Νέα

Α.Ο.Ζ. η λύση για την έξοδο απο την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rigormortis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
δεν είπα ότι οι Τούρκοι δεν ενδιαφέρονται για το Αιγαίο
είπα ότι δεν είναι δυνατόν ολόκληρος ο πλανήτης να ασχολείται με την μαλακία της Τουρκίας
που δεν ψήφισε το Δίκαιο της Θάλασσας και πάει να τα βάλει με Ε.Ε. Ρωσία ΗΠΑ & Ισραήλ
δεν αμφισβητώ ότι φωνάζει, αμφισβητώ ότι μπορεί να υλοποιήσει τα γαυγίσματά της
ας πούμε στην Κύπρο με 40% κατεχόμενα και με πενιχρά αμυντικά συστήματα , γιατί δεν τόλμησε να κάνει
κάποιο επεισόδιο , αλλά μόνο αρκέστηκε στο να βγάζει απειλητικές ανακοινώσεις τύπου, ο Νταβούτογλου ?


αυτό που προσπαθώ να πώ είναι , να μην το βλέπουμε το παίγνιο μόνο greece vs turkey , παίζουν πάρα πολλοί παίχτες παγκοσμίως
στο παίγνιο των ΑΟΖ , και μάλιστα πάρα πολύ ισχυροί που αδιαφορούν παντελώς για τα γαβγίσματα μιας turkey , και ειδικότερα στην Αν. Μεσόγειο
που παίζονται δις ευρώ συμφερόντων Αμερικάνικων, Ρώσικων , Ισραηλίτικων κτλ κτλ , είναι δυνατόν να δώσουν σημασία οι πετρελαϊκοί κολοσσοί στο τι λέει ο Νταβούτογλου ?

κάντε λίγη υπομονή ,και μην αγοράζετε ανόητους μιντιολογικούς "τσαπανιδισμούς" , το νερό έχει μπεί στο αυλάκι
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
δεν είπες ότι δεν ενδιαφέρονται οι Τούρκοι για το Αιγαίο, αλλά χαρακτήρισες ανάξιο σχολιασμού αυτό που είπα εγώ ότι οι άμεσα θιγόμενοι είναι οι Τούρκοι. Άντε να καταλάβω μετά εγώ τι ήθελε να πει ο ποιητής.
Για μένα όλο το παιχνίδι παίζεται στο πόσο οι Αμερικάνοι θεωρούν ότι χρειάζονται τους Τούρκους όσο τους χρειάζονταν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Φαίνεται να έχει υποβαθμιστεί ο ρόλος της Τουρκίας, μιας και οι Γιάνκηδες είναι και στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν, ενώ αργά ή γρήγορα θα ξεκαθαρίσει και το θέμα της Συρίας. Έχει όμως υποβαθμιστεί τόσο ώστε να τους πουν οι Αμερικάνοι, πάρτε τ' αρχίδια μας; Αν όχι, δεν αποκλείεται να πουν "γιατί δεν τα μοιράζεστε ρε παιδιά να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;"
 
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
georgebest δεν τίθεται θέμα διαφωνίας επι προσωπικού οπότε ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμούς

πρόσεξε εδώ :

unled1gf.jpg


αυτός είναι ο χάρτης της ΑΟΖ σύμφωνα με το Δίκαιο της Θάλασσας του '82
οι Τούρκοι αμφισβητούν ότι το Καστελόριζο κατοικείται μπορεί ακόμα και ότι είναι ελληνικό (!)
άρα κατ'αυτούς δεν έχει ΑΟΖ , όμως αυτό είναι αδύνατο να τους το επιτρέψουμε
είναι παντελώς παράλογο, με την ίδια λογική μπορεί να αμφισβητήσουν ότι και το Σούνιο είναι ελληνικό

και θέλω να προσθέσω και κάτι άλλο η ΑΟΖ είναι η θαλάσσια κολώνα απο την επιφάνεια μέχρι το υπέδαφος
οπότε μπορεί να εκμεταλευτεί μέσω α)της αλιείας β) ενέργειας του ήλιου & κυμμάτων γ) ενέργειας θαλάσσιων ρευμάτων
δ)φυσικού αερίου & υγρών υδρογονανθράκων υπεδάφους

το ξανα τονίζουμε ότι ΔΕΝ μιλάμε για χωρικά ύδατα, υφαλοκρηπίδα, casus belli κτλ , μιλάμε για μια οικονομική έννοια , και πιο συγκεκριμένα για μια έκταση 200ν.μ. απο την ακτογραμμή, τα οποία υπολογίζονται με μαθηματικό τρόπο και βγαίνει η έκταση που αντιστοιχεί σε κάθε χώρα
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
rigormortis, ούτε εγώ θέλω να διαφωνήσω επί προσωπικού. Εσύ πρώτος έκανες αδικαιολόγητο, κατά τη γνώμη μου, χαρακτηρισμό εναντίον μου.
Επί της ουσίας τώρα, σωστό αυτό που παραθέτεις, αλλά δεν αναιρεί αυτό που λέω εγώ. Ότι δηλαδή το διεθνές δίκαιο εδώ και αιώνες παραβιάζεται από τους ισχυρούς. Επιπλέον, νομίζω ότι κάνεις λάθος ότι η ΑΟΖ είναι άσχετη με την υφαλοκρηπίδα. Πολύ απλά γιατί μία από τις πολλές παράλογες θέσεις της Τουρκίας (εκτός αυτής περί Καστελόριζου που ανέφερες) είναι ότι τα νησιά δεν έχουν υφαλοκρηπίδα, στηριζόμενοι στο ότι είναι άδικο (κατά τη γνώμη τους) η Τουρκία με την τόσο μεγάλη ακτογραμμή να αποκλείεται από το Αιγαίο λόγω του μεγάλου πλήθους των ελληνικών νησιών! Αν, λέμε ΑΝ, δικαιωθούν σε αυτό, πώς θα γίνει να ισχύσει αυτός ο χάρτης με τις ΑΟΖ που παραθέτεις χωρίς να έχουν τα νησιά υφαλοκρηπίδα, δηλαδή χωρίς να τους ανήκει τίποτα κάτω από τη θάλασσα κοντά στις ακτές τους;
 
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε ΑΟΖ- ( υφαλοκρηπίδα & χωρικά ύδατα) είναι παντελώς άσχετα μεταξύ τους , ένα το κρατούμενο για να ξεκολλήσουμε απ'το casus belli (και είναι εύκολο να το επιβεβαιώσεις απο το wikipedia)

δεύτερον , καλώς εχόντων των πραγμάτων ο Σαμαράς ανεβαίνει στο έδρανο της Βουλής και λέει : "έχουμε ΑΟΖ"
δε λέει πού , λέει ότι απλά ότι έχουμε αυτό που υπογράψαμε το '82 στο montego bay της jamaica , όπως έκαναν και άλλες 150 χώρες (που ανακήρυξαν ΑΟΖ)

οπότε τι θα κάνουνε οι Τούρκοι , θα επιτεθούν με πυραύλους σε όλη τη γή επειδή υπήρξε αυτή η συμφωνία ανάμεσα σε 200χώρες  που υπέγραψαν την το Δίκαιο του 82?
και γιατί δεν μας επιτέθηκαν το '82 που υπογράψαμε ? γιατί δεν το έκανε στην Κύπρο με τις 3 διακρατικές ?
και άντε πές ότι μας επιτίθενται ,
και για ποιό λόγο να το κάνουν ? αφού δεν υπάρχει παραβίαση χωρικών υδάτων  :think: (? ! ? ! ? ! )

αφού ξεφύγαμε απ'αυτή την παράλογη τουρκοφοβία

περνάμε στο επόμενο βήμα , τις διακρατικές συμφωνίες

πρώτα θα κάνουμε με ουδέτερες χώρες Αλβανία , Ιταλία , και μετά Αίγυπτο Λυβύη ,Κύπρο και στο τέλος και αν θέλει , με την Τουρκία

επίσης πές ότι έρχεται μια Αμερικάνικη εταιρία σε κάποιο απο τα οικόπεδά μας πχ η noble ή μια Ρώσικη πχ η gazprom

είναι δυνατόν ποτέ οι Τούρκοι έστω και να σκεφτούν να κάνουν το οτιδήποτε ? !

θα εξαφανιστούν απο το χάρτη το επόμενο δευτερόλεπτο !
 

treflejack

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.230
Like
0
Πόντοι
16
Μας έχεις πρήξει με την AOZ. AOZ για πάσα νόσο και μαλακία. Στο ποστ μου όμως δεν απάντησες...

Βέβαια η ανακηρυγμένη ΑΟΖ, και η εκτίμηση για κοιτάσματα φ. αερίου αξίας της τάξης πολλών εκατοντάδων δισ. ευρώ -ενδεχομένως και τρισ.- καθώς και η πανθομολογούμενη ιδιαίτερη σχέση της Κύπρου με την Ρωσία, δεν στάθηκαν ικανές να αποτρέψουν την ένταξη της μεγαλονήσου σε μνημόνιο. Κι αυτά όταν μιλάμε για δανειακές ανάγκες ολίγων δισ., και όταν στην εξουσία βρίσκεται ένα (θεωρητικά τουλάχιστον) μαρξιστικό κόμμα
 
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
παίχτη άμα δε γουστάρεις δε διαβάζεις , δεν σε απείλησα με όπλο να διαβάσεις για την ΑΟΖ
ούτε είπα ότι είναι ίαση για κάθε νόσο και για κάθε μαλακία , αν κάποιος είναι μαλάκας προφανώς και δεν θα σωθεί απ'αυτό

δεύτερον θα απαντήσω στο ερώτημά σου με μια μεταφορά:
πές ότι σου δίνεται κληρονομιά 1 δις ευρώ στον τράπεζικό σου λογαριασμό και σου έρχεται χαρτί ότι χρωστάς 100ευρώ στην εφορία
θα σε ενοχλήσει καθόλου αυτό ?

και πές ότι θα σε ενοχλήσει
τι θα κάνεις δλδ ? θα απαρνηθείς την κληρονομιά των 1δις ευρώ που έχεις στην τράπεζα για να μην πληρώσεις το 100άρικο ?

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε ΑΟΖ- ( υφαλοκρηπίδα & χωρικά ύδατα) είναι παντελώς άσχετα μεταξύ τους , ένα το κρατούμενο για να ξεκολλήσουμε απ'το casus belli (και είναι εύκολο να το επιβεβαιώσεις απο το wikipedia)

Η ΑΟΖ είναι παντελώς άσχετη με τα χωρικά ύδατα και την υφαλοκρηπίδα;;; Αφού ΑΟΖ σημαίνει εκμετάλλευση των υδάτων και της υφαλοκρηπίδας. Μάλλον κακώς μπλέχτηκα στην κουβέντα. Δεν φαίνεται να μπορούμε να συνεννοηθούμε, μιας και δίνεις στις λέξεις δικό σου νόημα
 
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Η ΑΟΖ είναι παντελώς άσχετη με τα χωρικά ύδατα και την υφαλοκρηπίδα;;; Αφού ΑΟΖ σημαίνει εκμετάλλευση των υδάτων και της υφαλοκρηπίδας. Μάλλον κακώς μπλέχτηκα στην κουβέντα. Δεν φαίνεται να μπορούμε να συνεννοηθούμε, μιας και δίνεις στις λέξεις δικό σου νόημα
ωραία στο καλό , τα όρια ευγένειας και υπομονής εξαντλήθηκαν
αν θές διαβάζεις το link της wikipedia το οποίο απαιτεί iq μικρότερο του 70
όταν το κατανοήσεις ότι μιλάμε για 200νμ απο την ακτογραμμή , ξανά έλα
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
ωραία στο καλό , τα όρια ευγένειας και υπομονής εξαντλήθηκαν
αν θές διαβάζεις το link της wikipedia το οποίο απαιτεί iq μικρότερο του 70
όταν το κατανοήσεις ότι μιλάμε για 200νμ απο την ακτογραμμή , ξανά έλα

άλλη μια φορά λοιπόν: έχεις πρόβλημα με την έννοια των λέξεων. Το τι είναι η ΑΟΖ το ξέρω. Το ότι η φράση σου "η ΑΟΖ είναι παντελώς άσχετη με τα χωρικά ύδατα και την υφαλοκρηπίδα" είναι παντελώς λανθασμένη είναι κάτι που το καταλαβαίνει κάποιος και με άι κιου κάτω του 50
 

treflejack

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.230
Like
0
Πόντοι
16
παίχτη άμα δε γουστάρεις δε διαβάζεις , δεν σε απείλησα με όπλο να διαβάσεις για την ΑΟΖ
ούτε είπα ότι είναι ίαση για κάθε νόσο και για κάθε μαλακία , αν κάποιος είναι μαλάκας προφανώς και δεν θα σωθεί απ'αυτό

δεύτερον θα απαντήσω στο ερώτημά σου με μια μεταφορά:
πές ότι σου δίνεται κληρονομιά 1 δις ευρώ στον τράπεζικό σου λογαριασμό και σου έρχεται χαρτί ότι χρωστάς 100ευρώ στην εφορία
θα σε ενοχλήσει καθόλου αυτό ?

και πές ότι θα σε ενοχλήσει
τι θα κάνεις δλδ ? θα απαρνηθείς την κληρονομιά των 1δις ευρώ που έχεις στην τράπεζα για να μην πληρώσεις το 100άρικο ?
Τώρα μας κούφανες... Προφανώς βρίσκεσαι σ' άλλους παραλλήλους. Να κάνω μια τελευταία προσπάθεια:

Το νήμα που ξεκίνησες λέει:
"Α.Ο.Ζ. η λύση για την έξοδο απο την οικονομική κρίση"

Λοιπόν κατά τη γνώμη μου, η ΑΟΖ μπορεί να είναι δικαίωμα, κυριαρχία, επωφελής ή ό,τι άλλο, πάντως σίγουρα ΔΕΝ είναι η λύση για έξοδο από την παρούσα οικονομική χρήση. Ιδιαίτερα μάλιστα αν προβάλλεται σαν απλή, σύντομη και αποτελεσματική.

Τώρα τα υπόλοιπα περί κληρονομιάς κλπ., πραγματικά δεν κατάλαβα που κολάνε. Αν κάποιος άλλος αναγνώστης το κατάλαβε ας μου το εξηγήσει και μένα.

Και φυσικά το ποστ μου εξακολουθεί να μένει αναπάντητο
 
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Τώρα μας κούφανες... Προφανώς βρίσκεσαι σ' άλλους παραλλήλους. Να κάνω μια τελευταία προσπάθεια:

Το νήμα που ξεκίνησες λέει:
"Α.Ο.Ζ. η λύση για την έξοδο απο την οικονομική κρίση"

Λοιπόν κατά τη γνώμη μου, η ΑΟΖ μπορεί να είναι δικαίωμα, κυριαρχία, επωφελής ή ό,τι άλλο, πάντως σίγουρα ΔΕΝ είναι η λύση για έξοδο από την παρούσα οικονομική χρήση. Ιδιαίτερα μάλιστα αν προβάλλεται σαν απλή, σύντομη και αποτελεσματική.

Τώρα τα υπόλοιπα περί κληρονομιάς κλπ., πραγματικά δεν κατάλαβα που κολάνε. Αν κάποιος άλλος αναγνώστης το κατάλαβε ας μου το εξηγήσει και μένα.

Και φυσικά το ποστ μου εξακολουθεί να μένει αναπάντητο

φίλε, αν μου επιτρέπεις, μπορώ να σου διευκρινίσω κάποια πράγματα, συνηγορώντας σε κάποιο βαθμό σε αυτά που γράφει ο rigormortis. Το θέμα της Κύπρου είναι το ότι κατά πάσα πιθανότητα σε καμιά 10ριά χρόνια από τώρα θα βγάλουν μπόλικα λεφτά από τους υδρογονάνθρακες, αλλά τώρα που μιλάμε κινδυνευει να καταρρεύσει η οικονομία τους. Για να σου δώσω κι εγώ ένα παράδειγμα, είναι σαν να είσαι σε ένα σαπιοκάραβο που βουλιάζει και απέναντι να βλέπεις τις Σεϋχέλες. Εκεί είναι ο παράδεισος, αλλά αν κάποιος δεν σε σώσει, δεν θα τον φτάσεις. Για να σε σώσει όμως, σου ζητάει να σε γαμήσει πρώτα. Ε, αυτή είναι η υπόθεση με την Κύπρο. Με την Ελλάδα ίσως είναι κάτι ανάλογο, μόνο που αν το μέλι βρίσκεται σε περιοχή που αμφισβητεί η Τουρκία, μπλέκονται τα πράγματα
 

treflejack

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.230
Like
0
Πόντοι
16
Εγώ δεν αμφισβήτησα την χρησιμότητα ή ό,τι άλλο της ΑΟΖ. Ούτε εισηγούμαι ότι πρέπει να την παρατήσουμε λόγω του ότι η Τουρκία μπορεί να δημιουργεί προβλήματα.

Αμφισβητώ τον τίτλο του thread όπως πλασάρεται (τον απέδωσα μεταφορικά περί πάσης νόσου κλπ). Και ξανατονίζω ότι με ενοχλεί η δημιουργία εντυπώσεων (διότι περί αυτού πρόκειται) ότι υπάρχει ένας απλός, εύκολος, άμεσα πραγματοποιήσιμος δρόμος που λέγεται ΑΟΖ, που θα μας βγάλει ως δια μαγείας από την κρίση που ζούμε σήμερα.

Και η αναφορά μου στην Κύπρο ακριβώς αυτό θέλει να δείξει. Παρά την καλύτερη θέση από πλευράς ΑΟΖ στην οποία βρίσκεται η Κύπρος συγκριτικά με μας, εν τούτοις το γαμήσι του (όποιου) μνημονίου θα το φάει (όπως φαίνεται τουλάχιστον)...
 

f458

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.805
Like
16
Πόντοι
16
Παιδιά μην τρελαίνεστε και αοζ να ανακηρύξουμε και πετρέλαιο να βγάλουμε για το λαό δεν υπάρχει σωτηρία.Υποθηκευμένα είναι όλα και ότι γεωτρήσεις κάνουμε τα λεφτά στην Γερμανία θα πάνε.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Εγώ δεν αμφισβήτησα την χρησιμότητα ή ό,τι άλλο της ΑΟΖ. Ούτε εισηγούμαι ότι πρέπει να την παρατήσουμε λόγω του ότι η Τουρκία μπορεί να δημιουργεί προβλήματα.

Αμφισβητώ τον τίτλο του thread όπως πλασάρεται (τον απέδωσα μεταφορικά περί πάσης νόσου κλπ). Και ξανατονίζω ότι με ενοχλεί η δημιουργία εντυπώσεων (διότι περί αυτού πρόκειται) ότι υπάρχει ένας απλός, εύκολος, άμεσα πραγματοποιήσιμος δρόμος που λέγεται ΑΟΖ, που θα μας βγάλει ως δια μαγείας από την κρίση που ζούμε σήμερα.

Και η αναφορά μου στην Κύπρο ακριβώς αυτό θέλει να δείξει. Παρά την καλύτερη θέση από πλευράς ΑΟΖ στην οποία βρίσκεται η Κύπρος συγκριτικά με μας, εν τούτοις το γαμήσι του (όποιου) μνημονίου θα το φάει (όπως φαίνεται τουλάχιστον)...

ΟΚ, δίκιο έχεις για τον τίτλο του θρεντ. Ο φίλος που το άνοιξε είναι προφανές ότι έχει ενθουσιαστεί παραπάνω από ό,τι θα έπρεπε. Ό,τι βοηθά στον ενθουσιασμό του δεν χάνει την ευκαιρία να το υπερτονίζει, ενώ ό,τι αντίθετο να το υποβαθμίζει ή να το αμφισβητεί
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
καλά αυτό εννοείται , η μαλακία , ο ραγιαδισμός και η μαλακία ξανά , περισσεύουν σ'αυτή τη χώρα

αλλά αυτή την είδηση δεν την καταλαβαίνω , δλδ όλος ο πλανήτης έχει υπογράψει το Δίκαιο της θάλασσας
και οι ΗΠΑ με το έτσι μου ...λωσε , λένε σε μια χώρα να μην θεσπίσει αυτό που δικαιούται ?

περίεργη είδηση , θα δούμε όμως αν είναι μουφα τις επόμενες μέρες
και θα δούμε αν το Βήμα θα αποδειχτεί εφημερίδα του τίποτα
Δυστυχώς η είδηση δεν είναι μούφα και είναι,πέρα για πέρα αληθινή!!!
Θυμίζει την ωμή παρέμβαση,για ακόμα μία φορά,της Αμερικής με τους αγωγούς φυσικού αερίου,Μπουργκάς
-Αλεξανδρούπολη και Southstream!!!
 

Vergara

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
193
Like
0
Πόντοι
1
δεν είπες ότι δεν ενδιαφέρονται οι Τούρκοι για το Αιγαίο, αλλά χαρακτήρισες ανάξιο σχολιασμού αυτό που είπα εγώ ότι οι άμεσα θιγόμενοι είναι οι Τούρκοι. Άντε να καταλάβω μετά εγώ τι ήθελε να πει ο ποιητής.
Για μένα όλο το παιχνίδι παίζεται στο πόσο οι Αμερικάνοι θεωρούν ότι χρειάζονται τους Τούρκους όσο τους χρειάζονταν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Φαίνεται να έχει υποβαθμιστεί ο ρόλος της Τουρκίας, μιας και οι Γιάνκηδες είναι και στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν, ενώ αργά ή γρήγορα θα ξεκαθαρίσει και το θέμα της Συρίας. Έχει όμως υποβαθμιστεί τόσο ώστε να τους πουν οι Αμερικάνοι, πάρτε τ' αρχίδια μας; Αν όχι, δεν αποκλείεται να πουν "γιατί δεν τα μοιράζεστε ρε παιδιά να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;"

 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
απο το παρον της κυριακης...

Απειλεί με πόλεμο η Τουρκία
Αν κάνουμε έρευνες στο Αιγαίο - Το αποκάλυψε σε κλειστή σύσκεψη κορυφαίων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ

Με πόλεμο απειλεί η Τουρκία αν προχωρήσει η Ελλάδα σε έρευνες για υδρογονάνθρακες ανατολικά, δηλαδή στο Αιγαίο!

Αυτό αποκάλυψε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπας, σε πολύ κλειστή ενημέρωση που έκανε σε περιορισμένο και επιλεγμένο αριθμό κορυφαίων στελεχών του κόμματος την Τετάρτη το βράδυ. Και ζήτησε μάλιστα να μη διαρρεύσει τίποτε από τα όσα είπε.

Ο κ. Τσίπρας μετέφερε τα συμπεράσματα από τη συνάντηση που είχε στην Ουάσινγκτον, στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ, με τον βοηθό υφυπουργό Εξωτερικών Έρικ Ρούμπιν, ο οποίος έχει αρμοδιότητα τις ευρωπαϊκές σχέσεις. Σήμερα η αποκάλυψη των ωμών τουρκικών απειλών που φέρνει στο φως το «ΠΑΡΟΝ» και αναφέρονται σε ένα αναφαίρετο κυριαρχικά δικαίωμα της χώρας μας, που απαιτεί η Τουρκία να μην εξασκήσουμε, εξηγεί γιατί ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ επικέντρωσε τις δηλώσεις του, μετά το πέρας της συνάντησης, στο θέμα της ΑΟΖ. Είχε πει συγκεκριμένα:

- Η ΑΟΖ είναι αναφαίρετο δικαίωμα της χώρας, όπως και η άσκηση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της.

Προφανέστατα ο κ. Τσίπρας θέλησε δημόσια να διαμηνύσει προς κάθε πλευρά ότι στο θέμα της ΑΟΖ και της εκμετάλλευσης των κοιτασμάτων οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ είναι ταυτόσημες με όλες τις πολιτικές δυνάμεις και η χώρα είναι μια γροθιά. Και τούτο γιατί από την ανακοίνωση που εκδόθηκε μετά τη συνάντηση, προέκυψε ότι μεταξύ των θεμάτων που συζητήθηκαν ήταν και η ΑΟΖ.

«Υπήρξε», τονιζόταν στην ανακοίνωση, «ανταλλαγή απόψεων για το θέμα της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης που απασχολεί σοβαρά τους Αμερικανούς».

Στο σχετικό δελτίο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, της 23ης Ιανουαρίου, αναφερόταν ότι: «αυτό το αναφαίρετο δικαίωμα πρέπει να υποστηριχθεί και από την πλευρά των ΗΠΑ». Προφανώς ο κ. Τσίπρας διατύπωσε το αίτημα αυτό στη συζήτηση με τον κ. Ρούμπιν, στην οποία συζητήθηκαν οι ελληνοτουρκικές σχέσεις, το Κυπριακό και το Σκοπιανό.

Τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ συνόδευσαν ο διπλωματικός του σύμβουλος Γιώργος Αϋφαντής και η υπεύθυνη εξωτερικής πολιτικής Ρένα Δούρου. Είναι άγνωστο, πάντως, αν μετείχαν στη συζήτηση ή οι δυο άνδρες έμειναν μόνοι τους, τουλάχιστον στα απόρρητα θέματα, χωρίς μάρτυρες για το τι ειπώθηκε. Και αυτό είναι πάγια τακτική, σε τέτοιες συναντήσεις...


 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Προφανέστατα ο κ. Τσίπρας θέλησε δημόσια να διαμηνύσει προς κάθε πλευρά ότι στο θέμα της ΑΟΖ και της εκμετάλλευσης των κοιτασμάτων οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ είναι ταυτόσημες με όλες τις πολιτικές δυνάμεις και η χώρα είναι μια γροθιά. Και τούτο γιατί από την ανακοίνωση που εκδόθηκε μετά τη συνάντηση, προέκυψε ότι μεταξύ των θεμάτων που συζητήθηκαν ήταν και η ΑΟΖ.


την συνιστωσα ΔΕΑ την ρωτησε;

Ούτε δίκαιο ούτε συμφέρον για τον ελληνικό λαό
Το τυράκι στη φάκα αυτής της νέας «Μεγάλης Ιδέας» είναι οι υδρογονάνθρακες που (ίσως) υπάρχουν και που (ίσως) αρχίσουν να αντλούνται σε θαλάσσιες περιοχές στη Μεσόγειο. Αυτά τα κοιτάσματα θα χαρίσουν δήθεν τον παράδεισο στον ελληνικό λαό.


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom