Νέα

Ηλιακός θερμοσίφωνας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dg67
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dg67

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2017
Μηνύματα
45
Like
62
Πόντοι
0
Τόσα και τόσα πράματα ξέρουν τα μέλη εδώ, ας ρωτήσω κι εγώ για κάτι.

Ο ηλιακός μου θερμοσίφωνας τα'παιξε και ήρθε ο καιρός να τον αλλάξω. Η πολυκατοικία είναι κοντά στο τέρμα Πατησίων.

Έχει κανείς καμμιά πρόταση που να πάω για αγορά και εγκατάσταση; Συνήθως παίρνουν τον παλιό;
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Το παλιο κρατα το.. μπορει να πιασει περισσοτερα στον παλιατζη, εγω ετσι εκανα αλλα ειχα κι αλλα παλια...ψυγεια, πλυντηρια και πηρα αρκετα λεφτα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.362
Κριτικές
16
Like
13.490
Πόντοι
5.577
Το παλιο κρατα το.. μπορει να πιασει περισσοτερα στον παλιατζη, εγω ετσι εκανα αλλα ειχα κι αλλα παλια...ψυγεια, πλυντηρια και πηρα αρκετα λεφτα.
δινουν και χρηματα οι γυφτοι?
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
407
Κριτικές
2
Like
685
Πόντοι
81
Περιμένετε να πάρετε λεφτά από γύφτο .
Ο γύφτος θα ζητήσει λεφτά για να τον κατεβάσει από την ταράτσα .
Γιατί έχει δέκα στόματα να θρέψει , γιατί έχει καύσωνα γιατί ανέβηκε το bitcoin κλπ .
Άσε που θα σταμπάρει ποια σπίτια είναι εύκαιρα για μπούκα .
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.993
Κριτικές
1
Like
32.923
Πόντοι
6.256

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
Περιμένετε να πάρετε λεφτά από γύφτο .
Ο γύφτος θα ζητήσει λεφτά για να τον κατεβάσει από την ταράτσα .
Γιατί έχει δέκα στόματα να θρέψει , γιατί έχει καύσωνα γιατί ανέβηκε το bitcoin κλπ .
Άσε που θα σταμπάρει ποια σπίτια είναι εύκαιρα για μπούκα .
Άμα γκουγκλαρεις έχει εταιρείες που έρχονται τα παίρνουν από το χώρο σου
 

Ιζνογκουντ

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
3.442
Κριτικές
5
Like
7.355
Πόντοι
1.336
Τόσα και τόσα πράματα ξέρουν τα μέλη εδώ, ας ρωτήσω κι εγώ για κάτι.

Ο ηλιακός μου θερμοσίφωνας τα'παιξε και ήρθε ο καιρός να τον αλλάξω. Η πολυκατοικία είναι κοντά στο τέρμα Πατησίων.

Έχει κανείς καμμιά πρόταση που να πάω για αγορά και εγκατάσταση; Συνήθως παίρνουν τον παλιό;
φιλε.. συνενοησου με την εταιρία που θα σου κανει την αντικατάσταση ..
Το καζανι αν δεν εχει αλατα ειναι ελαφρυ
Αν εχει γαμησε τα και αφησε τα ( Μπορεις να το κανεις και ψησταρια αν θες )
Τα κατοπτρα αφου αδειάσουν απ το νερο πιστευω οτι με ενα φιλο σου τα κατεβάζεις μια χαρα
Αφου τα κατεβασεις ειδοποιησε το δημο για συλλογη ογκωδων αντικειμένων ( βεβαια μπορει να μη προλαβεις να τα κατεβασεις ..θα τα εχουν παρει οι γυφτοι )

Α και βαλε Μαλτεζος ( Θα πονεσει αλλα αξιζει )
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
Το σίδερο έχει 0.24€/κιλό ο χαλκός 5€/κιλό είσαι άσχετος και γράφεις ότι να ναι
σχετικε δε μιλαμε για σκραπ! ο τουρκος κανει κρα για να παρει γιατι δε τον συμφερουν οι αγορες!
σχετικε ο σιδηρος απο την αρχη της χρονιας εχει φαει +30% +20% και +20% απανωτα!

οποτε ΝΑΙ σε πληρωνουν για να σου παρουν το σκραπ λογω της τρομερης ζητησης που υπαρχει, δεν ειπα οτι θα γινει πλουσιος με το θερμοσιφωνα!

επισης δε ξερω απο που ενημερωνεσαι και αν παρακολουθεις την πορεια των τιμων καθολου για να δουμε ποιος ειναι ο ασχετος με το ζητημα!

πες μας και για λαμαρινες, για πανελ, για μπετονοσιδερα

αποσπασμα απο απριλιο πριν και την τελευταια αυξηση μεχρι σημερα.

Σε ανησυχία ο κατασκευαστικός κλάδος

Ενώπιον σημαντικών προβλημάτων βρίσκεται ο κατασκευαστικός κλάδος, εξαιτίας της απότομης αύξησης των τιμών των υλικών κατασκευής. Όπως εξηγούν στην «Καθημερινή» στελέχη του κλάδου, μόνο τους τελευταίους έξι μήνες, η τιμή του σιδήρου αυξήθηκε κατά 50%."
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αντίστοιχα ποσοστά μεγάλων αυξήσεων, που κυμαίνονται από 15% και μέχρι 75%, παρατηρούνται και σε άλλα κρίσιμα υλικά, όπως ο χαλκός, το αλουμίνιο, τα χαλύβδινα στηθαία ασφαλείας, τα ηλεκτρολογικά καλώδια και το τσιμέντο.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Εγώ τον παλιό ηλιακό δεν το κατέβασα, τον άφησα πάνω και τον έκανα μετατροπή σε πυρηνικό αντιδραστηρα, έβαλα λίγο σχασιμο πυρήνα από ελιές και δέκα χρόνια τώρα δουλεύει μόνος του.
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
σχετικε δε μιλαμε για σκραπ! ο τουρκος κανει κρα για να παρει γιατι δε τον συμφερουν οι αγορες!
σχετικε ο σιδηρος απο την αρχη της χρονιας εχει φαει +30% +20% και +20% απανωτα!

οποτε ΝΑΙ σε πληρωνουν για να σου παρουν το σκραπ λογω της τρομερης ζητησης που υπαρχει, δεν ειπα οτι θα γινει πλουσιος με το θερμοσιφωνα!

επισης δε ξερω απο που ενημερωνεσαι και αν παρακολουθεις την πορεια των τιμων καθολου για να δουμε ποιος ειναι ο ασχετος με το ζητημα!

πες μας και για λαμαρινες, για πανελ, για μπετονοσιδερα

αποσπασμα απο απριλιο πριν και την τελευταια αυξηση μεχρι σημερα.

Σε ανησυχία ο κατασκευαστικός κλάδος

Ενώπιον σημαντικών προβλημάτων βρίσκεται ο κατασκευαστικός κλάδος, εξαιτίας της απότομης αύξησης των τιμών των υλικών κατασκευής. Όπως εξηγούν στην «Καθημερινή» στελέχη του κλάδου, μόνο τους τελευταίους έξι μήνες, η τιμή του σιδήρου αυξήθηκε κατά 50%."
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αντίστοιχα ποσοστά μεγάλων αυξήσεων, που κυμαίνονται από 15% και μέχρι 75%, παρατηρούνται και σε άλλα κρίσιμα υλικά, όπως ο χαλκός, το αλουμίνιο, τα χαλύβδινα στηθαία ασφαλείας, τα ηλεκτρολογικά καλώδια και το τσιμέντο.
Και άσχετος και επιμένεις,αλλά ξέχασα είσαι ένα από εκείνα τα άχρηστα dna
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-07-20-14-24-07-842_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-07-20-14-24-07-842_com.android.chrome.jpg
    348,3 KB · Εμφανίσεις: 128

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
Και άσχετος και επιμένεις,αλλά ξέχασα είσαι ένα από εκείνα τα άχρηστα dna
στα 12 λεπτα αν αγοραζει σιδηρο
α) κοροιδευει και εισαι χαλβας αν το δωσεις ή
β) εχει να ενημερωσει τιμες απο εποχες συριζα
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
στα 12 λεπτα αν αγοραζει σιδηρο
α) κοροιδευει και εισαι χαλβας αν το δωσεις ή
β) εχει να ενημερωσει τιμες απο εποχες συριζα
επισης μπορει αν αγορασει και το παλιο σου αηφον για 50 ευρω! ελευθερη αγορα εχουμε! αυτο δε σημαινει οτι τοσο κοστιζει το αηφον!
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
στα 12 λεπτα αν αγοραζει σιδηρο
α) κοροιδευει και εισαι χαλβας αν το δωσεις ή
β) εχει να ενημερωσει τιμες απο εποχες συριζα
Σημερινές τιμές από αθηναϊκή εταιρεία είναι μπουφε, σταμάτα να επιμένεις για κάτι που δεν ξέρεις και παραδεξου κάποια πράγματα.
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
οκ εγω τοτε εγω αγοραζω με 13 λεπτα τυπε! τρεξε να πουλησεις ευκαιρια ειναι!
 

sargiris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2006
Μηνύματα
723
Κριτικές
8
Like
756
Πόντοι
366
Παιδια ηρεμία.
Ο καθενας βγαζει τιμοκαταλογο κατα το συμφέρον του.
Δεν σημαίνει οτι ολοι τοσο αγοράζουν.
Για μια σιδηροκατασκευη που περσι ηθελα 250€ (μονο τα σιδερα), φετος πληρωσα 450 γιατι η τιμη του σιδηρου σχεδον διπλασιαστηκε.
Τα υλικα απο μαντρα πολυ καλου μου φιλου, ο οποιος μουωειπε οτι λογω της ξεφρενης πορείας των τιμών, δεν μπορεί να κάνει προσφορες γιατί δεν ξέρει ποσο και αν θα ανέβει ξανά η τιμή του σιδηρου.
Εννοω, οτι και οι 2 δικιο εχετε, ναι, οι τιμες πωλησης ξεφυγαν, αλλα οι τιμες αγορας δεν επηρεάστηκαν ιδιαιτερα.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Εγω τα ειχα παει στην ανακυκλωση..ετσι λεγονται αυτα και ειναι μεγαλες μαντρες οπου εχουν γεφυροπλαστιγγα, ζυγιζουν τι εχεις και μετα σε πληρωνουν αναλογα με το τι εχεις,δηλαδη αλλη τιμη για σιδερο,αλουμινιο μπαταριες.
Εκει τα πανε και οι γυφτοι..απλα αυτοι δεν ξερω με τι αφμ τα δινουν γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν :grin:
Βεβαια να πω οτι χρειαζεται να εχεις και το καταλληλο οχημα να τα μεταφερεις..εγω ειχα βαλει φορτηγο φιλου που με πηρε μονο τα πετρελαια..συνολικα ειχα βγαλει πανω απο 150 ευρω θυμαμαι..αλλα ειχαμε και μπαταριες που πιανουν πανω απο 8 με 10 ευρω εκει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom