Νέα

Δικηγόροι στην Ελλάδα: Ανεύθυνοι 100% !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Κώστας Λαδάκης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 294
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.002
Like
9.665
Πόντοι
2.356
Να πούμε βέβαια ότι στη Γερμανία δεν νοείται να πας στο δικηγόρο, να του πεις ότι μαλακία έχεις ακούσει δεξια και αριστερά και στο τέλος να σηκωθείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις, λέγοντας ότι δεν ήξερες ότι το ραντεβού χρεώνεται.

Δεν ισχύει. Μία πρώτη επισκόπηση των θεμάτων σου χωρίς δεσμεύσεις είναι στο πρόγραμμα.

«Unverbindliche Rechtsberatung» λέγεται.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.002
Like
9.665
Πόντοι
2.356
Και γιατί τότε αυτό το επάγγελμα έχει τόσο υψηλό "κοινωνικό στατους"; Αφού όπως λες, και προφανώς ξέρεις, οι μάχιμοι πραγματικά εχουν "οικονομικό" θέμα;

Μάλλον επειδή πολλοί δουλεύουν με μίζες. Π.χ. αδήλωτες προμήθειες από μηχανικούς και εργολάβους, όταν γίνονται οι ποικίλες νομιμοποιήσεις στα ακίνητα, ή και άλλα έργα.

Και ορισμένοι από τους νομικούς ξεφουρνίζουν μια σειρά από ασυναρτησίες, για να αποφύγουν να παραδεχθούν, πόσο ανεπαρκείς είναι. Πουλάνε συχνά άνευ περιεχομένου ελπίδες σε αδαείς.:P

Ο μέσος Έλληνας εξιτάρεται από τις ποικίλες λαμογιές και τις διάφορες καφρίλες τους, μου φαίνεται. :2funny::headbang:
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.284
Κριτικές
96
Like
11.163
Πόντοι
17.885
παιδιά ούτε εγώ τους γουστάρω, αλλά πριν από κάνα μηνακι που με δέσανε τα χοιρινά και ήμουν αυτόφωρο city και μετά Ευελπίδων πολιτεία, μου ξηγήθηκε σπαθί ένα δικηγόρος ούτε πολλά πήρε. Νταξ γενικά είναι καθήκια και το να ξέρεις τους νόμους είναι ευλογία μαγκιά και αλητεία.
 

Julyman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
126
Κριτικές
3
Like
439
Πόντοι
301
Δεν ισχύει. Μία πρώτη επισκόπηση των θεμάτων σου χωρίς δεσμεύσεις είναι στο πρόγραμμα.

«Unverbindliche Rechtsberatung» λέγεται.
Τελείως διαφορετικός θεσμός από το ραντεβού. Μια πρώτη επικοινωνία είναι (όχι απαραίτητα με δικηγόρο) που παρέχεται από μεγάλες εταιρείες ή συλλόγους ή άλλους φορείς. Σου λένε συνήθως αν χρειάζεσαι δικηγόρο για δικαστήριο ή τι εναλλακτικές έχεις. Δεν αναθέτεις εντολή στο δικηγόρο/νομικό με τον οποίο μιλάς και ούτε αυτός φέρει ευθύνη για τις συμβουλές, δεν εξετάζει έγγραφα ή φάκελο φυσικά σε βάθος και δεν διαρκεί η διαδικασία πάνω από 15 λεπτά. Οι δικηγορικές εταιρείες που το προσφέρουν συνήθως αποβλέπουν σε προσέλκυση υποθέσεων.
Και στην Ελλάδα πάντως μια ολιγόλεπτη επικοινωνία με δικηγόρο για να σε κατευθύνει δεν χρεώνεται. Ή για παράδειγμα αν τηλεφωνήσεις στο συνήγορο του καταναλωτή θα σου δώσουν νομικές συμβουλές χωρίς χρέωση για θέματα προστασίας. Άλλο πράγμα το ραντεβού που λέω.
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
218
Like
247
Πόντοι
21
Εμένα πολλοί φίλοι μου δικηγόροι έγιναν δικαστικού υπάλληλοι-γραμματείς. Αλήθεια για αυτό το επάγγελμα τι γνώμη έχετε?
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
218
Like
247
Πόντοι
21
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Οικονομικό πρόβλημα εννοούσα - εκ παραδρομής δεν το έγραψα
καλα μη το λες. Αλλιως δεν θα καθοταν εξω απο την Ευελπιδων να ψαρευουν πελατες. Η πλειοψηφία των δικηγόρων στην Ελλαδα ψαχνουν πελατες με ταμα
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.540
Like
1.701
Πόντοι
216
Αν ο κόσμος αρχίσει να κάνει ερωτήσεις για νομικά θέματα στα app τεχνητής νοημοσύνης τύπου ChatGPT, ίσως και να αποκτήσουν οικονομικό πρόβλημα μες στα ερχόμενα χρόνια.

Όσο πιο ψαγμένοι θα είναι οι πελάτες, τόσο πιο δύσκολα θα βγαίνουν τα λεφτά.
Να πω οτι το gpt, οσες φορες το δοκίμασα, δινει πολυ βασικες απαντήσεις. Συνήθως οι γνωσεις που απαιτούνται είναι πολυ πιο εξειδικευμένες και δεν αρκεί μια απλη παραθεση νομων.

Μόνο ΗΠΑ μπορείς να μηνύσεις το δικηγόρο σου οτι τα έκανε σκατά και έχασε σίγουρη υπόθεση.Ευρώπη αποκλείεται να βγάλεις άκρη.
ΗΠΑ έχουν και ασφάλεια οι δικηγόροι για τέτοιες περιπτώσεις που θα φάνε μήνυση όπως και οι γιατροί.
Υπάρχει (και) στην Ελλάδα η αγωγή κακοδικίας για τετοιες περιπτωσεις.
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
218
Like
247
Πόντοι
21
Γερμανία στα μεγάλα δικηγορικά γραφεία ξεκινάει κα΄ποιος φρέσκος απόφοιτος νομικής χωρίς καθόλου εμπειρία με 150000 Ευρώ μισθό το χρόνο,δεν έχουν καμία σχέση οι αποδοχές με Ελλάδα.



Ο μέσος δικηγόρος με δικό του γραφείο βγάζει 195000 ευρώ το χρόνο Γερμανία.Το 19% των δικηγόρων βγάζουν πάνω από 300000 ευρώ.

9SkNYj.png


Ο Λογιστής βγάζει περισσότερα χρήματα στη Γερμανία από το δικηγόρο. Αλλά δεν είναι εύκολο να πας ως δικηγόρος στο Εξωτερικό. Το Δίκαιο αλλάζει...
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
218
Like
247
Πόντοι
21
Μου έλεγε ένας φίλος ότι όσους δικηγόρους έχει η Ουγγαρία, στην Ελλάδα έχει μόνο η Θεσσαλονίκη και πάλι περισσεύουν.

Πάντως αν εξαιρέσουμε τα ΟΝΟΜΑΤΑ του Ποινικού ή αυτούς που έχουν οι εφοπλιστές, οι περισσότεροι δικηγόροι στην Ελλάδα κλαίνε με μαύρο δάκρυ.

Αντιθέτως ξέρω λογιστές με δικά τους λογιστικά γραφεία που βγάζουν 5-10 χιλ το μηνα καθαρά ακόμα και σε επαρχία όχι μόνο Αθήνα
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.540
Like
1.701
Πόντοι
216
Ένας από τους βασικούς λόγους του μεγάλου αριθμού δικηγόρων στην Ελλάδα είναι οτι η πρόσβαση στη δικαιοσύνη ειναι απαραίτητη και για τα πιο απλα πράγματα. Το σύστημα ειναι φτιαγμένο να μη δίνει ευκολα και ανεξοδα τις λυσεις, αλλα αντίθετα, προκειμενου να μην υπάρχει ευθύνη των άλλων εξουσιών, "προτρέπει" τον πολίτη να προσφύγει στη δικαιοσύνη.
Για παράδειγμα, ειναι αδιανοητο οτι για να παρεις τα λεφτά σου απο μια απαλλοτρίωση πχ, απαιτούνται τουλαχιστον τεσσερις (!!!) δικαστικες αποφασεις.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.002
Like
9.665
Πόντοι
2.356
Μια αντιπαράθεση των ακαθάριστων εσόδων που δηλώνουν ελεύθεροι επαγγελματίες, μια και είχαμε πρωτύτερα τη συζήτηση περί φοροδιαφυγής των δικηγόρων.

 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.948
Κριτικές
5
Like
8.098
Πόντοι
2.306
παιδιά ούτε εγώ τους γουστάρω, αλλά πριν από κάνα μηνακι που με δέσανε τα χοιρινά και ήμουν αυτόφωρο city και μετά Ευελπίδων πολιτεία, μου ξηγήθηκε σπαθί ένα δικηγόρος ούτε πολλά πήρε. Νταξ γενικά είναι καθήκια και το να ξέρεις τους νόμους είναι ευλογία μαγκιά και αλητεία.
Ένας διαδικτυακός Rebault, ένας λογοτέχνης του bourdela.com
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.956
Like
18.268
Πόντοι
3.656
Πολλοί είναι on paper, είναι γραμμένοι σε κάποιο σύλλογο οπότε εμφανίζονται ως δικηγόροι αλλά δε ζουν από τη δικηγορία.
Σύμφωνα με την ΑΑΔΕ, φορολογική δήλωση ως ελεύθεροι επαγγελματίες δικηγόροι , έκαναν 26.000
Που και πάλι είναι πολύ μεγάλο το νούμερο.

Για αυτό πολλοι ΝΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ, ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΤΩΤΑΤΟΥ.
Για αυτό και 13.000 δικηγόροι ... έχουν δηλώσει έδρα το σπίτι τους.
Δεν μπορούν δηλ. να συντηρήσουν γραφείο .

Ανέκαθεν , οι σύλλογοι , παρείχαν αίθουσες ... που όσοι δεν έχουν γραφείο , μπορούν να δεχτούν πελάτες τους.

Γενικά επίσης ... κάπου 350.000 ελεύθεροι επαγγελματίες χρωστάνε ασφαλιστικές εισφορές.

Και δικηγόροι ... πολλοί θα κάνουν παύση εργασιών
λόγω του 5077/2023
του ΑΦΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.



Αν ψήφισαν ΝΔ βέβαια,
στο διάολο και κακό ψόφο .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.956
Like
18.268
Πόντοι
3.656
Σε μία χώρα λαμογιάς, πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι μόνο τα λαμόγια δικηγόροι; στα λαμόγια δικηγόρους, πιστεύεις ότι ως πελάτες πάνε τίποτα ιεραπόστολοι ή υποδείγματα ηθικής;
Επίσης, μια που μιλάμε για φοροδιαφυγή, δες λίγο τι συνέβη στη Χαλκίδα και στην Κέρκυρα (ενδεικτικά παραδείγματα) για να αντιληφθούμε την ποιότητα του ελεγκτικού φορολογικού μηχανισμού.
Εκπλήσσομαι !
Δηλαδή οι ελ. επαγγελματίες ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ
ζητώντας έλεγχο
δεν ήταν λαμόγια ;;;

Παίζει να φοβούνταν να τα βάλουν με τη ΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΑΡΥΒΔΗ ;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom