Νέα

Αλλαγή δουλειάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Batman13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 78
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Batman13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2022
Μηνύματα
15
Κριτικές
2
Like
59
Πόντοι
0
Καλησοερα φίλοι

Πρόσφατα αποδέχτηκα μια προσφορά για δουλειά με πολύ περισσότερες απολαβές και διάφορες παροχές από την τωρινή μου δουλειά. Σε λιγότερο από μήνα ξεκινάω.
Τώρα όσο πλησιάζει ο καιρός γι αυτήν την αλλαγή τόσο τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.
Από την μια εννοείται πως είμαι χαρούμενος καθώς τα λεφτά και οι παροχές είναι πολύ περισσότερα... Από την άλλη σίγουρα στενοχωρήθηκα που θα χάσω την καθημερινή επαφή με κάποιους συναδέλφους που τους έβλεπα καθημερινά (το είδα και από την δική τους συμπεριφορά όταν το ανακοινωσα) επίσης με αγχώνει το νέο περιβάλλον. Τι άτομα θα συναντήσω αν θα τα καταφέρω στο νέο μου πόστο κι αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερο από το σημερινό μου.

Σας έχει συμβεί και σε σας να τα σκέφτεστε αυτα σε παρόμοια κατάσταση;;
Κάποιες συμβουλές αν θέλετε είναι ευπρόσδεκτες
 

Πρυτανης

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
275
Κριτικές
46
Like
3.966
Πόντοι
1.651
Καλή αρχή .
Η αλλαγή είναι στην αρχή ένα σοκ.
Περιβάλλον, συνάδελφοι ακόμη και η καινούργια διαδρομή.
Μετά από ένα μικρό διάστημα προσαρμόζεσαι.

Το βασικότερο σε ένα νέο εργασιακό περιβάλλον είναι η προσαρμογή με τους νέους συναδέλφους.
Πηγαίνεις κλειστά και αμυντικά.
Όχι πολλά πολλά όσον αφορά το προσωπικό άνοιγμα απέναντί τους.
Προσαρμόσου πάρε τον χρόνο σου κάνε τις απαραίτητες διερευνητικές προσεγγίσεις.

Πηγαίνεις σε καλή εποχή (καλοκαίρι) που είναι λίγο πιο ευδιάθετοι οι άνθρωποι.
Υπολόγισε ένα δίμηνο γεμάτο.
Κρατάς από τους παλιούς κάποιες επαφές (αν είναι κάτι αξιόλογο) κι αυτό είναι όλο.

Με το καλό εύχομαι και ψυχραιμία.
Σε τέτοιους καιρούς το καλύτερο είναι όχι απλά ευπρόσδεκτο αλλά θεωρείται λαχείο , αν συνδιάζει αμοιβή και ευχαρίστηση στην απασχόληση.

 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.192
Κριτικές
62
Like
44.819
Πόντοι
9.297
Αν τα πράγματα δεν πάνε που καλά με τους νέους συναδέλφους μπορεί να επιληφθεί του θέματος κάποιο ανώτερο κλιμάκιο.
Μην αγχώνεσαι.Πηγες για καλύτερα εκεί.Σωστα είπε ο προλαλησας ότι ξεκινάς αμυντικά χωρίς πολλά πολλά και στην συνέχεια λειτουργείς ανάλογα...
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Καλή αρχή. Σε λίγες εβδομάδες θα έχεις προσαρμοστεί και δεν θα αναπολείς την προηγούμενη δουλεία. Θα χαθείς με πολλούς από τους παλιούς σου συναδέλφους αλλά μακροχρόνια δεν θα σε πειράξει. Εάν είναι δυνατόν, να μην μάθουν στο νέο εργασιακό σου περιβάλλον τις πολιτικές σου πεποιθήσεις.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.766
Πόντοι
2.306
Καλή αρχή. Σε λίγες εβδομάδες θα έχεις προσαρμοστεί και δεν θα αναπολείς την προηγούμενη δουλεία. Θα χαθείς με πολλούς από τους παλιούς σου συναδέλφους αλλά μακροχρόνια δεν θα σε πειράξει. Εάν είναι δυνατόν, να μην μάθουν στο νέο εργασιακό σου περιβάλλον τις πολιτικές σου πεποιθήσεις.
Και τις σεξουαλικές πεποιθήσεις.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.036
Κριτικές
123
Like
50.778
Πόντοι
21.661
Καλησοερα φίλοι

Πρόσφατα αποδέχτηκα μια προσφορά για δουλειά με πολύ περισσότερες απολαβές και διάφορες παροχές από την τωρινή μου δουλειά. Σε λιγότερο από μήνα ξεκινάω.
Τώρα όσο πλησιάζει ο καιρός γι αυτήν την αλλαγή τόσο τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.
Από την μια εννοείται πως είμαι χαρούμενος καθώς τα λεφτά και οι παροχές είναι πολύ περισσότερα... Από την άλλη σίγουρα στενοχωρήθηκα που θα χάσω την καθημερινή επαφή με κάποιους συναδέλφους που τους έβλεπα καθημερινά (το είδα και από την δική τους συμπεριφορά όταν το ανακοινωσα) επίσης με αγχώνει το νέο περιβάλλον. Τι άτομα θα συναντήσω αν θα τα καταφέρω στο νέο μου πόστο κι αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερο από το σημερινό μου.

Σας έχει συμβεί και σε σας να τα σκέφτεστε αυτα σε παρόμοια κατάσταση;;
Κάποιες συμβουλές αν θέλετε είναι ευπρόσδεκτες
επειδη φαινεσαι μαλθακουλης ετσι οπως τα γραφεις, προσεχε μη γινεις ο καρπαζοεισπρακτωρας εκει περα και σε παρουν στο δουλεμα οι παλαιουρες.
ελα ρε μαγκιτη, σιγα ναουμε.
εκανες θρεντ επειδη βρηκες καλυτερη καινουρια δουλεια.... τζιζας λεμε :confused:
σε καινουρια εταιρεια με περισσοτερες απολαβες πας, ετσι οπως τα λες, αρα ολα κομπλε.
το περιβαλλον θα το φτιαξεις εσυ με το χαρακτηρα σου.
αμα εισαι φλουφλης, θα φας δουλεμα... αμα εισαι νορμαλ και σου κοβει, θα κανεις καινουριες παρεες σιγα σιγα και θα περασεις ωραια και ισως να αλλαξεις και παραστασεις, σε σχεση με την παλια δουλεια σου, ως προς το καλυτερο.
συνηθως οταν ανεβαινεις λεβελ οικονομικο, ανεβαινουν και οι παρεες, ο τροπος ζωης, οι εξοδοι, τα φλερτ κλπ... συνηθως.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.264
Πόντοι
10.336

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.254
Κριτικές
2
Like
2.031
Πόντοι
216
Καλησοερα φίλοι

Πρόσφατα αποδέχτηκα μια προσφορά για δουλειά με πολύ περισσότερες απολαβές και διάφορες παροχές από την τωρινή μου δουλειά. Σε λιγότερο από μήνα ξεκινάω.
Τώρα όσο πλησιάζει ο καιρός γι αυτήν την αλλαγή τόσο τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.
Από την μια εννοείται πως είμαι χαρούμενος καθώς τα λεφτά και οι παροχές είναι πολύ περισσότερα... Από την άλλη σίγουρα στενοχωρήθηκα που θα χάσω την καθημερινή επαφή με κάποιους συναδέλφους που τους έβλεπα καθημερινά (το είδα και από την δική τους συμπεριφορά όταν το ανακοινωσα) επίσης με αγχώνει το νέο περιβάλλον. Τι άτομα θα συναντήσω αν θα τα καταφέρω στο νέο μου πόστο κι αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερο από το σημερινό μου.

Σας έχει συμβεί και σε σας να τα σκέφτεστε αυτα σε παρόμοια κατάσταση;;
Κάποιες συμβουλές αν θέλετε είναι ευπρόσδεκτες
Λοιπόν... θα υποθέσω οτι είσαι... 25, άντε 30 χρονών. Δεύτερον, έχεις ΤΡΟΜΕΡΗ ανασφάλεια. Τρίτον, δεν έχεις, ακόμη, αρκετή πείρα σε αυτό που λέμε "εργασιακό περιβάλλον".
Εαν το βασικό σου σημείο άγχους, είναι το τι θα βρείς στο νέο σου εργασιακό περιβάλλον, έχεις παραβλέψει πολλά, και σημαντικότερα, πράγματα, όπως το πόσο χρόνο θα απαιτεί αυτή η νέα δουλειά, για να σου δίνει τα παραπάνω χρήματα, το πόσο δυσκολότερη θα είναι, σε σχέση με αυτή που ήδη έχεις, το πόση ευθύνη θα σου φορτωθεί, για τα παραπάνω χρήματα, πόσο δυσκολότερο θα είναι το να πηγαίνεις στη δουλειά σου, λόγω απόστασης...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.781
Πόντοι
3.656
Έτσι είναι αυτά,όταν φεύγεις απο κάπου,ουσιαστικά αυτό το κεφάλαιο κλείνει.Όπως και όσοι ήταν μέσα σ'αυτό.Και αυτοί θα σ'έχουν ξεχάσει σε λίγο καιρό,και εσύ αυτούς.Το θέμα είναι να μην υπάρχει μεγάλη πίεση και τοξικό περιβάλλον στη δουλειά
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Λίγο αγαθιάρη σε βλέπω.Μάλλον είσαι πιτσιρικάς.

Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων οι συνάδερφοι δεν είναι φίλοι. Συνήθως είναι φιδια κολοβά.

Επίσης όταν φεύγεις όλοι είναι καλοί μαζί σου γιατί τους αδειάζεις τη γωνία και χάνουν έναν ανταγωνιστή.

Επίσης πουτσα σου αν είναι τοξικό το περιβάλλον εσένα το μπερντέ σε ενδιαφέρει και οι προοπτικές. Παγόβουνο πρέπει να είσαι.

Τέλος ποτέ δε γαμαμε μουνακια από τη δουλειά εκτός αν το έχουμε πάρει απόφαση να φύγουμε
 

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
5
Like
508
Πόντοι
301
Τύπε αν θες πες μας κάτι περισσότερο με το αντικείμενο εργασίας σου γενικά πράγματα...?
 

PETERaths

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2020
Μηνύματα
140
Like
213
Πόντοι
21
man

εχω βρεθει στην θεση σου , μετα τις πρωτες μερες στην νεα εργασια ...απλα οι σκεψεις που εκανα ηταν σκεψεις δικε μου και δεν ειχαν καμμια σχεση με την πραγματικοτητα

Καλο ξεκινημα
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.192
Κριτικές
62
Like
44.819
Πόντοι
9.297
επειδη φαινεσαι μαλθακουλης ετσι οπως τα γραφεις, προσεχε μη γινεις ο καρπαζοεισπρακτωρας εκει περα και σε παρουν στο δουλεμα οι παλαιουρες.
ελα ρε μαγκιτη, σιγα ναουμε.
εκανες θρεντ επειδη βρηκες καλυτερη καινουρια δουλεια.... τζιζας λεμε :confused:
σε καινουρια εταιρεια με περισσοτερες απολαβες πας, ετσι οπως τα λες, αρα ολα κομπλε.
το περιβαλλον θα το φτιαξεις εσυ με το χαρακτηρα σου.
αμα εισαι φλουφλης, θα φας δουλεμα... αμα εισαι νορμαλ και σου κοβει, θα κανεις καινουριες παρεες σιγα σιγα και θα περασεις ωραια και ισως να αλλαξεις και παραστασεις, σε σχεση με την παλια δουλεια σου, ως προς το καλυτερο.
συνηθως οταν ανεβαινεις λεβελ οικονομικο, ανεβαινουν και οι παρεες, ο τροπος ζωης, οι εξοδοι, τα φλερτ κλπ... συνηθως.
Για δουλειά πάει ρε όχι για φαντάρος....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.192
Κριτικές
62
Like
44.819
Πόντοι
9.297
και τις οπαδικες πεποιθησεις :2funny:
Οι οπαδικες πεποιθήσεις δεν θα ενοχλήσουν σε περίπτωση που είσαι π.χ.Πανιωνιος .
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα βρεις και συνοπαδους λογικά....
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.264
Πόντοι
10.336
Οι οπαδικες πεποιθήσεις δεν θα ενοχλήσουν σε περίπτωση που είσαι π.χ.Πανιωνιος .
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα βρεις και συνοπαδους λογικά....
χαβαλε κανω επειδη ο νηματοθετης λεγεται Batman13....
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
επειδη φαινεσαι μαλθακουλης ετσι οπως τα γραφεις, προσεχε μη γινεις ο καρπαζοεισπρακτωρας εκει περα και σε παρουν στο δουλεμα οι παλαιουρες.
ελα ρε μαγκιτη, σιγα ναουμε.
εκανες θρεντ επειδη βρηκες καλυτερη καινουρια δουλεια.... τζιζας λεμε :confused:
σε καινουρια εταιρεια με περισσοτερες απολαβες πας, ετσι οπως τα λες, αρα ολα κομπλε.
το περιβαλλον θα το φτιαξεις εσυ με το χαρακτηρα σου.
αμα εισαι φλουφλης, θα φας δουλεμα... αμα εισαι νορμαλ και σου κοβει, θα κανεις καινουριες παρεες σιγα σιγα και θα περασεις ωραια και ισως να αλλαξεις και παραστασεις, σε σχεση με την παλια δουλεια σου, ως προς το καλυτερο.
συνηθως οταν ανεβαινεις λεβελ οικονομικο, ανεβαινουν και οι παρεες, ο τροπος ζωης, οι εξοδοι, τα φλερτ κλπ... συνηθως.
Τον γαμησες τον τυπο τυπε, περιγραφεις πως ειναι η δικη σου ταλαιπωρη ζωη λες και ολοι σε αυτη τη ζωη ειναι γεννημενοι να τρωνε φαπες σαν και σενα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom