Νέα

Αγία Σοφία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SOLONAS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

SOLONAS

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ MAILΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ

PLEASE FORWARD TO AS MANY RECIPIENTS AS YOU CAN.
To all of you who are Greek and/or Orthodox and to all of you who support freedom of religion and protection of fundamental rights :

The European Union Parliament is pressuring the Turkish Government to
restore Saint Sophia Cathedral from a museum into a Greek Orthodox Church.
However the Parliament has set a requirement of 1.000.000 signatures on a
petition before it makes this conversation a prerequisite for Turkey's
admission into the European Union.

You are requested to cast your vote by logging on to a link at
. This is an opportunity for each of you to have an
impact on world events. Get as many Greek Orthodox, other Orthodox and
Christian friends of yours to sign the petition and make history. 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ MAIL ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ
 

Στο site .com υπάρχει ένα LINK, για να ψηφίσετε, ώστε να ξαναλειτουργήσει η Αγία Σοφία στην Κων/πολη ως χριστιανική εκκλησία και όχι ως μουσείο.

Για να ξεκινήσει η διαδικασία συζήτησης και άσκησης πίεσης από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προς την Τουρκία χρειάζονται 1.000.000 ηλεκτρονικές υπογραφές.
 

Ήδη σε μια εβδομάδα μαζεύτηκαν χωρίς καν ανακοινώσεις από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο 50.000

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ
 

Επισκέπτης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ MAILΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ

PLEASE FORWARD TO AS MANY RECIPIENTS AS YOU CAN.
To all of you who are Greek and/or Orthodox and to all of you who support freedom of religion and protection of fundamental rights :

The European Union Parliament is pressuring the Turkish Government to
restore Saint Sophia Cathedral from a museum into a Greek Orthodox Church.
However the Parliament has set a requirement of 1.000.000 signatures on a
petition before it makes this conversation a prerequisite for Turkey's
admission into the European Union.

You are requested to cast your vote by logging on to a link at
. This is an opportunity for each of you to have an
impact on world events. Get as many Greek Orthodox, other Orthodox and
Christian friends of yours to sign the petition and make history. 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ MAIL ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ
 

Στο site .com υπάρχει ένα LINK, για να ψηφίσετε, ώστε να ξαναλειτουργήσει η Αγία Σοφία στην Κων/πολη ως χριστιανική εκκλησία και όχι ως μουσείο.

Για να ξεκινήσει η διαδικασία συζήτησης και άσκησης πίεσης από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προς την Τουρκία χρειάζονται 1.000.000 ηλεκτρονικές υπογραφές.
 

Ήδη σε μια εβδομάδα μαζεύτηκαν χωρίς καν ανακοινώσεις από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο 50.000

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ

που το εχω ξαναδει αυτο ...
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Πιάσε το αυγό και κούρεψε το καλά μη σου φύγει.
Πρώτον η είδηση είναι ψεύτικη, δεν υπάρχει καμία απόφαση, κανένα ψήφισμα, καμία πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλιου που να ζητεί από την τουρκική κυβέρνηση να επαναφέρει το μνημείο στη λειτουργία που είχε πριν από 600 χρόνια. Αλλωστε η ίδια λογική θα επέτρεπε στη θρησκεία του Δωδεκάθεου, επισήμως αναγνωρισμένη, να μαζέψει υπογραφές για να ανακτήσει τη χρήση του Παρθενώνα.
Δεύτερον φανταστείτε να έκαναν το ίδιο και οι Τούρκοι: να ζητούσαν αποκατάσταση των τζαμιών (δείτε πόσες βυζαντινές εκκλησίες σώζονται στην Ελλάδα και συγκρίνετε με τα τζαμιά/ σώζονται ελάχιστα αφού καταστράφηκαν) και ιδιαίτερα του τεμένους που είναι στο Μοναστηράκι. Μην τσιμπάτε, μούφες από ψώνια ειναι.
 

sas1977

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.025
Κριτικές
2
Like
41
Πόντοι
16
Μούφα, ξε-μούφα... εγώ μπήκα και «ψήφισα», άλλωστε δε χάνεις και τίποτα.... :cool2:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αλλωστε η ίδια λογική θα επέτρεπε στη θρησκεία του Δωδεκάθεου, επισήμως αναγνωρισμένη, να μαζέψει υπογραφές για να ανακτήσει τη χρήση του Παρθενώνα.

Δεν υπάρχει καμμία επίσημη αναγνώριση για το Δωδεκάθεο.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ MAIL ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ

1) Για να ξεκινήσει η διαδικασία συζήτησης και άσκησης πίεσης από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προς την Τουρκία χρειάζονται 1.000.000 ηλεκτρονικές υπογραφές.
 
2) Ήδη σε μια εβδομάδα μαζεύτηκαν χωρίς καν ανακοινώσεις από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο 50.000

3) ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ

Καλημέρα και σε σένα.

1) Κάποιο παιχνίδι παίζεται εδώ. Όπως είπαν και άλλοι συναγωνιστές, καμμιά τέτοια διαδικασία δεν έχει ξεκινήσει. Κάποιος, αποφάσισε να μαζέψει τις υπογραφές, ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΕΙ ΙΣΩΣ στο κοινοβούλιο. Γιατί να τον ενισχύσουμε? Πες κανένα λόγο.

2) Είναι πολλά τα ψώνια. Δε χρειάζεται "να βοηθήσουμε" να φανεί ότι είναι περισσότερα.

3) Κατά τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ είναι ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ για τους οποίους ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ. Ο κυριώτερος είναι ότι είναι ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ να ζητάς ένα ΜΟΥΣΕΙΟ (τόπος πολιτισμού), να ξαναγίνει τόπος λατρείας (τόπος φανατισμού).

Οποιασδήποτε θρησκείας.
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
stavros μια μέρα αν έχεις χρόνο θα ήθελα να μάθω και τους υπόλοιπους λόγους που ΔΕΝ πρέπει να ψηφίσουμε!
η ερώτησή μου δεν είναι καθόλου ειρωνκή, απλά δεν μπορώ να τους βρω
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.643
Πόντοι
456
Μου ειχε ερθει πριν 2 περιπου χρονια και φυσικα ψηφισα.Καμια θρησκεια δεν ειναι εκδηλωση φανατισμου απλα καποιοι θρησκευτικοι ηγετες εκμεταλλευονται τη πιστη και οδηγουν τους πιστους σε ακραιες πραξεις για να πετυχουν το σκοπο τους.
Ποιος σου ειπε οτι τα τζαμια δε λειτουργουν? Κανε μια βολτα προς τη θρακη και θα καταλαβεις τι εννοω.
Ψωνια ή οχι νομιζω αξιζει η να ψηφισει καποιος εκτος και αν ανηκει στους ανοητους προοδευτικαριους-αριστεριζοντες νεοελληνες που θεωρουν "μπαναλ" το να μιλας για τη ΠΟΛΗ.....
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
εκτος και αν ανηκει στους ανοητους προοδευτικαριους-αριστεριζοντες νεοελληνες που θεωρουν "μπαναλ" το να μιλας για τη ΠΟΛΗ.....

petranto αν και δεν είμαι προοδευτικάριος-αριστεριζοντας νεοελληνας (είμαι καθαρά παρτάκιας συμφεροντολόγος χωρίς ηθικές αξίες), θα ήθελα να με ενημερώσεις σε παρακαλώ αν σκοπεύεις να πας να πάρεις την ΠΟΛΗ και με ποιο επιχείρημα/ σκεπτικό θα ξεκινήσεις κάτι τέτοιο.

Ρωτάω ο αφελής γιατί σκέπτομαι ότι με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσυν ενδεχομένως οι Τούρκοι και να έρθουν να πάρουν ας πούμε τη θεσσαλονίκη. Ή την Κρήτη.

Βοήθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
θα ήθελα να με ενημερώσεις σε παρακαλώ αν σκοπεύεις να πας να πάρεις την ΠΟΛΗ και με ποιο επιχείρημα/ σκεπτικό θα ξεκινήσεις κάτι τέτοιο.
Βοήθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω.

Διότι έχει καλό παστουρμά, τέλεια λακέρδα, ωραία κεμπάπ..

τι λέω ο κοιλιόδουλος..
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
teras1956 είσαι και εσύ φίλος του φαγητού της Πόλης.

Συμφωνώ και επαυξάνω.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
και πάνω από όλα ρε γαμώτο γιατί είναι η πόλη των γονιών μου...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]stavros μια μέρα αν έχεις χρόνο θα ήθελα να μάθω και τους υπόλοιπους λόγους που ΔΕΝ πρέπει να ψηφίσουμε!
η ερώτησή μου δεν είναι καθόλου ειρωνκή, απλά δεν μπορώ να τους βρω[/size]

Ούτε και μένα η απάντησή μου θα είναι ειρωνική:

1) Εγώ είπα ένα λόγο. Αυτός που είπε «ψηφίστε» δεν είπε κανένα. Είπε απλώς «ψηφίστε». ʼρα σειρά του είναι να πει αυτός (ή εσύ) ένα (τουλάχιστον) λόγο, και μετά συνεχίζουμε.

2) Για οικονομία χρόνου και χώρου, πες τους όλους μαζί. Το ίδιο θα κάνω και εγώ.

3) Γενικά πάντως, για να κάνει κανείς κάτι (να ψηφίσει π.χ. κάτι τέτοιο, ή να πάρει μια πρωτοβουλία, ή να ανακινήσει κάποιο θέμα) πρέπει να έχει κάποιο λόγο. Γιατί πρόκειται για μια ενέργεια, όχι για μια παθητική στάση. Η παθητική στάση είναι που δεν χρειάζεται αιτιολογία, η ενέργεια χρειάζεται.

4) Το ότι δεν μπορείς να τους βρεις (τους λόγους) είναι δικό σου πρόβλημα. Αλλά για πες μου: Τους λόγους για τους οποίους ΠΡΕΠΕΙ να ψηφίσεις, τους βρήκες μόνος σου? Ή στους είπαν άλλοι? Αν ανήκεις στην πρώτη περίπτωση, πες μας τους και μας. Είναι δικό σου πόνημα, μπορεί κανείς άλλος να μην τα έχει σκεφτεί, πες τα. Αν ανήκεις στη δεύτερη, ίσως πράγματι να μη χρειάζεται να τους πεις. Αυτοί που στους είπαν θα τους έχουν πει και αλλού, θα τους έχω ακούσει, και το πιθανότερο είναι ότι δε με έπεισαν. Με το να αναμασάς τα ίδια (ΑΝ επαναλαμβάνω είσαι στη 2η περίπτωση) μάλλον δε θα καταφέρεις να με πείσεις και συ?

Υ.Γ: Οι δικοί μου λόγοι υπάγονται στην πρώτη περίπτωση!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Μου ειχε ερθει πριν 2 περιπου χρονια και φυσικα ψηφισα.Καμια θρησκεια δεν ειναι εκδηλωση φανατισμου απλα καποιοι θρησκευτικοι ηγετες εκμεταλλευονται τη πιστη και οδηγουν τους πιστους σε ακραιες πραξεις για να πετυχουν το σκοπο τους.
Ποιος σου ειπε οτι τα τζαμια δε λειτουργουν? Κανε μια βολτα προς τη θρακη και θα καταλαβεις τι εννοω.
Ψωνια ή οχι νομιζω αξιζει η να ψηφισει καποιος εκτος και αν ανηκει στους ανοητους προοδευτικαριους-αριστεριζοντες νεοελληνες που θεωρουν "μπαναλ" το να μιλας για τη ΠΟΛΗ.....[/size]

1) Το «φυσικά» από πού βγαίνει?

2) «για να πετυχουν το σκοπο τους». Δηλαδή? Ποιος είναι ο σκοπός των «θρησκευτικών ηγετών» που δεν είναι ταυτόχρονα και «σκοπός της θρησκείας»? Παράδειγμα?

3) Βεβαίως και λειτουργούν τζαμιά στη Θράκη. Δε θα πρεπε? Θα πρεπε να λειτουργούν χριστιανικοί ναοί στην Τουρκία, αλλά όχι τζαμιά στην Ελλάδα? Βάσει ποιας λογικής?

4)Το να μιλάς για την Πόλη (Istanbul λέγεται σήμερα) βεβαίως και δεν είναι banal.
Το να λες ότι «θα την πάρουμε», ότι θα επιβάλουμε (στην ξένη χώρα) το μουσείο τους να γίνει εκκλησία, αυτά είναι μαλακίες.. όχι banal.

Επί τη ευκαιρία, και έχω πάει (2 φορές), και μιλάω με τα καλύτερα λόγια?


 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
Ούτε και μένα η απάντησή μου θα είναι ειρωνική:

1) Εγώ είπα ένα λόγο. Αυτός που είπε «ψηφίστε» δεν είπε κανένα. Είπε απλώς «ψηφίστε». ʼρα σειρά του είναι να πει αυτός (ή εσύ) ένα (τουλάχιστον) λόγο, και μετά συνεχίζουμε.

2) Για οικονομία χρόνου και χώρου, πες τους όλους μαζί. Το ίδιο θα κάνω και εγώ.

3) Γενικά πάντως, για να κάνει κανείς κάτι (να ψηφίσει π.χ. κάτι τέτοιο, ή να πάρει μια πρωτοβουλία, ή να ανακινήσει κάποιο θέμα) πρέπει να έχει κάποιο λόγο. Γιατί πρόκειται για μια ενέργεια, όχι για μια παθητική στάση. Η παθητική στάση είναι που δεν χρειάζεται αιτιολογία, η ενέργεια χρειάζεται.

4) Το ότι δεν μπορείς να τους βρεις (τους λόγους) είναι δικό σου πρόβλημα. Αλλά για πες μου: Τους λόγους για τους οποίους ΠΡΕΠΕΙ να ψηφίσεις, τους βρήκες μόνος σου? Ή στους είπαν άλλοι? Αν ανήκεις στην πρώτη περίπτωση, πες μας τους και μας. Είναι δικό σου πόνημα, μπορεί κανείς άλλος να μην τα έχει σκεφτεί, πες τα. Αν ανήκεις στη δεύτερη, ίσως πράγματι να μη χρειάζεται να τους πεις. Αυτοί που στους είπαν θα τους έχουν πει και αλλού, θα τους έχω ακούσει, και το πιθανότερο είναι ότι δε με έπεισαν. Με το να αναμασάς τα ίδια (ΑΝ επαναλαμβάνω είσαι στη 2η περίπτωση) μάλλον δε θα καταφέρεις να με πείσεις και συ?

Υ.Γ: Οι δικοί μου λόγοι υπάγονται στην πρώτη περίπτωση!
Μάλλον με παρεξήγησες! φυσικά είναι δικό μου πρόβλημα που δεν μπορώ να τους σκεφτώ, αυτό δεν πάει να πει οτι έχω λόγους για να ψηφίσω, ούτε προσπαθώ να σε πείσω για κάτι! Δεν τάχθηκα υπέρ ή κατά.
Aπλά όταν ανέφερες "και άλλους λόγους" μου τσίγκλισες το μυαλό και ήθελα να μάθω thats all!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom