Νέα

Αγορά σπιτιού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Gigifiogkos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 93
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

σε ποιο ονομα μπαινει το σπιτι?


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    24
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
νομιζω το καλυψαμε αυτο. για το χρεος θα εγγυηθω εγω και μαλιστα οχι σε τραπεζα. επισης αφου μιλαμε για κοινο ταμειο και κοινη ζωη δε μπορεις να διαχωρισεις ποιος θα πληρωνει.
Εστιαζεις πολυ στην εγγυηση και οχι στο ποιος θα πληρωνει τη δοση. Καταρχην μιλαμε για στεγαστικο, οποτε το δανειο ειναι καλυμμενο απο την αξια του σπιτιου, επομενως μικρη σημασια εχει ποιος θα ειναι ο εγγυητης. Σημασια εχει ποιος θα τσονταρει το παραδακι, το μαρουλι, τα μπικικινια καθε μηνα
Και απο τη στιγμη που η γυναικα θα συμβαλλει και αυτη, το σεναριο 100% το σπιτι επανω σου το ξεχνας, αρα κατ εμε ολη η συζητηση ειναι ασκοπη
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
για το χρεος θα εγγυηθω εγω και μαλιστα προφορικα χωρις χαρτια, τραπεζες κτλ
Τι σημαινει χωρις χαρτια;
Υποθηκη θα γραφτει επανω στο σπιτι; Πως θα εγγυηθει αυτος που θα σου δωσει το κεφαλαιο οτι θα παρει τα λεφτα του πισω σε ενα δυσμενες σεναριο;
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Να την εμπιστεύεσαι.
Εδώ λέμε ποιός πληρώνει.

Η ζωή έχει γυρίσματα
Η χαρά των τραπεζών

Αν δεν έχεις το 70% για αγορά σπιτιού, μην αγοράσεις.
Φιλικά
μιλαμε για καθολικη εμπιστοσυνη οχι a la carte. αν δεν υπαρχει τετοια πως πας να κανεις μαζι της παιδια?
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
764
Like
1.135
Πόντοι
206
μιλαμε για καθολικη εμπιστοσυνη οχι a la carte. αν δεν υπαρχει τετοια πως πας να κανεις μαζι της παιδια?
Παππάδες είσαστε ?
Η ζωή έχει γυρίσματα, θες δεν θες

Μην σας πετύχει να χρωστάτε σε τράπεζες.


Εμένα πχ με πάτησε αυτοκίνητο πριν δυό χρόνια, ήμουνα με μηχανάκι.
Το ελέγχεις ?

ΥΓ2
Χωρισμένοι με παιδιά δεν υπάρχουν ?
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Εστιαζεις πολυ στην εγγυηση και οχι στο ποιος θα πληρωνει τη δοση. Καταρχην μιλαμε για στεγαστικο, οποτε το δανειο ειναι καλυμμενο απο την αξια του σπιτιου, επομενως μικρη σημασια εχει ποιος θα ειναι ο εγγυητης. Σημασια εχει ποιος θα τσονταρει το παραδακι, το μαρουλι, τα μπικικινια καθε μηνα
Και απο τη στιγμη που η γυναικα θα συμβαλλει και αυτη, το σεναριο 100% το σπιτι επανω σου το ξεχνας, αρα κατ εμε ολη η συζητηση ειναι ασκοπη
δεν ειναι ασκοπη η συζητηση γιατι μονο εγω δεσμευομαι να αποπληρωσω το χρεος. αν παει κατι στραβα εκεινη μπορει να κανει οτι θελει με το μεριδιο της. ακομα και να δεχτει να πουλησουμε που δεν ειναι υποχρεωμενη, μπορει να μην δωσει το μεριδιο της για αποπληρωμη και νομικα δε μπορω να της κανω τιποτα. οπως ξαναειπα δεν υπαρχει εμπλοκη τραπεζων.
τα χρηματα ειναι απλα δανεικα
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Τι σημαινει χωρις χαρτια;
Υποθηκη θα γραφτει επανω στο σπιτι; Πως θα εγγυηθει αυτος που θα σου δωσει το κεφαλαιο οτι θα παρει τα λεφτα του πισω σε ενα δυσμενες σεναριο;
τιποτα δεν θα γραφτει. η μονη εγγυσηση ειναι ο λογος μου οτι θα επιστραφουν τα χρηματα και ειναι αρκετος προφανως αφου υπαρχει αυτο το σεναριο
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Παππάδες είσαστε ?
Η ζωή έχει γυρίσματα, θες δεν θες

Μην σας πετύχει να χρωστάτε σε τράπεζες.


Εμένα πχ με πάτησε αυτοκίνητο πριν δυό χρόνια, ήμουνα με μηχανάκι.
Το ελέγχεις ?

ΥΓ2
Χωρισμένοι με παιδιά δεν υπάρχουν ?
ναι φυσικα και μπορει να προκυψει οτιδηποτε δεν ειπα καπου το αντιθετο. η εμπιστοσυνη εγγειται στο γεγονος οτι θα φερθει σωστα και τιμια αν παει κατι στραβα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
τιποτα δεν θα γραφτει. η μονη εγγυσηση ειναι ο λογος μου οτι θα επιστραφουν τα χρηματα και ειναι αρκετος προφανως αφου υπαρχει αυτο το σεναριο
Κοιταξε, επειδη εχω ασχοληθει εκτενως με σπιτια και στεγαστικα, θα σου πω καταρχην πως ναι μεν μπορει να εχεις τις καλυτερες και πιο αγνες προθεσεις, αλλα η υποθεση σου μπαζει απο πολλες μεριες. Στις εκατονταδες χιλιαδες αγοραπωλησιες ακινητων που γινονται καθημερινα, ειναι εξαιρετικα σπανια περιπτωση που ολο αυτο γινεται "στο ποδι" με εγγυηση του προσωπικου λογου, κοκ απλα δε γινεται, επομενως δε μπορεις να παρεις και τις αναλογες σοβαρες απαντησεις στο αρχικο ερωτημα σου.

Μεταβιβαση ακινητου με δανειο, χωρις υπογραφη δανειακης συμβασης και χωρις εγγραφη υποθηκης δεν εχω ακουσει να εχει συμβει ποτε, επομενως η περιπτωση σου ειναι εξαιρετικα σπανια. Εξαιρουνται δωρεες απο γονεις σε παιδια που εκει παμε αλλου, αλλα και εκει πεφτουν υπογραφες

Αυτο που παρουσιαζεις ειναι κατι σε στυλ, εχεις εναν θειο πλουσιο που σου ειπε "Κουρσαρε αγορασε το σπιτι που θελεις, θα σου δωσω εγω τα λεφτα και μου τα δινεις λιγα λιγα, δε θελω ουτε χαρτια ουτε τιποτα"
Σε αυτην την περιπτωση, λογικα θα σου δωσει μετρητα οποτε θα εχεις προβλημα με το ποθεν εσχες. Εαν η γυναικα θα πληρωνει το 50% της δοσης, η διαφορετικα αν τσονταρει στον οικογενειακο κουμπαρα 50% και απο κει πληρωνεται και το σπιτι, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ του σπιτιου. Στα αλλα σεναρια, μπορεις να αγορασεις το σπιτι μονο στο ονομα σου, αλλα οπως ειπωθηκε, εαν ερθουν παιδια, αυτο καταντα εντελως τυπικο, μιας και σε 30 χρονια απο τωρα το σπιτι θα ανηκει στα παιδια, ασχετως της ενδιαμεσης διαδικασιας
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Κοιταξε, επειδη εχω ασχοληθει εκτενως με σπιτια και στεγαστικα, θα σου πω καταρχην πως ναι μεν μπορει να εχεις τις καλυτερες και πιο αγνες προθεσεις, αλλα η υποθεση σου μπαζει απο πολλες μεριες. Στις εκατονταδες χιλιαδες αγοραπωλησιες ακινητων που γινονται καθημερινα, ειναι εξαιρετικα σπανια περιπτωση που ολο αυτο γινεται "στο ποδι" με εγγυηση του προσωπικου λογου, κοκ απλα δε γινεται, επομενως δε μπορεις να παρεις και τις αναλογες σοβαρες απαντησεις στο αρχικο ερωτημα σου.

Μεταβιβαση ακινητου με δανειο, χωρις υπογραφη δανειακης συμβασης και χωρις εγγραφη υποθηκης δεν εχω ακουσει να εχει συμβει ποτε, επομενως η περιπτωση σου ειναι εξαιρετικα σπανια. Εξαιρουνται δωρεες απο γονεις σε παιδια που εκει παμε αλλου, αλλα και εκει πεφτουν υπογραφες

Αυτο που παρουσιαζεις ειναι κατι σε στυλ, εχεις εναν θειο πλουσιο που σου ειπε "Κουρσαρε αγορασε το σπιτι που θελεις, θα σου δωσω εγω τα λεφτα και μου τα δινεις λιγα λιγα, δε θελω ουτε χαρτια ουτε τιποτα"
Σε αυτην την περιπτωση, λογικα θα σου δωσει μετρητα οποτε θα εχεις προβλημα με το ποθεν εσχες. Εαν η γυναικα θα πληρωνει το 50% της δοσης, η διαφορετικα αν τσονταρει στον οικογενειακο κουμπαρα 50% και απο κει πληρωνεται και το σπιτι, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ του σπιτιου. Στα αλλα σεναρια, μπορεις να αγορασεις το σπιτι μονο στο ονομα σου, αλλα οπως ειπωθηκε, εαν ερθουν παιδια, αυτο καταντα εντελως τυπικο, μιας και σε 30 χρονια απο τωρα το σπιτι θα ανηκει στα παιδια, ασχετως της ενδιαμεσης διαδικασιας
ναι μιλαμε για καποιο προσωπο που μπορει να δανεισει ενα σεβαστο ποσο
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
και κατι ασχετο..αν ξερει καποιος πως αλλαζω nickname εδω γιατι ειδα οτι υπαρχει κι αλλος με το ιδιο και ειναι μαλακια..
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ναι μιλαμε για καποιο προσωπο που μπορει να δανεισει ενα σεβαστο ποσο

1. Μια λυση ειναι να γραφτει το σπιτι μονο στο δικο σου ονομα ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ και να το πληρωνεις μονο εσυ. Ειναι ασφαλης λυση αλλα θα γαμηθεις να πληρωνεις εσυ, το σπιτι συν οποια αλλα εξοδα της οικογενειας

2. Αλλη λυση ειναι να γραφτει το σπιτι και στους 2 και να το πληρωνετε απο κοινου με τη γυναικα. Ο κινδυνος σε αυτην την περιπτωση ειναι να σε χωρισει σε εναν χρονο και να της ανηκει μισο σπιτι για το οποιο ουσιαστικα δεν εχει τσονταρει τιποτα. Λογω του κινδυνου αυτου, η λυση 1 ειναι προτιμοτερη.

3. Η τελευταια λυση ειναι να γραφτει το σπιτι μονο σε εσενα ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ και μετα το γαμο και την ελευση του πρωτου παιδιου, να γραψεις την ψιλη κυριοτητα στο παιδι να το πληρωνετε μαζι. Η λογικη εδω ειναι πως ουσιαστικα αφου γεννηθηκε το παιδι, οτι και να γινει αυτο θα το παρει το σπιτι στο τελος, οποτε ειναι δικαιο να τσονταρει και η γυναικα. Σε ολα τα πιθανα σεναρια (χωρισμος, διαζυγια, να σε διωξουν, κλπ) υπαρχει δικαιοσυνη γιατι πληρωνετε και οι 2 για κατι που θα μεινει στο παιδι σας στο τελος. Θα ηταν αδικο να πληρωνες μονο εσυ και στο τελος να χασεις το σπιτι.

Ευκολες λυσεις δεν υπαρχουν, οπως αναφερθηκε ο γαμος ειναι ενας συνεταιρισμος με στοχο το μεγαλωμα παιδιων και μονο αν το δεις ετσι μπορεις να βγαλεις ακρη
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.749
Like
7.731
Πόντοι
2.306
Να σου μιλήσω και εγώ που έχω σπουδάσει το θέμα και έχω κάνει και πρακτική. καποιος άλλος το είχε πει παλιότερα δεν είναι δικό μου αλλά εγώ το βίωσα:

Στο ένα μάτι της, είδα την αφοσίωση. Στο άλλο μάτι το συμφέρον. *



* δεν μιλάω για την Βάσω Λασκαράκη που αλληθωρίζει..... ούτε για την Βίκυ Φλέσσα που έχει άλλο χρώμα μάτια each other. Mιλάω γενικώς.....
 

Zeus07

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
267
Κριτικές
2
Like
586
Πόντοι
81
ναι οκ σμυφωνοι αλλα ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρεις για να βαλεις σωστες βασεις χωρις δευτερες σκεψεις. απο κει και περα κανεις δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον. απ τη στιγμη ομως που την εμπιστευεσαι για μανα των παιδιων σου οφειλεις να την εμπιστευτεις καθολικα .
Οκ δεκτό ό,τι λες. Οπότε αφού αυτή την γνώμη έχεις, μην καθεσαι και το κουράζεις εδώ στο μπου.
Προχώρα μπροστά και καλή τύχη.
 

Zeus07

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
267
Κριτικές
2
Like
586
Πόντοι
81
Οκ δεκτό ό,τι λες. Οπότε αφού αυτή την γνώμη έχεις, μην καθεσαι και το κουράζεις εδώ στο μπου.
Προχώρα μπροστά και καλή τύχη.
Το nickname μου το ξέρεις, θα χαρώ μετά από χρόνια να μου στείλεις και να μου πεις Zeus είχες άδικο σε ο,τι έλεγες. Η δικιά μου περίπτωση διαφέρει και τελικά Δε είναι όλα σαν τον σμιγκολ όταν κοιτάζουν το δαχτυλίδι (χρήματα) όπως έλεγες. Από την άλλη μεριά, αν πάνε ανάποδα τα πράγματα, στείλε μου, θα χαρώ να σου πω κάποια πράγματα ώστε να σταθείς και να διεκδικησεις τα μέγιστα που μπορείς ως προς επιμέλεια, διατροφή, ακίνητα κτλ
 

N. Gonorrhoea

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2023
Μηνύματα
55
Like
53
Πόντοι
0
με λιγα λογια συζουμε καμποσο καιρο και ετοιμαζομαστε για τα περαιτερω τους επομενους μηνες. εχω προσβαση σε δανεικα με χαμηλο η 0 επιτοκιο για αγορα σπιτιου. το σπιτι μπαινει μονο στο δικο μου ονομα αφου εγω δεσμευομαι μονο εστω και προφορικα η 50-50 αφου θα ζουμε μαζι? κι αν γινει στραβη στο μελλον μεταξυ μας? θα φερθει κομπλε στο οικονομικο? η ιδια ανασφαλεια βεβαια προκυπτει και σε εκεινη για το πως θα φερθω εγω αν ειναι μονο στο δικο μου ονομα. εταξα 50-50 οταν αποπληρωθει το χρεος ενω σε γεννηηση τεκνου αμεση αποκατασταση του. ολα αυτα προφορικα βεβαια...
Αν δεν είστε ήδη παντρεμένοι, και το δάνειο θα το πληρώνεις ουσιαστικά εσύ, τότε να το πάρεις στο δικό σου όνομα. Πολλές σχέσεις στραβώνουν λίγο πριν το γάμο, καλύτερα να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Επίσης (χτύπα ξύλο) σε περίπτωση διαζυγίου, καλό είναι να μην έχετε κοινά περιουσιακά, κάνουν τη διαδικασία πιο δύσκολη.
Καταλαβαίνω ότι στη φάση που είστε, πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα ως ένδειξη καλης θέλησης, αλλά κανένας από τους διαζευγμένους δεν παντρεύτηκε για να χωρίσει. Πάρτο μόνος σου, πλήρωνέ το μόνος σου. Εκείνη μπορεί να συνεισφέρει με ψώνια, λογαριασμούς κλπ
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.210
Κριτικές
2
Like
22.547
Πόντοι
6.236
Επενδυτικές συμβουλές από τα μέλη του Bourdela.... Καλά θα πάει...

Season 10 Episode 20 GIF by The Simpsons
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Το nickname μου το ξέρεις, θα χαρώ μετά από χρόνια να μου στείλεις και να μου πεις Zeus είχες άδικο σε ο,τι έλεγες. Η δικιά μου περίπτωση διαφέρει και τελικά Δε είναι όλα σαν τον σμιγκολ όταν κοιτάζουν το δαχτυλίδι (χρήματα) όπως έλεγες. Από την άλλη μεριά, αν πάνε ανάποδα τα πράγματα, στείλε μου, θα χαρώ να σου πω κάποια πράγματα ώστε να σταθείς και να διεκδικησεις τα μέγιστα που μπορείς ως προς επιμέλεια, διατροφή, ακίνητα κτλ
ευχαριστω και ελπιζω να πανε ολα καλα. ακομα και η στραβη να γινει ομως δεν πιστευω να μετανιωσω γιατι τις αποφασεις τις παιρνουμε με βαση τις πληροφοριες που εχουμε τη δεδομενη στιγμη
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
Αν δεν είστε ήδη παντρεμένοι, και το δάνειο θα το πληρώνεις ουσιαστικά εσύ, τότε να το πάρεις στο δικό σου όνομα. Πολλές σχέσεις στραβώνουν λίγο πριν το γάμο, καλύτερα να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Επίσης (χτύπα ξύλο) σε περίπτωση διαζυγίου, καλό είναι να μην έχετε κοινά περιουσιακά, κάνουν τη διαδικασία πιο δύσκολη.
Καταλαβαίνω ότι στη φάση που είστε, πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα ως ένδειξη καλης θέλησης, αλλά κανένας από τους διαζευγμένους δεν παντρεύτηκε για να χωρίσει. Πάρτο μόνος σου, πλήρωνέ το μόνος σου. Εκείνη μπορεί να συνεισφέρει με ψώνια, λογαριασμούς κλπ
δε γινεται πρακτικα να τα διαχωρισεις αυτα με κοινο ταμειο
 
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
605
Κριτικές
28
Like
3.232
Πόντοι
2.596
upadate..μετα απο εντονη διαφωνια και ενω ηταν ετοιμη να υποχωρησει εστω και με βαρια καρδια την ενημερωσα για την τελικη μου αποφαση για τους λογους που ανεφερα μεσα στις σελιδες. αρχικα ειχα κι εγω παρομοιους προβληματισμους με την πλειοψηφια αλλα εξεταζοντας ολες τις παραμετρους αλλαξα γνωμη. η ειρωνια ειναι οτι στο μεταξυ μαλλον προεκυψε και εγκυμοσυνη η οποια αλλαζει ολα τα δεδομενα ουτως η αλλως. το πλανο μας ηταν ο κοινος βιος στο ενοικο αρχικα και βλεπουμε, με την ελπιδα παιδιων το συντομοτερο δυνατο και γαμος τους επομενους μηνες. στην πορεια προεκυψε επιλογη για αγορα με πολυ ευνοικους ορους οποτε ειναι δεδομενο οτι πας εκει.

υ.γ. ακομα κι αν παει κατι λαθος σε ενα γαμο η μια κοινη πορεια γενικα δε σημαινει οτι φταινε μονο αυτες οποτε μην εθελοτυφλειτε.

υ.γ.2 αν τα κανεις ολα σωστα τουλαχιστον δεν θα εχεις τυψεις οτι μπορουσες να κανεις κατι καλυτερα. αρα το να ξεκινας με δευτερες σκεψεις και πισηνες μονο σαν τροχοπεδι μπορει να λειτουργησει.

υ.γ3 με τη βοηθεια του θεου και πολυ προσπαθεια απο μερους μας ειμαι σιγουρος οτι θα πανε ολα καλα!

κι αν παλι οχι, ξερεις τουλαχιστον οτι προσπαθησες γιατι τα παντα στη ζωη ειναι ρισκο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom