Νέα

Aπάτες με πιστωτικές κάρτες (χρεώσεις τραπεζικών λογαριασμών)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kachaplias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Εχει πεσει στην αντιληψη μου εδω και αρκετο καιρο οτι πολυ συχνα, γινονται αποπειρες η ακομη και χρεωσεις καρτων και τραπεζικων λογαριασμων με κανενα αντιμετρο απο τις τραπεζες...

Σε οικεια μου προσωπα τα οποια δε χρησιμοποιουν καν ebanking (αρα δεν εγινε απο εκει η διαρροη στοιχειων) και ενας μαλιστα ειχε την καρτα μονο για μισθοδοσια και δεν πληρωνει με αυτην ποτε... Γνωριζω απο πρωτο χερι περιστατικα: 2 περιπτωσεις για εθνικη μια για πειραιως και μια για αλφα.

Σε δε επικοινωνια με την εθνικη οπου ημουν παρων το ατομο που εξυπηρετουσε μας ειπε: η τραπεζα σας προστεθηκε χθες σε ηλεκτρονικο πορτοφολι κινητου στην κινα. χωρις μηνυμα επιβεβαιωσης. χωρις να χρειαζεται πιν για τις συναλλαγες... (χρεωσε ενα ποσο σε διαφορες συναλλαγες με ηλεκτρονικα καταστηματα μεγαλυτερο των 100 ευρω)

Προσφατα ετυχε στο ατομο που ηξερα οτι την καρτα του δεν την εχει δει ποτε κανεις, δεν εχει ebanking και προφανως δεν κανει ουτε μεσω ιντερνετ αγορες για να πω οτι την τσακωσε καποιος ιος τα στοιχεια της... Αξιοπιστια των τραπεζων πλεον υπο του μηδενος για εμενα με τετοια συνεχομενα συμβαντα...

Αν βεβαια το παρεις χαμπαρι μπορεις να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης. Αν ομως οχι οπως πχ το ατομο που δεν ειχε καν ebanking? Το θεμα ειναι τι τρυπες ασφαλειας εχουν οι τραπεζες και τι κανουν για να μας προστατεψουν οταν υπαρχουν τετοια σουρωτυρια. Απο την αλλη μερια πως βρισκουν οι μπουστηδες τα στοιχεια των καρτων ειναι αποριας αξιο...

Οσοι εχουν παθει περιστατικο παρακαλουνται να παραθεσουν την εμπειρια τους.
 

markisiosLOG

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
2.391
Αμα εχουν γινει χακερ στα ανω λιωσια τι περιμενεις απο τα κινεζακια...;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.499
Like
17.613
Πόντοι
3.656
Σε οικεια μου προσωπα τα οποια δε χρησιμοποιουν καν ebanking (αρα δεν εγινε απο εκει η διαρροη στοιχειων) και ενας μαλιστα ειχε την καρτα μονο για μισθοδοσια και δεν πληρωνει με αυτην ποτε... Γνωριζω απο πρωτο χερι περιστατικα: 2 περιπτωσεις για εθνικη μια για πειραιως και μια για αλφα.

Σε δε επικοινωνια με την εθνικη οπου ημουν παρων το ατομο που εξυπηρετουσε μας ειπε: η τραπεζα σας προστεθηκε χθες σε ηλεκτρονικο πορτοφολι κινητου στην κινα. χωρις μηνυμα επιβεβαιωσης. χωρις να χρειαζεται πιν για τις συναλλαγες... (χρεωσε ενα ποσο σε διαφορες συναλλαγες με ηλεκτρονικα καταστηματα μεγαλυτερο των 100 ευρω)

Προσφατα ετυχε στο ατομο που ηξερα οτι την καρτα του δεν την εχει δει ποτε κανεις, δεν εχει ebanking και προφανως δεν κανει ουτε μεσω ιντερνετ αγορες για να πω οτι την τσακωσε καποιος ιος τα στοιχεια της... Αξιοπιστια των τραπεζων πλεον υπο του μηδενος για εμενα με τετοια συνεχομενα συμβαντα...
Φαντάσου .... ΑΥΤΟΙ ΟΛΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ !!!!!!!!!!!!!!!


terrified-53.gif
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.354
Like
4.695
Πόντοι
456
Μ3λ@κι2ς δεν πιστεύω τίποτα από τέτοιες παπάτζες, δεν λέω ότι μας λες ψέματα

kachaplias ...​

αλλά κάπου, κάτι , έχουν βάλει ,κάρτα, iban κάτι ! Στοιχήματα και άλλα τέτοια.​

 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.879
Πόντοι
3.846
Έχω καμία δεκαριά κάρτες σε Ελλάδα και Κύπρο για μένα και τους γονείς μου
Επίσης έχω 3-4 από Revolut και άλλη online bank.
ΠΟΤΕ δεν έχει γίνει καμία διαρροή και αγοράζω online από το 2005. Σε δεκάδες μαγαζιά έχω βάλει κάρτες μου.

Επίσης λες ότι δεν έχουν ebanking και γιατί να κινδυνεύουν. Όμως αν ο κυρ Μήτσος της γειτονιάς τους έφτιαξε κάποτε την τηλεόραση και του έδωσαν την κάρτα να την καταχωρήσει ή πουθενά αλλού, να πώς έγινε η μαλάκια.
Οπότε τι ψάχνεις τώρα;
99% έκαναν μαλακια οι ίδιοι. Δεν έφυγαν τα στοιχεία μέσα από τις τράπεζες.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.786
Like
14.490
Πόντοι
3.656
Εχει πεσει στην αντιληψη μου εδω και αρκετο καιρο οτι πολυ συχνα, γινονται αποπειρες η ακομη και χρεωσεις καρτων και τραπεζικων λογαριασμων με κανενα αντιμετρο απο τις τραπεζες...

Σε οικεια μου προσωπα τα οποια δε χρησιμοποιουν καν ebanking (αρα δεν εγινε απο εκει η διαρροη στοιχειων) και ενας μαλιστα ειχε την καρτα μονο για μισθοδοσια και δεν πληρωνει με αυτην ποτε... Γνωριζω απο πρωτο χερι περιστατικα: 2 περιπτωσεις για εθνικη μια για πειραιως και μια για αλφα.

Σε δε επικοινωνια με την εθνικη οπου ημουν παρων το ατομο που εξυπηρετουσε μας ειπε: η τραπεζα σας προστεθηκε χθες σε ηλεκτρονικο πορτοφολι κινητου στην κινα. χωρις μηνυμα επιβεβαιωσης. χωρις να χρειαζεται πιν για τις συναλλαγες... (χρεωσε ενα ποσο σε διαφορες συναλλαγες με ηλεκτρονικα καταστηματα μεγαλυτερο των 100 ευρω)

Προσφατα ετυχε στο ατομο που ηξερα οτι την καρτα του δεν την εχει δει ποτε κανεις, δεν εχει ebanking και προφανως δεν κανει ουτε μεσω ιντερνετ αγορες για να πω οτι την τσακωσε καποιος ιος τα στοιχεια της... Αξιοπιστια των τραπεζων πλεον υπο του μηδενος για εμενα με τετοια συνεχομενα συμβαντα...

Αν βεβαια το παρεις χαμπαρι μπορεις να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης. Αν ομως οχι οπως πχ το ατομο που δεν ειχε καν ebanking? Το θεμα ειναι τι τρυπες ασφαλειας εχουν οι τραπεζες και τι κανουν για να μας προστατεψουν οταν υπαρχουν τετοια σουρωτυρια. Απο την αλλη μερια πως βρισκουν οι μπουστηδες τα στοιχεια των καρτων ειναι αποριας αξιο...

Οσοι εχουν παθει περιστατικο παρακαλουνται να παραθεσουν την εμπειρια τους.
Για οποιαδήποτε συναλλαγή με το E-Banking, η Τράπεζα στέλνει με μήνυμα στο κινητό σου ένα κωδικό επιβεβαίωσης. Ακόμα και για πληρωμή ΕΥΔΑΠ 6€, ναι και τότε, δεν προχωράει η συναλλαγή χωρίς επιβεβαίωση. Είναι αλήθεια ότι αν σου κλέψουν την κάρτα και δεν το καταλάβεις, μπορεί να αγοράσουν τσιγάρα κλπ από Σούπερ Μάρκετ / ψιλικατζίδικα μέχρι 50€. Σε μένα προσωπικά έχει ζητήσει pin και για μικρότερο ποσό. Όσον αφορά την κάρτα, υπάρχει η εξής παγίδα. Από πίσω γράφει ένα τριψήφιο κωδικό επιβεβαίωσης. Αν τη δώσεις στον υπάλληλο του μαγαζιού, ή την έχεις αρχικά ανάποδα και δει τον Κωδικό, μπορεί να κάνει αγορές από E-Banking. Κι εδώ υπάρχει απλή λύση. Καλύπτεις το κωδικό με αδιαφανές αυτοκόλλητο, κι αποφεύγεις τα τυχόν αδιάκριτα βλέμματα. Και για κανένα λόγο δεν απαντάς σε μέιλ τα οποία στέλνει ΤΑΧΑ η τράπεζα / η Pypal, ακόμα και η Εφορία, που ζητάει επιβεβαίωση των στοιχείων σου. Διαγράφεις αμέσως τα όποια μηνύματα, είναι παγίδα. Έχω λάβει πολλά τέτοια μηνύματα ΤΑΧΑ από Τράπεζες στις οποίες δεν έχω καν λογαριασμό
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
και ομως οχι τυπε δεν εκαναν εκει θελω να καταληξω...

και αντε να εκαναν. μηνυμα επιβεβαιωσης γιατι δεν ηρθε ποτε? πως μπηκε η καρτα στο πορτοφολι? ΟΤΡ υπαρχουν επισης...


οι τραπεζες κοιμουνται και ευτυχως το νεο νομοθετικο πλαισιο τις υποχρεωνει να κανουν αντιλογισμο γιατι φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι δικη τους ευθυνη. σου μιλησα επιβεβαιωμενα για ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕΣ καρτες που δεν πανε ουτε στα μαρκετ με αυτες παρα μονο στο ΑΤΜ...

για ατομα που ανοιγουν email δηθεν επιστροφης φορου η ξεμπλοκαρισματος καρτας η μουφα SMS απο δηθεν καταθεση ειναι αλλο θεμα. εδω ξεκαθαρα ειναι αδυναμια της τραπεζας. και αν θες κατι πιο προσωπικο. μου εχει περασει η ιδια μου η τραπεζα τον αριθμο κινητου μου σε λογαριασμο αλλου τριτου ατομου. και προφανως τα ξεκλειδωσα ολα απλα και μονο γιατι ολες οι επιβεβαιωσεις ερχοταν στο δικο μου κινητο.

εγω οσους ξερω τους λεω 5 απλα πραγματα.
1) ο κυριος λογαριασμος της καρτας σας να ειναι ΑΔΕΙΟΣ και αν θελετε να κανετε ψωνια κλπ να μεταφερετε χρηματα απο δευτερευων λογαριασμο στον κυριο ωστε αν χαθει η καρτα ο αλλος να παρει @@
2) μην ανοιγετε μηνυματα λινκ και ειδικα τα μεηλ τραπεζων απο κινητο
3) μην μπαινετε ποτε σε ebanking απο wifi παρα μονο με δεδομενα
4) μην μπαινετε απο τις εφαρμογες ebanking αλλα καλυτερα απο browser...
5) αν εχεις την καρτα μονο για φυσικη χρηση τοτε κλειδωσε την ωστε να χρησιμοποιειται μονο φυσικα και οχι απο αγορες μεσω ιντερνετ



οσον αφορα τα στοιχεια. δε ξερω αν εχουν κανενα προγραμμα που βαραει τυχαια αριθμους μεχρι να βρει τη σωστη αντιστοιχιση και μετα οταν λοκαρει παει και ψωνιζει... εμενα με απασχολει οτι καποιος μπορει να σε χρεωσει ακομη και αν στο ταμειο σου φωτογραφισει την καρτα σου μπρος-πισω χωρις εσυ να δωσεις ποτε ΟΚ ουτε απο εφαρμογη ουτε απο κινητο...

Έχω καμία δεκαριά κάρτες σε Ελλάδα και Κύπρο για μένα και τους γονείς μου
Επίσης έχω 3-4 από Revolut και άλλη online bank.
ΠΟΤΕ δεν έχει γίνει καμία διαρροή και αγοράζω online από το 2005. Σε δεκάδες μαγαζιά έχω βάλει κάρτες μου.

Επίσης λες ότι δεν έχουν ebanking και γιατί να κινδυνεύουν. Όμως αν ο κυρ Μήτσος της γειτονιάς τους έφτιαξε κάποτε την τηλεόραση και του έδωσαν την κάρτα να την καταχωρήσει ή πουθενά αλλού, να πώς έγινε η μαλάκια.
Οπότε τι ψάχνεις τώρα;
99% έκαναν μαλακια οι ίδιοι. Δεν έφυγαν τα στοιχεία μέσα από τις τράπεζες.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.057
Like
1.764
Πόντοι
216
Αυτό που τρέχει δυνατά το τελευταίο διάστημα (μάλλον επειδή είναι περίοδος φορολογικών δηλώσεων) είναι το μειλ που σου ζητάει στοιχεία web banking η εφορία για να σου επιστρέψει λεφτά.
Σε πολλούς γνωστούς μου έχει έρθει και από ένα τέτοιο μειλ το τελευταίο 2μηνο. Σε εμένα πάλι όχι... Μιλάμε για αντιδημοκρατικές διακρίσεις...Που να διαμαρτυρηθώ ρε παιδιά ?
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Μ3λ@κι2ς δεν πιστεύω τίποτα από τέτοιες παπάτζες, δεν λέω ότι μας λες ψέματα

kachaplias ...​

αλλά κάπου, κάτι , έχουν βάλει ,κάρτα, iban κάτι ! Στοιχήματα και άλλα τέτοια.​

σου λεω για ατομα που ξερω οτι ειναι ντιπ ασχετοι δεν εχουν καν σμαρτφον και δεν ψωνιζουν απο ιντερνετ προφανως....

μονο σε μια περιπτωση υποψιαστηκα ιο και θεωρω οτι ηταν παγιδευμενος ο υπολογιστης γιατι οντως ειχε βαλει την καρτα του καπου. στις αλλες ειναι μυστηριο πως βρηκαν τα νουμερα και πως πηραν και την επιβεβαιωση ωστε να χρεωθει ο λογαριασμος... (στην τελευταια φορα δε χρεωθηκε γιατι δεν εφτανε το υπολοιπο οταν εγινε η αποπειρα αγορας)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αυτό που τρέχει δυνατά το τελευταίο διάστημα (μάλλον επειδή είναι περίοδος φορολογικών δηλώσεων) είναι το μειλ που σου ζητάει στοιχεία web banking η εφορία για να σου επιστρέψει λεφτά.
Σε πολλούς γνωστούς μου έχει έρθει και από ένα τέτοιο μειλ το τελευταίο 2μηνο. Σε εμένα πάλι όχι... Μιλάμε για αντιδημοκρατικές διακρίσεις...Που να διαμαρτυρηθώ ρε παιδιά ?
εχεις καλο σπαμ φιλτρο
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.499
Like
17.613
Πόντοι
3.656
Εμένα δεκαετία 2000-2010 με είχαν καλέσει από τράπεζα, ώρες ελλάδος μη εργάσιμες και με είχαν ρωτήσει αν ήμουν εγώ που έκανα τη χρέωση ....


τους φάνηκε περίεργο να γίνεται χρέωση τζακάρτα, ντενπασάρ , τοπούα , φουντσάλ κτλ
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.879
Πόντοι
3.846
και ομως οχι τυπε δεν εκαναν εκει θελω να καταληξω...

και αντε να εκαναν. μηνυμα επιβεβαιωσης γιατι δεν ηρθε ποτε? πως μπηκε η καρτα στο πορτοφολι? ΟΤΡ υπαρχουν επισης...


οι τραπεζες κοιμουνται και ευτυχως το νεο νομοθετικο πλαισιο τις υποχρεωνει να κανουν αντιλογισμο γιατι φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι δικη τους ευθυνη. σου μιλησα επιβεβαιωμενα για ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕΣ καρτες που δεν πανε ουτε στα μαρκετ με αυτες παρα μονο στο ΑΤΜ...

για ατομα που ανοιγουν email δηθεν επιστροφης φορου η ξεμπλοκαρισματος καρτας η μουφα SMS απο δηθεν καταθεση ειναι αλλο θεμα. εδω ξεκαθαρα ειναι αδυναμια της τραπεζας. και αν θες κατι πιο προσωπικο. μου εχει περασει η ιδια μου η τραπεζα τον αριθμο κινητου μου σε λογαριασμο αλλου τριτου ατομου. και προφανως τα ξεκλειδωσα ολα απλα και μονο γιατι ολες οι επιβεβαιωσεις ερχοταν στο δικο μου κινητο.

εγω οσους ξερω τους λεω 5 απλα πραγματα.
1) ο κυριος λογαριασμος της καρτας σας να ειναι ΑΔΕΙΟΣ και αν θελετε να κανετε ψωνια κλπ να μεταφερετε χρηματα απο δευτερευων λογαριασμο στον κυριο ωστε αν χαθει η καρτα ο αλλος να παρει @@
2) μην ανοιγετε μηνυματα λινκ και ειδικα τα μεηλ τραπεζων απο κινητο
3) μην μπαινετε ποτε σε ebanking απο wifi παρα μονο με δεδομενα
4) μην μπαινετε απο τις εφαρμογες ebanking αλλα καλυτερα απο browser...
5) αν εχεις την καρτα μονο για φυσικη χρηση τοτε κλειδωσε την ωστε να χρησιμοποιειται μονο φυσικα και οχι απο αγορες μεσω ιντερνετ



οσον αφορα τα στοιχεια. δε ξερω αν εχουν κανενα προγραμμα που βαραει τυχαια αριθμους μεχρι να βρει τη σωστη αντιστοιχιση και μετα οταν λοκαρει παει και ψωνιζει... εμενα με απασχολει οτι καποιος μπορει να σε χρεωσει ακομη και αν στο ταμειο σου φωτογραφισει την καρτα σου μπρος-πισω χωρις εσυ να δωσεις ποτε ΟΚ ουτε απο εφαρμογη ουτε απο κινητο...
Τα 3 και 4 είναι άκυρα που λες
Δεν μπορούν να σου κλέψουν στοιχεία καρτών επειδή μπήκες μέσω τρίτου Wi-Fi.
Επίσης δεν κινδυνεύεις να σου κλέψουν στοιχεία επειδή μπήκες στην εφαρμογή της Τράπεζας.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να πεφτει θυμα απατης, αν δεν τον ετρωγε ο κωλος του, ή αν δεν ηταν παντελως ασχετος και εδινε στοιχεια δεξια αριστερα. Προσωπικα εχω χρεωστικες σε eurobank alpha peiraiws και πιστωτικες σε eurobank ethniki, συν paypal συν μια μισθοδοσιας εξωτερικου κτλ αντιστοιχα οι δικοι μου, μεγαλης ηλικιας, εχουν αλλες τοσες χρεωστικες και πιστωτικες, και σε ελλαδα και σε εξωτερικο, και αν βαλω και τους κοντινους φιλους μεσα, νομιζω δεν υπαρχει καρτα (τουλαχιστον στην ελλαδα) που να μην εχω γνωση για το αν γινονται ευκολα οι απατες.

Οσοι ειναι τσακωμενοι με την τεχνολογια, οσοι ψωνιζουν απο "σκοτεινα" μαγαζια εξωτερικου ή οσοι ειναι πολυ γέροι για να μαθουν πως να μην τους ξεγελανε, δυστυχως θα πεσουν θυματα της εξελιξης που δεν θα μπορεσουν να κατανοησουν ή να ακολουθησουν, αυτο δεν αλλαζει.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
γενικα παντα υπηρχε η δαιμονοποιηση της τεχνολογιας. :coffee:

ηλεκτρισμος, κινητη τηλεφωνια, ιντερνετ, πλαστικο χρημα.... απο δεκαετια σε δεκαετια ολοι βρισκουν κατι που τους χαλαει αντι να τους κανει την ζωη ευκολοτερη. Εγω ας πουμε βγαινω απο το σπιτι με ενα κινητο (nfc) και κλειδια (σπιτι/αμαξι), δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο. Συντομα θα καταργηθουν και τα κλειδια, και θα μπαινω σπιτι με app οπως κανουν στα airbnb, οπως και στο αυτοκινητο, παλι με app.

Λιγο αργοτερα, το κινητο θα αντικατασταθει πληρως απο ενα smart watch με ολα τα παραπανω app (nfc πληρωμων, κλειδια σπιτιου/αμαξιου, τηλεφωνο). Και θα βγαινεις απο το σπιτι (για μια βολτα) φορωντας ενα βρακι και το ρολοι σου. Και θα εισαι τζετ.

Οι ανθρωποι των σπηλαιων θα περιθωριοποιηθειτε και θα εκλειψετε, με το καλο ή με το κακο.
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ
terminator GIF
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.101
Like
50.814
Πόντοι
12.756
γενικα παντα υπηρχε η δαιμονοποιηση της τεχνολογιας. :coffee:

ηλεκτρισμος, κινητη τηλεφωνια, ιντερνετ, πλαστικο χρημα.... απο δεκαετια σε δεκαετια ολοι βρισκουν κατι που τους χαλαει αντι να τους κανει την ζωη ευκολοτερη. Εγω ας πουμε βγαινω απο το σπιτι με ενα κινητο (nfc) και κλειδια (σπιτι/αμαξι), δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο. Συντομα θα καταργηθουν και τα κλειδια, και θα μπαινω σπιτι με app οπως κανουν στα airbnb, οπως και στο αυτοκινητο, παλι με app.

Λιγο αργοτερα, το κινητο θα αντικατασταθει πληρως απο ενα smart watch με ολα τα παραπανω app (nfc πληρωμων, κλειδια σπιτιου/αμαξιου, τηλεφωνο). Και θα βγαινεις απο το σπιτι (για μια βολτα) φορωντας ενα βρακι και το ρολοι σου. Και θα εισαι τζετ.

Οι ανθρωποι των σπηλαιων θα περιθωριοποιηθειτε και θα εκλειψετε, με το καλο ή με το κακο.
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ
terminator GIF
μισθοδοσια εξωτερικου ε;:coffee:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
ωραιος.....ειναι η σειρα σου σημερα που φτιαχνω το πιστωτικο σου προφιλ ετσι να δουμε που βρισκομαστε :coffee:
Κουραση σημερα πολυ κουραση.
ειμαι ξυπνιος 3 ωρες ηδη και βαριεμαι αφορητα.
Θα παω να ριξω μια βουτια στην παραλια, ελπιζω να μην βρεχει παλι :coffee:
Μεσα ιουνιου εχουμε, τι στο πουτσο κλιματικη αλλαγη ειναι αυτη χωρις ζεστη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom