Νέα

Διπλή δολοφονία έξω από τα γραφεία της Χρυσής Αυγής στο Νέο Ηράκλειο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tramountana
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 66K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Διαβάστε τι “φυντανάκια”, βγάζει η εγχώρια αριστερή “μπουρζουαζία” των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ. Να τους χαίρετε ο κ.Τσίπρας που τους έχει στην παράταξη του μάλλον καλύτερα στις “συνιστώσες” του.



Του Αυγουστίνου Ζενάκου



Αλλά αν το ερώτημα είναι αν θλίβομαι «το ίδιο», η απάντηση είναι όχι. Δεν θλίβομαι το ίδιο με τον φόνο ενός φασίστα και ενός αντιφασίστα. Αυτή είναι η πολιτική μου και δεν την αλλάζω. Ούτε με δολοφονίες’.

Θα ακουστεί παράξενο να συμφωνήσω με τον "κύριο" (λέμε τώρα) Ζενάκο και να του ευχηθώ καλό ψόφο, μια που ο ίδιος είναι ο ορισμός του φασίστα; (Αν το χρώμα του φασισμού είναι ερυθρό ή μαύρο μικρή σημασία έχει).

Με την δική του ακριβώς λογική δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου αν "μας λείψει" (και σύντομα ει δυνατόν) κι αυτός κι όλοι όσοι έχουν τις ίδιες ιδέες...
 

Επισκέπτης
Θα ακουστεί παράξενο να συμφωνήσω με τον "κύριο" (λέμε τώρα) Ζενάκο και να του ευχηθώ καλό ψόφο, μια που ο ίδιος είναι ο ορισμός του φασίστα; (Αν το χρώμα του φασισμού είναι ερυθρό ή μαύρο μικρή σημασία έχει).

Με την δική του ακριβώς λογική δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου αν "μας λείψει" (και σύντομα ει δυνατόν) κι αυτός κι όλοι όσοι έχουν τις ίδιες ιδέες...

δεν διαφέρετε σε κάτι, λοιπόν, "κύριε" (λεμε τώρα)...
 
OP
OP
tramountana

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Θα ακουστεί παράξενο να συμφωνήσω με τον "κύριο" (λέμε τώρα) Ζενάκο και να του ευχηθώ καλό ψόφο, μια που ο ίδιος είναι ο ορισμός του φασίστα; (Αν το χρώμα του φασισμού είναι ερυθρό ή μαύρο μικρή σημασία έχει).

Με την δική του ακριβώς λογική δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου αν "μας λείψει" (και σύντομα ει δυνατόν) κι αυτός κι όλοι όσοι έχουν τις ίδιες ιδέες...

μπορείς να του στείλεις τα συχαρίκια εδώ


;)
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
δεν διαφέρετε σε κάτι, λοιπόν, "κύριε" (λεμε τώρα)...

Εξωθούμαι προκαλούμενος στο να μην διαφέρω "κύριε"! (λέμε τώρα!)
Να μην έλεγε μαλακίες να μην του απαντούσα!

Τον ήξερα κι από προχθές νομίζεις;
 
Εγγρ.
4 Σεπ 2013
Μηνύματα
1.376
Like
1
Πόντοι
16
κανεις δεν μπορει να υποχρεωσει κανεναν να στενοχωρηθει με κατι. αυτο ειναι κατι που ειτε σου βγαινει ειτε οχι.
για ολους μας υπαρχει καποιο κατα γενικη ομολογια θλιβερο γεγονος που θα μας αφησει αδιαφορους.
 
OP
OP
tramountana

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
κανεις δεν μπορει να υποχρεωσει κανεναν να στενοχωρηθει με κατι. αυτο ειναι κατι που ειτε σου βγαινει ειτε οχι.
για ολους μας υπαρχει καποιο κατα γενικη ομολογια θλιβερο γεγονος που θα μας αφησει αδιαφορους.


σωστά .. .δεν είσαι υποχρεωμένος να στεναχωρηθείς αλλα είσαι υποχρεωμένος να το βουλώνεις και να μην χορεύεις από χαρά στους δρόμους...
 

Επισκέπτης

κανεις δεν μπορει να υποχρεωσει κανεναν να στενοχωρηθει με κατι. αυτο ειναι κατι που ειτε σου βγαινει ειτε οχι.
για ολους μας υπαρχει καποιο κατα γενικη ομολογια θλιβερο γεγονος που θα μας αφησει αδιαφορους.

ή και θα μας χαροποιήσει κρυφά...
 
Εγγρ.
4 Σεπ 2013
Μηνύματα
1.376
Like
1
Πόντοι
16
σωστά .. .δεν είσαι υποχρεωμένος να στεναχωρηθείς αλλα είσαι υποχρεωμένος να το βουλώνεις και να μην χορεύεις από χαρά στους δρόμους...

οχι τυπε μου, ουτε για κατι τετοιο εισαι υποχρεωμενος.
για να μην παρεξηγηθω, δεν λεω πως ειναι σωστο η οχι. αυτο ειναι κατι που μπορει να το αναζητησει ο καθενας μεσα του.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
κανεις δεν μπορει να υποχρεωσει κανεναν να στενοχωρηθει με κατι. αυτο ειναι κατι που ειτε σου βγαινει ειτε οχι.
για ολους μας υπαρχει καποιο κατα γενικη ομολογια θλιβερο γεγονος που θα μας αφησει αδιαφορους.

Αυτό είναι και λογικό και αυτονόητο.
Ας πούμε αν σκοτωθούν 10 παιδιά στην Αυστραλία δεν θα στεναχωρηθώ το ίδιο με το να σκοτωθούν δέκα παιδιά στην Ελλάδα. Ακόμα κι αν σκοτωθούν δέκα παιδιά στην άλλη άκρη της Ελλάδας δεν θα στεναχωρηθω το ίδιο με το να σκοτωθούν 10 παιδιά στην γειτονιά μου.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα "Στ' αρχίδια μου εμένα που σκοτώθηκαν 10 Αυστραλάκια ή 10 παιδιά στην άλλη άκρη της Ελλάδος!"
Πόσο μάλλον να υπονοώ πως καλά έπαθαν που σκοτώθηκαν.
 
OP
OP
tramountana

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
οχι τυπε μου, ουτε για κατι τετοιο εισαι υποχρεωμενος.
για να μην παρεξηγηθω, δεν λεω πως ειναι σωστο η οχι. αυτο ειναι κατι που μπορει να το αναζητησει ο καθενας μεσα του.

φυσικά κανένας νόμος δεν το ορίζει .. αλλά είναι ηθικό...

συνεπώς είτε δεχόμεθα μόνον την νομιμότητα και παραγνωρίζωμεν την ηθικήν διάστασιν είτε κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο και δεν την πέφτουμε στον Βουλγαράκη...
 

Επισκέπτης
Αυτό είναι και λογικό και αυτονόητο.
Ας πούμε αν σκοτωθούν 10 παιδιά στην Αυστραλία δεν θα στεναχωρηθώ το ίδιο με το να σκοτωθούν δέκα παιδιά στην Ελλάδα. Ακόμα κι αν σκοτωθούν δέκα παιδιά στην άλλη άκρη της Ελλάδας δεν θα στεναχωρηθω το ίδιο με το να σκοτωθούν 10 παιδιά στην γειτονιά μου.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα "Στ' αρχίδια μου εμένα που σκοτώθηκαν 10 Αυστραλάκια ή 10 παιδιά στην άλλη άκρη της Ελλάδος!"
Πόσο μάλλον να υπονοώ πως καλά έπαθαν που σκοτώθηκαν.

αν μια βόμβα ή ένα καλάσνικοφ "συναντούσε" τον ως ανω κ. Ζενάκο ας πούμε;
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Αυτό είναι και λογικό και αυτονόητο.
Ας πούμε αν σκοτωθούν 10 παιδιά στην Αυστραλία δεν θα στεναχωρηθώ το ίδιο με το να σκοτωθούν δέκα παιδιά στην Ελλάδα. Ακόμα κι αν σκοτωθούν δέκα παιδιά στην άλλη άκρη της Ελλάδας δεν θα στεναχωρηθω το ίδιο με το να σκοτωθούν 10 παιδιά στην γειτονιά μου.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα "Στ' αρχίδια μου εμένα που σκοτώθηκαν 10 Αυστραλάκια ή 10 παιδιά στην άλλη άκρη της Ελλάδος!"
Πόσο μάλλον να υπονοώ πως καλά έπαθαν που σκοτώθηκαν.

κι ακριβως επειδη ο συγγραφεας του αρθρου ειναι πονηρος δε σου λεει οτι δεν θλιβεται, σου λεει οτι δε θλιβεται το ιδιο. Ακριβως αυτο που λες και συ. Σου δινει αρκετα για να τον συζητησεις και να τον παρεξηγησεις αλλα κραταει και το "λογικο" της αποψης.

Αγγλιστι you 've been played sucker
 
Εγγρ.
4 Σεπ 2013
Μηνύματα
1.376
Like
1
Πόντοι
16
αντιλαμβάνομαι ότι δεν γνωρίζετε τι σημαίνει σεβασμός άλλων, κοινωνικοποίησις κλπ...
ρε τυπε, τι σχεση εχει ο σεβασμος με την αντιδραση καποιου για καποιο γεγονος το οποιο βεβαια δεν προκαλεσε ο ιδιος;
κατα τη γνωμη μου μαλιστα καποιες φορες το 'ο αποθανων δεδικαιωται' ειναι απο μονο του ασεβεια.
προσοχη! ΔΕΝ μιλαμε για συγκεκριμενους νεκρους, αλλα γενικα.
 
OP
OP
tramountana

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αν μια βόμβα ή ένα καλάσνικοφ "συναντούσε" τον ως ανω κ. Ζενάκο ας πούμε;

παγερή αδιαφορία εως ανακούφιση.. όμως δεν θα χόρευα πάνω στον τάφο του πάντως όπως επιθυμεί διακαώς να κάνει αυτός πάνω στους τάφους των δολοφονημένων χρυσαυγιτών ή μερικοί χρυσαυγίτες πάνω στον ταφο του Φύσσα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom