Νέα

Απίστευτο!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nik30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 273
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
ʼλλος ένας λόγος να δούμε το θέμα Αλβανία πιο σοβαρά και με προοπτική αντί να κρύβουμε το κεφάλι στο χώμα σαν έθνος στρουθοκαμήλων

Οσοι ενδιαφέρεστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για το θέμα... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ HELLENIC NEXUS, σελ. 64, τεύχος 16 (δυστηχώς είναι πολύ μεγάλο για να το πληκτρολογήσω εδώ)...
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
Kifinas θα διαφωνίσω...
δεν έγραψα κάτι σχετικό αλλά δεν τρέχει τίποτα.
Αλλά μια και το έφερε η κουβέντα, δεν θα διαφωνήσω με ότι λες αλλά δεν μπορώ και να κατηγορήσω μια εθνικότητα ότι είναι βιαστές π.χ. εφόσον δεν τους έχω ζήσει. δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα!
ίσως να οφείλεται σε πολλές παραμέτρους! ίσως πράγματι να είναι πιο άγριοι απο τους άλλους καθώτι στερημένοι τόσα χρόνια, ίσως επειδή είναι πιο πολλοί αριθμητικά να ακούμε συχνότερα για αλβανούς, ίσως έχουν πιάσει όλα τα "πόστα" και οι πακιστανοί, κινέζοι κοκ βολεύτηκαν να πουλανε cd οι μεν, να ανοίγουν μαγαζιά οι δε!
Δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη!
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
450
Πόντοι
36
Το Ελληνικό λόμπυ στις ΗΠΑ έχει χάσει τη δύναμή του,αφού οι περισσότεροι είναι γέροι και οι νέοι Ελληνοαμερικάνοι είναι περισότερο Αμερικάνοι.Οι περισσότεροι έχουν δει τον Παρθενώνα μόνο από φωτογραφίες,και το αντίγραφο που έφτιαξαν στο Τενεσή...Δύναμη πλέον δεν έχουν.Και γι'αυτό ευθύνεται και η Ελλάδα.

Ακριβώς έτσι είναι. Και, αν και άθεος, πρέπει να πω ότι απ' ότι είδα και κατάλαβα εκεί μετά τη γλώσσα, που στις μικρές πόλεις έχει σχεδόν χαθεί και στις μεγαλύτερες φθίνει ραγδαία από γενιά σε γενιά, τελευταίος συνεκτικός κρίκος μου φαίνεται πως θα μείνει η θρησκεία. Η συνείδηση είναι άλλη υπόθεση, που δεν μπορεί να καταγραφεί εύκολα. Αλλά αυτό που αποκόμισα από εκεί είναι αυτό που γράφει και ο φίλος Kifinas πιο πάνω "ντόλλαρς και στα παπάρια τους"
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
450
Πόντοι
36
  Kifinas θα διαφωνίσω ότι φταίνε μόνο οι σκληρές συνθήκες που αναγκάζουν τους αλβανόυς να συμπεριφέρονται εγκληματικά.Μην ξεχνάς ότι έχουμε πολλές μειονότητες στα εδάφη μας και πάντοτε είχαμε.Θα αναφέρω για τρανό παράδειγμα τους μαύρους,κινέζους,ακόμα και τους τούρκους (με επιφύλαξη καθώς και είναι κάτι σαν όμηροι παρα μετανάστες) της βορείου Ελλάδος.Αυτοί δηλάδή τα βρήκαν όλα εύκολα γιαυτό και δεν βιαζούν,ληστεύουν ,δολοφονούν;Απλά αυτοί είναι γνήσιοι οικονομικοι μετανάστες όπως και οι ομογενείς στο εξωτερικό βεβαια.

Ως εδώ συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά: Οι Αλβανοί γενικά δεν είναι θρησκόληπτοι. Οι περίφημοι 'Τουρκαλβανοί' ήταν απλά οι Αλβανοί μουσουλμάνοι, οι οποίοι αποτελούσαν και τους επίλεκτους μισθοφόρους της Οθωμανικής αυτοκρατορίας στα Βαλκάνια. Μην μπούμε στο τι ήταν οι Σουλιώτες κλπ., αλλά πολλοί Αλβανοί ήταν ανάμεσα στους ήρωες του 21 (κλασσικό παράδειγμα ο Μάρκος Μπότσαρης, που δημοσίευσε και Ελληνοαλβανικό Λεξικό). Είναι 2 κύριες φυλές, οι Γκέκηδες (βόρεια) και οι Τόσκηδες (νότια) και οι δύο με πολεμική παράδοση και (ως εκ τούτου) ληστοσυμμορίτικη νοοτροπία. Περπατώντας στο δρόμο τους κόβεις ότι είναι έτοιμοι για φασαρία, αρπακτικά. Όπως κυττάνε οι  χουλιγκάνοι όλους που δεν είναι σίγουρα δικοί τους πριν τον αγώνα. Το βλέμμα λέει πάρα πολλά για μένα. Δεν έχουν το ίδιο βλέμμα οι άλλοι μετανάστες. Ήσυχοι άνθρωποι φαίνονται και είναι, σύμφωνα και με τα στοιχεία της αστυνομίας.
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
  Προς το μέλος Amale.

Συνάδελφε, έθεσα ένα ερώτημα (προς εσένα και όσα άλλα μέλη  έχουν ενδεχομένως κάποιες ιατροδικαστικές γνώσεις!) σε post που δημοσίευσα σε αυτό το thread σήμερα στις 04:40 ΠΕΡΙΠΟΥ!

Διάβασέ το, σε παρακαλώ, με λίγη προσοχή αν έχεις χρόνο και όρεξη...

Αν ναι, περιμένω απάντησή σου μέσα στη βδομάδα!

Θέλω να βρω, βλέπεις, την "κοινή περί δικαίου αντίληψη"!!!...
 

Scarface19

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
19
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ παιδιά ένα έχω να πω σαν Έλληνες είμαστε φιλόξενος λαός και σεβόμαστε τα ξένα κράτη.Με τους μαύρους δεν έχουμε κανένα πρόβλημα,με τους πακηστανούς,με του έτσι με τους αλλιώς κτλ.Αλλά με τους αλβανούς έχει παραγίνει το κακό όλο μαλακίες κάνουν δεν τους έχουμε δώσει και δικαεόματα να μας μησούν τόσο δεν φτάνει που έρχοντε στη χώρα μας,μας τη λένε κιόλας!!Αν είναι δυνατών.δε λέω υπάρχουν αλβανοί που είναι καλή οικογενιάρχες και γενικά μια χαρά άτομα.αλλά όλοι αυτοί έχουν μεγαλώσει εδώ και συνηθείση τα Ελληνικά πρώτηπα,ενώ όσοι έρχοντε από την αλβανιά είναι μεγάλα μουνόπανα δεν είμαι ρατσιστής απλά έτσι είναι τα πράγματα 10 εκατομήρια Έλληνες να ρωτήσεις θα σου πούνε ότι οι αλβανοί είναι μουνόπανα και δεν είναι τυχαίο αυτό...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Για το θεμα της Βαθειας.........μιλησα με μια φιλη μου που ειναι απο κει σημερα.........μου ειπε οτι γενικοτερα επικρατει μπαχαλο, δεν υπαρχει ξεκαθαρη υποθεση, ολο το χωριο κατηγορει την κοπελα, θελουν να φυγει κτλ κτλ κτλ........Η εκδοχη που επικρατει περισσοτερο ειναι οτι η κοπελα τα ειχε με τον εναν και αυτος κουβαλησε και την παρεα του χωρις αυτη να το ξερει.....για τον γιο της θεολογου (η οποια ηταν καθηγητρια της φιλης μου) εμαθα οτι προερχεται απο πολυ θρησκοληπτη οικογενεια αλλα ο ιδιος ειναι πολυ καφρος και κωλοπαιδο........
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Εγώ παιδιά ένα έχω να πω σαν Έλληνες είμαστε φιλόξενος λαός και σεβόμαστε τα ξένα κράτη.Με τους μαύρους δεν έχουμε κανένα πρόβλημα,με τους πακηστανούς,με του έτσι με τους αλλιώς κτλ.Αλλά με τους αλβανούς έχει παραγίνει το κακό όλο μαλακίες κάνουν δεν τους έχουμε δώσει και δικαεόματα να μας μησούν τόσο δεν φτάνει που έρχοντε στη χώρα μας,μας τη λένε κιόλας!!Αν είναι δυνατών.δε λέω υπάρχουν αλβανοί που είναι καλή οικογενιάρχες και γενικά μια χαρά άτομα.αλλά όλοι αυτοί έχουν μεγαλώσει εδώ και συνηθείση τα Ελληνικά πρώτηπα,ενώ όσοι έρχοντε από την αλβανιά είναι μεγάλα μουνόπανα δεν είμαι ρατσιστής απλά έτσι είναι τα πράγματα 10 εκατομήρια Έλληνες να ρωτήσεις θα σου πούνε ότι οι αλβανοί είναι μουνόπανα και δεν είναι τυχαίο αυτό...


Ο αριθμος των αλβανων σε σχεση με τους υπολοιπους αλλοδαπους δε συγκρινεται............οταν εχεις 1000 ατομα απο μια χωρα εκ των οποιων οι 10 κανουν εγκληματα και 1.000.000 ατομα απο μια αλλη εκ των οποιων οι 1000 κανουν εγκληματα ειναι μεγαλη διαφορα........επισης ας μην ξεχναμε οτι "τοτε" τα συνορα ειχαν ανοιξει και ειχαν μπει ανεξελεγκτα αλβανοι καθε καστας.......απο κει ξεκιναει το μπερδεμα........
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
450
Πόντοι
36
Για το θεμα της Βαθειας.........μιλησα με μια φιλη μου που ειναι απο κει σημερα.........μου ειπε οτι γενικοτερα επικρατει μπαχαλο, δεν υπαρχει ξεκαθαρη υποθεση, ολο το χωριο κατηγορει την κοπελα, θελουν να φυγει κτλ κτλ κτλ........Η εκδοχη που επικρατει περισσοτερο ειναι οτι η κοπελα τα ειχε με τον εναν και αυτος κουβαλησε και την παρεα του χωρις αυτη να το ξερει.....για τον γιο της θεολογου (η οποια ηταν καθηγητρια της φιλης μου) εμαθα οτι προερχεται απο πολυ θρησκοληπτη οικογενεια αλλα ο ιδιος ειναι πολυ καφρος και κωλοπαιδο........

Αυτό ακριβώς το σενάριο είναι και το πιθανότερο κατά τη γνώμη μου. Και που είναι το μη ξεκάθαρο? Τι άλλο δηλαδή μπορεί να βάλει κάποιος στο μυαλό του πέρα από το "ξεφτύλισμα της ξένης πουτάνας που έγινε και σημαιοφόρος" από τους γενναίους?  Και οι τρομεροί επαρχιώτες αποδίδουν την πατροπαράδοτη δικαιοσύνη τους σε βάρος του αδυνάτου....
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
Ο αριθμος των αλβανων σε σχεση με τους υπολοιπους αλλοδαπους δε συγκρινεται............οταν εχεις 1000 ατομα απο μια χωρα εκ των οποιων οι 10 κανουν εγκληματα και 1.000.000 ατομα απο μια αλλη εκ των οποιων οι 1000 κανουν εγκληματα ειναι μεγαλη διαφορα........επισης ας μην ξεχναμε οτι "τοτε" τα συνορα ειχαν ανοιξει και ειχαν μπει ανεξελεγκτα αλβανοι καθε καστας.......απο κει ξεκιναει το μπερδεμα........

Εδώ θα διαφωνήσω δεσποινίς.Μιλώντας πάντα από προσωπική πείρα προ πενταετίας που τα είχα με μια φοιτήτρια Σαλόνικα έμενε κοντά στο 424 οπού τα στενά είναι σαν γκέτο μαύρων.Δεν φαντάζεσαι πόσα βράδυα περνούσα από εκεί και ήμουν μόνος ανάμεσα σε παρέες 10-20 ατόμων.Ούτε μια φορά δεν ασχολήθηκαν μαζί μου,ούτε την είχαν πειράξει την κοπέλα ποτέ...Απο την άλλη στις περιοχές γύρω από τον ʼγιο δημήτριο που είναι κατεξοχήν αλβανικές ξέρεις πόσα επεισόδια γίνονται καθημερινώς?Και δεν θα δείς πολλές Ελληνίδες να κυκλοφορούν μόνες τους εκεί βραδυάτικα.Απο Αθήνα δεν ξέρω μια και στην μόνη περιοχή που  έμενα δεν κυκλοφορούν ξένοι...Και δεν θές να ρωτήσεις τους αγροτες που πλέον δουλεύουν με ξένους τι προτιμάνε και γιατί....Γιατί ξέρω χωρίο στην κρήτη που έχουν μπαλωτάρει αρκετούς που κατέβηκαν με τσαμπουκά...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Τα παραλές Σταύρο. Οι αλλοδαποί, κάθε Σάββατο μετά από πληρωμή,στέκονται στις ουρές των καταστημάτων της western union για να στείλουν με πολύ χαμηλό κόστος λεφτά στις χώρες τους.Καταθέσεις σε Ελληνικές τράπεζες ελάχιστοι αλλοδαποί έχουν.[/size]

Έχεις δίκιο ότι τα παραλέω, ως πρός το "στηρίζεται". Υπερβολή.
Αλλά είναι γεγονός ότι οι αλλοδαποί (οι νοικοκυραίοι αλλοδαποί, δε μιλάμε για τα ρεμάλια) ΕΧΟΥΝ καταθέσεις.
Έχω ακούσει μάλιστα ότι οι "δυναμικές" τράπεζες (τύπου Eurobank, Πειραιώς, κλπ) αναζητούν υπαλλήλους που να ξέρουν αλβανικά, και μάλιστα οι μισθοί τους (εφ όσον είναι Έλληνες πολίτες) είναι πολλαπλάσιοι των συνηθισμένων...

dstp Απάντηση #234 στις: χθες στις 13:56:10     
[size=8pt]Η διαφορά των Ελλήνων μεταναστών με τους αλλοδαπούς στην Ελλάδα, είναι η εξής: Οι Έλληνες πήγαιναν νόμιμα,και οι άλλοι έρχονται παράνομα. [/size]

Αυτό δεν είναι απόλυτα σωστό, τουλάχιστον ως προς τις ΗΠΑ και την Αυστραλία. Ήταν χιλιάδες οι παράνομοι Έλληνες μετανάστες (που πήδαγαν απ τα βαπόρια, πήγαιναν χωρίς δικαίωμα παραμονής αλλά έμεναν με διάφορους τρόπους, έμπαιναν απ τον Καναδά κλπ) και οι οποίοι τελικά νομιμοποιούνταν με τον ένα ή άλλο τρόπο. Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι και το γεγονός ότι ακόμα οι ΗΠΑ (και η Αυστραλία) ζητάνε προξενική βίζα για τους Έλληνες που θέλουν να επισκεφτούν τις ΗΠΑ (γιατί δε ζητάνε π.χ. και απ τους Γάλλους ή τους Γερμανούς?).

dstp Απάντηση #229 στις: χθες στις 11:23:39     
[size=8pt]Βέβαια πολλοί οι Αλβανοί έχουν αρχίσει και αγοράζουν σπίτια. Είναι δεδομένο ότι η Αλβανία, το Πακιστάν το Μπαγκλαντές κλπ ζουν από την Ελλάδα.[/size]

Αυτό είναι αλήθεια, και είναι φυσικό. Το βλέπουν και σαν επένδυση, και σαν τρόπο μείωσης των εξόδων τους, δεδομένου ότι σταματάνε να πληρώνουν νοίκι (έστω αυτό το λίγο που πληρώνουν).
Αν θέλετε την άποψή μου, η ύπαρξη αυτών των ατόμων έχει "δώσει ζωή" σε περιοχές της Αθήνας με πολυκατοικίες 30 και 40 ετών, οι οποίες έχουν αρχίσει να ρημάζουν, και οι τιμές τους θα είχαν πιάσει περίπου το μηδέν, αν δεν υπήρχε το αγοραστικό ενδιαφέρον των αλλοδαπών.

dstp Απάντηση #228 στις: χθες στις 11:21:44     
[size=8pt]Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για τα ρεπορτάζ του ΑΝΤ1 δεδομένου ότι εργάζομαι στον ευρύτερο χρηματοοικονομικό χώρο, κι έχω εργαστεί και σε τράπεζα σε dealing room. Οι καταθέσεις από αλλοδαπούς είναι ελάχιστες. Εκτός αν μετράμε ως κατάθεση τις 2-3 μέρες που κάνουν "να φύγουν" τα λεφτά μέσω swift, western union, κλπ... [/size]

Δεν το είδα το ρεπορτάζ, αλλά έχω ζήσει σε χώρες όπως οι ΗΠΑ και η Αυστραλία, και έχω σχηματίσει μια εικόνα για το πως δουλεύει το πράμα με τους μετανάστες:

Στοιχείο 1ο: Ο μετανάστης (που έχει μετακομίσει σε μια πιό πλούσια και (συνήθως) "προοδευμένη" χώρα απο αυτή που έφυγε) προτιμάει το κομποόδεμά του να το κρατάει εκεί που είναι, παρά να το στέλνει για αποταμίευση στην γένετειρα. Δε μιλάω για τις περιπτώσεις όπου το εδώ εισόδημα συντηρεί εξαρτώμενα μέλη στην γενέτειρα, τότε φεύγει (όσο φεύγει) κάθε μήνα. Επίσης φεύγει το χρήμα όταν πρόκειται να γίνει μια επένδυση (αγορά ακινήτου, επιχείρησης κλπ) στην γενέτειρα. Τότε ναί, το χρήμα φεύγει. Αλλά η αποταμίευση, παραμένει εδώ. Πέρα απο τον ψυχολογικό λόγο (εδώ είμαι, εδώ τα θέλω), υπάρχει και η έλλειψη εμπιστοσύνης στο πιστωτικό σύστημα της γενέτειρας, που όπως είπα είναι συνήθως μια χώρα φτωχότερη, με ασταθέστερη οικονομία, μεγαλύτερο πληθωρισμό, κλπ. Μην ξεχνάτε τις "πυραμίδες" που εξανέμισαν τις καταθέσεις των Αλβανών την δεκαετία του 90, και την διατήρηση πάρα πολλών χρημάτων απο Έλληνες (κατοίκους Ελλάδος) στην Ελβετία (απο το 1950 έως και το 2000) λόγω της έλλειψης εμπιστοσύνης στο εδώ Τραπεζικό και νομισματικό σύστημα...

Στοιχείο 2ο: Ξέρω καλά περιπτώσεις Ελλήνων μεταναστών απο αυτές τις χώρες. Μικρό ποσοστό γυρίζει (μετά τη σύνταξη) για να ζήσει και να πεθάνει εδώ. Τα συμφέροντά τους είναι εκεί, τα παιδιά τους είναι εκεί, έχουν αποξενωθεί από το εδώ περιβάλλον (και οι "εξελίξεις" τα 20-30 χρόνια που έλειψαν τους έχουν κάνει να μην αναγνωρίζουν τη χώρα που άφησαν), γιατί να γυρίσουν? ΔΕΝ γυρίζουν. Πεθαίνουν εκεί.
Με τους Αλβανούς εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράματα, 1ον γιατί η χώρα τους είναι δίπλα, 2ον γιατί η ζωή εδώ δεν είναι και τόοοοοσο καλύτερη απο τη ζωή στην Αλβανία (αν είσαι ελαφρά κονομημένος στην Αλβανία περνάς ζάχαρη), και τελικά θα μας μείνουν λιγότεροι Αλβανοί εδώ απο όσοι Έλληνες έμειναν έξω, με αποτέλεσμα βέβαια να φύγουν και τα λεφτά τους.
Αλλά οι αποταμιεύσεις τους όσο είναι εδώ, θα είναι και αυτές εδώ, και μην το αμφισβητείς αυτό dstp.

Επίσης η σωστή έκφραση είναι "επίτρεψε μου" και όχι "επέτρεψε μου", αν θέλουμε να μιλάμε σωστά Ελληνικά. Η προστακτική κλίση δεν παίρνει αύξηση (sorry ε?)
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Εγω να θεσω ενα θεμα στα μελη του φορουμ με αφορμη τα οσα γινονται στη Βαθεια?
Τί πιστευετε οτι φταιει για την καταντια της Ελληνικης Κοινωνιας?
Εγω ειλικρινα εχω μπερδευτει...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Η ελλειψη παιδειας ειναι η αποψη μου.........και δεν εννοω ακαδημαϊκη παιδεια........

Amale δε διαφωνω με αυτα που λες.......αλλα και παλι το ποσοστο μαυρων στην ελλαδα δε συγκρινεται επουδενι με το ποσοστο αλβανων.......οι μαυροι και οι πακιστανοι ειναι μικροσκοπικη δυναμη......επισης μην ξεχνας οτι οι αλβανοι οταν πρωτοηρθαν δεχτηκαν την δεουσα εχθροτητα και καχυποψια (για τους οποιους λογους εγινε αυτο) επομενως ανεπτυξαν μια "αμυντικη" συμπεριφορα για τα παντα....δεν δικαιολογω κανεναν με εγκληματικη συμπεριφορα αλλα θεωρω οτι μαθηματικα τουλαχιστον ειναι δικαιολογημενα τα νουμερα αυτα.......τα οποια ενισχυονται και με το ελευθερο ανοιγμα των συνορων και το μπασιμο οποιου ναναι χυμα.....



Σταυρο οπως τα λες ειναι..........οι δικοι μου ειχαν παει μεταναστες στην αμερικη για ενα φεγγαρι φευγοντας απο την τουρκια........παρανομα φυσικα........και ηταν πολλοι οι παρανομοι.........μου χουν πει φρικιαστικες ιστοριες για ελληνες που κανανε διαφορα εγκληματα λογω της κακουχιας και της πεινας που τους εδερνε.......τους δικους μου τους καρφωσανε τελικα............και μαλιστα ελληνας.......
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
    Τα μαθηματικά δεν στέκουν οταν δεν έχεις το παραμικρό ίχνος εγληματικότητας από τους υπολοίπους.Και όταν οι αλβανοί ήταν ελάχιστο ποσοστό πληθυσμιακό πάλι εγκληματούσαν βαριά.Αν έχεις περιέργεια παίξε το φοιτήτρια νομικής και ζήτα από την αστυνομία στοιχεία συλλήψεων.Θα αναφέρω χαρακτηριστικά την Ξάνθη το οποίο μου το επεσήμανε φίλος αστυνομικός αρχείου και θα δεις ότι σε 5 χρόνια οι αλβανοί - βουλγαροι κάνανανε περισσότερα από όσα έχει κάνει η μεγάλη

Δεν πιστεύω ότι είναι στο DNA τους αλλά κυρίως στην παιδεία που περνάνε ως νοοτροπία οι γονείς απο τα παιδιά.Μια γενική στάση κουτοπονηριάς και ας αρπάξουμε ότι μπορούμε όπως μπορουμε.Στην Νέα Υόρκη για παράδεγμα που και ΑΝ ΕΧΕι αφομοιώσει ξένους έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούνται οι Αλβανοι σε ανέκδοτα για την τραγελαφική κουτοπονηριά τους...Για την εγκήματικοτητα τώρα δεν πτοούνται καθώς και τι να πούν στις Γιακουζα και Ιταλικής μαφίας...Γενικά κάνουν τσαμπουκά μόνο εκεί που τους πέρνει(γιαυτο και δεν κυκλοφορουν ποτέ μόνοι αλλά σε παρέες 2-3 ατόμων αν έχεις παρατηρήσει).Στην Ελλάδα όταν ήρθαν ούτε πολλά εγκλήματα είχαμε ούτε τρελλό αστυνομικό.Βρήκαν λοιπόν ένα παράδεισο και λένε ας αρπάξουμε ότι μπορεί ο κώλος μας...Στην Κρήτη από την άλλη δεν πέρασαν τέτοια καθώς όσοι κατέβηκαν για εύκολο χρήμα τους θάψαν οι ντόπιοι τραμπούκοι.....

  Τέλος θα σου αναφέρω μια ταινία πρόσφατα που αν τύχει να δείς θα καταλάβεις τι εννόω.Το INSIDE MAN όπου γίνεται μια σκηνή που βλέποντας της λύθηκα στα γέλια...Έχουμε κατάσταση ομηριάς και η αστυνομία επικοινωνεί με το Αλβανικο προξενείο για μια μετάφραση και αυτοί το εκμεταλεύονται και ζητάνε λεφτά :P...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Δε διαφωνω σε αυτο που λες για την παιδεια που λαμβανουν απο τους γονεις τους..........μιλαμε ομως για ενα κρατος το οποιο βρισκεται στην κατασταση που ηταν η μεταπολεμικη ελλαδα.......απλα καποια χρονακια αργοτερα.........
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Εγω να θεσω ενα θεμα στα μελη του φορουμ με αφορμη τα οσα γινονται στη Βαθεια?
Τί πιστευετε οτι φταιει για την καταντια της Ελληνικης Κοινωνιας?
Εγω ειλικρινα εχω μπερδευτει...

Πιστεύω ότι φταίει η έλλειψη οράματος και σπουδαίων προοπτικών της Ελλάδας μέσα στο Σύγχρονο Κόσμο.
Η ύπαρξή τους "σπρώχνει" τους ανθρώπους να βάλουν τα δυνατά τους και να μην συμβιβάζονται με τη μαλακία...

Σαν να έχεις μια βαρβάτη γκόμενα! Ζωντανεύεις και ανασκουμπώνεσαι και προοδεύεις! ʼμα είσαι κλεισμένος στον εαυτό σου και δεν υπάρχει καν μουνί της προκοπής στα πέριξ, καταπέφτεις και γάμα τα... 
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Επαναλαμβάνω
1.) Υπάρχει η αντικειμενική αλήθεια (αυτό που πραγματικά έγινε)
2.) Αυτό που κάποιοι θέλουν να περάσουν ως αλήθεια (π.χ. ΜΜΕ)
3.) Αυτό που πιστεύουμε πως είναι αλήθεια (γιατί έχουμε λόγο να πιστεύουμε αυτό που μας συμφέρει, αυτό που γουστάρουμε και να πάμε το θέμα εκεί που θέλουμε εμείς)

Διαλέχτε!

Και αν ισχύει αυτό που λέει ο savalas (που δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω) τότε ντροπή σε όλους και ιδιαίτερα στα ιδιωτικά κανάλια που διαμορφώνουν την κοινή γνώμη ανάλογα με το συμφέρον και τις καύλες του κάθε παρουσιαστή, διευθυντή ειδήσεων, καναλάρχη

Και δυό φορές ντροπή γιατί αν συμβαίνει αυτό και κάνουν την πάπια τότε  τα ΜΜΕ είναι κατευθυνόμενα, αναξιόπιστα και οι άνθρωποι που υπηρετούν αυτά, αισχροί και ξεδιάντροποι, ανάξιοι να φέρουν τον τίτλο του δημοσιογράφου.
 

wichunter

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Ακουσε κανεις τι εγινε με το λογισμικο που λεγαν οτι θα φερουν απο την Σουηδια για να επαναφερουν το βιντεο?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=6pt]Τοσο καιρο δεν έχω γράψει τίποτα για το θέμα της Βουλγάρας.
Σοκαρίστηκα και αιδήασα και εγω όπως πολλοι αλλοι απο εδω μέσα.

Θα σας δώσω όμως μια είδηση φρέσκια.
Η Βουλγάρα εδώ στην Αθήνα απο χθές ειναι στο ιδιο ιδιωτικό λύκειο με τον μικρό αδελφό μου.

Περα απο το γεγονός [size=9pt]που της δώθηκε σπίτι απ το κράτος στη Γλυφάδα,[/size] τα δίδακτρα του σχολείου αλλα και δώρο 10.000 μόρια για της πανελλήνιες οπως μουπε ο μικρός.

Η τύπισσα στο σχολείο ειναι όλο γέλια και χαρές, δηλώνει οτι δεν βιάστηκε αλλα πήγε μόνο με τον έναν.....αλλα το κουφό της υπόθεσης ειναι οτι σήμερα στο τελευταίο διάλειμμα μοίραζε και....ΑΥΤΌΓΡΑΦΑ!!!
Ο μικρός φυσικά και τσαντηστικε και δεν πήρε αυτόγραφο, και όταν μου τόπε τούπα οτι αν ξαναδώσει αυτόγραφο να βγάλει το πούτσο του και να της πει να υπογράψει πάνω του.

Το μόνο καλο της υπόθεσης οτι όλα τα κορίτσια του σχολείου τώρα θέλουν να βιαστούν για να πάρουν και αυτές τα 10.000 μόρια των πανελληνίων.
Εγω στην αρχή ήμουν με το μέρος της αλλα τώρα που έμαθα για τα γελάκια και τα αυτόγραφα την παραδέχομαι που κατάφερε και κορόιδεψε τόσο κόσμο.
Βεβαια τα γελια και τα χαμόγελα της μπορεί να είναι απο αμηχανία αλλα οχι ρε πούστη μου και να μοιράζει αυτόγραφα!
Παντως ειναι χοντρή και ασχημη για όσους εχουν την περιέργια για το πώς ειναι. [/size]

Και εγώ δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου (για τον αδερφό σου) Savalas, αλλά αυτό για το σπίτι μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο!
Δηλαδή, πως έγινε αυτό?
Απ ότι ξέρω το κράτος (μέσω της Εργατικής Εστίας) "δίνει" κάποιες κατοικίες σε περιπτώσεις πολιτών που "εμπίπτουν" στα θεσπισμένα κριτήρια, και λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε πως γίνεται αυτό (με διαδικασίες που κρατάνε χρόνια, κράξιμο απ τα ΜΜΕ για τους "ημετέρους" που προηγούνται στη σειρά, κλπ).
Θυμηθείτε ας πούμε τι χαμός έγινε για τα σπίτια του ολυμπιακού χωριού.

Τώρα, πως σε dt "δόθηκε" σπίτι "απ το κράτος" κλπ στα άτομα αυτά?

Ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση η εμπλοκή της πολιτικής ηγεσίας σε αυτή την υπόθεση (ακόμα και ο ΠτΔ μπερδεύτηκε), αλλά από αυτά, μέχρι να βάλει κάποιος υπογραφή για να "δοθεί" σπίτι, υπάρχει απόσταση.

Μήπως ρε Savalas ο πιτσιρικάς αδερφός σου, σου λέει ότι θέλει?

Για τα υπόλοιπα (αυτόγραφα κλπ) δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να γίνονται. Ούτε να σας φανεί περίεργο αν κάποια στιγμή η πιτσιρίκα βρεθεί να παίζει σε κανένα big brother ή fame stοry.
Η Μπετζετάκου δηλαδή και η Καλομοίρα κορόϊδα είναι που έστρωσαν κόλο για να γίνουν γνωστές? Αυτής της μικρής της πρόσφεραν τη δημοσιότητα έτοιμη στο πιάτο. Αν έχει πιάσει το νόημα, θα την αφήσει να πάει χαμένη?

Μη ξεχνάτε και την περίπτωση της Monica Lewinsky. Πήρε 10-11 πίπες απ τον πλανητάρχη, και έλυσε το πρόβλημα της ζωής της.
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Τοσο καιρο δεν έχω γράψει τίποτα για το θέμα της Βουλγάρας.
Σοκαρίστηκα και αιδήασα και εγω όπως πολλοι αλλοι απο εδω μέσα.

Θα σας δώσω όμως μια είδηση φρέσκια.
Η Βουλγάρα εδώ στην Αθήνα απο χθές ειναι στο ιδιο ιδιωτικό λύκειο με τον μικρό αδελφό μου.

Περα απο το γεγονός που της δώθηκε σπίτι απ το κράτος στη Γλυφάδα, τα δίδακτρα του σχολείου αλλα και δώρο 10.000 μόρια για της πανελλήνιες οπως μουπε ο μικρός.

Η τύπισσα στο σχολείο ειναι όλο γέλια και χαρές, δηλώνει οτι δεν βιάστηκε αλλα πήγε μόνο με τον έναν.....αλλα το κουφό της υπόθεσης ειναι οτι σήμερα στο τελευταίο διάλειμμα μοίραζε και....ΑΥΤΌΓΡΑΦΑ!!! :headbang:
Ο μικρός φυσικά και τσαντηστικε και δεν πήρε αυτόγραφο, και όταν μου τόπε τούπα οτι αν ξαναδώσει αυτόγραφο να βγάλει το πούτσο του και να της πει να υπογράψει πάνω του :cheesy:

Το μόνο καλο της υπόθεσης οτι όλα τα κορίτσια του σχολείου τώρα θέλουν να βιαστούν για να πάρουν και αυτές τα 10.000 μόρια των πανελληνίων.

Εγω στην αρχή ήμουν με το μέρος της αλλα τώρα που έμαθα για τα γελάκια και τα αυτόγραφα την παραδέχομαι που κατάφερε και κορόιδεψε τόσο κόσμο.
Βεβαια τα γελια και τα χαμόγελα της μπορεί να είναι απο αμηχανία αλλα οχι ρε πούστη μου και να μοιράζει αυτόγραφα! :headbang:
Παντως ειναι χοντρή και ασχημη για όσους εχουν την περιέργια για το πώς ειναι.

Να της πει όμως ο "αδερφός" σου να μην βγάλει και τελάλη γιατί ... μπορεί να το μάθουν και να της πάρουν πίσω το "σπίτι στη Γλυφάδα" οι Πολιτικοί που κατάφερε να κοροϊδέψει με τόσο αγώνα!
Είναι κορόιδα αλλά όχι και πέρα για πέρα μαλάκες!.....

Εγώ στη θέση της -τώρα που πήρα το σπίτι και το Λαχείο- θα το έπαιζα λιγομίλητος και στενοχωρημένος. Δεν είναι πολύ δύσκολο!
Αλλά αυτόγραφα μπορεί να μοίραζα σε όσους ξέρουν ποιος είμαι και έρχονται να μου τα ζητήσουν!

Αλήθεια είναι βέβαιος ο "αδερφός" σου ότι η χοντρή που παρουσιάζεται σαν Βουλγάρα της Αμαρύνθου είναι όντως εκείνη η Βουλγάρα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom