Νέα

Έναρξη επιχείρησης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xjimakos24x
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xjimakos24x

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2017
Μηνύματα
319
Like
359
Πόντοι
21
Ρε μύστες καλησπέρα...
Έχω μια ξαδέρφη που δουλεύει σε μεγάλη μεταφορική της Αθήνας... Μου είπε ότι θέλουν άτομα με δικό τους φορτηγό ψυγείο (βαν ή μεγάλο φορτηγό) για να μεταφερουν σε σούπερ μάρκετ τα προϊόντα τους.
Το σκέφτομαι εδώ κ μέρες σοβαρά η αλήθεια είναι..
Κοιτάω στο car.gr για ενοικίαση βαν ψυγείου τι τιμές παίζουν κλπ... Είναι κανείς εδώ μέσα που το έχει κάνει αυτό?? Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας και τι κόστος έχει να ανοίξω βιβλία κλπ...
Ευχαριστώ και καλά γαμησια...
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
το κόστος για να ανοίξεις βιβλία είναι καθαρά θέμα λογιστή
Από την ημέρα που θα κάνεις έναρξη θα πρέπει να πληρώνεις περίπου 280 τον μήνα τον ΕΦΚΑ (κατώτερη κλίμακα) και θα πρέπει να δίνεις έσοδα / έξοδα σε λογιστή . Έδρα να δηλώσεις το σπίτι σου (αυτό φυσικά θα στο επιβεβαιώσει ο λογιστής σου αν δικαιούσαι). Θα περνάς και το ρεύμα του σπιτιού σου, το τηλέφωνο σου (προϋπόθεση να είναι στο όνομά σου) κλπ στα μηνιαία έξοδα.

Τώρα τι λεπτομέρειες χρειάζονται επιπλέον σχετικά με την γραφειοκρατεία δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν θες να μου στείλεις ΦΕΚ κλπ ώστε να σου δώσω κάποια γνώμη από πλευράς μηχανικών τι θα χρειαστείς.

με εκτίμηση !
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Από την ημέρα που θα κάνεις έναρξη θα πρέπει να πληρώνεις περίπου 280 τον μήνα τον ΕΦΚΑ (κατώτερη κλίμακα) και θα πρέπει να δίνεις έσοδα / έξοδα σε λογιστή . Έδρα να δηλώσεις το σπίτι σου (αυτό φυσικά θα στο επιβεβαιώσει ο λογιστής σου). Θα περνάς και το ρεύμα του σπιτιού σου, το τηλέφωνο σου (προϋπόθεση να είναι στο όνομά σου) κλπ στα μηνιαία έξοδα.
Αν ειναι η πρωτη του επιχειρηση ο ΕΦΚΑ ειναι 148 ευρω για τα πρωτα 5 χρονια. Μετα ειναι 230 ευρω. Εδω οι κλιμακες:

1689420075487.png

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ρε μύστες καλησπέρα...
Έχω μια ξαδέρφη που δουλεύει σε μεγάλη μεταφορική της Αθήνας... Μου είπε ότι θέλουν άτομα με δικό τους φορτηγό ψυγείο (βαν ή μεγάλο φορτηγό) για να μεταφερουν σε σούπερ μάρκετ τα προϊόντα τους.
Το σκέφτομαι εδώ κ μέρες σοβαρά η αλήθεια είναι..
Κοιτάω στο car.gr για ενοικίαση βαν ψυγείου τι τιμές παίζουν κλπ... Είναι κανείς εδώ μέσα που το έχει κάνει αυτό?? Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας και τι κόστος έχει να ανοίξω βιβλία κλπ...
Ευχαριστώ και καλά γαμησια...

Απο τις αγαπημενες μου δουλειες, αν και θα μου αρεσε περισσοτερο επαρχια, σε αδειους δρομους. Καλο ξεκινημα!
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
Αν ειναι η πρωτη του επιχειρηση ο ΕΦΚΑ ειναι 148 ευρω για τα πρωτα 5 χρονια. Μετα ειναι 230 ευρω. Εδω οι κλιμακες:

1689420075487.png

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:



Απο τις αγαπημενες μου δουλειες, αν και θα μου αρεσε περισσοτερο επαρχια, σε αδειους δρομους. Καλο ξεκινημα!
δεν ξέρω πόσα χρόνια εργάσιμου βίου έχει, αλλά είναι και το επικουρικό που θα μπει με το "ετσι θέλω" (αν δεν κάνω λάθος είναι μετά τα 5 έτη εργάσιμου βίου)
αυτά τα ποσά στην εικόνα, είναι η κύρια σύνταξη και κύρια ασφάλιση ..
το επικουρικό είναι έξτρα ... Για αυτό έδωσα το μηνιαίο 280€ ! (περίπου εξαρτάται και από το επικουρικό φυσικά _ Άλλη χρέωση το πρώην ΤΣΜΕΔΕ _ άλλη χρέωση του επικουρικού του πρώην ΤΣΑ - πάλι δεν είμαι σίγουρος αν έχουν ίδια τιμή πλέον, γιατί έχω χάσει την μπάλα και δεν είμαι εργατολόγος)
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Η χαμηλότερη κλίμακα στον έφκα είναι για τα πρώτα 5 έτη της επιχειρηματικής δραστηριότητας όχι του εργάσιμου βίου γενικά

επίσης ένας λογιστής παίρνει από 150-250ε το μήνα για την τήρηση βιβλίων....για την έναρξη γίνεται σε μισή ώρα από την υπηρεσία μιας στάσης μη σου πουν τίποτα 500άρια οι λογιστές είναι αέρας.
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
Η χαμηλότερη κλίμακα στον έφκα είναι για τα πρώτα 5 έτη της επιχειρηματικής δραστηριότητας όχι του εργάσιμου βίου γενικά

επίσης ένας λογιστής παίρνει από 150-250ε το μήνα για την τήρηση βιβλίων....για την έναρξη γίνεται σε μισή ώρα από την υπηρεσία μιας στάσης μη σου πουν τίποτα 500άρια οι λογιστές είναι αέρας.
Εξ όσων ξέρω εξαρτάται από τους ΚΑΔ (Κωδικοί αριθμοί Δραστηριότητας)
Εάν είναι επαγγελματίας οδηγός και ήταν μισθωτός... Δεν νομίζω να ισχύει. Παράθυρα όμως υπάρχουν πολλά !
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
επίσης ένας λογιστής παίρνει από 150-250ε το μήνα για την τήρηση βιβλίων....για την έναρξη γίνεται σε μισή ώρα από την υπηρεσία μιας στάσης μη σου πουν τίποτα 500άρια οι λογιστές είναι αέρας.
Πολλα ειναι για ατομικη επιχειρηση. Για απλες επιχειρησεις μπορεις να βρεις λογιστη με 50-70 η και λιγοτερα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Εξ όσων ξέρω εξαρτάται από τους ΚΑΔ (Κωδικοί αριθμοί Δραστηριότητας)
Εάν είναι επαγγελματίας οδηγός και ήταν μισθωτός... Δεν νομίζω να ισχύει. Παράθυρα όμως υπάρχουν πολλά !
Γιατί αν εργαζόμουν 10 χρόνια ως οδηγός και μετά άνοιξα μια εταιρεία και προσέλαβα 10 οδηγούς αλλά είναι η πρώτη επιχειρηματική μου δραστηριότητα? Έχει να κάνει με τα πρώτα 5 έτη ως επιχειρηματίας.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.860
Κριτικές
6
Like
3.594
Πόντοι
736
Ρε μύστες καλησπέρα...
Έχω μια ξαδέρφη που δουλεύει σε μεγάλη μεταφορική της Αθήνας... Μου είπε ότι θέλουν άτομα με δικό τους φορτηγό ψυγείο (βαν ή μεγάλο φορτηγό) για να μεταφερουν σε σούπερ μάρκετ τα προϊόντα τους.
Το σκέφτομαι εδώ κ μέρες σοβαρά η αλήθεια είναι..
Κοιτάω στο car.gr για ενοικίαση βαν ψυγείου τι τιμές παίζουν κλπ... Είναι κανείς εδώ μέσα που το έχει κάνει αυτό?? Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας και τι κόστος έχει να ανοίξω βιβλία κλπ...
Ευχαριστώ και καλά γαμησια...
Αυτές οι μεταφορικές συνήθως δεν είχαν δικά τους φορτηγά ; Μάλλον θα έγινε και εδω όπως με τους ντελιβεράδες που παλιά τα μηχανάκια ηταν συνήθως του γυράδικου , και πλέον τα περισσότερα αν όχι όλα είναι των ντελιβεράδων.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Πολλα ειναι για ατομικη επιχειρηση. Για απλες επιχειρησεις μπορεις να βρεις λογιστη με 50-70 η και λιγοτερα

Ε ανάλογα αν και δεν έχω ακούσει ποτε για 50 ευρώ...

Τα 150 τα έφερα ως παράδειγμα για την ατομική εταιρεία και μετά από όσο ξέρω για βιβλία ΙΚΕ κτλπ κάτω από 250 δεν βρίσκεις γιατί εκεί θέλει κανονικό έλεγχο στις εγγραφές και να παρακολουθείς σωστά πολλούς λογαριασμούς...

50 ευρώ μπορεί να είναι για ατομικη εταιρεια για 5 τιμολογια το μηνα και αλλα 2-3 έξοδα....χωρίς υπαλλήλους κτλπ...και πάλι λίγα είναι....
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
Δεν παίζει ρόλο. Φαρμακοποιός ξεκινησε ως βοηθός 3 χρόνια. Δηλώθηκε αμέσως στο "ΤΣΑΥ" (ΕΦΚΑ) άνοιξε δικό του φαρμακείο και μπήκε μετά το 2ό έτος λειτουργίας του φαρμακείου στα 230άρια + Επικουρική = 280 + κάτι ψιλά ! Εφάμιλλη περίπτωση δεν είναι? Επειδή είναι ΤΣΑΥ / ΕΦΚΑ δεν ισχύουν οι ίδιοι όροι ?
Γιατί αν εργαζόμουν 10 χρόνια ως οδηγός και μετά άνοιξα μια εταιρεία και προσέλαβα 10 οδηγούς αλλά είναι η πρώτη επιχειρηματική μου δραστηριότητα? Έχει να κάνει με τα πρώτα 5 έτη ως επιχειρηματίας.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Δεν παίζει ρόλο. Φαρμακοποιός ξεκινησε ως βοηθός 3 χρόνια. Δηλώθηκε αμέσως στο "ΤΣΑΥ" (ΕΦΚΑ) άνοιξε δικό του φαρμακείο και μπήκε μετά το 2ό έτος λειτουργίας του φαρμακείου στα 230άρια ! Εφάμιλλη περίπτωση δεν είναι? Επειδή είναι ΤΣΑΥ / ΕΦΚΑ δεν ισχύουν οι ίδιοι όροι ?
Αυτός όταν ήταν βοηθός εργαζόταν ως υπάλληλος η υπάρχει κάποια ειδική κατηγορία για τους φαρμακοποιούς?
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
Αυτός όταν ήταν βοηθός εργαζόταν ως υπάλληλος η υπάρχει κάποια ειδική κατηγορία για τους φαρμακοποιούς?
Αυτό σου εξήγησα ... Ήταν ασφαλισμένος 3 χρόνια σε ΤΣΑΥ / ΕΦΚΑ (ως υπάλληλος) + 2 χρόνια προσωπικής επιχείρησης = 5 χρόνια
Μετά τον τρίτο χρόνο προσωπικής επιχείρησης μπήκε σε κανονικό καθεστώς
Θεωρώ πως είναι ίδια παντού ! Για αυτό και ανέφερα τους ΚΑΔ προηγουμένως.

Επίσης περίπου 500€ -600€ είναι τον χρόνο ο λογιστής (σε επιχειρήσεις με περισσότερα τιμολόγια "Ζ" κλπ είναι παραπάνω) , έσοδα / έξοδα περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ κλπ κλπ
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.254
Κριτικές
2
Like
2.031
Πόντοι
216
Αδερφέ, τις απαντήσεις στο τεχνοκρατικό/λογιστικό κομμάτι, τις πήρες και, είναι πάνω κάτω, σωστές. Αυτό που δν αναφέρθηκε, είναι το κομμάτι "αντέχεται η ρουφιάνα η δουλειά"... και, εκεί, δεν ξέρω αν έχεις πλήρη εικόνα του τι σημαίνει αυτό.
Μιλάς για μεταφορική, άρα για υπεργολαβικά συμβόλαια με κάποιον απο τους βασικούς ομίλους super market, ή κάποιον σαν τον Αντζουλάτο, που τρέχει ως προμηθευτής σε μικρότερες αλυσίδες, ή, σε τελική πιθανότητα, σε Αθηναϊκή, Ολυμπιακή, 3Ε, ή Pepsico.
Σε όλες τις περιπτώσεις, το πρόβλημα βρίσκεται στο πότε ακριβώς θα πρέπει να κάνεις τις παραδόσεις. Με μικρή εξαίρεση, υπο προϋποθέσεις, τις Αθηναϊκή, Ολυμπιακή, 3Ε και Pepsico, στο 90 και βάλε τοις εκατό των δρομολογίων σου, θα πρέπει να είσαι στον προορισμό σου πρίν απο τις 6:30 το πρωί. Δουλεύω σε super market, και κάνω παραλαβή τρείς φορές την εβδομάδα. Οι οδηγοί, είτε του ομίλου, είτε εξωτερικοί, σαν τη δική σου πιθανή περίπτωση, φτάνουν γύρω στις 6 αν δεν έχουν άλλες στάσεις πριν απο εμάς, μέχρι, το αργότερο στις 7... το οποίο σημαίνει οτι έχουν φορτώσει απο Μάνδρα ή Οινόφυτα, το αργότερο στις 5... το οποίο με τη σειρά του σημαίνει, οτι έχουν φτάσει εκεί στις 4... και ούτω καθεξής. Αν αντέχεις να ξυπνάς στις 2 τη νύχτα, να φεύγεις στις 2:30 απο το σπίτι σου, και να γυρίζεις πίσω στις 11 ή 12 το μεσημέρι (υπολόγισε οτι θα πρέπει να επιστρέψεις να αφήσεις παλέττες, κενά, επιστροφές και τιμολόγια στο τέλος της βάρδιας) τότε βούρ. Αν πάλι δεν αντέχεις, τα λεφτά, ακόμα και αν είναι πολλά, μάλλον δεν θα σε δελεάσουν για πολύ καιρό.
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
Αδερφέ, τις απαντήσεις στο τεχνοκρατικό/λογιστικό κομμάτι, τις πήρες και, είναι πάνω κάτω, σωστές. Αυτό που δν αναφέρθηκε, είναι το κομμάτι "αντέχεται η ρουφιάνα η δουλειά"... και, εκεί, δεν ξέρω αν έχεις πλήρη εικόνα του τι σημαίνει αυτό.
Μιλάς για μεταφορική, άρα για υπεργολαβικά συμβόλαια με κάποιον απο τους βασικούς ομίλους super market, ή κάποιον σαν τον Αντζουλάτο, που τρέχει ως προμηθευτής σε μικρότερες αλυσίδες, ή, σε τελική πιθανότητα, σε Αθηναϊκή, Ολυμπιακή, 3Ε, ή Pepsico.
Σε όλες τις περιπτώσεις, το πρόβλημα βρίσκεται στο πότε ακριβώς θα πρέπει να κάνεις τις παραδόσεις. Με μικρή εξαίρεση, υπο προϋποθέσεις, τις Αθηναϊκή, Ολυμπιακή, 3Ε και Pepsico, στο 90 και βάλε τοις εκατό των δρομολογίων σου, θα πρέπει να είσαι στον προορισμό σου πρίν απο τις 6:30 το πρωί. Δουλεύω σε super market, και κάνω παραλαβή τρείς φορές την εβδομάδα. Οι οδηγοί, είτε του ομίλου, είτε εξωτερικοί, σαν τη δική σου πιθανή περίπτωση, φτάνουν γύρω στις 6 αν δεν έχουν άλλες στάσεις πριν απο εμάς, μέχρι, το αργότερο στις 7... το οποίο σημαίνει οτι έχουν φορτώσει απο Μάνδρα ή Οινόφυτα, το αργότερο στις 5... το οποίο με τη σειρά του σημαίνει, οτι έχουν φτάσει εκεί στις 4... και ούτω καθεξής. Αν αντέχεις να ξυπνάς στις 2 τη νύχτα, να φεύγεις στις 2:30 απο το σπίτι σου, και να γυρίζεις πίσω στις 11 ή 12 το μεσημέρι (υπολόγισε οτι θα πρέπει να επιστρέψεις να αφήσεις παλέττες, κενά, επιστροφές και τιμολόγια στο τέλος της βάρδιας) τότε βούρ. Αν πάλι δεν αντέχεις, τα λεφτά, ακόμα και αν είναι πολλά, μάλλον δεν θα σε δελεάσουν για πολύ καιρό.

Αυτά είναι τα εσωτερικά μυστικά ! ))))
Εμείς μιλήσαμε στα "λογιστικά" και στα αρχικά (ζήτησε πληροφορίες σχετικά με την έναρξη)

Όντως όπως το περιγράφεις είναι κόλαση, ειδικά όταν έχει time limits !
Ομολογώ πως φαίνεται, σύμφωνα με την περιγραφή σου, αγχώδης και ψυχοφθόρα κατάσταση !
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Αυτό σου εξήγησα ... Ήταν ασφαλισμένος 3 χρόνια σε ΤΣΑΥ / ΕΦΚΑ (ως υπάλληλος) + 2 χρόνια προσωπικής επιχείρησης = 5 χρόνια
Μετά τον τρίτο χρόνο προσωπικής επιχείρησης μπήκε σε κανονικό καθεστώς
Θεωρώ πως είναι ίδια παντού ! Για αυτό και ανέφερα τους ΚΑΔ προηγουμένως.

Επίσης περίπου 500€ -600€ είναι τον χρόνο ο λογιστής (σε επιχειρήσεις με περισσότερα τιμολόγια "Ζ" κλπ είναι παραπάνω) , έσοδα / έξοδα περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ κλπ κλ

Εγώ είχα ένσημα 6 χρόνια πριν κάνω έναρξη και μπήκα στην κατώτατη κατηγορία με τα 120-150 κάτι τέτοιο για τα πρώτα 5 χρόνια.

Επίσης τότε που είχα κάνει έρευνα αγοράς οι τιμές που είχα πάρει για λογιστές ήταν 120-150 για απλογραφικά και 250-300 για διπλογραφικά βιβλία. Το αν θα είχε εργαζόμενους ή όχι το άφηναν στην απέξω.

Επίσης δεν τους ενδιέφερε το αν θα είχε τιμολογια μονο η αποδειξεις λιανικης (Ζ) κτλπ

οκ ο τζίρος προφανώς δεν ήταν 10 εκατομύρια...φυσιολογικά πράγματα λέμε...αλλά ακόμα και για την πρώτη χρονιά 50 ευρώ προσφορά δεν έδωσε κανένας.

Μιλάμε για όλες τις υπηρεσίες παρακολούθησης έτσι..να στέλνουν κάθε μήνα ισοζύγιο ταμεία και ότι λογαριασμούς ζητήσω...να τσεκάρουμε τα mydata (στις αρχές τώρα όλα πάνε ρολοί) να μου βγάζουν ασφαλιστικές φορολογικές, επιδοτήσεις αιτήσεις ρυθμίσεις κτλπ και προφανώς απδ και ότι χρειάζονται οι εργαζόμενοι.

Όλα αυτά θα τα κάνει ο άλλος με 50 ευρώ? Λίγα είναι
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.254
Κριτικές
2
Like
2.031
Πόντοι
216
Αυτά είναι τα εσωτερικά μυστικά ! ))))
Εμείς μιλήσαμε στα "λογιστικά" και στα αρχικά (ζήτησε πληροφορίες σχετικά με την έναρξη)

Όντως όπως το περιγράφεις είναι κόλαση, ειδικά όταν έχει time limits !
Ομολογώ πως φαίνεται, σύμφωνα με την περιγραφή σου, αγχώδης και ψυχοφθόρα κατάσταση !
Κοίταξε, ψυχοφθόρο δεν είναι το ωράριο. Για να υπάρχει στόλος σε ΑΒ, Μασούτη Μετρό, Σκλαβενίτη Lidl κτλ, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το ανταπεξέρχονται το ζόρι, όσι το καταφέρνουν. Είναι στα πόρια του απάνθρωπου, ειδικά αν δεν έχεις την οποιαδήποτε προηγούμενη επαφή με τέτοια ωράρια, ναι. Αλλά...
Το πραγματικά ψυχοφθόρο, είναι το status που θα έχεις, σαν εξωτερικός συνεργάτης οδηγός... ότι μαλακία γίνει, απο κακοφορτωμένη παλέτα που δυαλύεται όταν πας να την κουνήσεις, μέχρι και λάθος στο πιστωτικό τιμολόγιο επιστροφών, θα το χρεωθείς εσύ, αν δεν μπορείς να αποδείξεις οτι δεν ήταν δικό σου λάθος.
Και, υπ'όψιν, οι ευθρωπαλέτα κοστίζει. Όχι απαγορευτικά πολύ, αλλά αν υπολογίσεις οτι μπορεί να στην χρεώσουν και ένα δεκάρικο το κομμάτι (την χρεώνουν παραπάνω, αλλά βάζω μια εύκολη τιμή για παράδειγμα) και βγείς δέκα παλέτες μείον... χάνεις 100 ευρώ μπάμ.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.821
Κριτικές
21
Like
10.887
Πόντοι
3.346
Απο τις αγαπημενες μου δουλειες, αν και θα μου αρεσε περισσοτερο επαρχια, σε αδειους δρομους. Καλο ξεκινημα!
Επαγγελματίας νταλικιέρης. Εμένα θα μου άρεσε να κάνω οδικές μεταφορές στο εξωτερικό πχ αθήνα - βερολίνο, να τρώω μακ ντόναλντ και να κοιμάμαι σε πανδοχεία. Έχει λίγο την καλτίλα του. Αν και από τις αγαπημένες μου δουλειές είναι κλαρκατζής και ειδικά χειριστής γερανού στην κόσκο που φορτοεκφορτώνουν τα κοντέινερ στα καράβια. (Κλείνει η παρένθεση).
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
134
Πόντοι
1
Εγώ είχα ένσημα 6 χρόνια πριν κάνω έναρξη και μπήκα στην κατώτατη κατηγορία με τα 120-150 κάτι τέτοιο για τα πρώτα 5 χρόνια.

Επίσης τότε που είχα κάνει έρευνα αγοράς οι τιμές που είχα πάρει για λογιστές ήταν 120-150 για απλογραφικά και 250-300 για διπλογραφικά βιβλία. Το αν θα είχε εργαζόμενους ή όχι το άφηναν στην απέξω.

Επίσης δεν τους ενδιέφερε το αν θα είχε τιμολογια μονο η αποδειξεις λιανικης (Ζ) κτλπ

οκ ο τζίρος προφανώς δεν ήταν 10 εκατομύρια...φυσιολογικά πράγματα λέμε...αλλά ακόμα και για την πρώτη χρονιά 50 ευρώ προσφορά δεν έδωσε κανένας.
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει :
Εάν ήταν επαγγελματίας οδηγός (για να πάρει φορτηγό ψυγείο σημαίνει πως έχει επαγγελματικό δίπλωμα Γ+ κατηγορίας) που λογικά τον έχουν ασφαλίσει σαν υπάλληλο στο ΤΣΑ, σωστά ? Εφόσον κάνει έναρξη επιχείρησης με ΚΑΔ τότε μπορεί να του πιάσουν τα υφιστάμενα ένσημα και να πάει κατευθείαν στην κλίμακα ελεύθερων επαγγελματιών. Ακόμα και σαν υπάλληλος, είναι υπάλληλος ειδικής κατηγορίας και επαγγελματικής κατάρτισης (για αυτό σου ανέφερα το παράδειγμα με τον Φαρμακοποιό).

Εσύ είπες : "ένσημα" άρα κάπου είχες ΙΚΑ και κατόπιν ξεκίνησες ελεύθερος επαγγελματίας ΚΑΔ με ... Λογικό είναι να πας από τα 150άρια (περίοδος χάριτος ονομάζεται) τα πρώτα 5 έτη. Δεν ήσουν σε συναφή ΚΑΔ προφανώς και δεν είχες "επαγγελματική κατηγορία συναφή". Τέλος πάντων δεν έχω διάθεση να "διυλίσω τον κώνωπα και να καταπιώ την κάμηλο". Ας ξεκινήσει με την περίοδο χάριτος ο συναγωνιστής!

Στο άλλο θέμα :
Ναι κάθε λογιστής σου δίνει εικόνα της επιχείρησης Έσοδα / έξοδα τζίρο κλπ
Όμως διαφορετικό προσωπικό όγκο εργασίας έχει σε ένα κατάστημα με 150 τιμολόγια αγορών και 25Ζ τον μήνα και άλλο με 10 τιμολόγια των 1000€ τον μήνα. Το mydata πάει αυτόματα κάθε μέρα και κάνεις διαβίβαση όταν βγάζεις Ζ ή κάνεις διαβίβαση τιμολογίων αν έχεις ψηφιακή τιμολόγηση στον υπολογιστή σου / tablet / κινητό. Κλείνεις την ημέρα σου και στέλνεις την ημερήσια αναφορά στο mydata. Την επιβεβαίωση κάνει ο λογιστής κάθε μέρας. Θα σου επαναλάβω : Το ετήσιο κόστος του λογιστή εξαρτάται από τον όγκο που του δίνεις. Για αυτό και συνήθως κάνουμε μια ετήσια συμφωνία από την αρχή.
Αν εσύ έχεις λογιστή που παίρνει 250€ τον χρόνο, να μου τον συστήσεις και εμένα ... Ευχαρίστως να μου κάνει όλη την δουλειά που έχω με αυτά τα λεφτά !

Ελπίζω να σε κάλυψα!
 

Παρόμοια θέματα

Απαντήσεις
115
Εμφανίσεις
14K

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom