Νέα

Αμοιβές αθλητών. Κάπου ΕΛΕΟΣ!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα troubaman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 273
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.619
Πόντοι
456
Από την τσέπη σου τα παιρνει τυπε? Αν σε νοιάζουν οι άλλοι επιστήμονες που δεν πληρώνονται καλά, ας πρόσεχαν αρχικά και ας τους ενισχύσεις με καμια δωρεα αν θεωρείς ότι αξίζουν περισσότερα.
Απο την τσεπη σου τα παιρνει τυπε ναι.
Το χρημα ειναι σχετικο. Για να ειναι καποιος πλουσιος πρεπει καποιος αλλος ναναι φτωχος.
Αν ημασταν ολοι πλουσιοι ποιος θα δουλευε;
Με το χρημα απλα αγοραζεις την εργασια καποιου αλλου.
Αυτο ειναι το παραμυθι του καπιταλισμου, οτι ολοι μπορουμε να γινουμε πλουσιοι αλλα βαση της λογικης αυτο δε γινεται.
Δεν ειμαι κατα του καπιταλισμου αρκει να καταλαβει κανεις οτι το συστημα ειναι "ο θανατος σου η ζωη μου" και να ειναι ΟΚ με αυτο.
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.575
Like
6.175
Πόντοι
1.056
Υπαρχουν εκατομμυρια ποδοσφαιριστες αλλα ελαχιστοι κονομανε.Ειναι το ιδιο με τους ηθοποιους.Παιζει να κονομησεις αλλα η πιθανοτητα ειναι πολυ μικρη.Μονο οι τοπ βγαζουν λεφτα.
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.000
Πόντοι
17.885
Μην το ψάχνετε, έτσι είναι ο κόσμος! Κάποιοι πεθαίνουν για 10 λεπτά του ευρώ που κάνει λίγο νερό στην Αφρική, τα Jordan που φοράω φτιάχτηκαν στο Βιτεναμ που ζουν με 1-2 δολάρια τη μέρα, στην Ευρώπη και γενικά οι μισθοί είναι άλλα ντ άλλων και κάποιοι έχουν λεφτά ν αγοράσουν ένα ολόκληρο κράτος! Εχω σκεφτεί πολλές φορές αυτά και άλλα πολλά, και απλά κατέληξα πως ο θεός (ναι με μικρό) πρέπει να ναι ΜΑΛΑΚΑΣ (με κεφαλαία)
 

Crucifix

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
4.036
Κριτικές
63
Like
7.783
Πόντοι
4.766
Αυτός ο Νιγηριανός που λες προσφέρει και κάτι στον κόσμο και παίρνει το αντίτιμο... Εσύ τι κάνεις κάθε μέρα στην ζωή σου μόνο να γράφεις παπατζες στο bourdela με ιστορίες που κατεβάζει το κεφάλι σου να παίρνεις τα λαικ και μετά να χαίρεσαι μία βδομάδα για το σπουδαίο κατόρθωμα σου :jerking: ...Για αυτό κάτσε και απόλαυσε τον Gianni να βγάζει εκατομμύρια στην USA και εσύ μόνο να πληκτρολογεις χαζοιστοριες για τους αυτιστικους του σάιτ που τις χαβουνε....Πες από την αρχή ότι τον ζηλεύεις να τελειώνουμε και άσε τις αναλύσεις.
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
143
Like
390
Πόντοι
21
Το θεμα δεν επιχειρει να στοχοποιησει το συγκεκριμμενο παιχτη αλλα το φαινομενο να πεφτουν εκατομμυρια ευρω σε ανθρωπους που "παιζουν μπαλα".
Ειναι αραγε τα πιο σπουδαια επαγγελματα απ ολα αυτα;
Ειναι δικαιο να θησαυριζουν οι επαγγελματιες αθλητες;

Τύπε έτσι είναι ο χώρος του θέματος, αθλητές. ηθοποιοί, τραγουδιστές κτλ. Και δεν μιλάω για Ελλαδα μόνο. Ο Γιάννης δεν κόβει μόνο εισιτήρια αλλά διαφημίζει προιόντα κτλ. Δηλαδή υπάρχει μια αλυσίδα χρήματος, όσα πιο πολλά παίρνει ο Γιάννης τόσα πιο πολλά θα βγάλουν και αυτοι
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
533
Like
648
Πόντοι
86
Πολλοί έχουμε σκεφτεί γιατί παίρνουν οι αθλητές, τραγουδιστές, ηθοποιοί και γενικά ο χώρος του θεάματος τόσα εκατομμύρια το χρόνο, ενώ η μεσαία τάξη θα πω, γαμιέται στη δουλειά για να έχει μια αξιοπρεπής ζωή χωρίς να χρωστάει. Η αλήθεια είναι οτι δεν μου αρκεί η απάντηση γιατί αυτοί τα φέρνουν πίσω στο πολλαπλάσιο αυτά που βγάζουν. Σε ποιούς τα φέρνουν, σε πόσους τα φέρνουν, και γιατί τα φέρνουν? Είναι τελικά η διαφήμιση αυτή που κινεί τα νήματα? Μήπως είναι οι πολιτικές επιλογές που γίνονται απο τις κυβερνήσεις? Μηπως αυτή η αυτορρύθμιση της αγοράς που νομίζουμε οτι υπάρχει απλά δεν υπάρχει και δημιουργεί συσσώρευση πλούτου? Μήπως τελικά βολευόμαστε όλοι και γουστάρουμε αυτό το σύστημα? Μήπως τελικά το επάγγελμα του ιατρού και του ποδοσφαιριστή είναι το ίδιο λειτούργημα? Μήπως έχουμε αφήσει την τύχη μας στην οικογένεια Καρντάσιαν?
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Δε διαφωνώ προσωπικά με την αρχική τοποθέτηση αλλά η πραγματικότητα είναι ότι τα "μισθολόγια" στον πλανήτη γη - στον ιδιωτικό τομέα - βγαίνουν με βάση το τι σου προσφέρει κι αποφέρει ο εργαζόμενος.
Προφανώς βγάζουν τα λεφτά τους ποικιλοτρόπως (να μην επεκταθώ), δεν τρελάθηκαν ξαφνικά οι πρόεδροι...
Άρα δεν έχει πολύ νόημα η συζήτηση.
Συνεπώς το "έλεος" του θέματος μάλλον πρεπει να απευθυνθεί σε μας που συνδράμωμεν να "βγάζουν τα λεφτά τους"....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Πολλοί έχουμε σκεφτεί γιατί παίρνουν οι αθλητές, τραγουδιστές, ηθοποιοί και γενικά ο χώρος του θεάματος τόσα εκατομμύρια το χρόνο, ενώ η μεσαία τάξη θα πω, γαμιέται στη δουλειά για να έχει μια αξιοπρεπής ζωή χωρίς να χρωστάει. Η αλήθεια είναι οτι δεν μου αρκεί η απάντηση γιατί αυτοί τα φέρνουν πίσω στο πολλαπλάσιο αυτά που βγάζουν. Σε ποιούς τα φέρνουν, σε πόσους τα φέρνουν, και γιατί τα φέρνουν? Είναι τελικά η διαφήμιση αυτή που κινεί τα νήματα? Μήπως είναι οι πολιτικές επιλογές που γίνονται απο τις κυβερνήσεις? Μηπως αυτή η αυτορρύθμιση της αγοράς που νομίζουμε οτι υπάρχει απλά δεν υπάρχει και δημιουργεί συσσώρευση πλούτου? Μήπως τελικά βολευόμαστε όλοι και γουστάρουμε αυτό το σύστημα? Μήπως τελικά το επάγγελμα του ιατρού και του ποδοσφαιριστή είναι το ίδιο λειτούργημα? Μήπως έχουμε αφήσει την τύχη μας στην οικογένεια Καρντάσιαν?
Ο λογος που πληρωνονται τοσα πολλα ειναι επειδη δημιουργουν ενα σημαντικο ΑΕΠ με τα παιχνιδια τους. Εισιτηρια, διαφημισεις, καντινες στο γηπεδο, συνδρομες TV, αλκοολ-καφεδες στα μαγαζια την ωρα του παιχνιδιου, πιτσες, κλπ και φυσικα τρελοι τζιροι σε στοιχηματα

Πχ οταν οι Μπακς πηγαν τελικο οι τζιροι που δημιουργηθηκαν στα παιχνιδια ζαλιζουν. Δε μπορει να συγκριθει με ενα απλο επαγγελμα που δημιουργει 1-2-3-5-10-20 συναλλαγες και κλεινει ο κυκλος

Το ιδιο και με τις ταινιες, τις μεγαλες συναυλιες, κλπ
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
533
Like
648
Πόντοι
86
Ο λογος που πληρωνονται τοσα πολλα ειναι επειδη δημιουργουν ενα σημαντικο ΑΕΠ με τα παιχνιδια τους. Εισιτηρια, διαφημισεις, καντινες στο γηπεδο, συνδρομες TV, αλκοολ-καφεδες στα μαγαζια την ωρα του παιχνιδιου, πιτσες, κλπ και φυσικα τρελοι τζιροι σε στοιχηματα

Πχ οταν οι Μπακς πηγαν τελικο οι τζιροι που δημιουργηθηκαν στα παιχνιδια ζαλιζουν. Δε μπορει να συγκριθει με ενα απλο επαγγελμα που δημιουργει 1-2-3-5-10-20 συναλλαγες και κλεινει ο κυκλος

Το ιδιο και με τις ταινιες, τις μεγαλες συναυλιες, κλπ
Μήπως είναι καιρός να αυξηθούν οι φόροι πάνω στα κέρδη για να μην νιώθει και ο γιατρός μαλάκας όταν σωζει μια ανθρώπινη ζωή και βλέπει δίπλα του χορό εκατομμυρίων?
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.838
Πόντοι
206
Μήπως είναι καιρός να αυξηθούν οι φόροι πάνω στα κέρδη για να μην νιώθει και ο γιατρός μαλάκας όταν σωζει μια ανθρώπινη ζωή και βλέπει δίπλα του χορό εκατομμυρίων?
Γιατρός γίνεσαι όχι για να σώζεις ζωές, αλλά να τους τα παίρνεις αβασάνιστα… άσχετος αν πεθάνουν.

Ένας μπατίρης δεν υπάρχει, τώρα αν αμοίβεται 100.000.000$ τον χρόνο
Τι να κάνουμε στο βασίλειο του τυφλού βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Γιατρούς έχει πολλούς … παρά πολλούς

Παγκόσμιους Πρωταθλητές F1
NBA
Ποδόσφαιρο
MotoGP
MMA
Έχει μετρημένους στα δάχτυλα

Παντός άμα υπάρχει κανένας Χειρουργος που ΔΕΝ τα παίρνει σε ταρίφα… (εκτός τα 200€ ανά χειρουργείο που του δίνει το κράτος + το μισθό + αν είναι Α ή Β επιμελητής ), να μου δώσετε το τηλέφωνο του.

Γνώρισα έναν φέτος τον Μάρτιο
Θέση με έδρα καθηγητή στην Ιατρική Σχολή (χρήματα από εκεί)
Διορισμένος στον Άγιο Σαββα (χρήματα από εκεί)
Ταρίφα 1.500€
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

j 1973

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
166
Like
258
Πόντοι
21

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
533
Like
648
Πόντοι
86
Γιατρός γίνεσαι όχι για να σώζεις ζωές, αλλά να τους τα παίρνεις αβασάνιστα… άσχετος αν πεθάνουν.

Ένας μπατίρης δεν υπάρχει, τώρα αν αμοίβεται 100.000.000$ τον χρόνο
Τι να κάνουμε στο βασίλειο του τυφλού βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Γιατρούς έχει πολλούς … παρά πολλούς

Παγκόσμιους Πρωταθλητές F1
NBA
Ποδόσφαιρο
MotoGP
MMA
Έχει μετρημένους στα δάχτυλα

Παντός άμα υπάρχει κανένας Χειρουργος που ΔΕΝ τα παίρνει σε ταρίφα… (εκτός τα 200€ ανά χειρουργείο που του δίνει το κράτος + το μισθό + αν είναι Α ή Β επιμελητής ), να μου δώσετε το τηλέφωνο του.

Γνώρισα έναν φέτος τον Μάρτιο
Θέση με έδρα καθηγητή στην Ιατρική Σχολή (χρήματα από εκεί)
Διορισμένος στον Άγιο Σαββα (χρήματα από εκεί)
Ταρίφα 1.500€
Μωρέ και ο περιπτεράς κλέβει δεν αντιλέγω, αλλά μήπως είναι καιρός να μπεί φραγμός στα σαλόνια του θεάματος? Γιατί όταν θα είσαι άρρωστος δεν θα σου τραγουδήσει ο Ρέμος και θα γίνεις καλά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.669
Κριτικές
12
Like
6.858
Πόντοι
2.646
Απο την τσεπη σου τα παιρνει τυπε ναι.
Το χρημα ειναι σχετικο. Για να ειναι καποιος πλουσιος πρεπει καποιος αλλος ναναι φτωχος.
Αν ημασταν ολοι πλουσιοι ποιος θα δουλευε;
Με το χρημα απλα αγοραζεις την εργασια καποιου αλλου.
Αυτο ειναι το παραμυθι του καπιταλισμου, οτι ολοι μπορουμε να γινουμε πλουσιοι αλλα βαση της λογικης αυτο δε γινεται.
Δεν ειμαι κατα του καπιταλισμου αρκει να καταλαβει κανεις οτι το συστημα ειναι "ο θανατος σου η ζωη μου" και να ειναι ΟΚ με αυτο.
Από την δικιά σου μπορεί να τα παίρνει τυπε, από τη δικιά μου παίρνει ένα αρχίδι
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.619
Πόντοι
456
Από την δικιά σου μπορεί να τα παίρνει τυπε, από τη δικιά μου παίρνει ένα αρχίδι
Μονο που μιλαμε γιαυτον σε αυτο το θρεντ αυξανει η δημοτικοτητα του και αρα η αξια του.
Οποτε μας ταχει παρει κιαπτους δυο.
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.140
Κριτικές
14
Like
4.367
Πόντοι
3.715
προτεραιότητα αποβλάκωσης λέγεται κι έτσι χρηματίζονται περισσότερο για να συνεχίζουν απρόσκοπτα το μάπετ σόου, είτε αυτό είναι κλωτσοσκούφι, ή καλαθοσκούφι ή μικρόφωνο ή ξεβράκωμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973
OP
OP
troubaman

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
νταξ ρε μαν απο εσενα τα παιρνουν?

απο τους συλλογους που αγωνιζονται τα παιρνουν που αυτοι τα παιρνουν απο εσενα με εισιτηρια διαφημισεις τηλ. δικαιωματα κλπ

και απο τις σαπιες ναικ αντιντας πουμα κλπ που παλι με την σειρα τους απο εσενα τα παιρνουν που σου πουλανε τα παπουτσια του λεμπρον 250ε πχ

κατι ψιλο-παιρνουν και απο εσενα τελικα :2funny:

τεσπα τι να πω και εγω που θα ημουν τωρα ο νεος ζλαταν ιμπραιμοβιτς και τα βρωμικα κυκλωματα του ποδοσφαιρου μου εκοψαν την καριερα επειδη βαριομουν να παω στις προπονησεις :undecided:
Πίστεψε με από μένα ΔΕΝ τα παίρνουν αφού το θέτεις σε προσωπικό επίπεδο.
Κατακρίνω την αδικία στις αμοιβές των επαγγελματων.
Τα πιο πολλά δεν τα παίρνει ο πιο χρήσιμος η απαραίτητος αλλά αυτός που προσφέρει θέαμα.
Άλλη μια απόδειξη για την ευφυία του μέσου νου
Αυτό το γνωρίζουν καλά όλοι οι επιχειρήσματιες που ζουν από τον αθλητισμό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Εχουμε ελληνοποιησει ενα Νιγηριανο που μας κανει να νοιωθουμε περηφανεια.
The Greek freak τον φωναζουν στους μπακς και το NBA και καμμια αντιρρηση.
Αλλα τα παιρνω κρανιο μαγκες να καλοπληρωνεται σε τετοιο βαθμο την ιδια στιγμη που ανθρωποι με αλλα επαγγελματα πολυ πιο σπουδαια ψωμολυσσανε.
Το θεμα δεν επιχειρει να στοχοποιησει το συγκεκριμμενο παιχτη αλλα το φαινομενο να πεφτουν εκατομμυρια ευρω σε ανθρωπους που "παιζουν μπαλα".
Ειναι αραγε τα πιο σπουδαια επαγγελματα απ ολα αυτα;
Ειναι δικαιο να θησαυριζουν οι επαγγελματιες αθλητες;
Εμεις τα κοροιδα τους βλεπουμε παιζουμε στοιχηματα για παρτη τους βγαζουμε εισιτηρια διαρκειας και γυριζουμε πισω στο σπιτι μας στη μετρια φτωχη ζωη μας.
Καπου ελεος ρε μαγκες.
Ωρες ωρες συνειδητοποιω τι ΗΛΙΘΙΑ ειναι η μαζα.Τι βλακες ειμαστε.
Γιατι εμεις στηριζουμε αυτη τη βιομηχανια.
Ακουω σκεψεις στο θεμα αυτο.
Πηρα αφορμη να το γραψω γιατι βαρεθηκα να ακουω οτι ο Αντετοκουμπο εκανε το ενα το αλλο ανοιξε επιχειρησεις με ονομα "αντετοκουμπρος" (εχει και χιουμορ ο πολυεκατομμυριουχος).
Τεσπα.
Ακουω σκεψεις μαγκες.
Καλά εσύ έβρισκες δίκαιο να κλέβεις λεφτά από την γκόμενά σου.
Τώρα θα κολλήσουμε που εσύ που μάλλον δεν κατάφερες τίποτα σπουδαίο στη ζωή σου κραζεις κάποια μεγάλα ταλέντα που έχουν ξεχωρίσει ανάμεσα σε χιλιάδες άλλους.

Τι να πει ένα μηδενικό που είναι στον πάτο για αυτόν που είναι στην κορυφή;
Απλά αδιάφορη η γνώμη σου.
 
OP
OP
troubaman

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
Εγω παντως χαιρομαι για αθλητες τετοιου βεληνεκους και θεωρω και δικαιο να πληρωνονται πολυ

Και μονο το γεγονος πως αποτελουν προτυπο για πιτσιρικια για να ασχολουνται με αθληματα και να θελουν να τους μοιασουν, αντι να μπλεκουν με ναρκωτικα κλπ αξιζει οσα λεφτα και να πληρωθουν.

Εδω πλουτιζουν ασυστολα εμποροι κοκας, ιδιοκτητες καζινο, κλπ που πουλανε θανατο, τουλαχιστον οι αθλητες προβαλλουν κατι καλο και υγιες για την κοινωνια

Επιπλεον, ειναι υπερθεαμα να βλεπεις παικτες σαν το Γκαλη, το Γιαννη, το Μεσι, το Λεμπρον, κλπ να παιζουν. Απο 1-2 ευρω ο καθενας που τους βλεπουμε απο την τηλεοραση, βγαινει η αμοιβη τους. Η μηπως υπαρχει ανθρωπος που δε θα εδινε 1 ευρω για να απολαυσει το Γκαλη των 80'ς η το Ροναλντινιο των 2000+
Δεν είναι δίκαιο να πληρώνονται τόσο πολύ όχι φίλε μου θα διαφωνήσω.
Η σύγκριση με τα κέρδη του υποκόσμου ατυχης.
Δε λογίζονται ως επαγγέλματα αυτά πόσο μάλλον χρήσιμα για την κοινωνία.
 
OP
OP
troubaman

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
Καλά εσύ έβρισκες δίκαιο να κλέβεις λεφτά από την γκόμενά σου.
Τώρα θα κολλήσουμε που εσύ που μάλλον δεν κατάφερες τίποτα σπουδαίο στη ζωή σου κραζεις κάποια μεγάλα ταλέντα που έχουν ξεχωρίσει ανάμεσα σε χιλιάδες άλλους.

Τι να πει ένα μηδενικό που είναι στον πάτο για αυτόν που είναι στην κορυφή;
Απλά αδιάφορη η γνώμη σου.
Εγώ δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα.Ειπα ότι ξέρω κάποιον που το έκανε και έθεσα ένα θέμα για προβληματισμό.
Άλλα τόσα μπορεί να συλλάβει ο νους σου μέχρι εκεί ξέρεις να μιλάς.
Κι επαναφέρω τον προβληματισμό του θέματος.Ευχαριστω για τη συμμετοχή αλλά στ αλήθεια σε έχω γραμμένο στ αρχιδια μου.
Επόμενος!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom