ακουστει ποτε και ξεπερασες τον εαυτο σου γιατι δεν εχεις πει λιγες πιπες κατα καιρους.

Ούτε τα κορδόνια σου δε μπορείς να δέσεις.

Τουλάχιστον προσφέρεις τσάμπα διασκέδαση στο μπου από ότι βλέπω και από τους υπόλοιπους και ποσο σοβαρα σε παιρνουν γενικοτερα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom