Νέα

Απειλούν να κάψουν την Ελληνόψυχη δασκάλα Χαρά Νικοπούλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
επί της ουσίας αυτό που λέω είναι πως οι έλληνες έχουν μια νοοτροπία να θεωρούν μόνον εαυτούς ήρωες και τους άλλους δειλούς, μακαρονάδες και δεν ξέρω γω τι άλλο. Το ότι ο Ιταλός λ.χ. δεν είχε όρεξη να τρέχει να καταλάβει άλλες χώρες δεν τον καθιστά αυτόματα και δειλό........

Η ουσία για εσένα είναι αυτή :cheesy:. Τόση ώρα παρατίθενται Ιστορικά γεγονότα για το θέμα της συμμετοχής στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Η συμπεριφορά του νεοέλληνα είναι άλλο θέμα και ευχαρίστως να σκιαγραφηθεί το προφίλ, πέραν της καταγεγραμμένης διεθνούς Ιστορίας :cheesy:. Α και η γνώμη για τους Ιταλούς ως πολεμιστές είναι πολλάκις καταγεγραμμένη....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η ουσία για εσένα είναι αυτή :cheesy:. Τόση ώρα παρατίθενται Ιστορικά γεγονότα για το θέμα της συμμετοχής στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Η συμπεριφορά του νεοέλληνα είναι άλλο θέμα και ευχαρίστως να σκιαγραφηθεί το προφίλ, πέραν της καταγεγραμμένης διεθνούς Ιστορίας :cheesy:
αγαπητέ η νοοτροπία του νεοέλληνα πάει και πιο πίσω...
οι Ιταλοί με τα μαντολίνα τους είναι γραφικοί, ενώ εμάς η Σοφία Βέμπο είναι εθνική τραγουδίστρια......

Η νοοτροπία ενός λαού δεν γεννιέται...Καλλιεργείται και αναπτύσσεται μέσα στο χρόνο. 
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο Ελληνας θα ζητούσε ποτέ συγγνώμη. Ο Γερμανός, όσο και αν τον θεωρούμε αιμοσταγή και σκληρό, αναγνώρτισε το ολοκαύτωμα των Εβραίων, ζήτησε συγγνώμη και μάλιστα μετέτρεψε τη μη αναγνώριση σε ποινικό αδίκημα.
Οι λαοί που προοδεύουν μαθαίνουν απ τα λαθη τους.
Ο Ελληνας δεν προοδεύει γιατί ποτέ δεν έχει αποδεχθεί ότι έκανε λάθος....
Απ τα παλιά τα χρόνια..........
Δε φταίει ο Βενιζέλος, φταίει ο Βασιλιάς.
Δε φταίει ο Καραμανλής, φταίει ο Παπανδρέου.
Δε φταίει ο Παπαδόπουλος, φταίει ο Ζαχαριάδης....

Η ειρωνεία είναι ότι ο Γερμανός παραδέχθηκε ως λάθος του τα λαθη ενός Αυστριακού.

Ο Ελληνας πότε περιμένει να παραδεχθεί ότι ο εμφύλιος δεν έγινε από Αγγλους και Σοβιετικούς αλλά από Ελληνες με την βοήθεια των προαναφερθέντων;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η ουσία για εσένα είναι αυτή :cheesy:. Τόση ώρα παρατίθενται Ιστορικά γεγονότα για το θέμα της συμμετοχής στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Η συμπεριφορά του νεοέλληνα είναι άλλο θέμα και ευχαρίστως να σκιαγραφηθεί το προφίλ, πέραν της καταγεγραμμένης διεθνούς Ιστορίας :cheesy:. Α και η γνώμη για τους Ιταλούς ως πολεμιστές είναι πολλάκις καταγεγραμμένη....
Ενώ η ανδρεία των Ελλήνων για παράδειγμα στην Μικρά Ασία είναι επίσης καταγεγραμμένη.....
ΟΚ πάσο.
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Δε λέω για τους Έλληνες πολεμιστές στην Ιστορία, γιατί θα καταλήξεις σαν το φίλο fethry παραπάνω που παρατήρησα ότι ικανοποιείται αφεαυτού να διαλέγεται, χρησιμοποιώντας μια μαιευτική μέθοδο με αμφίβολης ακρίβειας ερωτήσεις.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δε λέω για τους Έλληνες πολεμιστές στην Ιστορία, γιατί θα καταλήξεις σαν το φίλο fethry παραπάνω που παρατήρησα ότι ικανοποιείται αφεαυτού να διαλέγεται, χρησιμοποιώντας μια μαιευτική μέθοδο με αμφίβολης ακρίβειας ερωτήσεις.
τώρα γιατί πρέπει να μου θυμίσεις τον φέθρυ;
θες να αποχωρήσω πάραυτα;
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Αλλάζοντας θέμα λοιπόν :cheesy: να μη παραβλέψουμε ότι σημερινή νοοτροπία υφίσταται περισσότερο μετά το '80.
Οι Έλληνες δεν αποχωρούν αγαπητέ :cheesy:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αλλάζοντας θέμα λοιπόν :cheesy: να μη παραβλέψουμε ότι σημερινή νοοτροπία υφίσταται περισσότερο μετά το '80.
Οι Έλληνες δεν αποχωρούν αγαπητέ :cheesy:
αυτό τώρα είναι απαραίτητα προτέρημα;
 

Επισκέπτης
μαγκες ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ?πολλα ποστς ειναι εντελως ασχετα
Που 'σαι ρε Laplace να δεις πως σου το καναμε το thread!

Aπο τις περιπετειες της Νικοπουλου,φουλ πολεμολογια και ποιος ξερει τι αλλο εχει να γινει.

Θα ηθελα να δω την φατσα του οταν τσεκαρει τις τελευταιες σελιδες(ειναι αποσυνδεδεμενος τωρα).

 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
198
Πόντοι
866
Που 'σαι ρε Laplace να δεις πως σου το καναμε το thread!

Aπο τις περιπετειες της Νικοπουλου,φουλ πολεμολογια και ποιος ξερει τι αλλο εχει να γινει.

Θα ηθελα να δω την φατσα του οταν τσεκαρει τις τελευταιες σελιδες(ειναι αποσυνδεδεμενος τωρα).

δεν ειναι οφ τοπικ αυτα
το καθε θεμα εχει προεκτασεις
αν μιλησουμε αυστηρα για τον τιτλο θα τοχαμε εξαντηλησει σε 1 ποστ ο καθενας
μια χαρα διαλογος ηταν
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Ε πιο σοβαρό είναι το θέμα της έλλειψης κράτους στη Θράκη και της αναισθησίας Κυβερνώντων και μη για την εκεί κατάσταση, που άμα παν οι δημοσκοπήσεις ως έχουν, προφανώς στις νέες εκλογές κάποιοι θα έχουν διεθνείς ψήφους.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ε πιο σοβαρό είναι το θέμα της έλλειψης κράτους στη Θράκη και της αναισθησίας Κυβερνώντων και μη για την εκεί κατάσταση, που άμα παν οι δημοσκοπήσεις ως έχουν, προφανώς στις νέες εκλογές κάποιοι θα έχουν διεθνείς ψήφους.
μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω το έσχατο;
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Το έσχατο είναι ότι ο φίλοι σύριζα, εσχάτως, θα έχουν υποστήριξη από όλα τα έθνη.
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Όλα τα έθνη(ψήφους) πλην Λακεδαιμονίων, στις Θερμοπύλες.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δε λέω για τους Έλληνες πολεμιστές στην Ιστορία, γιατί θα καταλήξεις σαν το φίλο fethry παραπάνω που παρατήρησα ότι ικανοποιείται αφεαυτού να διαλέγεται, χρησιμοποιώντας μια μαιευτική μέθοδο με αμφίβολης ακρίβειας ερωτήσεις.

...τις οποίες όμως κανείς δεν απάντησε.
Και φυσικά δεν είναι πρόβλημα του ερωτώντος αν δεν μπορεί μια -ομοψυχούσα κατά τεκμήριον- ομήγυρη να απαντήσει σε δύο-τρία ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ερωτήματα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ε, κάντο ντε.
Όλο κο κο κο κι απο αυγό τίποτα.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

:birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman:

Θα 'θελα να ήσουν σαν εικόνα άγια
σαν γλυκιά ανταύγεια να σε προσκυνώ
να μη σ' έχει αγγίξει χέρι άλλο ξένο
και να σε πηγαίνω ως τον ουρανό

Αγάπη μου, αγάπη μου
εγώ μονάχα σ' αγαπώ
αγάπη μου, αγάπη μου
πολύτιμη σαν φυλαχτό

Θα 'θελα να ήσουν άπιαστο λουλούδι
να 'σουνα τραγούδι που δεν το 'χουν πει
πρώτη να διαλέξω να σε τραγουδήσω
και να σε στολίσω με το καθετί

Αγάπη μου, αγάπη μου
εγώ μονάχα σ' αγαπώ
αγάπη μου, αγάπη μου
πολύτιμη σαν φυλαχτό
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
...τις οποίες όμως κανείς δεν απάντησε.
Και φυσικά δεν είναι πρόβλημα του ερωτώντος αν δεν μπορεί μια -ομοψυχούσα κατά τεκμήριον- ομήγυρη να απαντήσει σε δύο-τρία ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ερωτήματα.

Αυτό φίλε μου πραγματικά είναι πολύ καλό :cheesy:. Κανείς από όλη την ομήγυρη δεν μπορεί να απαντήσει αυτές τις ερωτήσεις; Μια από τις δύο πλευρές της διαλεκτικής διαδικασίας τότε έχει πρόβλημα αντιλήψεως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom