Νέα

Απόκτηση 18 μαχητικών Rafale από Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 427
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Τετοιου τυπου κρανη στα οποια προβαλονται οι πληροφοριες του HUD δεν εχουν αναπτυξει οι Γαλλοι
Στα rafale μονο απο το HUD βλεπεις
To συστημα της φωτο ειναι συμβατο με τα F16

Καλυτερα να επενδυαμε στις τελευταιες εκδοσεις του F16 με παραλληλη παραγγελια F35

Tο μονο που εξυπηρετει η παραγγελια των Rafale ειναι να μεινει ανοιχτη η γραμμη παραγωγης
Τον αριθμο πως τον σκεφτηκαν??

Κάνετε μεγάλο λάθος. Αυτό που εξυπηρετεί η αγορά από τους Γάλλους, είναι το να έχουμε την υποστήριξή τους.
Εάν αυτό χρειάζεται γιατί όχι;
Η Γαλλία είναι πυρηνική δύναμη και υπολογήσιμο μέγεθος

Δείτε.


Μερικές αγορές οπλικών συστημάτων, δεν γίνονται με βάση την τακτική χρησιμότητα εμπλοκής σε μάχη, αλλά με βάση την τακτική χρησιμότητα διπλωματίας . :)

ξεροχυσα με τη τοποθετηση μωρη σκατογρια :cum:
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Τετοιου τυπου κρανη στα οποια προβαλονται οι πληροφοριες του HUD δεν εχουν αναπτυξει οι Γαλλοι
Στα rafale μονο απο το HUD βλεπεις
To συστημα της φωτο ειναι συμβατο με τα F16

Καλυτερα να επενδυαμε στις τελευταιες εκδοσεις του F16 με παραλληλη παραγγελια F35

Tο μονο που εξυπηρετει η παραγγελια των Rafale ειναι να μεινει ανοιχτη η γραμμη παραγωγης
Τον αριθμο πως τον σκεφτηκαν??

Κάνετε μεγάλο λάθος. Αυτό που εξυπηρετεί η αγορά από τους Γάλλους, είναι το να έχουμε την υποστήριξή τους.
Εάν αυτό χρειάζεται γιατί όχι;
Η Γαλλία είναι πυρηνική δύναμη και υπολογήσιμο μέγεθος

Δείτε.


Μερικές αγορές οπλικών συστημάτων, δεν γίνονται με βάση την τακτική χρησιμότητα εμπλοκής σε μάχη, αλλά με βάση την τακτική χρησιμότητα διπλωματίας . :)










Τους Ισραηλινους τους εχουν κρεμασει στο παρελθον αν και ηταν δυνατοι πελατες και μαλιστα εδωσαν φημη στα Mirage
Τι τους εμποδιζει να μας κρεμασουν και εμας αυριο?
Η Γαλλια εχει ενα μεγαλο ποσοστο μουσουλμανων, φανταστειτε το πολιτικο κοστος της στηριξης της χριστιανικης Ελλαδας εναντιον της μουσουλμανικης Τουρκιας
 

Popopovic

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
197
Like
167
Πόντοι
1
Φίλος μου ιπτάμενος και σειρά μου στο σχολείο μου είπε κάποτε στην απλή και αγαθή ερώτηση μου....τι γίνεται σε περίπτωση σύρραξης.


φίλε μου οι πόλεμοι κερδίζονται πολύ πριν χυθεί αίμα η πέσουν κορμιά η γίνουν επακουμβησεις.....οι πόλεμοι κερδίζονται στις πληροφορίες που ξέρουν και είναι βραμμενες. αν ξερεις πόσα αεροπλάνα έχει ο αντίπαλος και πού τα έχει.....τον έχεις κερδίσει πολύ πριν τα αναχαίτισεις.....μου σφυριξε
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Φίλος μου ιπτάμενος και σειρά μου στο σχολείο μου είπε κάποτε στην απλή και αγαθή ερώτηση μου....τι γίνεται σε περίπτωση σύρραξης.


φίλε μου οι πόλεμοι κερδίζονται πολύ πριν χυθεί αίμα η πέσουν κορμιά η γίνουν επακουμβησεις.....οι πόλεμοι κερδίζονται στις πληροφορίες που ξέρουν και είναι βραμμενες. αν ξερεις πόσα αεροπλάνα έχει ο αντίπαλος και πού τα έχει.....τον έχεις κερδίσει πολύ πριν τα αναχαίτισεις.....μου σφυριξε
Λίγο ρηχή νομίζω η τοποθέτηση του φίλου
Εάν ήταν έτσι δεν θα έδινε κάνεις διςμυρια για αεροπλάνα αλλά για ιντελ...
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Ισως όμως όπως με το Χίτλερ που οι Γάλλοι - Άγγλοι προσπαθούσαν να εκλογικευσουν χωρίς επιτυχία με τα γνωστά αποτελέσματα, ο ερντογαν που ονειρεύεται διαστημικό σταθμό και αναβίωση της Οθωμανικής αυτοκρατοριας να μείνουμε μετεξεταστεοι για άλλα 400 χρόνια αν δεν προσέξουμε
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση που δεν έλαβε την προσοχή που της αξίζει.
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Ισως όμως όπως με το Χίτλερ που οι Γάλλοι - Άγγλοι προσπαθούσαν να εκλογικευσουν χωρίς επιτυχία με τα γνωστά αποτελέσματα, ο ερντογαν που ονειρεύεται διαστημικό σταθμό και αναβίωση της Οθωμανικής αυτοκρατοριας να μείνουμε μετεξεταστεοι για άλλα 400 χρόνια αν δεν προσέξουμε
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση που δεν έλαβε την προσοχή που της αξίζει.
Τυγχάνει να έχω ασχοληθεί με το θέμα πολύ και το συμπέρασμα που απεκομισα είναι ότι πάντα υπάρχει ο ασταθμιτος ανθρώπινος παράγοντας
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Ισως όμως όπως με το Χίτλερ που οι Γάλλοι - Άγγλοι προσπαθούσαν να εκλογικευσουν χωρίς επιτυχία με τα γνωστά αποτελέσματα, ο ερντογαν που ονειρεύεται διαστημικό σταθμό και αναβίωση της Οθωμανικής αυτοκρατοριας να μείνουμε μετεξεταστεοι για άλλα 400 χρόνια αν δεν προσέξουμε
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση που δεν έλαβε την προσοχή που της αξίζει.
Τυγχάνει να έχω ασχοληθεί με το θέμα πολύ και το συμπέρασμα που απεκομισα είναι ότι πάντα υπάρχει ο ασταθμιτος ανθρώπινος παράγοντας
Ετσι είναι. Ισως είναι λάθος το να προσπαθεί κανείς να εξηγήσει τις πράξεις ενός τρελλού με βάση τη λογική. Και να δικαιολογεί εκ των υστέρων αυτό που δεν κατανοεί, εφευρίσκοντας εξηγήσεις. Μέχρι τώρα οι πράξεις του δεν προβλέπονται αλλά εξηγούνται εκ των υστέρων. Απρόβλεπτος

Αν ο τύπος είναι τρελλός, τότε ο σεβαλιέ είχε δίκιο. Παιζει και το σενάριο της μεγάλης Ελλάδας-μικράς ασίας.
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Τρελός δεν θα έλεγα αλλά επαρμένος και φιλόδοξος σίγουρα
Η προπαγάνδα του είναι επίσης ένα ακόμη σημείο που χιτλερίζει
 

SexyBeast

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
245
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
21
Τα αεροπλάνα είναι μάλλον το ορεκτικό σε πολύ μεγαλύτερη συμφωνία. Για να δούμε. Αναμένονται ανακοινώσεις 10 Σεπτεμβρίου περίπου
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Τετοιου τυπου κρανη στα οποια προβαλονται οι πληροφοριες του HUD δεν εχουν αναπτυξει οι Γαλλοι
Στα rafale μονο απο το HUD βλεπεις
To συστημα της φωτο ειναι συμβατο με τα F16

Καλυτερα να επενδυαμε στις τελευταιες εκδοσεις του F16 με παραλληλη παραγγελια F35

Tο μονο που εξυπηρετει η παραγγελια των Rafale ειναι να μεινει ανοιχτη η γραμμη παραγωγης
Τον αριθμο πως τον σκεφτηκαν??

Κάνετε μεγάλο λάθος. Αυτό που εξυπηρετεί η αγορά από τους Γάλλους, είναι το να έχουμε την υποστήριξή τους.
Εάν αυτό χρειάζεται γιατί όχι;
Η Γαλλία είναι πυρηνική δύναμη και υπολογήσιμο μέγεθος

Δείτε.


Μερικές αγορές οπλικών συστημάτων, δεν γίνονται με βάση την τακτική χρησιμότητα εμπλοκής σε μάχη, αλλά με βάση την τακτική χρησιμότητα διπλωματίας . :)










Τους Ισραηλινους τους εχουν κρεμασει στο παρελθον αν και ηταν δυνατοι πελατες και μαλιστα εδωσαν φημη στα Mirage
Τι τους εμποδιζει να μας κρεμασουν και εμας αυριο?
Η Γαλλια εχει ενα μεγαλο ποσοστο μουσουλμανων, φανταστειτε το πολιτικο κοστος της στηριξης της χριστιανικης Ελλαδας εναντιον της μουσουλμανικης Τουρκιας

Ξεχνας βεβαια τη μικρη λεπτομερεια οτι μουσουλμανικοτατη Αιγυπτος, Εμιρατα και Σ.Αραβια ειναι με μας.
 

Kalos40

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2018
Μηνύματα
49
Like
58
Πόντοι
0
Φ35 δεν θα πάρουν οι Τούρκοι ποτέ και καμιά άλλη Αραβική χώρα γιατί έχουν ρίξει απαγορευτικό το Ισραήλ. Το ξέρουν οι Τούρκοι γιαυτό πάνε προς Ρωσία μεριά για να πέσουν να πάρουν νέα και εξελιγμένα όπλα από το ΝΑΤΟ. Εμείς αν πάρουμε Φ35 πρέπει να δημιουργηθεί νέα βάσει, να εκπειδευτουν πιλότοι σε νέου τύπου αεροπλάνα,... Μιλάμε για πολλά χρόνια και χρήματα. Ενώ τα rafael είναι ίδια με mirage και φέρουν scal και exocet οι οποίοι δεν μπορούν να τους σταματήσουν οι s400, έχουν εμβέλεια 500 χιλιόμετρα και esea δορυφόρο.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.229
Like
34.719
Πόντοι
9.931
Δυστυχώς τα εξοπλιστικά έχουν μεινει πολύ πίσω, φρεγάτες θέλουμε, τορπίλες θέλουμε, βλήματα για τα τανκς θέλουμε, αεροπλάνα θέλουμε. Τι να πρωτοπαρει κανείς;;
 

Giorgos_Papadopoulos

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
666
Κριτικές
23
Like
822
Πόντοι
1.590
Δυστυχώς τα εξοπλιστικά έχουν μεινει πολύ πίσω, φρεγάτες θέλουμε, τορπίλες θέλουμε, βλήματα για τα τανκς θέλουμε, αεροπλάνα θέλουμε. Τι να πρωτοπαρει κανείς;;

«Συμμάχους» που να μην αναφλέγουν την κόντρα μας με τους Τούρκους διαχρονικώς, ώστε μετά να πουλάνε τα υψηλής στρατιωτικής τεχνολογίας καθρεπτάκια τους θέλουμε.

Επίσης λίγο πιο έξυπνους λαούς και κυβερνήσεις και από τις δύο πλευρές, αντί να βλέπουν την παγίδα αυτή/τρυπάκι και παρόλα αυτά να πηγαίνουν και να πέφτουν μέσα.
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Δυστυχώς τα εξοπλιστικά έχουν μεινει πολύ πίσω, φρεγάτες θέλουμε, τορπίλες θέλουμε, βλήματα για τα τανκς θέλουμε, αεροπλάνα θέλουμε. Τι να πρωτοπαρει κανείς;;

«Συμμάχους» που να μην αναφλέγουν την κόντρα μας με τους Τούρκους διαχρονικώς, ώστε μετά να πουλάνε τα υψηλής στρατιωτικής τεχνολογίας καθρεπτάκια τους θέλουμε.

Επίσης λίγο πιο έξυπνους λαούς και κυβερνήσεις και από τις δύο πλευρές, αντί να βλέπουν την παγίδα αυτή/τρυπάκι και παρόλα αυτά να πηγαίνουν και να πέφτουν μέσα.

Τέτοιες παπαριές έχετε αρχίσει κάνα δυό και λέτε εδώ μέσα. Είναι επειδή δεν ξέρετε ιστορία. Η "κόντρα" λοιπόν με τους Τούρκους κρατάει 1000 χρόνια και μάθε και το πιο σημαντικό.........όταν ξεκίνησε ΕΜΕΊΣ ήμασταν ανώτεροι σε στρατιωτική τεχνολογία. Θα σας συμβούλευα τους "λαούς" να μην τους πιάνετε στο στομα σας γιατί μυρίζετε αριστερίλα.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.711
Κριτικές
90
Like
36.338
Πόντοι
25.467

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.711
Κριτικές
90
Like
36.338
Πόντοι
25.467
Ο πρώτος είναι πως οι Γάλλοι εκτός του ότι έχουν ήδη συμφέροντα στην περιοχή (βλέπε TOTAL) , και εφόσον υπερτερούν σαφώς της Γερμανίας σε αυτόν τον τομέα, βλέπουν την κατάσταση ως μια λαμπρή ευκαιρία να "χτυπήσουν" την γερμανική κυριαρχία και τον ηγετικό της ρόλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.711
Κριτικές
90
Like
36.338
Πόντοι
25.467
Ο δεύτερος είναι, πως μετά την αφέλεια του Ερντογάν να απειλήσει ευθέως του Γάλλους, και αμέσως κατόπιν της ανακοίνωσης αγοράς των γαλλικών μαχητικών αεροσκαφών από την Ελλάδα, οι Γάλοι ετοιμάζονται να στείλουν στην ανατολική μεσόγειο το αεροπλανοφόρο Charles de Gaulle, συνοδευόμενο από άγνωστο μέχρι στιγμής αριθμό πλοίων και υποβρυχίων του γαλλικού πολεμικού ναυτικού, και σε κατάσταση ετοιμότητας μάχης.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.711
Κριτικές
90
Like
36.338
Πόντοι
25.467
Τετοιου τυπου κρανη στα οποια προβαλονται οι πληροφοριες του HUD δεν εχουν αναπτυξει οι Γαλλοι
Στα rafale μονο απο το HUD βλεπεις
To συστημα της φωτο ειναι συμβατο με τα F16

Καλυτερα να επενδυαμε στις τελευταιες εκδοσεις του F16 με παραλληλη παραγγελια F35

Tο μονο που εξυπηρετει η παραγγελια των Rafale ειναι να μεινει ανοιχτη η γραμμη παραγωγης
Τον αριθμο πως τον σκεφτηκαν??

Κάνετε μεγάλο λάθος. Αυτό που εξυπηρετεί η αγορά από τους Γάλλους, είναι το να έχουμε την υποστήριξή τους.
Εάν αυτό χρειάζεται γιατί όχι;
Η Γαλλία είναι πυρηνική δύναμη και υπολογήσιμο μέγεθος

Δείτε.


Μερικές αγορές οπλικών συστημάτων, δεν γίνονται με βάση την τακτική χρησιμότητα εμπλοκής σε μάχη, αλλά με βάση την τακτική χρησιμότητα διπλωματίας . :)










Τους Ισραηλινους τους εχουν κρεμασει στο παρελθον αν και ηταν δυνατοι πελατες και μαλιστα εδωσαν φημη στα Mirage
Τι τους εμποδιζει να μας κρεμασουν και εμας αυριο?
Η Γαλλια εχει ενα μεγαλο ποσοστο μουσουλμανων, φανταστειτε το πολιτικο κοστος της στηριξης της χριστιανικης Ελλαδας εναντιον της μουσουλμανικης Τουρκιας

Οι ισραηλινοί αποτελούν κόκκινο πανί για όλον τον αραβικό κόσμο, ανεξαρτήτως θρησκείας.
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
[quote author=thesaint link=/forum/genika/9661825-απόκτηση-18-μαχητικών-rafale-από-ελλάδα?limitstart=75#post-9662507

Οι ισραηλινοί αποτελούν κόκκινο πανί για όλον τον αραβικό κόσμο, ανεξαρτήτως θρησκείας. [/quote]

Τα τελευταία χρόνια αυτό αλλάζει. Η αρχή έγινε με Αίγυπτο, μετά Σαουδική Αραβία και τώρα τα ΗΑΕ. Στα τελευταία εξετάζεται η πώληση και F35.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom