Νέα

Ρωσσίδα στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 117K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
Δεν έχουν ανάγκη μοσχοβίτες να  παιζουν *κάποιοι*,Δημητρακη. Η Ελλάδα τους έχει ανάγκη και όχι αυτοί την Ελλάδα.Γιατι-πολύ απλά-είναι οι καλύτεροι τουρίστες (ρώσοι γενικώς).Κλείνουν πόρτα του ελλήνικού προξενέιου και πάνε Τουρκία,Ισπανία κτλ. Και μαζί τους φέυγουν και τα λεφτα τους που η Ελλάδα έχει αυτή τη στιγμή τεράστια ανάγκη!
Και από Πετρούπολη ερχονται κοπέλες με προσκληση μέσα ελληνικού προξενίου,με βίζα για 1 χρόνο (ναι,από τη 2-η φορά,νομίζω)
Ο πότε...δεν τα ξέρεις όλα,Δημητράκη.
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
ΦΙΔΕΛ (Καστρο?) ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πέραν των γνωσεών μου! Εχω ταλέντο,μαλλόν :2funny: :2funny: Αλλά έχω εντυπωση-δεν συνάντησες ποτέ κανέναν αλλοδαπό που να μιλά τη γλώσσα σωστά? Χωρίς να κάνει λάθη?
Παραπιπτώντος, Καμτσατκα λέγεται.
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
Α, και герб (δεν ξέρω πώς είναι στα ελληνικά) κάθε πόλη έχει το δικό του.Από που ως που πρέπει να με ενδιαφέρει εκέινο της Πετρούπολης??? :headbang:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Της Αγιας Πετρουπολης δεν μ'αρεσει καθολου.Του Νοβγκοροντ ειναι πολυ πιο ωραιο :)
 

Συνημμένα

  • Gerb Novgoroda.png
    Gerb Novgoroda.png
    82,4 KB · Εμφανίσεις: 79

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
poppop είναι γελοίο ότι μερικοι-μερικοι,έχοντας επισκεφτεί μία φορα κάποια χώρα,νομίζουν ότι γίνανε και έξπερ!
..εδώ το παίζουν εξπέρ άλλοι που δεν έχουν πάει καθόλου :grin:
Δεν υπάρχουν φθηνα μαγαζιά εκεί περα,εννοείται.
Για ξαναρώτα γιατι δε στα είπανε καλά :rolleyes:
Αν πουλάν μπότες ή όχι-δεν έχω ιδέα,και,πιστεψε με,δεν με ενδιαφέρει καθόλου!
Σε αυτό το Αρμπάτ δε πουλάνε πάντως ;)
Ο φίλος που το ανέφερε άλλο ήθελε να πει αλλά και αυτός δε το συγκράτησε καλά όταν του το είπανε :grin:
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
Δεν μου το είπαν,poppop. Το ξέρω από μόνη μου.Απλά εσύ,αν έχεις παει,οπως και ολοι οι τουρίστες,δύσκολα βρίσκεις φθηνά μέρη,διοτί περιορίζεσαι στο κέντρο,ο πότε κάνεις και συγκριση ανάλογα.
Αρμπατ είναι για τουρίστες. Εγώ γιατί να πάω??
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
Και ετσι,πληροφορικά. Υπάρχει παλιό Αρμπατ (εκείνο το τουριστικό) και νεο Αρμπατ(λεωφορος) με τα πολλα και αρκετά ακριβά μαγαζιά του,νυχτερινα κέντρα και δεν ξέρω τι άλλο..Ο πότε...δεν σας το είπαν καλά! :uglystupid: :dancing:
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.366
Κριτικές
3
Like
3.172
Πόντοι
786
Δλαδή στό Vesna στή Νέα Αρμπάτ δέν έχει παπούτσια απο Ιταλία κλπ;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
ΦΙΔΕΛ (Καστρο?) ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πέραν των γνωσεών μου! Εχω ταλέντο,μαλλόν :2funny: :2funny: Αλλά έχω εντυπωση-δεν συνάντησες ποτέ κανέναν αλλοδαπό που να μιλά τη γλώσσα σωστά? Χωρίς να κάνει λάθη?
Παραπιπτώντος, Καμτσατκα λέγεται.

Έχω συναντήσει πολλούς φυσικά. Εσύ όμως όπως γραφεις εδώ δεν μιλάς τη γλώσσα σωστά. Αν τη μιλούσες δε θα έκανες κραυγαλέα λάθη.
Και σίγουρα δεν έχω δει να μιλάνε άψογα με συντακτικό και δομή κλπ αλλά να κάνουν ορθογραφικά λάθη.
Ή αν κάνουν ορθογραφικά δε κάνουν σε γνωστές λέξεις ενώ κάτι πιο σπάνιες και δύσκολες τις ξέρουν καλά.

Δε γράφω για σένα ούτε και με ενδιαφέρει τι και ποιος/ποια είσαι. Απλά γράφω τι βλέπω συνήθως και τι μου φαίνεται περίεργο.

 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
Федя μου φτιάχνεις τα κέφια :2funny: :2funny:
Ο Σερλοκ Χολμς σε απόγνωση  :2funny: :2funny: Προσπαθεί να λύσει το Κυπριακό  :headbang: :headbang: α,ρεεε,τι κάνει η αγα μοναξιά  :headbang:
  Αποφάσισε τελικά-τη μιλάω σωστά ή δε τη μιλάω σωστα! Και,παρακαλώ,τα κραυγαλέα λάθη μου να μου τονίσεις, να σου'μαι ευγνωμων :2funny: :2funny:
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Δεν μου το είπαν,poppop. Το ξέρω από μόνη μου.Απλά εσύ,αν έχεις παει,οπως και ολοι οι τουρίστες,δύσκολα βρίσκεις φθηνά μέρη,διοτί περιορίζεσαι στο κέντρο,ο πότε κάνεις και συγκριση ανάλογα.
Αρμπατ είναι για τουρίστες. Εγώ γιατί να πάω??
Παντως τα φτηνα μέρη της Αρμπάτ εμένα Ρώσοι που συχνάζουν εκεί μου τα έδειξαν :grin:
Και ετσι,πληροφορικά. Υπάρχει παλιό Αρμπατ (εκείνο το τουριστικό) και νεο Αρμπατ(λεωφορος) με τα πολλα και αρκετά ακριβά μαγαζιά του,νυχτερινα κέντρα και δεν ξέρω τι άλλο..Ο πότε...δεν σας το είπαν καλά! :uglystupid: :dancing:
Τώρα στο είπανε σωστά ;)
Δλαδή στό Vesna στή Νέα Αρμπάτ δέν έχει παπούτσια απο Ιταλία κλπ;
Τώρα είσαι σωστός
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Федя μου φτιάχνεις τα κέφια :2funny: :2funny:
Ο Σερλοκ Χολμς σε απόγνωση   :2funny: :2funny: Προσπαθεί να λύσει το Κυπριακό  :headbang: :headbang: α,ρεεε,τι κάνει η αγα μοναξιά  :headbang:
 Αποφάσισε τελικά-τη μιλάω σωστά ή δε τη μιλάω σωστα! Και,παρακαλώ,τα κραυγαλέα λάθη μου να μου τονίσεις, να σου'μαι ευγνωμων :2funny: :2funny:

Είπαμε : καλά τα μιλάς τα ελληνικά. Άριστα. Ως μητρική γλώσσα θα έλεγα :grin: Κάνεις και μερικά ψευτολαθάκια για να πείσεις ότι " είσαι αλλοδαπή" αλλά... προσπάθησε περισσότερο. Δε το κάνεις καλά μου φαίνεται?

δεν ξέρω...απλά βλέπω [size=14pt]πολή[/size] ψέμα στα μάτια της ελληνίδας. εμεις δεν ήμαστε ετσι. Υπάρχει φιλία πραγματικη. ενω εδω.. Cry σκετη απογοητευση. Αλλο μπροστά σου -άλλο πίσω από τη πλάτη σου! Οχι! Αυτη δεν είναι φίλη... φύδι ειναι!

Δεν υπάρχουν *ρώσικα* νεκροταφεία εδώ,όπως δεν υπάρχουν και οι ταβέρνες και τα σούπερ-μαρκετ. Ειναι συνδιασμός από ολες τις φυλές,να έλεγα (ποντιακά πιο[size=14pt] πολύ[/size]).Στη Ρωσία στα τέτοια μέρη...δεν 'εχει τραπέζια.



Ενώ το επίρρημα " πολύ" δε το ξέρεις... μετά... ξαφνικά σου ρχεται η επιφοίτηση και το μαθαίνεις ε? Ή μήπως το παίζεις στα ζάρια και το γράφεις κάθε φορά διαφορετικά και άμα πετύχεις το σωστό? Ντάξει αξιέπαινη προσπάθεια, την επόμενη φορά ίσως τα πας καλύτερα
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
poppop πληροφορικά πάλι.
στη Μόσχα,όταν μιλάμε για Αρμπατ,εννοούμε το παλίο,το τουριστικό (που μπορούμε να το συγκρίνουμε με Πλάκα,ας πούμε).
Το νεο Αρμπατ,λέγόταν λεωφόρος Καλίνιν (калининский проспект),πράγμα που ούτε οι φίλοι σου οι ρώσοι ξέρουν αν δεν είναι ντόπιοι,πώς μάλλον εσεί... Δεν έχει καμία σχέση με το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Αρμπατ,και όταν το ονομάζουμε,λέμε η Καλίνινσκι,ή νεο Αρμπατ.Αλλή φορά,όταν να ξανακάνεις τον έξιπνο,μάθε πρώτο σωστά τις ονομασιες.
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
ΦΙΔΕΛ  :2funny: εγώ,όταν μπήκα,νόμιζα ότι είναι σαιτ για μπουρδέλα και τέλος πάντων για ρωσίδες.Δεν ήξερα ότι είναι πανεπιστήμιο Αθηνών και είσαι φιλόλογος :headbang:
αμα *ψέμα* ήταν θηλυκό και όχι ουδέτερο,(γιατί για μία στιγμή το μπέρδεψα), έτσι θα γράφαμε -*πολλη!* Γιατί  *πολυ* δεν γράφετε τα ίδια πάντα,ενώ αναλόγως με το ουσιαστικό που ακολουθεί.
Σε ικανοποιησα ή θες άλλου ίδος ικανοποιηση για να ξεμπουκάρει το μυελο? :headbang: :headbang:
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Το νεο Αρμπατ,λέγόταν λεωφόρος Καλίνιν (калининский проспект),πράγμα που ούτε οι φίλοι σου οι ρώσοι ξέρουν αν δεν είναι ντόπιοι,πώς μάλλον εσεί...
Ενώ η wiki τα ξέρει απ έξω και ανακατωτά. :grin:
Ευτυχως που σου θυμισα οτι υπάρχουν 2 οπότε το ριξες στο διάβασμα και επιμορφώθηκες για τα περί Μόσχας :grin:
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
tasosalex Θυμισε μου και την αλυσιδα φτηνων καφεστιατορίων που έχει εκει τριγυρω και  όλο τη ξεχνάω....
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
tasosalex Θυμισε μου και την αλυσιδα φτηνων καφεστιατορίων που έχει εκει τριγυρω και  όλο τη ξεχνάω....
:2funny: :2funny: έχεις πλάκα.  Χρυσο μου,εγώ μένω στην Ελλάδα 16 χρόνια(από τότε που παντρέυτηκα),στη Μόσχα πάω,ναι,αλλά όχι συχνά και άλλα πράγματα με ενδιαφέρουν εκεί,όχι βέβαια καφέ και μπαρ,που ακόμα και στην Ελλάδα πάω 1 φορα του χρόνου! Δεν ενδιαφέρουν τα καφέ της Μόσχας ουτε στον αντρα μου όυτε στα παιδιά μου.Ενώ τα πάρκα της,τα θέατρα,τα μουσία,τσίρκο κτλ.
Ξερω * ελκι-παλκι* που θεωρείτε φθηνό και έχει πολλα καταστηματα σε ολη την πόλη,*κοφε-χαους*,αλλά αν έχει στην Αρμπάτ-μάλλον να θυμηθείς μόνος σου :2funny: :2funny:
wiki ποια είναι?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
ΦΙΔΕΛ  :2funny: εγώ,όταν μπήκα,νόμιζα ότι είναι σαιτ για μπουρδέλα και τέλος πάντων για ρωσίδες.Δεν ήξερα ότι είναι πανεπιστήμιο Αθηνών και είσαι φιλόλογος :headbang:
αμα *ψέμα* ήταν θηλυκό και όχι ουδέτερο,(γιατί για μία στιγμή το μπέρδεψα), έτσι θα γράφαμε -*πολλη!* Γιατί  *πολυ* δεν γράφετε τα ίδια πάντα,ενώ αναλόγως με το ουσιαστικό που ακολουθεί.
Σε ικανοποιησα ή θες άλλου ίδος ικανοποιηση για να ξεμπουκάρει το μυελο? :headbang: :headbang:

Βέβαια. εκτός του ότι είναι πολύ σύνηθες μια γυναίκα να ψάχνει σάιτ για μπουρδέλα (!), είναι επίσης σύνηθες ένας που κάνει ένα λάθος τη μια να το ξέρει και την άλλη όχι.
Δε ξέρω αν έχεις καταλάβει αλλά δε με ενδιαφέρουν τα ορθογραφικά λάθη. Απλά το λέω και σε αυτούς που διαβάζουν, κάνεις ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΑ ορθογραφικά λάθη για να περάσεις για δήθεν " αλλοδαπή"...
 Α και δεν παρέλειψες να πεις πως είσαι από την Μόσχα και μάλιστα από καταγωγή. Γιατί αν έλεγες πχ καμια άλλη μικρή πόλη, έτσι και σε ρώταγε κάποιος κάποιος κάτι και δε το χε το ίντερνετ, άντε να μαζέψεις τα ασυμάζευτα μετά...
 

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
7
Πόντοι
1.396
Βέβαια. εκτός του ότι είναι πολύ σύνηθες μια γυναίκα να ψάχνει σάιτ για μπουρδέλα (!), είναι επίσης σύνηθες ένας που κάνει ένα λάθος τη μια να το ξέρει και την άλλη όχι.
Δε ξέρω αν έχεις καταλάβει αλλά δε με ενδιαφέρουν τα ορθογραφικά λάθη. Απλά το λέω και σε αυτούς που διαβάζουν, κάνεις ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΑ ορθογραφικά λάθη για να περάσεις για δήθεν " αλλοδαπή"...
 Α και δεν παρέλειψες να πεις πως είσαι από την Μόσχα και μάλιστα από καταγωγή. Γιατί αν έλεγες πχ καμια άλλη μικρή πόλη, έτσι και σε ρώταγε κάποιος κάποιος κάτι και δε το χε το ίντερνετ, άντε να μαζέψεις τα ασυμάζευτα μετά...
Δωσε,καποια μου θυμιζη!!!
 

eto ia

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2011
Μηνύματα
99
Like
0
Πόντοι
0
ΦΙΔΕΛ γράψε και άλλο! μου αρέσει τόσο πολΎ να σε διαβάζω! :2funny: :2funny:  Θελω να δω μεχρι που μπορεί να φτάσει ανθρωπινη ανοησία.
Δεν έψαχνα για μπουρδέλα,βρε ανθρωπε! Αλλο έψαχνα στο γουγλ για ρωσιδες στην Ελλαδα,και τυχαια βρήκα αυτό. Διάβασα. Εχει πλάκα.
Εγω λέω να ρίξετε κανα στοιχηματάκι,για κάνα καλό ποσό. Εχω έλλειψει ρευστου αυτό το διάστημα,ξέρεις... :dancing:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom