Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Η δεν θέλεις να καταλάβεις ή είσαι κολλημένος με τον καυγά.
Εγώ τελειώνω λέγοντας ότι είναι καλύτερα να προλαβαίνεις τον τζαμπατζή στην είσοδο και να τον αποκλείσεις εκεί, παρά να τον πιάνεις εκ των υστέρων  με τα γνωστά ευτράπελα σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν δημιουργηθεί φασαρία στην είσοδο από τζαμπατζή και το λεωφορείο παραμένει ακινητοποιημένο οι πρώτοι που θα τον πετάξουν έξω θα είναι οι υπόλοιποι επιβάτες.
Άσε που θα γλυτώσουμε από ακορντεόν, στυλό, χαρτομάντιλα κλπ κλπ

υπαρχουν και πιο απλες λυσεις ... ηλεκτρονικο εισητηριο λειτουργει οπως το πασο στα διοδια, το φορτωνεις με χρημα, περνας διπλα απο το μηχανημα, κανει μπιπ, ξερει ο οδηγος αν πληρωσες η οχι. Σε μεγεθος πιστωτικης καρτας ειναι, το χρησιμοποιουν οι Τουρκοι στα λεωφορεια στην Κωσταντινουπολη

http://[URL unfurl="true"]www.wittistanbul.com/magazine/wp-content/uploads/2012/09/istanbul-kart-bus.jpg[/img[/URL]]

λιγοτερο χρονοβορο απο εισπρακτορες. Αλλα αυτα τα πραγματα (και οι εισπρακτορες και τα ηλεκτρονικα εισητηρια) κοστιζουν
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Δηλαδή με τους τζαμπατζήδες τους έρχεται φτηνότερα?

Προφανως οχι, απλα στην παρουσα συγκυρια ειναι αλλο το διαφυγον εσοδο απο τη λαθρεπιβιβαση και αλλο το βγαλε χρημα απο το ταμειο για εισπρακτορες/τουρνικε/ηλ. εισητηρια κλπ.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
H ιστορικη εμπειρια λεει, ότι οσα προβληματα κι αν εχει καποιος, οικονομικα, επαγγελματικα, οικονομικες κρισεις, κρατικη διαφθορα, κλπ κλπ, δεν μετρανε μία μπροστά στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Κανενας φτωχος ή καταπιεσμενος από τον καπιταλισμό εργάτης δεν πηδηξε το τείχος απο δυτικά προς ανατολικά.
Αντιθέτως πολλοι εκαναν το αντιθετο, χωρις να πεινανε, μονο και μονο για να εχουν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Αυτη την ελευθερία, που πολυ ευκολα και αφ' υψηλού απαξιώνουμε εμείς, με κριτικες του καναπέ. Ισως επειδη δεν μας ελειψε ποτέ...
αμπελοφιλοσοφικες πιπες ενος "ευρωπαιου" που νιωθει ανωτερος απο εναν σοβιετικο του'90 κλεινοντας τα ματια στην τραγωδια της χωρας του με τις 4500 αυτοκτονιες και πανω απο 100.000 νεους που εχουν ηδη μεταναστευσει προς αναζητηση επιβιωσης.... ενος "ελευθερου" που θεωρει πως η προσωπικη του ατομικη ελευθερια εγκειται στο γεγονος πως μπορει ακομη να γραφει νεοφιλελευθερες πιπες στο μπου.κομ την ιδια στιγμη που ζει σε μια χωρα η οποια δεν εχει αυτοδιαθεση χαραξης πολιτικης, σε μια χωρα που τα προσωπικα δεδομενα εχουν γινει ανεκδοτο, σε μια χωρα που του απαγορευεται να συμμετασχει στη ληψη σημαντικων αποφασεων για το μελλον του μεσω δημοψηφισματων, σε μια χωρα που περιοριζει ακομη και το δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης, σε μια χωρα που πεθαινεις αμα δεν εχεις να πληρωσεις ρευμα και νερο και σε μια χωρα που θεωρεισαι υποχρεωτικος δωρητης οργανων και συντομα θα σου αφαιρεθει και το δικαιωμα να εχεις αντιθετη γνωμη σε ολα τα παραπανω (βλ. μεθοδευση περι συνταγματικου τοξου).... εισαι ενας υπερηφανος δουλος!! ευγε!
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
αμπελοφιλοσοφικες πιπες ενος "ευρωπαιου" που νιωθει ανωτερος απο εναν σοβιετικο του'90 κλεινοντας τα ματια στην τραγωδια της χωρας του με τις 4500 αυτοκτονιες και πανω απο 100.000 νεους που εχουν ηδη μεταναστευσει προς αναζητηση επιβιωσης.... ενος "ελευθερου" που θεωρει πως η προσωπικη του ατομικη ελευθερια εγκειται στο γεγονος πως μπορει ακομη να γραφει νεοφιλελευθερες πιπες στο μπου.κομ την ιδια στιγμη που ζει σε μια χωρα η οποια δεν εχει αυτοδιαθεση χαραξης πολιτικης, σε μια χωρα που τα προσωπικα δεδομενα εχουν γινει ανεκδοτο, σε μια χωρα που του απαγορευεται να συμμετασχει στη ληψη σημαντικων αποφασεων για το μελλον του μεσω δημοψηφισματων, σε μια χωρα που περιοριζει ακομη και το δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης, σε μια χωρα που πεθαινεις αμα δεν εχεις να πληρωσεις ρευμα και νερο και σε μια χωρα που θεωρεισαι υποχρεωτικος δωρητης οργανων και συντομα θα σου αφαιρεθει και το δικαιωμα να εχεις αντιθετη γνωμη σε ολα τα παραπανω (βλ. μεθοδευση περι συνταγματικου τοξου).... εισαι ενας υπερηφανος δουλος!! ευγε!

εγώ δεν κατάλαβα σε τι διαφωνείς από αυτά που έγραψε εκτός αν το θεωρείς υποκριτικό ποστ
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
A cheap holiday in other peoples misery
I wanna see some history
'cause now i got a reasonable economy
:grin:

 

SK1971

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2006
Μηνύματα
423
Κριτικές
1
Like
23
Πόντοι
1
υπαρχουν και πιο απλες λυσεις ... ηλεκτρονικο εισητηριο λειτουργει οπως το πασο στα διοδια, το φορτωνεις με χρημα, περνας διπλα απο το μηχανημα, κανει μπιπ, ξερει ο οδηγος αν πληρωσες η οχι. Σε μεγεθος πιστωτικης καρτας ειναι, το χρησιμοποιουν οι Τουρκοι στα λεωφορεια στην Κωσταντινουπολη

http://[URL unfurl="true"]www.wittistanbul.com/magazine/wp-content/uploads/2012/09/istanbul-kart-bus.jpg[/img[/URL]]

λιγοτερο χρονοβορο απο εισπρακτορες. Αλλα αυτα τα πραγματα (και οι εισπρακτορες και τα ηλεκτρονικα εισητηρια) κοστιζουν
[/quote]

ναι καλή λύση, μόνο που το θεμα δεν ειναι πως πληρωνουμε αλλα τι κανουμε με αυτους που δεν πληρωνουν.
δηλαδή αν μπω εγω στο τρολευ, που εχει το μηχανημα που λες, και δεν εχω την καρτα.
Μου λεει ο οδηγός να περασω εξω και εγω του λεω να πα να γαμηθεί !
τι κανει ο οδηγός ?

με πεταει εξω ?
σταματαει τη διαδρομή και την πληρωνουν ολοι οι αλλοι επιβατες που μπορει και να βιάζονται ?

και δεν μιλαμε για μια οι δυο περιπτωσεις, εδω μιλαμε για ενα ολοκληρο κινημα, δεκαδες τζαμπατζηδες χρησιμοποιουν τα ΜΜΜ. Και τωρα με αυτο που εγινε, θα παρουν και περισσοτερο αερα - ηδη εχουν κανει και δηλωσεις οτι δεν θα ξαναπληρωσουν (λες και πληρωναν ποτε)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ναι καλή λύση, μόνο που το θεμα δεν ειναι πως πληρωνουμε αλλα τι κανουμε με αυτους που δεν πληρωνουν.
δηλαδή αν μπω εγω στο τρολευ, που εχει το μηχανημα που λες, και δεν εχω την καρτα.
Μου λεει ο οδηγός να περασω εξω και εγω του λεω να πα να γαμηθεί !
τι κανει ο οδηγός ?

με πεταει εξω ?
σταματαει τη διαδρομή και την πληρωνουν ολοι οι αλλοι επιβατες που μπορει και να βιάζονται ?

και δεν μιλαμε για μια οι δυο περιπτωσεις, εδω μιλαμε για ενα ολοκληρο κινημα, δεκαδες τζαμπατζηδες χρησιμοποιουν τα ΜΜΜ. Και τωρα με αυτο που εγινε, θα παρουν και περισσοτερο αερα - ηδη εχουν κανει και δηλωσεις οτι δεν θα ξαναπληρωσουν (λες και πληρωναν ποτε)

Ναι σε πετάει έξω... και αντί να προσληφθούν εισπράκτορες (δουλειά που μπορεί να γίνει αυτοματοποιημένα) καλύτερα να προσληφθούν σεκιουριταδες που να πετάνε έξω με κλωτσιές τους τζαμπταζήδες
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Ναι σε πετάει έξω... και αντί να προσληφθούν εισπράκτορες (δουλειά που μπορεί να γίνει αυτοματοποιημένα) καλύτερα να προσληφθούν σεκιουριταδες που να πετάνε έξω με κλωτσιές τους τζαμπταζήδες
ουτε με σεκιουριταδες μπορει να γινει δουλεια.Απαγορευεται να πεταξουν εξω καποιον αν δεν θελει ο ιδιος να βγει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
ναι καλή λύση, μόνο που το θεμα δεν ειναι πως πληρωνουμε αλλα τι κανουμε με αυτους που δεν πληρωνουν.
δηλαδή αν μπω εγω στο τρολευ, που εχει το μηχανημα που λες, και δεν εχω την καρτα.
Μου λεει ο οδηγός να περασω εξω και εγω του λεω να πα να γαμηθεί !
τι κανει ο οδηγός ?

με πεταει εξω ?
σταματαει τη διαδρομή και την πληρωνουν ολοι οι αλλοι επιβατες που μπορει και να βιάζονται ?

και δεν μιλαμε για μια οι δυο περιπτωσεις, εδω μιλαμε για ενα ολοκληρο κινημα, δεκαδες τζαμπατζηδες χρησιμοποιουν τα ΜΜΜ. Και τωρα με αυτο που εγινε, θα παρουν και περισσοτερο αερα - ηδη εχουν κανει και δηλωσεις οτι δεν θα ξαναπληρωσουν (λες και πληρωναν ποτε)
Ε τελικα θα καταληξουμε να βαλουμε τουρνικέ ακομη και στα λεωφορεια, οπου θα μπορει να "γυρισει" η μπαρα μονο αν ακυρωσεις εισιτηριο ή βαλεις καρτα. Και θα κανουμε μια ωρα να ολοκληρωθει η επιβιβαση. Αφου δεν μπορουμε να λειτουργησουμε σαν ανθρωποι, τι να γινει, θα βρεθουν λυσεις που αρμοζουν σε ΖΩΑ.
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Ε τελικα θα καταληξουμε να βαλουμε τουρνικέ ακομη και στα λεωφορεια, οπου θα μπορει να "γυρισει" η μπαρα μονο αν ακυρωσεις εισιτηριο ή βαλεις καρτα. Και θα κανουμε μια ωρα να ολοκληρωθει η επιβιβαση. Αφου δεν μπορουμε να λειτουργησουμε σαν ανθρωποι, τι να γινει, θα βρεθουν λυσεις που αρμοζουν σε ΖΩΑ.
ετσι πρεπει να γινει δυστυχως και να τελειωνουμε
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Ε τελικα θα καταληξουμε να βαλουμε τουρνικέ ακομη και στα λεωφορεια, οπου θα μπορει να "γυρισει" η μπαρα μονο αν ακυρωσεις εισιτηριο ή βαλεις καρτα. Και θα κανουμε μια ωρα να ολοκληρωθει η επιβιβαση. Αφου δεν μπορουμε να λειτουργησουμε σαν ανθρωποι, τι να γινει, θα βρεθουν λυσεις που αρμοζουν σε ΖΩΑ.

τα ζώα δεν χρησιμοποιούν εισιτήρια και κάρτες :)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
τα ζώα δεν χρησιμοποιούν εισιτήρια και κάρτες :)
Ούτε βεβαια σκεφτονται πενηντα τροπους να παρανομησουν και εκατο για να το δικαιολογησουν.
Εχεις δικιο, ούτε σαν ζωα συμπεριφερομαστε.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
επίσης, στις χώρες που ελέγχεται το εισιτήριο από τον οδηγό κατά την επιβίβαση κλπ οι επιβάτες εκεί είναι ζώα και εφαρμόζεται αυτό το μέτρο ή είναι λογικό και αναμενόμενο όταν αφήσεις περιθώρια κάποιοι να τα εκμεταλλευτούν και να παρανομήσουν, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για πονηρούς έλληνες ή πονηρούς γερμανούς?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ουτε με σεκιουριταδες μπορει να γινει δουλεια.Απαγορευεται να πεταξουν εξω καποιον αν δεν θελει ο ιδιος να βγει

νόμος είναι ας αλλάξει για την Αθήνα... για την Θεσσαλονίκη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα διότι εκεί οι συγκοινωνίες είναι ιδιωτικές οπότε στο λεωφορείο είσαι σε ιδιωτικό χώρο...
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Ούτε βεβαια σκεφτονται πενηντα τροπους να παρανομησουν και εκατο για να το δικαιολογησουν.
Εχεις δικιο, ούτε σαν ζωα συμπεριφερομαστε.

σε όλον τον κόσμο συμβαίνουν αυτά όταν δεν υπάρχουν μέτρα πρόληψης, φτάνει πια με το αυτομαστίγωμα του έλληνα


εσυ πληρωνεις εισιτηριο; :birdman:

κάρτα :birdman:
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
νόμος είναι ας αλλάξει για την Αθήνα... για την Θεσσαλονίκη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα διότι εκεί οι συγκοινωνίες είναι ιδιωτικές οπότε στο λεωφορείο είσαι σε ιδιωτικό χώρο...
δεν υπαρχει περιπτωση.Θα γινει μακελειο απο τα αριστερα τουρλουμπουκια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
σε όλον τον κόσμο συμβαίνουν αυτά όταν δεν υπάρχουν μέτρα πρόληψης, φτάνει πια με το αυτομαστίγωμα του έλληνα
Ναι αλλά μονο στην Ελλαδα δαιμονοποιουνται τα μετρα προληψης και αγιοποιουνται οι παραβατες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom