Νέα

Άλλη μια επίθεση των αναρχικών.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 608
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Για την ποιότητα ζωής δεν μπορείς να γκουγκλάρεις ,2.000.000 Ελληνες εδώ κάτω από το όριο της φτώχειας αρκούν για να απολαύσει κάποιος "παράδεισο". Ο Homoιδεάτης σου έσκουζε ότι δεν ζει κανείς Ελληνας στην Κούβα. Απλά απέδειξα ότι ψευδόταν ,τι πιο απλό?


Χωρίς να υιοθετώ απόλυτα όσα λένε τα ανωτέρω links, είναι 2 από τα πολλά που εμφανίστηκαν όταν έβαλα στο google "poverty in cuba"...

Ειδικά το 2ο έχει και μια ωραία ανάλυση με το εμπάργκο, σύμφωνα με την οποία από το εμπάργκο θίγονται περισσότερο οι αμερικάνοι επιχειρηματίες που δεν μπορούν να κάνουν μπίσνες στην Κούβα...
Τα άλλα αμερικάνικα κράτη έχουν άρει το εμπάργκο (είχε λάβει ομόφωνα απόφαση ο Οργανισμός κρατών της Αμερικής το 1962) και απ' ό,τι ξέρω, η ΕΕ και σχεδόν όλα τα κράτη του κόσμου έχουν κανονικές εμπορικές συναλλαγές με την Κούβα...

Και σε τελική ανάλυση, οι λοιπές κομμουνιστικές χώρες που δεν είχαν εμπάργκο, δεν τις έλεγες και πλούσιες- απλά έκρυβαμ πολύ καλά τη φτώχεια τους...

Και η κουβέντα για το πόσοι έλληνες ζουν στην κούβα (οι οποίοι κατά wikipedia είναι 30, αρχικά είπες 200 και μετά 100, κατά το είμαστε 2, είμαστε 3 είμαστε 1013) ξεκίνησε με αφορμή την ποιότητα ζωής εκεί...

Τέλος, και ο Τσώρτσιλ και ο Ρουσβελτ έκαναν τους ναζί λίπασμα χωρίς να έχουν εκτελέσει 20.000.000 συμπολίτες τους....(δεν το λέω εγώ- το βίντεο που πόσταρε ο αρίωνας το λέει...)
 

Επισκέπτης

Χωρίς να υιοθετώ απόλυτα όσα λένε τα ανωτέρω links, είναι 2 από τα πολλά που εμφανίστηκαν όταν έβαλα στο google "poverty in cuba"...

Ειδικά το 2ο έχει και μια ωραία ανάλυση με το εμπάργκο, σύμφωνα με την οποία από το εμπάργκο θίγονται περισσότερο οι αμερικάνοι επιχειρηματίες που δεν μπορούν να κάνουν μπίσνες στην Κούβα...
Τα άλλα αμερικάνικα κράτη έχουν άρει το εμπάργκο (είχε λάβει ομόφωνα απόφαση ο Οργανισμός κρατών της Αμερικής το 1962) και απ' ό,τι ξέρω, η ΕΕ και σχεδόν όλα τα κράτη του κόσμου έχουν κανονικές εμπορικές συναλλαγές με την Κούβα...

Και σε τελική ανάλυση, οι λοιπές κομμουνιστικές χώρες που δεν είχαν εμπάργκο, δεν τις έλεγες και πλούσιες- απλά έκρυβαμ πολύ καλά τη φτώχεια τους...

Και η κουβέντα για το πόσοι έλληνες ζουν στην κούβα (οι οποίοι κατά wikipedia είναι 30, αρχικά είπες 200 και μετά 100, κατά το είμαστε 2, είμαστε 3 είμαστε 1013) ξεκίνησε με αφορμή την ποιότητα ζωής εκεί...

Τέλος, και ο Τσώρτσιλ και ο Ρουσβελτ έκαναν τους ναζί λίπασμα χωρίς να έχουν εκτελέσει 20.000.000 συμπολίτες τους....(δεν το λέω εγώ- το βίντεο που πόσταρε ο αρίωνας το λέει...)
εγώ πόσταρα το συγκεκριμένο βίντεο για αυτούς που θα βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει λίγο και να δούν την αντί κομμουνιστική προπαγάνδα τα 20.000.000 στην ουσία είναι το τίμημα της ΕΣΣΔ στον αγώνα για την ελευθερία.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ο  Κομμουνισμός είναι κοσμοπολιτική θρησκεία Ιουδαϊκού Τύπου που σκοπό δεν έχει παρά την αλλοίωση των ντόπιων Εθνισμών.
Τα αποτελέσματα των Ιεραποστόλων τους και του φανατισμου τους τα βλέπετε...
Ο "άπιστος" αν δεν αλλαξοπιστήσει οφείλει να σοφρωνισθεί

Γαργάρα.
Δεν πειράζει.
Τα γραπτά μένουν.
Καλό μεσημέρι.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
ο κάθε ένας έχει της απόψεις του για την ιστορία δεν δίνω συγχώρηση με αυτό στον Στάλιν δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έκανε όμως υπήρξε ένας ηγέτης μεγάλος σε μια δύσκολη για την ανθρωπότητα εποχή πρόσφερε πολλά σε όλη την ανθρωπότητα για την ελευθερία αλλά και όσα του καταλογίζουν δεν είναι όλα αυτή η αλήθεια.

Ενας μεγαλος ηγετης θαυμαζεται απο ολον τον κοσμο ανεξαιρετως, οχι μονο απο τους κατα κοσμον αιρετικους που τον υποστηριζουν.

Αυτη ειναι η διαφορα του ηγετη απο τον ΤΡΑΜΠΟΥΚΟ. Τον πρωτο ακομα και οι αντιπαλοι του του δινουν το σεβας που του αναλογει, τον δευτερο τον εχουν για ινδαλμα μονο αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν πως το ρητο " ο σκοπος αγιαζει τα μεσα " σημαινει οτι τα μεσα γινονται ιερα και αγια, για εναν σκοπο πιο βρωμικο και απο τα σκατα ολης της ανθρωποτητας.

Για εμενα προσωπικα δεν αποτελει αποψη το να υποστηριζει καποιος ατομα τα οποια ηταν φτυσμενα απο τον θεο και για να αποβαλλουν το κομπλεξ αυτο απο πανω τους, θερισαν γενιες γενεων μονο και μονο για να αποδειξουν οτι δεν ειναι μικροτσουτσουνοι, ενω σαφως και ηταν.

Αποτελει εγκεφαλικη αρτηριοσκληρωση.
 

Επισκέπτης
Καμμια αναφορα αναρωτιεμαι ποιος ειναι περισσοτερο καμενος. Αυτος που ξεμεινε σε ΚΟΒΑ απο την δεκαετια του 40 και προσπαθει να πεισει τους μπουρδελιαρηδες σε μπουρδελοσάιτ για το δικιο του Καστρο, ή αυτος που προσπαθει να του αλλαξει μυαλά.
βρε στου κουφου την πορτα,παρε την πορτα & φυγε..
 

Επισκέπτης
Γαργάρα.
Δεν πειράζει.
Τα γραπτά μένουν.
Καλό μεσημέρι.
ο κομμουνισμός απλά θα σου απαντήσω είναι η μόνη θεωρεία που στηρίζει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης των λαών σε σχέση με τον καπιταλισμό είναι υπέρ της διάλυσης αρκετών λαών και ακόμα και για την χώρα μας ο απόλυτος θιασώτης για την περίπτωση του Μακεδονικού ζητήματος και μην αρχίσουμε τα ποιο δίπλα όσον αφορά τον διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας.
 

Επισκέπτης
Ενας μεγαλος ηγετης θαυμαζεται απο ολον τον κοσμο ανεξαιρετως, οχι μονο απο τους κατα κοσμον αιρετικους που τον υποστηριζουν.

Αυτη ειναι η διαφορα του ηγετη απο τον ΤΡΑΜΠΟΥΚΟ. Τον πρωτο ακομα και οι αντιπαλοι του του δινουν το σεβας που του αναλογει, τον δευτερο τον εχουν για ινδαλμα μονο αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν πως το ρητο " ο σκοπος αγιαζει τα μεσα " σημαινει οτι τα μεσα γινονται ιερα και αγια, για εναν σκοπο πιο βρωμικο και απο τα σκατα ολης της ανθρωποτητας.

Για εμενα προσωπικα δεν αποτελει αποψη το να υποστηριζει καποιος ατομα τα οποια ηταν φτυσμενα απο τον θεο και για να αποβαλλουν το κομπλεξ αυτο απο πανω τους, θερισαν γενιες γενεων μονο και μονο για να αποδειξουν οτι δεν ειναι μικροτσουτσουνοι, ενω σαφως και ηταν.

Αποτελει εγκεφαλικη αρτηριοσκληρωση.
εγώ θα σε ρωτήσω κάτι πολύ ποιο απλό να μου απαντήσεις και θα πάμε και στον Στάλιν.
αν ήσουν ηγέτης εδώ στην χώρα και στην Θράκη η μουσουλμανική μειονότητα αισθάνονται Τούρκοι και αν συνεργάζονταν με την Τουρκία έκαναν έναν κρυφό πόλεμο εις βάρος της χώρας κάνοντας δολιοφθορές στης εκεί στρατιωτικές βάσεις βίαζαν γυναίκες χριστιανές σκότωναν Έλληνες και άλλα πολλά τι θα έκανες?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Παράφραση Αρίωνα...
...αν ήσουν ηγέτης εδώ στην χώρα και η κουμουνιστική μειονότητα αισθάνονται Σοβιετικοί και αν συνεργάζονταν με την ΕΣΣΔ έκαναν έναν κρυφό πόλεμο εις βάρος της χώρας κάνοντας δολιοφθορές στης στρατιωτικές βάσεις βίαζαν γυναίκες εθνικοφρόνων σκότωναν Έλληνες και άλλα πολλά τι θα έκανες?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Παράφραση Αρίωνα...
...αν ήσουν ηγέτης εδώ στην χώρα και η κουμουνιστική μειονότητα αισθάνονται Σοβιετικοί και αν συνεργάζονταν με την ΕΣΣΔ έκαναν έναν κρυφό πόλεμο εις βάρος της χώρας κάνοντας δολιοφθορές στης στρατιωτικές βάσεις βίαζαν γυναίκες εθνικοφρόνων σκότωναν Έλληνες και άλλα πολλά τι θα έκανες?

Τα σέβη μου κ. Τομίτο...
+ (βάλε όσο θες)
 

Επισκέπτης
Παράφραση Αρίωνα...
...αν ήσουν ηγέτης εδώ στην χώρα και η κουμουνιστική μειονότητα αισθάνονται Σοβιετικοί και αν συνεργάζονταν με την ΕΣΣΔ έκαναν έναν κρυφό πόλεμο εις βάρος της χώρας κάνοντας δολιοφθορές στης στρατιωτικές βάσεις βίαζαν γυναίκες εθνικοφρόνων σκότωναν Έλληνες και άλλα πολλά τι θα έκανες?
επειδή δεν έχεις το θάρρος να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα μου θα δώσω εγώ την απάντηση που θα έδινες εσύ.
θα τους καθάριζα έτσι απλά.
και ξέρεις γιατί στο λέω γιατί αγνοείς την ιστορία για αυτούς που καθάρισε ο Στάλιν ότι για την συγκεκριμένη ομάδα που εγώ σε ρώτησα αλλά και για το πως εσύ θέτεις το ζήτημα γιατί απλά αντικατάστησες τους Τούρκους με τους κομμουνιστές λόγο άγνοιας της αλήθειας εδώ τι έγινε αυτούς που καθάρισε ο Στάλιν  ήταν δεκάδες φορές ποιο εγκληματίες   
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
επειδή δεν έχεις το θάρρος να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα μου θα δώσω εγώ την απάντηση που θα έδινες εσύ.
θα τους καθάριζα έτσι απλά.
και ξέρεις γιατί στο λέω γιατί αγνοείς την ιστορία για αυτούς που καθάρισε ο Στάλιν ότι για την συγκεκριμένη ομάδα που εγώ σε ρώτησα αλλά και για το πως εσύ θέτεις το ζήτημα γιατί απλά αντικατάστησες τους Τούρκους με τους κομμουνιστές λόγο άγνοιας της αλήθειας εδώ τι έγινε αυτούς που καθάρισε ο Στάλιν  ήταν δεκάδες φορές ποιο εγκληματίες   

Λυπάμαι Αρίωνα δεν θα σε ακολουθήσω.
Σφάξε όσους "άπιστους" θες.
Αλλα τουλάχιστον μην με ερμηνευεις κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια.
Από τους δυό μας εσύ είσαι έτοιμος για ένα νεό γύρο εμφυλίου ταξικού αγώνα.
Εγώ-ακόμη τουλάχιστον- σε βλέπω ως Συνέλληνα
Διάβασε την Απολογία του Σωκράτους φίλε
 

Επισκέπτης
Λυπάμαι Αρίωνα δεν θα σε ακολουθήσω.
Σφάξε όσους "άπιστους" θες.
Αλλα τουλάχιστον μην με ερμηνευεις κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια.
Από τους δυό μας εσύ είσαι έτοιμος για ένα νεό γύρο εμφυλίου ταξικού αγώνα.
Εγώ-ακόμη τουλάχιστον- σε βλέπω ως Συνέλληνα
Διάβασε την Απολογία του Σωκράτους φίλε
απαντήσεις εκ των υστέρων μικρά λόγια.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
εγώ θα σε ρωτήσω κάτι πολύ ποιο απλό να μου απαντήσεις και θα πάμε και στον Στάλιν.
αν ήσουν ηγέτης εδώ στην χώρα και στην Θράκη η μουσουλμανική μειονότητα αισθάνονται Τούρκοι και αν συνεργάζονταν με την Τουρκία έκαναν έναν κρυφό πόλεμο εις βάρος της χώρας κάνοντας δολιοφθορές στης εκεί στρατιωτικές βάσεις βίαζαν γυναίκες χριστιανές σκότωναν Έλληνες και άλλα πολλά τι θα έκανες?

Καταρχην δεν υπηρχε περιπτωση να ημουν ποτε ηγετης.

Δεν εχω κανενα κομπλεξ κατωτεροτητας για να γινω ηγετης.

Σαφως και θα εφταιγα και εγω και οι προηγουμενοι ηγετες για την κατασταση στην οποια φεραμε αυτα τα ατομα ωστε να αισθανονται Τουρκοι. Θα ημουν υπευθυνος δηλαδη για το γεγονος αυτο που οδηγουσε στις πραξεις αυτων των ανθρωπων.

Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα εδινα ενα τετοιο παραδειγμα ωστε να δικαιολογησω τις βλεψεις και τις πραξεις ενος ΜΑΛΑΚΑ οπως ο Σταλιν και οπως ο Χιτλερ, επειδη ετυχε να μην μπορω να χρησιμοποιησω παραπανω απο το 0% του εγκεφαλου μου.

Οσο για τους Χριστιανους και τους Μουσουλμανους και τις σφαγες μεταξυ τους, ειναι αξιοι της μοιρας τους, ας τους σωσει ο Θεος τους. Δεν γεννηθηκα για να ξεσκατιζω τον καθε σκατομυαλο επειδη πιστευει στο Χριστο.
 

god_gr

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
657
Like
4
Πόντοι
6
Δεν γεννηθηκα για να ξεσκατιζω τον καθε σκατομυαλο επειδη πιστευει στο Χριστο.
Είναι κάθε δικαίωμα σου να πιστεύεις όπου εσύ θες ή και πουθενά ακόμα. Δεν είναι καθόλου σωστό όμως να αποκαλείς "σκατόμυαλο" αυτόν που πιστεύει σε κάποιο ΘΕΟ κλπ.
Πρώτα κοίτα να ξεσκατίζεις τον εαυτό σου, διότι "ο σώζων εαυτόν, σωθήτω"  (σόρρυ για τα αρχαία μου, παεί καιρός που τα ξέχασα)
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Είναι κάθε δικαίωμα σου να πιστεύεις όπου εσύ θες ή και πουθενά ακόμα. Δεν είναι καθόλου σωστό όμως να αποκαλείς "σκατόμυαλο" αυτόν που πιστεύει σε κάποιο ΘΕΟ κλπ.

Οταν αυτος σφαζεται με καποιον αλλον επειδη ετυχε ο ενας να γεννηθει χριστιανος και ο αλλος μουσουλμανος, τοτε ναι ειναι σκατομυαλος.

Πρώτα κοίτα να ξεσκατίζεις τον εαυτό σου, διότι "ο σώζων εαυτόν, σωθήτω"  (σόρρυ για τα αρχαία μου, παεί καιρός που τα ξέχασα)

Το ιδιο εγραψα και εγω, εκτος αν δεν το καταλαβες επειδη το εγραψα διαφορετικα. Το τι κανω εγω με απασχολει στη ζωη μου και οχι ο αλλος. Ποσο μαλλον οταν προκειται για Χριστιανους Vs Μουσουλμανων.
 

god_gr

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
657
Like
4
Πόντοι
6
Τώρα θα συμφωνίσω μαζί σου. Αν και κυρίως το πρόβλημα  αυτό το έχουν οι Μουσουλμάνοι. Αυτοί κάνουν "τζιχαντ" (ιερό πόλεμο). Γι'αυτό και οι μουσουλμανικές μειονότητες είναι επικίνδυνες. Μπορεί να είναι Έλληνες πολίτες, αλλά εν καιρώ πολέμου θα πολεμήσουν στο πλευρό των Τούρκων. Όχι λόγω "πατρίδος" , αλλά λόγω θρησκείας.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Τώρα θα συμφωνίσω μαζί σου. Αν και κυρίως το πρόβλημα  αυτό το έχουν οι Μουσουλμάνοι. Αυτοί κάνουν "τζιχαντ" (ιερό πόλεμο). Γι'αυτό και οι μουσουλμανικές μειονότητες είναι επικίνδυνες. Μπορεί να είναι Έλληνες πολίτες, αλλά εν καιρώ πολέμου θα πολεμήσουν στο πλευρό των Τούρκων. Όχι λόγω "πατρίδος" , αλλά λόγω θρησκείας.

Ιερο πολεμο κανουν ολες οι θρησκειες. Μονο που δεν ειναι ιερος.

Ξεχασες τις σταυροφοριες? Ξεχασες την χουντα την δικη μας? Η δεξια του κυριου....

Το προβλημα το εχουν και οι δυο μεριες, επειδη δεν γινεται να δεχτουν την διαφορετικοτητα, επειδη ο ενας τυχαινει να προσυλητιζεται χριστιανος, και ο αλλος να προσυλητιζεται μουσουλμανος.
 

god_gr

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
657
Like
4
Πόντοι
6
Για τις Σταυροφορίες έχεις δίκαιο, μόνο μην ξεχνάς ότι τότε ήταν άλλοι εποχή. Δεν υπήρχαν πετρέλαια τότε, οπότε η "ιμπεριαλιστική" τάση της τότε εποχής ήταν αυτή...
Όσο για την Απριλιανή Επανάσταση (μην τσατιστείς!!!) ήταν και αυτός ένας "εικονικός" λόγος..... Άλλα΄ήταν από πίσω...
 

lambros

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
337
Like
0
Πόντοι
1
...τι κάνουν οι μοντς...

Ο Αρίωνας βάζει προπαγανδιαστικά βιντεάκια με το Στάλιν...
Ο οποίος έκανε χειρότερα εγκλήματα και από αυτόν τον Χίτλερ...
Και δεν μιλάει ΚΑΝΕΙΣ σας...
Δυο μέτρα και δυο σταθμά, ε;

Μεταξύ μας, από εσάς δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο...

Ε δεν ειναι το ιδιο πραγμα! αυτοι ειναι μια "παρειτσα" στο φορουμ κι αλληλουποστηριζονται!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom