Νέα

Θέλω να βάλω internet

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Thatweirdone
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
νοτια προαστια αττικης
Όπου κι αν είσαι ιδίως στην Αττική δεν δικαιολογείται η 24άρα να σου βγάζει 2 Mbps. Θα έπρεπε να σου βγάζει τουλάχιστον 5+. Αν δεν συμβαίνει κάτι τραγικό με τον εξοπλισμό σου μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων. Ή πάρτους να σου συγχρονίσουν την γραμμή ή απείλησέ τους ότι θα αλλάξεις εταιρεία. H Vodafone πάντως είχε παλιά ένα σύστημα που σου έστελνε τεχνικό στο σπίτι ο οποίος σου έκανε μετρήσεις στο κουτί έξω από το σπίτι κι έβλεπε την απόκλιση του έξω με το μέσα. Μπορεί για παράδειγμα στο κουτί να μετρήσουν 7 Mbps και μέσα λόγω παλιάς καλωδίωσης να σου βγάζει 4 (πχ αν είσαι σε παλιά πολυκατοικία). Η άλλη λύση είναι να φέρεις δικό σου τεχνικό να μετρήσει ποιά πρίζα έχει τη μεγαλύτερη απόδοση και να βάλεις εκεί το router. Αν τοποθετήσεις το router σε καλύτερη πρίζα μπορεί να διπλασιαστεί η ταχύτητα (μέχρι εκεί όμως). Η vdsl είναι άλλη τεχνολογία, άλλο router και λογικά η 50άρα θα σου βγάλει 40+.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει πρόσφατη νομοθεσία (κι επικαλέσου την) που σε προστατεύει αν πληρώνεις 24άρα με απόδοση 2. Πρέπει να σου μειώσουν τον λογαρισμό.
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Ρε συνάδελφοι εγώ μπήκα να βρω καμιά γκόμενα κι εσείς μου πιάσατε κουβέντα για το internet. No problem αλλά στείλτε σε pm τις προτάσεις σας για vfm καταστάσεις κι εγώ θα βοηθήσω με το internet.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.985
Κριτικές
1
Like
32.883
Πόντοι
6.256
Όπου κι αν είσαι ιδίως στην Αττική δεν δικαιολογείται η 24άρα να σου βγάζει 2 Mbps. Θα έπρεπε να σου βγάζει τουλάχιστον 5+. Αν δεν συμβαίνει κάτι τραγικό με τον εξοπλισμό σου μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων. Ή πάρτους να σου συγχρονίσουν την γραμμή ή απείλησέ τους ότι θα αλλάξεις εταιρεία. H Vodafone πάντως είχε παλιά ένα σύστημα που σου έστελνε τεχνικό στο σπίτι ο οποίος σου έκανε μετρήσεις στο κουτί έξω από το σπίτι κι έβλεπε την απόκλιση του έξω με το μέσα. Μπορεί για παράδειγμα στο κουτί να μετρήσουν 7 Mbps και μέσα λόγω παλιάς καλωδίωσης να σου βγάζει 4 (πχ αν είσαι σε παλιά πολυκατοικία). Η άλλη λύση είναι να φέρεις δικό σου τεχνικό να μετρήσει ποιά πρίζα έχει τη μεγαλύτερη απόδοση και να βάλεις εκεί το router. Αν τοποθετήσεις το router σε καλύτερη πρίζα μπορεί να διπλασιαστεί η ταχύτητα (μέχρι εκεί όμως). Η vdsl είναι άλλη τεχνολογία, άλλο router και λογικά η 50άρα θα σου βγάλει 40+.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει πρόσφατη νομοθεσία (κι επικαλέσου την) που σε προστατεύει αν πληρώνεις 24άρα με απόδοση 2. Πρέπει να σου μειώσουν τον λογαρισμό.
Ωραίες λεπτομέρειες, δεν τις ηξερα,

Βασικα σε προσφατη επικοινωνια με βονταφον μου ειπαν οτι εχω 2 για να πουλησουν την πενηνταρα, λογικό.
Εγω πως μετραω ταχυτητα, με πισι και εθερνετ και καμια αλλη συσκευη ?
Απο το site vodafon?
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Ωραίες λεπτομέρειες, δεν τις ηξερα,

Βασικα σε προσφατη επικοινωνια με βονταφον μου ειπαν οτι εχω 2 για να πουλησουν την πενηνταρα, λογικό.
Εγω πως μετραω ταχυτητα, με πισι και εθερνετ και καμια αλλη συσκευη ?
Απο το site vodafon?
Κάνε ένα speedtest αν και τα ίδια περίπου θα σου βγάλει. Μην είσαι ευγενικός μαζί τους. Πες τους ότι είναι απαράδεκτο να πληρώνεις 24άρα και να σου βγάζει 2. Πες τους ότι φεύγεις ή ότι θα τους καταγγείλεις. Και θα κόψουν τον κώλο τους να σου βγάλουν 5+ είναι εφικτό. Εξαρτάται γιατί το θέλεις. Η 50άρα vdsl είναι vfm λύση.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.701
Κριτικές
15
Like
11.321
Πόντοι
3.846
Σε χωριό μένει το παιδί;
Δεν νοείται σύγχρονο σπίτι στην Ελλάδα και να πιάνει κάτω από 10mbps.

Εδώ θυμάμαι πριν 7 χρόνια είχα ήδη 50mbps με vdsl από wind.
Και πιο πριν 19mbps με απλή γραμμή στην Αθήνα.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.995
Πόντοι
1.706
Σε χωριό μένει το παιδί;
Δεν νοείται σύγχρονο σπίτι στην Ελλάδα και να πιάνει κάτω από 10mbps.

Εδώ θυμάμαι πριν 7 χρόνια είχα ήδη 50mbps με vdsl από wind.
Και πιο πριν 19mbps με απλή γραμμή στην Αθήνα.
αν είναι μακριά η κυψέλη ή χάλια η καλωδίωση φυσικά και μπορεί.
 

nicknight

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2021
Μηνύματα
9
Like
15
Πόντοι
0
Αδερφέ αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ψάξε να δεις αν έχει στην περιοχή σου inalan
 
OP
OP
Thatweirdone

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
263
Πόντοι
21
Αδερφέ αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ψάξε να δεις αν έχει στην περιοχή σου inalan
Αθηνα μενω και μετα απο ψαξημω και διαφορες εμπειριες που διαβασα κατεληξα εκει ακριβως στην inalan.Απο βδομαδα θα κανονισω,πολλη καλες ταχυτητες με 28€ τον μηνα πιστευω να μην εχω προβλημα
 

Dynamic

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
278
Like
273
Πόντοι
21
η κοσμοτε ειναι μονοδρομος ειδικα επαρχια! σε δυο σπιτια που εχουν 24αρα την εβαλαν προσφατα τους εδωσαν απο καμπινα και κλειδωνουν 24-25 μιλαω για απλες 24αρες η skycom ειναι πολυ καλη περιπτωση ειδικα σε επαρχια με δελτιο ανεργιας η πασο φοιτητικο βγαινει κοντα στα 16 ευρω μονο ιντερνετ μεγαλο φαουλ η κεραια που ειχε 100ε
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Αθηνα μενω και μετα απο ψαξημω και διαφορες εμπειριες που διαβασα κατεληξα εκει ακριβως στην inalan.Απο βδομαδα θα κανονισω,πολλη καλες ταχυτητες με 28€ τον μηνα πιστευω να μην εχω προβλημα
Inalan χαλαρά, τύπε.

200/200 στα €28.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.701
Κριτικές
15
Like
11.321
Πόντοι
3.846
Κοίτα ταχύτητες... κάποτε κατεβαζες τόρρεντ με 100kbps και έλεγες και ευχαριστώ. Προχωράει η τεχνολογια.
Εδώ και 10 χρόνια έχει προχωρήσει για Ελλάδα.
VDSL παίζει πάνω από 6 χρόνια στην Αθήνα.
 

greekiptv

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Έχω Vodafone vDSL 100, με κατώτατο όριο (στο συμβόλαιο) τα 90, και έκπτωση στο λογαριασμό αν η ταχύτητα είναι και παραμείνει πεσμένη κάτω από 90 (με την προϋπόθεση ότι είναι δικό τους το σφάλμα). Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πληρώνω περίπου 35 ευρώ το μήνα, αλλά υποχρεωτικά έχω και τηλέφωνο (δε νομίζω ότι μπορείς να έχεις internet χωρίς αριθμοδότηση, εκτός και αν κάνεις χρήση κάποιου third party παρόχου).
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.985
Κριτικές
1
Like
32.883
Πόντοι
6.256
Με vodafon 50 vdsl.
Το ρουτερ να το εχω 2,4 ή 5 ; ή και τα δυο;
Το ριπιτερ ειναι παλιο 2,4, αρα χρειαζεται να χει και 5 ghz?
Γενικως δεν εχω καταλαβει σχετικα με 2,4 και 5
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.696
Like
29.019
Πόντοι
6.056
Με vodafon 50 vdsl.
Το ρουτερ να το εχω 2,4 ή 5 ; ή και τα δυο;
Το ριπιτερ ειναι παλιο 2,4, αρα χρειαζεται να χει και 5 ghz?
Γενικως δεν εχω καταλαβει σχετικα με 2,4 και 5
2.4 GHz vs. 5 GHz: Which frequency should you choose? A 2.4 GHz connection travels farther at lower speeds, while 5 GHz frequencies provide faster speeds at shorter range. Your choice of 2.4 GHz or 5 GHz will depend on where and how you use your WiFi connection most.
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.805
Like
6.844
Πόντοι
1.056
Με vodafon 50 vdsl.
Το ρουτερ να το εχω 2,4 ή 5 ; ή και τα δυο;
Το ριπιτερ ειναι παλιο 2,4, αρα χρειαζεται να χει και 5 ghz?
Γενικως δεν εχω καταλαβει σχετικα με 2,4 και 5

Και τα δύο… 2.4GHz και 5GHz…

Η κάθε συσκευή θα συνδεθεί αυτόματα αναλόγως…
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.284
Like
4.453
Πόντοι
1.706
Με vodafon 50 vdsl.
Το ρουτερ να το εχω 2,4 ή 5 ; ή και τα δυο;
Το ριπιτερ ειναι παλιο 2,4, αρα χρειαζεται να χει και 5 ghz?
Γενικως δεν εχω καταλαβει σχετικα με 2,4 και 5
H Vodafone ειναι λαχείο. Ανάλογα την περιοχή. Οταν αναβαθμισα ταχύτητα μου εδωσαν καινούριο ρουτερ. Αλλά είναι με τις μέρες του. Άλλες φορές πάει τραίνο, άλλες σέρνεται και είμαστε συνέχεια με reset και το 13840. Tο 5αρι έχει νόημα αν είσαι στο δωμάτιο που ειναι το ρουτερ. Οπουδηποτε αλλού στο σπίτι οι τεχνικοί της Vodafone συνιστούν το 2.4
Θα το καταλάβεις κι εσύ στην πράξη ότι έχουν δίκιο. Στα 26 ευρώ το μήνα αλλά ψαχνω και cosmote. Μετά την έξοδο της nova στην αγορά κανουν ολοι προσφορές. Και μάλλον θα μπει κι η ΔΕΗ στην κινητή με δικό της δίκτυο οπτικής ίνας. Οπότε κάνουν ολοι καλύτερες τιμές για να δεσουν πελάτες.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.985
Κριτικές
1
Like
32.883
Πόντοι
6.256
Και τα δύο… 2.4GHz και 5GHz…

Η κάθε συσκευή θα συνδεθεί αυτόματα αναλόγως…
Νομιζω οταν ειναι και τα δυο. μου μπερδευει το ριπιτερ που ειναι μονο 2,4
Ισως κανω και λαθος.
 

Krish

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2015
Μηνύματα
84
Κριτικές
2
Like
82
Πόντοι
0
Πριν λιγες μερες έσκαψαν μπροστά απο το σπιτι και πέρασαν οπτική ίνα.

1ον. Τα φρεατια γράφουν Vodafone απάνω οπότε τι κάνω παρατάω την Wind και αλλάζω σε Vodafone για καλύτερη σύνδεση η μένω ως εχω;

2ον. Μετα απο ποσο καιρό τα ενεργοποιούν τα μουνοσκυλα (κάνεις κάπου κάποια αίτηση;) γαιτι είμαι απο το 09' που δεν πιάνω πάνω απο 9-10 Mbps και δεν παει άλλο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom