Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Ναι αλλά μονο στην Ελλαδα δαιμονοποιουνται τα μετρα προληψης και αγιοποιουνται οι παραβατες.
γιατι 30 χρονια υπαρχει ανομια με την ανοχη ολων των κυβερνησεων απλα.Εχει μπει στο dna του Ελληνα
 
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
Προσωπικα και χωρις να θελω να την πω σε κανεναν εωω να πληρωσω εισητηριο 2 χρονια.συνολο 4ευρω καθε μερα..και μια κληση να μου δωσουνε θα γελασω εχω κερδισει πολλαπλασια...
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Ναι αλλά μονο στην Ελλαδα δαιμονοποιουνται τα μετρα προληψης και αγιοποιουνται οι παραβατες.

η φτώχεια φέρνει γκρίνια, η εξαθλίωση ακόμα περισσότερη, αν έπαιρνες συχνά τα ΜΜΜ θα έβλεπες πόσοι τύποι ψάχνουν στους κάδους των σταθμών για κανένα πεταμένο εισιτήριο, δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο άλλος χάνει την αξιοπρέπειά του για να γλιτώσει 1,5 ευρώ ενώ το έχει
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Προσωπικα και χωρις να θελω να την πω σε κανεναν εωω να πληρωσω εισητηριο 2 χρονια.συνολο 4ευρω καθε μερα..και μια κληση να μου δωσουνε θα γελασω εχω κερδισει πολλαπλασια...
καρτα σε χαλαει;οταν θα ακριβυνει και θα σφιξουν οι κωλοι ομως μην αγανακτησεις ;)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
η φτώχεια φέρνει γκρίνια, η εξαθλίωση ακόμα περισσότερη, αν έπαιρνες συχνά τα ΜΜΜ θα έβλεπες πόσοι τύποι ψάχνουν στους κάδους των σταθμών για κανένα πεταμένο εισιτήριο, δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο άλλος χάνει την αξιοπρέπειά του για να γλιτώσει 1,5 ευρώ ενώ το έχει
Προσωπικα και χωρις να θελω να την πω σε κανεναν εωω να πληρωσω εισητηριο 2 χρονια.συνολο 4ευρω καθε μερα..και μια κληση να μου δωσουνε θα γελασω εχω κερδισει πολλαπλασια...
Κοσμα, πηρες την απαντηση σου?
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
Συμπερασμα: 1 κωλοεισιτηριο = 1 ανθρωπινη ζωη. Τα βασικα αγαθα πρεπει να προσφερονται ειτε δωρεαν ειτε σε πολυ χαμηλη τιμη. Για τον τριπλασιασμο του εισιτηριου απο 0.50 λεπτα που ηταν καποτε θα μιλησουμε? Γιαυτο δεν ευθυνονται οι τζαμπατζηδες ξερετε αλλα οι διοικησεις που προσλαμβαναν συμβουλους, στρατηγικους μανατζερ κτλ με υπερογκους μισθους. Οταν μια κοινωνια βρισκεται κατω απο τα ορια της φτωχιας τοτε ναι, ειναι πιθανο να υπαρχουν φαινομενα λαθρεπιβιβασης. Επισης οταν οι φοροι ειναι παραλογοι και μη ανταποδοτικοι τοτε παραλογες θα ειναι και οι συμπεριφορες του κοσμου. Η αποκατασταση της εμπιστοσυνης λοιπον πρεπει να ξεκινησει απο την κεντρικη διοικηση με την ελαφρυνση των φορων και την διευρυνση του κοινωνικου κρατους και μετα να επεκταθει στους πολιτες ως υγιεις συμπεριφορα. Οταν ο κοσμος "χαρατσωνεται" διαρκως και αδικαιολογητως τοτε θα αντιδρα με ενδεχομενως ασσυμετρους και ασυναρτητους τροπους. Οτι εσπειραν θα θερισουν. 
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Συμπερασμα: 1 κωλοεισιτηριο = 1 ανθρωπινη ζωη. Τα βασικα αγαθα πρεπει να προσφερονται ειτε δωρεαν ειτε σε πολυ χαμηλη τιμη. Για τον τριπλασιασμο του εισιτηριου απο 0.50 λεπτα που ηταν καποτε θα μιλησουμε? Γιαυτο δεν ευθυνονται οι τζαμπατζηδες ξερετε αλλα οι διοικησεις που προσλαμβαναν συμβουλους, στρατηγικους μανατζερ κτλ με υπερογκους μισθους. Οταν μια κοινωνια βρισκεται κατω απο τα ορια της φτωχιας τοτε ναι, ειναι πιθανο να υπαρχουν φαινομενα λαθρεπιβιβασης. Επισης οταν οι φοροι ειναι παραλογοι και μη ανταποδοτικοι τοτε παραλογες θα ειναι και οι συμπεριφορες του κοσμου. Η αποκατασταση της εμπιστοσυνης λοιπον πρεπει να ξεκινησει απο την κεντρικη διοικηση με την ελαφρυνση των φορων και την διευρυνση του κοινωνικου κρατους και μετα να επεκταθει στους πολιτες ως υγιεις συμπεριφορα. Οταν ο κοσμος "χαρατσωνεται" διαρκως και αδικαιολογητως τοτε θα αντιδρα με ενδεχομενως ασσυμετρους και ασυναρτητους τροπους. Οτι εσπειραν θα θερισουν. 
Εγω ειμαι απολυτως υπερ
α) της μειωσης του εισιτηριου στα 0,50 ευρω.
β) της χορηγησης δωρεαν καρτας απεριοριστων στους ανεργους μαζι με την εισπραξη του επιδοματος του ΟΑΕΔ.
γ) φοιτητικό στα 0,10 ευρω.
Αλλά, ούτε ενα εισιτηριο χαμενο. Με κάθε τροπο. Συμφωνουμε?
 

moutsos21

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2013
Μηνύματα
2.314
Like
28
Πόντοι
16
Συμπερασμα: 1 κωλοεισιτηριο = 1 ανθρωπινη ζωη. Τα βασικα αγαθα πρεπει να προσφερονται ειτε δωρεαν ειτε σε πολυ χαμηλη τιμη. Για τον τριπλασιασμο του εισιτηριου απο 0.50 λεπτα που ηταν καποτε θα μιλησουμε? Γιαυτο δεν ευθυνονται οι τζαμπατζηδες ξερετε αλλα οι διοικησεις που προσλαμβαναν συμβουλους, στρατηγικους μανατζερ κτλ με υπερογκους μισθους. [size=40pt]Οταν μια κοινωνια βρισκεται κατω απο τα ορια της φτωχιας [/size] τοτε ναι, ειναι πιθανο να υπαρχουν φαινομενα λαθρεπιβιβασης. Επισης οταν οι φοροι ειναι παραλογοι και μη ανταποδοτικοι τοτε παραλογες θα ειναι και οι συμπεριφορες του κοσμου. Η αποκατασταση της εμπιστοσυνης λοιπον πρεπει να ξεκινησει απο την κεντρικη διοικηση με την ελαφρυνση των φορων και την διευρυνση του κοινωνικου κρατους και μετα να επεκταθει στους πολιτες ως υγιεις συμπεριφορα. Οταν ο κοσμος "χαρατσωνεται" διαρκως και αδικαιολογητως τοτε θα αντιδρα με ενδεχομενως ασσυμετρους και ασυναρτητους τροπους. Οτι εσπειραν θα θερισουν.  

τυπε παρε ενα τυπο που ηταν κατω απο τα ορια της φτωχιας   :grin:

 

Συνημμένα

  • 19xronos.jpg
    19xronos.jpg
    131,5 KB · Εμφανίσεις: 10
  • 19xronos1_420_420.jpg
    19xronos1_420_420.jpg
    10,3 KB · Εμφανίσεις: 2

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Εγω ειμαι απολυτως υπερ
α) της μειωσης του εισιτηριου στα 0,50 ευρω.
β) της χορηγησης δωρεαν καρτας απεριοριστων στους ανεργους μαζι με την εισπραξη του επιδοματος του ΟΑΕΔ.
γ) φοιτητικό στα 0,10 ευρω.
Αλλά, ούτε ενα εισιτηριο χαμενο. Με κάθε τροπο. Συμφωνουμε?
πρεπει να συμφωνησει η τροικα πρωτα.Το σχεδιο αυτο ειναι ιδανικο ομως
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Εγω ειμαι απολυτως υπερ
α) της μειωσης του εισιτηριου στα 0,50 ευρω.
β) της χορηγησης δωρεαν καρτας απεριοριστων στους ανεργους μαζι με την εισπραξη του επιδοματος του ΟΑΕΔ.
γ) φοιτητικό στα 0,10 ευρω.
Αλλά, ούτε ενα εισιτηριο χαμενο. Με κάθε τροπο. Συμφωνουμε?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

o κολοτουμπας αυτοπροσωπως


ρε ουστ λεμε
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
Εγω ειμαι απολυτως υπερ
α) της μειωσης του εισιτηριου στα 0,50 ευρω.
β) της χορηγησης δωρεαν καρτας απεριοριστων στους ανεργους μαζι με την εισπραξη του επιδοματος του ΟΑΕΔ.
γ) φοιτητικό στα 0,10 ευρω.
Αλλά, ούτε ενα εισιτηριο χαμενο. Με κάθε τροπο. Συμφωνουμε?
Φυσικα και συμφωνουμε. Πρωτον να μπουν εισπρακτορες σε ολα τα λεωφορεια. Νεες θεσεις εργασιας και ουτε ενα εισιτηριο χαμενο. Ετσι θα μπορεσει να μειωθει και η τιμη του. Δευτερον ελεγχος των οικονομικων των υπηρεσιων συγκοινωνιων και εξορθολογισμος τους οπως και στους μισθους των οδηγων, ελεγκτων κτλ. Καταργηση των εθελοντων ελεγκτων με γνωμωνα το μπονους κοψιματος κλησεων ωστε να αποφευγεται το "εκδικητικο" κυνηγι των παρανομουντων. Δεν ειναι κυνηγος κεφαλων ο ελεγκτης. Ειναι τελειως λαθος η φιλοσοφια κοψιματος του προστιμου ως "τιμωρια". Αν αλλαξει καπως αυτη η νοοτροπια τοτε θα εχει γινει ενα καλο βημα για την εξομαλυνση των προβληματων στις συγκοινωνιες πιστευω.
 

Επισκέπτης
Εγω ειμαι απολυτως υπερ
α) της μειωσης του εισιτηριου στα 0,50 ευρω.
β) της χορηγησης δωρεαν καρτας απεριοριστων στους ανεργους μαζι με την εισπραξη του επιδοματος του ΟΑΕΔ.
γ) φοιτητικό στα 0,10 ευρω.
Αλλά, ούτε ενα εισιτηριο χαμενο. Με κάθε τροπο. Συμφωνουμε?


Kai το έλλειμα ποιος θα το πληρώνει;

ΕΣΥ;
 

Επισκέπτης
Φυσικα και συμφωνουμε. Πρωτον να μπουν εισπρακτορες σε ολα τα λεωφορεια. Νεες θεσεις εργασιας και ουτε ενα εισιτηριο χαμενο. Ετσι θα μπορεσει να μειωθει και η τιμη του. Δευτερον ελεγχος των οικονομικων των υπηρεσιων συγκοινωνιων και εξορθολογισμος τους οπως και στους μισθους των οδηγων, ελεγκτων κτλ. Καταργηση των εθελοντων ελεγκτων με γνωμωνα το μπονους κοψιματος κλησεων ωστε να αποφευγεται το "εκδικητικο" κυνηγι των παρανομουντων. Δεν ειναι κυνηγος κεφαλων ο ελεγκτης. Ειναι τελειως λαθος η φιλοσοφια κοψιματος του προστιμου ως "τιμωρια". Αν αλλαξει καπως αυτη η νοοτροπια τοτε θα εχει γινει ενα καλο βημα για την εξομαλυνση των προβληματων στις συγκοινωνιες πιστευω.

ΕΓΏ ΠΡΟΤΕΊΝΩ ΙΣΌΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΎΝΤΕΣ.

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Kai το έλλειμα ποιος θα το πληρώνει;

ΕΣΥ;
Δεν θα υπαρχει ελλειμμα.
Διευκρινισα οτι δεν θα υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ χαμενο εισιτηριο.
Ελλειμμα πληρωνεις ΤΩΡΑ, με το ακριβο εισιτηριο και τα κινητρα προς τους λαθρεπιβατες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Φυσικα και συμφωνουμε. Πρωτον να μπουν εισπρακτορες σε ολα τα λεωφορεια. Νεες θεσεις εργασιας και ουτε ενα εισιτηριο χαμενο. Ετσι θα μπορεσει να μειωθει και η τιμη του. Δευτερον ελεγχος των οικονομικων των υπηρεσιων συγκοινωνιων και εξορθολογισμος τους οπως και στους μισθους των οδηγων, ελεγκτων κτλ. Καταργηση των εθελοντων ελεγκτων με γνωμωνα το μπονους κοψιματος κλησεων ωστε να αποφευγεται το "εκδικητικο" κυνηγι των παρανομουντων. Δεν ειναι κυνηγος κεφαλων ο ελεγκτης. Ειναι τελειως λαθος η φιλοσοφια κοψιματος του προστιμου ως "τιμωρια". Αν αλλαξει καπως αυτη η νοοτροπια τοτε θα εχει γινει ενα καλο βημα για την εξομαλυνση των προβληματων στις συγκοινωνιες πιστευω.
Περιφημα  :thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom