Νέα

Βαλανοποσθίτιδα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 157
  • Εμφανίσεις 72K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Χαρη φανταζομαι ο γιατρο σου εδωσε Βορικο οξυ για να κανεις το πεολουτρο?με το οποιο σε καμμια βδομαδα φευγει οχι μονο η κοκκινιλα,αλλα η βαλανος σχεδον ξεθωριαζει...μετα φυσικα επαρχεται η φυσιολογικη χλωριδα της περιοχης.
Κατι το οποιο δεν ανεφεραν οι συναγωνιστες,αλλα παιζει σημαντικο ρολο...τα αφρολουτρα κ ειδικα τα αντρικα προκαλουν ερεθισμο στο συγκεκριμενο σημειο...για αυτο lactacyd (υγρο σαπουνι),,,,ειναι σχεδιασμενο για πλυσεις κολπου γυναικων,αλλα ειναι οτι καλυτερο κ για την δικη σου περιπτωση.
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
dimmits ναι έκανα και βορικό οξύ με πεόλουτρα (10 μέρες συνολικά). Η κοκινίλα (στο τέλος της θεραπείας) είχε μειωθεί είναι η αλήθεια (είχε μείνει μόνο ένα ροζ υπόστρωμα) αλλα δεν είχε εξαφανιστεί εντελώς. Όταν με είδε ο γιατρός μου πε πως θέλει 3-4 μέρες για να επανέλθει , όμως την 2η μέρα πήρα claricid και αμέσως την επόμενη ξαναφούντωσε η περιοχή.

Όσο για τα αφρόλουτρα δεν πολυ-κάνω. Χρησιμοποιώ μάλιστα και EUBOS soap.

Αυτό που με ''απασχολεί΄΄ είναι αυτή η ροζ-κόκινη απόχρωση του χρώματος που δεν έχει φύγει εντελώς..Η βάλανος δεν είχε πρόβλημα εξ αρχής, στην πόσθη είναι η κοκινίλα..Το θέμα είναι πως έπεσα στην περίπτωση της αντιβίωσης και δεν το άφησα να δω αν θα φύγει μόνο του
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Χαρη το ειχα παθει κ γω,αλλα ηταν αποτελεσμα ουρηθρυτιδας (εντονη ροζ αποχρωση στη ποσθη σε σχημα δακτυλιου))...μαλιστα κατα την ουρηση ειχα τσουξιμο///στην αρχη πηγα σε ουρολογο κ μου ειπε οτι εχω πετρες στα νεφρα... :jerking: :jerking:μαλακιες τουμπανα...εχω καταναλωσει το μισο Βοσπορο κ Αιγαιο απο μπυρες κ νερα...μαλιστα μου ειχε πει οτι καθονται χαλικακια στο τελος της ουρησης (στην ουρηθρα) για αυτο κ ο ερεθισμος... :2funny:
εφυγα κ πηγα σε αφροδισιολογο,φοβουμενος τα χειροτερα...εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεισ κ αφου βρεθηκα καθαρος,μου δοθηκε το βορικο οξυ (ανεμειγμενο σε ενα ποσοστο με οινοπνευμα για απορροφηση),πλυσεις με lactacyd κ χαπια αζυθρομυκινης (απο τα πιο ισχυρα ).Το προβλημα εφυγε...κατα καιρους ομως οταν πλενομαι με αντρικα αφρολουτρα (π.χ.axe k λοιπα),παρουσιαζεται ενας παροδικος ερεθισμος στην ποσθη...μετα φευγει.ειχα δοκιμασει κ Αλοιφη bactroban αλλα δεν εκανε τιποτα,,,
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Γράφεις "πλυσεις με lactacyd κ χαπια αζυθρομυκινης" (απο τα πιο ισχυρα ). Ποιο χάπι είναι αυτό? Και κάθε πότε το περνες?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Γράφεις "πλυσεις με lactacyd κ χαπια αζυθρομυκινης" (απο τα πιο ισχυρα ). Ποιο χάπι είναι αυτό? Και κάθε πότε το περνες?
το lactacyd δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου,το παιρνεις απο φαρμακειο,κανει 5 με 6 ευρω περιπου κ κραταει αρκετοοο καιρο καθως πλενεις μονο την συγκεκριμενη περιοχη που πασχει...(αντι για αφρολουτρο)
τα zithromax (αν θυμαμαι καλα το ονομα ) θελουν συνταγη γιατρου.Ρωτησε τον γιατρο σου που σε παρακολουθει αν ενδεικνυται για την δικη σου περιπτωση...
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Thanks ;)

Αν και βασικά έχω μπερδευτεί..Μου χετε πει 3 διαφορετικές αλοιφές οι οποιες άλλες είναι αντι-μηκυτισιακές και άλλες κορτιζονούχες (?). EXPECTEIN, FUNGORAL, ZYTHROMAX.

Θα ρωτήσω αύριο που χω ραντεβού τον γιατρό να δω τι θα μου πει..
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Thanks ;)

Αν και βασικά έχω μπερδευτεί..Μου χετε πει 3 διαφορετικές αλοιφές οι οποιες άλλες είναι αντι-μηκυτισιακές και άλλες κορτιζονούχες (?). EXPECTEIN, FUNGORAL, ZYTHROMAX.

Θα ρωτήσω αύριο που χω ραντεβού τον γιατρό να δω τι θα μου πει..
τα zithromax δεν ειναι αλοιφη...ειναι χαπια καταπωσης...
το πεολουτρο με Βορικο οξυ το κανεις με την βοηθεια ουροσυλεκτη (κανει 0,50 λεπτα του ευρω) για δεκα περιπου λεπτα για δεκα περιπου μερες...το κανεις αφου κανεις μπανιο κ το τσουτσουνι σου ειναι καθαρο...(ειναι βασικο αυτο)
αντι για αφρολοτρο χρησιμοποιεις lactacyd ή παρομοιο σκευασμα.
ξεχασα να σου πω οτι στα ΧΑΡΤΙΑ της συνταγογραφησης Κ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΣΑΝ ΒΑΛΑΝΟΠΟΣΘΙΤΙΔΑ με ειχε χαρακτηρισει...
περαστικα φιλε.... ;)

 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Αύριο έχω ραντεβού οπότε θα με ξαναδει για να δούμε τι παίζει..Θα του τα πω κι όλας..Μακάρι να ξεμπερδέψω εντελώς κάποια στιγμή με το θέμα γιατί το χω απ τον Ιούνη του 2011..Να σε ρωτήσω: Με το τέλος της θεραπείας σου χαν φύγει εντελώς οι κοκινίλες? Δεν είχε μείνει τπτ δηλαδή? 'Η κάναν κάποιο χρόνο να φύγουν?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Αύριο έχω ραντεβού οπότε θα με ξαναδει για να δούμε τι παίζει..Θα του τα πω κι όλας..Μακάρι να ξεμπερδέψω εντελώς κάποια στιγμή με το θέμα γιατί το χω απ τον Ιούνη του 2011..Να σε ρωτήσω: Με το τέλος της θεραπείας σου χαν φύγει εντελώς οι κοκινίλες? Δεν είχε μείνει τπτ δηλαδή? 'Η κάναν κάποιο χρόνο να φύγουν?
τελος η κοκκινιλα κ ολα///.δεν εφυγε με την μια η κοκκινιλα,αλλα σταδιακα... ;)
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Αυτό ακριβώς θέλω να ρωτήσω.. Θυμάσαι σε πόσο διάστημα? :huh:
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Αυτό ακριβώς θέλω να ρωτήσω.. Θυμάσαι σε πόσο διάστημα? :huh:
σε δυο με τρεις μερες υποχωρησε τελειως...τελος αυτου καλοκαιριου το επαθα...
μη μασας,περιμενε τι θα σου πει ο ντοκτορας. ;)
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Μακάρι..εις αύριον τα ..σπουδαία
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Λοιπόν ..μόλις γύρισα απο τον γιατρό. Μου πε πως η αντιβίωση (klaricid) δημιουργει πρόβλημα στην περιοχή με αποτέλεσμα να χαλάει την χλωρίδα της..Αυτό πρακτικά σημαίνει πως πήγα πίσω και πως σχεδόν ότι έκανα πήγε στράφι. Είναι έτοιμος ο μήκυτας (είναι θέμα ημερών) να ξαναβγεί :headbang: :headbang:

Γι αυτό μου πε να συνεχίσω τα πεόλουτρα για τουλάχιστον 15 μέρες ακόμα και αφού τελειώσει η θεραπεία της αμυγδαλίτιδας -μετά από 4 μέρες- να πάρω πάλι sporanox και κρέμα cicalfate για 10 μέρες..

Φτου και απ την αρχή δηλαδή..

 

clubman

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2012
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε Χαρη θα ηθελα πολυ να μαθω τι εκανες τελικα με το θεμα σου.. Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα που με ταλαιπωρει επι μηνες!

Ολα ξεκινησαν απο μια ασχετη επεμβαση που εκανα και ετσι ο γιατρος μου εδωσε ισχυρη αντιβιωση στο νοσοκομειο και επειτα 10 μερες στο σπιτι claricid. 5 μερες μετα την εγχειρηση ανακαλυψα μικρες αναγλυφες κοκκινιλες στη βαλανο σε μεγεθος φακης και ειχαν και ελαχιστα ασπρα σαν κεφαλακια απο πανω, πολυ μικροσκοπιικα. Πηγα σε δερματολογο χεσμενος κανονικα (γιατι δεν ειχα ποτε τιποτα ξανα) και μου ειπε οτι ειναι βαλανοποσθιτιδα και θα περασει με μια κρεμα. Μου εδωσε travogen και μου ειπε να τη βαζω καθε βραδυ και να πλενομαι μονο με νερο 2 φορες τη μερα. Την εβαλα, ξεφλουδισε η βαλανος και η ποσθη και περασε. Μετα απο 4-5 μερες τραβηξα μια μαλακια και μετα απο αλλες 10 μερες ξαναβγηκαν. Πηγα στο γιατρο παλι μου ειπε να την ξαναβαλω οπως και εκανα. Οι μεγαλες κοκκινιλες εφυγαν ομως η βαλανος ειχε μια γενικοτερη κοκκινιλα και φαινοντουσαν πολυ οι φλεβιτσες της. Μου εδωσε μια επανορθωτικη κρεμα να βαζω οπως και εκανα αλλα παπαρια. Αφου ξαναπηγα απο εκει μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και θα φυγει, κατι που δεν εγινε ποτε.

Παω στο Συγγρο οπου εκει η δερματολογος βλεπει κατευθειαν το προβλημα και μου δινει μια αλοιφη daktodor (με υδροκορτιζονη) και φυσικο ορο με κομπρεσες για πεολουτρα. Το κανω κι αυτο για 10 μερες, τραβαει ενα βαρβατο ξεφλουδισμα και φευγει. Μετα απο κανα μηνα παλι τα ιδια. Στο μεταξυ εγω την παλευω χωρις μαλακια 15 μερες. Μετα με πιανουν τα διαολια μου, τι να κανω! Βλεπω μεχρι και τις παχουλες στο δρομο για μαναρια! :zfuck: Καταρχας να πω οτι οταν ειχα στυση γινοταν σαν πατζαρι η βαλανος, χωρις ομως να εχει τιποτα κοκκινιλες οπως παλια κτλ. Μετα απο κανα 10ημερο με μαλακιες ενδιαμεσα, παλι τα ιδια. Παω παλι σ'αυτην στο Συγγρο, μου δινει μια αλλη αλοιφη, daktarin και παλι τις κομπρεσες καθως και ενα σαπουνι(χωρις σαπουνι) για καθαρισμο. Τη βαζω κι αυτη για 14 μερες πλεον, δεν τραβαω για ενα μηνα και περιμενω. Ολα καλα εδειχναν. Ομως παλι οταν ειχα στυση γινοταν σαν πατζαρι και συνερχοταν μετα απο 2-3 ωρες..

Στο μεταξυ ανακαλυψα ενα αλλο τοπικ εδω μεσα που ελεγε ενας φιλτατος για ταλκ η οποια κατακρατει την υγρασια και εμποδιζει την αναπτυξη της βαλανοποσθιτιδας. Το δοκιμασα για κανα μηνα και δεν ειχα προβλημα εκτος απο το εντονο κοκκινισμα κτλ.. Επισης αν αυτο το σαπουνι το αφησω για κανα 2λεπτο πανω, νιωθω ενα μικρο σαν καψιμο..

Ως τοτε δεν ειχα γαμησει απο το περιστατικο.. Εδωσα μια ωραια πιπα (οχι σε πουτανα) και ολα φανηκαν καλως.. Παω αλλη μια στο Συγγρο για να πω για το εντονο κοκκινισμα πλεον.. Με βλεπει ενας αλλος γιατρος και λεει δεν εχεις τιποτα και βαζε αυτη την κρεμα οταν κοκκινιζει (μου εδωσε μια αλλη αναπλαστικη). Στο μεταξυ δεν μπορουσα να τους δειξω τι εννοω κοκκινισμα γιατι δεν μπορω να εχω στυση με 3-4 γιατρους εκει μεσα..! Απλα φαινεται ολο το δικτυο των φλεβων στη βαλανο..

Εκτοτε περσαν 3 μηνες και δεν ειχα παλι θεμα με κοκκινα εξανθηματα κτλ, αλλα η συνολικη κοκκινιλα ηταν εκει.. Οταν γαμησα δε (με καποτα) εμεινε για ολο το βραδυ η κοκκινιλα.. Μετα απο αυτο παλι ξεφλουδισε αιφνιδιως η βαλανος αλλα δεν εγινε τιποτα αλλο..

Και τωρα την προηγουμενη βδομαδα 2 μερες μετα το 4ο μπανιο στη θαλασσα βγηκε ενα μικρο κοκκινο εξανθημα και εφυγε σε 3 μερες. 5ο μπανιο στη θαλασσα Κυριακη και ξυπναω Τριτη πρωι παω να πλυθω και βλεπω εξανθημα 1 ποντο και..!! Φρικη.. Εκλεισα ραντεβου με ουρολογο αυτη τη φορα για να δω τι θα μου πει.. Στο μεταξυ εβαζα την daktarin γιατι φοβομουν μην εξαπλωθει κι αλλο..

Παω σημερα στον ουρολογο κι αφου με αφηνει να πω ολη αυτην την κουραστικη ιστορια (σορρυ παιδες το ξερω), μου λεει:"Εγω ειμαι ουρολογος, δεν μπορω να επεμβω.." Του λεω μα ειδα οτι ειναι και θεμα των ουρολογων και ειπα να το συζητησω με καποιον που ισως εχει διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα. Και μου λεει: "Εγω μπορω να επεμβω μονο αν εχεις θεμα με φιμωση αλλα θα το ειχαν δει οι δερματολογοι οποτε δεν μπορω να σε εξετασω."

Τι να πω ρε παιδες.. Τη Δευτερα εχω ραντεβου με ακομα εναν.. Ειμαι απεγνωσμενος, πανε 9 μηνες πλεον απο τοτε που αρχισε αυτη η ιστορια και δεν ξερω τι να κανω.. Φοβαμαι να ξεκινησω σχεση, φοβαμαι να πλησιασω κοπελα γιατι αμα βγαινει συνεχεια αυτη η μαλακια τι θα της πω μετα? Θα με περασει για κανα βρωμιλο.. Να πω οτι πλεονμαι τουλαχιστον 2 φορες τη μερα με αυτο το ειδικο σαπουνι και το στεγνωνω καλα με χαρτι μετα το πλυσιμο παντα..

Παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει, εχω απελπιστει..
 

nikbel2000

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2011
Μηνύματα
440
Κριτικές
2
Like
106
Πόντοι
1
Κανεις ρε παιδια?


Φιλε καλησου μερα .....Μια απο τα ιδια ....ειμαι 46 ετων και εχω το προβλημα αυτο απο τα 16 .Εχουν δει την πουτσα μου δεκαδες γιατροι και γιατρινες μεχρι 10 χρονια πριν.....Μακαρι να βρεις γιατρεια αλλα απο οτι διαβαζω μου θυμηζεις τα δικα μου χαλια .....Το εχω ψαξει πολλη....Εφτασα μεχρι τους κορυφαιους δερματολογους  Κατσαμπα και Γερμανο .......Καθηγητες Πανεπηστημιου και οι δυο....Εχω φτασει σε σημειο να αποφευγω να κανω ερωτα πολλες φορες ..........Οχι μονο απο γαμησι αλλα και απο μαλακια ή απο απο καυλωμα και λογω υγρων που βγαινουν στο πουτσοκεφαλο  μπορει να ερεθιστει η βαλανος και να αρχισει ξαφνικα παλι τισ κοκκινιλες και τα ρεστα.......Εχω βρει μια σχετικη γιατρεια διοτι μονιμη δεν υπαρχει τουλαχιστον σε μενα ,με την κρεμα Εlidel  η οποια δεν περιεχει κορτιζονη  και δεν λεπτενει το δερμα της Βαλανου βαζοντας πρωι - βραδυ και επισης την κρεμα Maddecasol σε περιοδο εξαρσης ........Μου ειχε προτεινει την θεραπεια αυτη ο Κατσαμπας το 2002 και εκτοτε εχω βρει σημαντικη λυση στο προβλημα μου ( οχι μονιμη το τονιζω ) .....Η elidel  μαλιστα επιδει ειναι σχετικα ακριβη την χορηγουν με 0 τις εκατο ολα τα ταμια ενω η αλλη κοστιζει περιπου 2,5 ευρω ...Αδελφε επειδη εχω ταλεπωρηθει αρκετα στην  ζωη μου 30 χρονια τωρα (  πρεπει να την κληρονομησα απο τον πατερα μου γιατι τον θυμαμαι και αυτον ολο με κατι αλοιφες ασχολουνταν εκει στην περιοχη ) σε καταλαβαινω απολυτα ............Αν θες μπορει να σου δωσω με πμ το κινητο μου και να σε βοηθησω αρκετα ......Μην τρεχεισ απο γιατρο σε γιατρο ......Σε εναν θα πας στον κορυφαιο ,,Κατσαμπας  στο κολωνακι (το 2002 ειχε 120 ευρω η επισκεψη νομιζω )απο τουσ κορυφαιους στην ευρωπη .....επισης να αποφευγεις  την υγρασια στην περιοχη εκεινη ( στεγνωμα καλο με πιστολακι ή βαμβακερη πετσετα ) και μετα απο γαμησι ή μαλακια ή πιπα καλο πλυσιμο αμμεσα ( και στεγνωμα ) ....Μην ακους μαλακιες στο σαιτ εδω μερικων και μην απογοητευεσαι ...Υπαρχουν πολλοι με το ιδιο προβλημα αλλα ντρεπονται να το πουν ακομη και σε γιατρο ..........Αν θελησεις οπως σου ειπα και πιο πανω να σου δωσω χρησιμες πληροφοριες ζητα να σου στειλω το κινητο μου με πμ ......Να σαι καλα .......Μην αγχωνεσαι και για ολα υπαρχει λυση ....
 

kkgg

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2012
Μηνύματα
289
Κριτικές
1
Like
54
Πόντοι
1
καλημερα ειχα το ιδιο προβλημα το οποίο μου το δημιουργούσε ο ζαχαρώδης διαβητης που ειχα και δεν το ηξερα, μολις ρυθμιστηκε το ζάχαρο ολα σταματησαν..
 

poiuytrewq

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2011
Μηνύματα
93
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Καλο θα είναι αν μην αλλαζεις συνεχεια τους γιατρους. Βρες ενα "μονιμο"¨και να κάνεις τη χρόνια θεραπεία που θα σου προτείνει. (Τα λέω χωρίς να έχω καμία αποψη με το προβλημα το συγκεκριμενο)
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777
παίζουν πολλοί παράγοντες για τη βαλανοποσθίτιδα που εκτείνονται από την καθαριότητα/ υγιεινή, μέχρι τα στενά σώβρακα και το άγχος.

Έχω ένα ξαδερφάκι που τραβιέται από το 2002 με αυτή την ιστορία. Έρχεται και παρέρχεται αλλά μου λέει ότι με την ομοιοπαθητική έχει βγάλει μια άκρη.  Το σύμπτωμα γίνεται έντονο όταν είναι αγχωμένος πολύ με πρέσσα από τα διάφορα της δουλειάς και εμφανίζονται κοκκινίλες με κεφαλάκια. Έκανε θεραπεία, κι όταν έχει συμπτώματα κάνει πλύσεις με χαμομήλι & καλέντουλα (υγρό βάμμα) καθημερινά και υποχωρεί.

Περιττό ότι με τους συμβατικούς γιατρούς που ξεκίνησε το 2002 να το κυττάει -και πήγε και σε αρκετούς- του γράφανε τη φορά 2 σελίδες φάρμακα, αλοιφές, κορτιζονούχα δηλητήρια κλπ. Προκοπή δεν είδε, αύξηση της συχνότητας είδε και τελικά με τον ομοιοπαθητικό πλέον το έχει σε έλεγχο και είναι σε κατιούσα φάση. Γενικά ισχύει ότι κάθε τι δερματικό που εκδηλώνεται έχει έναν καλό λόγο να εκδηλωθεί γιατί εξωτερικεύεται μια ένταση από το βάθος στην επιφάνεια. Η καταστολή είμαι πια πεπεισμένος ότι δε βοηθά όσο η πρόληψη και για την τελευταία χρειάζεται προσοχή στα σημάδια που δίνει ο οργανισμός μας.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom