Νέα

Θέλω να βάλω internet

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Thatweirdone
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.808
Like
6.846
Πόντοι
1.056
Νομιζω οταν ειναι και τα δυο. μου μπερδευει το ριπιτερ που ειναι μονο 2,4
Ισως κανω και λαθος.

Κανονικά δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα καμία συσκευή, είτε είναι repeater, είτε κινητό ή laptop, κτλ.

Τώρα αν το repeater λαμβάνει και εκπέμπει σε 2.4GHz και μια συσκευή (κινητό, laptop) μπορεί να λάβει και 2.4GHz και 5GHz, παίζει να μπερδεύεται η συσκευή που μία συνδέεται στο repeater με 2.4GHz και μία απευθείας στο router με 5GHz…

Γι’αυτό η τεχνικοί της εκάστοτε εταιρείας λένε να χρησιμοποιείς ένα από τα δύο, 2.4GHz ή 5GHz…
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.990
Κριτικές
1
Like
32.906
Πόντοι
6.256
Κανονικά δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα καμία συσκευή, είτε είναι repeater, είτε κινητό ή laptop, κτλ.

Τώρα αν το repeater λαμβάνει και εκπέμπει σε 2.4GHz και μια συσκευή (κινητό, laptop) μπορεί να λάβει και 2.4GHz και 5GHz, παίζει να μπερδεύεται η συσκευή που μία συνδέεται στο repeater με 2.4GHz και μία απευθείας στο router με 5GHz…

Γι’αυτό η τεχνικοί της εκάστοτε εταιρείας λένε να χρησιμοποιείς ένα από τα δύο, 2.4GHz ή 5GHz…
Κατι τετοιο θα γινεται γιατι οταν βγαζω το ριπιτερ ολα καλα αλλα με χαμηλη ταχυτητα,
Μαλλον θα παρω καινουριο ριπιτερ
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.808
Like
6.846
Πόντοι
1.056
Κατι τετοιο θα γινεται γιατι οταν βγαζω το ριπιτερ ολα καλα αλλα με χαμηλη ταχυτητα,
Μαλλον θα παρω καινουριο ριπιτερ

Το 2.4GHz περνάει από τοίχους και έτσι έχει σήμα παντού μέσα στο σπίτι αλλά η ταχύτητα είναι πιο αργή…

Το 5GHz δεν περνάει από τους τοίχους αλλά έχει σταθερό και γρήγορο internet…

Το ορθό είναι να αλλάξεις repeater και να έχεις μόνο 5GHz σε όλο το σπίτι, καθώς όλες οι καινούργιες συσκευές πλέον έχουν 5GHz…
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Παιδια, ολες ιδιες ειναι. Nova adsl 24mbps. Στα τεστ που κανω εχω 8-12,7. Οι τεχνικοι που στελνουν ειτε ειναι ασχετοι η δασκαλεμενοι να αποδιδουν το προβλημα σε ευθυνη του πελατη και να χρεουνουν τον τεχνικο στον επομενο λογαριασμο..
Cosmote. Aιτηση για νεο κινητο, εστειλαν συμβολαια και καρτα SIM. Μετα 10 ημερες δεν ειξεραν που ειναι η αιτηση και γιατι δεν εχει ενεργοποιηθει η συνδεση. Εχω κι αλλα παραδειγματα, αλλα να μην γεμιζω τον χωρο
Ιnalan. Δικα της δυκτυα με οπτικες ινες, αλλα προς το παρον σε λιγες περιοχες και ακριβα.
Νομιζω η συμφερουσα συνδεση προς το παρον ειναι vdsl 50mbps, για σταθερο και ιντερνετ, ακριβοτερη η cosmote απο τις αλλες, αλλα πιο αξιοπιστη. Διορθωστε με αν κανω λαθος
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.990
Κριτικές
1
Like
32.906
Πόντοι
6.256
Υπαρχει περιπτωση ασυρματο σταθερο να επηρεαζει το σήμα του ρουτερ οταν ειναι κοντα;
Καλωδιο σταθερου ειναι στο ρουτερ
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Υπαρχει περιπτωση ασυρματο σταθερο να επηρεαζει το σήμα του ρουτερ οταν ειναι κοντα;
Καλωδιο σταθερου ειναι στο ρουτερ
Για το WiFi ναι στους 2.4 μέγα κύκλους
Αν το συνδέεις με καλώδιο, όχι
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.990
Κριτικές
1
Like
32.906
Πόντοι
6.256
Για το WiFi ναι στους 2.4 μέγα κύκλους
Αν το συνδέεις με καλώδιο, όχι
Και πως χρησιμοποιουν ασυρματα σταθερα που λογω οπτικης ινας πρεπει να συνδεθουν στο ρουτερ
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Όλες οι ελληνικές εταιρίες έχουν ως σελίδα αναφοράς το bourdela.com, αν δεν φορτώνει το bou απο την γραμμή τους σε 0.5 sec, απολύουν τον γενικό διευθυντή της περιοχής. είναι εντολή μητσοτάκη και απαραιτητη προυποθεση για το Ελλάδα 2.0
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.990
Κριτικές
1
Like
32.906
Πόντοι
6.256
Μόνο ΟΤΕ.
Οι γραμμές είναι δικές του.
Είναι ποτέ δυνατόν να αφήσει τους ανταγωνιστές να τον φτάσουν;
Ποτέ.
Γιαυτό είναι και ακριβότερος.
Αλλά αξίζει.
Οτιδήποτε άλλο πάρεις είναι δεύτερο χέρι.
Το pc με ethernet δεν επηρεαζεται, το ασυρματο σημα εχει θεμα, αρα δεν εχει να κανει με αυτο που λες.
Παντως οτε καλυτερος, δεν αμφιβαλει κανεις
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Είπα ότι μπορεί να επηρεάζει
Δεν είναι δεδομένο
Σημερα χωρις το ασυρματο σταθερο ολη μερα ολα καλα,
 

Cooper S

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Απρ 2021
Μηνύματα
1.128
Κριτικές
31
Like
3.975
Πόντοι
2.846
Μόνο ΟΤΕ.
Οι γραμμές είναι δικές του.
Είναι ποτέ δυνατόν να αφήσει τους ανταγωνιστές να τον φτάσουν;
Ποτέ.
Γιαυτό είναι και ακριβότερος.
Αλλά αξίζει.
Οτιδήποτε άλλο πάρεις είναι δεύτερο χέρι.
Η αλήθεια είναι ότι έχει την πιο γρήγορη ταχύτητα από κάθε άλλον
Αλλά είναι και ο πιο ακριβος οπότε ο περισσότερος κόσμος έχει μοιραστεί σε διάφορες εταιρείες από τις οποίες κάποια στιγμή αποχωρεί και γυρίζει στον ΟΤΕ...
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
Μονο ΟΤΕ. Κλειστε το νημα, διαγραψτε ολες τις απαντησεις, βαλτε ενα ΜΟΝΟ ΟΤΕ στο πρωτο σχολιο, και μην το ξανασυζητησετε.
μπλα μπλα μπλα μπλα, μονο ΟΤΕ ρε μαλακες, δεν υπαρχει τιποτα αλλο, δεν αξιζει τιποτα αλλο.
Σαν την κοκακολα ειναι. Δεν υπαρχει πεπσι, δεν υπαρχει βικος, δεν υπαρχει τιποτα. Μονο κοκακολα, χωρις αντιπαλο. Βασιλιας, μονοπωλειο. Κλασιμο στα μουτρα, επιβητορας, μοναρχης. Μπλα μπλα μπλα ακριβος μπλα μπλα εχω νοβα μπλα μπλα ειμαι χαζος μπλα, τιποτα, κουβεντα, τσιμουδια. Δεν υπαρχει συζητηση. Κλειδαμπαρωστε το νημα, λυθηκε, τελειωσε.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Προσωπικα, το ασυρματο, τοχω κλειστο. UTP καλωδιακι και μια χαρουλα. Μονο για καμια αναβαθμιση, εφαρμογης κινητου, ανοιγει και παλι κλειδωμα.
Εδω και 5 ημερες που εχω, σταθερο και 50αρα ιντερνετ, τα τεστ δειχνουν 47-49 mbps. Ελπιζω να μην αλλαξει στο μελλον.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.990
Κριτικές
1
Like
32.906
Πόντοι
6.256
Μονο ΟΤΕ. Κλειστε το νημα, διαγραψτε ολες τις απαντησεις, βαλτε ενα ΜΟΝΟ ΟΤΕ στο πρωτο σχολιο, και μην το ξανασυζητησετε.
μπλα μπλα μπλα μπλα, μονο ΟΤΕ ρε μαλακες, δεν υπαρχει τιποτα αλλο, δεν αξιζει τιποτα αλλο.
Σαν την κοκακολα ειναι. Δεν υπαρχει πεπσι, δεν υπαρχει βικος, δεν υπαρχει τιποτα. Μονο κοκακολα, χωρις αντιπαλο. Βασιλιας, μονοπωλειο. Κλασιμο στα μουτρα, επιβητορας, μοναρχης. Μπλα μπλα μπλα ακριβος μπλα μπλα εχω νοβα μπλα μπλα ειμαι χαζος μπλα, τιποτα, κουβεντα, τσιμουδια. Δεν υπαρχει συζητηση. Κλειδαμπαρωστε το νημα, λυθηκε, τελειωσε.
Μητσοτάκη ψηφίζεις;
Δεν υπαρχει αλλος;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.329
Πόντοι
3.846
Μονο ΟΤΕ. Κλειστε το νημα, διαγραψτε ολες τις απαντησεις, βαλτε ενα ΜΟΝΟ ΟΤΕ στο πρωτο σχολιο, και μην το ξανασυζητησετε.
μπλα μπλα μπλα μπλα, μονο ΟΤΕ ρε μαλακες, δεν υπαρχει τιποτα αλλο, δεν αξιζει τιποτα αλλο.
Σαν την κοκακολα ειναι. Δεν υπαρχει πεπσι, δεν υπαρχει βικος, δεν υπαρχει τιποτα. Μονο κοκακολα, χωρις αντιπαλο. Βασιλιας, μονοπωλειο. Κλασιμο στα μουτρα, επιβητορας, μοναρχης. Μπλα μπλα μπλα ακριβος μπλα μπλα εχω νοβα μπλα μπλα ειμαι χαζος μπλα, τιποτα, κουβεντα, τσιμουδια. Δεν υπαρχει συζητηση. Κλειδαμπαρωστε το νημα, λυθηκε, τελειωσε.
Καλά τραγούδα.
Όταν είχα βάλει VDSL 50ρα με Wind στα 27€, ο ΟΤΕ ήθελε διπλάσια τιμή.
Και ποτέ δεν είχα θέμα με διακοπές ή μείωση ταχύτητας.
 

ypotaktikos97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Απρ 2023
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
21
Like
5.902
Πόντοι
2.846
Εχω cosmote tv full πακέτο, , σταθερό με απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητά και ίντερνετ 53 ευρώ τον μήνα. Σε γενικές γραμμές θα έβαζα 9 με άριστα το 10. Σπάνια 1 'αντε το πολύ 2 φορές τον χρόνο έχω θέμα, κυρίως με το ίντερνετ, αλλά το φτιάχνουν γρήγορα το πολύ σε 2-3 μέρες, αν τυχον χρειαστεί να έρθει τεχνικος. Φυσικά δίνουν λεπτά δωρεάν, mb, και γενικά ξέρεις ποια ειναι η πορεία της διαδικασίας μέχρι την επίλυση του προβλήματος και το σημαντικότερο τηρείται το χρονοδιάγραμμα. . Ειχα και vodafone παλια λιγοτερο ευχαριστημένος. Για nova δεν το συζητώ καν, μόνο η εξυπηρέτηση που έχεις οταν εχεις θεμα με την τηλεόραση που έχω αρκει να μην περνας ούτε απ έξω. Μεγάλη αναμονή και μεγάλη χρέωση αφού ειναι και 5ψηφιο. Wind δεν εχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω άποψη.
 

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.241
Κριτικές
95
Like
12.445
Πόντοι
18.036
Εχω cosmote tv full πακέτο, , σταθερό με απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητά και ίντερνετ 53 ευρώ τον μήνα. Σε γενικές γραμμές θα έβαζα 9 με άριστα το 10. Σπάνια 1 'αντε το πολύ 2 φορές τον χρόνο έχω θέμα, κυρίως με το ίντερνετ, αλλά το φτιάχνουν γρήγορα το πολύ σε 2-3 μέρες, αν τυχον χρειαστεί να έρθει τεχνικος. Φυσικά δίνουν λεπτά δωρεάν, mb, και γενικά ξέρεις ποια ειναι η πορεία της διαδικασίας μέχρι την επίλυση του προβλήματος και το σημαντικότερο τηρείται το χρονοδιάγραμμα. . Ειχα και vodafone παλια λιγοτερο ευχαριστημένος. Για nova δεν το συζητώ καν, μόνο η εξυπηρέτηση που έχεις οταν εχεις θεμα με την τηλεόραση που έχω αρκει να μην περνας ούτε απ έξω. Μεγάλη αναμονή και μεγάλη χρέωση αφού ειναι και 5ψηφιο. Wind δεν εχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω άποψη.
H wind ειναι πολυ γρηγορη στην εξυπηρετηση τηλεφωνικα,ιδιως αν εισαι εταιρικος πελατης.Και πολύ γρηγορες ταχυτες 4g-5g

Κατα τα αλλα,αυτο το ρομποτ-φωνητικη εξυπηρετηση που βαλανε ολες οι εταιρείες παντου ειναι πραγματικά εξοργιστικό!
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.733
Πόντοι
216
Παιδια, ολες ιδιες ειναι. Nova adsl 24mbps. Στα τεστ που κανω εχω 8-12,7. Οι τεχνικοι που στελνουν ειτε ειναι ασχετοι η δασκαλεμενοι να αποδιδουν το προβλημα σε ευθυνη του πελατη και να χρεουνουν τον τεχνικο στον επομενο λογαριασμο..
Cosmote. Aιτηση για νεο κινητο, εστειλαν συμβολαια και καρτα SIM. Μετα 10 ημερες δεν ειξεραν που ειναι η αιτηση και γιατι δεν εχει ενεργοποιηθει η συνδεση. Εχω κι αλλα παραδειγματα, αλλα να μην γεμιζω τον χωρο
Ιnalan. Δικα της δυκτυα με οπτικες ινες, αλλα προς το παρον σε λιγες περιοχες και ακριβα.
Νομιζω η συμφερουσα συνδεση προς το παρον ειναι vdsl 50mbps, για σταθερο και ιντερνετ, ακριβοτερη η cosmote απο τις αλλες, αλλα πιο αξιοπιστη. Διορθωστε με αν κανω λαθος
Βασικά, για όλες τις συνδέσεις ADSL, ADSL+ και ADSL2, η ονομαστική ταχύτητα είναι αυτό ακριβώς... ονομαστική.
Σε αντίθεση με συνδέσεις VDSL, ή Fiber, ή ακόμα και SDSL, που ονομαστική και πραγματική ταχύτητα είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους (προσωπικά με 50αρα VDSL, έχω πραγματική ταχύτητα μεταξύ 45 και 48 μέσο όρο), στις συνδέσεις ADSL, η ονομαστική είναι στην ουσία η μέγιστη, και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα, εκτός και αν μένεις λιγότερο απο χίλια μέτρα μακριά απο τον κοντινότερο κόμβο. Το μετρημένο 8-12 Mbps, είναι ένας μέσος όρος για 24άρα ADSL εντός αστικού ιστού
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom