Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Δεν είμαι ειδικός στις βελτιώσεις,αλλά μια ερώτηση σε όλους εσάς που πάτε και αυξάνετε την ιπποδύναμη.Τα φρένα σας τα βελτιώνετε με το ίδιο μεράκι;Τις αναρτήσεις σας;Ή πατάτε το γκάζι και μόλις έρχεται η ώρα του φρένου παραγγέλνετε εικονοστάσι;
 

Επισκέπτης
Δεν είμαι ειδικός στις βελτιώσεις,αλλά μια ερώτηση σε όλους εσάς που πάτε και αυξάνετε την ιπποδύναμη.Τα φρένα σας τα βελτιώνετε με το ίδιο μεράκι;Τις αναρτήσεις σας;Ή πατάτε το γκάζι και μόλις έρχεται η ώρα του φρένου παραγγέλνετε εικονοστάσι;

καλά,τι ρώτας ? τόσα εικονοτέτοια...δεν τα βλέπεις στο δρόμο ? δωρεά της οικογένειας του μαλάκα/άτυχου ήταν...;)
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
Δεν είμαι ειδικός στις βελτιώσεις,αλλά μια ερώτηση σε όλους εσάς που πάτε και αυξάνετε την ιπποδύναμη.Τα φρένα σας τα βελτιώνετε με το ίδιο μεράκι;Τις αναρτήσεις σας;Ή πατάτε το γκάζι και μόλις έρχεται η ώρα του φρένου παραγγέλνετε εικονοστάσι;
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
πω ρε φιλε
φοβερη ατακα
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095

Επισκέπτης
Δεν είμαι ειδικός στις βελτιώσεις,αλλά μια ερώτηση σε όλους εσάς που πάτε και αυξάνετε την ιπποδύναμη.Τα φρένα σας τα βελτιώνετε με το ίδιο μεράκι;Τις αναρτήσεις σας;

Εγώ προσωπικά αυτούς που βελτιώνουν αναρτήσεις σε κάτι ibiza 100ίππων , 316 120 ίππων ή CLK/SLK/C/E κτλ με 180 άλογα τους θεωρώ χοντρο-μαλάκες.
Αφού σερνονται έτσι κι αλλιώς , αν σέρνονται με κούτσουρα-αανρτησεις τι αλλάζει;
Για φρένα , αν δεις σε σχετικά έντυπα , τα περισσότερα βελτιωμένα έχουν και βελτιωμένα φρένα.
Το γκολφάκι το δικό μου , έχει 8πιστονες δαγκάνες μπροστα 380mm και 6πίστονες πίσω .
Θα έλεγα ότι φρενάρει.Όσοι ψάχνεστε για φρένα , θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά σε XYZ.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Εγώ προσωπικά αυτούς που βελτιώνουν αναρτήσεις σε κάτι ibiza 100ίππων , 316 120 ίππων ή CLK/SLK/C/E κτλ με 180 άλογα τους θεωρώ χοντρο-μαλάκες.
Αφού σερνονται έτσι κι αλλιώς , αν σέρνονται με κούτσουρα-αανρτησεις τι αλλάζει;
Για φρένα , αν δεις σε σχετικά έντυπα , τα περισσότερα βελτιωμένα έχουν και βελτιωμένα φρένα.
Το γκολφάκι το δικό μου , έχει 8πιστονες δαγκάνες μπροστα 380mm και 6πίστονες πίσω .
Θα έλεγα ότι φρενάρει.Όσοι ψάχνεστε για φρένα , θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά σε XYZ.

Βελτίωση ανάρτησης δε σημαίνει κατ'ανάγκη και κούτσουρο.Δυστυχώς στην Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι αν βάλεις σκληρά αμορτισέρ και κοντά ελατήρια,έκανες σπόρ το αμάξι.Όπως όλοι νομίζουν ότι τα χειμερινά ελαστικά είναι μόνο αυτά με τα καρφιά!!!
Αν έχεις ένα αμάξι π.χ 8 ετών και εκεί που τα έχουν παίξει τα αμορτισέρ και τα ελατήρια,βάλεις καινούρια ίδιου χαρακτήρα αλλά καλύτερης ποιότητας δεν είναι κακό.Δυστυχώς τα αμάξια δεν είναι σαν τις μηχανές που έρχονται από το εργοστάσιο με ποιοτικά περιφερειακά.

Πάντως λίγοι βάζουν φρένα και αναρτήσεις μετά από βελτίωση.Οι περισσότεροι ασχολούνται με επαναχαρτογράφηση εγκεφάλου,βάζουν και μια εξάτμιση (να κάνει θόρυβο σαν F-4) και ένα σετ ζαντολάστιχα και νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά από τα αρχίδια.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Το γκολφάκι το δικό μου , έχει 8πιστονες δαγκάνες μπροστα 380mm και 6πίστονες πίσω .
Θα έλεγα ότι φρενάρει.Όσοι ψάχνεστε για φρένα , θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά σε XYZ.

εάν εσύ με 200 άλογα στις 800 χιλιάδες στροφές έχεις τέτοια φρένα εγώ στο δικό μου πρέπει αναλογικά να βάλω αλεξίπτωτο.

Μου θυμίζεις αυτούς που φοράνε 5 καπότες αλλά κολλάνε μουνόψειρες απ τις τρίχες.
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
εάν εσύ με 200 άλογα στις 800 χιλιάδες στροφές έχεις τέτοια φρένα εγώ στο δικό μου πρέπει αναλογικά να βάλω αλεξίπτωτο.

Μου θυμίζεις αυτούς που φοράνε 5 καπότες αλλά κολλάνε μουνόψειρες απ τις τρίχες.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:αμάν ρε περσόνα με τις παρομοιώσεις σου :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Πάντως λίγοι βάζουν φρένα και αναρτήσεις μετά από βελτίωση.Οι περισσότεροι ασχολούνται με επαναχαρτογράφηση εγκεφάλου,βάζουν και μια εξάτμιση (να κάνει θόρυβο σαν F-4) και ένα σετ ζαντολάστιχα και νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά από τα αρχίδια.

Με επαναχαρτογράφηση εγκεφάλου σε ατμοσφαιρικό , στην καλύτερη να έχουν άνοδο ιπποδύναμης 2-5%. Σε τούρμπο , μπορεί να είναι ως 20% αξιόπιστα (με παραπάνω το παίρνεις στο χέρι). Με αλλαγή μπροστινών φρένων από μεγαλύτερο μοντέλο και κόστος κάτω από 1000€ , καλύπτονται από φρένα για τόσο μικρή άνοδο ιπποδύναμης.

Αυτοί που δίνουν 2-3.000€ για ελατήρια , αμορτισέρ , μπάρες με μαμά ιπποδύναμη , τι ακριβώς παίρνουν ;
Πέρα από το ότι στα 30.000χλμ τρίζει σαν να έχει 530.000χλμ ??????
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οι περισσότεροι ασχολούνται με επαναχαρτογράφηση εγκεφάλου,βάζουν και μια εξάτμιση (να κάνει θόρυβο σαν F-4) και ένα σετ ζαντολάστιχα και νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά από τα αρχίδια.

υπάρχουν κι αυτοί που τα παίρνουν όλα έτοιμα από το εργοστάσιο και πιάνουν όλους τους λοιπούς στο δρόμο απ τ αρχίδια.
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
εάν εσύ με 200 άλογα στις 800 χιλιάδες στροφές έχεις τέτοια φρένα εγώ στο δικό μου πρέπει αναλογικά να βάλω αλεξίπτωτο.

Μου θυμίζεις αυτούς που φοράνε 5 καπότες αλλά κολλάνε μουνόψειρες απ τις τρίχες.
δικιο εχει το παλικαρι με τα φρενα
καλα ποσα αλογα εχεις;;;;;
 

Επισκέπτης
εάν εσύ με 200 άλογα στις 800 χιλιάδες στροφές έχεις τέτοια φρένα εγώ στο δικό μου πρέπει αναλογικά να βάλω αλεξίπτωτο.

Το VR6 είναι bi-turbo , με αλλαγμένα έμβολα-μπιέλες-στρόφαλο και έχει ανεβασμένο κυβισμό.Παίζει , ανάλογα με το πρόγραμμα που βάζουμε από 450άλογα ως 650.
Το στήνω κι όλας , για πάνω από 10.000€.
Όποτε γουστάρεις.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom