Νέα

Χειροπέδες σε οφειλέτες από 1η Αυγούστου για 5000 ευρω

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα helios747
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 320
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
Δεν είναι αναγκαστικά νεοφιλελεθερισμός αυτό. Απλά κάνε το εξής πρακτικό ερώτημα : όοολοι αυτοί που μαζεύουν τα λεφτά μας ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ Ε?!) έχουν κάποια μαγική ικανότητα να τα διαχειρίζονται καλύτερα? Είναι φωτισμένοι από το Θεό? Έχουν κάποιο μαγικό χάρισμα? Και να μην υπάρχει διαφθορά και ατασθαλίες, μόνο και μόνο να συντηρηθεί η γραφειοκρατία αυτή, το ισοζύγιο για την κοινωνία είναι αρνητικό.

Και εξηγούμε. Η κοινωνία παράγει ένα κάποιο προιόν συνολικά. Έστω 100. Από αυτά για την αναπαραγωγή της ( "απόσβεση"¨) έστω χρειάζεται 30. Πάμε σα 70. Από αυτά το κράτος σου παίρνει τα 30 υποτίθεται. Για να στα δώσει πίσω με μορφή υπηρεσιών. Αλλά μόνο και μόνο για τη συντήρηση του όλου πλέγματος της γραφειοκρατίας, διοίκησης κλπ, χρειάζονται 15. Άρα η κοινωνία λαμβάνει άλλα 15 . Αυτά τα 30 δε μπορεί να τα διαχειριστεί η κοινωνία μόνη της με άλλες μορφές?

Και μη πάμε στην κακιά αγορά . Δε γίνεται να υπάρξει μια εθελοντική διαχείριση? Αυτοοργάνωση? Κάτι άλλο τέλοσπάντων. Αλλά ακόμη και αυτή η κακιά αγορά πιο δίκαια κατανέμει το προιόν ΑΝ το κράτος περιοριστεί στη δουλειά του που είναι ο ΕΛΕΓΧΟΣ και η ΡΥΘΜΙΣΗ.

σωστος (εν μερη)

κοιτα να σου πω κατι.. επειδη αυτο που γινεται σημερα ειναι κοροιδια και κρυβει τη ρεμουλα
εγω προτεινω να επιστραφουν ολες οι εισφορες απο τα ταμεια στους πολιτες και να γινει το συστημα υγειας
ιδιωτικο και ο καθε ενας να αποταμιευει για τη στραβη του..

και φθηνοτερη θα γινει η περιθαλψη και καλυτερη ετσι (πιστευω)

και κανεις να μην πληρωνει ΙΚΑ ΤΕΒΕ και ΣΙΑ η ΑΣΦΑΛΙΣΗ να ειναι προαιρετική.. οχι υποχρεωτική  ;)

οσο δε για τις συνταξεις οποιος θελει να αποταμιεύει.. σε καποιο φορεα - ταμειο
που δεν θα βαζει το χερακι του ο καθε πολιτικαντης που θα ερχεται και θα ειναι ανεξαρτητο
απο το πολιτικο συστημα..

για τους διαχειριστες του θα πρεπει να επανελθει η θανατικη ποινη σε περιπτωση ρεμουλας

και ο καθε ενας θα παιρνει συνταξη αναλογα με τις εισφορες του και μονο..
οχι να γινεται κοινωνικη πολιτικη στυλ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και Παλιννοστούντες

να σου πω εγω αν θα χρειαζεσαι ΔΝΤ...

Αλλα μας εφαγε η "ευαισθησια" των προδοτων βλέπεις  ;)

 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386

Φόρους αναγκαστικά δε πληρώνω? Εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία μήπως με ρωτάει κανείς? Κάτι άλλα όπως αναγκαστική εισφορά στην ΕΡΤ ή κρατικά μονοπώλια κλπ? Ή το αν πρέπει να πάρει κάποιος επενδυτής πχ άδεια για ένα σωρό μαλακίες που δεν ισχύουν πουθενά αλλού και να πληρώνει ένα κάρο νταβατζηλίκια? Άμα δεις τι ρυθμίσεις και παραρυρθμίσεις υπάρχουν που δεν αποσκοπούν στο να ρυθμίσουν καλύτερα τη λειτουργία της κοινωνίας αλλά είναι σκέτο νταβατζιλίκι και τυρρανούν τον κοσμάκη απλά, θα μουτζώσεις τον εαυτό σου σε μια ασυναίσθητη κίνηση...
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
Φόρους αναγκαστικά δε πληρώνω? Εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία μήπως με ρωτάει κανείς? Κάτι άλλα όπως αναγκαστική εισφορά στην ΕΡΤ ή κρατικά μονοπώλια κλπ? Ή το αν πρέπει να πάρει κάποιος επενδυτής πχ άδεια για ένα σωρό μαλακίες που δεν ισχύουν πουθενά αλλού και να πληρώνει ένα κάρο νταβατζηλίκια? Άμα δεις τι ρυθμίσεις και παραρυρθμίσεις υπάρχουν που δεν αποσκοπούν στο να ρυθμίσουν καλύτερα τη λειτουργία της κοινωνίας αλλά είναι σκέτο νταβατζιλίκι και τυρρανούν τον κοσμάκη απλά, θα μουτζώσεις τον εαυτό σου σε μια ασυναίσθητη κίνηση...

Περιεργο  :grin:

Σήμερα συμφωνούμε  :cheesy:
 

Fuckable

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
201
Κριτικές
18
Like
5
Πόντοι
11
και βάλε με το μυαλό σου υμιυπαίθριους, ετακ, φμαπ
και αν έχεις και κανα αυθαίρετο, που η κρατική αναλγισία δεν σου επέτρεψε να χτίσεις νόμιμα, τότε την ήπιες
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ψάχνεις ιδεολογική υποστήριξη my Lord??? :cheesy:

Ψάχνω να του ανοίξω τα μάτια ότι αυτός θέλει μεν το καλό της Ελλάδας και λέει αυτά που λέει. Μπορεί να διαφωνούμε αλλά δεν αμφισβητώ τις προθέσεις του.

ΕΣΥ όμως και τα συντρόφια σου θέλετε αναμπουμπούλα, τζέρτζελο και καταστροφή της Ελλάδας. Για αυτό αδιαφορείτε.

ΕΙΔΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ...
 

Επισκέπτης
Ψάχνω να του ανοίξω τα μάτια ότι αυτός θέλει μεν το καλό της Ελλάδας και λέει αυτά που λέει. Μπορεί να διαφωνούμε αλλά δεν αμφισβητώ τις προθέσεις του.

ΕΣΥ όμως και τα συντρόφια σου θέλετε αναμπουμπούλα, τζέρτζελο και καταστροφή της Ελλάδας. Για αυτό αδιαφορείτε.

ΕΙΔΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ...
Άτσα ο λόρδος.... :cheesy:το καλό της Ελλάδας είναι η χούντα λόρδε μου;;;; :cheesy:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Ε, τί να σου πω, άμα σε παίρνει μη δίνεις. Φοροδιάφυγε.

Κάποιος έγραψε ότι είναι κουσούρι μας από την τουρκοκρατιά να μη δίνουμε φόρο και να προσπαθούμε να φοροκλέψουμε. Και έχει δίκιο. Νομίζω ήταν ο Lucent61
:rolleyes:
ναι βέβαια!
η φοροδιαφυγή είναι καθαρά ελληνικό σπορ!
οι ευρωΠΕΗ κι οι αμερικάνοι δεν φοροδιαφεύγουν!  :rolleyes:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Άτσα ο λόρδος....το καλό της Ελλάδας είναι η χούντα λόρδε μου;;;; :cheesy:

Αρκετά με εξόργισες. Πάω να λιώσω μονόζυγα και push up stands να ξεθυμάνω...

Άκου λέει δεν έχει πατρίδα και η πατρίδα είναι πέτρες και φόροι. Θα σου δώσουν και όπλο να φυλάξεις την Ελλάδα.

ΟΥΡΤΤΤΤ!  :birdman:
 

Fuckable

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
201
Κριτικές
18
Like
5
Πόντοι
11
Άτσα ο λόρδος.... :cheesy:το καλό της Ελλάδας είναι η χούντα λόρδε μου;;;; :cheesy:

ξερεις απο πόσους "ελληνες" έχω ακούσει για τα καλά της χούντας τωρα τελευταία;
που η χούντα έχτισε
που με την χουντα δεν χρωστάγαμε
που...
που....
 

Fuckable

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
201
Κριτικές
18
Like
5
Πόντοι
11
Αρκετά με εξόργισες. Πάω να λιώσω μονόζυγα και push up stands να ξεθυμάνω...

Άκου λέει δεν έχει πατρίδα και η πατρίδα είναι πέτρες και φόροι. Θα σου δώσουν και όπλο να φυλάξεις την Ελλάδα.

ΟΥΡΤΤΤΤ!  :birdman:
βρε ας μου δώσουν εμενα το όπλο και ξέρω τι θα το κάνω
 

Επισκέπτης
Αρκετά με εξόργισες. Πάω να λιώσω μονόζυγα και push up stands να ξεθυμάνω...

Άκου λέει δεν έχει πατρίδα και η πατρίδα είναι πέτρες και φόροι. Θα σου δώσουν και όπλο να φυλάξεις την Ελλάδα.

ΟΥΡΤΤΤΤ!  :birdman:
Από ποιον πρέπει να φυλάξω την Ελλάδα λόρδε μου;;; :cheesy:

:2funny:
 

Επισκέπτης
ξερεις απο πόσους "ελληνες" έχω ακούσει για τα καλά της χούντας τωρα τελευταία;
που η χούντα έχτισε
που με την χουντα δεν χρωστάγαμε
που...
που....
Δεν αμφιβάλλω για το επίπεδο μαλακίας κάποιων όταν ακόμα κ ο κατά τα άλλα ''δημοκράτης'' κ ''φυλήσυχος πολίτης'' εκδηλώθηκε....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom