Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Θεωρώ πολύ καλά αυτά που δίνει στην έκδοση Techna S Pack για 22.480.............


Φιλε sonyp900 και βεβαια εινια καλα αυτα που προσφερει η εκδοση που λες απλα εγω δεν διεθετα τοσα λεφτα και κοιταξα να την βγαλω οσο πιο οικονομικοτερα γινοταν.Να ξερεις παντως πως το 6πλο cd changer που διαθετει η εκδοση που ειπες ειναι λιγο ευπαθες.
Τι χρωμα εσυ το προτιμας?

Υ.Γ. Το sonyp900 απο που βγαινει ?Αρρωστος με sony?Καποιο συγκεκριμενο μοντελο sony?
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Σκούρο γκρι ή μαύρο. Δεν διαθέτω και εγώ άμεσα τα λεφτά αλλά με τρώει...........έχω ένα almera 9 χρόνια τώρα και έχω να πω τα καλύτερα. Το sonyp900 είναι το κινητό ;) Sony Ericsson P 900
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Σκούρο γκρι ή μαύρο. Δεν διαθέτω και εγώ άμεσα τα λεφτά αλλά με τρώει...........έχω ένα almera 9 χρόνια τώρα και έχω να πω τα καλύτερα. Το sonyp900 είναι το κινητό ;) Sony Ericsson P 900


Τα NISSAN και εγω εχω ακουσει οτι δεν εχουν ιδιαιτερο ιστορικο βλαβων,γιαυτο και εγω αλλαξα στρατοπεδο απο HONDA σε NISSAN(οχι οτι δεν ειμουν ευχαριστημενος απο τη HONDA προς θεου!)
Και εγω αναμεσα στα δυο αυτα χρωματα ειμουν και τελικα το πηρα μαυρο
 
OP
OP
mad_max

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.007
Κριτικές
97
Like
4.785
Πόντοι
22.915
Σε αυτη την κατηγορια (των 30000 ευρω και πανω) η ποιοτητα κατασκευης ειναι υψηλη,γιατι ακριβως ο καταναλωτης εχει δωσει 10 εκ. παλιες δραχμουλες.Ετσι μην περιμενεις ιδια ποιοτητα κατασκευης με το HYUNDAI ACCENT των 11000 ευρω με το HYUNDAI SANTA FE των 30000 ευρω.Οποτε δεν παιζει ρολο που ειναι κορεατικο το αυτοκινητο,σε αυτη την κατηγορια η ποιοτητα κατασκευης των αυτοκινητων απο ολες τις μαρκες ειναι σχεδον ιδια.Απλα αλλες εταιριες ειναι πιο παλιες και καταξιωμενες στο χωρο και μας φαινεται οτι ειναι και παντα πιο καλες

Δοκίμασε να πουλησεις ενα κορεατικο μετα απο καποια χρονια και τοτε μου λες.
 

Andras37Athina

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.348
Like
19
Πόντοι
16
αλλαξα στρατοπεδο απο HONDA σε NISSAN(οχι οτι δεν ειμουν ευχαριστημενος απο τη HONDA προς θεου!)
Και 'γώ έκανα το ίδιο: Από Honda HRV από το οποίο έμεινα κατευχαριστημένος (τόσο από τη χρήση του, όσο και από τη μεταπώλησή του) πήγα σε Nissan X-Trail Columbia Pack. Ελπίζω να μείνω και 'δώ ευχαριστημένος. Μέχρι στιγμής πάντως, είμαι.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Το εσωτερικό του είναι όμορφο και μοντέρνο ή ακολουθεί την γνωστή περπατημένη των αυτοκινήτων της ʼπω Ανατολής: Σκληρό πλαστικό, μαύρη μαυρίλα, συντηρητισμός, πίνακας οργάνων παρωχημένος κτλ. κτλ. ???

Συμφωνώ για τα Ιαπωνικά σε ο,τι αφορά τους κινητήρες, αλλά ρε παιδιά αυτοκίνητο δεν είναι μόνο ο κινητήρας ! Είναι και το περιβάλλον του οδηγού !!

Είδα π.χ. και το καινούργιο CRV που λέτε και μέσα είναι σαν νεκροταφείο... απαράδεκτη αισθητική...
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Το εσωτερικό του είναι όμορφο και μοντέρνο ή ακολουθεί την γνωστή περπατημένη των αυτοκινήτων της ʼπω Ανατολής: Σκληρό πλαστικό, μαύρη μαυρίλα, συντηρητισμός, πίνακας οργάνων παρωχημένος κτλ. κτλ. ???

Συμφωνώ για τα Ιαπωνικά σε ο,τι αφορά τους κινητήρες, αλλά ρε παιδιά αυτοκίνητο δεν είναι μόνο ο κινητήρας ! Είναι και το περιβάλλον του οδηγού !!

Είδα π.χ. και το καινούργιο CRV που λέτε και μέσα είναι σαν νεκροταφείο... απαράδεκτη αισθητική...


Κοιταξε ολα ειναι θεμα προσωπικου γουστου.Εμενα ας πουμε μου αρεσει το εσωτερικο του καινουργιου CR-V αλλα δεν μου αρεσει εξωτερικα πολυ.
Οποτε οτι και να σου πουμε για το εσωτερικο του QASHQAI ειναι υποκειμενικο,πρεπει να το δεις ο ιδιος και να κρινεις.Εμενα παντως μου αρεσει.
 

kakaras

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2005
Μηνύματα
326
Like
12
Πόντοι
1
ρε συναδελφοι,ειμαι ενας νεος οδηγος 19 ετων και θελω να παρω καινουργιο αμαξι και ειμαι μεταξυ αυτων των δυο.Δεδομενου οτι θα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο ποιο  προτεινετε εσεις;Εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια να καταθεσει;Μην προτεινετε αλα αμαξια,μονο αυτα τα δυο με ενδιαφερουν κυριως οικονομικα
 

panos_21

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε kakaras
Τον Σεπτεμβριο παρελαβα το νεο μου Ford Fiesta Fun με 10.000 Ε ακριβως.Αν και είμαι λίγο μεγαλύτερος (22 χρονων) στο συνηστώ ανεπιφυλακτα.Είναι ευκολοδήγητο και σχετικά μικρό για την μέσα στην πόλη ενώ και σε 4-5 ταξιδακια που εχω κάνει μέχρι τώρα (το ένα μέχρι Γρεβενα) με έβγαλε ασπροπρόσωπο.Επίσης η σχεδίαση των παραθύρων βοηθάει πολύ στο παρκάρισμα γιατί σου δίνει πολύ καλή ορατότητα προς τα πίσω, μια και είσαι νέος οδηγός τέτοια στοιχεία νομίζω σε ενδιαφέρουν. Και μια προσωπική συμβουλή (μπορεί να είναι πιο ωραίο και νεανικό το 3-θυρο, και την πάτησα και εγώ ομολογώ, αλλά το 5-θυρο είναι πιο βολικό και δεν έχεις να ανοίξεις 1,5 μετρο πόρτα! :tickedoff:

Αυτά από εμένα....ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο!

Καλοτάξιδο όποιο και α΄πο τα δύο αν προτιμήσεις  :rolleyes:
 

kaylwmenos

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα τελικα αποφασισα να επιλεξω αναμεσα σε ενα καινουριο τετραθεσιο cabrio και οχι σε μεταχειρισμενο,η τελικη επιλογη θα γινει σε ενα απο τα δυο παραπανω οχηματα και πριν προχωρησω θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας που πιστευω θα ειναι καταλητικη.ευχαριστω


Υ.Γδυστυχως δεν με παιρνει οικονομικα για το 2.0
ηδη εχω ξεπερασει τον προυπολογισμο
 
OP
OP
mad_max

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.007
Κριτικές
97
Like
4.785
Πόντοι
22.915
Παρε το 207 cc στα 1600 με turbo  και 150ΗΡ
Απλα οτι καλυτερο στα λεφτα που κανει.
 

kaylwmenos

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
ομορφο αλλα μικρο για τις απαιτησεις μου,και το αστρα βγαινει 1.6 τουρμπο 180 αλλα δεν ξερω κατι με χαλαει στην εμφανιση του
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για την αντιπροσωπεία της VW στην Ελλάδα και από τόσους πολλούς που τελικά αποτελεί σοβαρή ένδειξη για την ύπαρξη προβλήματος.

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να ζοριστείς οικονομικά για να πάρεις αυτοκίνητο. Αν όμως το κάνεις, φρόντισε να τα δώσεις εκεί που τα σέβονται
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Για μουνοπαγίδες παίρνουν 10άρι και τα δύο.

Για αυτοκίνητα λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να βάλω πάνω από 5.  :'(

Μόνο μούρη αγοράζεις. Ούτε γκάζι, ούτε επιδόσεις, ούτε χώρους... τίποτα.
...Και μιλάμε για μεγάλο κόστος σγοράς, σωστά?

Χωρίς να ξέρω τίποτα παραπάνω για τα δύο αυτοκίνητα (μιας και η κατηγορία τους με αφήνει παντελώς αδιάφορο) από αισθητικής απόψεως και μόνο θα επέλεγα το Eos. Επίσης σίγουρα θα έχει και καλύτερη τιμή μεταπώλησης όταν θα αποφασίσεις να το πουλήσεις, πράγμα που το βλέπω να γίνεται σύντομα.

Να σημειώσω ότι η άποψη είναι τελείως προσωπική. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
Φιλικά.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Παρε το 207 cc στα 1600 με turbo  και 150ΗΡ
Απλα οτι καλυτερο στα λεφτα που κανει.

Ναι, αλλά είναι σαφώς "λιγότερο" από τα δύο που προανέφερε και που παίζουν με το 307 CC.Το Astra έχει συμφέρουσα τιμή στα 1800 κε, και 140 άλογα, τη στιγμή που το EOS κοστίζει περίπου το ίδιο με 1600 κε και 115 ίππους. Στο Astra με χαλάει το εσωτερικό του, ενώ εξωτερικά είναι πολύ κομψό. Στα υπέρ του EOS και η γυάλινη οροφή...Πάντως, και λόγω της φύσης των αυτοκινήτων αυτών, θα έλεγα στον φίλο να αποφασίσει με βάση την κ@@λα του, όποιο δηλαδή τον εξιτάρει περισσότερο... :dancing:
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Πάντως δεν υπάρχει λόγος να ζοριστείς οικονομικά για να πάρεις αυτοκίνητο.

+1
Δυστυχώς φίλε Σιν, οι περισσότεροι Έλληνες αυτό το πρόβλημα έχουν.
Είναι χωμένοι μέχρι το λαιμό για ένα κωλάμαξο. Και μετά δεν έχουν λεφτά ούτε να το φορτώσουν με βενζίνη.
Δεν αναφέρομαι στον συναγωνιστή, γενικά μιλάω.
 

shaved-1

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
90
Like
0
Πόντοι
0
εγω εχω το astra (το 1800) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.......αλλα μη παρεις 1600αρι γιατι αυτα τα αυτοκινητα εχουν μεγαλο βαρος και στα 1600 σερνονται.
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Πω, πω!! τώρα μόλις κοίταξα τις τιμές.

25 χιλιάρικα το Opel στα 1,6
26 χιλιάρικα το VW στα 1,6

Πλάκα κάνουμε τώρα?
Πολλά λεφτά για το τίποτα.
 

Επισκέπτης
25 χιλιάρικα το Opel στα 1,6
26 χιλιάρικα το VW στα 1,6

Τι λέτε ρε παιδιά... εσείς μούρη θέλετε να πουλήσετε ή να πάρετε ΑΜΑΞΙ (με κεφαλαία)? Με 25 χιλιαρικάκια παίρνεις το Volvo S40 1.8cc που έχει ένας κολλητός μου το οποίο γαμεί και δέρνει. Μπορεί να μην έχει 150 άλογα και παπαριές τέτοιες αλλά το αμάξι δεν παίζεται. Και θα σας πω το γιατί:

Θυμάστε πέρσυ τον Φεβρουάριο με τα χιόνια που είχε κολλήσει όλη η Κατεχάκη? Ε, εκείντο το απόγευμα γυρνούσαμε από καφέ με τον κολλητό μου και βλέπαμε όλες τις μπακατέλες Corsa, Astra, Mercedes, Golf, BMW κι ότι μπορείτε να φανταστείτε να είναι στην άκρη και να πολεμάνε οι ταλαίπωροι ιδιοκτήτες τους να τους βάλουν αλυσίδες! Κι εμείς κατεβαίναμε κανονικότατα (με 20-30χλμ/ώρα εννοείται) χωρίς αλυσίδες, χωρίς τίποτα. Και πάλι με το ίδιο αυτοκίνητο, πάλι στην Κατεχάκη, ένα καλοκαίρι, κατεβαίναμε με 150 χιλιόμετρα και στην στροφή που κάνει αριστερά πριν βγεις στην ευθεία για Μεσογείων, πετυχαίνουμε (πάνω στην στροφή) κωλόγερο με Lada να πηγαίνει με 60! Πλακωθήκαμε στα φρένα και το αμάξι όχι μόνο δεν άλλαξε λωρίδα... ούτε καν κουνήθηκε δεξιά ή αριστερά... ΤΡΕΝΟ. Και φυσικά δεν συζητάμε την χλίδα του εσωτερικού του.

Εξαρτάται βέβαια πως κρίνει το αμάξι ο καθένας... για μένα η αξιοπιστία και η χλίδα μετράνε πιο πολύ από όλα. Εκεί που είχα λυθεί στα γέλια ήταν όταν είχα δει τυπά-κάγκουρα με Renault 5 κωλόγκαζο να κάνει κόντρα με Jaguar κι ο τύπος με την Jaguar να τον αφήνει πίσω καπνίζοντας το πούρο του!!!
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom