Νέα

Δουλειά το καλοκαίρι στη Μύκονο, είναι τόσο καλή ιδέα όσο λένε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα givrgaras95
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Anal popcorn

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
665
Κριτικές
11
Like
5.981
Πόντοι
1.336
Ποια καλύτερα ρε τυπε;
Ανάμεσα σε ασπουδαστους εννοείς λογικά.

Γιατί αλλιώς, όχι προτιμώ να βγάζω τα ίδια λεφτά και να δουλεύω 8ωρο/5ήμερο μπροστά σε ένα pc, με τον καφέ μου στο γραφείο μου, κάτω από το AC.
Αντί να δουλεύω 14ωρο, 6-7 ημέρες/βδομάδα, κάτω από τον ήλιο με το τρέξιμο της αρκούδας.
Ειναι ωραία εμπειρία αν εισαι νεος, αυτός ο τρόπος ζωής δεν είναι για να επενδύεις πανω του.

Υπαρχουν τύποι 50αριδες που εργάζονται στο νησί απο τα 15 τους, δεν ηθελα σε καμία περίπτωση να καταντήσω ετσι κι ας ηταν καλα τα λεφτα..

Προσωπικά γυρναγα στην βάση μου με ~15.000
Τα εξοδα μου ήταν 20-30 την ημέρα σε βασικά είδη.
Επίσης πλήρωνα ενοίκιο στην αθηνα για ακατοίκητο σπιτι.

Πηγα μερικά χρονια, οταν πήρα το καλαι και άρχισα να φλερτάρω με τουρίστριες στην κυριολεξία είχα την δυνατότητα να βγαίνω καθε εβδομάδα με άλλη..

Αυτο βέβαια ηταν αδύνατο λογο της 15ωρης δουλειάς.
Μερικές φορες έπαιρνα το ρίσκο και το πήγαινα σερί οταν γνώριζα κοπελα..
Ηταν κουραστικό και μου χάλαγε το πρόγραμμα για μια εβδομάδα κάνοντας με να νοιώθω σαν ζόμπι..

Αλλα έπρεπε να αδειάσω αφου οταν πέρναγαν οι μήνες άρχιζα και θολωνα απο την αγαμία.

Μια χρονιά Ιούλιο μηνα γνώρισα μια γαλλίδα οπου έκατσε για μια εβδομάδα και βγαιναμε καθε βράδυ οπιυ και καψουρεφτικαμε, κρατήσαμε επαφη και ξανα ηρθε μονη της αυτη τη φορα τον Σεπτέμβριο που έμεινε και στην τρωγλη μου..

Τον χειμώνα την επισκέφθηκα εγω στην Γαλλία 2 φορες 30 μερες σύνολο περίπου και γαμιομασταν σχεδόν καθε μερα.

Στην μυκονιατικη καριέρα μου πηρα
Γαλλίδα, ιταλίδα, αμερικανοποιημενη κινεζα, ταιβανεζα, καναδεζα, αμερικάνα και περουβιανα.

Με μια ελληνίδα ασχολήθηκα, συνάδελφος η οποία με φλέρταρε έκανε παιχνίδι στη δουλειά έδειχνε ξεκάθαρα ερωτικές διαθέσεις
Και μείναμε στο φασωμα καθως οταν ήθελα να προχωρήσω μου ειπε κατι κουλα του τυπου "δεν θελω να γινω αναλωσιμη"
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Η σωματικη καταπονηση εχει ημερομηνια ληξης, και η ζημια μακροπροθεσμα θα ειναι μονιμη και να ειστε σιγουροι για αυτο, οσο ντουρασελ κι αν νομιζετε οτι ειστε. Η δουλεια γραφειου εχει τα αρνητικα της αλλα στο τελος της μερας, σε βγαζει απο το "σπιτι- δουλεια, δουλεια-σπιτι" τις καθημερινες, γιατι σωματικα εισαι ξεκουραστος και μπορεις να κανεις οτιδηποτε μετα. Απο κει και περα ειναι στο χερι σου να εισαι ενεργος και να μην γινεις χοντρομπαλας που καθεται ολη μερα. Αμα ομως εχεις γαμηθει σωματικα στη δουλεια, δεν εχεις ορεξη ουτε για ποτο, ουτε για γαμησι, ουτε για μπασκετακι με φιλους/παιδια, ουτε για γυμναστηριο, το μονο που θες (ειδικα οι 35+) ειναι να πας σπιτι να φας και να ξεραθεις στην τιβι/πισι. Τουλαχιστον ετσι κανουν περισσοτεροι χωρις αμφιβολια. Απλα πρεπει να οργανωσεις σωστα την καθιστικη εργασια. Καλη καρεκλα και καλη σταση σωματος, συχνα διαλειμματα κτλ. Ενα συνηθειο ειναι.
Ο παππούς μου στο χωριό, ήταν 75 και ανέβαινε πάνω στην ελιά!!! Το χωριό πάνω σε πλαγιά βουνού, τα καλοκαίρια μικρός πήγαινα και με έπαιρνε πεζοπορία, εγώ 15 εκείνος 65++ και δεν τον προλάβαινα στην ανηφόρα!!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Ο παππούς μου στο χωριό, ήταν 75 και ανέβαινε πάνω στην ελιά!!! Το χωριό πάνω σε πλαγιά βουνού, τα καλοκαίρια μικρός πήγαινα και με έπαιρνε πεζοπορία, εγώ 15 εκείνος 65++ και δεν τον προλάβαινα στην ανηφόρα!!
Φιλε μου νομιζω ειμαστε σε αλλο μηκος κυματος.
Προφανως και η κινηση και οι σωματικες δουλειες ειναι ευλογια, κανενας δε λεει το αντιθετο.
Το προβλημα ειναι με την αγορα και το πως λειτουργει ο κοσμος και η οικονομια.

Ο ιδιος λεω διαρκως στους φιλους μου πως αν η αγορα μου πληρωνε την ταδε σωματικη δουλεια (πολυ συγκεκριμενη που ειμαι απο τους λιγους στην Ελλαδα που ξερουν τοσο καλα, λογω οικογενειακης επιχειρησης παλαιοτερα) στην ταριφα που θελω, εκλεινα αυρο το πρωι το λαπτοπ για παντα και γυρνουσα εκει.
Ομως δυστυχως στη σημερινη οικονομια, το λαπτοπ μου πληρωνει 10-12 φορες περισσοτερα λεφτα ΑΝΑ ΩΡΑ, και με καλυτερες συνθηκες και μαλιστα απο οπου θελω.
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
Ο παππούς μου στο χωριό, ήταν 75 και ανέβαινε πάνω στην ελιά!!! Το χωριό πάνω σε πλαγιά βουνού, τα καλοκαίρια μικρός πήγαινα και με έπαιρνε πεζοπορία, εγώ 15 εκείνος 65++ και δεν τον προλάβαινα στην ανηφόρα!!
ο παππους σου στο χωριο ετρωγε καλο φαι, ανεπνεε καλο αερα, και το αγχος του ηταν 10 φορες λιγοτερο απο αυτο που εχουμε εμεις στην πολη. Αλλες εποχες και αλλοι ανθρωποι, δεν υπαρχει συγκριση.

Στο ξαναλεω, μπορεις 8 ωρες να γαμιεσαι στην δουλεια και μετα να κανεις ολα τα αλλα με βαρια καρδια (αν τα κανεις κιολας), και μπορεις να οργανωσεις την ζωη σου ετσι ωστε η δουλεια σου να ειναι ξεκουραστη σωματικα, και να διοχετευεις ολη σου την ενεργεια εκτος 8ωρου σε δραστηριοτητες που αξιζουν. Ασε που αν παθεις κατι, σπασεις ποδι/χερι κτλ εισαι κυριολεκτικα αχρηστος στην χειρωνακτικη εργασια, ενω στο γραφειο μπορεις να δουλεψεις και με το πουτσο σου, αν εισαι καλος στη δουλεια σου.

Οπως βολευεται ο καθενας, δεν επιβαλω καποια νορμα, απλα θεωρω οτι η καθιστικη εργασια εφοσον ειναι αναποφευκτη για πολλους, δεν ειναι δα και πιο ζορικη απο τα κατεργα. Καφεδακι, καλοριφερ/ερκοντισιονακι, μπουρδελα.κομ σε δευτερο tab, τσαταρισμα στο ινστα, και οταν τελειωσεις γυμναστηριο (δευτερα εως πεμπτη) μια ωριτσα και εισαι αρχοντας. ΠΣΚ γαμας και δερνεις
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
Δυστυχως δε λειτουργει ετσι ο κοσμος τυπε...

Η ιεραρχια των εργασιων, βασει της σωματικης λειτουργιας ειναι η παρακατω:

Νο4: Ποδια
Νο3: Χερια
Νο2: Στομα
Νο1: Μυαλο

Οσο πιο κατω, τοσο πιο απεχθης ειναι η δουλεια

Ο αχθοφορος (ποδια) θεωρειται υποδεεστερη δουλεια απο μια ταμια (χερια), η οποια ειναι κατω απο τον μανατζερ της (στομα) ο οποιος ειναι κατω απο τον Περιφεριακο Επιθεωρητη (μυαλο)

Αν η κινηση ητανε η προτεραιοτητα για μια δουλεια, ολοι θα προσπαθουσαν να γινουν κουβαλητες κουβαδων στα μαζεματα στα χωραφια, αλλα βλεπουμε ολοι να θελουν να γινουν διευθυνταδες και επιστημονες...
πολυ καλη αναλυση. Βασικα οποιος δεν μπορει να χρησιμοποιησει το μυαλο του (το "στομα" το θεωρω προεκταση αυτου) ή να αξιοποιησει ενα πτυχιο που ξοδεψε χρονο να το αποκτησει, ειναι υποχρεωμενος να ανεχτει (κυριως) σωματικη καταπονηση για να τα βγαλει περα, εχοντας πανω απτο κεφαλι του τον μεγιστο προβλεπομενο αριθμο προισταμενων.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Φιλε μου νομιζω ειμαστε σε αλλο μηκος κυματος.
Προφανως και η κινηση και οι σωματικες δουλειες ειναι ευλογια, κανενας δε λεει το αντιθετο.
Το προβλημα ειναι με την αγορα και το πως λειτουργει ο κοσμος και η οικονομια.

Ο ιδιος λεω διαρκως στους φιλους μου πως αν η αγορα μου πληρωνε την ταδε σωματικη δουλεια (πολυ συγκεκριμενη που ειμαι απο τους λιγους στην Ελλαδα που ξερουν τοσο καλα, λογω οικογενειακης επιχειρησης παλαιοτερα) στην ταριφα που θελω, εκλεινα αυρο το πρωι το λαπτοπ για παντα και γυρνουσα εκει.
Ομως δυστυχως στη σημερινη οικονομια, το λαπτοπ μου πληρωνει 10-12 φορες περισσοτερα λεφτα ΑΝΑ ΩΡΑ, και με καλυτερες συνθηκες και μαλιστα απο οπου θελω.
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω
Καταλαβαίνω τί θές να πεις, αλλά το ωραιοποιείς. Είναι τραγικό να δουλεύεις μπροστά από μια οθόνη χωρίς καμία πραγματική επικοινωνία και αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους. Αυτός ο τρόπος ζωής κάνει κακό και στην ψυχολογία και στο σώμα. Δες πώς αυτή η κατάσταση έχει επεκταθεί και σε άλλους τομείς και για παράδειγμα πώς έχει διαταράξει (ανεπανόρθωτα) την επικοινωνία μεταξύ των φύλων.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Καταλαβαίνω τί θές να πεις, αλλά το ωραιοποιείς. Είναι τραγικό να δουλεύεις μπροστά από μια οθόνη χωρίς καμία πραγματική επικοινωνία και αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους. Αυτός ο τρόπος ζωής κάνει κακό και στην ψυχολογία και στο σώμα.
Τυπε, πριν 20+ χρονια, δουλευα σε εργοστασιο και ενα απο τα καθηκοντα ητανε να μπεις 2 φορες τη μερα κατω απο μια πλατφορμα με μηχανηματα που αφηναν καποιου ειδους αποβλητα. Επρεπε να φορεσεις αδιαβροχο μεσημερι Αυγουστου και στα γονατα να καθαρισεις ολη την περιοχη κατω απο την πλατφορμα (υψος 1 μετρο το πολυ).
Ωραια δουλεια ε;
Και...με μπολικη κινηση
Λοιπον ημασταν 2 με "την ιδια ειδικοτητα" διπλα απο αυτην την πλατφορμα, αλλα για καποιον λογο που ακομα δεν εχω αποσαφηνισει, εκανα εκεινη τη δουλεια αποκλειστικα εγω, ενω ο "συναδελφος" Αλβανικης υπηκοοτητας, απλα καθοτανε απο την αλλη μερια της πλατφορμας, αραχτος. Πιθανο να ηθελε το καλο μου και να μου αφηνε ολη την"κινηση" για μενα (joking)

Αντιλαμβανεσαι το χωσιμο ε;
Καποια στιγμη αντεδρασα, του την ειπα και αυτουνου και του επιστατη και πηγε να γινει σαματας.
Ομορφα πραγματα ε; Ειναι που ολοι ζηλευαν τοσο πολυ την "κινηση"

Σημερα, πολλα χρονια μετα απο εκεινη τη σκατενια δουλεια που δεν την ευχομαι ουτε στο χειροτερο εχθρο μου, μιλησα καμια ωρα με εναν Αμερικανο πελατη μου για το πως θα του φτιαξω αυτο που θελει. Μπορουσαμε και με βιντεο, αλλα προτιμω σκετο ηχο. Αραχτος στο κρεβατι, μπρουμυτα, με το σλιπακι. Εννοειται πληρωμενη η ωρα συνομιλιας. Σε τιμη ιση με 2 μεροκαματα της "σκατενιας δουλειας" για μια ωρα.
Επισης απερριψα εναν αλλον πελατη, απλα επειδη δεν τον γουσταρα. Μου φανηκε φτωχομπινες και μαλλον θα ητανε δυσκολος.

Παραδεχομαι πως:
"Είναι τραγικό να δουλεύεις μπροστά από μια οθόνη χωρίς καμία πραγματική επικοινωνία και αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους. Αυτός ο τρόπος ζωής κάνει κακό και στην ψυχολογία και στο σώμα."

Αναπολω καμια φορα εκεινους τους καβγαδες με Αλβανους "ανταγωνιστες" σε ενα εργοστασιο στη μεση του πουθενα, νταλα μεσημερι Αυγουστο μηνα. Θυμαμαι ποσο ομορφη ητανε η αλληλεπιδραση με αλλους ανθρωπους, οπως και η κινηση κατω απο την πλατφορμα με 1 μετρο υψος
Φανταζομαι επισης ποσο ομορφη θα ειναι η αλληλεπιδραση με τους συναδελφους στην κουζινα ενος τυχαιου εστιατοριου σε καποιο κατσαβραχο του πουστρονησου, Αυγουστο μηνα, μετα απο 75 συνεχομενα 12ωρα μεροκαματα, υπο την αγκαλια του στοργικου Μυκονιατη αφεντη - Ξερξη του Β' Βασιλια των κυκλαδων, που καθεται στην ταμειακη και δινει εντολες σε εκλεπτισμενα "γαλλικα"

Την ωρα που λιγο παραεξω γινεται του μουνιου το πανηγυρι

Ομορφες στιγμες με μπολικη κινηση και μπολικη ανθρωπινη αλληλεπιδραση που μενουν ανεξιτηλα χαραγμενες στη μνημη για χρονια...
 
Τελευταία τροποποίηση:

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.058
Like
702
Πόντοι
96
Ολοι οσοι ζουμε σε Αθηνα-Θεσσαλονικη,ξερουμε λιγο πολυ πως ειναι η αγορα εργασιας στον ιδιωτικο τομεα,χαλια μαυρα,για να μην λεμε πολλα,και οι διαθεσιμες δουλειες,επισης πολυ λιγες,με μισθους βασικους,στις πιο πολλες δουλειες,απο την αλλη βλεπω αγγελιες για Μυκονο,φαινοντε καλες,οδηγος εννιαθεσιου βαν 1800 το μηνα,ρεσεψιονιστες,σερβιτοροι,μπαριστας με 2χιλιαρικα το μηνα,και λενε οτι προσφερουν δωρεαν διαμονη.Εμενα μου ακουγεται καλη ιδεα,να παει καποιος να δουλεψει εκει 4 μηνες,να μαζεψει λεφτα,να παρει και επιδομα ανεργιας,και να καθεται ολο το χειμωνα να ξεκουραζεται στην πολη,αντι να δουλευει ολο το χρονο για τον βασικο μισθο,ασε που μπορει να γαμησουμε και κανα γκομενακι στο νησι.Εχει δουλεψει καποιος στη Μυκονο σεζον,σε τι δουλεια,τι εμπειριες ειχατε,καλες η κακες,και,βρηκατε κανα γκομενακι,η εινα αστικος μυθος οτι βρισκεις ευκολα γυναικα στη Μυκονο?Να πω οτι εχει αγγελιες ακομα και τωρα για δουλεια,παραξενο να μην πηγαινουν με τετοια καλα λεφτα
Επιδομα ανεργιας δεν περνεις τον πρωτο χρονο μονο ενα επιδομα εποχικοτητας, και την δευτερη χρονια το επιδομα ανεργιας ειναι για τρεις μηνες...τεσπα επιλογες ειναι αυτες...οσο αναφορα την διαμονη αν δεν δεις φωτο προκαταβολικα για το σπιτι- δωματιο που θα μεινεις μην συμφωνησεις, μπορει να εχεις καποια εκπληξη...τωρα τα γκομενικα πιστευεις οτι δουλευοντας 10-12 ωρες την ημερα με ενα το πολυ ρεπο και αν την εβδομαδα,θα εχεις χρονο και κουραγιο για γκομενακια;
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
τωρα τα γκομενικα πιστευεις οτι δουλευοντας 10-12 ωρες την ημερα με ενα το πολυ ρεπο και αν την εβδομαδα,θα εχεις χρονο και κουραγιο για γκομενακια;
γιατι μονο ο χρονος και η κουραση θα ειναι;
ολες οι wanna be βιζιτες εκει θα ψαχνουν κανα πλουσιο μπαρμπα να τις φιλοξενησει εστω για λιγες μερες τσαμπα.
ο ανταγωνισμος για ενα πουτσωμα θα ειναι σκληρος.
Ασε που θα πρεπει να τα σκας χοντρα σε εισοδους και σε παραλιες/μαγαζια για να εχεις προσβαση στα μουνια.
Να βγαλεις κανα φραγκο πας οχι να τα φας ολα πριν γυρισεις
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.308
Like
2.967
Πόντοι
456
Ο αχθοφορος (ποδια) θεωρειται υποδεεστερη δουλεια απο μια ταμια (χερια), η οποια ειναι κατω απο τον μανατζερ της (στομα) ο οποιος ειναι κατω απο τον Περιφεριακο Επιθεωρητη (μυαλο)

Αν η κινηση ητανε η προτεραιοτητα για μια δουλεια, ολοι θα προσπαθουσαν να γινουν κουβαλητες κουβαδων στα μαζεματα στα χωραφια, αλλα βλεπουμε ολοι να θελουν να γινουν διευθυνταδες και επιστημονες...


ομως υπαρχει και μια ενδιαμεση κατηγορια επαγγελματικων κλαδων,οπου δεν χρειαζεται να εχεις 2 πτυχια+ μεταπτυχιακο για να προκοψεις και ουτε γαμιεσαι στο χαμαλικι ,οπως ορθα ανεφερες!

πωλητες,εξωτερικοι πωλητες-δειγματιστές,διαφημιστες,ιδιοκτητες ή υπάλληλοι σε φούρνους-ανθοπωλεία-βιβλιοθηκες,καφετεριες,ρεσεψιονιστ,ιδιοκτητες σχολων οδηγων,δασκαλοι καποιας τεχνης,ταξιτζηδες,δημοσιογραφοι,ξεναγοι,τουριστικοι πρακτορες

για μενα το πιο γαματο ειναι ο εξωτερικος πωλητης,ταξιδευει συνεχεια σε ολη την Ελλαδα,ξενογαμαει,γνωριζει συνεχεια καινουριο κοσμο ,το ιδιο και οι δημοσιογραφοι +ρεπορτερς + ραδιοφωνικοι παραγωγοι

κοινωνικη αλληλεπιδραση + καψιμο θερμιδων απο τη συνεχη κινηση ή ορθοστασία
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.308
Like
2.967
Πόντοι
456
διαβαζα σ'ενα αρθρο οτι τεινει να γινει ρευμα η συνηθεια αρκετων βορειοΕυρωπαιων,οι οποιοι παρατανε υψηλομισθες θεσεις μανατζερ κλπ για να δουλεψουν σε λιγοτερο αναγνωρισιμα επαγγελματα , μονο και μονο για να ερχονται σε επαφη με κοσμο.

προτιμουν δηλαδη να προστατευουν την ψυχικη τους υγεια και ας βγαζουν λιγοτερα χρηματα.

αν το βρω,θα το επισυναψω next days:coffee:
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Τυπε, πριν 20+ χρονια, δουλευα σε εργοστασιο και ενα απο τα καθηκοντα ητανε να μπεις 2 φορες τη μερα κατω απο μια πλατφορμα με μηχανηματα που αφηναν καποιου ειδους αποβλητα. Επρεπε να φορεσεις αδιαβροχο μεσημερι Αυγουστου και στα γονατα να καθαρισεις ολη την περιοχη κατω απο την πλατφορμα (υψος 1 μετρο το πολυ).
Ωραια δουλεια ε;
Και...με μπολικη κινηση
Λοιπον ημασταν 2 με "την ιδια ειδικοτητα" διπλα απο αυτην την πλατφορμα, αλλα για καποιον λογο που ακομα δεν εχω αποσαφηνισει, εκανα εκεινη τη δουλεια αποκλειστικα εγω, ενω ο "συναδελφος" Αλβανικης υπηκοοτητας, απλα καθοτανε απο την αλλη μερια της πλατφορμας, αραχτος. Πιθανο να ηθελε το καλο μου και να μου αφηνε ολη την"κινηση" για μενα (joking)

Αντιλαμβανεσαι το χωσιμο ε;
Καποια στιγμη αντεδρασα, του την ειπα και αυτουνου και του επιστατη και πηγε να γινει σαματας.
Ομορφα πραγματα ε; Ειναι που ολοι ζηλευαν τοσο πολυ την "κινηση"

Σημερα, πολλα χρονια μετα απο εκεινη τη σκατενια δουλεια που δεν την ευχομαι ουτε στο χειροτερο εχθρο μου, μιλησα καμια ωρα με εναν Αμερικανο πελατη μου για το πως θα του φτιαξω αυτο που θελει. Μπορουσαμε και με βιντεο, αλλα προτιμω σκετο ηχο. Αραχτος στο κρεβατι, μπρουμυτα, με το σλιπακι. Εννοειται πληρωμενη η ωρα συνομιλιας. Σε τιμη ιση με 2 μεροκαματα της "σκατενιας δουλειας" για μια ωρα.
Επισης απερριψα εναν αλλον πελατη, απλα επειδη δεν τον γουσταρα. Μου φανηκε φτωχομπινες και μαλλον θα ητανε δυσκολος.

Παραδεχομαι πως:
"Είναι τραγικό να δουλεύεις μπροστά από μια οθόνη χωρίς καμία πραγματική επικοινωνία και αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους. Αυτός ο τρόπος ζωής κάνει κακό και στην ψυχολογία και στο σώμα."

Αναπολω καμια φορα εκεινους τους καβγαδες με Αλβανους "ανταγωνιστες" σε ενα εργοστασιο στη μεση του πουθενα, νταλα μεσημερι Αυγουστο μηνα. Θυμαμαι ποσο ομορφη ητανε η αλληλεπιδραση με αλλους ανθρωπους, οπως και η κινηση κατω απο την πλατφορμα με 1 μετρο υψος
Φανταζομαι επισης ποσο ομορφη θα ειναι η αλληλεπιδραση με τους συναδελφους στην κουζινα ενος τυχαιου εστιατοριου σε καποιο κατσαβραχο του πουστρονησου, Αυγουστο μηνα, μετα απο 75 συνεχομενα 12ωρα μεροκαματα, υπο την αγκαλια του στοργικου Μυκονιατη αφεντη - Ξερξη του Β' Βασιλια των κυκλαδων, που καθεται στην ταμειακη και δινει εντολες σε εκλεπτισμενα "γαλλικα"

Την ωρα που λιγο παραεξω γινεται του μουνιου το πανηγυρι

Ομορφες στιγμες με μπολικη κινηση και μπολικη ανθρωπινη αλληλεπιδραση που μενουν ανεξιτηλα χαραγμενες στη μνημη για χρονια...
Εμένα το point μου δεν είναι ότι οι χειρονακτικές εργασίες είναι και ρόδινες ή ιδανικές. Κάθε άλλο, πολλές φορές μπορεί να είναι και σκατά, ακριβώς όπως το περιγράφεις!

Εγώ θίγω το τί είναι φυσιολογικό για τη ζωή και σίγουρα η ζωή δεν είναι παράδεισος για τους περισσότερους.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.600
Κριτικές
1
Like
5.509
Πόντοι
2.356
Νομιζω οτι επιδομα δεν δινεται τον πρωτο χρονο, πρεπει να εχουν περασει 14 μηνες; Η, κανω λαθος;
17 μηνες σερι θες αν δεν εχεις ξαναδουλεψει. τοσα ωστε να εχεις 200 ενσημα τα 2 προηγουμενα ετη και 125 το τελευταιο 14μηνο χωρις τους τελευταιους δυο μηνες.

στα τουριστικα θελει 80 ενσημα αλλα και παλι δε το παιρνεις με την πρωτη φορα νομιζω. το παιρνεις μετα τη δευτερη σεζον... και ειναι για τρεις μηνες μονο... δε σε καλυπτει που κωλοβαρας ολο το χειμωνα και λογικο. στην ουσια δικαιουσαι με τον ενα η με τον αλλο τροπο 16 μηνες ταμειο ανεργιας μεσα σε μια τετραετια... το λεω ετσι γιατι αν εξαντλησεις το ταμειο ανεργιας βγαινοντας ενα χρονο σερι και ξαναδουλεψεις ενα χρονο τοτε δε βγαινεις για ακομη ενα χρονο ταμειο αλλα για 4 μηνες...
 
OP
OP
G

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
ακους βουλγαρικα ρε μαγκα?και εγω ακουω συνεχεια,μαρεσουν τα βουλγαρικα τραγουδια.
ο αζις ειναι ρομα και λιγο κουνιστος βεβαια αλλα εχει ωραια τραγουδια,αυτος θα παει μυκονο για γαμησια με πισω κινηση
 

Studiakias99

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2023
Μηνύματα
505
Κριτικές
1
Like
494
Πόντοι
26
ο αζις ειναι ρομα και λιγο κουνιστος βεβαια αλλα εχει ωραια τραγουδια,αυτος θα παει μυκονο για γαμησια με πισω κινηση
Εγώ ξέρω άλλους καλλιτέχνες όπως τη yanitsa,andrea,preslava,για μένα καλές στα βουλγαρικά.
 
OP
OP
G

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
Εγώ ξέρω άλλους καλλιτέχνες όπως τη yanitsa,andrea,preslava,για μένα καλές στα βουλγαρικά.
ξερεις και βουλγαρικα?τοτε βρες καμια βουλγαρα πουτανα να γαμας τζαμπα και να σε χαρτζηλικωνει,ασε τα χαμαλικια στη μυκονο τυπαρα μου,τελικα δεν αξιζει απο οτι λενε οι τυποι που εχουν παει για δουλιεα εκει
 

Studiakias99

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2023
Μηνύματα
505
Κριτικές
1
Like
494
Πόντοι
26
ξερεις και βουλγαρικα?τοτε βρες καμια βουλγαρα πουτανα να γαμας τζαμπα και να σε χαρτζηλικωνει,ασε τα χαμαλικια στη μυκονο τυπαρα μου,τελικα δεν αξιζει απο οτι λενε οι τυποι που εχουν παει για δουλιεα εκει
οχι δε ξερω βουλγαρικα απλα μαρεσουν τα βουλγαρικα τραγουδια αλλα θελω πολυ να βρω μια βουλγαρα και να γλυτωσω απο τις ελληνιδες.
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom