Νέα

Αντώνης Δαγκλής: ο μανιακός δολοφόνος των ιερόδουλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΧΑΝΙΩΤΗΣ1981
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
2.172
Κριτικές
7
Like
169
Πόντοι
16
Ο Αντώνης Δαγκλής υπήρξε χαρακτηριστικό παραδειγμα σχιζοφρενούς προσωπικότητας στην Ελλάδα...
...Εχοντας πολλά ψυχολογικά προβλήματα απο την παιδική του Ηλικία και συγκεκριμένα με την παθολογική σχεση που ειχε με την μητέρα του συγκλόνησε το παννελήνιο με τους αγριους φόνους που διεπραξε σε τρείς ιερόδουλες της Αθήνας.


1553725.jpg


29 Οκτωβρίου 1995 :Σε περιοχή κοντά στα διόδια της Τραγάνας ανακαλύπτεται το τεμαχισμένο πτώμα της 29χρονης ιερόδουλης Ελένης Παναγιωτοπούλου.Τα κομμένα μέλη είχαν σκορπιστεί σε διάφορα σημεία της περιοχής, ενώ το συγκλονιστικότερο στοιχείο ήταν πως ο δολοφόνος είχε αφαιρέσει τα σπλάχνα και είχε κόψει τις θηλές από τους μαστούς του θύματος.Η Δολοφονία αυτή ειχε συνταράξει τις διωκτικές αρχές οι οποίες ανέφεραν πως ο δραστης σίγουρα ειχε μεγάλο μισος για να διαπραξει ενα εγκλημα τετοιας αγριότητας.Δυστηχώς ομως δεν θα ήταν ο μοναδικός φόνος.
ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ

Σχεδόν δύο μήνες μετά, το μεσημέρι των Χριστουγέννων του 1995 στην περιοχή του Βοτανικού στην Αθήνα διερχόμενοι διαβάτες ανακάλυψαν το πτώμα της 26χρονης ιερόδουλης Αθηνάς Λαζάρου.Ενα ηταν πιά σιγουρο : Η Αστυνομία ειχε να κάνει με εναν κατασυροήν δολοφόνο που στοχοποιούσε ιερόδουλες της περιοχής της Αττικής ενώ οι Ψυχολογοι σκιαγραφόντας το προφίλ του ανέφεραν πως υπήρχαν σχέσεις μίσους του δράστη προς τις ιερόδουλες λόγω ψυχολογικών προβλημάτων από την παιδική ηλικία.
Picture
Η ΣΥΛΛΗΨΗ

Στις 24 Ιανουαρίου 1996 ύστερα από παρακολούθηση οι αστυνομικοί πραγματοποιούν έλεγχο σ ένα λευκό φορτηγάκι που έμοιαζε με τις περιγραφές των μαρτύρων που κινούνταν στις πιάτσες με τις ιερόδουλες.Στο εσωτερικό του είχε τοποθετηθεί ένα παλιό στρώμα από αφρολέξ και υπήρχε κι ένα κουτί με εργαλεία.Οι αστυνομικοί όμως βρήκαν και κάτι άλλο που τους έδειχνε με βεβαιότητα ότι είχαν πιάσει  το ''κελεπούρι''.Στο κουτί με τα εργαλεία βρέθηκε ένας σταυρός που ανήκε στην ιερόδουλη Ελένη Παναγιωτοπούλου.Ο οδηγός του φορτηγού αμέσως συλλαμβάνεται.Ήταν ο Αντώνης Δαγκλής.


Η ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Όταν έπεσε στα χέρια της αστυνομίας και ανακρίθηκε ομολόγησε πως αυτός διέπραξε τους 2 φόνους των ιερόδουλων.Μάλιστα ομολόγησε πως διέπραξε κι άλλον έναν φόνο το 1993 ο οποίος μέχρι τότε παρέμενε ανεξιχνίαστος.Σε ηλικία μόλις 18 ετών,με το λευκό φορτηγάκι μάρκας VW,από την οδό Σέκερη παρέλαβε μία ιερόδουλο που έκανε πιάτσα.Του είπε ότι την έλεγαν Καίτη και ότι ίσως ήταν αλλοδαπή.Μ ετο φορτηγάκι του την οδήγησε στην περιοχή Καρέα Αττικής,πίσω από την αεροπορική μονάδα.Εκεί τη έγδυσε,την ξάπλωσε πάνω στο κρεβάτι και την ώρα της σεξουαλικής επαφής την στραγγάλισε με τα χέρια του.Όπως ο ίδιος είπε στους αστυνομικού ήθελε να εξαφανίσει το πτώμα της, γι αυτό το κατέβασε από το αυτοκίνητε και το τοποθέτησε σε κάποιο απόμερο σημείο.Στη συνέχεια, με ένα πριόνι και ένα μαχαίρι τεμάχισε τα μέλη της γυναίκας και τα πέταξε σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.Τα στοιχεία αυτής της ιερόδουλου που πιθανόν ήταν αλλοδαπή δεν ταυτοποιήθηκαν ποτέ από την αστυνομία.

ΟΙ ΝΕΟΤΕΡΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ

Σταν συνέχεια, ο δράστης περιέγραψε τις δολοφονίες των άλλων δύο ιερόδουλων Ελένης Παναγιωτοπούλου και Αθηνάς Λαζάρου καθώς και το πως τις τεμάχισε.

Η ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ

Ο Δαγκλής κατα τη διάρκεια της ανάκρισης από του αστυνομικούς εξήγησε πως η πηγή βιαιότητάς του-έναντι των θυμάτων- ήταν η άσχημη σχέση που είχε με την μητέρα του.Εκείνη εργαζόταν σε μπαρ και αυτό όταν ο Αντώνης Δαγλής ήταν νεαρός δεν μπορούσε να το αντέξει.Όπως είπε στο πρόσωπο των ιερόδουλων έβλεπε την μητέρα του, την οποία τότε ήθελε να εκδικηθεί, αλλά αργότερα την είχε συνχωρήσει.

ΔΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗ

Τον Ιανουάριο του 1997, το Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Αθήνας,καταδίκασε τον Αντώνη Δαγκλή σε 13 φορές ισόβια κάθειρξη και επρόκειτο για την μεγαλύτερη ποινή που είχε επιβληθεί μέχρι τότε σε καταδικασθέντα αφότου καταργήθηκε η ποινή του θανάτου στην Ελλάδα.Η μητέρα του,κατα την ακρόαση της ετυμηγορίας των δικαστών λιποθύμησε και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

ΘΑΝΑΤΟΣ

Ο Αντώνης Δαγκλής βρέθηκε απαγχονισμένος στο κελί 33 του Ψυχιατρείου των Δικαστικών Φυλακών Κορυδαλλού.
 

mortaki

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2011
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Ναι, ειχε συγκλονισει τον Τυπο, η υποθεση του Δαγκλη, πισω στα 1995.Τοτε και η Τηλεοραση δεν ηταν σαν σημερα και οι εφημεριδες ακομη ειχαν κυριο λογο στην ενημερωση..Για μερες/βδομαδες  ειχαν ασχοληθει με το θεμα.  Ομολογω  δεν ειχα μαθει πως κρεμαστηκε.Πως να το κανουμε...Ταραγμενες ψυχες.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
905
Πόντοι
96
Ναι, ειχε συγκλονισει τον Τυπο, η υποθεση του Δαγκλη, πισω στα 1995.Τοτε και η Τηλεοραση δεν ηταν σαν σημερα και οι εφημεριδες ακομη ειχαν κυριο λογο στην ενημερωση..Για μερες/βδομαδες  ειχαν ασχοληθει με το θεμα.  Ομολογω  δεν ειχα μαθει πως κρεμαστηκε.Πως να το κανουμε...Ταραγμενες ψυχες.

  Μια χαρα υπηρχε η τιβι τότε . Τον Δουρη αλλωστε σε λαιβ συνδεση τον πλάκωσαν μέσα στην κλούβα (εδινε συνεντευξη και τον αρχισαν στις φάπες οι συγκρατούμενοι ).  Ειχε ασχοληθει μαλλον η τιβί αλλα δεν θυμαμαι να ασχολήθηκε , ισως ειχαν άλλο 1ο θέμα . Το 1995 πάντως λέγες ηταν οι αλλόδαπες ιερόδουλες  ;)

εδω πιο πολλά
Η μητέρα του, από την άλλη, υποστήριζε: «Δεν μίλησα στο παιδί μου τότε γι' αυτή τη δουλειά. Κάποιος καλοθελητής γείτονας παίρνει τον Αντώνη που ήταν μικρός και μου τον φέρνει στο μαγαζί λέγοντάς του: "να ρε ποια είναι η μάνα σου η πόρνη". Το παιδί με βλέπει και αμέσως το βάζει στα πόδια και πάει στο ξενοδοχείο (...). Εγώ έφυγα νωρίτερα εκείνη τη νύχτα από το μαγαζί. Πήγα στο ξενοδοχείο και βρήκα τον Αντώνη πνιγμένο στο κλάμα. "Γιατί μάνα να μου πεις ψέματα; (...)". "Μα αγόρι μου, δεν σου είπα ψέματα, αλλά έπρεπε να πάω σε αυτή τη δουλειά. Με είδες να κάνω τίποτα κακό;" (...)», έλεγε, μεταξύ των άλλων, στον «Ελεύθερο Τύπο» (23/1/1997).
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605

Στο δικαστήριο αναγνώστηκε η πραγματογνωμοσύνη που είχαν συντάξει οι ψυχίατροι Χρ. Βούρδας και Νικ. Παπαναστασίου, σύμφωνα με την οποία ο δράστης είχε σεξουαλική διαστροφή, ωστόσο δεν υπέφερε από ψυχική νόσο. Ο Χρ. Βούρδας, καταθέτοντας στη δίκη, ανέφερε χαρακτηριστικά: «Ο Δαγκλής μού είπε για τρεις ανθρωποκτονίες. Απαντούσε ευθέως και ήταν συνεργάσιμος. Υποστήριζε ότι όλα ήταν συνέπεια ψυχικής νόσου και ζητούσε να τον βοηθήσουμε. (...) Πρόκειται για μια σεξουαλική διαστροφή, και από νομική άποψη οι σεξουαλικές διαστροφές δεν υπάγονται στις νοσηρές διαταραχές των πνευματικών λειτουργιών. Δεν έχει το ακαταλόγιστο. (...) Θα περίμενε κανείς μια εμφανή συντριβή από έναν άντρα που έχει κάνει τόσα εγκλήματα. Όταν όμως τον εξέτασα δεν τον είδα ιδιαίτερα συντετριμμένο». Απόκλιση από την άποψη αυτή εξέφρασε ο ψυχίατρος του Ψυχιατρείου των φυλακών Κορυδαλλού Μ. Σκόδρας, που παρακολουθούσε τον κατηγορούμενο κατά την προφυλάκισή του, ο οποίος βεβαίωσε ότι ο Αντώνης Δαγκλής παρουσίαζε «δυσθυμική διαταραχή της προσωπικότητάς του».

άντε τώρα βρές τι σημαίνει : "ψυχική νόσος" και τι "νομικό αδίκημα"
και αν σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει το δεύτερο χωρίς το πρώτο...
 

kouklendes

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
86
Like
0
Πόντοι
0
Ειχα διαβαση την δικογραφια οταν δουλευα στο εφετειο αθηνων για ενα διαστημα...οταν ειδα την φωτογραφιες απο τα τεμαχισμενες γυναικες απλα μου κοπηκανε τα γονατα...τι να λεμε
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Θα έλεγες πως ήταν χειρότερες από τις φωτογραφίες των θυμάτων του Τζακ του αντεροβγάλτη ?
 

selena

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2013
Μηνύματα
567
Κριτικές
2
Like
31
Πόντοι
6
πολυ ασχημο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Ειχα διαβαση την δικογραφια οταν δουλευα στο εφετειο αθηνων για ενα διαστημα...οταν ειδα την φωτογραφιες απο τα τεμαχισμενες γυναικες απλα μου κοπηκανε τα γονατα...τι να λεμε
Δικαστικος Γραμματεας τύπε?
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.125
Πόντοι
506
«Κάτι μου συνέβαινε την ώρα που έκανα έρωτα με τις γυναίκες, κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω»
ισχυρίστηκε ο ίδιος ενώπιον των αστυνομικών.
«Χωρίς να καταλαβαίνω πώς και γιατί, τα χέρια μου γλιστρούσαν και έφταναν στο λαιμό των γυναικών για να τις στραγγαλίσω»

 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
«Κάτι μου συνέβαινε την ώρα που έκανα έρωτα με τις γυναίκες, κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω»
ισχυρίστηκε ο ίδιος ενώπιον των αστυνομικών.
«Χωρίς να καταλαβαίνω πώς και γιατί, τα χέρια μου γλιστρούσαν και έφταναν στο λαιμό των γυναικών για να τις στραγγαλίσω»

Εμένα μου βγαίνει να βαρέσω μερικούς πότε ποτε, ειμαι καλά γιατρε;  :rolleyes:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom