Νέα

Θέλω να βάλω internet

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Thatweirdone
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
263
Πόντοι
21
Ειχα πρόβλημα με Internet από πάντα.Ειτε θα laggaran τα παιχνίδια που παιζω με high ping ειτε θα ήταν αργό (ευχαριστώ cosmote).τωρα εχω μετακομίσει και θελω να βαλω Internet χωρίς σταθερό.Εκτος απο της μεγάλες εταιρείες (Wind Vodafone Cosmote), έχει κανεις εμπειρία απο skytelecom,wifiber η το internet που πρόσφερει η nova?
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Ειχα πρόβλημα με Internet από πάντα.Ειτε θα laggaran τα παιχνίδια που παιζω με high ping ειτε θα ήταν αργό (ευχαριστώ cosmote).τωρα εχω μετακομίσει και θελω να βαλω Internet χωρίς σταθερό.Εκτος απο της μεγάλες εταιρείες (Wind Vodafone Cosmote), έχει κανεις εμπειρία απο skytelecom,wifiber η το internet που πρόσφερει η nova?
To internet που προσφέρει η Nova είναι της Forthnet. Εντάσσεται στις εταιρείες τύπου Wind, Vodafone, Cosmote. Για τις άλλες που λες δεν ξέρω. Για τι σύνδεση μιλάμε vdsl?
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.990
Κριτικές
1
Like
32.906
Πόντοι
6.256
vodafon
με 24αρα εχω 2
με 50 αρα θα χω 49 με ενημνερωσε η βονταφον
με βαση τη λογικη δεν ειναι απατη αυτο?
 

Barracuda

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2021
Μηνύματα
15
Like
6
Πόντοι
0
Με 24αρα ειχα 7 με 50αρα εχω 55 με βαση οτι η 24αρα ηταν adsl και η 50αρα vdsl οχι δεν ειναι απατη.
 
OP
OP
Thatweirdone

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
263
Πόντοι
21
To internet που προσφέρει η Nova είναι της Forthnet. Εντάσσεται στις εταιρείες τύπου Wind, Vodafone, Cosmote. Για τις άλλες που λες δεν ξέρω. Για τι σύνδεση μιλάμε vdsl?
Ακριβως για vdsl λεω,ειδα κατι πακετα σε καποιες σελιδες που στην θεωρια και ετσι οπως τα παρουσιαζουν ειναι αρκετα ελκιστηκα,αλλα κραταω μικρο καλαθη.Θελω να ξερω αν εχεις κανεις εμπειρια να μου προτινει κατι να ηρεμησει το κεφαλη μου και να μην εχω παρατραγουδα η μικρα γραμματα.Αυτο για την Nova δεν το γνωριζα,γιατι να μην υπαρχει το ονομα της Forthnet αραγε....
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Ακριβως για vdsl λεω,ειδα κατι πακετα σε καποιες σελιδες που στην θεωρια και ετσι οπως τα παρουσιαζουν ειναι αρκετα ελκιστηκα,αλλα κραταω μικρο καλαθη.Θελω να ξερω αν εχεις κανεις εμπειρια να μου προτινει κατι να ηρεμησει το κεφαλη μου και να μην εχω παρατραγουδα η μικρα γραμματα.Αυτο για την Nova δεν το γνωριζα,γιατι να μην υπαρχει το ονομα της Forthnet αραγε....
Γιατί τη Forthnet την έχει εξαγοράσει η Nova.
 

Tainiakias75

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2020
Μηνύματα
20
Like
24
Πόντοι
0
Εγώ έχω 100άρι nova/forthnet (από καμπίνα Wind) και σπάνια έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες, που συνήθως βρίσκονται σε αυτά τα επίπεδα.


με τα στατιστικά της γραμμής να είναι τα παρακάτω:

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 10999/110092 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 58314/265247 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/30.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/3.1 dB
Output Power(Up/Down) -9.6/11.2 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/8
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 4/4 symbols
Profile 35b
Showtime Start 103 h 35 min 14 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 64/3099


Στο κατέβασμα ταινιών τα σπάει. (Για αυτό και έβαλα 100άρι άλλωστε και ίσως να βάλω και 200άρι αργότερα αφού η γραμμή μου το σηκώνει άνετα, αρκεί βέβαια να δώσει και η Forthnet ανάλογο πακέτο) Τώρα για online games τι να σου πω... Οι περισσότεροι πάντως λένε, ότι καλύτερα ping έχει η cosmote. Ίσως με τις συνδέσεις FTTC (VDSL) τα πράγματα τα είναι καλύτερα λόγω πολύ μειωμένου ping (σε εμένα φαίνεται να είναι γύρω στα 10ms) Τις λύσεις ασύρματου internet τις ξεχνάς αν θες να παίζεις online games και θα πρέπει να πας σε ενσύρματη σύνδεση...

Είμαι πελάτης στη Nova/Forthnet από το 2009 και την θεωρώ ως την πιο αξιόπιστη (εφόσον υπάρχει "καθαρή" γραμμή με σωστή συνδεσμολογία) και με αρκετά καλό customer service. (Το χειρότερο το είχα συναντήσει στην Wind όταν είχα καρτοκινητό σε αυτή)

Τώρα για το φίλο που λέει πιο πάνω για εξαγορά, η Forthnet αγόρασε τη Nova προκείμενου να δώσει συνδρομητική τηλεόραση, απλά στην πορεία μετονομάστηκε σε Nova ώστε να φύγει η "ρετσινιά" που είχε αποκτήσει λόγω κακών επενδυτικών κινήσεων που είχε κάνει σαν Forthnet.
 
Τελευταία τροποποίηση:

pipadoros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
9
Like
1.840
Πόντοι
216
Στα adsl αν έχεις λιγότερο απο το 1/3 της ονομαστικής, είναι βλάβη.
Η 24άρα (έως 24) δεν μπορεί να είναι κάτω απο 8.
Για τις vdls δεν ισχύει αυτό. Αν δεν μπορούν να σου παρέχουν την ονομαστική +- κάτι ψιλά, δεν στο πουλάνε καν.
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Οι 24άρες (μεγάλη απάτη που τις λένε 0-24) βγάζουν από 3,5 έως 15 (μετρημένα με speedtest) ανάλογα με το μέρος. Γι' αυτό ρώτησα το συνάδελφο που είπε ότι του βγάζει 2. Οι 50άρες βγάζουν 40+ εγγυημένα.
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Το ποιά καμπίνα υπάρχει από πίσω δεν παίζει κανένα ρόλο. Σε κάθε ΚΑΦΑΟ είναι μοιρασμένες και τις νοικιάζει η μία εταιρεία στην άλλη. Για την ακρίβεια τις ανταλλάσουν. Η Nova Forthnet παίζει μόνο με Wind. Η cosmote με vodafone.
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Ακριβως για vdsl λεω,ειδα κατι πακετα σε καποιες σελιδες που στην θεωρια και ετσι οπως τα παρουσιαζουν ειναι αρκετα ελκιστηκα,αλλα κραταω μικρο καλαθη.Θελω να ξερω αν εχεις κανεις εμπειρια να μου προτινει κατι να ηρεμησει το κεφαλη μου και να μην εχω παρατραγουδα η μικρα γραμματα.Αυτο για την Nova δεν το γνωριζα,γιατι να μην υπαρχει το ονομα της Forthnet αραγε....
Οι 4 μεγάλες έχουν εναρμονισμένες πρακτικές στις τιμές. Η cosmote είναι λίγο ακριβότερη λόγω επιτροπής ανταγωνισμού. Πρέπει να μειωθεί το μερίδιο της στην αγορά για να μην θεωρείται μονοπώλιο. Το πρώτο που πρέπει να ψάξεις είναι στο ΚΑΦΑΟ ποιά εταιρεία έχει διαθέσιμες γραμμές. Η wind δεν έχει πολλές οπότε η nova μπορεί να μη σου δίνει vdsl στην περιοχή σου. Vodafone και Cosmote θα έχουν σίγουρα.
 

Tainiakias75

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2020
Μηνύματα
20
Like
24
Πόντοι
0
Το ποιά καμπίνα υπάρχει από πίσω δεν παίζει κανένα ρόλο. Σε κάθε ΚΑΦΑΟ είναι μοιρασμένες και τις νοικιάζει η μία εταιρεία στην άλλη. Για την ακρίβεια τις ανταλλάσουν. Η Nova Forthnet παίζει μόνο με Wind. Η cosmote με vodafone.
Πλέον όλοι οι πάροχοι μπορούν να δώσουν VDSL από καμπίνα άλλου παρόχου. Αρκεί βέβαια να έχουν διαθέσεις πόρτες στην αντίστοιχη καμπίνα, γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες και συγκεκριμένες για κάθε πάροχο.
 

Dr House

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2021
Μηνύματα
58
Like
30
Πόντοι
0
Πλέον όλοι οι πάροχοι μπορούν να δώσουν VDSL από καμπίνα άλλου παρόχου. Αρκεί βέβαια να έχουν διαθέσεις πόρτες στην αντίστοιχη καμπίνα, γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες και συγκεκριμένες για κάθε πάροχο.
Έχω πρόσφατη εμπειρία. Η vodafone δεν έδινε σε forthnet αλλά έδωσε σε cosmote.
 

ditis13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.223
Like
3.695
Πόντοι
456
Ψάξου για inalan αν καλύπτει την περιοχή σου (το πιθανότερο να μην)
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
182
Like
23.971
Πόντοι
33.598

pacwman

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Νοε 2005
Μηνύματα
379
Κριτικές
104
Like
551
Πόντοι
6.280
Η δικη μου εμπειρια με vodafone με συμβολαιο double play 24 mb ηταν εξαιρετικη με 8-9 mb/sec και χωρις καμμια μα καμμια διακοπη .
Δυστυχως εκανα το λαθος και πηγα για οικονομικους λογους cosmote ,24 double play παλι, και μετραω τις ωρες μεχρι τη ληξη του συμβολαιου . Η ταχυτητα εχει πεσει στα 6-7 mb μετα απο τηλεφωνηματα παραπονων και αντιμετωπιζω καθημερινες διακοπες χωρις προφανη αιτια και χωρις καποιο μοτιβο. Μετα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες με την υποστηριξη με ενημερωσαν οτι το διορθωσαν (ΔΕΝ) . Το κακο ειναι οτι στο router της cosmote συνδεονται και τα τηλεφωνα και μεχρι να επανελθει δεν εχω ουτε τηλεφωνια.
Να προσθεσω οτι με πηραν να μπου προτεινουν vdsl 50ρα που ειναι πλεον διαθεσιμη στην περιοχη μου και ρωησα με τι θρασος μου ζητανε να τους εμπιστευτω τη στιγμη που στις υπηρεσιες που θα επρεπε να μου παρασχουν ειναι ανεπαρκεις. Το μονο που μου ειπαν ειναι ειναι οτι μετα ΘΑΑ ειναι καλυτερα. Λυπαμαι αλλα αν παρω 50ρα η 100ρα θα την παρω απο αλλο σοβαροτερο παροχο
 

Johnny87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2016
Μηνύματα
2.607
Κριτικές
9
Like
3.308
Πόντοι
736
Βαλε Wind φιλε μου ! :wink: 5 χρονια εχω κανενα προβλημα , ταχυτητα 24mbs πιανω 11 με 12mbs, χωρις αποσυνδεσεις! Και ειναι και πιο οικονομικη σε σχεση με τους αλλους παροχους!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom