Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Ο επί δεκαετίες πασόκος Ιατρόπουλος, υπήρξε υποψήφιος της ΝΔ του Καραμανλή στη Β' Αθηνών το 2004... Γνωστός τσανακογλύφτης της εξουσίας και με απόψεις που όλως τυχίως ταυτίζονται με τον εκάστοτε επικρατούντα άνεμο, προβάλλοντας ενίοτε και ως πνευματικός ταγόςτου γένους με την ιδιότητα του ποιητή. Θυμίζω σε όσους δεν έχουν την τύχη κάποιους από τους πιο γνωστούς στίχους του ποιητή: Σε συνάντησα στην πλαζ, και φορούσες τυρκουάζ... Σε περιμένω τ' άλλο καλοκαίρι, κι έχω κρυμμένο στην αμμουδιά έν' αστέρι, σε περιμένω πάνω στ' ανηφόρι, πάλι σε θέλω μελαχρινό μου αγόρι...
 

mparmpoutsala

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2006
Μηνύματα
484
Like
0
Πόντοι
1
.....ο  πνευματικος   ηγετης  πρεπει  να  ειναι  κατανοητος  απο  τον  λαικο  κοσμο  ,  τον καθημερινο  βιοπαλαιστη.......τα  ελληνικα   του  Γιανναρα   , αν και  σωστα ,  δεν  τα  καταλαβαινει  κανεις......αμφιβαλλω αν τον διαβαζει κανεις........το   κειμενο   πρεπει  να κινητοποιει  ,  να  εμπνεει.....ο   Γιανναρας  ειναι  διαννοουμενος  και  εντιμο  στοιχειο    αλλα     μιλαει  λες και  απευθυνεται  σε μια  ελιτιστικη   ιντελιτζενσια...
     Πολυ  μορφωμενος  ο  Πλωριτης  αλλα  ανωδυνος.....θα  μου  πεις  οταν  γραφεις  στην  εφημεριδα  του  πολιτικου  κατεστημενου  και  του  ανθρωπου  που  κινει  τα  νηματα(Λαμπρακης)  τα  τελευταια  30  χρονια  , που  να  βρεις   τα   αρχιδια  να  γραψεις  αληθειες......
Επαναλαμβανω  οτι  υποκλινομαι   στις  γνωσεις  και  των  2  που  ανεφερες  αλλα  τα  κειμενα   τους  τα   διαβαζα   οταν  ηθελα να παρω  ιδεες  για  την  Εκθεση   στις  Πανελλαδικες......αντιθετως  ,  προσεξε  πως  το  κειμενο  του  Ιατροπουλου  συγκινει  ,  παρακινει  , αφυπνιζει  , πληροφορει , σε  κανει  να  θυμωσεις  κι  ολα  αυτα  χωρις  να  λαικιζει !!

Έχω καιρό να διαβάσω Πλωρίτη, οπότε δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ανώδυνος ήταν.
Παρόλαυτά θυμάμαι πως ήταν επίκαιρος και καυστικός.

Ομοίως και ο Γιανναράς.

Στην χώρα που σήμερα οι περισσότεροι ανθρώποι κάτω των 40 έχουν βγάλει ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ
δεν νομίζω πως τους τιμά να δυσκολεύονται να καταλάβουν τον Γιανναρά...

Αλλά αυτό δείχνει μάλλον και το επίπεδο της παιδείας που'χει ο λαός αυτής της χώρας,
και τίποτε παραπάνω.

Βλέπεις αποφοίτους σχολών θετικής κατεύθυνσης (Μαθηματικά, Φυσική), και δεν ξέρουν την
στοιχειώδη ορθογραφία. Και όταν τους το λες απαντούν με το αμίμητο "Φυσικός είμαι, όχι φιλόλογος".
Μα αν δεν γνωρίζεις την μητρική σου ρε καραγκιόζη, ένα τίποτα είσαι. Ούτε ΚΑΝ Φυσικός.

Και όλα αυτά χωρίς να σου λέω πως κατανοώ τα 100% του Γιανναρά. Ένα 80% είναι αρκετό
για να ξυπνήσει όποιο Ελληνικό στοιχείο έχουμε σώσει μέσα μας.

υγ: Δεν είμαι φιλόλογος, θετικές επιστήμες σπούδασα,
χωρίς να σημαίνει πως γνωρίζω τα πάντα, ούτε πως μπορώ πίσω από αυτό
να κρύψω την άγνοιά μου στα ουσιώδη...
Στην εποχή της πληροφόρησης η άγνοια θεωρείται ασυγχώρητη.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
Η κρίση ρίζωσε στην Αθήνα, αλλά θέριεψε λόγω της συμπεριφοράς του Βερολίνου. Η συμπεριφορά της καγκελαρίου Μέρκελ υπήρξε ακατανόητη. Φαίνεται ότι σκοπός της ήταν να πείσει τις αγορές ότι η Ελλάδα είναι «αποτυχημένο κράτος», το οποίο πρέπει να διαλυθεί εις τα εξ ων συνετέθη και να ξαναχτιστεί από την αρχή - και μάλιστα εν μια νυκτί, εάν αυτό είναι δυνατόν. Ωστόσο, ποτέ δεν ξεκαθάρισε μέχρι ποιου σημείου είναι διατεθειμένη να πιέσει τους Ελληνες. Μολονότι αποδέχθηκε τελικά να δώσει χείρα βοηθείας, η κυβέρνησή της φαίνεται να αγνόησε τις αντοχές των Ελλήνων - το όριο δηλαδή μετά το οποίο θα σημειωθεί κοινωνική έκρηξη. Περιττό να αναφερθεί ότι δεν είναι προς το συμφέρον κανενός να ξεπεραστεί αυτό το όριο. Οι παλινωδίες της Γερμανίας φαίνεται να οδηγούν στο συμπέρασμα ότι θα προτιμούσε στο εξής μία πολύ μικρότερη Ευρωζώνη. Δεν αποκλείεται μάλιστα να αναλογίζεται και το ενδεχόμενο να αποχωρήσει από το κοινό νόμισμα. Με άλλα λόγια, ουδέποτε, τα τελευταία εξήντα χρόνια, δεν ήταν πιο ασαφής και πιο στενόμυαλος ο ευρωπαϊκός προσανατολισμός της Γερμανία

kathimerini
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Ως πτυχιούχος θεωρητικής κατεύθυνσης, έχω να πω ότι πολλές από τις θέσεις του Γιανναρά σε φιλοσοφικό - ιστορικό επίπεδο, τουλάχιστο ελέγχονται. Είχα μάλιστα την τύχη να παρακολουθήσω ακαδημαϊκή του διάλεξη περί ελληνισμού και ορθολογισμού στο πλαίσιο ημερίδας, όπου αφού επί 45' αμόλησε τις απίστευτες μπαρούφες, μόλις παριστάμενοι προφέσορες του την έπεσαν - φιλοσοφικώς - με καίριες ερωτήσεις, δεν απάντησε σε καμία και περιορίστηκε να επαναλαμβάνει τα όσα είχε ήδη πει στην ομιλία του...
 

Wonderful

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2010
Μηνύματα
5.759
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
66
Ως πτυχιούχος θεωρητικής κατεύθυνσης, έχω να πω ότι πολλές από τις θέσεις του Γιανναρά σε φιλοσοφικό - ιστορικό επίπεδο, τουλάχιστο ελέγχονται. Είχα μάλιστα την τύχη να παρακολουθήσω ακαδημαϊκή του διάλεξη περί ελληνισμού και ορθολογισμού στο πλαίσιο ημερίδας, όπου αφού επί 45' αμόλησε τις απίστευτες μπαρούφες, μόλις παριστάμενοι προφέσορες του την έπεσαν - φιλοσοφικώς - με καίριες ερωτήσεις, δεν απάντησε σε καμία και περιορίστηκε να επαναλαμβάνει τα όσα είχε ήδη πει στην ομιλία του...
καλά λέει απίστευτες παπάρες όταν πρόκειται περί πραγματικότητας
και ωραία λογάκια περί φιλοσοφιών
στην όλη συσκευασία δίνει μπόνους σοβαροφάνειας το ότι τρέμει
 

Επισκέπτης
στην όλη συσκευασία δίνει μπόνους σοβαροφάνειας το ότι τρέμει
"εχω περασει πολλα εγω που με βλεπεις..."
Σοφος γεροντας και ετσι δλδ.
Του έκαναν τα μούτρα κρέας ?
Οχι.
Τωρα δυστυχως η ευτυχως αυτο ειναι αλλο καπελο.
 

mparmpoutsala

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2006
Μηνύματα
484
Like
0
Πόντοι
1
Ως πτυχιούχος θεωρητικής κατεύθυνσης, έχω να πω ότι πολλές από τις θέσεις του Γιανναρά σε φιλοσοφικό - ιστορικό επίπεδο, τουλάχιστο ελέγχονται. Είχα μάλιστα την τύχη να παρακολουθήσω ακαδημαϊκή του διάλεξη περί ελληνισμού και ορθολογισμού στο πλαίσιο ημερίδας, όπου αφού επί 45' αμόλησε τις απίστευτες μπαρούφες, μόλις παριστάμενοι προφέσορες του την έπεσαν - φιλοσοφικώς - με καίριες ερωτήσεις, δεν απάντησε σε καμία και περιορίστηκε να επαναλαμβάνει τα όσα είχε ήδη πει στην ομιλία του...

Γιατί "τύχη" ; Από τα λεγόμενά σου μάλλον ατυχία ήταν  :grin:
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
καλά λέει απίστευτες παπάρες όταν πρόκειται περί πραγματικότητας
και ωραία λογάκια περί φιλοσοφιών
στην όλη συσκευασία δίνει μπόνους σοβαροφάνειας το ότι τρέμει

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι πρόκειται για απολογητή του "ελλάς ελλήνων χριστιανών" σε συγκαλυμμένη μορφή....
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
  επιτελους ξυπνησαν μερικοι και τους βρισαν
οταν καποιοι ξυπνησετε κι οπου συναντατε τους σκατοπολιτικους τους ξεφτυλιζετε και τους μπινελικωνετε και καταλαβετε οτι ειναι ανθρωποι κι αυτοι και μαλιστα αλητες,προδοτες που μας ξεπουλανε κια πλουτιζουν τοτε κατι θα γινει...
 

mparmpoutsala

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2006
Μηνύματα
484
Like
0
Πόντοι
1
Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι πρόκειται για απολογητή του "ελλάς ελλήνων χριστιανών" σε συγκαλυμμένη μορφή....

Σε εμφανή μορφή, αν κοιτάξει κανείς και μόνο τους τίτλους των βιβλίων του...
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Γιατί "τύχη" ; Από τα λεγόμενά σου μάλλον ατυχία ήταν  :grin:

Μέσα είσαι μπαρμπούτσαλε  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Αλλά τελικά είναι τύχη το να μπορείς να δεις ιδίοις όμασι το πόσο μαλάκες είναι μερικοί που τους κάνουν όλοι τεμενάδες και τους περιφέρουν ως προσωπικότητες. Και τελικά ισχύει ότι ο κούφιος τενεκές κάνει πάντα περισσότερο θόρυβο.
 

mparmpoutsala

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2006
Μηνύματα
484
Like
0
Πόντοι
1
Μέσα είσαι μπαρμπούτσαλε  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Αλλά τελικά είναι τύχη το να μπορείς να δεις ιδίοις όμασι το πόσο μαλάκες είναι μερικοί που τους κάνουν όλοι τεμενάδες και τους περιφέρουν ως προσωπικότητες. Και τελικά ισχύει ότι ο κούφιος τενεκές κάνει πάντα περισσότερο θόρυβο.

Ίσως. Στην tv πάντως μια χαρά κρατιέται σε όσα παράθυρα κ' αν του αντιπαραθέσει κανείς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom