Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Φίλε σαπ ζερο όταν έχεις κοπέλα σε βλέπουν διαφορετικά το έχω δει και εγώ αυτό οταν όμως είσαι μόνος σου πιστεύουν ότι έχεις κάποιο προβλημα και δεν σου μιλάνε .Επίσης το έχεις πει αυτό σε άλλο νήμα παλιότερα οι κοπέλες τα έφτιαχναν με μεγαλύτερους τώρα οι μικρές μόνο με συνομηλικους .Γενικα οι γυναίκες είναι παράξενες φίλε σαπ ζερο και δεν εκτιμάνε να το ξέρεις αυτό (θα μου πεις εμείς είμαστε καλύτεροι ) το έχω δει όσο πιο καλά φέρεσαι στο τέλος στην φέρνουν .Να είσαι καλά .
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.548
Πόντοι
8.846
Screenshot_20230319_094309_Facebook.jpg
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.947
Πόντοι
9.297
Τραγικο το κειμενο του φιλου μας απο Αγγλια....μονο που το διαβασα μελαγχολησα...
Και εδώ θα γίνονται αυτά...πολλοί νομίζουν ότι το να δουλεύουν όλη μέρα σε δύο δουλειές τους εξασφαλίζει....μόνο οικονομικά ισχύει αυτό...η φθορά που υφίστανται αφενός και η γκρίνια της συζύγου που δεν τους βλέπει όλη την μέρα αφετέρου θέτει τις βάσεις για καταστροφή του γάμου .
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Φίλτατε, η οικογένεια είναι απλώς δημιουργία ! Είναι η στιγμή που ένας άνθρωπος παύει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του σαν μονάδα αλλά σαν ένα μικρό κομμάτι ενός μεγαλύτερου σύνολου, είναι όταν ''εγκαταλείπουμε'' τα θέλω μας, είναι όταν μοιραζόμαστε..! Και δεν είναι κάτι καταπιεστικό, είναι επιλογή του καθένα μας να μπει σε αυτό τον ''δρόμο'' οικιοθελώς αλλά πρέπει να γίνεται συνειδητοποιημένα και από τις δυο πλευρές αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση..!
Πότε έγινε αυτό στην κοινωνία μας;αφου όλοι σου λένε παντρέψου μέχρι τα 30.Και εν το μεταξύ για πια δημιουργια μιλάς;αυτη που παρκάρεις το παιδί στα παππούδια για να πας για καφε-ποτό με φιλενάδες - φίλους;
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Και εδώ θα γίνονται αυτά...πολλοί νομίζουν ότι το να δουλεύουν όλη μέρα σε δύο δουλειές τους εξασφαλίζει....μόνο οικονομικά ισχύει αυτό...η φθορά που υφίστανται αφενός και η γκρίνια της συζύγου που δεν τους βλέπει όλη την μέρα αφετέρου θέτει τις βάσεις για καταστροφή του γάμου .
Άλλο θέατρο παραλόγου.Θέλουν να φέρνεις σπίτι αβέρτα χρήμα,ζητάνε συνέχεια αλλααααα από την άλλη θέλουν να δουλεύεις όλο και λιγότερο για να είσαι στο σπίτι να τις "υποστηρίζεις" κατά το άλλα δηλώνουν ανεξάρτητες.Σουρεάλ καταστάσεις.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.947
Πόντοι
9.297
Άλλο θέατρο παραλόγου.Θέλουν να φέρνεις σπίτι αβέρτα χρήμα,ζητάνε συνέχεια αλλααααα από την άλλη θέλουν να δουλεύεις όλο και λιγότερο για να είσαι στο σπίτι να τις "υποστηρίζεις" κατά το άλλα δηλώνουν ανεξάρτητες.Σουρεάλ καταστάσεις.
Τετραγωνισμός του κύκλου....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.947
Πόντοι
9.297
Πότε έγινε αυτό στην κοινωνία μας;αφου όλοι σου λένε παντρέψου μέχρι τα 30.Και εν το μεταξύ για πια δημιουργια μιλάς;αυτη που παρκάρεις το παιδί στα παππούδια για να πας για καφε-ποτό με φιλενάδες - φίλους;
Αν ξεκόψεις από φίλους και αντί να αποφορτιζεσαι λίγο φθείρεσαι διαρκώς, αργά η γρήγορα ,είτε θα ξεσπάσεις με λάθος τρόπο η θα σε βρει κάποιο αυτοάνοσο .
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Πότε έγινε αυτό στην κοινωνία μας;αφου όλοι σου λένε παντρέψου μέχρι τα 30.Και εν το μεταξύ για πια δημιουργια μιλάς;αυτη που παρκάρεις το παιδί στα παππούδια για να πας για καφε-ποτό με φιλενάδες - φίλους;

Κι όμως,από τη στιγμή που έκαναν παιδί,θεωρούνται πετυχημένοι και φυσιολογικοί για τους γύρω τους.Και ας το πετάνε στους παππούδες
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Αν ξεκόψεις από φίλους και αντί να αποφορτιζεσαι λίγο φθείρεσαι διαρκώς, αργά η γρήγορα ,είτε θα ξεσπάσεις με λάθος τρόπο η θα σε βρει κάποιο αυτοάνοσο .
Γιατί να ξεκόψεις από φίλους;Και τι σημαίνει αποφορτίζομαι;υπάρχει και κόσμος που δεν έχει τη βοήθεια των παππούδων και όμως βρίσκουν τρόπους.Και δεν μιλάμε για ελεύθερους φίλους.Εδώ ξέρω παντρεμένοι όλοι παρκάρουν τα παιδιά στους παππούδες για να πάνε παρασκευή-σάββατο να γίνουν ντίρλα και να "ξεδώσουν".Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει παιδί και δεν έχω παντρευτεί αλλά είμαι συνειδητοποιημένος ότι όταν έρθει η στιγμή θα πρέπει να αλλάξω την καθημερινότητά μου και να βρω άλλους τρόπους να αποσυμπιέζομαι.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
εδω παντως αυτο το χρονο ειχαμε 10 κηδειες, 0 γαμους, 0 γεννησεις

Πλέον όλοι παντρεύονται στα δημαρχεία,γι'αυτό δεν τους παίρνεις χαμπάρι

Εκκλησίες και γλέντια μόνο όσοι τους τα πληρώνουν οι γονείς
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Κι όμως,από τη στιγμή που έκαναν παιδί,θεωρούνται πετυχημένοι και φυσιολογικοί για τους γύρω τους.Και ας το πετάνε στους παππούδες
Αυτο είναι το κουλό και η υποκρισία την κοινωνίας.Οι τίτλοι.Ακόμα και να παντρευείς έναν άγνωστο και να κάνεις παιδί και αμέσως να χωρίσεις.Πάλι επιτυχημένος θα θεωρείσαι.Γιατί το έκανες άλλο αν στο τέλος χώρισες.Ενώ αν εγώ το θεωρώ λάθος γιατί δεν έχω βρει τον κατάλληλο γιατί θέλω το παιδί που θα φέρω στο κόσμο να ζήσει σε ένα σωστό περιβάλλον θεωρούμαι αποτυχημένος.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Γιατί να ξεκόψεις από φίλους;Και τι σημαίνει αποφορτίζομαι;υπάρχει και κόσμος που δεν έχει τη βοήθεια των παππούδων και όμως βρίσκουν τρόπους.Και δεν μιλάμε για ελεύθερους φίλους.Εδώ ξέρω παντρεμένοι όλοι παρκάρουν τα παιδιά στους παππούδες για να πάνε παρασκευή-σάββατο να γίνουν ντίρλα και να "ξεδώσουν".Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει παιδί και δεν έχω παντρευτεί αλλά είμαι συνειδητοποιημένος ότι όταν έρθει η στιγμή θα πρέπει να αλλάξω την καθημερινότητά μου και να βρω άλλους τρόπους να αποσυμπιέζομαι.

Όλοι ξεκόβουν κατ'απαίτηση της συζύγου.Ειδικά οι ανύπαντροι τρώνε μπαν κατευθείαν
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.947
Πόντοι
9.297
Γιατί να ξεκόψεις από φίλους;Και τι σημαίνει αποφορτίζομαι;υπάρχει και κόσμος που δεν έχει τη βοήθεια των παππούδων και όμως βρίσκουν τρόπους.Και δεν μιλάμε για ελεύθερους φίλους.Εδώ ξέρω παντρεμένοι όλοι παρκάρουν τα παιδιά στους παππούδες για να πάνε παρασκευή-σάββατο να γίνουν ντίρλα και να "ξεδώσουν".Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει παιδί και δεν έχω παντρευτεί αλλά είμαι συνειδητοποιημένος ότι όταν έρθει η στιγμή θα πρέπει να αλλάξω την καθημερινότητά μου και να βρω άλλους τρόπους να αποσυμπιέζομαι.
Αυτό που λες είναι ακραίο...δεν μιλάμε για Σαββατοκύριακα αλλά για ένα δίωρο.
Όταν η κοινωνική ζωή εξαντλείται σε παιδότοπους με άλλους γονείς αυτό ΔΕΝ είναι αποφόρτιση αλλά αναπαραγωγή της καθημερινότητας.Φυσικα οι άνθρωποι αυτοί που αρκούνται σε τέτοιου τύπου κοινωνικότητα δεν πάνε ούτε σε κινηματογράφο,ούτε εκδρομές ούτε πουθενά αν δεν μεγαλώσουν αρκετά τα παιδιά ( στην καλύτερη περίπτωση...αλλιώς δεν θα τα κάνουν ποτέ).
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Αυτο είναι το κουλό και η υποκρισία την κοινωνίας.Οι τίτλοι.Ακόμα και να παντρευείς έναν άγνωστο και να κάνεις παιδί και αμέσως να χωρίσεις.Πάλι επιτυχημένος θα θεωρείσαι.Γιατί το έκανες άλλο αν στο τέλος χώρισες.Ενώ αν εγώ το θεωρώ λάθος γιατί δεν έχω βρει τον κατάλληλο γιατί θέλω το παιδί που θα φέρω στο κόσμο να ζήσει σε ένα σωστό περιβάλλον θεωρούμαι αποτυχημένος.

Ακόμα στις οικογένειες,πες ότι είναι 2 αδέρφια,ο ένας παντρεμένος με παιδιά,ο άλλος ανύπαντρος.Ο δεύτερος θεωρείται αποπαίδι
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.947
Πόντοι
9.297
Όλοι ξεκόβουν κατ'απαίτηση της συζύγου.Ειδικά οι ανύπαντροι τρώνε μπαν κατευθείαν
Αυτοί δεν είναι άνδρες αλλά καρπαζοεισπρακτορες....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ακόμα στις οικογένειες,πες ότι είναι 2 αδέρφια,ο ένας παντρεμένος με παιδιά,ο άλλος ανύπαντρος.Ο δεύτερος θεωρείται αποπαίδι
Αποπαιδι όχι αλλά ευπαθές μέλος σίγουρα...
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Όλοι ξεκόβουν κατ'απαίτηση της συζύγου.Ειδικά οι ανύπαντροι τρώνε μπαν κατευθείαν
Άλλο αυτό ο argyrotoxos έλεγε ότι δεν όταν κάνεις οικογένεια δεν πρέπει να κλείστεις μόνο εκεί και να απομονωθείς.Εσύ λες άλλο πράγμα που γίνεται με τη μία.Η σύζυγος με το καλημέρα διαλέγει τι θέλει να έχει στη ζωή της για να λειτουργεί μέσα στην καθημερινότητα και να "μανατζάρει και να έχει τον έλεγχο" στην οικογένειά της.Και το πρώτο πάντα είναι ο μπάκουρας που πέρα από τις τυπικές μέρες γιορτής ή με πολύ κόσμο δεν τον καλούμε για να μην έχει πια πολλές επαφές με τον άντρα για να μην τον επηρεάζει.

 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Αυτό που λες είναι ακραίο...δεν μιλάμε για Σαββατοκύριακα αλλά για ένα δίωρο.
Όταν η κοινωνική ζωή εξαντλείται σε παιδότοπους με άλλους γονείς αυτό ΔΕΝ είναι αποφόρτιση αλλά αναπαραγωγή της καθημερινότητας.Φυσικα οι άνθρωποι αυτοί που αρκούνται σε τέτοιου τύπου κοινωνικότητα δεν πάνε ούτε σε κινηματογράφο,ούτε εκδρομές ούτε πουθενά αν δεν μεγαλώσουν αρκετά τα παιδιά ( στην καλύτερη περίπτωση...αλλιώς δεν θα τα κάνουν ποτέ).
Δεν είναι καθόλου ακραίο το βλέπω μόνιμα εγώ στην καθημερινότητά μου.Και επιπλέον αυτό το δίωρο που λες που κολλάει με το παρκάρισμα στους παππούδες που σου λέω;αμά είσαι με άνθρωπο που συνεννοείσαι πάτε πχ εναλλάξ.Κρατάς το παιδί πάει με τις φίλες της.Αντίστοιχα αυτή.ΚΑι δεν μίλησα για μία στο τόσο μια επίσκεψη σαν ζευγάρι ή μια εκδρομή και να εξυπηρετήσουν οι παππούδες, ανθρώπινα αυτά.Εγώ μιλάω για τρόπο ζωής, συμπεριφοράς και λειτουργίας.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Άλλο αυτό ο argyrotoxos έλεγε ότι δεν όταν κάνεις οικογένεια δεν πρέπει να κλείστεις μόνο εκεί και να απομονωθείς.Εσύ λες άλλο πράγμα που γίνεται με τη μία.Η σύζυγος με το καλημέρα διαλέγει τι θέλει να έχει στη ζωή της για να λειτουργεί μέσα στην καθημερινότητα και να "μανατζάρει και να έχει τον έλεγχο" στην οικογένειά της.Και το πρώτο πάντα είναι ο μπάκουρας που πέρα από τις τυπικές μέρες γιορτής ή με πολύ κόσμο δεν τον καλούμε για να μην έχει πια πολλές επαφές με τον άντρα για να μην τον επηρεάζει

Αυτή είναι η παράνοια.Για να σε γνωρίσει,σε θέλει κοινωνικό,αφού σε παντρευτεί,μετά θέλει να ασχολείσαι μόνο μ'αυτήν.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.947
Πόντοι
9.297
Άλλο αυτό ο argyrotoxos έλεγε ότι δεν όταν κάνεις οικογένεια δεν πρέπει να κλείστεις μόνο εκεί και να απομονωθείς.Εσύ λες άλλο πράγμα που γίνεται με τη μία.Η σύζυγος με το καλημέρα διαλέγει τι θέλει να έχει στη ζωή της για να λειτουργεί μέσα στην καθημερινότητα και να "μανατζάρει και να έχει τον έλεγχο" στην οικογένειά της.Και το πρώτο πάντα είναι ο μπάκουρας που πέρα από τις τυπικές μέρες γιορτής ή με πολύ κόσμο δεν τον καλούμε για να μην έχει πια πολλές επαφές με τον άντρα για να μην τον επηρεάζει.

Μα ο μπακουρας έτσι και άλλιως δεν πάει εκεί για να μην τρώει στην μαπα άτομα που δεν γνωρίζει....
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom