Νέα

Αστυνομικό Δελτίο - Αύξηση Εγκληματικότητας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα psaxnw(1)
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 99K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Με το που θα ακούει κάποιον έξω από την πόρτα του να έχει την δυνατότητα να του αδειάσει έναν γεμιστήρα.... :rockon:
δεν ειναι κακη ιδεα
φαντασου να ερθουν να σου κανουν επισκεψη με γλυκα απτο κοσμικο και να μην σε εχουν παρει τηλ πρωτα
με το που θα τους ακουσεις να ανεβαινουν απτις σκαλες το γαλακτομπουρεκο βαφτηκε κοκκινο :2funny:
 

Επισκέπτης
όλοι απόφοιτοι ελληνικών νομικών σχολών όμως λένε τις ίδιες πίπες ....

ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ !!!!!!

έχω ξαδέλφια δικηγόρους και κολλητούς που πίνουμε πολύ συχνά καφέδες ....

ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΝΕ .....

το κωλό-σύστημα φροντίζει καλά για την μακροημέρευση του ...
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Καλα. Εγω σου ευχομαι απλα να μην χρειαστει ποτέ να το χρησιμοποιησεις.
Ο πολεμος φανταζει συναρπαστικος σε οσους δεν εχουν καμια εμπειρια απο αυτον.
Μακιαβελι.
Αν και την μεταφραση πρεπει να την σκοτωσα.  :grin:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Κολλαω στο οτι ειστε ακριβως το παραδειγμα, που υποδεικνυει οτι δεν πρεπει ποτέ η οπλοφορια να γινει εντελως ελευθερη.
Γιατι καποιοι σαν εσας, θα αρχισουν τις εν ψυχρω δολοφονιες.

Δε σκοπεύω να κλέψω και να σκοτώσω κανένα. Να αμυνθώ σκοπεύω. Πως τώρα συνάγεις πως αυτό οδηγεί σε εν ψυχρώ δολοφονια, άβυσος η ψυχη του ανθρώπου ... :rolleyes:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
γιατί δεν έχω κάποια γραπτή δήλωση από τον άγνωστο εισβολέα,
ότι θα είναι άοπλος και ότι μόλις ακούσει σειρήνα θα φύγει ....
Μάλιστα...λες δηλαδή ότι αν είναι οπλισμένος θα κάτσει μέσα κ ας έχει ξυπνήσει όλη η γειτονιά κ ας είναι να έρθει η αστυνομία σε μερικά λεπτά...μάλιστα....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
όλοι απόφοιτοι ελληνικών νομικών σχολών όμως λένε τις ίδιες πίπες ....

ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ !!!!!!

έχω ξαδέλφια δικηγόρους και κολλητούς που πίνουμε πολύ συχνά καφέδες ....

ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΝΕ .....

το κωλό-σύστημα φροντίζει καλά για την μακροημέρευση του ...
Το οτι ολοι οι νομικοι λενε το ιδιο, σημαινει προφανως οτι συμφωνουν στο αυτονοητο...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Το οτι ολοι οι νομικοι λενε το ιδιο, σημαινει προφανως οτι συμφωνουν στο αυτονοητο...
Όχι ρε,απλά έχουν φάει όλοι πλύση εγκεφάλου κ δεν ξέρουν τι λένε....

Αμφιβάλω κ αν Ελβετία ή Η.Π.Α. που τόσο γουστάρουν το όπλο είναι αυτό που κάνει την διαφορά,αλλά ας χαίρονται....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Δε σκοπεύω να κλέψω και να σκοτώσω κανένα. Να αμυνθώ σκοπεύω. Πως τώρα συνάγεις πως αυτό οδηγεί σε εν ψυχρώ δολοφονια, άβυσος η ψυχη του ανθρώπου ... :rolleyes:
Η αμυνα ειναι νομικη εννοια. Και ειναι η ΑΝΑΓΚΑΙΑ προσβολη του επιτιθεμενου, ωστε να παυσει την αδικη επιθεση.
Το να πυροβολησεις καποιον επειδη απλως μπηκε σπιτι σου, δεν ειναι αμυνα.
Μπορει να ειναι αποψη σου οτι ειναι σωστο. Εκει απλα διαφωνουμε. Θεμα κοσμοθεωριας ειναι.
ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Ασε μωρε να αερολογουν και να νομιζουν οτι ειναι οπως βλεπουν στις αμερικανικες ταινιες.

Δηλαδη αυτο που χωριζει την ταξη με την αναρχια στην αμερικη ειναι η διαθεση οπλων.
Και γιατι δηλαδη σε αλλες κοινωνιες και χωρις οπλοκατοχες τα ποσοστα ειναι πολυ μικροτερα?

Δεν θελουν μονο να εχουν οπλα, αλλα και την νομικη καλυψη να τα χρησιμοποιουν χωρις να πρεπει να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελαφαντες.

Ρε αγόρι μου με η χωρίς όπλα το πράγμα είναι το ίδιο.

Να στο πω απλά. Εγώ αμα θελω να σκοτώσω το κάνω με τα ίδια μου τα χέρια γυμνά ή , με ένα σουγιά . Ανετότατα. Πανεύκολα.
Το όπλο το θέλω για να έχω τη δυνατότητα να αντιμετωπίσω στα ίσια αυτον που το έχει. Με τα χέρια η με το σουγιά και το μαχαίρι δε μπορώ.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Δε σκοπεύω να κλέψω και να σκοτώσω κανένα. Να αμυνθώ σκοπεύω. Πως τώρα συνάγεις πως αυτό οδηγεί σε εν ψυχρώ δολοφονια, άβυσος η ψυχη του ανθρώπου ... :rolleyes:
Δεν φοβομαστε την χρηση, αλλα την καταχρηση.
Δεν μου εγγυαται κανεις πως δεν θα κανεις καταχρηση εσυ η οποιος παρει οπλο.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
δεν ειναι κακη ιδεα
φαντασου να ερθουν να σου κανουν επισκεψη με γλυκα απτο κοσμικο και να μην σε εχουν παρει τηλ πρωτα
με το που θα τους ακουσεις να ανεβαινουν απτις σκαλες το γαλακτομπουρεκο βαφτηκε κοκκινο :2funny:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Η αμυνα ειναι νομικη εννοια. Και ειναι η ΑΝΑΓΚΑΙΑ προσβολη του επιτιθεμενου, ωστε να παυσει την αδικη επιθεση.
Το να πυροβολησεις καποιον επειδη απλως μπηκε σπιτι σου, δεν ειναι αμυνα.
Μπορει να ειναι αποψη σου οτι ειναι σωστο. Εκει απλα διαφωνουμε. Θεμα κοσμοθεωριας ειναι.
ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ.

Δεν είναι με τη δική σου κοσμοθεωρία επίσης. Στο τεξας μια χαρα ισχύει. Θα επιζητούσα να υιοθετηθεί και εδώ. Ώστε να ΕΙΝΑΙ αμυνα.
Και αυτό γιατί δε προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα απέναντι σε οπλισμένο αντίπαλο αν περιμένεις πρώτα να σου εκδηλώσει επίθεση. Η αποτροπή είναι το θέμα και να επιβιώσεις.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ρε αγόρι μου με η χωρίς όπλα το πράγμα είναι το ίδιο.

Να στο πω απλά. Εγώ αμα θελω να σκοτώσω το κάνω με τα ίδια μου τα χέρια γυμνά ή , με ένα σουγιά . Ανετότατα. Πανεύκολα.
Το όπλο το θέλω για να έχω τη δυνατότητα να αντιμετωπίσω στα ίσια αυτον που το έχει. Με τα χέρια η με το σουγιά και το μαχαίρι δε μπορώ.
Και γω τώρα θέλω να πάω για νάνι αλλά με τις μαλακίες που πιάσαμε κ λέμε δεν μπορώ. :birdman:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Δεν φοβομαστε την χρηση, αλλα την καταχρηση.
Δεν μου εγγυαται κανεις πως δεν θα κανεις καταχρηση εσυ η οποιος παρει οπλο.

Ε τώρα ήδη δε γίνεται κατάχρηση? Απο αυτούς που έχουν? Αν θέλω και τώρα παίρνω σβάρνα το δρόμο και μαχαιρώνω περαστικούς. Τι με εμποδίζει???
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Ε τώρα ήδη δε γίνεται κατάχρηση? Απο αυτούς που έχουν? Αν θέλω και τώρα παίρνω σβάρνα το δρόμο και μαχαιρώνω περαστικούς. Τι με εμποδίζει???
Το οτι για να μαχαιρωσεις καποιον, πρεπει να τον πλησιασεις και να καμψεις πιθανη αντισταση.
Κατι που δεν υπαρχει οταν τον πυροβολεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Δεν είναι με τη δική σου κοσμοθεωρία επίσης. Στο τεξας μια χαρα ισχύει. Θα επιζητούσα να υιοθετηθεί και εδώ. Ώστε να ΕΙΝΑΙ αμυνα.
Και αυτό γιατί δε προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα απέναντι σε οπλισμένο αντίπαλο αν περιμένεις πρώτα να σου εκδηλώσει επίθεση. Η αποτροπή είναι το θέμα και να επιβιώσεις.
Γνωριζεις τη νομοθεσια και τις προυποθεσεις αμυνας που ισχυουν στο Δικαιο του Τεξας?
Παρακαλω ενα λινκ.Εγω αμφισβητω ΣΦΟΔΡΑ οτι ισχυει κατι τετοιο αδιακριτως για τους εισερχομενους σε ιδιοκτησια.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Το οτι για να μαχαιρωσεις καποιον, πρεπει να τον πλησιασεις και να καμψεις πιθανη αντισταση.
Κατι που δεν υπαρχει οταν τον πυροβολεις.

Eεεε είδες που έρχεστε στα λόγια μου? Άρα επειδή με το μαχαίρι ή τα χέρια είμαστε ΙΣΟΔΥΝΑΜΟΙ. Ε , αυτό επιζητούμε, αφού ο άλλος έχει όπλο να ανέβουμε στο σκαλί του και να καταστούμε ισοδύναμοι.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Ρε αγόρι μου με η χωρίς όπλα το πράγμα είναι το ίδιο.

Να στο πω απλά. Εγώ αμα θελω να σκοτώσω το κάνω με τα ίδια μου τα χέρια γυμνά ή , με ένα σουγιά . Ανετότατα. Πανεύκολα.
Το όπλο το θέλω για να έχω τη δυνατότητα να αντιμετωπίσω στα ίσια αυτον που το έχει. Με τα χέρια η με το σουγιά και το μαχαίρι δε μπορώ.
Καλα τωρα, μια καραμπινα να κρατησεις στα χερια σου καταλαβαινεις την διαφορα.
Οταν τσακωθεις με καποιον στο δρομο θα ριξεις κανενα μπουκετο θα ξαπλωσει καποιος απο τους δυο στο χωμα, και θα σας χωρισουν μετα. Με το οπλο θα το βγαλεις και δεν θα προλαβεις να ξεθυμανεις η τιποτα αλλο.
Και οχι δεν θα σκεφτεις αμα ο αλλος εχει επισης οπλο.
Στην Εκ προμελετης δολοφονια δεν σου απαντω διοτι αμα καποιος εχει φτασει σε αυτο το σημειο καποιο οπλο θα μπορεσει να βρει νομημο η μη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Eεεε είδες που έρχεστε στα λόγια μου? Άρα επειδή με το μαχαίρι ή τα χέρια είμαστε ΙΣΟΔΥΝΑΜΟΙ. Ε , αυτό επιζητούμε, αφού ο άλλος έχει όπλο να ανέβουμε στο σκαλί του και να καταστούμε ισοδύναμοι.
Α οχι την μπαλα στην κερκιδα.
Ειπες να πυροβολω αυτον που μπηκε στην ιδιοκτησια μου.
Προφανως επομενως και αοπλο. Ή μηπως θα τον ρωτησεις πριν αν ειναι ενοπλος?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom