Νέα

Δημόσιος τομέας και υποστελέχωση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 539
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 19 άτομα (3 μέλη και 16 επισκέπτες)

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
224
Like
255
Πόντοι
21
Καλησπέρα

Ακούω συνέχεια από γνωστούς, ότι πλέον στο δημόσιο δεν έχει κόσμο ( δηλαδή προσωπικό-υπαλλήλους) και είναι υποστελεχωμένο.

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι εδώ στην Αθήνα δεν ισχύει κάτι τέτοιο στις Δημόσιες Υπηρεσίες λόγω ότι είναι πρωτεύουσα κλπ και πιστεύω ότι η υποστελέχωση του Δημοσίου ισχύει για επαρχίες-νησιά

Εσείς τι πιστεύετε?
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: 968

Kamigawa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
195
Like
1.100
Πόντοι
201
Δεν είναι τόσο υποστελεχωμένες οι θέσεις, όσο αναποτελεσματικές και προβληματικές.
Άσε που πολλοί από δαύτους δεν πατάνε στη δουλειά, είναι βύσματα, το γαμάνε στις άδειες κτλπ
Εξαρτάται βέβαια τι λέμε δημόσιο. ΔΥ είναι η νοσοκόμα στο Γενικό Κρατικό, ΔΥ είναι το κωλόβισμα σε ΔΕΚΟ/Ανεξάρτητες Αρχές
 

GiorgosM145

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
10
Like
9.460
Πόντοι
1.346
Ειμουν στο δημοσιο 1 χρονο με κοινωφελη εργασια και ειχα γενικα γνωριμιες.Ενα μεγαλο σκουπιδαριο ειναι που παιρνει δυστυχως και τους αξιους υπαλληλους.Και κενα υπαρχουν αλλα υπαρχει κ πληθωρα εκει που δεν χρειαζεται.Πχ εγω ειμουν σε δυο διαφορετικα ''ποστα''.Στην αρχη ειμουν με 3 συναδελφους συν 2 παλιους.Ο ενας παλιος θα βγαινε συνταξη κ εκανε την βολτα του (οτι ελεγε ηταν σωστο) κ ο αλλος ηταν ο καλυτερος κ ο πιο αναγκαιος κ του πρηζαν τις μπαλες.Μας εκμεταλλευονταν και καναμε μεχρι κ εναν καθαρισμο που δ εξερω κι εγω απο ποτε ειχε να γινει.Γενικα οτι χαμαλικι υπηρχε μας το θυμηθηκαν.Υστερα αλλαξα ποστο κ πηγα σε κτιριαρα ηρεμα και ανετα με θερμανση και ψυξη αρχοντικα.Κι εκει ειμουν με αλλους 2 δηλαδη 3 συν παλιους αλλα δεν συνδυαζομασταν σχεδον ποτε.Μονο που τελικως εχωναν κυριως εμας τους 3 εκει που φυσικα ηθελαν να τη γλυτωσουν.Ηρεμα δε λεω αλλα πουστιες.Το χτυπημα καρτας γινοταν μπροστα μας!Το κλαμα για ''δουλεια'' επισης.Και το καλυτερο,χτυπουσαν καρτουλα χαβαλεδιαζαν εφευγαν να πανε στη βολτα τους.Και κατσε εσυ κ εγω κ αλλοι τοσοι στον ανυποφορο ιδιωτικο τομεα.Προσεξτε γτ κ το δημοσιο εχει ασχημες θεσεις ΑΛΛΑ η αναλογια ειναι σε ασχημνες θεσεις 2 και σε καλες 50 γι αυτο εγινε ολο αυτο το μπουρδελο και ολο βαζουν μονο με κοινωφελης εργασιες και συμβασεις και διμηνα και κατι τετοια κοροιδευτικα.Οταν η καθαριστρια στα χαρτια ειναι σε γραφειο τι θελετε ρε παιδια?Ναι η γυναικα μπορει οντως να μη μπορει αλλο πχ να τραυματιστηκε σοβαρα κτλ αλλα υπαρχουν κ χωρις θεματα.Κ ολως τυχαιως ολοι ποτε δνε μπροουν η εχουν κατι.Ε παραιτησου τοτε γτ εγω στον ιδιωτικο αν δε μπορω η εχω κατι δεν βρισκομαι εκει και δεν πανε ολα ρολιο οτι κι αν γινει!Η διαφορα πιεσης ειναι η διαφορα δημοσιου και ιδιωτικου.Στον ιδιωτικο οταν βρεχει ''πρεπει να γινει η δουλεια'' στο δημοσιο ''βρεχει ας το κανουμε αυριο αμα ειναι'' αυτη ειναι η διαφορα με μια φραση,πιο ανθρωπινη προσεγγιση σε ολα και κατανποηση σε ολα καθως ολοι εχουμε βολευτει κ δε κανουμε μαλακια ο ενας στον αλλον αντιθετα με τον ιδιωτικο που θελουμε να φαμε ο ενας τον αλλον για να αναρριχηθουμε σε θεση και χρημα.
 

Geroxekoutis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Σεπ 2023
Μηνύματα
410
Κριτικές
16
Like
6.656
Πόντοι
2.031
Οσο ο Ιδιωτικός είναι μπουρδέλο καταχρώμενος τα Παραθυράκια και τα Δωράκια του Κράτους, το μεγάλο εργασιακό χωνευτήρι θα είναι το Δημόσιο και το αντίστροφο. Φαύλος κύκλος, χάνουμε όλοι. UK, Γερμανία, ποιός ασχολείται να βρει δουλειά εκεί στο Δημόσιο ; (ναι υπάρχουν κι εκεί δημόσιες θέσεις)
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
849
Κριτικές
1
Like
2.299
Πόντοι
446
Στο εξωτερικο ο δημοσιος τομεας προσλαβανουν υπαλληλους ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου χωρίς βυσματα αν κάνουν κάμια χοντρή μαλακία τους διωχνουν.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
224
Like
255
Πόντοι
21
Οσο ο Ιδιωτικός είναι μπουρδέλο καταχρώμενος τα Παραθυράκια και τα Δωράκια του Κράτους, το μεγάλο εργασιακό χωνευτήρι θα είναι το Δημόσιο και το αντίστροφο. Φαύλος κύκλος, χάνουμε όλοι. UK, Γερμανία, ποιός ασχολείται να βρει δουλειά εκεί στο Δημόσιο ; (ναι υπάρχουν κι εκεί δημόσιες θέσεις)
καλά αν πας στο Εξωτερικό και πεις για το τι επικρατει εδω στην Ελλαδα με την εννοια δημοσιος υπαλληλος και οτι το κυνηγούν όλοι θα μας κοροιδευουν ψιλο γαζι. Προσπαθησα μια ημερα να το εξηγήσω σε έναν Ελβετό και δεν μπορούσε να καταλάβει τη λογική. Μιλάμε τώρα για κράτη που έχουν ιδιωτικό τομέα 500 χρόνια μπροστά, αν έχεις πάει εκεί σε αυτά τα κράτη θα κατάλαβες το πολιτισμικό ΣΟΚ. Εδώ είμαστε Μπανανία
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στο εξωτερικο ο δημοσιος τομεας προσλαβανουν υπαλληλους ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου χωρίς βυσματα αν κάνουν κάμια χοντρή μαλακία τους διωχνουν.
και παλι ο ιδιωτικος τομεας στο Εξωτερικό ακόμα και στη Κυπρο αν πας πληρωνει πολυ καλυτερα απο το δημοσιο. Στην Αμερικη εχει δημοσιες υπηρεσίες που προσλαμβανουν πρωην φυλακισμενους κλπ ως κοινωφελη εργασια
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.944
Like
7.023
Πόντοι
1.056
Καλησπέρα

Ακούω συνέχεια από γνωστούς, ότι πλέον στο δημόσιο δεν έχει κόσμο ( δηλαδή προσωπικό-υπαλλήλους) και είναι υποστελεχωμένο.

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι εδώ στην Αθήνα δεν ισχύει κάτι τέτοιο στις Δημόσιες Υπηρεσίες λόγω ότι είναι πρωτεύουσα κλπ και πιστεύω ότι η υποστελέχωση του Δημοσίου ισχύει για επαρχίες-νησιά

Εσείς τι πιστεύετε?

Στα χαρτιά δεν είναι υποστελεχωμένο αλλά στην ουσία είναι.Αν π.χ. θες 50 άτομα να γίνει η δουλειά και έχεις 50 κόπρους βύσματα,50 που βαριούνται και 30 ικανούς το βάρος θα πέσει στους ικανούς.Οπότε ο άλλος θα δουλεύει για δύο και θα δυσανασχετεί για τον χαμηλό μισθό.Ομως ο κόπρος βύσμα και ο ψωλάς θεωρούν δικαίωμά τους τη θέση οτι την έχουν κατακτήσει με αγώνες σκούζουν και αυτοί.

Τώρα επειδή οι αποδοχές δημοσίου δε λένε είναι ακόμη χειρότερα.Ενας μη ψωλάς που παλιά θα δούλευε για κάπως λιγότερα από την αξία του τώρα μεταναστεύει εξωτερικό όπου παίρνει τριπλάσια για την ίδια δουλειά οπότε δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στον ψωλά γιατί πέφτει η πίεση σε αυτόν.Ο ψωλάς λέει με τέτοια στελέχωση μόνη λύση η πτώση της ποιότητας και γίνεται φαύλος κύκλος.Εγώ ψωλάς είμαι αυτά κάνω,μην περιμένετε περισσότερα από εμένα,άλλοι πρέπει να τα κάνουν και δεν προσλαμβάνονται δεν είμαι εγώ το πρόβλημα αλλά ο άλλος,ο φανταστικός τύπος που έπρεπε να υπάρχει αλλά δεν υπάρχει και γιατί δεν υπάρχει τρέχα ψάξτο παγκόσμια συμφέροντα και συνωμοσίες,στην τελική φταίνε οι Νεφελίμ.

Γενικά δε βγάζεις άκρη είναι στυλ είναι αυτό που είναι γιατί έτσι είναι και αν ήταν αλλιώς πάλι το ίδιο θα ήταν γιατί θα ήταν αυτό που είναι.
Καλός είναι και ο φαταλισμός βέβαια έχει πλεονεκτήματα αυτό που λένε resilience του ελληνικού λαού,σφάξε με αγά μου να αγιάσω φάση.Πολλοί το γουστάρουν αυτό το resilience σου λέει εδώ είμαστε.
Αμα έβλεπες τις απόψεις ψωλάδων και πώς διατυπώνονταν η φάση ήταν όπου φύγει φύγει και προ κρίσης βέβαια.
Με την κρίση φάνηκε πάρα πολύ αυτό ειδικά με το 2015 που το σύστημα ξεβρακώθηκε.Φάνηκαν τι άξιζαν όλοι αυτοί.
Μέχρι τότε κάποιοι ρομαντικοί ψιλοπαπάρες μπορεί να είχαν ελπίδα αλλά όταν είδαν τα τεκταινόμενα νομίζω πρέπει να καταννόησαν πλήρως το πνεύμα των καιρών.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Geroxekoutis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Σεπ 2023
Μηνύματα
410
Κριτικές
16
Like
6.656
Πόντοι
2.031
καλά αν πας στο Εξωτερικό και πεις για το τι επικρατει εδω στην Ελλαδα με την εννοια δημοσιος υπαλληλος και οτι το κυνηγούν όλοι θα μας κοροιδευουν ψιλο γαζι. Προσπαθησα μια ημερα να το εξηγήσω σε έναν Ελβετό και δεν μπορούσε να καταλάβει τη λογική. Μιλάμε τώρα για κράτη που έχουν ιδιωτικό τομέα 500 χρόνια μπροστά, αν έχεις πάει εκεί σε αυτά τα κράτη θα κατάλαβες το πολιτισμικό ΣΟΚ. Εδώ είμαστε Μπανανία
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


και παλι ο ιδιωτικος τομεας στο Εξωτερικό ακόμα και στη Κυπρο αν πας πληρωνει πολυ καλυτερα απο το δημοσιο. Στην Αμερικη εχει δημοσιες υπηρεσίες που προσλαμβανουν πρωην φυλακισμενους κλπ ως κοινωφελη εργασια
Εχω ζήσει στο εξωτερικό, είχα τακτική συνεργασία με Ελβετία και έχω και Αμερικάνους συναδέλφους. Μετα λόγου γνώσης έγραψα τα παραπάνω και προσυπογράφω 100% αυτά που γράφεις αγαπητέ φίλε. Ειναι αδιανόητο σε μια εποχή που εύκολα μπορούμε να δημιουργήσουμε συνθήκες "σωστής" εργασίας, να παραμένουμε στο 1950.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
224
Like
255
Πόντοι
21
Εχω ζήσει στο εξωτερικό, είχα τακτική συνεργασία με Ελβετία και έχω και Αμερικάνους συναδέλφους. Μετα λόγου γνώσης έγραψα τα παραπάνω και προσυπογράφω 100% αυτά που γράφεις αγαπητέ φίλε. Ειναι αδιανόητο σε μια εποχή που εύκολα μπορούμε να δημιουργήσουμε συνθήκες "σωστής" εργασίας, να παραμένουμε στο 1950.
ναι γιατί όλα αυτά ονομάζονται ΨΗΦΟΙ. Βλέπουν όλοι προκηρύξεις στο Δημόσιο, γλυκαίνονται, χτυπάνε πόρτες φιλώντας κατουρημένες ποδιές, όταν ο μισθός ακόμα και στο σημερινό δημόσιο είναι ψίχουλα. Δηλαδή είναι κατάντια να παει καποιος να πιανει πολιτικους για να μπει καπου και να παιρνει ψιχουλα. Θα μου πεις και τι να κανει. Να καθεται να πειναει και να τον ταιζουν οι γονεις του? Οχι φυσικά. Αλλα όταν έχει φύγει έξω 1 εκατ. κόσμος αυτό κάτι δείχνει
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
2.216
Κριτικές
16
Like
14.790
Πόντοι
3.246
Καλησπέρα

Ακούω συνέχεια από γνωστούς, ότι πλέον στο δημόσιο δεν έχει κόσμο ( δηλαδή προσωπικό-υπαλλήλους) και είναι υποστελεχωμένο.

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι εδώ στην Αθήνα δεν ισχύει κάτι τέτοιο στις Δημόσιες Υπηρεσίες λόγω ότι είναι πρωτεύουσα κλπ και πιστεύω ότι η υποστελέχωση του Δημοσίου ισχύει για επαρχίες-νησιά

Εσείς τι πιστεύετε?
το δημόσιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΣΤΕΛΕΧΩΜΕΝΟ, απλά έχει γίνει λάθος κατανομή υπαλλήλων! φυσικά αναφέρομαι σε υπηρεσίες έτσι όχι σε νοσοκομεία και σχολεία
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
224
Like
255
Πόντοι
21
το δημόσιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΣΤΕΛΕΧΩΜΕΝΟ, απλά έχει γίνει λάθος κατανομή υπαλλήλων! φυσικά αναφέρομαι σε υπηρεσίες έτσι όχι σε νοσοκομεία και σχολεία
Καλά δεν είναι τυχαίο ότι οι χειρότερες δημόσιες υπηρεσίες είναι:

1) Νοσοκομεία ( 1 νοσηλευτής για 25 ασθενείς και γενικά ανθυγιεινό περιβάλλον)

2) ΕΦΚΑ

3) Δικαστήρια

4) Κτηματολόγιο-ΑΑΔΕ
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.944
Like
7.023
Πόντοι
1.056
Καλά δεν είναι τυχαίο ότι οι χειρότερες δημόσιες υπηρεσίες είναι:

1) Νοσοκομεία ( 1 νοσηλευτής για 25 ασθενείς και γενικά ανθυγιεινό περιβάλλον)

2) ΕΦΚΑ

3) Δικαστήρια

4) Κτηματολόγιο-ΑΑΔΕ

Αλλά κοίτα τώρα όμως.Αφού είναι για τους νοσηλευτές σκατά στην Ελλάδα γιατί δε μεταναστεύουν Γερμανία,Γαλλία κτλ όπου είναι καλύτερα?Γιατί δε μεταναστεύουν υπάλληλοι από κτηματολόγιο,δικαστήρια κτλ?
Για να μην το κα΄νουν Ελλαδίτσα κι έτσι.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
224
Like
255
Πόντοι
21
Αλλά κοίτα τώρα όμως.Αφού είναι για τους νοσηλευτές σκατά στην Ελλάδα γιατί δε μεταναστεύουν Γερμανία,Γαλλία κτλ όπου είναι καλύτερα?Γιατί δε μεταναστεύουν υπάλληλοι από κτηματολόγιο,δικαστήρια κτλ?
Γιατί εσύ νομιζεις οτι δεν υπαρχουν νοσηλευτές, δικαστικοι υπαλληλοι που παραιτούνται από αυτές τις υπηρεσίες που εργάζονταν για να μεταναστεύσουν στο Εξωτερικό?

Εγώ έχω φίλο που ήταν δικαστικός υπάλληλος 7 χρόνια στο Πρωτοδικείο Αθηνών και παραιτήθηκε, και έφυγε έξω.

Το Δημόσιο δεν είναι όπως ήταν κάποτε. Έχει αλλάξει
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
2.216
Κριτικές
16
Like
14.790
Πόντοι
3.246
Αλλά κοίτα τώρα όμως.Αφού είναι για τους νοσηλευτές σκατά στην Ελλάδα γιατί δε μεταναστεύουν Γερμανία,Γαλλία κτλ όπου είναι καλύτερα?Γιατί δε μεταναστεύουν υπάλληλοι από κτηματολόγιο,δικαστήρια κτλ?
Για να μην το κα΄νουν Ελλαδίτσα κι έτσι.
υπάρχει πολύς κόσμος ακόμα που απλά δεν θέλει να αφήσει τη χώρα του , ειδικά οι κάποιας ηλικίας… γνωρίζω πάντως πάααρα πολλές κοπέλες νοσηλεύτριες από τη νοσηλευτική Σπάρτης συγκεκριμένα που είναι κάτω των 30 κι έχουν φύγει για Αγγλία Γερμανία
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
370
Like
776
Πόντοι
81
το δημόσιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΣΤΕΛΕΧΩΜΕΝΟ, απλά έχει γίνει λάθος κατανομή υπαλλήλων! φυσικά αναφέρομαι σε υπηρεσίες έτσι όχι σε νοσοκομεία και σχολεία
Στα σχολεια εχει ενα καρο εκπαιδευτικους με οργανικη θεση πχ στην Νισηρο αλλα ειναι με αποσπαση στο Υπουργειο καμια δεκαετια μεχρι να μαζεψουν μορια για να τους γινει η αποσπαση μεταθεση. Με βυσμα φυσικα. Οσοι δεν εχουν βυσμα τρεχουν απο το ενα νησι στο αλλο μεχρι οι δασκαλες να σαρανταρισουν και να μεινουν ατεκνες
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.482
Like
2.351
Πόντοι
456
Πάντως και στο εξωτερικό που έζησα (Γερμανία), δεν τους είχαν και τόσο σε υπόληψη τους δημοσίους υπαλλήλους. Όχι γιατί ήταν τεμπέληδες, αλλά γιατί έκαναν εύκολες δουλειές κυρίως.
Γενικά ήταν εν μέρει ξεπεσμός να δουλεύεις στο δημόσιο εκεί, ενώ εδώ κυκλοφοράνε σα φουσκωμένα παγώνια.
 

Geroxekoutis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Σεπ 2023
Μηνύματα
410
Κριτικές
16
Like
6.656
Πόντοι
2.031
υπάρχει πολύς κόσμος ακόμα που απλά δεν θέλει να αφήσει τη χώρα του , ειδικά οι κάποιας ηλικίας… γνωρίζω πάντως πάααρα πολλές κοπέλες νοσηλεύτριες από τη νοσηλευτική Σπάρτης συγκεκριμένα που είναι κάτω των 30 κι έχουν φύγει για Αγγλία Γερμανία
Συνυπογράφω ότι νέα παιδιά που έχουν σπουδάσει νοσηλευτική, μόλις ολοκληρώνουν την ειδικότητα (την οποία κατακτάν υπό πολύ σκληρές συνθήκες η αλήθεια) φεύγουν στο καπάκι για Γερμανία, Ελβετία.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
224
Like
255
Πόντοι
21
Πάντως και στο εξωτερικό που έζησα (Γερμανία), δεν τους είχαν και τόσο σε υπόληψη τους δημοσίους υπαλλήλους. Όχι γιατί ήταν τεμπέληδες, αλλά γιατί έκαναν εύκολες δουλειές κυρίως.
Γενικά ήταν εν μέρει ξεπεσμός να δουλεύεις στο δημόσιο εκεί, ενώ εδώ κυκλοφοράνε σα φουσκωμένα παγώνια.
Καλά μη νομίζεις ότι στη Γερμανία πουλάνε όλα τα επαγγέλματα στον ιδιωτικό.

Είχα συμφοιτητη που έφυγε Γερμανία ως λογιστης και τα οικονομισε. Ξέρω κοπέλα που έφυγε ως οπτικός και δεν τράβηξε

Μηχανικοι, λογιστές, δικηγοροι, δάσκαλοι πουλάνε πολύ στη Γερμανια
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.792
Like
748
Πόντοι
96
τα παραπονα σας στους φιλελε που ψηφιζετε

ελαχιστο κρατος δεν θελατε ελληνιαρηδες?
 

DayStalker

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.559
Like
7.366
Πόντοι
2.306
Πάντως και στο εξωτερικό που έζησα (Γερμανία), δεν τους είχαν και τόσο σε υπόληψη τους δημοσίους υπαλλήλους. Όχι γιατί ήταν τεμπέληδες, αλλά γιατί έκαναν εύκολες δουλειές κυρίως.
Γενικά ήταν εν μέρει ξεπεσμός να δουλεύεις στο δημόσιο εκεί, ενώ εδώ κυκλοφοράνε σα φουσκωμένα παγώνια.

Προφανως , γιατι εκει υπαρχει σοβαρος ιδιωτικος τομέας. Εδω ιδιωτικός τομέας κατα 90% = ταμιας σουπερμαρκετ , ντελιβερας Wolt , σερβιτορος σεζον , πωλητρια ρουχων. Τι κυρος και τι απολαβες να εχουν ολοι αυτοι μπροστα στο Δημοσιο ; Ειδικα εδω στην επαρχια δεν υπαρχει ουτε μιση δουλεια της προκοπης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom