Νέα

Ανταναναρίβο ή αλλιώς Τανά, η πρωτεύουσα της Μαδαγασκάρης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.889
Κριτικές
16
Like
14.709
Πόντοι
6.515
Πολυ σοβαρη ανταποκριση φιλε!! Νασαι καλα να ταξιδευεις!!!

πως το ξεθαψες το θρεντ του '15 τυπε?

μπραβο παντως γιατι δεν το 'χα διαβασει

οσον αφορα τα ταξιδιωτικα του mind αποτελουν τιμη για το φορουμ  :hi:

οσον αφορα τη μαδαγασκαρη καποτε μου ειχε κινησει το ενδιαφερον το εργο ελληνικης ιεραποστολης στη χωρα.
Γνωριζει κανεις αν βρισκεται κοντα στην πολη που περιγράφεται?
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
πως το ξεθαψες το θρεντ του '15 τυπε?

μπραβο παντως γιατι δεν το 'χα διαβασει

οσον αφορα τα ταξιδιωτικα του mind αποτελουν τιμη για το φορουμ  :hi:

οσον αφορα τη μαδαγασκαρη καποτε μου ειχε κινησει το ενδιαφερον το εργο ελληνικης ιεραποστολης στη χωρα.
Γνωριζει κανεις αν βρισκεται κοντα στην πολη που περιγράφεται?

Πολυ σοβαρη ανταποκριση φιλε!! Νασαι καλα να ταξιδευεις!!!

Ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια.

Η ελληνικη ελληνοορθοδοξη αποστολη υπο τον μητροπολιτη Ιγνατιο αριθμει ηδη 20 εκλησιες στη χωρα.

Δεν ειμαι θρησκευομενος. Αλλα το συγκεκριμενο φιλανθρωπικο εργο εχει πια ηδη διεθνη απηχηση.

Το ορφανοτροφειο της αποστολης βρισκεται στο Ανταναναριβο και φιλοξενει πανω απο 200 παιδιά.

Ως συνηθως εξω παμε καλά. Μονο τη χωρα μας δεν μπορουμε να στρωσουμε.
 

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Σωστὀν. Ἐπὶ πλέον μεγάλη ὄσμωσις μεταξὺ πορνείας καὶ παιγνίου (δὲν εἶναι καλὸν αὐτό).

Τι ακριβως εννοεις φιλε Μπακαλη οτι οταν την πεφτεις στην αλλη με το προκλητικο ντυσιμο και ανταποκρινεται δεν εισαι σιγουρος μεχρι την κρισιμη ωρα επι του εργου αν ειναι επαγγελματιας ή ερασιτεχνης ή απλα βγαλμενη κοπελα που θελει να περναει καλα..; και πως το καταλαβαινεις σου ζηταει συγκεκριμενο ποσο πριν ή μετα τη συνεδρια ή οποτε βγαινετε κερνας συνεχεια και σου ζηταει και αλλα και αλλα φαγητα, ποτα, βολτες, ταξιδακια, δωρακια, κτλ...;;;
 

Lustius

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2013
Μηνύματα
51
Like
10
Πόντοι
0
Συγχαρητήρια για την ανταπόκριση...
 

GREECE_1981

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
93
Like
333
Πόντοι
20
συγχαρητηρια για τα γρφομενα σου..... ειναι απιστευτο το πως διαβασα χωρις να το καταλαβω ολο το thread..... απο τις ελαχιστες φορες.... γραφεις καθως ειπε κ ενας πιο πανω πολυ ωραια.... να σε εχεις ο θεος καλα να ταξιδευεις νου κ σωμα... εχω κολλημα με τα σοκολατι μωρα.....  :worship: :worship: :worship: :worship:
 

Lustius

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2013
Μηνύματα
51
Like
10
Πόντοι
0
Τι ακριβως εννοεις φιλε Μπακαλη οτι οταν την πεφτεις στην αλλη με το προκλητικο ντυσιμο και ανταποκρινεται δεν εισαι σιγουρος μεχρι την κρισιμη ωρα επι του εργου αν ειναι επαγγελματιας ή ερασιτεχνης ή απλα βγαλμενη κοπελα που θελει να περναει καλα..; και πως το καταλαβαινεις σου ζηταει συγκεκριμενο ποσο πριν ή μετα τη συνεδρια ή οποτε βγαινετε κερνας συνεχεια και σου ζηταει και αλλα και αλλα φαγητα, ποτα, βολτες, ταξιδακια, δωρακια, κτλ...;;;
  Πράγματι δεν το καταλαβαίνεις εκτός κι αν πηγαίνεις σ ένα μέρος συνεχώς και παρατηρείς συμπεριφορές. Ποιές πάνε κάθε μέρα , με ποιούς φεύγουν , αν κάνουν αρπαχτες, κλπ. Πολλές από τις κοπέλες σε όλη την Αφρική όπου έχω ζήσει συνήθως δουλεύουν κάπου.. με μισθούς από 40 ως 100 δολάρια. Οι πιο τυχερές άντε να φθάνουν τα 200. Δεν φθάνουν με τίποτα. Οπότε εξ ανάγκης συμπληρώνουν εισόδημα .. αν δε έχουν και κανά κουτσούβελο η ανάγκη είναι πιο επιτακτική. Μετά έχουμε τις φοιτήτριες που επίσης συμπληρώνουν εισόδημα.. Γενικά η θα σου πουν από την αρχή πόσα θέλουν είτε θα ζητήσουν σε αντάλλαγμα κάτι.. Ενα κινητό , δίδακτρα για το παιδί, φαγητό... να τους αγοράσεις είδη πρώτης ανάγκης ρύζι ψωμί γάλα από το σουπερμάρκετ, κλπ.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Συγχαρητήρια για την ανταπόκριση...
συγχαρητηρια για τα γρφομενα σου..... ειναι απιστευτο το πως διαβασα χωρις να το καταλαβω ολο το thread..... απο τις ελαχιστες φορες.... γραφεις καθως ειπε κ ενας πιο πανω πολυ ωραια.... να σε εχεις ο θεος καλα να ταξιδευεις νου κ σωμα... εχω κολλημα με τα σοκολατι μωρα.....  :worship: :worship: :worship: :worship:


Συγχαρητήρια για την ανταπόκριση...

Ευχαριστώ για αλλη μια φορά τοσο εσας οσο και τπυς υπολοιπους φιλους για τα θετικα τους σχόλια. :hi: :hi:

Ο λόγος που ταξιδεύω συχνά φαίνεται στη φωτογραφία και αποτελεί βασική αρχή στη ζωή μου !!  :grin:

Την αλλη εβδομαδα θα ειμαι στο Γιοχανεσμπουργκ για επαγγελματικους λογους

Οπότε σχεδιαζω μια μικρη αποδραση Μαγαδασκαρη και ισως Λουζακα στη Ζαμπια.

Οταν γυρισω θα ποστάρω νεο υλικό.

Καλο καλοκαίρι σε όλους !! :hi: :hi:
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1496178322841.jpg
    FB_IMG_1496178322841.jpg
    36 KB · Εμφανίσεις: 101

mr.madman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.182
Κριτικές
9
Like
736
Πόντοι
316
Ευχαριστώ για αλλη μια φορά τοσο εσας οσο και τπυς υπολοιπους φιλους για τα θετικα τους σχόλια. :hi: :hi:

Ο λόγος που ταξιδεύω συχνά φαίνεται στη φωτογραφία και αποτελεί βασική αρχή στη ζωή μου !!  :grin:

Την αλλη εβδομαδα θα ειμαι στο Γιοχανεσμπουργκ για επαγγελματικους λογους

Οπότε σχεδιαζω μια μικρη αποδραση Μαγαδασκαρη και ισως Λουζακα στη Ζαμπια.

Οταν γυρισω θα ποστάρω νεο υλικό.

Καλο καλοκαίρι σε όλους !! :hi: :hi:

:respect:
Εύγε φίλε μου, επειδή εγώ δεν μπορώ χαίρομαι όταν κάποιος μπορεί και κάνει τα όνειρα του αναμνήσεις.  :hi:
 

AlexEasyRider

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Ιαν 2016
Μηνύματα
4.527
Κριτικές
12
Like
11.586
Πόντοι
3.296
Εξαιρετικο το παρων νημα, το' χω διαβασει ουκ ολιγες φορες!
Παντως σε καθε περιπτωση θελει ΠΟΛΥ προσοχη σε τετοιες περιοχες - χωρες.
Το παρακατω το αλιευσα απο Βικιπαιδεια, ειναι στα Αγγλικα (εγω και αλλοι φανταζομαι δεν εχουμε προβλημα), δυστυχως δεν το ειχε σε Ελληνικα. Αφορα περιστατικο του 2013 στο Nosy Be με λυντσαρισμα (!) ξενων τουριστων που διεμεναν τις μερες εκεινες εκει.

Lynching of tourists, 2013[edit]
The island, like most of Madagascar suffers from an extreme level of uncertainty linked to crime and violence. Rumours quickly turn into accusations in Madagascar and lynchings are common, even for allegations related to traffic accidents or theft. On October 3, 2013, the body of an eight-year boy was discovered at the beach of Ambatoloaka on the island. The condition of the body was poor after one week in the water and a rumour was spread that the child had been murdered by Western organ-trafficking tourists. The uncle of the boy, a local named Zaidou was retained by the local police for questioning, but a violent mob gathered to storm the local jail to punish the supposed murderer.[6] As the uncle was not found, the anger of the mob turned to the Westerners having been in contact with the person, that is a French 38-year divorced busdriver, Sébastien Judalet, and a 50-year old French-Italian cook, Roberto Gianfalla. Sébastien Judalet was found and dragged from his small hotel at 3 am in the morning to the beach of Ambatoloaka where the large mob repeatedly hits him with sticks and stones. The police received at least five calls from bystanders or expatriates, but did not respond although two police officers actually joined the mob, one of which who was filming the lynching on his smartphone.[7] After three hours of torture and humiliation, the naked and bleeding tourists were put into car tires and thrown alive into a bonfire on the beach.[8] In the afternoon of October 3, 2013, the uncle Zaidou was found driving on the island, a mob of several hundred quickly lynched him by burning him alive on a public street next to a mosque at about 5pm. Both events were filmed abundantly by the bystanders, publishing the murders on the internet. In spite of this mass of evidence, the local justice took two years of investigation to finally convict Oct 9,2015 four members of the mob to lifetime imprisonment and six others to shorter sentences, 26 suspects in custody were released without charge as well as the two police officiers.[9] A local politician, Joseph Yoland, is claimed to have incited the killings on his radio station at the island, but the charges were dropped when the court allegedly was unable to retrieve any recordings of the aired shows that evening.[10] The French authorities are warning travellers for "high risk of assaults, that could be extremely violent",[11] US travellers are also advised "[to] be aware of the potential for mob violence and ‘popular justice’ that is sometimes directed towards foreign nationals.".[12] The lynching in Nosy Be is a rare public murder of expatriates in Madagascar, most lynchings concern locals. However, expatriates are frequently subject to kidnapping and extortion, such as the January 2015 kidnapping of a 12-year French child outside of his school,[13] and two separate kidnappings of French citizens of indo-pakistani origin in April 2016 [14] that triggered the intervention of the French SWAT team (GIGN) in Madagascar.
 

talbot

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2017
Μηνύματα
73
Like
0
Πόντοι
0
Μετά από ένα τετράωρο εξοντωτικό περπάτημα σε ένα τομέα της πόλης σταμάτησα σε ένα cafe. Ένας αδύνατος τυπάκος μου ήρθε και άρχισε να μου μιλάει σε μαλαγκάς  θεωρώντας προφανώς ότι αυτή είναι η μοναδική γλώσσα στο κόσμο και καταλαβαίνω τι μου λέει, πράγμα συχνό εκεί.

Η ''ξεναγός''  μου μου έδωσε να καταλάβω ότι ζητούσε να καθαρίσει τα παπούτσια μου. Ήταν φανερά υποσιτισμένος και ταλαιπωρημένος και κάπου τον λυπήθηκα. Σταμάτησα την διαπραγμάτευση του τιμήματος που κατάλαβα ότι αυτομάτως η ''ξεναγός'' ξεκίνησε ανιχνεύοντας ακουστικά τη λέξη Αριάρι μέσα στη πρόταση που ξεκίνησε στα μαλαγκάς απευθυνόμενη στο τυπάκο. Του είπα Ca Vas ( Εντάξει ) και κατάλαβε, Έφυγε και γύρισε σε μισό λεπτό κουβαλώντας ένα μικρό κασελάκι γεμάτο βούρτσες σφουγγάρια και αλοιφές.

Καθάριζε το ένα παπούτσι επί 10 λεπτά. Το συγκριτικό αποτέλεσμα ανάμεσα στο καθαρισμένο και μη καθαρισμένο παπούτσι  φαίνεται στη φωτογραφία. Και είναι προφανές ότι η δουλειά του τύπου ήταν απλά εξαιρετική.

Αφού ολοκλήρωσε τη δουλειά του, του έδωσα 10.000 Αριάρι ( περίπου 3 ευρώ ). Το ποσό ήταν εξωπραγματικό γιατί από ότι μου είπε στη συνέχεια η ''ξεναγός'' συνήθως 1000 η 1500 το πολύ Αριάρι δίνουν για κάτι τέτοιο. Τα ματιά του τυπάκου έλαμψαν πραγματικά από ευγνωμοσύνη, και έφυγε με την όπισθεν, κάνοντας υποκλίσεις και  λέγοντάς μου καμιά δεκαριά φορές Μισοάτσα ( ευχαριστώ στα Μαλαγκάς ).

Το ευτράπελο της Ιστορίας ??? Μετά από αυτό ''στράβωσε'' η ξεναγός !!! Με αυτή τη φάση συνειδητοποίησε ότι θα μπορούσε να είχε πάρει και εκείνη παραπάνω λεφτά από εμένα το πρωί όταν πληρώθηκε.  Δεν τα ζήτησε, τα επιπλέον λεφτά, δεν τα πήρε, και προφανώς τώρα που το κατάλαβε στράβωσε. Οπως το nickname μου υπαινίσσεται, δεν μου πήρε πολύ να το καταλάβω, παρόλο που στις ερωτήσεις μου σχετικά με το τί έχει απαντούσε Rien ( τίποτα ). Αυτό το ''τίποτα'' των γυναικών που σε όλο το πλανήτη και σε όλες τις φυλές μεταφράζεται ''Δεν πρόκειται να σου πώ τί έχω, αν δεν είσαι μαλάκας πρέπει να βρείς μόνος σου τι συνέβει και με χάλασε. Είσαι η δεν είσαι άραγε μαλάκας ?? ''. 

Τα συμπεράσματα δικά σας !!!

Το δικό μου ?? Έτσι είναι οι άνθρωποι !! Και είναι έτσι Παντού !! Μόνο τα νούμερα αλλάζουν !!!

Η αγορά μιας γυναικείας τσάντας έναντι 21.000 αριάρι ( 6 ευρώ ) από ένα πλανόδιο πωλητή που μου είχε γίνει βδέλλα στο δρόμο της επιστροφής, επανέφερε το χαμένο χαμόγελο στο όμορφο προσωπάκι της, και την χαρά σε όλες τις εκδηλώσεις της.

Αυτή είναι μια από τις προστιθέμενες αξίες σε αυτή τη χώρα, μπορείς να κάνεις ανθρώπους χαρούμενους με τρίευρα και εξάευρα. Και αυτή η χαρά που προσφέρεις, με κάποιους τρόπους γυρίζει πάνω σου.


μεγάλες αλήθειες αυτές....
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Εξαιρετικο το παρων νημα, το' χω διαβασει ουκ ολιγες φορες!
Παντως σε καθε περιπτωση θελει ΠΟΛΥ προσοχη σε τετοιες περιοχες - χωρες.
Το παρακατω το αλιευσα απο Βικιπαιδεια, ειναι στα Αγγλικα (εγω και αλλοι φανταζομαι δεν εχουμε προβλημα), δυστυχως δεν το ειχε σε Ελληνικα. Αφορα περιστατικο του 2013 στο Nosy Be με λυντσαρισμα (!) ξενων τουριστων που διεμεναν τις μερες εκεινες εκει.

Lynching of tourists, 2013[edit]
The island, like most of Madagascar suffers from an extreme level of uncertainty linked to crime and violence. Rumours quickly turn into accusations in Madagascar and lynchings are common, even for allegations related to traffic accidents or theft. On October 3, 2013, the body of an eight-year boy was discovered at the beach of Ambatoloaka on the island. The condition of the body was poor after one week in the water and a rumour was spread that the child had been murdered by Western organ-trafficking tourists. The uncle of the boy, a local named Zaidou was retained by the local police for questioning, but a violent mob gathered to storm the local jail to punish the supposed murderer.[6] As the uncle was not found, the anger of the mob turned to the Westerners having been in contact with the person, that is a French 38-year divorced busdriver, Sébastien Judalet, and a 50-year old French-Italian cook, Roberto Gianfalla. Sébastien Judalet was found and dragged from his small hotel at 3 am in the morning to the beach of Ambatoloaka where the large mob repeatedly hits him with sticks and stones. The police received at least five calls from bystanders or expatriates, but did not respond although two police officers actually joined the mob, one of which who was filming the lynching on his smartphone.[7] After three hours of torture and humiliation, the naked and bleeding tourists were put into car tires and thrown alive into a bonfire on the beach.[8] In the afternoon of October 3, 2013, the uncle Zaidou was found driving on the island, a mob of several hundred quickly lynched him by burning him alive on a public street next to a mosque at about 5pm. Both events were filmed abundantly by the bystanders, publishing the murders on the internet. In spite of this mass of evidence, the local justice took two years of investigation to finally convict Oct 9,2015 four members of the mob to lifetime imprisonment and six others to shorter sentences, 26 suspects in custody were released without charge as well as the two police officiers.[9] A local politician, Joseph Yoland, is claimed to have incited the killings on his radio station at the island, but the charges were dropped when the court allegedly was unable to retrieve any recordings of the aired shows that evening.[10] The French authorities are warning travellers for "high risk of assaults, that could be extremely violent",[11] US travellers are also advised "[to] be aware of the potential for mob violence and ‘popular justice’ that is sometimes directed towards foreign nationals.".[12] The lynching in Nosy Be is a rare public murder of expatriates in Madagascar, most lynchings concern locals. However, expatriates are frequently subject to kidnapping and extortion, such as the January 2015 kidnapping of a 12-year French child outside of his school,[13] and two separate kidnappings of French citizens of indo-pakistani origin in April 2016 [14] that triggered the intervention of the French SWAT team (GIGN) in Madagascar.

Εντάξει η στραβη μπορει να σου κατσει οπουδηποτε.

Οταν ταξιδευεις πρεπει παντα να ξερεις που πας πως πας γιατι πας και με ποιον πας.

Γενικα ο φοβος φιλαει τα ερμα. Συνηθως οταν καποιος ξεψαρωνει την παταει.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Φίλε mindreader δεν θέλω να αλλάξω την ροή του θέματος και να μπούμε σε συζητήσεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις εδώ.

Επειδή όμως εσύ ο ίδιος το ανέφερες πρώτος, θέλω να πω πως αυτό που έχεις στο μυαλό σου για τους λόγους της φτώχειας σε αυτές τις χώρες δεν είναι σωστό.

Οι τραπεζίτες έχουν το ακριβώς αντίθετο συμφέρον από την φτώχεια μιας χώρας και επιπλέον, η οικονομία δεν είναι zero sum game, δηλαδή το να γίνουν πλουσιότεροι οι πολίτες μιας χώρας δεν σημαίνει πως θα γίνουν φτωχότεροι οι τραπεζίτες. Ίσα ίσα, το ακριβώς ανάποδο.

Επιπλέον, δεν νομίζω να υπάρχει γονέας που να θέλει να εκδίδει το παιδί του, αν υπάρχουν θα είναι πολύ μικρά ποσοστά που δεν έχουν να κάνουν με την κατάσταση σε αυτές τις χώρες. Δεν νομίζω να πιστεύεις πως όλοι οι ανώμαλοι τρελοί και τεμπέληδες μαζεύτηκαν εκεί από γενετική τύχη και εκδίδουν τα παιδιά τους επειδή έτσι γουστάρουν.
Η αιτία είναι η φτώχεια και το αποτέλεσμα η παιδική πορνεία. Αν διαγράψεις την παιδική πορνεία η φτώχεια θα παραμείνει και θα υπάρξουν και άλλοι τρόποι, ίσως και χειρότεροι για να βγάλουν δυο κόκκους ρυζιού παραπάνω οι φτωχοί.

Οι λόγοι της φτώχειας δεν είναι του παρόντος, και επειδή είχαμε συζητήσει παλαιότερα σε άλλο thread, δεν είναι ούτε αυτό που έχεις στο μυαλό σου με ιθύνοντες και συνωμοσίες κλπ.

Πάλι συγγνώμη που εισέβαλα στο thread, αλλά είχα χρόνο :).
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Φίλε mindreader δεν θέλω να αλλάξω την ροή του θέματος και να μπούμε σε συζητήσεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις εδώ.

Επειδή όμως εσύ ο ίδιος το ανέφερες πρώτος, θέλω να πω πως αυτό που έχεις στο μυαλό σου για τους λόγους της φτώχειας σε αυτές τις χώρες δεν είναι σωστό.

Οι τραπεζίτες έχουν το ακριβώς αντίθετο συμφέρον από την φτώχεια μιας χώρας και επιπλέον, η οικονομία δεν είναι zero sum game, δηλαδή το να γίνουν πλουσιότεροι οι πολίτες μιας χώρας δεν σημαίνει πως θα γίνουν φτωχότεροι οι τραπεζίτες. Ίσα ίσα, το ακριβώς ανάποδο.

Επιπλέον, δεν νομίζω να υπάρχει γονέας που να θέλει να εκδίδει το παιδί του, αν υπάρχουν θα είναι πολύ μικρά ποσοστά που δεν έχουν να κάνουν με την κατάσταση σε αυτές τις χώρες. Δεν νομίζω να πιστεύεις πως όλοι οι ανώμαλοι τρελοί και τεμπέληδες μαζεύτηκαν εκεί από γενετική τύχη και εκδίδουν τα παιδιά τους επειδή έτσι γουστάρουν.
Η αιτία είναι η φτώχεια και το αποτέλεσμα η παιδική πορνεία. Αν διαγράψεις την παιδική πορνεία η φτώχεια θα παραμείνει και θα υπάρξουν και άλλοι τρόποι, ίσως και χειρότεροι για να βγάλουν δυο κόκκους ρυζιού παραπάνω οι φτωχοί.

Οι λόγοι της φτώχειας δεν είναι του παρόντος, και επειδή είχαμε συζητήσει παλαιότερα σε άλλο thread, δεν είναι ούτε αυτό που έχεις στο μυαλό σου με ιθύνοντες και συνωμοσίες κλπ.

Πάλι συγγνώμη που εισέβαλα στο thread, αλλά είχα χρόνο :).

Καλησπέρα φίλε !! :hi:

Αυτό που ανέφερα κάπου μέσα στο thread ήταν ότι αν αυτοί που οι ΑμερικανοΑγγλοι λένε Decision Makers εβγαιναν λίγο απο τους γυάλινους απολυμασνένους κόσμους που ζούνε και ένοιωθαν στο πετσί τους πως ζούν κάποια παιδιά τότε μπορεί οι αποφάσεις τους να ήταν λίγο διαφορετικές. Τίποτα άλλο.

Το zero sum game είναι μια μεγαλύτερη συζήτηση που δεν πρέπει να την κάνουμε σε αυτό το thread.
Επιγραμματικά πάντως θα σου πώ ότι μετά από πολύ διάβασμα και σκέψη έχω καταλήξει στο ότι

''Ολοι θέλουν το καλό του άλλου αρκεί να μην είναι καλύτερο απο το δικό τους''.

Είναι το θεμέλιο της ανθρώπινης συμπεριφοράς πιστεύω και κατά κάποιο τρόπο η οικονομία της φύσης, Σταματάω εδώ.

Για την φτώχεια και την ανέχεια ενός λαού πρωταρχική ευθύνη έχει ο ίδιος και οι ηγέτες που επιλέγει η που δεν επιλέγει !!

Οσον αφορά τις διεθνείς συνωμοσίες. Μάλλον δεν εχεις καταλάβει καλά !! Δεν πιστεύω σε διεθνείς συνωμοσίες. Δεν πιστεύω ότι οι πάσης φύσεως ιλουμινάτι είναι υπεύθυνοι για τη πορεία της ανθρωπότητας.

Πιστέυω όμως ότι η πάσης φύσεως εξουσία, εκτελεστική, δικαστική, οικονομική κλπ ελέγχεται απο καλά οργανωμένες ολιγαρχίες οι οποίες πάντα είναι ντυμένες με ''ιδεολογικό περιτύλιγμα'' και δουλεουν με γνώμωνα το στενό συλλογικό τους συμφέρον.

Αν ήθελες όλη την ιστορία της ανθρωπότητας να την βάλεις σε τρεις λέξεις  αυτές θα ήταν κατά την ταπεινή άποψή μου ΄΄Σύγκρουση συμφερόντων ολιγαρχιών''. Και αυτό δεν έχει  να κάνει με τις διάφορα οικονομικά συστήματα και θεωρίες, αλλά με την ίδια τη φύση του ανθρώπου που ξεπερνά οποιοδήποτε ''σύστημα''. Τα ''συστήματα'' κουβαλάνε πολύ περισσότερη ματαιοδοξία από ότι αξία για αυτόν ακριβώς το λόγο. θυμήσου : ''Ολοι θέλουν το καλό του άλλου αρκεί να μην είναι καλύτερο απο το δικό τους''.

Καλό είναι να δουλεύουμε και το πάνω κεφάλι όσο και το κάτω. Δίνει ισσοροπία !! :grin: :grin: :grin:

Κλείνει η παρένθεση !! Για να μην αποπροσανατολίζουμε το νήμα. :hi: :hi:
 

stugano

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
7
Like
2
Πόντοι
0
οι παραλιες,ποση ωρα ειναι απο την πρωτευουσα?
 

Ign80

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
84
Like
196
Πόντοι
0
Η μαγαδασκάρη είναι μια πανέμορφη χώρα.
Μόνο μην κάνετε το λάθος να πάτε μήνα του μέλιτος !
Τρομερό λάθος ... Ο παθών ... χαχαχαχα
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
599
Πόντοι
81
Η μαγαδασκάρη είναι μια πανέμορφη χώρα.
Μόνο μην κάνετε το λάθος να πάτε μήνα του μέλιτος !
Τρομερό λάθος ... Ο παθών ... χαχαχαχα
Γράψε αν θες την εμπειρία σου...

ΥΓ: Πολύ ωραίο νήμα. Το ξεκοκάλισα όλο!
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom