Νέα

Επίκαιροποίηση στοιχείων γ***τραπεζες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 68
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
nickpie2008

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.973
Like
4.973
Πόντοι
506
Ο νόμος λέει πως είναι υποχρεωτικό ένα τηλέφωνο επικοινωνίας????
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.827
Like
4.094
Πόντοι
506
Το μεγαλύτερο μπουρδελο είναι η γαμω eurobank
Θυμάμαι τις καλες εποχες που με επαιρνε μια να παω να υπογραψω προσυμφωνημενο δανειο 4,000 ευρω.
Αφου την εγραψα μου την ειπε κανονικά :

-Ακουστε κυριε, αυριο το πρωί να πατε να υπογραψετε στο υποκατάστημα. Και μου το κλεισε στα μουτρα!
Το ειπα σε δυο παιδιά που δουλευανε σε υποκατάστημα και αφου κοιταχτηκαν λεει ο ενας στον αλλον
-εχουν ξέφυγει αυτοι στα κεντρικά.
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
45.612
Like
28.089
Πόντοι
5.006
Ο νόμος λέει πως είναι υποχρεωτικό ένα τηλέφωνο επικοινωνίας????
Νικ μαλακια και εγώ όλη μέρα στις τράπεζες είμαι δε στέκει αυτή η επικαιροποιση...δύο τρία χρόνια εγώ δεν εχω κάνει δεν μου έχουν ζητήσει Πειραιώς και εθνική...
 

nick9x

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.518
Κριτικές
14
Like
3.635
Πόντοι
6.495
Το μεγαλύτερο μπουρδελο είναι η γαμω eurobank
Και μένα η Eurobank και μόνο αυτή μου το ζήτησε. Ούτε Αλφα ούτε Εθνική. 'Οταν τους πήρα τηλ. μου είπαν ότι αν δεν το κάνω δεν θα μπορώ να κάνω ανάληψη. Τους είπα ότι εχω μεταφέρει όλες τις καταθέσεις μου αλλού (αλήθεια, εδώ και χρόνια) και το μόνο που έχω σε αυτούς είναι ένα φεσωμένο καταναλωτικό δάνειο. Αρα, αν θέλουν ας το κλείσουν και αυτό να τελειώνουμε.  
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Και μένα η Eurobank και μόνο αυτή μου το ζήτησε. Ούτε Αλφα ούτε Εθνική. 'Οταν τους πήρα τηλ. μου είπαν ότι αν δεν το κάνω δεν θα μπορώ να κάνω ανάληψη. Τους είπα ότι εχω μεταφέρει όλες τις καταθέσεις μου αλλού (αλήθεια, εδώ και χρόνια) και το μόνο που έχω σε αυτούς είναι ένα φεσωμένο καταναλωτικό δάνειο. Αρα, αν θέλουν ας το κλείσουν και αυτό να τελειώνουμε. 
Καλά ξηγήθηκες!
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Η επικαιρόποίηση στοιχείων γίνεται λόγω οδηγίας της ΕΚΤ στα πλαίσια καταπολέμισης του ξεπλύματος χρήματος. Σας διαβεβαιώνω ότι κι εμείς οι τραπεζικοί υπάλληλοι δυσφορούμε με αυτήν την εργασία. Capital controls εξακολουθούν να υφίστανται πιο χαλαρά απο ότι παλιά είναι η αλήθεια.
Όσοι είστε επιτηδευματίες ή νομίζετε πως μπορεί να χρειαστείτε  την τράπεζα στο μέλλον μην κάνετε τους κάουμπόυδες. (Επιταγές, πιστωτικές, δάνεια για αγορά οχημάτων, εμβάσματα κτλ)
 

diokaz

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2006
Μηνύματα
463
Κριτικές
3
Like
92
Πόντοι
1
όταν άλλαξα πέρσι την ταυτότητα και πήρα σβάρνα όλες τις τράπεζες για αλλαγή των στοιχείων η εθνική μου τα ζάλιζε κ μου έλεγε ' πρέπει να μου φέρετε λογαριασμό,εκκαθαριστικό κ μισθοδοσία' 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους νοιάζει πόσα παίρνω και θέλουν να ελέγχουν τα πάντα
 

jokerakos

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2018
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Την έχω πάθει και εγώ με την συγκεκριμέμη γαμ...τράπεζα. Αυτό που κάνουν είναι παράνομο. Ζητήστε τους την επόμενη φορά τον νόμο που ορίζει ότι σε περίπτωση που δεν έχει γίνει επικαιροποίηση των στοιχείων σας έχουν το δικαίωμα να σας απαγορέυσουν να κάνετε ανάληψη.. Δεν υφίσταται τέτοιος νόμος..
 
OP
OP
nickpie2008

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.973
Like
4.973
Πόντοι
506
Η επικαιρόποίηση στοιχείων γίνεται λόγω οδηγίας της ΕΚΤ στα πλαίσια καταπολέμισης του ξεπλύματος χρήματος. Σας διαβεβαιώνω ότι κι εμείς οι τραπεζικοί υπάλληλοι δυσφορούμε με αυτήν την εργασία. Capital controls εξακολουθούν να υφίστανται πιο χαλαρά απο ότι παλιά είναι η αλήθεια.
Όσοι είστε επιτηδευματίες ή νομίζετε πως μπορεί να χρειαστείτε  την τράπεζα στο μέλλον μην κάνετε τους κάουμπόυδες. (Επιταγές, πιστωτικές, δάνεια για αγορά οχημάτων, εμβάσματα κτλ)
Η οδηγία αναφέρει ότι πρέπει να γίνεται ανά 6 μήνες?
Λέει επίσης πως υποχρεωτικά πρέπει να δηλώσει κινητό και σταθερό?
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
όταν άλλαξα πέρσι την ταυτότητα και πήρα σβάρνα όλες τις τράπεζες για αλλαγή των στοιχείων η εθνική μου τα ζάλιζε κ μου έλεγε ' πρέπει να μου φέρετε λογαριασμό,εκκαθαριστικό κ μισθοδοσία' 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους νοιάζει πόσα παίρνω και θέλουν να ελέγχουν τα πάντα
Γιατί έτσι τους λένε να κάνουν
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Και τι θα παθετε αν τους τα πατε δηλαδη?
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1

Χυσεας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.325
Κριτικές
3
Like
1.291
Πόντοι
216
Πήγα να κάνω ανάληψη στο ΑΤΜ στην Ευρωτραπεζα και μου έβγαλε μηνυμα να "επικαιροποιησω" τα στοιχεία ταυτότητας κτλ :headbang:
Ο λογαριασμός ανοίχτηκε περσυ τον ΙΟΎΛΙΟ  προσκομιστηκαν ΌΛΑ τα δικαιολογητικά είναι μισθοδοσίας και δεν έχει γίνει ούτε μια άλλη συναλλαγή πλην ανάληψης από ΑΤΜ!!!
ΤΙ ΣΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ θέλουν πάλι???!!!
Θελω τους νομικαριους να μου πουν πως θα  τους ζαλίσω λίγο τ αρχιδια έτσι για το καλο
Εξ όσων γνωρίζω δεν είναι υποχρεωτικό να σου ζητανε τα στοιχεία κάθε 6 μήνες κτλ απλά οι τράπεζες μια απόφαση την έχουν κάνει λαστιχο
Επίσης γνωρίζω πως τα αρχικά στοιχεία υποτίθεται πως τα κρατάνε αρχείο για 5 χρόνια!!!! Οπότε τι τα ξαναθελουν οεο? Θέλω προτάσεις να τους ζαλίσω τ αρχιδια
Θα έπρεπε ολοι να κραταμε τα λεφτα στο σπίτι μας να μην τα καταθετουμε στις τραπεζες να δουμε τι στον πουτσο μας θα κανανε.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Θα έπρεπε ολοι να κραταμε τα λεφτα στο σπίτι μας να μην τα καταθετουμε στις τραπεζες να δουμε τι στον πουτσο μας θα κανανε.

Τύπε και να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο είναι πλέον πολύ αργά. Είτε το θέλουμε είτε όχι έχουμε παραδώσει κάθε εξουσία από την νομοθετική μέχρι την εκτελεστική στα τραπεζικά ιδρύματα. 

Με απλά λόγια εσύ μπορεί να νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να μην περνάνε τα χρήματά σου μέσα από το τραπεζικό σύστημα αλλά εάν δοκιμάσεις να το εφαρμόσεις στην πράξη στην καλύτερη περίπτωση θα σου φορέσουν την ταμπέλα του φοροφυγά  και στο μεταξύ οι πραγματικοί φοροφυγάδες θα γελάνε με την αφέλειά σου.
 

tasos1211

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
22
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
0
Με τις τραπεζες πλεον δε θελω να μοιραζομαι ουτε τον πυρετο μου.Ενα θα πω οταν παιρνουμε δανειο μας δανειζει η τραπεζα οταν καταθετουμε στην τραπεζα τις αποταμιευσεις μας ξερετε τι κανουμε?τι λεει ο νομος?
της παραχωρουμε τη νομη και τη κατοχη  των τραπεζογραμματιων.δλδ δεν ειναι πλεον δικα σα
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
187
Πόντοι
16
Αυτό που έπρεπε μέχρι πριν κάτι μήνες να δηλώσεις επαγγελματικό λογαριασμό στην εφορία το θυμάστε φαντάζομαι...

100 χρόνια στην Alpha, με λογαριασμό ταμιευτηρίου, και άλλους λογαριασμούς κοινούς με γονείς κτλ, χρήση του web-banking σε μόνιμη βάση για την διαχείριση των λογαριασμών και επικαιροποίηση των στοιχείων μου πριν 2 χρόνια...
....μου ζητούσαν 7-8 διαφορετικά χαρτιά για να μπορέσω να ανοίξω επαγγελματικό λογαριασμό. Φαντάζομαι κάποια είναι απαραίτητα αλλά απ'ότι αποδείχτηκε αργότερα, όχι όλα. Και όλα αυτά με ένα υφάκι της υπαλλήλου "και χάρη σας κάνω που ασχολούμαι, και ΑΝ θέλετε, και στ'αρχίδια μας"
Μέσα στα χαρτιά ήταν και λογαριασμός κινητής, τον οποίον πλέον δεν μπορώ να έχω γιατί το έχω γυρίσει σε κάρτα, και η εταιρία κινητής μου είπε ότι πρέπει να κάνω αίτηση και να περιμένω ένα μήνα για να μου βγάλουν βεβαίωση (άλλοι μαλάκες αυτοί). Μιλάμε τώρα για τον αριθμό κινητού που έχω 20+ χρόνια και είναι αυτός που είναι περασμένος στο web-banking όλα αυτά τα χρόνια και χρησιμοποιείται συχνά από την εφαρμογή για να μου στέλνουν διάφορα.
Γαμώ το σπίτι σας....λεω.

Μέσα σε 48 ώρες, και Σαββ/κύριακο ούτε καν καθημερινες, ολοκληρώθηκε η ενεργοποίηση online επαγγελματικό λογαριασμό στη Viva, χωρίς να χρειαστεί να βγω από το σπίτι,ή να περιμένω σε καποια ουρά, να έχω κλείσει ραντεβού και γαμω το σπίτι τους. Με 3 έγγραφα, μέσω email και τέλος. Οπότε αποδεικνύεται ότι μάλλον ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά από το νόμο τα 100 έγγραφα που ζήταγε η Alpha, πόσο μάλλον όταν με έχουν ήδη πελάτη 100 χρόνια.Δεν κάνω κάποια διαφήμιση στη Viva, Και αυτά μουνόπανα θα είναι φαντάζομαι, αλλά τουλάχιστον δεν έχουν πιάσει τον παπά από τα αρχίδια ακόμα και όποτε επικοινωνήσεις μαζί τους τρέχουν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα (ζήτησα μια βεβαίωση και την είχα σε 1 ώρα στο email μου, χωρις καν να σηκωθώ απο τον καναπε που λέει ο λόγος).
 

tasos1211

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
22
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
0
Eιχα επαγγ.λογαριασμους .τους δηλωνα και τους απερριπτε η ααδε.3 φορες.οταν πηρα τηλ μου ειπε η τραπεζα τους απποριπτει ακουσον ακουσον.ηθελαν επικαιροποιηση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom