Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.493
Like
21.857
Πόντοι
5.006
ε καμια πενταετια τυπε τουλαχιστον 
τυπε στα 5-6 χρονια επανω θα εχουμε διαπραγματευσεις για κουρεμα του χρεους....
εχουμε πολυ δρομο ακομα...μην εισαι τοσο αισιοδοξος...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Εσυ ποσα θεωρεις οτι χρειαζονται? Χωρις ειρωνια ρωταω.

ρωτα τον καλύτερα για τη Βουλγαρια... που ειναι διπλα του.... ο κουμουνισμος επεσε το 1989 σωστα ;

πόσα χρονια καπιταλισμού χρειαστηκε η Βουλγαρια για να γινει αυτος ο ...παραδεισος φτηνων πουτανων που ξερουμε σημερα !

και βγαλε τα συμπερασματα σου !

μετα ρωτα τον εθνικογαμιστη δημητρακη τι ωραια ζει ο λαουτζικος σε ουκραινα, ρασιγια κτλ

20+ χρονια καπιταλισμου κι απο τον κουμουνισμό  :fuck2:

πεσανε στην ελευθερη αγορα  :fuck2: :pipa3: :2on1: :zfuck: :fuck1:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
ρωτα τον καλύτερα για τη Βουλγαρια... που ειναι διπλα του.... ο κουμουνισμος επεσε το 1989 σωστα ;

πόσα χρονια καπιταλισμού χρειαστηκε η Βουλγαρια για να γινει αυτος ο ...παραδεισος φτηνων πουτανων που ξερουμε σημερα !

και βγαλε τα συμπερασματα σου !

μετα ρωτα τον εθνικογαμιστη δημητρακη τι ωραια ζει ο λαουτζικος σε ουκραινα, ρασιγια κτλ

20+ χρονια καπιταλισμου κι απο τον κουμουνισμό  :fuck2:

πεσανε στην ελευθερη αγορα  :fuck2: :pipa3: :2on1: :zfuck: :fuck1:


κοιτα απο το 89μεχρι93 δν καταλαβαινες τεραστια διαφορα στην Βουλγαρια..μετα αρχισαν κολπα να τους κοβουν το ρευμα κτλ κ αλλα ωραια...μετα το 95-96 χρεωκοπησαν οι τραπεζες τους πηραν τα λεφτα οτι ειχαν κ δν ειχαν και εγινε υποτιμηση του λεβα..η συνταξη ειχε παει 10δολλαρια αν θυμαμαι καλα  :S :S :S :S κ μετα πιστευω αρχισε να γινεται χαλια 
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
 


αν υπονοεις ότι τωρα οι βουλγαροι περνανε χειροτερα, δε σε πιστευω !

πρεπει να κανεις προπαγανδα...

εξαρταταται για ποιους μιλας....εχει κ λεφταδες εχει κ μαφιοζους εχει κ κανονικους(φτωχους δηλαδη)  :grin:
 

kolotripidakias

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2013
Μηνύματα
441
Like
4
Πόντοι
1
ρωτα τον καλύτερα για τη Βουλγαρια... που ειναι διπλα του.... ο κουμουνισμος επεσε το 1989 σωστα ;

πόσα χρονια καπιταλισμού χρειαστηκε η Βουλγαρια για να γινει αυτος ο ...παραδεισος φτηνων πουτανων που ξερουμε σημερα !

και βγαλε τα συμπερασματα σου !

μετα ρωτα τον εθνικογαμιστη δημητρακη τι ωραια ζει ο λαουτζικος σε ουκραινα, ρασιγια κτλ

20+ χρονια καπιταλισμου κι απο τον κουμουνισμό  :fuck2:

πεσανε στην ελευθερη αγορα  :fuck2: :pipa3: :2on1: :zfuck: :fuck1:

τυπε μου σοβαρα μας γραφεις οτι για την καταντια των χωρων του σοβιετικου μπλοκ, φταινε τα χρονια του καπιταλισμου απο το 89 μεχρι σημερα? αυτο αν το λες σοβαρα, υπονοει οτι με κομμουνισμο ηταν καλυτερα οι ανθρωποι. αυτο εννοεις? πριν συνεχισω θελω να μου απαντησεις για να μην σε εχω παρεξηγησει.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
κοιτα απο το 89μεχρι93 δν καταλαβαινες τεραστια διαφορα στην Βουλγαρια..μετα αρχισαν κολπα να τους κοβουν το ρευμα κτλ κ αλλα ωραια...μετα το 95-96 χρεωκοπησαν οι τραπεζες τους πηραν τα λεφτα οτι ειχαν κ δν ειχαν και εγινε υποτιμηση του λεβα..η συνταξη ειχε παει 10δολλαρια αν θυμαμαι καλα  :S :S :S :S κ μετα πιστευω αρχισε να γινεται χαλια 
 


αν υπονοεις ότι τωρα οι βουλγαροι περνανε χειροτερα, δε σε πιστευω !

πρεπει να κανεις προπαγανδα...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
τυπε μου σοβαρα μας γραφεις οτι για την καταντια των χωρων του σοβιετικου μπλοκ, φταινε τα χρονια του καπιταλισμου απο το 89 μεχρι σημερα? αυτο αν το λες σοβαρα, υπονοει οτι με κομμουνισμο ηταν καλυτερα οι ανθρωποι. αυτο εννοεις? πριν συνεχισω θελω να μου απαντησεις για να μην σε εχω παρεξηγησει.

επειδη ειμαι βαλκανιομαχος να σου απαντησω εγω.ουσιαστικα μετα το 92-93 αρχισαν τα προβληματα.....για την καταντια των χωρων αυτων φταιει φυσικα ο καπιταλισμος γιατι μπηκε βιαια κ εφερε τα πανω κατω εγιναν κοσμογονικες αλλαγες...με τον κομμουνισμο ολα ηταν τσαμπα για τον απλο τον κοσμο ζουσαν καλυτερα....τωρα φυσικα αν ο αλλος ειναι ναρκομπος η νταβατζης η κανενας λεφτας με εργοστασιο σιγουρα σημερα ζει καλυτερα σε σχεση με πριν π ηταν με τα λαντα  :2funny:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
τις αποψεις μου για τα καθεστωτα εκει τις εχω γραψει πολλες φορες

αν ομως υποθεσουμε ότι ο κομμουνισμος εφταιγε για ο,τι συνεβη εκει μεχρι το 1989, τοτε τι ακριβως εξηγει τη σημερινη κατασταση αυτων των χωρων, 20 + χρόνια μετα την εισοδο του καπιταλισμού ;

Οι βουλγαροι γυρισαν μεχρι και τον πρωην βασιλια τους καποια στιγμη να κυβερνησει, μηπως και διορθωθούν τα πράγματα

ο τυπος παντελονιασε την κατασχεμενη απο τους κομμουνιστες βασιλικη περιουσια και μην τον ειδατε...


τυπε αυτο ειχε γινει τη δεκαετια του 90.τα ζωα οι βουλγαροι τον περιμεναν με αγωνια και τελικα πηραν τα αρχιδια του  :2funny:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
τις αποψεις μου για τα καθεστωτα εκει τις εχω γραψει πολλες φορες

αν ομως υποθεσουμε ότι ο κομμουνισμος εφταιγε για ο,τι συνεβη εκει μεχρι το 1989, τοτε τι ακριβως εξηγει τη σημερινη κατασταση αυτων των χωρων, 20 + χρόνια μετα την εισοδο του καπιταλισμού ;

Οι βουλγαροι γυρισαν μεχρι και τον πρωην βασιλια τους καποια στιγμη να κυβερνησει, μηπως και διορθωθούν τα πράγματα

ο τυπος παντελονιασε την κατασχεμενη απο τους κομμουνιστες βασιλικη περιουσια και μην τον ειδατε...


αν ο καπιταλισμος ειναι ...μαγικος, τοτε οι ρωσοι που ζούνε το ονειρο του τραμουντανα, τον απολυτο νεοφιλελευθερισμό κι έχουν ΤΙΣ πλουτοπαραγωγικες πηγες και ΤΟ πετρελαιο, γιατι ακομη πεινανε κι εξαγουν πουτανες ;

αυτο δν ισχυει για ολη την Ρωσσια υπαρχουν χωρες πρωην κομμουνιστικες π ειναι πολυ χειροτερα
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
τυπε μου σοβαρα μας γραφεις οτι για την καταντια των χωρων του σοβιετικου μπλοκ, φταινε τα χρονια του καπιταλισμου απο το 89 μεχρι σημερα? αυτο αν το λες σοβαρα, υπονοει οτι με κομμουνισμο ηταν καλυτερα οι ανθρωποι. αυτο εννοεις? πριν συνεχισω θελω να μου απαντησεις για να μην σε εχω παρεξηγησει.


τις αποψεις μου για τα καθεστωτα εκει τις εχω γραψει πολλες φορες

αν ομως υποθεσουμε ότι ο κομμουνισμος εφταιγε για ο,τι συνεβη εκει μεχρι το 1989, τοτε τι ακριβως εξηγει τη σημερινη κατασταση αυτων των χωρων, 20 + χρόνια μετα την εισοδο του καπιταλισμού ;

Οι βουλγαροι γυρισαν μεχρι και τον πρωην βασιλια τους καποια στιγμη να κυβερνησει, μηπως και διορθωθούν τα πράγματα

ο τυπος παντελονιασε την κατασχεμενη απο τους κομμουνιστες βασιλικη περιουσια και μην τον ειδατε...


αν ο καπιταλισμος ειναι ...μαγικος, τοτε οι ρωσοι που ζούνε το ονειρο του τραμουντανα, τον απολυτο νεοφιλελευθερισμό κι έχουν ΤΙΣ πλουτοπαραγωγικες πηγες και ΤΟ πετρελαιο, γιατι ακομη πεινανε κι εξαγουν πουτανες ;
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
επειδη ειμαι βαλκανιομαχος να σου απαντησω εγω.ουσιαστικα μετα το 92-93 αρχισαν τα προβληματα.....για την καταντια των χωρων αυτων φταιει φυσικα ο καπιταλισμος γιατι μπηκε βιαια κ εφερε τα πανω κατω εγιναν κοσμογονικες αλλαγες...με τον κομμουνισμο ολα ηταν τσαμπα για τον απλο τον κοσμο ζουσαν καλυτερα....τωρα φυσικα αν ο αλλος ειναι ναρκομπος η νταβατζης η κανενας λεφτας με εργοστασιο σιγουρα σημερα ζει καλυτερα σε σχεση με πριν π ηταν με τα λαντα  :2funny:

:thumbsup:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Εσυ ποσα θεωρεις οτι χρειαζονται? Χωρις ειρωνια ρωταω.

Π. Τόμσεν: Η εξουσιομανία του Σαμαρά το 2011 σας κρατά ακόμα στην κρίση…
tomsen

Όχι ότι έχουν μείνει και πολλές αμφιβολίες για το τι συνέβη τον διαολεμένο εκείνο Νοέμβρη και πόσο το πλήρωσε, το πληρώνει και δυστυχώς θα το πληρώνει για αρκετό καιρό ακόμα η χώρα, αλλά βλέπουμε ότι οι τοποθετήσεις που ρίχνουν φως τόσο στα γεγονότα όσο και στις συνέπειες εκείνων των ημερών, όλο και πυκνώνουν. Ένας εκ των βασικών εκπροσώπων των δανειστών, επικεφαλής της τρόικα και εξαρχής συμμετέχων και γνωρίζων το ελληνικό πρόγραμμα διάσωσης δίνει τη δική του, ξεκάθαρη εκδοχή στο ερώτημα, γιατί η Ελλάδα δεν έχει βγει ακόμα από την κρίση, ενώ άλλες χώρες που αναγκάστηκαν να συμφωνήσουν μνημόνια και να πάρουν μέτρα, έχουν ήδη αρχίσει να βρίσκουν το δρόμο τους.

Σύμφωνα λοιπόν με τον Πολ Τόμσεν η έλλειψη ευρείας πολιτικής υποστήριξης και η αναταραχή που ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2011 και συνεχίστηκε τους μήνες που ακολούθησαν είναι ο λόγος που η Ελλάδα δεν έχει βγει ακόμη από το πρόγραμμα στήριξης.

Αυτό υποστήριξε σε συνέντευξή του στο «Εθνος της Κυριακής», σημειώνοντας ότι τα προβλήματα της Ελλάδας ήταν πιο βαθιά- σε σύγκριση με την Ιρλανδια και την Πορτογαλία που έχουν ήδη βγει από τα προγράμματα λιτότητας. «Πρέπει επίσης να θυμόμαστε ότι η πολιτική αναταραχή το 2011 και το 2012- ιδίως η έλλειψη ευρείας πολιτικής στήριξης- δημιούργησε αμφιβολίες σχετικά με τη θέση της Ελλάδας στη ζώνη του ευρώ, έβλαψε την εμπιστοσύνη και επιδείνωσε σοβαρά τους »πόνους» από την προσαρμογή», πρόσθεσε ο κ. Τόμσεν, που πρόσθεσε ότι βλέπει φως στην άκρη του τούνελ.

ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ή έπαθες αμνησία από το πολύ …σκίσιμο του μνημονίου;

Την ώρα που κάποιοι άλλοι πάλευαν για την σωτηρία της χώρας ΕΣΥ κοιτούσες ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ διαλύοντας και γκρεμίζοντας ό,τι με κόπο μέχρι εκείνη την ώρα είχε χτιστεί!

 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Βρε Τζωνη, ο Τομσεν ποτε δεν κατηγορησε τον πιτσαδορο αν παρακολουθεις ΔΝΤ. Μην λεμε οτι θελουμε.  :tickedoff:

Το οτι καψανε την Αθηνα το ξεχασες?
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Βρε Τζωνη, ο Τομσεν ποτε δεν κατηγορησε τον πιτσαδορο αν παρακολουθεις ΔΝΤ. Μην λεμε οτι θελουμε.  :tickedoff:

Το οτι καψανε την Αθηνα το ξεχασες?

οταν λεει για πολιτικη κριση το 11-12 και ελλειψη ευρειας στηριξη ποιον να εννοει αραγε

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
ρωτα τον καλύτερα για τη Βουλγαρια... που ειναι διπλα του.... ο κουμουνισμος επεσε το 1989 σωστα ;

πόσα χρονια καπιταλισμού χρειαστηκε η Βουλγαρια για να γινει αυτος ο ...παραδεισος φτηνων πουτανων που ξερουμε σημερα !

και βγαλε τα συμπερασματα σου !

μετα ρωτα τον εθνικογαμιστη δημητρακη τι ωραια ζει ο λαουτζικος σε ουκραινα, ρασιγια κτλ

20+ χρονια καπιταλισμου κι απο τον κουμουνισμό  :fuck2:

πεσανε στην ελευθερη αγορα  :fuck2: :pipa3: :2on1: :zfuck: :fuck1:

μπρο, τ μαφια στειτ τ Πουτιν κ Ουκραινα δεν εχουν ελευ8ερη οικονομια αλλα κρατικο καπιταλισμο (μ οτι αυτο συνεπαγεται)

η Βουλγαρια ειναι απλα ενα πλυντηριο τυπου Μαυροβουνιου κλπ

τ χρεοκοπημενο Βαλκανικο ντελο δεν εχει τπτ (8 αποκτησει ομως συντομα...)

 

Memosex

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
957
Like
0
Πόντοι
6
Ωχ θΕΈ ΜΟΥ...Το τι μαλακία έχουμε διαβάσει πάλι εδώ μέσα δεν λέγεται..

Ναι ρε μαλάκα Kostakis SS...o Έλληνας έχει πολλά λεφτά...για αυτό 160.000 οικογένειες δεν έχουνε κανένα εισόδημα...

για αυτό 500.000 κόσμος από το 10 και μετά φύγανε έξω...

τώρα αν ζεις με τους γονείς σου ως τα 40 σου και με 500 ευρώ ζεις...αν οι γονείς παίρνουν καλή σύνταξη (ακόμα) από το κράτος...και στα πληρώνουν όλα αυτοί..

α και αν βρήκες και περιουσία με κανα καλό επιτόκιο στις τράπεζες εκεί να δεις...

α ξερω και έναν τυπο που ζει με τους γονεις του στα 33 του είναι 2 χρονια ανεργος και σου λέει γιατί να δουλέψω ένα πιάτο φαί το έχω.

όταν λέμε λοιπόν ο Έλληνας δεν πεινάει πρέπει να συγκεκριμενοποιούμε τι εννοούμε.

ΑΥΤΟ Όμως ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΖΩΗ.

Ο Τραιανού σας τα έγραφε από το 1999...ο Ελληνας με ανοιχτή οικονομία και νομισματική ένωση θα ζηλεύει τον Ασιάτη που θα δουλεύει για ένα πιάτο ρύζι γιατί δεν θα το έχει ούτε αυτό.

ακόμα και στον ΑΠΟΜΟΝΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΥ φυσικά ο λαός πέρναγε καλύτερα αν σκεφτείς ότι τα είχαν όλα τζάμπα.

Είναι λοιπόν τι θέλεις να βγάζεις 25.000 λίρες το χρόνο και να μη σου φτάνουνε ή 200 ρούβλια όπως επί Μπρέζνιεφ στην ΕΣΣΔ και να αποταμιέυεις τα 100?


φυσικά όλα αυτά τα κράτη από Βουλγαρία ως Κιργιστάν είχαν διεφθαρμένους ηγέτες ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΥΠΩΣΕΙς ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ Να ΑΝΑΣΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

ΟΙ ΝΑΖΊ ΤΟΥ Κιέβου ΞΕΣΉΚΩΝΑΝ ΤΟΝ ΚΌΣΜΟ προσφέροντάς του δολλάρια.Ο μαλάκας ο Γιανουκόβιτς αντί να τυπώσει νομισμα και να το μοιράζει στις πλατείες την έφαγε, ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΘΩΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.

Άρα λοιπόν δεν υπάρχουν φτωχοί και φτωχα κράτη διεφθαρμένοι ηγέτες υπάρχουν.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom