Νέα

Αξίζει τώρα πια να κάνεις επιχείρηση στην Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kallitexnis777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Το ερώτημα που θα θέσω για να ανοίξουμε αυτό το θρεντ δεν έχω δει μέχρι στιγμής παρόμοιο είναι.

Αξίζει άραγε να δημιουργήσεις καινούργεια επιχείρηση η μικροεπιχειρηση τώρα πια στις ημέρες μας οτιδοιποτε τύπου δεν πα να ναι καφέ/φαγαδικο οτιδοιποτε.

Πείτε τις απόψεις σας
Επειδή το ερώτημα σου είναι πολύ γενικό, ας το δούμε υποθετικά με κάποια νούμερα.
Έστω ότι τα επόμενα 5 χρόνια θα ανοίξουν στην Ελλάδα 100.000 νέες επιχειρήσεις εκ των οποίων οι 60.000 θα κλείσουν μέσα σε λίγα χρόνια, κάποιες με χρέη, ενώ οι 40.000 θα συνεχίσουν και θα αποδίδουν ένα κάποιο εισόδημα στον ιδιοκτήτη τους.

Εσύ προσωπικά θα ασχολούσουν;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Ναι ε?

Για να σε ρωτήσω λοιπόν κάτι:

Είσαι ιδιοκτήτης ασφαλιστικής εταιρείας και ασφαλίζεις ένα κατάστημα στην Ερμού για 1.000 ευρώ το χρόνο σου λέω εγώ. Περίπου. Το σπάνε τα αλητάκια, 15.000 οι ζημιές. Αποζημιώνεις.

Μετά?

Το ασφαλίζεις ξανά?

Είμαι πολύ περίεργος να μου πεις τι θα έκανες! :)
Εξαρτάται από το πόσα μαγαζιά έχει η περιοχή, πόσα από αυτά έσπασαν και κάθε πόσα χρόνια.
Αν ασφαλίσεις 10 μαγαζιά από 1.000 ευρώ και σπάνε το ένα κάθε 3 χρόνια και πληρώνεις 15.000 ευρώ, τότε ΝΑΙ, ασφαλίζεις.
Αν ασφαλίσεις 10 μαγαζιά από 1.000 ευρώ και σπάνε τα 2 κάθε 2 χρόνια και πληρώνεις 15.000 χ 4 = 60.000 ευρώ, τότε ΟΧΙ, δεν ασφαλίζεις, ή ανεβάζεις το ασφάλιστρο στα 3.500 ευρώ και σε όποιον αρέσει
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
371
Πόντοι
21
Ναι ε?

Για να σε ρωτήσω λοιπόν κάτι:

Είσαι ιδιοκτήτης ασφαλιστικής εταιρείας και ασφαλίζεις ένα κατάστημα στην Ερμού για 1.000 ευρώ το χρόνο σου λέω εγώ. Περίπου. Το σπάνε τα αλητάκια, 15.000 οι ζημιές. Αποζημιώνεις.

Μετά?

Το ασφαλίζεις ξανά?

Είμαι πολύ περίεργος να μου πεις τι θα έκανες! :)
Εφόσον πληρώνεις την ασφάλεια σου τότε θα σε καλύψει για τη ζημιά αν όχι για ολόκληρη για το μεγαλύτερο ποσοστο έτσι κανένας μαγαζατορας δε θα έβαζε ασφάλεια στον χώρο εργασίας του επίσης ας μιλήσω πιο συγκεκριμένα για αυτό το συγκεκριμένο κατάστημα εάν ήταν τόσο δύσκολα εκείνος θα χε βάλει λουκέτο εδώ και χρόνια γιατί εγώ το θυμάμαι το συγκεκριμένο κατάστημα πολλά χρόνια ανοικτό
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
371
Πόντοι
21
Επειδή το ερώτημα σου είναι πολύ γενικό, ας το δούμε υποθετικά με κάποια νούμερα.
Έστω ότι τα επόμενα 5 χρόνια θα ανοίξουν στην Ελλάδα 100.000 νέες επιχειρήσεις εκ των οποίων οι 60.000 θα κλείσουν μέσα σε λίγα χρόνια, κάποιες με χρέη, ενώ οι 40.000 θα συνεχίσουν και θα αποδίδουν ένα κάποιο εισόδημα στον ιδιοκτήτη τους.

Εσύ προσωπικά θα ασχολούσουν;
Εγώ απαντώ εσύ θα ανοίγες επιχείρηση με το σκεπτικό ότι κάποια στιγμή θα βαλεις λουκέτο ? Γιατί εάν είναι έτσι μάλλον δεν παίζει να είσαι έτοιμος να ανοιξεις επιχείρηση
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Ναι ε?

Για να σε ρωτήσω λοιπόν κάτι:

Είσαι ιδιοκτήτης ασφαλιστικής εταιρείας και ασφαλίζεις ένα κατάστημα στην Ερμού για 1.000 ευρώ το χρόνο σου λέω εγώ. Περίπου. Το σπάνε τα αλητάκια, 15.000 οι ζημιές. Αποζημιώνεις.

Μετά?

Το ασφαλίζεις ξανά?

Είμαι πολύ περίεργος να μου πεις τι θα έκανες! :)
Γιατι να το σπασουν οι αλητες;Δεν το φυλαν οι χουντομπατσοι σου;Τι κανουν;Ξυνονται;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Εγώ απαντώ εσύ θα ανοίγες επιχείρηση με το σκεπτικό ότι κάποια στιγμή θα βαλεις λουκέτο ? Γιατί εάν είναι έτσι μάλλον δεν παίζει να είσαι έτοιμος να ανοιξεις επιχείρηση
Λουκέτο μπαίνει σχεδόν σε όλες τις επιχειρήσεις κάποια στιγμή.
Το παν είναι τα χρόνια που θα δουλέψεις να πας καλά.
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
371
Πόντοι
21

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.405
Πόντοι
2.786
Εφόσον πληρώνεις την ασφάλεια σου τότε θα σε καλύψει για τη ζημιά αν όχι για ολόκληρη για το μεγαλύτερο ποσοστο έτσι κανένας μαγαζατορας δε θα έβαζε ασφάλεια στον χώρο εργασίας του επίσης ας μιλήσω πιο συγκεκριμένα για αυτό το συγκεκριμένο κατάστημα εάν ήταν τόσο δύσκολα εκείνος θα χε βάλει λουκέτο εδώ και χρόνια γιατί εγώ το θυμάμαι το συγκεκριμένο κατάστημα πολλά χρόνια ανοικτό
Λοιπόν, μιας και δεν ξέρεις από ασφάλειες μάλλον, να σε ενημερώσω οτι:

- Δεν έχει σχέση με το πόσα ασφαλίζεις αλλά με το καθένα ξεχωριστά. Αν μια ασφάλιση σε βάζει μέσα, δεν θα το ασφαλίσεις ξανά. Πως το ξέρω αυτό? Έχω φιλο με μαγαζί στην Ερμού. Όταν του το έσπασαν του ζήτησαν πενταπλό ασφάλιστρο για να τον ασφαλίσουν. :wink:

- Φυσικά για extra ασφάλεια θα πρέπει να έχεις ιδιωτική αλλά αξίζει να το κάνεις? Θα σε προστατέψει? Όταν επιτίθενται αυτά τα ούγκανα με τις πέτρες και τα δοκάρια, θα τους σταματήσει 1-2-5 ιδιωτικοί φύλακες?

Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι το επιχείρημά σου "το ασφαλίζεις και γλιτώνεις από τα ούγκανα" δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Για ποιον λόγο ακριβώς μιλάμε για Ερμου που αποτελεί το 1/1.000.000 της ελληνικής αγοράς;
Στην περιοχή που μένω η τελευταία φορά που έσπασε Κατάστημα από επεισόδια πρέπει να ήταν πριν πάνω από 35 χρόνια.
Μακάρι να ήταν αυτά τα προβλήματα του επιχειρείν
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.705
Κριτικές
1
Like
4.487
Πόντοι
1.706
Καλή τύχη σε οποιον το κάνει.

Εγω προσωπικα με τιποτα δεν θα το ξαναεκανα.

Πιστευω πως η ελλαδα δεν προσφερεται για ιδιωτικη πρωτοβουλια κ επιχειρηματικοτητα.

Οταν καταχρεωνεσαι να ανοιξεις μια επιχειρηση με στόχο σε μια πενταετια να βγαζεις τα εξοδα σου, τι να συζηταμε.
Αξιζει για καποιους που εχουν κληρονομησει την οικογενειακη επιχειρηση, με ετοιμη πελατεια, χωρις χρεη, κ μαζι 2-3ακομη ακινητα για στεγαση ή εισπραξη ενοικιων. Μόνο ετσι.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Το ερώτημα που θα θέσω για να ανοίξουμε αυτό το θρεντ δεν έχω δει μέχρι στιγμής παρόμοιο είναι.

Αξίζει άραγε να δημιουργήσεις καινούργεια επιχείρηση η μικροεπιχειρηση τώρα πια στις ημέρες μας οτιδοιποτε τύπου δεν πα να ναι καφέ/φαγαδικο οτιδοιποτε.

Πείτε τις απόψεις σας
Σε στυλ μαγαζι οχι..(νοικια,υπαλληλοι,εφοριες,φπα,γενικως οχι πολυ δουλεια,θα πιξεις και ο τελευταιος που θα πληρωθει θα εισαι εσυ...και αν πληρωθεις)..πλεον για μενα ανθιζουν οι online επιχειρησεις,και το ηλεκτρονικο εμποριο.
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
371
Πόντοι
21
Σε στυλ μαγαζι οχι..(νοικια,υπαλληλοι,εφοριες,φπα,γενικως οχι πολυ δουλεια,θα πιξεις και ο τελευταιος που θα πληρωθει θα εισαι εσυ...και αν πληρωθεις)..πλεον για μενα ανθιζουν οι online επιχειρησεις,και το ηλεκτρονικο εμποριο.
Σίγουρα συμφωνώ η τεχνολογία σε λίγο θα κατακτήσει μεγάλες βαθμίδες αλλά μην αποκλείεις εντελώς και το γεγονός ενως μαγαζιού εστίασης εγώ δούλευα σε ένα μαγαζί κοντά στο κέντρο εδώ Αθήνα και οι τυπαδες που το Χανε χεζοντουσαν στο ταλιρο τραπέζια ντελιβερι εφαρμογές. Όλα τρεχαν και ακόμα τρέχουν ρολόι πιστεύω τη σωστή κίνηση πρέπει να κάνεις σωστή με την άποψη για το τι χρειάζεται και σε ποιο μέρος χρειάζεται και να παίξεις σωστό μάρκετινγκ
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Αν είσαι μάγκας και δουλευταράς, ανοίγεις επιχείρηση παντού, προσαρμόζεσαι με τα δεδομένα και προχωράς.

Αν είσαι τεμπελχανάς και λαμόγιο... δύσκολα!
να εισαι μαγκας και δουλευταρας σιγουρα οποιος το εκανε,δεν πηγε χαμενος το θεμα ειναι να βγαζεις και ενα κερδος που να αξιζει το κοπο και οχι να γαμιεσαι για το τιποτα..υστερα ειναι και θεμα αντικειμενου που θα αναλαβεις.
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
371
Πόντοι
21
Καλή τύχη σε οποιον το κάνει.

Εγω προσωπικα με τιποτα δεν θα το ξαναεκανα.

Πιστευω πως η ελλαδα δεν προσφερεται για ιδιωτικη πρωτοβουλια κ επιχειρηματικοτητα.

Οταν καταχρεωνεσαι να ανοιξεις μια επιχειρηση με στόχο σε μια πενταετια να βγαζεις τα εξοδα σου, τι να συζηταμε.
Αξιζει για καποιους που εχουν κληρονομησει την οικογενειακη επιχειρηση, με ετοιμη πελατεια, χωρις χρεη, κ μαζι 2-3ακομη ακινητα για στεγαση ή εισπραξη ενοικιων. Μόνο ετσι.
Με τα λεγόμενα τα δικά σου τυπε δεν θα έπρεπε να είχε μείνει μαγαζί ανοιχτό
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Σίγουρα συμφωνώ η τεχνολογία σε λίγο θα κατακτήσει μεγάλες βαθμίδες αλλά μην αποκλείεις εντελώς και το γεγονός ενως μαγαζιού εστίασης εγώ δούλευα σε ένα μαγαζί κοντά στο κέντρο εδώ Αθήνα και οι τυπαδες που το Χανε χεζοντουσαν στο ταλιρο τραπέζια ντελιβερι εφαρμογές. Όλα τρεχαν και ακόμα τρέχουν ρολόι πιστεύω τη σωστή κίνηση πρέπει να κάνεις σωστή με την άποψη για το τι χρειάζεται και σε ποιο μέρος χρειάζεται και να παίξεις σωστό μάρκετινγκ
ναι...δεν ειμαι απολυτος σε οτι λεω απλως για να γινω λιγο πιο αντικειμενικος το να ανοιξεις δικια σου επιχειρηση πλεον εχει ενα μεγαλυτερο ρισκο να παει καλα σε σχεση με αλλες εποχες.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.649
Κριτικές
1
Like
5.589
Πόντοι
2.356
Πολύ δύσκολη περίπτωση να γίνει τούτο το γεγονός να έρθουν νταντάδες εάν έχεις ένα νορμάλ κατάστημα αν το μαγαζί θα δουλεύει νύχτα τότε αλλάζει το θεμα σιγά μην ερχόταν κανένας να σου πουλήσει προστασία αν έχεις ένα απλό μαγαζί και βάζεις λουκέτο 12 η ώρα πρέπει να είσαι από αυτούς που ξεπλένουν τα φράγκα τους έχοντας τέτοια μαγαζιά για να κάνουν όνομα περίεργο
τυπε! οποιοδηποτε μαγαζι και να ανοιξεις παιρνεις κομματι απο την πιτα! "μαγαζι" ανοιξε και η βεργινα και αρχισε να τρωει πολεμο απο τους μεγαλους (συν ποσοι αλλοι μικροι που πηρα γρηγορα τον μπουλο και δε τους εμαθε ποτε κανεις)

απο τη στιγμη που τρως κομματι απο την πιτα ετοιμασου για πολεμο. ρουφιανιες καταγγελιες κλπ...

οποιος παει με τον σταυρο στο χερι του τον βαζουν στον κωλο
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Εξαρτάται τι επιχείρηση και ποιο θα είναι το κοινό σου.Θα πουλάς στην Ελλάδα ή θα επεκταθείς στην Ευρωπαϊκή ή/και παγκόσμια αγορά;Αν το κοινό σου είναι η Ελλάδα,το κάνεις για να μην έχεις αφεντικό στο κεφάλι σου να σου πρήζει τ΄αρχίδια κάθε μέρα,ή κάποιον γλύφτη που το παίζει δ/ντης.Πλουτισμός δεν υπάρχει...Απλώς μεροδούλι μεροφάι.
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.837
Πόντοι
456

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom