Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ, ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ, ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ.

ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ .

Για την διαφορά άς πούμε μεταξύ λοιμού, και λιμού.
Για να μαθαίνουμε και οι αποδέλοιποι... πως επρεπε να γράψει το "αντιπαρατέθηκε"; Ή έπρεπε να χρησιμποιήσει άλλη λέξη; :think:
 

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
δικηγορε τι να διαβασω απο μεταβιβαση κυριοτητας, ναυτικα προνομια, κατασχεση και αναγκαστικη εκτελεση επι πλοιων στο Ναυτικο Δικαιο?  :think:

επισης τι ειναι ο συμβολαιογραφικος τυπος? σορρυ αλλα στο ναυτικο δεν εχω βιβλια  :S
εξετάσεις δίνεις τύπε;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
δικηγορε τι να διαβασω απο μεταβιβαση κυριοτητας, ναυτικα προνομια, κατασχεση και αναγκαστικη εκτελεση επι πλοιων στο Ναυτικο Δικαιο?  :think:

επισης τι ειναι ο συμβολαιογραφικος τυπος? σορρυ αλλα στο ναυτικο δεν εχω βιβλια  :S
Να παρεις τον ΚΙΝΔ (Κώδικα Ιδιωτικου Ναυτικού Δικαιου) και να τον διαβασεις.
Δεν ειναι ακριβο.
Οταν λεμε απαιτειται "συμβολαιογραφικος τύπος" εννοουμε απλα οτι απαιτειται συμβολαιο.
"Τύπος" ειναι η προϋπόθεση που θετει ο νομος για την εγκυρότητα των μεταβιβασεων.
Για πλοια και ακινητα, απαιτειται "συμβολαιογραφικος τύπος" δηλαδη για να ειναι εγκυρη η μεταβιβαση απαιτειται συμβολαιο.
Κατι που δεν ισχυει για τα αυτοκινητα π.χ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Nαι μωρε. Εχεις καμια πηγη με αυτα απο το Ιντερνετ? κατι εψαξα αλλα μου τα εβγαλε λιγο μπερδεμενα.
Πώς θελεις να μελετησεις χωρις βιβλια μωρε? Ό,τι και να σου πω εγω, πώς θα το βρεις?
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Να παρεις τον ΚΙΝΔ (Κώδικα Ιδιωτικου Ναυτικού Δικαιου) και να τον διαβασεις.
Δεν ειναι ακριβο.
Οταν λεμε απαιτειται "συμβολαιογραφικος τύπος" εννοουμε απλα οτι απαιτειται συμβολαιο.
"Τύπος" ειναι η προϋπόθεση που θετει ο νομος για την εγκυρότητα των μεταβιβασεων.
Για πλοια και ακινητα, απαιτειται "συμβολαιογραφικος τύπος" δηλαδη για να ειναι εγκυρη η μεταβιβαση απαιτειται συμβολαιο.
Κατι που δεν ισχυει για τα αυτοκινητα π.χ.

Α μαλιστα. Το ΚΙΝΔ δεν επρεπε να το αναλυσεις αμα δεν ηξερα και αυτο  :zfuck: :zfuck:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Πώς θελεις να μελετησεις χωρις βιβλια μωρε? Ό,τι και να σου πω εγω, πώς θα το βρεις?

Κοιτα ειναι και τα αθληματα απο το πρωι τρεχω σε κολυμβητηρια και στιβους κτλπ 3-4 ωρες την ημερα διαβαζω το ΠΟΛΥ ειναι ενας μηνας πριν τις εξετασεις δεν θα βαλουν εξεζητημενα πραγματα τα χοντραδια θα διαβασω μην περιμενεις λεπτομερειες αμα με κοψουν με εκοψαν δεν θα σκασουμε στην τελικη

στο ναυτικο ειχα βρει ενα pdf περιμενε να στο δειξω
 

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Nαι μωρε. Εχεις καμια πηγη με αυτα απο το Ιντερνετ? κατι εψαξα αλλα μου τα εβγαλε λιγο μπερδεμενα.
Τύπε μπορείς να κάνεις και το άλλο. Να μπεις εδώ και να ψάξεις βιβλία ναυτικού δικαίου που σε ενδιαφέρουν. Ο μακαρίτης ο Αντάπασης θεωρείται αυθεντία. Σημειώνεις τον κωδικό του βιβλίου που σε ενδιαφέρει και πας στη βιβλιοθήκη Ναυτικού Δικαίου (Ιπποκράτους 33, 6ος όροφος) και διαβάζεις ό,τι θες και βγάζεις και φωτοτυπίες στο Θανάση δίπλα. Ο γραμματέας της βιβλιοθήκης του Ναυτικού είναι τύπος, παίζει να μη σου ζητήσει καν ταυτότητα αλλά εσύ έχε την αστυνομική και πες του ότι ξέχασες τη φοιτητική. Κάνε επαγγελματική δουλίτσα να πρωτεύσεις.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ευχαριστω piderof θα το εχω υποψιν μου. Τσεκαρετε και το pdf να μου πειτε

κοιταξτε παιδια δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο να κανω επαγγελματικη δουλεια εχουμε και ποινικο δικαιο και διοικητικο και οικονομια και το ναυτικο  :- σε ενα τετραδιο για καθε μαθημα σημειωνω τα βασικα ωστε να κανω μια επαναληψη 4-5 μερες πριν τις εξετασεις ακομη και το pdf αυτο να φαινεται λιγο και λειψο δυστυχως δεν εχω χρονο για κατι πιο "βαρυ" και σε βαθος.

αυτες οι εξετασεις πρεπει να ειναι μονο για μια φορα... ελπιζω να ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  :grin:
 

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Ευχαριστω piderof θα το εχω υποψιν μου. Τσεκαρετε και το pdf να μου πειτε

κοιταξτε παιδια δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο να κανω επαγγελματικη δουλεια εχουμε και ποινικο δικαιο και διοικητικο και οικονομια και το ναυτικο  :-

αυτες οι εξετασεις πρεπει να ειναι μονο για μια φορα... ελπιζω να ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  :grin:
Τι σκατά εξετάσεις δίνεις ρε τύπε; Για Αρεοπαγίτης;
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
αγαπητέ μου εάν για μια φορά στο τόσο γίνεται αυτό φαντάσου σε καθημερινή βάση για τι μαρτύριο του απλού πολίτη μιλάμε και δη για πάνω απο 5 ευρώ ημερησίως.

ελληνική παράνοια.

δεν σε πιάνω...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Καταρρέουν τα πάντα!
Δεν θα διαπρέψεις στον ιδιωτικό τομέα που διακρίνονται οι έξυπνοι οι εργατικοί και οι ικανοι (όπως εσυ);  :s&m_2:

ε δεν αποκλειω και τον ιδιωτικο τομεα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom