Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Όχι, δεν έχω ζήσει.

Μου αρκεί. Επί της ουσίας λοιπόν, δεν μπορείς να μιλάς για βεβαιότητα για κάτι το οποίο δεν έχεις ζήσει. Στην πόλη του Οδυσσέα τυγχάνει να έχω πάει αρκετές φορές (έχω και φίλους εκεί), αν και με μεγαλύτερη συχνότητα την δεκαετία του 90 (μάλιστα αν θυμάμαι καλά δεν είχε απευθείας πτήση αλλά πήγαινες μέσω Ρώμης). Η ποιότητα της ζωής δεν διαφέρει ουσιαστικά από την Αθήνα, απλά είναι πιο παλιά πόλη, με καλοδιατηρημένες παραδοσιακές συνοικίες (όπως η Αλφάμα). Το να κρίνεις από παλαιά κτήρια ή τραμ δεν λέει και πολλά. Παλιά κτήρια έχουν όλες οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και τραμ αρκετές (ή ακόμα και το αγαπημένο σου Σαν Φραντσίσκο).

Χωρίς να έχω πλήρη άποψη, πιστεύω ότι η διαφορά μας με την Πορτογαλία πρέπει να είναι στην επαρχία.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Όχι, δεν έχω ζήσει.

Την έχω επισκεφθεί όμως μερικές φορές με την πρώτη πριν από 30 χρόνια οπότε μπορώ να εκτιμήσω ορισμένα πράγματα.

Αλλά ΤΣΠΑ εγώ δεν την προκρίνω αυτή την μέθοδο και προτιμώ να μιλάω με στατιστικές και δεδομένα.

Τις οποίες στατιστικές εσύ τις θεωρείς "πολύ" επιστημονικές και άλλοι εδώ μέσα δεν τις πιστεύουν καθόλου.

Οπότε χρησιμοποιώ μία άλλη μέθοδο η οποία φυσικά δεν είναι επιστημονική αλλά μπορεί να δώσει ορισμένες ενδείξεις.

Αλλά, ΟΥΤΕ και αυτή η μέθοδος σας αρέσει.

Οπότε τι μένει; Τι προτείνεις;

Με ποιό τρόπο μπορεί κανένας να διαπιστώσει αν η Ελβετία ή η Ζιμπάμπουε είναι φτωχότερη από την Ελλάδα;

Έχεις καμία ιδέα;

140% έλλειμα του ΑΕΠ;
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Και φυσικά ανήκε στα πλούσια. Που ανήκε, στα φτωχά;

Ακόμα και με την Πορτογαλία είναι εμφανής η διαφορά των λίγων χιλιάδων Ευρώ στο κατά κεφαλή ΑΕΠ.

Ή με την Ισπανία και την Ιταλία.

Και για να το διαπιστώσει κανείς αυτό αρκεί μία βόλτα στους δρόμους της Λισσαβώνας, της Βαρκελώνης ή του Μιλάνου.

μπρο, εχω μεινει για 2, περιπου, χρονια Καταλουνια...εχω σπιτι, παω συχνα

μπροστα στη Μπαρτσα, η Α8ηνα ηταν, και προφανως ειναι, Ζαιρ σε ολα τα επιπεδα/δεικτες, κατι π δεν αντανακλα απολυτα τις οποιες διαφορες σε GDP et al
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Θαυμάστε:

- Καταλήστευση ασφαλιστικών ταμείων από πλαστές συντάξεις και επιδόματα. Ζημία: περίπου 2,5 δισ. ευρώ

- Στις 40.000 ανέρχονται οι συνταξιούχοι-φαντάσματα και η διακοπή της σύνταξής τους θα αποφέρει 450 εκατ. ευρώ

- Έκρηξη στη χορήγηση των προνομιακών επιδομάτων πριν από τις δημοτικές εκλογές του 2010

- Στα 200 εκατ. οι απώλειες των ταμείων από 50.000 επιδοματούχους – «μαϊμού»

- Στα 210 εκατ. οι απώλειες των ταμείων, λόγω εικονικών ασφαλίσεων σε 60.000 επιχειρήσεις

- 8 τόνοι γύψου, 6.000 τανάλιες, 40.000 κολποσκόπια σε δειγματοληπτικό έλεγχο σε αποθήκες του ΙΚΑ

Με βάση τις πρώτες εκτιμήσεις η ζημιά που έχει υποστεί το υγειονομικό σύστημα της χώρας ξεπερνά τα 4 δισ ευρώ.



WTF

ΔΝΤ και ξερό ψωμί.

Μα αυτό το Κράτος που ήτο τόσα χρόνια; Πού ήτο;
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Μου αρκεί. Επί της ουσίας λοιπόν, δεν μπορείς να μιλάς για βεβαιότητα για κάτι το οποίο δεν έχεις ζήσει. Στην πόλη του Οδυσσέα τυγχάνει να έχω πάει αρκετές φορές (έχω και φίλους εκεί), αν και με μεγαλύτερη συχνότητα την δεκαετία του 90 (μάλιστα αν θυμάμαι καλά δεν είχε απευθείας πτήση αλλά πήγαινες μέσω Ρώμης). Η ποιότητα της ζωής δεν διαφέρει ουσιαστικά από την Αθήνα, απλά είναι πιο παλιά πόλη, με καλοδιατηρημένες παραδοσιακές συνοικίες (όπως η Αλφάμα). Το να κρίνεις από παλαιά κτήρια ή τραμ δεν λέει και πολλά. Παλιά κτήρια έχουν όλες οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και τραμ αρκετές (ή ακόμα και το αγαπημένο σου Σαν Φραντσίσκο).

Χωρίς να έχω πλήρη άποψη, πιστεύω ότι η διαφορά μας με την Πορτογαλία πρέπει να είναι στην επαρχία.

Και ποιός μίλησε για τα κτίρια η το τραμ;

Εγώ μιλάω για την εικόνα που έχεις από τον κόσμο στους δρόμους, πως είναι ντυμένος, πως συμπεριφέρεται, από τα εστιατόρια, τα μπαρ, τις τιμές, τα καταστήματα, την τουριστική περιοχή.

Μιλάω για τα ξενοδοχεία, τα γραφεία των επιχειρήσεων, τις εντυπώσεις όταν μιλάς με επιστήμονες, μηχανικούς, δικηγόρους.

Ε, απ' όλα αυτά αποκομίζει κανένας την αίσθηση ότι η Πορτογαλία είναι κατά τι φτωχότερη από την Ελλάδα.

Προσοχή, εδώ μιλάμε για διαφορές της τάξης του 10% με 15%.

Όπως καταλαβαίνεις περπατώντας στους δρόμους του Μιλάνου, της Φλωρεντίας ή της Ρώμης ότι η Ιταλία είναι πιό πλούσια χώρα από την Ελλάδα.

Διότι εγώ την Ελλάδα σε αυτή την κατηγορία χωρών την βάζω, στα PIIGS.

Δηλαδή με ποιά θα έπρεπε να την συγκρίνω; Με χώρες που προφανώς είναι πλουσιότερες ή με χώρες που καταφανώς είναι φτωχότερες;

Το ερώτημα - πρόκληση παραμένει ανοιχτό: έστω ότι η Ελλάδα δεν είναι πλούσια χώρα και είναι φτωχή. Με ποιά ακριβώς την συγκρίνεις;
 

RPM

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.143
Like
0
Πόντοι
16
Το ερώτημα - πρόκληση παραμένει ανοιχτό: έστω ότι η Ελλάδα δεν είναι πλούσια χώρα και είναι φτωχή. Με ποιά ακριβώς την συγκρίνεις;

Δεν υπάρχει κάποια λίστα που κατατάσσει τις χώρες σε σχέση με το ΑΕΠ τους; Γιατι να μη χρησιμοποιήσουμε αυτή και να τη δούμε τα τελευταία 3 χρόνια πως εξελίσσεται;

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Προσοχή, εδώ μιλάμε για διαφορές της τάξης του 10% με 15%.

...

Το ερώτημα - πρόκληση παραμένει ανοιχτό: έστω ότι η Ελλάδα δεν είναι πλούσια χώρα και είναι φτωχή. Με ποιά ακριβώς την συγκρίνεις;

Η διαφορά που γράφεις είναι πολύ μικρή για να γίνει αντιληπτή.

Όσο για την Ελλάδα, εγώ θα επέλεγα για σύγκριση τον μέσο όρο των υπολοίπων χωρών της ευρωζώνης.
Έτσι κάναμε μέχρι τώρα. Τώρα αν ανερυθρίαστα πλέον μας συγκρίνουν με Βουλγαρία/Εσθονία...

Κάποιοι μας είχαν φλομώσει στην υποκρισία και το ψέμα. Εντός και εκτός Ελλάδος.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
URL]]
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Για αυτο βγηκες και ο ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ του bordela com.με ψηφοφορια
επειδη εχεις αποψη καημενε ΜΑΛΑΚΑ.
Το κακο ειναι οτι και οι αλλοι εχουν αποψη για σενα.
Κακο αυτο.
γαμημένο σκουπιδι να παρακαλας να μη γίνει έκρηξη κοινωνική και αρχίσουν και ψάχνουν το αιπι σου.
να παρακαλάς να σε γράφουν στ αρχίδια τους όπως κάνω εγώ.

Υ.Γ.
άρχισε πάλι να αναρωτιέσαι γιατι σου σβήνουν ποστς.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η διαφορά που γράφεις είναι πολύ μικρή για να γίνει αντιληπτή.

Όσο για την Ελλάδα, εγώ θα επέλεγα για σύγκριση τον μέσο όρο των υπολοίπων χωρών της ευρωζώνης.
Έτσι κάναμε μέχρι τώρα. Τώρα αν ανερυθρίαστα πλέον μας συγκρίνουν με Βουλγαρία/Εσθονία...

Κάποιοι μας είχαν φλομώσει στην υποκρισία και το ψέμα. Εντός και εκτός Ελλάδος.
δεν ξέρω με ποιούς μας συγκρίνουν.
αλλά φαντάζομαι και στην πορτογαλία που είναι πιο φτωχή απο εμάς αυτοπυρπολούνται γιαγιάδες για να μην είναι βάρος στα παιδιά τους.
επίσης φαντάζομαι ότι και στην πορτογαλία στα ντέρμπυ πορτο μπενφίκα πέφτουν μολότωφ αφού λογικά η φτώχεια είναι μεγαλύτερη και διακοπονται τα παίγνια.
επίσης φαντάζομαι ότι το κόστος ζωήε δεν παίζιε κανενα ρόλο στην καθημερινότητ ακαι αρκεί το ΑΕΠ.
δλδ εάν παράγω τα διπλά αλλά χρειάζομαι παραπάνω για να ζήσω εσυ που βγάζεις τα μισά αλλα χρειάζεσαι το 1/4 για να ζήσεις είσαι φτωχότερος.
οκ πάσο.
να τα χαίρεστε τα στατιστικά σας.
 

RPM

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.143
Like
0
Πόντοι
16
δεν ξέρω με ποιούς μας συγκρίνουν.
αλλά φαντάζομαι και στην πορτογαλία που είναι πιο φτωχή απο εμάς αυτοπυρπολούνται γιαγιάδες για να μην είναι βάρος στα παιδιά τους.
επίσης φαντάζομαι ότι και στην πορτογαλία στα ντέρμπυ πορτο μπενφίκα πέφτουν μολότωφ αφού λογικά η φτώχεια είναι μεγαλύτερη και διακοπονται τα παίγνια.
επίσης φαντάζομαι ότι το κόστος ζωήε δεν παίζιε κανενα ρόλο στην καθημερινότητ ακαι αρκεί το ΑΕΠ.
δλδ εάν παράγω τα διπλά αλλά χρειάζομαι παραπάνω για να ζήσω εσυ που βγάζεις τα μισά αλλα χρειάζεσαι το 1/4 για να ζήσεις είσαι φτωχότερος.
οκ πάσο.
να τα χαίρεστε τα στατιστικά σας.

Σωστό

Ας δουμε και ένα πίνακα με το κόστος ζωης.

Ελα να χαλαρώσουμε λίγο

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Οχι ρε , πιο αθλια ειναι η Πορτογαλια, απλα εμεις ειμαστε και πολυ θεριακληδες και μπερμπαντηδες καιγουσταρουμε μανουρα και τσαμπουκα, το χουμε στο αιμα μας.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Και η αγαπημένη μου με δημοφιλείς πολιτικούς

s9+copy.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom