Νέα

Αξίζει τώρα πια να κάνεις επιχείρηση στην Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kallitexnis777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

FrischgeduschT

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2020
Μηνύματα
107
Like
136
Πόντοι
1
Παρ'οτι σύμφωνα με τις περισσότερες απόψεις διαφαίνεται ότι δεν αξίζει, εγω πιστεύω οτι σε πάντα υπάρχει χώρος για κατι διαφορετικό . Απλώς εσυ, εγω, δεν ξέρουμε πιο ειναι αυτό.
Θα το μάθουμε, όταν δούμε την επιτυχία, την επιτυχημένη ιδέα, στην εστίαση, στο εμποριο, στον πρωτογενή τομέα κλπ..
Έπειτα τι σημαίνει εστίαση;
Εστίαση είναι το λιγδιάρικο σουβλατζίδικο στην γωνία, εστίαση είναι και ο ψαγμένος "Παράξενος " που διαλέγει και κοβει το κρέας μόνος του και δίνει μονο σουβλάκι και τρώει ολη η Λαρισα ..
Χώρος και κέρδος υπάρχει πάντα για το σωστό concept , που εμπεριέχει πολύ περισσότερα απο την ιδέα.
Υπάρχουν όμως κάποια βασικά.
Μακριά απο τραπέζια. Μακριά απο πάγια. Η ταμειακή μηχανή πρέπει να παίζει 'μουσική'.
Κλείνω με το πιο δύσκολο, για μένα.
Έλεγα στον γιό μου παλιά, το δυσκολότερο πάντα εν Ελλάδι η χρηματοδότηση.
Τώρα το δυσκολότερο είναι να βρείς προσωπικό ικανό.. τρομερή έλλειψη. Scarcity το λένε και ειναι απο τις λίγες λέξεις που χρησιμοποιώ στα αγγλικά.
Τρομερή ανεργία και δεν βρίσκεις κόσμο άξιο να δουλέψει στο μαγαζι σου.
Το τι κινητικότητα υπαλλήλων μου εξιστορούν γνωστοί μου στα μαγαζιά τους δεν περιγράφεται..
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.862
Like
2.252
Πόντοι
456
Τι καφέ και φαγάδικα, ρε τύποι;

Μια και είμαι στο IT, θα πρότεινα είτε κάρτες γραφικών για mining, είτε σκληρούς δίσκους για farming.

Τα άτομα έχουν γαμήσει τον πλανήτη και μαζεύουν χρήμα, ξύνοντας τ' @@ τους. :confused:
Καλά το mining έχει τελειώσει εδώ και χρόνια, εκτός αν έχεις φτηνό (βλ. τζάμπα) ρεύμα.
Το farming απ' όσο ξέρω δεν τα βγάζει τα έξοδά του, αλλά επειδή είναι καινούριο ίσως αξίζει το ρίσκο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
αν εχεις μια 200ρα στην ακρη καλυτερα να παρεις 2-3 μικρα σπιτια και να τα κανεις rbnb παρα να ανοιξεις επιχειρηση..γιατι ανοιγοντας επιχειρηση δεν ειναι μονο το ρισκο της εποχης για το αν θα βγαλεις κερδος ειναι οτι θα βγαλεις καρκινο για να βγαλεις 5 φραγκα. Δηλ δεν αξιζει και απο θεμα αγχους.Αυτο δε το λεω εγω,το βλεπω απο φιλους που τα εχουν φαει στη μαπα.(εχω φαει και γω μερικα τετοια στη ζωη μ)
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356
Καλά το mining έχει τελειώσει εδώ και χρόνια, εκτός αν έχεις φτηνό (βλ. τζάμπα) ρεύμα.
Το farming απ' όσο ξέρω δεν τα βγάζει τα έξοδά του, αλλά επειδή είναι καινούριο ίσως αξίζει το ρίσκο.
Μπα, μια χαρά μινάρουν :jerking: ethereum όλοι οι ανεπρόκοποι. Όταν αλλάξει το proof, το συζητάμε.

Σύντομα θα γίνει της Πόπης στο farming, μόλις φτιαχτεί δηλ το πρωτόκολλο για pools.

Ψάχνει τώρα ο καθένας για καφέ, σουβλακερί και μαγαζιά με γυναικεία ρούχα μέσα σε κάτι στενά, ξερω γω. Νταξ. :jerking:
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.862
Like
2.252
Πόντοι
456
Εγώ ζηλεύω τα μαγαζιά "πλύντο μόνος σου" για το αυτοκίνητο. Αγοράζεις τα μηχανήματα από το εξωτερικό και κόβουν χρήμα από μόνα τους. Σαπουνάδα και νεράκι μόνο χρειάζονται να τα τροφοδοτεί κάποιος επιστάτης μία στο τόσο. Ούτε ταμίας, ούτε πάκηδες ούτε άλλος χαραμοφάης χρειάζεται.

Γενικά ότι καινούριο ρομποτικό μηχάνημα μπορεί να φέρει κάποιος από την Κίνα ικανό να "φάει" τη δουλειά του εργάτη πιστεύω θα είναι κερδοφόρο. Χωρίς ασφάλιση, επιθεωρητές εργασίας, μίρλα, παρεξηγήσεις, άδειες κυήσεως κλπ! Μαγικό .. μαγικό...
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.862
Like
2.252
Πόντοι
456
Μπα, μια χαρά μινάρουν :jerking: ethereum όλοι οι ανεπρόκοποι. Όταν αλλάξει το proof, το συζητάμε.

Σύντομα θα γίνει της Πόπης στο farming, μόλις φτιαχτεί δηλ το πρωτόκολλο για pools.

Ψάχνει τώρα ο καθένας για καφέ, σουβλακερί και μαγαζιά με γυναικεία ρούχα μέσα σε κάτι στενά, ξερω γω. Νταξ. :jerking:
Έτσι για την κουβέντα απάντησα και εγώ, δεν είμαι και ο φωστήρας στο πεδίο. Αν ήταν να κάνω επένδυση με τίποτα δεν θα αγόραζα τώρα κάρτες για mining. Καλύτερα να αγοράσει κάποιος κατευθείαν το νόμισμα που θέλει και να περιμένει να ανέβει, αν ανέβει. Ο λόγος που κάποιοι κάνουν mining ακόμα είναι ότι τους έχουν ξεμείνει κάρτες από παλιά και επειδή τα νομίσματα ανεβαίνουν φαίνεται σαν να συμφέρει.
Κάποιοι κάνουν mining σε σπάνια νομίσματα που δεν υπάρχουν στα χρηματιστήρια (άρα αδύνατον να αγοραστούν) με την ελπίδα ότι θα πάνε καλά και θα τα μοσχοπουλήσουν. Δύσκολα κόλπα αυτά, αν ξέρεις τίποτα πες.
Τελικά όμως ο κόσμος προχωρά προς το staking και όχι το mining.

Το farming είναι μεγάλη σπέκουλα για το αν θα βγάλει κέρδος στο μέλλον. Είναι επένδυση υψηλού ρίσκου. Αλλά και μόνο που θα αποφύγεις τις εγχώριες βδέλες από το να ζητάνε αίμα προκαταβολικά, μήπως τελικά είναι μικρότερο το ρίσκο :think:
 

JOKERPLUS

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2021
Μηνύματα
169
Like
138
Πόντοι
1
Με τι φράγκα ρε. Αφού τράπεζες και δάνεια γιοκ.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356
Δύσκολα κόλπα αυτά, αν ξέρεις τίποτα πες.
Τελικά όμως ο κόσμος προχωρά προς το staking και όχι το mining.

Το farming είναι μεγάλη σπέκουλα για το αν θα βγάλει κέρδος στο μέλλον. Είναι επένδυση υψηλού ρίσκου. Αλλά και μόνο που θα αποφύγεις τις εγχώριες βδέλες από το να ζητάνε αίμα προκαταβολικά, μήπως τελικά είναι μικρότερο το ρίσκο :think:
Είμαι στο IT από το 1985, αλλά είμαι εναντίον αυτής της μαλακίας που γαμάει το περιβάλλον για παπαριές. Δε μιλάμε για αλγόριθμο που υπολογίζει κάτι χρήσιμο, αλλά η όλη ιστορία είναι ένα guessing game. :jerking:

Το θέμα είναι σοβαρό, πέρα από πλάκα. Το Ιράν ψάχνει τρόπους να μειώσει το ενεργειακό αποτύπωμα και αυτή τη στιγμή έχει υπολογισθεί ότι χρησιμοποιείται για mining ενέργεια ίση με αυτή που καταναλώνει η Αυστρία! :confused:

Το farming απ' την άλλη, δεν είναι ακριβώς Green όπως λένε, απλά είναι greener (sic) μια και χρησιμοποιείται cpu αντί για gpu. Παπάρια μάντολες δηλ. Εντωμεταξύ, η φάση είναι χειρότερη από χρηματιστήριο (δηλ φήμες και προσδοκίες). :jerking:

Π.χ. βγαίνει η φήμη ότι αρρώστησε ο Στουρνάρας, πέφτει το ΧΑΑ. Σε αυτή την ιστορία τώρα, αρκεί να βγει να μιλήσει ο Elon Musk και απ' αυτό που θα πει, μπορεί και να πέσει το bitcoin 30%! Άμα αυτό είναι πραγματική οικονομία, εγώ είμαι ο Vladimir Putin. :confused:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Μπα, μια χαρά μινάρουν :jerking: ethereum όλοι οι ανεπρόκοποι. Όταν αλλάξει το proof, το συζητάμε.

Σύντομα θα γίνει της Πόπης στο farming, μόλις φτιαχτεί δηλ το πρωτόκολλο για pools.

Ψάχνει τώρα ο καθένας για καφέ, σουβλακερί και μαγαζιά με γυναικεία ρούχα μέσα σε κάτι στενά, ξερω γω. Νταξ. :jerking:
το staking αξιζει?
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356
Αν πιστέψει κανείς ότι το μέλλον είναι τα crypto (σε σχέση με τα fiat), φυσικά αξίζει. Σύντομα θα πάει εκεί και το ethereum και θα βάλουν όλοι οι Κινέζοι τις κάρτες στον πάτο τους. :pipa2:
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.696
Like
1.463
Πόντοι
216
τι ειναι το farming παιδια?
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Αν πιστέψει κανείς ότι το μέλλον είναι τα crypto (σε σχέση με τα fiat), φυσικά αξίζει. Σύντομα θα πάει εκεί και το ethereum και θα βάλουν όλοι οι Κινέζοι τις κάρτες στον πάτο τους. :pipa2:
Αν...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Αν πιστέψει κανείς ότι το μέλλον είναι τα crypto (σε σχέση με τα fiat), φυσικά αξίζει. Σύντομα θα πάει εκεί και το ethereum και θα βάλουν όλοι οι Κινέζοι τις κάρτες στον πάτο τους. :pipa2:
ειναι πολυ ρισκαδορος χωρος ομως...και το staking αξιζει μονο οταν πιστευεις οτι ενα νομισμα θα παει επανω τις επομενες 30-60-90 μερες,γιατι για να στακαρεις νομισμα πρεπει να το αγορασεις πρωτα και ετσι και πεσει αντι να ανεβει,τον ηπιες,,εκτος
και αν παρεις usdt-usdc που ειναι σταθερα αλλα δεν εχουν μεγαλο ποσοστο κερδους.Φαντασου εχω λεφτα στην ακρη για να παιξω μπαλα αλλα ακομα δεν εχω μπει. οτι λαμπει δεν ειναι παντα χρυσος
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
με trading ασχολουμε χρονια αλλα μαλακιες...μια χανεις μια κερδιζεις και πρεπει να εισαι απο πανω ολη μερα-νυχτα (και αν) στο btc εβγαλα κατι ισα ισα προλαβα και μπηκα σε καλο σημειο αλλα δεν εκατσα πολυ. απλως ψαχνομαι για παθητικο εισοδημα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Παρ'οτι σύμφωνα με τις περισσότερες απόψεις διαφαίνεται ότι δεν αξίζει, εγω πιστεύω οτι σε πάντα υπάρχει χώρος για κατι διαφορετικό . Απλώς εσυ, εγω, δεν ξέρουμε πιο ειναι αυτό.
Θα το μάθουμε, όταν δούμε την επιτυχία, την επιτυχημένη ιδέα, στην εστίαση, στο εμποριο, στον πρωτογενή τομέα κλπ..
Έπειτα τι σημαίνει εστίαση;
Εστίαση είναι το λιγδιάρικο σουβλατζίδικο στην γωνία, εστίαση είναι και ο ψαγμένος "Παράξενος " που διαλέγει και κοβει το κρέας μόνος του και δίνει μονο σουβλάκι και τρώει ολη η Λαρισα ..
Χώρος και κέρδος υπάρχει πάντα για το σωστό concept , που εμπεριέχει πολύ περισσότερα απο την ιδέα.
Υπάρχουν όμως κάποια βασικά.
Μακριά απο τραπέζια. Μακριά απο πάγια. Η ταμειακή μηχανή πρέπει να παίζει 'μουσική'.
Κλείνω με το πιο δύσκολο, για μένα.
Έλεγα στον γιό μου παλιά, το δυσκολότερο πάντα εν Ελλάδι η χρηματοδότηση.
Τώρα το δυσκολότερο είναι να βρείς προσωπικό ικανό.. τρομερή έλλειψη. Scarcity το λένε και ειναι απο τις λίγες λέξεις που χρησιμοποιώ στα αγγλικά.
Τρομερή ανεργία και δεν βρίσκεις κόσμο άξιο να δουλέψει στο μαγαζι σου.
Το τι κινητικότητα υπαλλήλων μου εξιστορούν γνωστοί μου στα μαγαζιά τους δεν περιγράφεται..
Υπαρχουν ευκαιριες,αρκει να μπορεσεις να μην μπλεξεις το κρατος στα ποδια σου οσο μπορεις εστω.Γιατι ακομα και αν εγω πχ εχω σκεφτει μια καλη ιδεα η φορολογια ειναι ενα θεμα στην ελλαδα. Και στο αλλο που λες για το προσωπικο μεγαλη υποθεση.Κανεις δε θα ενδιαφερθει περισσοτερο για την επιχειρηση σου απο σενα τον ιδιο. (μου ειχε πει μια φορα ενας φιλος βενζινας "αν τα εκανα ολα ετσι ακριβως οπως ελεγε το κρατος κατα γραμμα,με μαθηματικη ακριβεια θα εκλεινα σε 6μηνες,με υπολογισμους απο οικονομολογους και λογιστες")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν mod:
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Εγώ ζηλεύω τα μαγαζιά "πλύντο μόνος σου" για το αυτοκίνητο. Αγοράζεις τα μηχανήματα από το εξωτερικό και κόβουν χρήμα από μόνα τους. Σαπουνάδα και νεράκι μόνο χρειάζονται να τα τροφοδοτεί κάποιος επιστάτης μία στο τόσο. Ούτε ταμίας, ούτε πάκηδες ούτε άλλος χαραμοφάης χρειάζεται.

Γενικά ότι καινούριο ρομποτικό μηχάνημα μπορεί να φέρει κάποιος από την Κίνα ικανό να "φάει" τη δουλειά του εργάτη πιστεύω θα είναι κερδοφόρο. Χωρίς ασφάλιση, επιθεωρητές εργασίας, μίρλα, παρεξηγήσεις, άδειες κυήσεως κλπ! Μαγικό .. μαγικό...
αυτο ψαχνω αυτο το καιρο...αλλα νομιζω πρεπει να βαλεις και υπαλληλους.
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
315
Like
285
Πόντοι
21
νέο φρεσκάρισμα του θέματος ....με την σκέψη : ο πόλεμος τα σβηνει όλα ή δημιουργεί νέες ευκαιρίες ?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
νέο φρεσκάρισμα του θέματος ....με την σκέψη : ο πόλεμος τα σβηνει όλα ή δημιουργεί νέες ευκαιρίες ?
περιμένεις στην ελλάδα να βγάλεις λεφτά? ασε τον πόλεμο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

κάνε κατι που να μην εξαρταται το κερδος απο το εισόδημα του ελληνα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom