Νέα

Χωρισμός Κράτους - Εκκλησίας (ψηφοφορια - γνωμες)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα το πουλί
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 500
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιές πρέπει να είναι οι σχέσεις Κράτους - Εκκλησίας;

  • Να παραμείνουν όπως είναι τόσα χρόνια (αρθρο 3 Συνταγματος ως εχει)

    Ψήφοι: 41 19,8%
  • Να μην χωριστούν τελείως, αλλά να αραιώνουμε λιγάκι (τροποποιηση αρθρου 3 και λιγοτερες σχεσεις)

    Ψήφοι: 18 8,7%
  • Να ενισχυθουν ακομα περισσοτερο οι δεσμοι (τροποποιηση αρθρου 3 και περισσοτερα προνομια στην Εκκλη

    Ψήφοι: 14 6,8%
  • Να χωριστουν τελειως (καταργηση αρθρου 3)

    Ψήφοι: 134 64,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    207

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
26
Like
597
Πόντοι
4.475
Αν στο κυριότερο ζήτημα, που είναι η εκκλησιαστική περιουσία, θα γίνεται απο κοινού συνδιαχείριση, τότε τι σοι διαχωρισμός είναι αυτός; Υποθέτω ότι όλη η φασαρία γίνεται για να πραγματοποιηθεί τεχνητά η μείωση των δημοσίων υπαλλήλων. Αλλά και τι κερδίζει με αυτό, αφού το δημοσιουπαλληλικό κόστος δεν μειώνεται, αφού θα καταβάλλεται επιδότηση ισόποσης αξίας.

Ή απλά ιδεολογική εμμονή;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αν στο κυριότερο ζήτημα, που είναι η εκκλησιαστική περιουσία, θα γίνεται απο κοινού συνδιαχείριση, τότε τι σοι διαχωρισμός είναι αυτός; Υποθέτω ότι όλη η φασαρία γίνεται για να πραγματοποιηθεί τεχνητά η μείωση των δημοσίων υπαλλήλων. Αλλά και τι κερδίζει με αυτό, αφού το δημοσιουπαλληλικό κόστος δεν μειώνεται, αφού θα καταβάλλεται επιδότηση ισόποσης αξίας.

Ή απλά ιδεολογική εμμονή;

σε καμμιά περιουσία δεν γίνεται συνδιαχείριση... συνδιαχείριση γίνεται μόνον στα διεκδικούμενα από την εκκλησία ακίνητα δηλαδή στα ακίνητα που ανήκουν στο κράτος και τα διεκδικεί η εκκλησία..

για παράδειγμα το ξενοδοχείο Ηλέκτρα ή το κτίριο στην Μητροπόλεως ή κάποια άλλα ακίνητα δεν μπαίνουν στην συνδιαχείριση...

αντίθετα μπαίνει στην συνδιαχείριση μια έκταση 6.000 στρεμμάτων στα Λεγρενά που την διεκδικούνε οι παππάδες

και όλα αυτά για να μειωθεί το μισθολογικό κόστος του δημοσίου κατα 210 μύρια τον χρόνο χωρίς όμως να μειωθούν τα έξοδα του με σκοπό να ξεγελάσουμε τους κουτοφράγκους ότι απαλλαγηκαμε από 10.000 υπαλλήλους (τους οποίους όμως συνεχίζουμε να πληρώνουμε) μπας και μας δώσουνε την άδεια για καμμιά χιλιάδα διορισμούς και κονομήσουμε κανένα ψηφαλάκι (λογική ΣΥΡΙΖΑ)...

βεβαια ενδόμυχα θέλουν και την συμφωνία τα σφυριζόνια με σκοπό να την πατήσουνε αλλά με τους παππάδες δεν παίζεις... το άρθρο 15 είναι αμείλικτο και οι παππάδες θα πάρουν και τα σώβρακα σε όποιον τολμήσει να ξεφύγει από το γράμμα της
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.581
Like
27.812
Πόντοι
5.506
στην ελλαδα κανεις δεν εχει αρχιδια να κοψει την κονομα απο τους τραγους....
πρεπει να γινει σιγα σιγα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
στην ελλαδα κανεις δεν εχει αρχιδια να κοψει την κονομα απο τους τραγους....
πρεπει να γινει σιγα σιγα

γιατί να την κόψει ???

τα εσοδα από την περιουσία φορολογούνται κανονικά, οι μισθοί φορολογούνται κανονικά ...
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.581
Like
27.812
Πόντοι
5.506

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

καθόλου... η προσφυγή της απορρίφθηκε και η εκκλησία καταβάλει κανονικά τον ΕΝΦΙΑ όπως και τους φόρους στα έσοδα που έχει από την αξιοποίηση της σύμφωνα με τους συντελεστές που ισχύουν για όλον τον κόσμο

και κάτι ακόμη... το ότι προσέφυγε στο ΣτΕ δεν σημαίνει ότι δεν πλήρωσε τον ΕΝΦΙΑ ... πριν προσφύγεις εναντίον οποιασδήποτε απόφασης στο ΣτΕ ή γενικά στα διοικητικά δικαστήρια πρέπει να καταβάλεις το 100% του ποσού εναντίον του οποίου προσφεύγεις
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.581
Like
27.812
Πόντοι
5.506
καθόλου... η προσφυγή της απορρίφθηκε και η εκκλησία καταβάλει κανονικά τον ΕΝΦΙΑ όπως και τους φόρους στα έσοδα που έχει από την αξιοποίηση της σύμφωνα με τους συντελεστές που ισχύουν για όλον τον κόσμο
και δινει και φορους απο το παγκαρι νομιζω....
αστο τραμ κοινωνια που θρησκευτικα ειμαστε πολυ κοντα στο ισλαμ ειμαστε...
ελπιζω τα νεα παιδια να το αλλαξουν
 

Επισκέπτης
Μπερντ αφενός είμαι αντικουΜΟΥΝΙστής αφετέρου ασπάζομαι ορισμένες ρήσεις της αριστεράς δεξιάς τσέπης...
Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Στα τσακίδια και πλήρης διαχωρισμός. Όσοι θέλουν να πάνε για ψυχή ας πάνε να προσεύχονται.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αστο τραμ κοινωνια που θρησκευτικα ειμαστε πολυ κοντα στο ισλαμ ειμαστε...

από που προκύπτει αυτό ... το αντιθετο μάλιστα είμαστε μια κοινωνία πολύ ανοιχτή χωρίς η θρησκεία να επηρεάζει την καθημερινότητα μας σε οτιδήποτε (εκτός αν σε ενοχλούν τα πανηγύρια και οι πάγκοι σε κάποιες γιορτές ή γιατί κλείνουν οι δρόμοι για την περιφορά του επιταφίου)...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μπερντ αφενός είμαι αντικουΜΟΥΝΙστής αφετέρου ασπάζομαι ορισμένες ρήσεις της αριστεράς δεξιάς τσέπης...
Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Στα τσακίδια και πλήρης διαχωρισμός. Όσοι θέλουν να πάνε για ψυχή ας πάνε να προσεύχονται.

σου επέβαλλε κανένας να πας να προσευχηθείς ?
 

Επισκέπτης
Όχι ρε Τραμ αλλά εντάξει γενικά τα θρησκόληπτα άτομα δεν τα γουστάρω....
Έχω καει και στο παρελθόν από 2 θεούσες που αποδείχθηκαν πουτάνες οπότε....
Στην τελική μορφωμένο άτομο εισαι δεν νομίζω να χρειάζεσαι συμβουλές για το τι είναι το καλό και τι το κακό...
Και μια κι είμαστε σε τσοντοφορουμ το να δείχνεις ανθρωπιά σε αυτές τις δύστυχες ψυχές σε καλό θα σου βγει, δεστο αδρανειακό σύστημα αλλά στην άλλη μπάντα θα είναι η ζωή σου...
Κι ας μην το αναγνωρίζουν καποιες, δεν πειράζει κάνεις το καλό θα το βρεις στο γυαλο μετά....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Όχι, αλλά μου επιβάλλουν να τους πληρώνω όταν προσεύχονται αυτοί.

δώσε πίσω τα ακίνητα που τους πήρες για να τα δώσεις σε ακτήμονες και σταμάτα να τους πληρώνεις
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.581
Like
27.812
Πόντοι
5.506
για να κανω την προσευχη μου πρεπει να δωσω πισω ακινητα σε ακτημονες?
:2funny: :2funny: :2funny:
ποτε τους τα πηρα και για τι καθε 1η του μηνα πληρωνω νοικι?  :think: :think: :think: :think:

γαμω ρε πουστη  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
για να κανω την προσευχη μου πρεπει να δωσω πισω ακινητα σε ακτημονες?
:2funny: :2funny: :2funny:
ποτε τους τα πηρα και για τι καθε 1η του μηνα πληρωνω νοικι?  :think: :think: :think: :think:

γαμω ρε πουστη  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

καταπώς λέει και συμφώνησε ο Αλέξης της καρδιάς μας το 1939 και το 1952... τώρα αν δεν πήρες εσύ δεν έχεις να δίνεις τίποτε πίσω...
 

poutsapali

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
75
Like
10
Πόντοι
0
δώσε πίσω τα ακίνητα που τους πήρες για να τα δώσεις σε ακτήμονες και σταμάτα να τους πληρώνεις

Ρε τί προσπαθείς να μας πεις; Και πού τα βρήκαν τα ακίνητα; Παράγουν πλούτο;

Δεν είμαι θρήσκος. Ούτε ενάντια της εκκλησίας όμως είμαι καθότι είναι κομμάτι της παράδοσής μας... αλλά μέχρι εκεί.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.434
Κριτικές
36
Like
37.985
Πόντοι
18.565
Eκκλησια. Η μεγαλυτερη κομπινα που εχει στηθει διαχρονικα, παγκοσμιως, απο ανθρωπο. Διαμεσολαβητης θεου και ανθρωπου. Μην τυχον και προσευχηθεις σε λαθος θεο. Ρε δεν γαμιομαστε λεω εγω, ενα σωρο σοβαρα προβληματα εχουμε, θα ασχολουμαστε τωρα με μαλακιες :jerking:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.581
Like
27.812
Πόντοι
5.506
καταπώς λέει και συμφώνησε ο Αλέξης της καρδιάς μας το 1939 και το 1952... τώρα αν δεν πήρες εσύ δεν έχεις να δίνεις τίποτε πίσω...
σε πολλα δεν πηρα τραμ αλλα δινω....
παμε παρακατω....αν αφησουμε εκτος τα κομματικα νομιζω οτι ειναι μια καλη αρχη κουβεντας αυτο που εγινε....
πχ μου την εσπασε πολυ που το 80%των παπαδων σημερα φερθηκαν σαν δημοσιοι υπαλληλοι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ρε τί προσπαθείς να μας πεις; Και πού τα βρήκαν τα ακίνητα; Παράγουν πλούτο;

Δεν είμαι θρήσκος. Ούτε ενάντια της εκκλησίας όμως είμαι καθότι είναι κομμάτι της παράδοσής μας... αλλά μέχρι εκεί.

το θέμα δεν είναι που τα βρήκαν... το θέμα είναι οτι η κυριότητα τους έχει αναγνωριστεί από το κράτος...

ΥΓ κουμάντο δεν θα κάνουμε στο που θέλει ο άλλος να αφήσει το σπίτι του ή τα λεφτά που έχει μαζέψει...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom