Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

troikanos13

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2013
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
Δυστυχως εχει χαθει το μετρο. Απλα καθε φορα που χρειαζεται να αποσπαστει η κοινη γνωμη απο σημαντικα ζητηματα εμφανιζεται κατι που ηχει ευηχα στα αυτια του κοσμου!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αγαπητέ λύσε μου μια απορία......

Πρόσαφτα περασαν, ή θα περάσουν νομοσχέδιο όπου στα σώματα ασφαλείας θα μπορούν να υπηρετούν μόνο ελληνες ιθαγενείς.

Δεν το θεωρώ τελείως λάθος. Από την άλλη για πες μου;

Το βρίσκεις αρκετά λογικό και φυσιολογικό να φυλάνε μόνο Ελληνες ξένη περιουσία;

Τι δεν καταλαβαίνω;

Τι χάνω;

Για εξήγησέ μου.

αν και δεν βρίσκω λογική σχέση και συνέπεια με αυτό που ρώτησα θα απαντήσω με μία ερώτηση..

από που και ως που ένα ακίνητο που πωλείται σε υπήκοο τρίτης χώρας παύει να είναι έδαφος της χώρας??

η νήσος όπως και κάθε ακίνητο το οποίο ευρίσκεται εντός ελληνικής επικράτειας παραμένει ελληνικό έδαφος ανεξάρτητα από τον ιδιοκτήτη του και υπάγεται εις τους ελληνικούς νόμους οι οποίοι εφαρμόζονται και σε αυτό ... ο ιδιοκτήτης του (ακόμη και αλλοδαπός) φορολογείται από το Ελληνικό Δημόσιο για τυχόν προσόδους που αποκτά από αυτό, πληρώνει στο ελληνικό δημόσιο φόρους και τέλη για την ακίνητη περιουσία αυτή και η ιδιοκτησία του υπάγεται στους νόμους του Ελληνικού Κράτους... ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ...

σύμφωνα με την λογική σας στο ελληνικό χρηματιστήριο αξιών είτε θα έπρεπε να απαγορευθεί η συμμετοχή ξένων επενδυτών, είτε οι επιχειρήσεις στις οποίες μετέχουν αλλοδαποί επενδυτές και λειτουργούν εν Ελλάδι να μην υπάγονται στο δίκαιο της χώρας

λογική του παραλόγου...

και σε ότι αφορά το νομοσχέδιο που αναφέρετε, δεν ήτο νομοσχέδιο αλλά τροπολογία η οποία προέβλεπε ότι στις ελληνικές ένοπλες δυνάμεις μπορούν να υπηρετούν ως μόνιμα στελέχη έλληνες υπήκοοι το γένος έλληνες... και δεν αφορούσε τα σώματα ασφαλείας...

 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.945
Like
11.178
Πόντοι
2.606
Δεν είναι μόνο ότι πουλιέται. Αλλά ότι κάποιοι πανηγυρίζουν κιόλας. Αλλά ταυτόχρονα δηλώνουν και εθνικόφρονες.

Εχει χαθεί τελείως το μέτρο ή μου φαίνεται;
-MHN ΤΑΡΑΖΕΣΑΙ ....ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΕΙΝΑΙ!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μα το θέμα μας είναι να υπάρχει η επιλογή. Η οποία τώρα δεν υπάρχει. Τι δεν καταλαβαίνετε κύριε;

Και ναι προσωπικά είμαι.



γιατί δεν κάνετε μία σχετική εισήγηση δημόσια και επώνυμα προς το κράτος.. νομίζω ότι ο κος Στουρνάρας θα τρίψει τα χέρια του με μία τέτοια πρόταση...
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
αν και δεν βρίσκω λογική σχέση και συνέπεια με αυτό που ρώτησα θα απαντήσω με μία ερώτηση..

από που και ως που ένα ακίνητο που πωλείται σε υπήκοο τρίτης χώρας παύει να είναι έδαφος της χώρας??

η νήσος όπως και κάθε ακίνητο το οποίο ευρίσκεται εντός ελληνικής επικράτειας παραμένει ελληνικό έδαφος ανεξάρτητα από τον ιδιοκτήτη του και υπάγεται εις τους ελληνικούς νόμους οι οποίοι εφαρμόζονται και σε αυτό ... ο ιδιοκτήτης του (ακόμη και αλλοδαπός) φορολογείται από το Ελληνικό Δημόσιο για τυχόν προσόδους που αποκτά από αυτό, πληρώνει στο ελληνικό δημόσιο φόρους και τέλη για την ακίνητη περιουσία αυτή και η ιδιοκτησία του υπάγεται στους νόμους του Ελληνικού Κράτους... ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ...

σύμφωνα με την λογική σας στο ελληνικό χρηματιστήριο αξιών είτε θα έπρεπε να απαγορευθεί η συμμετοχή ξένων επενδυτών, είτε οι επιχειρήσεις στις οποίες μετέχουν αλλοδαποί επενδυτές και λειτουργούν εν Ελλάδι να μην υπάγονται στο δίκαιο της χώρας

λογική του παραλόγου...

και σε ότι αφορά το νομοσχέδιο που αναφέρετε, δεν ήτο νομοσχέδιο αλλά τροπολογία η οποία προέβλεπε ότι στις ελληνικές ένοπλες δυνάμεις μπορούν να υπηρετούν ως μόνιμα στελέχη έλληνες υπήκοοι το γένος έλληνες... και δεν αφορούσε τα σώματα ασφαλείας...

Αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε.

Σώματα Ασφαλείας δεν είναι οι ένοπλες δυνάμεις; παιδική χαρά είναι;

Αλλά ας κάνω και επόμενη ερώτηση:

Ο κακός χαμός με τα Ιμια που μας έφερε στα πρόθυρα του πολέμου έγινε για να μπορούμε να πουλήσουμε κάποια στιγμή τις βραχονησίδες;

Τέλος έχω και μια άλλη απορία:

Αμα πουλήσουμε την Ακρόπολη και μας αποφέρει έσοδα απο την εκμετάλλευσή της σε τουρίστες κι αυτό λογικό δεν θα είναι;

Ας πούμε άμα οι ξένοι σου δώσουν 400 δις για την ακρόπολη τι λες; Την πουλάμε κι αυτή;
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
γιατί δεν κάνετε μία σχετική εισήγηση δημόσια και επώνυμα προς το κράτος.. νομίζω ότι ο κος Στουρνάρας θα τρίψει τα χέρια του με μία τέτοια πρόταση...

Ο συγκεκριμένος το μόνο που τρίβει είναι τις πλάτες των τροικανών.

αλλά πάλι είμαι εκτός θέματος.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε.

Σώματα Ασφαλείας δεν είναι οι ένοπλες δυνάμεις; παιδική χαρά είναι;

Αλλά ας κάνω και επόμενη ερώτηση:

Ο κακός χαμός με τα Ιμια που μας έφερε στα πρόθυρα του πολέμου έγινε για να μπορούμε να πουλήσουμε κάποια στιγμή τις βραχονησίδες;

Τέλος έχω και μια άλλη απορία:

Αμα πουλήσουμε την Ακρόπολη και μας αποφέρει έσοδα απο την εκμετάλλευσή της σε τουρίστες κι αυτό λογικό δεν θα είναι;

Ας πούμε άμα οι ξένοι σου δώσουν 400 δις για την ακρόπολη τι λες; Την πουλάμε κι αυτή;


επαναλαμβάνω... η νήσος η οποία επωλήθη δεν ήτο ούτε τα Ιμια τα οποία ήταν κρατική περιουσία ούτε Ακρόπολη.. ιδιωτικό οικόπεδο είναι.... ΙΔΙΩΤΙΚΟ ...

εκτός αν απαγορεύσουμε στους έλληνες να πωλούν/αγοράζουν γην οποτε πάμε σε άλλη συζήτηση...

σε ότι δεν αφορά τα σώματα ασφαλείας σε αυτά και προ πολλού υπηρετούν έλληνες υπήκοοι αλλά αλλογενείς... και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία ως προς την παραβατικήν των συμπεριφοράν (ήδη έχουν συλληφθεί δύο ειδικοί φρουροί έλληνες πολίτες πακιστανικής καταγωγής για εκβίαση και έχουν αποταχθεί από το σώμα)...

και τα σώματα ασφαλείας δεν είναι ένοπλες δυνάμεις διότι δεν υπάγονται στο στρατιωτικό δίκαιο... αρμόδια για την εκδίκαση των υποθέσεων τους είναι τα πολιτικά δικαστήρια σε αντίθεση με τις ένοπλες δυνάμεις οι οποίες υπάγονται στα στρατοδικεία...

ένα απλό παράδειγμα σχετικά με την διαφοροποίηση τους είναι ότι οι εργαζόμενοι στα σώματα ασφαλείας έχουν το δικαίωμα της απεργίας και του συνδικαλίζεσθαι σε αντίθεση με τις ένοπλες δυνάμεις οι οποίες δεν το έχουν...

εντιτ.. και σε ότι αφορά τα Ιμια ο καυγάς μπορεί να παρουσιαστεί σαν μία διαφορά μεταξύ ομόρων οικοπεδούχων σχετικά με τα σύνορα των ιδιοκτησιών τους...

και ποιος ο λόγος να μαλώσεις με τον γείτονα για τα σύνορα σου πέραν από την διασφάλιση της ιδιοκτησίας σου και των δικαιωμάτων σου σε αυτήν μεταξύ αυτών και της ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ με τρόπο που εσύ κρίνεις
 

Επισκέπτης
αυτό έχεις να πεις; ή πως συνδέονται το 1ο με το 2ο;  :think: :think:
Την άποψή μου για το τι θεωρώ εγώ κόσμιο έγραψα.
Το ότι το σαβουάρ βιβρ δε σε καθιστά ντε και καλά κόσμιο.
Τώρα αν εσύ τα βλέπεις άσχετα, απλά μην ασχολείσαι..
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Την άποψή μου για το τι θεωρώ εγώ κόσμιο έγραψα.
Το ότι το σαβουάρ βιβρ δε σε καθιστά ντε και καλά κόσμιο.
Τώρα αν εσύ τα βλέπεις άσχετα, απλά μην ασχολείσαι..

το παράδειγμα σου δεν το είδα τεκμιριωμένο... τεσπα...
 

Επισκέπτης
Δεν είναι μόνο ότι πουλιέται. Αλλά ότι κάποιοι πανηγυρίζουν κιόλας. Αλλά ταυτόχρονα δηλώνουν και εθνικόφρονες.

Εχει χαθεί τελείως το μέτρο ή μου φαίνεται;
Δεν βλεπω καμμια αντιφαση...παντα τετοιοι ητανε οι εθνικοφρονες...
 

Επισκέπτης
:2funny: :2funny: :2funny:
cZ7ZixQ.png
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
ελληνες, συναδερφοι των μπουρδελων, οχθροι του σαιτ,οχθροι γενικα ολοι σας

ερχονται μερες πεινας  :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1:


<<Μείωση σοκ του κατώτατου μισθού στα 250 ευρώ ζητούν οι ξένοι για να επενδύσουν στην Ελλάδα>>

 

dimizerva

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2012
Μηνύματα
860
Like
2
Πόντοι
6
ελληνες, συναδερφοι των μπουρδελων, οχθροι του σαιτ,οχθροι γενικα ολοι σας

ερχονται μερες πεινας  :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1:


<<Μείωση σοκ του κατώτατου μισθού στα 250 ευρώ ζητούν οι ξένοι για να επενδύσουν στην Ελλάδα>>

οτι πιο ευχαριστο μακαρι ναναι αληθεια
η εκδικηση τρωγετε καλυτερα ζεστη
τριμερη δεν θελατε?κ παση θυσια το ευρω,,παρτε τωρα 250 το μηνα,,λιγα ειναι? :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom