Νέα

Ηλιακός θερμοσίφωνας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dg67
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.413
Πόντοι
736
δεν υπαρχει κανενα ρυρμιστικο/καμια βαλβιδα, ττυ. Απλα στο ανοιχτο κυκλωμα βλεπω λειπει νερο επειδη καθε φορα το γεμιζω μεχρι να ξεχειλισει. Το κλειστο δεν εχει τιποτα, τωρα που το σκεφτομαι, απορω πως αντεξε, ισως επειδη το χρησιμοποιουμε αρκετα και ετσι εκτονωνεται η πιεση που δημιουργειται απο το θερμο νερο(κλειστο κυκλωμα)
Εκεί που συμπληρώνεις το νερό , έχει συνήθως μια τάπα απο την μια και μια βαλβίδα απο την άλλη , καλά είναι να τα βγάζεις και τα δυο για να συμπληρώσεις το νερό η το αντιψυκτικό. Η βαλβίδα αυτή μπορεί τους καλοκαιρινούς μήνες να βγάζει λίγο νερό λόγω μεγάλης πίεσης και έτσι να αναγκάζεσαι μετά να συμπληρώσεις.

Το δοχείο διαστολής που έλεγα , που ίσως λύσει το πρόβλημα , μπαίνει στην θέση της βαλβίδας και απο πάνω του ξαναβάζεις την βαλβίδα.

Κλειστό κύκλωμα λέγεται αυτό που συμπληρώνεις τα νερά. Το ανοιχτό κύκλωμα είναι αυτό που παίρνει κρύο νερό και βγάζει ζεστό οπότε εκεί δεν γίνεται να βάλεις νερά.

Εδω δείχνει στο βίντεο σχετικά με το δοχείο ο μάστορας.

 
Τελευταία τροποποίηση:

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Τόσα και τόσα πράματα ξέρουν τα μέλη εδώ, ας ρωτήσω κι εγώ για κάτι.

Ο ηλιακός μου θερμοσίφωνας τα'παιξε και ήρθε ο καιρός να τον αλλάξω. Η πολυκατοικία είναι κοντά στο τέρμα Πατησίων.

Έχει κανείς καμμιά πρόταση που να πάω για αγορά και εγκατάσταση; Συνήθως παίρνουν τον παλιό;
Κάνε υπομονή σε λίγο βγαίνει επιδότηση από το κράτος και εγώ αυτήν περιμένω
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Το παλιο κρατα το.. μπορει να πιασει περισσοτερα στον παλιατζη, εγω ετσι εκανα αλλα ειχα κι αλλα παλια...ψυγεια, πλυντηρια και πηρα αρκετα λεφτα.
Όχι φίλε τώρα βγαίνει επιδότηση
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
433
Like
656
Πόντοι
81
Ξερει καποιος τι να κανω για να αδειασω τα αλατα που εχουν κατσει στον πατο του μποιλερ του ηλιακου μου; Σε σερβις που εκανα ο μαστορας δεν τα εβγαλε.Αλλαξε μονο ανωδιο,φλαντζα και συμπληρωσε αντιψυκτικο. Πώς αφαιρουνται τα αλατα απο την δεξαμενη του ηλιακου;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Κατά τύχη την δεκαετία του 90 βρέθηκα μετά από κάτι πιωματα στο εργοστάσιο του φυρογενη που έχει κλείσει τώρα νομίζω.
Εκεί δούλευε η πρώτη γυναίκα μου δεν είχαμε παντρευτεί ακομα , μεγάλη αλογα και μηχανολογα, μου έδειξε την ανωτερότητα των ηλιακών γιατί έβαζαν ειδικά χρώματα Αμερικής στους συλλέκτες, ένα αθραυστο τζαμι που μπορούσες να πατήσεις πάνω χωρίς να σπάσει, και ενα σουτιέν που είχε μόνο μια κόπιτσα και άνοιγε με το ενα χέρι. Αθανατοι θερμοσίφωνες, ο έρωτας κρατάει μόνο τρία χρόνια το πολύ, το μποιλερ του φυρογενη πάνω από 23.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.939
Κριτικές
10
Like
1.338
Πόντοι
506
Εκεί που συμπληρώνεις το νερό , έχει συνήθως μια τάπα απο την μια και μια βαλβίδα απο την άλλη , καλά είναι να τα βγάζεις και τα δυο για να συμπληρώσεις το νερό η το αντιψυκτικό. Η βαλβίδα αυτή μπορεί τους καλοκαιρινούς μήνες να βγάζει λίγο νερό λόγω μεγάλης πίεσης και έτσι να αναγκάζεσαι μετά να συμπληρώσεις.

Το δοχείο διαστολής που έλεγα , που ίσως λύσει το πρόβλημα , μπαίνει στην θέση της βαλβίδας και απο πάνω του ξαναβάζεις την βαλβίδα.

Κλειστό κύκλωμα λέγεται αυτό που συμπληρώνεις τα νερά. Το ανοιχτό κύκλωμα είναι αυτό που παίρνει κρύο νερό και βγάζει ζεστό οπότε εκεί δεν γίνεται να βάλεις νερά.

Εδω δείχνει στο βίντεο σχετικά με το δοχείο ο μάστορας.

πω , ειδα και αλλες εκπομπες για καθαρισμο, ρε τι μαθαινει κανεις στα μπου!
40 χρ δεν καθαριστικε, βεβαια ουτε προκειται επειδη ειναι ντημενος με πριτσινια.
Α, και εχω μια βαλβιδα πανω στο δοχειο, οχι 2. Παρολλα αυτα δεν πειραζω τπτ, στον επομενο...:cheesy:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.413
Πόντοι
736
Ξερει καποιος τι να κανω για να αδειασω τα αλατα που εχουν κατσει στον πατο του μποιλερ του ηλιακου μου; Σε σερβις που εκανα ο μαστορας δεν τα εβγαλε.Αλλαξε μονο ανωδιο,φλαντζα και συμπληρωσε αντιψυκτικο. Πώς αφαιρουνται τα αλατα απο την δεξαμενη του ηλιακου;
Αυτά έπρεπε να βγούν όταν βγήκε η αντίσταση για να αλλαχτεί το ανόδιο και η φλάντζα. Απο την τρύπα που εμφανίζεται οταν βγεί η αντίσταση βάζεις μέσα το χέρι σου και τα βγάζεις. Απλά αμα είναι λίγο χοντρά τα χέρια σου μπορεί να ζορίζονται λίγο γιατί και η τρύπα δεν είναι πολύ μεγάλη ... εδω μάλλον θα χρειαζόταν ένα γυναικείο χέρι :P

Παίζει να γίνεται και αλλιώς όμως , αν όπως είναι βγαλμένη η αντίσταση ανοίξεις το κρύο νερό μήπως τα πετάξει η αν τα ξύσεις με κανένα κοντάρι , αυτό δεν το έχω δοκιμάσει.

Πάντως άλατα μαζεύει πιο πολύ αν το έχεις συνδεμένο με το ρευμα και το ανάβεις , αν όχι δεν μαζεύει η μαζεύει ελάχιστα. Ο απλός θερμοσίφωνας μαζεύει σίγουρα αφου είναι μόνο με το ρευμα.

Βασικά όλο και θα έχει κανένα βίντεο σχετικό στο youtube , οπότε μπορείς να δεις και εκεί αν δεν σε κατατόπισα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Αυτά έπρεπε να βγούν όταν βγήκε η αντίσταση για να αλλαχτεί το ανόδιο και η φλάντζα. Απο την τρύπα που εμφανίζεται οταν βγεί η αντίσταση βάζεις μέσα το χέρι σου και τα βγάζεις. Απλά αμα είναι λίγο χοντρά τα χέρια σου μπορεί να ζορίζονται λίγο γιατί και η τρύπα δεν είναι πολύ μεγάλη ... εδω μάλλον θα χρειαζόταν ένα γυναικείο χέρι :P

Παίζει να γίνεται και αλλιώς όμως , αν όπως είναι βγαλμένη η αντίσταση ανοίξεις το κρύο νερό μήπως τα πετάξει η αν τα ξύσεις με κανένα κοντάρι , αυτό δεν το έχω δοκιμάσει.

Πάντως άλατα μαζεύει πιο πολύ αν το έχεις συνδεμένο με το ρευμα και το ανάβεις , αν όχι δεν μαζεύει η μαζεύει ελάχιστα. Ο απλός θερμοσίφωνας μαζεύει σίγουρα αφου είναι μόνο με το ρευμα.

Βασικά όλο και θα έχει κανένα βίντεο σχετικό στο youtube , οπότε μπορείς να δεις και εκεί αν δεν σε κατατόπισα.
Με την χούφτα τα άλατα σαν ψιλό χαλίκι σχεδόν αμμος, είναι. Κακώς αφού το άνοιξε δεν τα μάζεψε. Κόκκινη κάρτα ξεχεσιμο, ημιυδραυλικος, ημιδουλεια. Έπρεπε να σπρώξεις το 50αρικο βαθειά μεσα στον ηλιακό να του πεις το μεροκάματο είναι κάτω από τα άλατα, δεν υπάρχει άλλο αν δεν το βρεις παπαλα.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.413
Πόντοι
736
Με την χούφτα τα άλατα σαν ψιλό χαλίκι σχεδόν αμμος, είναι. Κακώς αφού το άνοιξε δεν τα μάζεψε. Κόκκινη κάρτα ξεχεσιμο, ημιυδραυλικος, ημιδουλεια. Έπρεπε να σπρώξεις το 50αρικο βαθειά μεσα στον ηλιακό να του πεις το μεροκάματο είναι κάτω από τα άλατα, δεν υπάρχει άλλο αν δεν το βρεις παπαλα.
Το μόνο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω τον υδραυλικό είναι αν έχει χοντρά χέρια όπως λέω πιό πάνω , οπότε δεν χωρούσαν εύκολα στην τρύπα ... και τα δικά μου χέρια στο όριο είναι για τέτοια δουλειά :sad2:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom