Νέα

Ηλιακός θερμοσίφωνας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dg67
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.980
Κριτικές
4
Like
7.373
Πόντοι
2.306
Πολύ σημαντικό είναι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού να σκεπάζουμε το πάνελ ώστε να μην ανεβάζει ακραίες θερμοκρασίες το καζάνι και οι σωληνώσεις της οικίας.
Όσο χρησιμοποιούμε το ζεστό νερό μπορούμε να καλύψουμε το μισό πάνελ στην κάτω πλευρά. Αν λείπουμε διακοπές θέλει κάλυψη ολόκληρο το πάνελ.

Υπάρχουν ειδικά καλύμματα στο εμπόριο. Ωστόσο μια οικονομική λύση είναι φελιζόλ μόνωσης ή εξηλασμένη πολυστερίνη δεμένη πάνω στο πάνελ. Στην πάνω πλευρά μπορούμε να τοποθετήσουμε αντηλιακή προστασία παρμπρίζ αυτοκινήτου. Επίσης, κάθε 2-3 χρόνια καλό είναι να αλλάζουμε το ανόδιο εσωτερικά του ηλιακού.

Επίσης, μπορούμε στην έξοδο του ζεστού νερού να τοποθετήσουμε θερμομικτική βαλβίδα ώστε να ρυθμίσουμε την θερμοκρασία νερού στις σωληνώσεις (προστασία παιδιών από εγκαύματα, προστασία σωληνώσεων από μεγάλη θερμοκρασία κτλ).
Τυπε σωστά τα λες αλλά οι μισοί ηλιακοί και ειδικά σε πολυκατοικιες δεν είναι εύκολα προσβάσιμοι.. Ποια πάνελ να βάζεις βγάζεις κάθε τρεις και λίγο..
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
χαχα αποψη ειπα! τι εγινε μυγιαστηκες?
Όχι απλά εσύ τα ξέρεις όλα και παραξενεύτηκα που δεν ξέρεις για τον selco ?? μια χαρά είναι κι αυτός δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα μέχρι τώρα.
 
Εγγρ.
21 Σεπ 2020
Μηνύματα
1.046
Κριτικές
22
Like
9.445
Πόντοι
6.246
Τυπε σωστά τα λες αλλά οι μισοί ηλιακοί και ειδικά σε πολυκατοικιες δεν είναι εύκολα προσβάσιμοι.. Ποια πάνελ να βάζεις βγάζεις κάθε τρεις και λίγο..
Έχεις κάποιο δίκιο. Ωστόσο, η πρόσβαση στον ηλιακό θα πρέπει να είναι ελεύθερη. Δεν λέω να ανεβαίνει κάποιος 10 φορές μέσα στην σεζόν στην ταράτσα. Δυο -τρεις φορές αρκούν μέσα στην καλοκαιρινή σεζόν.

Μένω σε πολύ μεγάλη πολυκατοικία και για να φτάσω στην ταράτσα πρέπει να περάσω μέσα από το ρετιρέ. Είναι μέσα στην υποχρέωση του ιδιοκτήτη να μου το επιτρέψει, μετά από συννενόηση (όπως αναφέρει ο κανονισμός της πολυκατοικίας). Την πρώτη φορά με ρώταγε τι κάνω , την δεύτερη μου είπε «του χρόνου θα σκεπάσω και τον δικό μου». Πλέον σκεπάζουμε σχεδόν τους μίσους.
 

dskoul

Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2006
Μηνύματα
388
Like
373
Πόντοι
21
τι νομιζεις οτι ειναι εδω ?

Τεχνικο φορουμ ?

κλαιω αδελφε ... εισαι το πρωτο τρολακι της ημερας !
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
Απευθυνομαι στο φορουμ επειδη ολο και καποιος απο τους συνομιλητες θα εχει γνωση και αποψη για το θεμα που με απασχολει ! ψαχνομαι για αγορα ηλιακου ! τα μοντελα πολλα και οι μαρκες πολλες ! δεν ξερω τι να διαλεξω ! μπορει καποιος να βοηθησει?
Αυτή εδω θεωρείται καλή μάρκα , λογικά θα είναι λίγο πιό ακριβή απο τις άλλες αλλά δεν ξέρω μήπως δίνουν μεγαλύτερη εγγύηση. Οι περισσότεροι δίνουν 5 χρόνια εγγύηση απο οτι θυμάμαι.

 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.998
Κριτικές
1
Like
32.930
Πόντοι
6.256
Απευθυνομαι στο φορουμ επειδη ολο και καποιος απο τους συνομιλητες θα εχει γνωση και αποψη για το θεμα που με απασχολει ! ψαχνομαι για αγορα ηλιακου ! τα μοντελα πολλα και οι μαρκες πολλες ! δεν ξερω τι να διαλεξω ! μπορει καποιος να βοηθησει?
Μαλτέζος
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.822
Πόντοι
4.496
Απευθυνομαι στο φορουμ επειδη ολο και καποιος απο τους συνομιλητες θα εχει γνωση και αποψη για το θεμα που με απασχολει ! ψαχνομαι για αγορα ηλιακου ! τα μοντελα πολλα και οι μαρκες πολλες ! δεν ξερω τι να διαλεξω ! μπορει καποιος να βοηθησει?
Να διαλέξεις όποιον δίνει τη μεγαλύτερη εγγύηση. Όσο πιο γνωστή φίρμα, τόσο καλύτερα (και ακριβότερα). Αν τον συντηρείς τακτικά, (ανόδια, άλατα, προστατευτικά σωληνώσεων), θα κρατήσει χρόνια!!! Έχω έναν Romina - Regina 20 χρόνια!!
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.808
Like
6.853
Πόντοι
1.056
Μην ξεχάσεις να βάλεις τέντα, θα σου κρατήσει πιο πολλά χρόνια…
3D91EA65-A952-4032-A9DE-0144D1A58216.jpeg
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.733
Κριτικές
10
Like
2.088
Πόντοι
3.187
Αν το πρόβλημα είναι πως να το κατεβάσεις τότε πλήρωσε έναν πακιστανο από αυτούς που κάθονται στην ομόνεια και στο κατεβάζει στα σκουπίδια. Αν το κατεβάσεις και το αφήσεις στα σκουπίδια σε 1 ώρα θα το έχουν πάρει οι γύφτοι. Αν ρωτάς τι να πάρεις τότε μόνο Calpak. Είναι λίγο ακριβά αλλά αξίζουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.822
Πόντοι
4.496
Αν το πρόβλημα είναι πως να το κατεβάσεις τότε πλήρωσε έναν πακιστανο από αυτούς που κάθονται στην ομόνεια και στο κατεβάζει στα σκουπίδια. Αν το κατεβάσεις και το αφήσεις στα σκουπίδια σε 1 ώρα θα το έχουν πάρει οι γύφτοι. Αν ρωτάς τι να πάρεις τότε μόνο Calpak. Είναι λίγο ακριβά αλλά αξίζουν.
Ο ίδιος ο γύφτος με 10 ευρώ το παίρνει από την ταράτσα! Το θέμα είναι να μην εντοπίσει το διαμέρισμά σου
 

jim2323

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
2.878
Like
6.652
Πόντοι
1.056
Μην ξεχάσεις να βάλεις τέντα, θα σου κρατήσει πιο πολλά χρόνια…
3D91EA65-A952-4032-A9DE-0144D1A58216.jpeg
ο τυπος ειναι γνωστης μαλλον εχει φυγει διακοπες και σωστα τον σκεπασε οι ηλιακοι τρυπανε απο υπερθερμανση εκτος αμα τους προστατευσουμε με δοχεια διαστολης σε κλειστο και ανοιχτο κυκλωμα βαλβιδες βαρεου τυπου κτλ που σχεδον κανεις δεν τα κανει
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
ο τυπος ειναι γνωστης μαλλον εχει φυγει διακοπες και σωστα τον σκεπασε οι ηλιακοι τρυπανε απο υπερθερμανση εκτος αμα τους προστατευσουμε με δοχεια διαστολης σε κλειστο και ανοιχτο κυκλωμα βαλβιδες βαρεου τυπου κτλ που σχεδον κανεις δεν τα κανει
Συνήθως με καμιά κουβέρτα τους σκεπάζουν για καλοκαίρι , τώρα αυτή η τέντα σαν μόνιμη φαίνεται οπότε μπορεί να σκιάζει άσκοπα τις πλάκες και να μην δουλεύει καλά ο ηλιακός.

Επίσης το δοχείο διαστολής ηλιακού είναι χρήσιμο για το κλειστό κύκλωμα που λές , για να μην ανεβάζει πίεση λόγω θερμότητας. Μερικοί ηλιακοί το έχουν στην συσκευασία , αλλά αρκετές μάρκες δεν το έχουν. Οπότε αν διαλέξει κάποιος μάρκα που δεν το έχει καλό θα είναι να το βάλει εξτρά. Γύρω στα 20 ευρώ είχε , τώρα μπορεί να πήγε και 25 η και 30 αφού όλα έχουν ανέβει. Λέω για αυτό που το βιδώνεις πάνω απο το καζάνι του ηλιακού σαν φούσκα είναι.
 

OMSA20

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2021
Μηνύματα
208
Like
3.185
Πόντοι
441
Μαλτεζος φιλε και καθάρισες , 20 χρόνια μόνο τα service
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
Μαλτεζος φιλε και καθάρισες , 20 χρόνια μόνο τα service
service χρειάζονται πιό συχνά αν τους συνδέσεις με το ρεύμα , γιατί μαζεύουν άλατα στην αντίσταση. Αλλιώς αν είναι μόνο με τον ήλιο δεν χρειάζονται και τόσο συχνά η μπορεί και καθόλου.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Ήταν Ιούνιος μεσημέρι και είχαμε κάτσει για μπύρες.
Ξαφνικά στην διπλανή παρέα έρχεται ένας φαλακρός υδραυλικός ίδιος ο Τσάκωνας και τον αρχίζουν οι φίλοι του στην καζουρα και να γελάνε και να γίνεται χαμός από τα γέλια.
Ρε μαλακα αλήθεια κατέβασες λάθος ηλιακό στην πολυκατοικία.....;
Και τι φταίω εγώ ρε που οι άλλοι βάλανε τον ήλιακο στην διπλανή πολυκατοικία, δεν τους άφηνε ο ιδιοκτήτης και καλά να πάθει ρε το αρχίδι του κατέβασα τον δικό του..... Έτσι κι αλλιώς διαλυμένος ήταν κι αυτος!
 

jim2323

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
2.878
Like
6.652
Πόντοι
1.056
Συνήθως με καμιά κουβέρτα τους σκεπάζουν για καλοκαίρι , τώρα αυτή η τέντα σαν μόνιμη φαίνεται οπότε μπορεί να σκιάζει άσκοπα τις πλάκες και να μην δουλεύει καλά ο ηλιακός.

Επίσης το δοχείο διαστολής ηλιακού είναι χρήσιμο για το κλειστό κύκλωμα που λές , για να μην ανεβάζει πίεση λόγω θερμότητας. Μερικοί ηλιακοί το έχουν στην συσκευασία , αλλά αρκετές μάρκες δεν το έχουν. Οπότε αν διαλέξει κάποιος μάρκα που δεν το έχει καλό θα είναι να το βάλει εξτρά. Γύρω στα 20 ευρώ είχε , τώρα μπορεί να πήγε και 25 η και 30 αφού όλα έχουν ανέβει. Λέω για αυτό που το βιδώνεις πάνω απο το καζάνι του ηλιακού σαν φούσκα είναι.
ολα τα καινουργια ηλιακα ειναι τουμπανα και πασχουν απο υπερθερμανση με απο τελεσμα συνεχεια να ανοιγουν οι βαλβιδες και στο κλειστο και στο ανοικτο κυκλωμα αν εισαι τυχερος αν εισαι ατυχος τρυπα ο ηλιακος -καλο ειναι να βαζουμε δοχεια διαστολης και στο κλειστο και στο ανοιχτο αφου οταν ζεσταινεται το νερο διαστελεται καποιοι λενε εως 10% αρα και η πιεση - εχω δει καλοκαιρι να σκεπαζουν το ενα απο τους δυο συλλεκτες -σε κενου να βαζουν σωλινες πλαστικους στους μισους και αλλα... κατα 99% ο τυπος στη φωτο πασχει απο υπερθερμανση γιαυτο τον σκεπασε
 
Τελευταία τροποποίηση:

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
ολα τα καινουργια ηλιακα ειναι τουμπανα και πασχουν απο υπερθερμανση με απο τελεσμα συνεχεια να ανοιγουν οι βαλβιδες και στο κλειστο και στο ανοικτο κυκλωμα αν εισαι τυχερος αν εισαι ατυχος τρυπα ο ηλιακος -καλο ειναι να βαζουμε δοχεια διαστολης και στο κλειστο και στο ανοιχτο αφου οταν ζεσταινεται το νερο διαστελεται καποιοι λενε εως 10% αρα και η πιεση - εχω δει καλοκαιρι να σκεπαζουν το ενα απο τους δυο συλλεκτες -σε κενου αερα να βαζουν σωλινες πλαστικους στους μισους και αλλα... κατα 99% ο τυπος στη φωτο πασχει απο υπερθερμανση γιαυτο τον σκεπασε
Για το ανοιχτό κύκλωμα πως το ζητάς ; Τους λές οτι το θέλω για τον ηλιακό και σε δίνουν αυτοί το ανάλογο ; Εγω ξέρω τα δοχεία διαστολής που βάζουνε στους λέβητες πετρελαίου , μπορείς να βάλεις και τέτοιο η έχουνε διαφορές ;
Λογικά θα θέλει μεγαλύτερη πίεση αέρα στο δοχείο απο οτι αυτό του καυστήρα :confused:
Να βάλω και εγω στον δικό μου ηλιακό άμα είναι , κάποια στιγμή πρίν το επόμενο καλοκαίρι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom