Νέα

Tiraspol (Transnistria)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα davarits
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 656
  • Εμφανίσεις 54K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
Νόβγκοροντ ναι Αγία Πετρούπολη όχι!Εδω πρεπει να εχεις αμάξι γιατι οι αποστασεις ειναι τεραστιες (οσο καλητερο τοσα καλητερα) για να ανοικεις ενα καφέ οπως λες θελεις 200.000 Ευρω εδω! :rockon: (μεχρι πριν 6-7 μηνες.Τωρα ολα ειναι ρευστα και αλλαζουν πολυ γρηγορα) ασε που τα περισσοτερα πια εδω ειναι αλυσιδες που δουλευουνε μεσω φρανσά'ι'ζινγκ πολυ λιγα καφέ εχουνε μεινει χωρις να ανηκουν σε καποια αλυσιδα.
  Παντος στην επαρχια της Ρωσσιας ειναι ακριβως ετσι!Δεν της προλαβαινεις!Ελλαδα μόνο Φυλης και Μεταξουργειο  :2funny:
για τιρασπολ ρωτησα οχι για ρωσσια...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
για τιρασπολ ρωτησα οχι για ρωσσια...
Για Τιράσπολ τα εχω πει 1.000.000 φορες!Θα πηδηξεις μία και θα μετα θα πρεπει να πηγαινεις μαζι της χεράκι χεράκι.Και αν την κερατώσεις θα σου κανει  :s&m_1: .Ειναι πολυ κακομαθημενες εκει.Ο κουνιάδος του Μάκη που μιλησα μαζι του και ειναι Μόσχα μου ειπε οτι στη Μόσχα ειναι πολυ πιο ευκολο να βγαλεις γκομενα απ'οτι εκει.Αν ειναι να εχεις μια γκομενα και στο Αφγανισταν να πας μια θα την παντρευτεις και θα την εχεις.Ασε που στο Αφγανισταν μπορεις να εχεις μεχρι 4 γυναικες  :2funny:

Καπως ετσι ειναι οταν ειμουν εκει νομιζα ωρες ωρες οτι ειχα γυρισει στη δεκαετια του '80.
  Αυτο με τα 100 Εκατομμυρια $ που ζητησαν και τους τα αρνηθικε η Ρωσσια αν ισχυει ειναι σημαντικο.Παντος με οσους μιλησα απο΄κει μου μιλανε για μεγαλη πτωση της οικονομιας της ΠΜΡ.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
ποοσ να πηγαινει ενα μαγαζι 60-70τμ εκει περα?οχι κεντρο σε κανα πανεπιστημιο κοντα η σε συνοικια με εστιες..εχεις υποψην σου?
Ενα ποσό της τάξης των 15,000 Ευρώ είναι υπεραρκετό για να ανοίξεις ένα καλό μαγαζί (καφέ κλπ). Το πρόβλημα είναι τα ενοίκια. Όχι τόσο όσον αφορά το ύψος τους, αλλά τη διάρκειά τους. Δεν υπάρχει ειδική προστασία των εμπορικών μισθώσεων, τα δε συμβόλαια μίσθωσης είναι συνήθως βραχύβια, πράγμα που σημαίνει ότι αν λήξει η σύμβαση σε πετάει έξω ή αν έχει επιτυχία το μαγαζί μπορεί να σου ζητάει (κάθε χρόνο) υπέρμετρες (για ΠΜΡ) αυξήσεις.
Όσον αφορά το Παν/μιο είναι στο κέντρο οι δε εστίες απέναντι του. 
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Το ρούβλι της ΠΜΡ μενει σταθερο γιατι διαλεξαν αλλο δρομο για να εξοικονομισουν συναλλαγμα απο το δρομο της υποτιμησης.Αντι να υποτιμισουν το ρουβλι τους μειωσαν τους μισθους η καλητερα μειωσαν της μερες εργασιες.Αντι να δουλευουνε 5 μερες τη βδομαδα οι δημοσιοι υπαλληλοι δουλευουνε 2-3 και παιρνουν και φυσικα παιρνουν λιγοτερο μισθο!Επισης μειωθηκαν και οι συνταξεις το λεει η γιαγιά στο 0.45 οτι η συνταξη της μειωθηκε κατα 200 ρουβλια.
Ενα αλλο που κανανε ειναι ανεβασαν τους δασμους για τα εισαγωμενα προ'ι'οντα.Η ΠΜΡ δεν παραγει σχεδον τιποτα απο αγροτικα προ'ι'οντα και τροφιμα και  σχεδον τα παντα τα εισαγει διοτι οι περισσοτεροι εχουνε φυγει και κανεις δεν παει να δουλεψει αγρότης.Το αποτελεσμα ειναι σχεδον τα παντα να ειναι εισαγωμενα κρέας απο την Πολωνια  :2funny: πατατες απο τον Ισημερινο  :2funny: ντοματες Τουρκιας  :2funny: φραουλες Μανωλάδας  :2funny: κλπ.  Αυτα ολα τα ειδα με τα ματια μου οταν ειχα παει .   
Τις μέρες εργασίας τις μείωσαν στα εργοστάσια. Σε κάποιους άλλους τομείς και ιδίως στο Δημόσιο, αυξήθηκαν οι ώρες απασχόλησης χωρίς μείωση του μισθού. Έτσι πχ στη γυναίκα μου οι ώρες εργασίας της αυξήθηκαν κατά 2 την εβδομάδα χωρίς περικοπή στο μισθό της. Τι ίδιο έγινε και στο νοσηλευτικό προσωπικό και στους πυροσβέστες και στους εργαζόμενους στα τρόλλεϋ (αυτά από προσωπική εμπειρία).
Ναι και οι συντάξεις μειώθηκαν γιατί κόπηκε ένα επίδομα της τάξης του 20% της σύνταξης που επιδοτείτο από τη Ρωσσία. Τώρα αν αυτό κόπηκε από τη ρωσσική κυβέρνηση ή καταβάλεται και πηγαίνει σε τ΄σεπες αξιοματούχους δεν το ξέρω ακόμα. Ίσως να μπορέσεις να μάθεις κάτι.
Και ναι στην αγορά υπάρχουν πλέον πολλά εισαγόμενα προϊόντα , αλλά η ΠΜΡ δεν στερείται αγροτικής παραγωγής. Περιορισμένη σε ποικιλία (δεν χρησιμοποιούν θερμοκήπια - μόνο ο Σεριφφ έχει) αλλά μπορεί ανετότατα η παραγωγή να καλύψει τις τοπικές ανάγκες σε προσιτές τιμές. Το ίδιο ισχύει για τα κρεατικά (γουρούνια, κότες και κουνέλια - μοσχάρια γιοκ). Στα ψάρια ναι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αφότου ξέσπασαν τα γεγονότα στην Οντέσσα. 
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Ενα ποσό της τάξης των 15,000 Ευρώ είναι υπεραρκετό για να ανοίξεις ένα καλό μαγαζί (καφέ κλπ). Το πρόβλημα είναι τα ενοίκια. Όχι τόσο όσον αφορά το ύψος τους, αλλά τη διάρκειά τους. Δεν υπάρχει ειδική προστασία των εμπορικών μισθώσεων, τα δε συμβόλαια μίσθωσης είναι συνήθως βραχύβια, πράγμα που σημαίνει ότι αν λήξει η σύμβαση σε πετάει έξω ή αν έχει επιτυχία το μαγαζί μπορεί να σου ζητάει (κάθε χρόνο) υπέρμετρες (για ΠΜΡ) αυξήσεις.
Όσον αφορά το Παν/μιο είναι στο κέντρο οι δε εστίες απέναντι του. 
Συμβολαιο σου κανει για ενα χρονο συνηθως και μετα μπορει να στο ανεβασει οσο θελει.Υπαρχει βεβαια ο νομος της αγορας και της ζητησεις.
 Αλλο ειναι το προβλημα Μάκη  Ο ΣΕΡΙΦΗΣ!Χωρις την αδεια του ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ!Για να σου δωσει αδεια ο Σεριφης να ανοιξεις κατι πρεπει να μην θιγονται τα συμφεροντα του.Αν διπλα εχει ενα παρομοιο καφέ καποιος φιλος του ξεχνα το οτι θα σε αφησει να το ανοιξεις!
 Ενα αλλο ειναι η αβεβαιοτητα.Μπορει αν πηγαινεις καλα καποιος να παει μεσω του Σεριφη φυσικα και να στο παρει (οταν λειξει η συμβαση δεν σου ανανεωνει το συμβολαιο ο ιδιοκτητης και το νοικιαζει στον αλλον) εχουνε γινει πολλα τετοια.
 Γενικα εκει μπορεις να ανοιξεις ή κατι πολυ μικρο που δεν θα θιγει τα συμφεροντα κανενος ή κατι πολυ μεγάλο που θα φερει κεφαλαια στη χώρα.
Δεν ξερω τι θα γινει στην ΠΜΡ παντος η οικονομια της ειναι σε μεγαλη πτωση και η Ρωσσια αρχισε να μειωνει τα χρηματα που της δινει οποτε οσο παει θα γινεται και χειροτερα.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Ε εντάξει το έχουμε ξαναπεί αυτό με το Σεριφφ. Απλά αυτή τη στιγμή η γκρούπα δεν ενδιαφέρεται για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφέ - μπαρ - εστιατόρια). Αφού και πρόπερσι εγκατέλειψε την επιτυχημένη αλυσίδα των 7ντιεμ. 
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Τις μέρες εργασίας τις μείωσαν στα εργοστάσια. Σε κάποιους άλλους τομείς και ιδίως στο Δημόσιο, αυξήθηκαν οι ώρες απασχόλησης χωρίς μείωση του μισθού. Έτσι πχ στη γυναίκα μου οι ώρες εργασίας της αυξήθηκαν κατά 2 την εβδομάδα χωρίς περικοπή στο μισθό της. Τι ίδιο έγινε και στο νοσηλευτικό προσωπικό και στους πυροσβέστες και στους εργαζόμενους στα τρόλλεϋ (αυτά από προσωπική εμπειρία).
Ναι και οι συντάξεις μειώθηκαν γιατί κόπηκε ένα επίδομα της τάξης του 20% της σύνταξης που επιδοτείτο από τη Ρωσσία. Τώρα αν αυτό κόπηκε από τη ρωσσική κυβέρνηση ή καταβάλεται και πηγαίνει σε τ΄σεπες αξιοματούχους δεν το ξέρω ακόμα. Ίσως να μπορέσεις να μάθεις κάτι.
Και ναι στην αγορά υπάρχουν πλέον πολλά εισαγόμενα προϊόντα , αλλά η ΠΜΡ δεν στερείται αγροτικής παραγωγής. Περιορισμένη σε ποικιλία (δεν χρησιμοποιούν θερμοκήπια - μόνο ο Σεριφφ έχει) αλλά μπορεί ανετότατα η παραγωγή να καλύψει τις τοπικές ανάγκες σε προσιτές τιμές. Το ίδιο ισχύει για τα κρεατικά (γουρούνια, κότες και κουνέλια - μοσχάρια γιοκ). Στα ψάρια ναι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αφότου ξέσπασαν τα γεγονότα στην Οντέσσα. 
Μάκη της τοπικες αναγκες η παραγωγη δυστηχως δεν φτανει να της καλυψει.Θυμαμαι οταν ημουν εκει που ελεγε η τηλεοραση οτι τελειωσανε οι πατατες τους (απρηλιος) και θα εισαγαν απο την Πολωνια πατατες  :headbang: τα προ'ι'οντα τους ειναι πολυ λιγα.Το περισσοτερο κρεας ειναι εισαγωμενο απο την Πολωνια.Το προβλημα ειναι οτι το εργατικο δυναμικο εχει φυγει οποιος μπορει εγκαταλειπει το πλοιο.
 Εχουνε και πλυθωρισμο και τα παντα συνεχεια ακριβαινουν και η κυβερνιση οσο παει βαζει περισσοτερους φορους για να γεμισει τα ταμεια.Ακριβηναν και οι Μαρσουτκες το εισητηριο απο τον ιανουαριο του 2014 κανει 3,5 ρουβλια.

Ε εντάξει το έχουμε ξαναπεί αυτό με το Σεριφφ. Απλά αυτή τη στιγμή η γκρούπα δεν ενδιαφέρεται για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφέ - μπαρ - εστιατόρια). Αφού και πρόπερσι εγκατέλειψε την επιτυχημένη αλυσίδα των 7ντιεμ. 
Ο Σεριφης ασχολειται με πιο σοβαρα πραγματα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οποιος θελει μπορει να παει και να ανοιξει οτι θελει χωρις την αδεια του.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Αξιζει πιστευω να παει καποιος εκει για 3-4 μέρες (οχι παραπανω γιατι θα βαρεθειτε) καλητερα να παει την ανοιξη ή φθινοπωρο γιατι το καλοκαιρι εχει 35+ βαθμους (εκτος αν κανεις αγαπαει τη ζέστη οποτε πας καλοκαιρι).Θα ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια θα νομισετε οτι γυρισατε στην εποχη του Μπρέζνιεφ!Ολη η χωρα ειναι μια μικρογραφια της Σοβιετικής Ένωσης.
 
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Μονο το 2,5% των ψαριων ειναι παραγωγης ΠΜΡ το υπολοιπο 97,5% ειναι εισαγωγης!
 Και στα ντοπια κοτοπουλα οι τιμες ανεβηκανε παρα πολυ για παραδηγμα  1 κιλο μπουτακια κοτοπουλου εγχωριας παραγωγης  κοστιζει 15 ρουβλια ΠΜΡ στην Ουκρανια 23 στην Μολδαβια και 39 στην ΠΜΡ  :huh: :headbang:.
Ανεβηκαν οι δασμοι σχεδον σε ολα τα αλλα ειδη εκτος απο τα τροφιμα!Στο σημειο να μην συμφερει να εισαγει κανεις τιποτα!
 Ο κοσμος αγωραζει συναλλαγμα και πηγαινει στα κοντινοτερα παζάρια της Μολδαβίας ή της Ουκρανιας για να αγωρασει τρόφιμα και αλλα ειδη επειδη ειναι πολυ φτηνοτερα.Αυτο οδηγησε στο να υπαρχει ελλειψη συναλλαγματος στην ΠΜΡ!
 Η κυβερνιση ετοιμαζει μεγαλες περικοπες στο συστημα υγειας.Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα πετυχουνε και παρα πολλα.
 Ο μονος που μπορει να τους βοηθισει ειναι η Ρωσσια!και ο Θεός  :2funny:
  Απο τη Ρωσσια ζητησανε να τους δωσει γκαζι με της τιμες που ειναι για την εσωτερικη αγορας της Ρωσσιας 60$ τα 1000 κυβικα αντι για 315 $ που ειναι σημερα.Και να συμφωνισει η Ρωσσια δεν θα αλλαξουν και πολλα γιατι το γκάζι στη Ρωσσια το χρωστανε.Το χρεος της ΠΜΡ απεναντι στην Ρωσσια ειναι πανω απο 1 Δις Ευρω.Το μονο που θα αλλαξει ειναι να μεγαλωνει το χρέος τους απεναντι στην Ρωσσια (που ετσι κ'αλλιως δεν προκειται ποτέ να πληρωσουνε γιατι απλουστατα δεν εχουνε τόσα λεφτα) πιο αργα.Η Ρωσσια ειναι λιγακι δυσκολο να τους βοηθισει γιατι εχει παρα πολλα προβληματα και απο μόνη της εχει τεραστια ελλειματα στο προυπολογισμο.Ο Θεός ομως μπορει να τους βοηθίσει  :think: :2funny:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
Επόμενο ΠΣΚ θα είμαι Τίρασπολ μετά από πολύ καιρό,για να δούμε...
 

filimoonas

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2014
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Θέλω την γνώμη σας, έχω αποφασίσει να πάω Τιρασπόλ εφέτος τον Αύγουστο. Το θέμα είναι ότι είμαι κάτοχος Ελληνικού και Αμερικάνικου διαβατηρίου, Τι είναι το καλύτερο να παρουσιάσω; από την μια σκέφτομαι ότι σαν Αμερικάνος θα ου την πέφτουν ποιο πολύ αλλά και από την άλλη αν δουν στις διαβάσεις ότι έχω Αμερικάνικο διαβατήριο ενδέχεται να στοχοποίηθω και να μου συμβεί καποιο ατυχηματάκι ... Τι λέτε Ελληνικό ή Αμερικάνικο διαβατήριο για Τρανσδνειστερία;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Επόμενο ΠΣΚ θα είμαι Τίρασπολ μετά από πολύ καιρό,για να δούμε...
ωραια γραψε σε παρακαλω με καποιες λεπτομέριες,αν μπορεις διαβασε τι εχω γραψει.Με ενδιαφερει πολυ να δω τι άλλαξε μεσα σε 2 χρόνια.
  Ατομα απο'κει που μιλαω μου λένε οτι εχει ακριβηνει πολυ.Σε πολα πραγματα οι τιμες ειναι 2 φορες πιο πανω απο το Κισινιώφ και οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα.
Θέλω την γνώμη σας, έχω αποφασίσει να πάω Τιρασπόλ εφέτος τον Αύγουστο. Το θέμα είναι ότι είμαι κάτοχος Ελληνικού και Αμερικάνικου διαβατηρίου, Τι είναι το καλύτερο να παρουσιάσω; από την μια σκέφτομαι ότι σαν Αμερικάνος θα ου την πέφτουν ποιο πολύ αλλά και από την άλλη αν δουν στις διαβάσεις ότι έχω Αμερικάνικο διαβατήριο ενδέχεται να στοχοποίηθω και να μου συμβεί καποιο ατυχηματάκι ... Τι λέτε Ελληνικό ή Αμερικάνικο διαβατήριο για Τρανσδνειστερία;
Δεν εχει και μεγαλη διαφορά.Λογικά καλητερα να δειξεις το Ελληνικό στους τελωνιακούς,αν και δε νομιζω να εχουν κανενα προβλημα με τους Αμερικάνους.
  ΑΝ είχες Ρωσσικό,Αζμπχαζικό,Νότιας Οσετίας ή Ναγκόρνο Καραμπάχ δεν θα χρειαζοταν να πας να κανεις Ρεγκιστράτσια.Αν δεν εχουν αλλαξει οι νομοι με το Ελληνικό χρειάζεται.
  Ο Μάκης τα ξερει καλητερα.Εγω γραφω για το τι ηταν 2 χρόνια πριν.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
disco Russia άδεια παρασκευή σάββατο...γεμάτα μόνο Bacara και Vintage(φωτο)
Το ξανθό φαγώθηκε από τον δικό μου,τριαντάρης εμφανίσιμος με πούτσα κάγκελο :2funny: σχεδόν διπλάσιες τιμές από Κισινάου στα clubs και εστιατόρια.Οι μισθοί μειώθηκαν αρκετά και γενικά ο κόσμος απελπισμένος.
 

Συνημμένα

  • IMG_67287.jpg
    IMG_67287.jpg
    54,7 KB · Εμφανίσεις: 68

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
ωραια γραψε σε παρακαλω με καποιες λεπτομέριες,αν μπορεις διαβασε τι εχω γραψει.Με ενδιαφερει πολυ να δω τι άλλαξε μεσα σε 2 χρόνια.
  Ατομα απο'κει που μιλαω μου λένε οτι εχει ακριβηνει πολυ.Σε πολα πραγματα οι τιμες ειναι 2 φορες πιο πανω απο το Κισινιώφ και οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα.
Μήτσο, έχει αλλάξει όντως πολύ η μορφή της πόλης. Η πανέμορφη Ουλιτσα 25 Οκτόμπριγια διαπλατύνεται !!! κόπηκαν τα δέντρα που υπήρχαν και της έδιναν μια υπέροχη αίσθηση και κτιζεται με γοργού ρυθμούς ενα τερατούργημα απέναντι από το καζίνο που προορίζεται για εμπορικό κέντρο. Τώρα που τα βρίσκουν τα φράγκα αφού τυπικά έχει περιοριστεί η ρώσσικη βοήθεια δεν ξέρω. Στους μισθούς και στις συντάξεις υπάρχουν περικοπές της τάξης άνω του 10% και παράλληλα έχει εξαπλωθεί πολύ το φαινόμενο του χρηματισμού ΔΥ. Χωρίς φακελάκι τίποτα δεν προχωρεί.
Και ναι πλέον είναι πιο ακριβό από το Κισινιώφ αφού υποτιμήθηκε το λει (από 14 στα 21 Ευρώ) στη δε ΠΜΡ αντίθετα το Ευρώ έφτασε να τιμάται σχεδόν όσο το δαλλάριο.(11.1 το $. 12.3 το€) !!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom